VN-konvooi voor moslims zit vast Gratis belastinghulp Mijd de belastingpiek Autobahnvignet moet veel geld opleveren Buitenland Vredesapostelen ergeren Thais leger Paniek na aanslag in Bogota Wapenfabriek ETA in Pyreneeën Belastingdienst Bankier Kovac eerste president Slowakije Belastingdienst DINSDAG 16 FEBRUAR11993 Kooijmans bereid tot actie voor Rushdie Hilversum» Minister Kooijmans (buitenlandse zaken) is bereid stappen te ondernemen tegen Iran, wegens het doodvonnis te gen de Britse schrijver Salman Rushdie. Hij zal de nieuwe Iraan- se ambassadeur in Nederland hierover binnenkort aanspreken. Kooijmans zei dit vandaag voor de KRO-radio bij zijn aankomst in Suriname. Duitsland heeft de Iraanse ambassadeur gisteren al op het matje geroepen. Rushdie zelfheeft de Amerikaanse rege ring indirect om hulp gevraagd. In het televisieprogramma Today antwoordde hij op de vraag wat hij president Clinton zou vragen bij een ontmoeting: „Help. Ik zou 'help' zeggen." Minder ongelukken met licht overdag kopenhagen Het verplicht voeren van dimlicht overdag in het verkeer heeft in Denemarken geleid tot 125 minder ongelukken en tien cjoden minder per jaar, zo staat in een gisteren vrijgege ven onderzoeksrapport. De overheid, die de maatregel in okto ber 1990 invoerde, had gehoopt op een nog lager aantal ver keersslachtoffers. In Zweden gebeurden 340 ongelukken per jaar minder nadat het voeren van dimlicht overdag verplicht werd gesteld. Elizabeth aanvaardt excuses Sun londenKoningin Elizabeth heeft gisteren de excuses aanvaard van het Britse boulevardblad The Sun, dat verleden jaar de tradi tionele kerstboodschap van de vorstin 48 uur te vroeg bekend maakte. De koningin beschouwt de zaak nu als afgedaan, zo liet Buckingham Palace weten. Parijs niet actief bij strijd Rwanda kigali Parijs heeft gisteren pertinent ontkend dat Franse mili tairen in Rwanda aan de zijde van regeringstroepen vechten te gen opstandelingen. Eerder zei de Organisatie van Afrikaanse eenheid (OAE) dat Franse troepen stellingen bestookten van de guerrillastrijders die president Juvenal Habyarimana willen ver jagen. In Rwanda bevinden zich ongeveer 250 Franse militairen die volgens Parijs daar „uitsluitend zijn om de veiligheid van de Franse en buitenlandse gemeenschap te waarborgen". Gewonden bij busongeluk Frankrijk rouen» Bij een busongeluk in Frankrijk zijn gisterochtend veer tig mensen gewond geraakt, van wie acht ernstig. Het ongeluk gebeurde in de buurt van de stad Rouen in het westen van het land. De bus met 45 inzittenden sloeg op een afslag van de snel weg door Normandië om, zo deelde de politie mee. Op het mo ment van het ongeluk was het mistig en was het druk op de weg. China arresteert slavenhandelaars peking China heeft de afgelopen twee jaar meer dan 75.000 mensen gearresteerd wegens slavenhandel en ongeveer 40.000 vrouwen en kinderen bevrijd die waren verkocht. De slavenhan del betreft meestal vrouwen van het platteland, die worden ont voerd en daarna als bruid of maitresse verkocht aan rijkere boe ren. Volgens plaatselijke kranten is het mogelijk een vrouw aan te schaffen voor een bedrag tussen de 3.000 en 5.000 yuan (970 en 1.650 gulden). Kinderen, vooral jongens, worden ontvoerd voor verkoop aan gezinnen die graag zoons willen. Pijpleiding naar Armenië hersteld tbilisi Georgië is er gisteren in geslaagd een pijpleiding te her stellen waardoor gas naar Armenië stroomt. De leiding moest onlangs worden gesloten na een reeks ontploffingen. In de Ar meense hoofdstad Jerevan groeide de hoop dat herstel van de gastoevoer een eind zal maken aan het nijpende tekort aan randstof. Zonder aanvoer van goederen