CAO-bouw loopt vast op WAO Binnenland Blauwhelmen in Kroatië binnenkort overbodig Bolkestein: Kok gebruikt tekort voor verkiezingen Laatste loodjes Orang Oetan tekent als tweejarige peuter Nivel: Tekort huisartsen groter dan verwacht Protest tegen Mobutu KNOV: Zeker tienduizend nieuwe banen in Brabant 'Vijf stappen zwakste schakel geldtransport' DINSDAG 16 FEBRUARI 1993 5 schjppe(i|lie Persdwrot Ter Beek weer naar VN-militairen den haag Minister Ter Beek (defensie) gaat opnieuw naar het voormalige Joegoslavië en Cambodja om de Nederlandse mili tairen in de desbetreffende VN-vredesmachten te bezoeken. De minister gaat van 15 tot 19 maart naar 'Joegoslavië' en bezoekt van 27 juni tot 3 juli Cambodja. Man bekent brandstichting bij NZH Een 24-jarige Alkmaarder heeft gisteren bekend dat hij de brand heeft gesticht op een parkeerterrein van de NZH in Alkmaar. Bij de brand gingen 48 bussen in vlammen op. Tijdens het verhoor bekende de man nog meer brandstichtingen. Het motief voor zijn daden is onbekend. Landelijke actieweek tegen racisme Amsterdam Het 'Comité 21 maart' heeft de week van 13 tot en met 20 maart uitgeroepen tot nationale actieweek tegen racisme en vreemdelingenhaat. De week gaat vooraf aan de landelijke demonstratie op 21 maart in Amsterdam. Die dag is door de Verenigde Naties uitgeroepen tot dag tegen het racisme. In tien andere Europese landen worden eveneens demonstraties ge houden. Turkse vereniging tegen Moslim Partij Leeuwarden» De Turkse Islamitische Vereniging in Leeuwarden is fel tegen de voorgenomen oprichting van de Moslim Partij. Volgens woordvoerder Topalakli werkt zo'n partij woede en dis criminatie in de hand en zaait zij verdeeldheid onder de Neder landse bevolking. „Mensen met kleine vooroordelen tegen bui tenlanders zullen al gauw denken dat in Nederland een regime als in Iran zal komen." Satellieten nemen verbindingswerk over gpd Het Nederlandse verbindings bataljon in Kroatië van onge veer 350 militairen wordt vanaf mei mogelijk grotendeels over bodig. De Verenigde Naties hebben satelliet-apparatuur aangeschaft waarmee bijna alle werkzaamheden van de Neder landse verbindingsdeskundigen kunnen worden overgenomen. De verwachting is dat de appa ratuur begin mei in gebruik wordt genomen. De Nederland se VN-militairen verzorgen de communicatie voor alle andere blauwhelmen in Kroatië, ver spreid over 32 lokaties. Defensie gaat wel door met het opleiden van nieuwe lich tingen verbindingstroepen. ,,De geluiden die ons vanuit de VN bereiken zijn nogal chaotisch. Het aantal Nederlandse verbin dingsmensen dat volgens VN- mededelingen in Kroatië nodig blijft, varieert van 17 tot 110. Dat is nogal een verschil", aldus een woordvoerder. Defensie hoopt maar dat de nieuwe lichtingen niet voor Jan Joker worden getraind. „Het is natuurlijk zonde als we mensen voor niks opleiden, maar we kunnen niet anders zolang er geen absolute zekerheid is." Steun in Brussel voor minder bezuinigen den haag anp-gpdAan het adres van Brinkman zei Kok gisteren „dat het geen kwestie is van beloftes breken, maar drie jaar na het schrijven van het regeerakkoord zoeken naar een nieuw evenwicht tus sen al die doelstellingen als werkgelegenheid, koopkracht- behoud en het verminderen van het tekort. Een kind kan zien dat als er geen economische groei meer is, de ruimte ont breekt om dat allemaal te reali- Terwijl minister Kok van finan ciën gisteren steun zocht en vond in Brussel voor zijn plan om het financieringstekort min der snel terug te dringen, heeft