via Georgië kan Arme nië zelfs niet zorgen voor primaire levensbehoeften. Jeltsin praat met Chasboelatov londen De Russische president Jeltsin praat vandaag toch met parlementsvoorzitter Chasboelatov om het conflict over de macht in Rusland op te lossen. Jeltsin liet gisteren onverwacht weten dat hij twaalf dagen vakantie heeft genomen. Jeltsin staat onder grote druk van de conservatieven om zijn greep op de macht op te geven. Chasboelatov zei gisteren dat de bevolking in een referendum moet worden gevraagd of zij vertrouwen heeft in de president. Jeltsin wil in april een volksraadpleging or ganiseren over de vraag of de politieke macht bij de president of het parlement ligt. Chasboelatov is tegen die volksraadpleging. FIS claimt aanslag Algerijnse minister Algiers» Het Algerijnse Islamitische Heilsfront (FIS) heeft giste ren de verantwoordelijkheid opgeëist voor de mislukte aanslag, zaterdag, op minister Nezzar van defensie. De Algerijnse rege ring, die het FIS heeft verboden, kondigde aan „het terrorisme te zullen uitroeien". Nezzar geldt als de sterke man van de vijf man tellende Hoge Staatsraad, die Algerije regeert. Bosnische Serviërs weigeren doorgang naar stadje Ce rska Bosnische Serviërs hebben gisteren opnieuw een hulp konvooi voor de belegerde Oostbosnische stad Cerska te gengehouden. De tien vrachtwagens met 64 ton voedsel en medicijnen voor de islamitische bevolking, kregen geen toestemming om vanuit Servië Bosnië-Hercegovina binnen te rijden. belgrado. sarajevo rtr-afp-dpa De Servische president Slo bodan Milosevic heeft inmid dels beloofd zijn invloed te zul len aanwenden voor doorlating van de hulp- en voedselkon vooien. Volgens de Unhcr (het VN- Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen) heeft de leider van de Bosnische Serviërs, Ra dovan Karadzic, zondag toe stemming gegeven voor het konvooi, maar komen de Bosni sche Serviërs die afspraak niet na. De bevolking van Cerska, overwegend moslim, is door een blokkade van Servische Bosniërs al tien maanden lang verstoken van hulp en voedsel. Uit solidariteit met de bevolking in Oost-Bosnië weigert Sarajevo en sinds kort ook Tuzla, een stad waar duizenden moslims uit Oost-Bosnië naartoe zijn ge vlucht, de voedselhulp van de VN. Aan alle fronten in Bosnië werd gisteren fel gevochten. Ook in Krajina, de door Serviërs tot Servisch gebied uitgeroepen enclave in Kroatië, duurden de vijandelijkheden voort. De Franse minister Kouchner (gezondheid en humanitaire hulpverlening) slaagde er giste ren in een akkoord te sluiten met de drie strijdende partijen over de uitwisseling van gevan genen. Volgens het Franse mi nisterie worden 54 moslims, 50 Kroaten en 108 Serviërs bevrijd. De Britse minister Rifkind (defensie) benadrukte gisteren nog eens dat de NAVO niet mi litair moet ingrijpen in Bosnië. Het gewapende conflict heeft volgens hem vooral het karakter van een burgeroorlog, waardoor een 'conventioneel militair ant woord' van de NAVO of een an dere organisatie geen oplossing biedt voor de crisis in ex-Joego slavië. President Cosic van het nieu we Joegoslavië (Servië en Mon tenegro) ontkende gisteren dat moslim- en Kroatische vrouwen in de buurrepubliek Bosnië- Hercegovina systematisch door Servische strijders worden ver kracht. bogata Bij twee autobomaanslagen in het centrum van de Colombiaanse hoofdstad Bogota zijn gisteren zeker vier doden en ongeveer 100 gewonden geval len. Minstens twintig in de buurt geparkeerde auto's brandden geheel uit; vijftien gebouwen liepen scha de op. De aanslagen leidden tot enorme paniek. De brandweer had zijn handen vol aan het blussen (fo to). De aanslagen zouden het werk