CDA-fractieleider Brinkman in Dalfsen coalitiepartner PvdA nog eens gevraagd 'zich aan de afspraken te houden'. WD-leider Bolkestein nam in Breda beiden op de korrel: Kok verweet hij politiek opportunis me, terwijl hij schamperde dat Brinkman straks wel weer zal inbinden om een conflict met Lubbers te voorkomen. Van daag praat de Tweede Kamer over het plan om volgend jaar minder te bezuinigen dan de 9,5 miljard gulden, die nodig is om het overheidstekort terug te dringen tot de 3,25 procent die het regeerakkoord voor 1994 In Brussel betoogde Kok voor zijn collega-ministers dat ieder een wat minder moet bezuini gen om de economie „net dat duwtje in de goede richting te geven waarvoor ieder land af zonderlijk te klein is". De Eu ropese Commissie omarmde dat plan, omdat anders niets te recht komt van een gezamenlij ke poging de slop te halen. utrecht» Het Nivel (Nederlands Instituut Voor Onderzoek van de Eerste lijns Gezondheidszorg), dat vo rig jaar voor rond de eeuwwis seling een tekort van enkele honderden huisartsen voorspel de, denkt nu dat dit nog hoger zal uitvallen. Het zal zich het eerst en het sterkst voordoen in de grote steden. Als belangrijkste reden voor deze bijstelling noemt het Nivel een snellere groei van het aantal vrouwelijke huisartsen. Een groot deel van hen wil parttime werken. Op het ogenblik is al 65 procent van alle studenten me dicijnen vrouw. De opleidingscapaciteit is in 1988 verlaagd van 450 tot 280 per jaar. De ervaring leert dat slechts 200 van die 280 zich daadwerkelijk als huisarts vesti gen. Volgens het, Nivel is dal maai net genoeg voor de ver- Amsterdam Aan het eind van de maand sluit de afvalverwerkingsinstallatie in Amsterdam-Noord de poorten. De verwerking wordt dan overgenomen door een splinternieuwe fa briek in Amsterdam-West. Deze dagen doen meeuwen en grijpers nog de laatste pogingen om iets van het vuil te pakken te krijgen. foto dijkstra fred steenman Afvalberg slinkt door gescheiden inzameling DEN HAAG GPO De Nederlandse afvalberg wordt kleiner. Deze trend, die in 1991 voor het eerst werd gesigna leerd, heeft zich het afgelopen jaar doorgezet. Volgens vuilver- werkers en het ministerie van vrom gaat het om een daling van 'enkele procenten'. Vooral de grootschalige inza meling van groente- fruit- en tuinafval begint nu vruchten,al te werpen. Dit GFT-afval wordt inmiddels in 2,6 miljoen huis houdens gescheiden. waarna het als grondstof voor compost wordt gebruikt. Deze geschei den inzameling moet eind dit jaar in zestig procent van de huishoudens gebeuren. Het ministerie is zeer tevre den over deze ontwikkeling. Volgens een woordvoerder gaat de voortgang van de gescheiden inzameling „sneller dan we hadden verwacht". Tarieven van specialisten fors omlaag De ziekenfondstarieven van alle medische specialisten gaan per 1 april met ongeveer 11 procent omlaag en de particuliere tarie ven met ongeveer 12 procent. Het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG) voert daarmee de aanwijzing uit van staatssecretaris Simons van volksgezondheid, die daarmee 369 miljoen gulden wil binne- halen. De specialisten moeten dat inleveren omdat ze hun budget in 1991 met een kleine 400 miljoen overschreden. De Landelijke Specialisten Vereni ging (LSV) gaat in beroep tegen het COTG-besluit. Bonden bereiden zich voor op acties De CAO-onderhandelingen in de bouw (240.000 werkne mers) zijn gisteren vastgelopen. Het grote struikelblok is de reparatie van de kortingen op de WAO. Ook de me- taal-CAO, waarover donderdag verder wordt gepraat, zit vast op dit punt. De Industriebond FNV bood gisteren bij een aantal bedrijven cactussen aan bij wijze van prikac- tie. Als de onderhandelingen mislukken, zijn stakingen waarschijnlijk. baarn »anpwilden doen om te gaan stude ren op mogelijkheden WD-leider Bolkestein noem de het tijdens een spreekbeurt in Breda gisteren „opvallend dat Kok in dezelfde week waarin hij het tekort opgeeft, zich opnieuw beschikbaar stelt als lijsttrekker voor de PvdA. Kok verkiest een degelijk verkiezingsresultaat bo ven een degelijke begroting". Van de harde woorden van Brinkman gelooft hij niets, zei hij. „Wie luistert er nog naar de heer Brinkman", aldus Bolkë- stein. CDA-minister Andriessen van economische zaken vond verleden jaar al dat het kabinet het tekort mocht laten lopen en ook premier Lubbers steunt Kok. In dat verband zei Bolke stein te verwachten dat Brink man eieren voor zijn geld zal kiezen. „Of wil Brinkman straks leider worden van een ver scheurde partij?" pDe bouw-CAO liep gisteren vast 'omdat de werkgevers volgens de bonden alleen de toezegging WAO-gat te dichten. In ruil daarvoor moesten de bonden prijscompensatie, de VUT en een aantal roostervrije dagen inleveren, „zowat alles wat ons dierbaar is. Op deze manier heeft verder praten geen zin", aldus een FNV-woordvoerder. Bonden en werkgevers gaan zich nu in eigen kring beraden over de vraag wat er moet ge beuren. Als de werkgevers op hun standpunt blijven staan, dreigen er acties. Het is niet uit gesloten dat de komende dagen al de eerste - zachte - acties op touw zullen worden gezet om de bouwwerkgevers onder druk te zetten. Donderdag zijn de onderhandelingen in de me taalindustrie (200.000 werkne mers). Daar is eveneens het grootste struikelblok de herver zekering van de WAO. De werk gevers wijzen een collectieve verzekering voor de gehele be drijfstak af, maar willen nog wel onderzoeken of een herverzeke ring per bedrijf tot de mogelijk heden behoort. Vooruitlopend op het donder dag en volgende week vrijdag te vervolgen CAO-overleg is de bond inmiddels gestart met prikacties. In de omgeving van Dordrecht ging gisteren al de actie Cactus van start. Daarbij deden 'geprikkelde' kaderleden en bestuurders daags na Valen tijnsdag directies een cactus ca deau. In Rotterdam meldden zich gisteravond de eerste bedrijven voor poort- en kantine-acties. Een kaderlid van de reparatie- werf Niehuis Van den Berg in Rotterdam zei gisteravond een werkonderbreking van een uur in voorbereiding te hebben. Volgens de Rotterdamse actie leider Meijer zal vanuit Rotter dam het initiatief komen om de laatste onderhandelingsronde in Zoetermeer, volgende weck vriidag. met grote werknemers delegaties te bezoeken. Ver schillende kaderleden zeiden gisteravond niet voor de deur te willen blijven staan, maar het kantorencomplex waarin wordt onderhandeld, te willen bezet vanging van de 190 huisartsen die jaarlijks wegens hun leeftijd hun praktijk neerleggen. Daar naast neemt de vraag naar huis artsen toe door de groei van de bevolking en de vergrijzing. Daar komt nog bij dat de vrouwelijke huisartsen het liefst in een groepspraktijk of ge zondheidscentrum werken. Van de praktijken die de komende vijf jaar vrij komen, is 70 pro cent een solopraktijk, terwijl slechts 4 procent van de vrou welijke en 20 procent van de mannelijke jonge artsen daar naar op zoek is. Het tekort aan huisartsen zal het eerst voelbaar worden in de grote steden, aldus het Nivel, omdat daar relatief veel