zijn van handlan gers van de sinds juli vorig jaar voortvluchtige cocai- nebaron Pablo Escobar, het hoofd van het beruchte cocainekartel van Medellin. Volgens de autoriteiten poogt Escobar met deze bommencampagne de rege ring te intimideren, met het doel haar zover te krijgen dat zij zijn kartel met rust laat. bangkok rtr-anp-ap De machtige top van de strijdkrachten in Thai land heeft zich gisteren uitgesproken tegen de komst van een groep winnaars van de Nobelprijs voor de vrede. De Thaise regering daarentegen toont zich wel ingenomen met het bezoek, omdat dit het internationale imago van Thailand kan opvijzelen. De vredesapostelen willen vanuit Thailand naar Myanmar (Burma) reizen om daar aan te dringen op vrijlating van oppositieleidster Aung San Suu Kyi. Een visum voor een bezoek aan Myanmar is geweigerd. „Ik verzet me tegen het idee dat de winnaars van de Nobelprijs Thailand gebruiken om onze buren te veroordelen", zo zei legerleider generaal Wimol Wongwanich. Hij zei met maarschalk Gun Pimamthip, bevelhebber van de luchtmacht, te vrezen dat een protest de betrekkingen tussen Thailand en Myanmar zal verslechteren. Ook zou China boos kunnen worden over de komst van de Tibetaanse Dalai Lama. Het programma van de geestelijke leider is van daag onder druk van de Chinezen beperkt. Een ontmoeting met de hoogste boeddhistische gees telijke in Thailand is afgezegd en een televisie-in terview geschrapt. Peking had Thailand gevraagd de Dalai Lama geen visum te verstrekken. De Nobel-laureaten (onder wie de Guatamal- teekse Rigoberta Menchu en de Zuidafrikaanse bisschop Desmond Tutu) praten donderdag bij de Thais-Myanmarese grens met Myanmarese vluchtelingen. Van Thailand gaan zij naar Genève voor een vergadering van de VN-Commissie voor de Mensenrechten. Daar zal ook Michail Gor- batsjov zich bij de groep voegen. Aung San Suu Kyi heeft sinds juli 1989 huisar rest. In 1991 kreeg zij de Nobelprijs voor de vrede. barcelona ruud de wit correspondent De Franse politie heeft gisteren in nauwe samenwerking met haar Spaanse collega's een wa penfabriek ontmanteld van de Baskische terreurorganisatie ETA. In de fabriek, gevestigd in het Pyreneëen-stadje Anglet, werden onder anderen 'Jokates'-raketten gemaakt. Met deze raket pleegde de ETA twee jaar geleden een aanslag op de Spaanse ambassade in Den De Spaanse minister Cor- cuera (binnenlandse zaken) noemde de ontdekking van de wapenfabriek het belangrijkste succes in de strijd tegen de ETA sinds een jaar geleden in Frank rijk nagenoeg de hele toenmali ge ETA-leiding werd gearres teerd. In Baskenland gaan steeds meer stemmen op voor ver vroegde vrijlating van lang ge strafte ETA-terroristen die zich nadrukkelijk van terreur distan tiëren. Met het aanbod van ver vroegde invrijheidstelling ho pen de Baskische en de centrale Spaanse regering een definitie ve slag toe te brengen aan radi cale ETA-elementen, die nog al tijd geloven in hun ideaal van een onafhankelijk Baskenland. McDonald's niet welkom aan voet van Eiffeltoren Duitse verkeersminister sprak voor zijn beurt berlijn hans hoogenduk correspondent Günter Krause, de 39-jarige uit de voor malige DDR afkomstige Duitse minister voor verkeer, heeft weer eens voor zijn beurt gesproken. Een week geleden kon digde hij de invoering van een Auto- bannvignet aan. Hij voelde zich ge steund door bondskanselier Kohl, maar werd meteen door zijn baas terug geflo ten. Vanaf 1 januari zouden binnen- en bui tenlandse automobilisten zo'n 400 gul den moeten gaan betalen voor het ge bruik van de Duitse snelwegen. Voor vrachtwagens dacht Krause aan een ex tra heffing van 1.200 tot 12.000 gulden. In 1996 wil hij beginnen met de privati sering van de Autobahnen en in 1997 zal de tolheffing elektronisch geschieden. Alleen op die manier, zo verzekert Krau se, is het 'totale verkeersinfarct' nog te vermijden. Hij voelde zich gesteund door Kohl. Had deze immers niet bevestigend geknikt, toen Krause op een kabinetsvergadering had gezegd dat één mark per dag redelijk was voor het gebruik van de snelwegen? Kohl floot hem prompt terug: er is ge sproken over de dreigende chaos op de wegen en over de tientallen miljarden die nodig zijn voor de sanering en priva tisering van de spoorwegen. Maar beslo ten is er niets. Maar Krause weet van geen wijken: „De ze strijd zal ik winnen. Het gaat om het verkeersconcept tot het jaar 2010 en daarbij mogen electorale overwegingen op korte termijn geen rol spelen". Tot dat jaar wil hij rond 550 miljard gulden in het verkeerssysteem pompen. Maar aangezien de staatskas leeg is en er min stens 70 miljard nodig is om de spoor wegen fit te maken voor de aanstaande privatisering, wordt de automobilist aan gepakt. Tolheffing voor iedereen inclu sief de buitenlanders, is het devies van Krause. Het idee van voorzitter van de Duitse Natuurbeschermingsbond Flasbart dat accijnsverhoging beter is dan tolheffing, omdat op die manier ook de kloof tussen de kosten voor het vervoer over de weg en de tarieven van de spoorwegen klei ner wordt, verwerpt Krause. „Een ac cijnsverhoging in plaats van tol is juist een uitnodiging aan de buitenlanders onze wegen te gebruiken", zegt hij. „Tanken en dus benzine-accijns in Duitsland betalen, doen ze überhaupt al niet. Een automobilist rijdt zonder tank en zo van Kopenhagen naar Rotterdam." Een foutje: de benzine is in Duitsland nog altijd veel goedkoper dan in Neder land of Denemarken. Alleen dieselrijders kunnén inderdaad in veel gevallen bui ten Duitsland goedkoper tanken. Voor de Duitse transportbedrijven, die vol gens Krause zwaar benadeeld zijn in ver gelijking met hun Nederlandse collega's, ligt het probleem elders: in Nederland bedraagt de wegenbelasting slechts 20 procent van die in de Bondsrepubliek. Overigens bedraagt het nadeel voor de Duitsers omgerekend niet meer dan een stuiver per kilometer. Bovendien be draagt het aandeel auto's met een niet- Duits kenteken op de snelwegen slechts zes procent. Krause wordt echter vooral geplaagd door de nachtmerrie van een Oost- europese bliklawine. Volgens hem zullen Russen, Polen, Litouwers, Esten, Letten, Tsjechen, Slowaken en Hongaren over een aantal jaren met minstens 15 mil joen auto's de Duitse betonpistes ver stoppen. Krause: „Ze tanken voor een dubbeltje in Polen en komen alleen hier om goedkope produkten te kopen. Zo zijn wij, DDR-burgers, vroeger ook zon der tanken door Hongarije gereden, om dat daar de benzine vijf gulden kostte." Alleen met een vignet van minstens 360 harde marken denkt hij deze invasie te kunnen stoppen. Het heeft er alle schijn van dat de minis ter louter en alleen geld, heel veel geld, nodig heeft en dat liefst zo snel mogelijk. Hamburgergigant McDonald's krijgt onder geen enkele voor waarde toestemming om een restaurant te openen aan de oever van de Seine, vlakbij de Eiffeltoren in Parijs. De Franse onderminister Sarre (water staat) heeft op verontwaardig de toon laten weten dat een dergelijk prestigieuze lokatie in de Franse hoofdstad niet is weggelegd voor een fast- foodrestaurant, „ongeacht welke voorzorgsmaatregelen door de projectontwikkelaars worden genomen". Hoewel de Franse vestigin gen van McDonald's niet over gebrek aan belangstelling te klagen hebben, zijn er veel Fransen die de fast-foodgjgant beschouwen als het symbool van een