solo praktijken zijn. De werkbelas ting is er veel hoger, zodat huis artsen de grote steden zullen mijden als er elders mogelijkhe den zijn om aan de slag te gaan. Ongeveer zeventig vluchtelingen uit Zaïre hebben gis- Een orang oetan is in staat teke ningen te maken op het niveau van een kind van ruim twee jaar. Tot deze conclusie komt huisarts Ignace Schretlen van de stichting Kijk Op Krabbels op grond van een vergelijkend we tenschappelijk onderzoek naar de krabbels van apen en de prestaties van peuters op dit ge bied. Krabbels van mensapen en jonge peuters zijn volgens Schretlen altijd opgebouwd uit de meest simpele basisstructu ren: kleine of langere, veelal licht gebogen, naar rechts of links afbuigende streepjes. „Hierin weerspiegelt zich de anatomie van het lichaam", zo legt de onderzoeker uit. De elle boog en de pols worden ge fixeerd, waardoor de op- en neergaande beweging van het bovenlichaam, onder andere door de ademhaling, wordt overgebracht op het papier. De krabbelpogingen die in het dierenpark in Rhenen wer den verricht, zijn volgens de huisarts uniek, omdat nooit eer der vier orang oetans al bij een eerste poging aan het werk gin gen. In tegenstelling tot andere experimenten, waarbij de die ren aan tafeltjes worden gezet, kregen de apen in Rhenen het tekenmateriaal mee in de kooi. Net als peuters waren de dieren gedurende een korte tijd ?eer geconcentreerd bezig. Daarna verdwijnt de interesse. Het onderzoek naar de relatie tussen het krabbelgedrag van jonge peuters en mensapen is bedoeld om meer te weten te komen over de processen die bij deze activiteiten een rol spelen. Tekenen en schilderen vergen een grote coördinatie van spier en hersenactiviteiten. „Door dit onderzoek kunnen we meer te weten komen over het functioneren of disfunctio neren van de verschillende her sen- en andere lichaamsonder delen meent Schretlen. Zowel de kinderpsychologie als de pe dagogie zijn geïnteresseerd in het onderhoek teren in Den Haag gedemonstreerd tegen het bewind van de Zaïre se president Mobutu. Bij ongeregeldheden en plunderingen in de hoofdstad Kinshasa zijn volgens de Zaïrese oppositie zeker duizend mensen omgekomen. Mobutu, die wordt gesteund door het leger, heeft nog geen begin gemaakt met de toegezegde democratische hervormingen. Voor enkele westerse landen was dat reden de hulp aan Zaïre op te schorten. foto anp koen suyk bedrijven van DAF, Philips en Nedcar moeten kunnen reke nen op steun. Het KNOV vindt dat als de overheid kiest voor hulpprogramma's om bedrijven als DAF en Nedcar voor Neder land te béhouden, ze ook de toeleverende bedrijven in haar reddingsoperaties moet betrek ken via bijvoorbeeld overbrug gingskredieten. Daarnaast moe ten de arbeidsbureaus de afge vloeide werknemers uit de grote bedrijven wijzen op de moge lijkheden die er liggen li ij de middelgrote en kleine bedrij ven. Daarbij hoort een actieve bemiddeling, aldus het KNOV. DEN HAAG THEO HAERKENS Het Koninklijk Nederlands On dernemers Verbond (KNOV) denkt dat het ondanks de ramp spoed bij DAF, Philips en Ned car wel los zal lopen met de werkloosheid in Oost-Brabant. Uit een onderzoek van het KNOV en het onderzoeksbu reau NIPO blijkt dat het mid den- en kleinbedrijf de massa ontslagen te kunnen compense ren met nieuwe banen. De Brabantse ondernemers zullen dit jaar gezamenlijk 10.000 nieuwe arbeidsplaatsen te scheppen. Wil dat lukken, dan zullen wél de toeleverende De paar stappen die geldlopers vaak moe ten zetten om van de gepantserde geldauto bij de