ongewenste Ameri kaanse culturele invasie. Jean Tiberi, de loco-burge meester van Parijs, heeft al aangekondigd dat hij alle wet telijke mogelijkheden zal be nutten om te voorkomen dat de directe omgeving van de Ei ffeltoren wordt ontsierd door een McDonald's restaurant. Er Was een tijd dat veel mensen voor het doen van belastingaangifte al snel hulp inrie pen. Van een oom of 'n neef bijvoorbeeld, 't Is een stuk eenvoudiger geworden. Met behulp van de gratis informatie van de Belastingdienst doet u het gewoon zelf. Om te beginnen zit er bij uw aangiftebiljet al de Toelichting. Vult u voor 't eerst zelf een aangiftebiljet in, dan is er een handige brochure die u van A tot Z begeleidt. Zodat u er niet alleen voor staat. Deze en andere brochures die dieper ingaan op onderdelen van het aangiftebiljet, vindt u op het postkantoor, bij de bibliotheek en bij de Belastingdienst. Er is daar zelfs ilog een speciale kaart, de Belastingwijzer, die u een volledig overzicht geeft van al onze brochures. Zit u toch nog met een vraag, dan kunt u altijd nog de BelastingTelefoon bellen: 06- 0543 (bij voorkeur tussen 8.00 en 10.00 uur of tussen 15.00 en 37.00 uur). Ook gratis. Zelf belastingaangifte doen. Een kleine opgave. bratislava ap-afp Het parlement van Slowakije heeft gisteren Michal Kovac tot president gekozen. De bankier Kovac (62) is de eerste president van het sinds 1 januari onaf hankelijke Slowakije. Zijn ver kiezing hij was de enige kan didaat maakt een einde aan een patstelling die het land dreigde te destabiliseren. Kovac kreeg in de stemronde van gisteren de derde na twee eerdere onbeslist geëin digde rondes 106 van de 150 parlementariërs achter zich. Dat was ruim voldoende voor de vereiste drievijfde meerderheid. Op 3 maart wordt Kovac, kandi daat van de regeringspartij Be weging voor een Democratisch Slowakije (HZDS), voor een ambtstermijn van vijf jaar beë digd. Kovac werd op 5 augustus 1930 in Lubisa geboren. Hij stu deerde aan de Hoge Economi sche School in Bratislava en kwam in 1956 in het bankwezen terecht, waarbinnen hij tot 1989 verschillende belangrijke posten bekleedde. In december van dat jaar werd hij benoemd tot mi nister van Financiën en dat bleef hij in de eerste Slowaakse rege ring van Vladimir Meciar in 1990. Michal Kovac, president van Slo wakije. FOTO AP PAVEL HOREJSI Hij trad in mei 1991 tegelijk met Meciar af en richtte samen met hem de oppositiepartij HZDS op. Kovac was na een overweldigende verkiezingszege van de HZDS in juni 1992 tot 1 januari voorzitter van het fede rale parlement van het toen nog niet opgesplitste Tsjecho-Slo- wakije. Hij stond binnen zijn partij bekend als een grotere voorstander van een Tsjecho- Slowaakse confederatie dan van een onafhankelijk Slowakije. Voor miljoenen Nederlanders is 't weer tijd voor de aangifte. Dus wordt er op de BelastingTelefoon nu vaker een beroep gedaan. En dan kunt u nog weieens de in-gesprek-toon krijgen. Ons advies: mijd de piek- drukte. En probeer het eens tus sen 08.00 en 10.00 uur. Of tussen 15.00 en 17.00 uur. Het nummer is 06-0543 en u belt het gratis. De 50 meest gestelde vragen heeft de Belastingdienst voor u gebundeld in een brochure. Compleet met de antwoorden natuurlijk. De auto van de zaak, de eigen woning, studie- financiering, reis-, studie- en ziektekosten, u komt ze allemaal tegen in deze 'Top 50'. Deze handige brochure ligt voor u klaar op het postkantoor, bij de biblio theek of de Belastingdienst. Gratis. Tja, dan is 't misschien niet eens meer nodig om de BelastingTelefoon te bellen. Zelf belastingaangifte doen. Een kleine opgave.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8