geldlades in de muren van winkels en banken te komen, gelden al sinds jaar en dag als de zwakste schakel bij het geldtrans port. De vijf stappen werden zaterdag een 27-jarige geldloper van Geldnet fataal: toen hij de geldcassette uit de muur had gehaald, werd hij twee keer door het hoofd gescho ten door een nog onbekende overvaller. „We streven naar een gesloten over dracht", formuleert directeur Geelen van Brinks-Nedlloyd, dat samen met Geldnet behoort tot de grootsten in de branche. „Maar er zijn nogal wat gebouwen waar geen ruimte is om de wagen pal voor het doorgeefluik tegen de muur aan te parke- AJs het gaat om smalle straten is dat geen probleem, die kunnen gemakkelijk volledig worden afgesloten. Maar veel winkels stam men nog uit de tijd dat overvallen zeldzaam waren. Ze hebben een glazen pui, waardoor het weinig zinvol is een doorgeefluik te monteren, of er zijn bouwkundige belem meringen. Soms maken paaltjes in voetgan gersgebieden het onmogelijk om met de auto dichtbij te komen. Maar er zijn ook ge meenten die niet toestaan dat wagens op de stoep parkeren, of het voetgangersge bied in gaan. De oplossing wordt dan gezocht in half gesloten overdracht, waarbij wagens voor laden en lossen een oprit op worden gen- den. „We praten daarover regelmatig met onze opdrachtgevers aldus Geelen, die een toenemende bereidheid constateert om te investeren in dit soort voorzieningen. Gaat het om winkels in smalle'straten, dan wordt soms de hele straat voor enkele ogenblikken afgezet. In ieder geval wordt het 'trottoirrisico' zoveel mogelijk beperkt „want een overval op de stoep betekent ook risico voor het winkelend publiek". Begeleiding door de politie is er niet bij. Er wordt zoveel geld vervoerd dat dat een te grote aanslag zou zijn op de beschikbare mankracht. Mede daarom zoeken de waar detransporteurs de oplossing in de tech niek. Het gebruik van 'plofkoffers', die een gigantische hoeveelheid rook produceren en de inhoud - doorgaans bankpapier - waardeloos maken, is er een van. De geldlo per moet een knop ingedrukt houden om te voorkomen dat de koffer 'af gaat'. De uit thrillers bekende methode om het koffertje met handboeien aan de drager vast te klin ken is. vanwege de kans op ontvoering en gijzeling, omstreden. Vanzelfsprekend wor den de transporten op verschillende tijd stippen uitgevoerd, de routes variëren. Verder zijn de transporteurs gebonden aan een groot aantal wettelijke regels. Zo moet aan de buitenkant van de wagens 'in een lettertype waarvan de hoogte tenminste tien centimeter bedraagt' duidelijk zijn aan gegeven dat het gaat om waardetransport. Óp het dak staat een nummer. „Dat is voor al belangrijk om snel informatie te verza melen als er iets gebeurtverklaart een woordvoerder van het ministerie van justi tic. „F.en beetje penose weet toch wel met welke auto's geld wordt vervoerd Er zijn voorzieningen om te voorkomen dat overvallers er met een wagen vandoor kunnen gaan. De lading zit in afzonderlijke kluizen die met geweld maar moeilijk open kunnen en natuurlijk onderhoudt de lx- manning - altijd twee personen en steeds wisselend voortdurend contact met de thuisbasis. Gasmaskers aan boord zijn stan daard. Voor laden en lossen gelden strikte procedures. Nergens arriveert een geldwa gen onaangekondigd en als zich iets ver dachts voordoet, wordt er niet gestopt. Alle transport is verzekerd en volgens een insi der luidt de enige opdracht bij mocilijkhe den spullen afgeven.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5