Onze Top 5 van deze week Belastingvrij sparen via baas Binnenland Gereformeerde scholen vinden sluiproute voor ontslag homo Industriebond FNV wil DAF-obligaties verkopen 'Nederland treedt tegen soft drugs te tolerant op' Allochtone student wil geen positieve discriminatie WD-kamerlid: 'Mij kan niets worden verweten' Politie schiet pitbull dood Op weg naar oorlogsgebied DINSDAG 16 FEBRUAR11993 Gereformeerde scholen omzeilen de nieuwe wet Gelijke Behandeling door de homoseksualiteit of het ongehuwd samenwonen van leerkrachten aan te kaarten bij de kerkeraad. Als de kerken beslui ten de leerkracht uit de kerk te zetten, kan de school hem ontslaan omdat hij dan niet meer vol doet aan de eis dat hij lid is van een gereformeer de kerk. Volgens woordvoerder Kamsteeg van de Gere formeerde Scholengemeenschap in Rotterdam (1070 leerlingen) eist zijn school al sinds de op richting van de leerkrachten niet alleen dat ze de christelijke grondslag onderschrijven, maar ook dat ze lid zijn van een gereformeerde kerk. „Als iemand ophoudt lid te zijn, is dat voor ons een glasheldere grond voor ontslag." Zo'n vijftien jaar geleden deed zich volgens Kamsteeg een geval voor waarbij een vrouwelijke leerkracht, die lid was van een gereformeerde kerk, ongehuwd ging samenwonen. Zij trad daar op zelf uit de gereformeerde kerk. Daarop is zij ontslagen. Ook toen een leerkracht lid werd van een andere kerk, werd hij door de Rotterdamse school ontslagen. Volgens Kamsteeg staat het de streng christelij ke scholen vrij het lidmaatschap van een gerefor meerde kerk als functie-eis te stellen. Daarmee handelen de scholen volgens hem niet in strijd met de wet Gelijke Behandeling, die verbiedt dat schoolbesturen docenten ontslaan wegens het enkele feit dat zij homoseksueel zijn. De kamerleden Krajenbrink (CDA), Groenman (D66) en Lankhorst (Groen Links) zijn zeer ver baasd. Lankhorst noemt de procedure een „zeer ongewenste sluiproute. De besturen van dergelij ke scholen handelen tegen de geest van de wet". Volgens het ministerie van onderwijs staat het scholen op grond van de onderwijswetgeving vrij om aanvullende eisen, zoals kerklidmaatschap, te stellen.'Als iemand op grond van het wegvallen van dat lidmaatschap door het schoolbestuur wordt ontslagen, dan kan hij of zij dat aanvechten bij de rechter. Volgens het ministerie kan de wet Gelijke Behandeling de leerkracht in zo'n geval niet beschermen. DEN BOSCH ANP De industriebond FNV wil dat de obligaties van het noodlij dende DAF-bedrijf worden ver kocht. De verkoop moet tien miljoen gulden opleveren. Het geld kan worden gebruikt om het nieuwe DAF van de grond te krijgen. Dat heeft FNV-bestuur- der F. Kooien gisteren gezegd. Als het plan doorgaat, worden de waardepapieren voor 100, 250 en 500 gulden verkocht. De FNV wil dat geld achter de hand houden om de banken, indien nodig, onder druk te zetten. Kooien 'wil er alles doen' om het nieuwe DAF-bedrijf een kans te geven. De bondsbestuurder heeft het vorige reddingsplan nog vers in het geheugen liggen. Dat ging op het laatste moment niet door omdat geen van de Finan ciers, te weten de banken en de Belgische en Nederlandse over heid, bereid was het Financiële gat van 25 miljoen gulden te dichten. Ondertussen proberen de vakbonden de gevolgen van het DAF-drama voor het personeel dat op straat komt te staan, zo veel mogelijk te beperken. Zo is er een plan om 180 DAF-werk nemers van 55 jaar en ouder via banenpools aan het werk te houden. Dan kunnen ze name lijk op hun zestigste gebruik maken van de VUT. Het plan is onder andere voorgelegd aan minister De Vries van sociale zaken, van wie een Financiële bijdrage wordt gevraagd. Die zei dat hij het plan niet meteen wil afwijzen, maar dat hij „er nogal 'wat problemen" mee heeft. Cfl Brie, vers van 't mes, 100 gram 1.29 CU Amandel- J2&9I of volkoren- n speculaas ]2<79I, pak 400 gram 1.99 Cfl Keukenrollen, met winterdecoratle, pak 3 rollen Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 20 februari a.s..*Zolang de voorraad strekt. Nieuwe openingstijden: t/m vrijdag tot 18.30 uur De koopavond blijft ongewijzigd. Informeer bij uw AH winkel. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Nepbom in huis vernieler monument Amsterdam De Explosieven Opruimingsdienst (EOD) heeft gis teren een namaakbom verwijderd uit de woning van de man die heeft bekend het Auschwitz-monument te hebben vernield. De Amsterdamse politie was op het 'verdachte pakket' gestuit toen zij een kijkje in het huis nam naar aanleiding van klachten over overlast. De woning van de man, die aan heroïne is verslaafd, wordt volgens de politie door verslaafden gebruikt die er slapen en soms vuren stoken. De man komt sinds zijn bekentenis op de televisie niet meer in het huis. Gabor neemt pitbull-petitie niet aan den haag Staatssecretaris Gabor (landbouw) weigert komende vrijdag een petitie van demonstrerende pitbull-bezitters in ont vangst te nemen. De hondeneigenaren willen protesteren tegen de „dieronvriendelijke regels" (fnuilkorf- en aanlijngebod en verplichte sterilisatie en registratie) die sinds deze maand voor pitbulls gelden. Gabor zegt niet de indruk te willen wekken dat het beleid nog kan worden teruggedraaid. Man eet valse cheque op zutphen In het postkantoor van Zutphen heeft een 38-jarige Brummenaar gistermorgen een cheque opgegeten. Toen een medewerker ontdekte dat de cheque vals was, scheurde de man het papier in stukken en begon ze op te eten. Hij heeft een pro ces-verbaal gekregen. Interesse voor zomervakantie gedaald haarlem Het aantal boekingen voor een zomervakantie is in vergelijking met vorig jaar met veertien procent teruggelopen. Dat is weliswaar een verbetering ten opzichte van het begin van dit jaar (toen het percentage nog ruim 20 was), maar de Neder landse toeristenbranche ziet de komende maanden niettemin met zorg tegemoet. Hotelplan heeft zijn prijzen zelfs al naar be neden bijgesteld. De enige vliegbestemming die het goed doet, is Turkije. De interesse voor een wintervakantie is met zes pro cent gestegen. Verenigde Naties kraken drugsbeleid Nederland is te tolerant tegen over soft drugs. Het gedoogbe leid bedreigt de internationale bestrijding van en controle op drugs en is bovendien in strijd met de Internationale Drugs Conventie van 1961. Dat schrijft de International Narcotics Con trol Board (NCB) van de Vere nigde Naties in het gisteren ge presenteerde jaarrapport. De commissie veegt de vloer aan met het argument dat oog luikend toestaan van 'recreatief gebruik van soft drugs de kleine criminaliteit terugdringt. De commissie verwerpt ook de re denering dat toelaten van soft drugs corruptie, geweld en mis daad zou verminderen. De Nederlandse tolerantie onderschat volgens de NCB bo vendien de 'flexibiliteit' van het 'multinationale misdaadsyndi caat'. De enige hoopgevende aanpak van drugs is een gecoör dineerde internationale bestrij ding van drugsorganisaties, al dus de NCB. Met name in het Europa zon der grenzen is meer internatio nale samenwerking nodig, zegt de NCB. De chaos in het voor malige Joegoslavië heeft de aan voerlijnen uit het Midden-Oos ten richting EG nu verlegd naar de Tsjechische Republiek, Slo wakije en Hongarije, zo consta teren de VN-experts. Het ge bruik van heroïne en cocaïne in West-Europa neemt toe en LSD duikt hier en daar weer op. Ne derland wordt aangewezen als 'voornaamste bron' van dit pep middel. Allochtone studenten stellen er helemaal geen prijs op als ze worden voorgetrokken. Zij wil len niet positief gediscrimineerd worden, zoals voorrang bij inlo ting. Wel willen zij meer indivi duele studiebegeleiding. Het liefst hebben ze ieder een eigen mentor. De studenten zeggen ook meer tijd nodig te hebben om Nederlands te leren. Dat blijkt uit het rapport 'Te hoog gegrepen?', dat de Advies groep Allochtonen Hoger On derwijs gisteren aan minister Ritzen heeft aangeboden. De geïnterviewde allochtone stu denten vinden de taal nog steeds het grootste struikelblok in hun studie. Minister Ritzen liet in een eerste reactie weten dat een hogeschool of universi teit daar veel aan kan doen. Zo biedt de Hogeschool van Am sterdam aanstaande studenten de gelegenheid meteen na aan komst in Nederland met een taalcursus te beginnen. Ze hoe ven niet te wachten totdat ze een verblijfsvergunning hebben. Voor allochtone jongeren die in Nederland opgroeien, is vooral het contact tussen school en ouders van belang. De ou ders moeten zo veel mogelijk worden betrokken bij de oplei ding en de keuzemogelijkheden van het kind, zo raadde de ad viesgroep aan. Docenten- moe ten leren de kwaliteiten van al lochtone studenten beter in te schatten, zo adviseert het rap port. Die worden nu vaak niet doorzien. Over de behoefte aan meer studiebegeleiding zei Ritzen dat die wens wordt gedeeld door autochtone studenten. „Betere studiebegeleiding is voor ieder een een goede manier om snel ler en beter te studeren", aldus de minister. Rundertartaar, 100 gram Cfl Karnemelk, pak 1 liter 99 99 AMSTERDAM ANP Bij een inval in een hennep plantage in Amsterdam-Oost hebben agenten gisteren een pitbull-terriërdoodgeschoten. Zijn baas, een 37-jarige Amster dammer, raakte door een kogel gewond aan zijn been. De kogel was bestemd voor de pitbull, maar ketste af. De hennep-plantage was on dergebracht in een woning en werd bewaakt door twee pit bulls. Een hond viel een agent bij binnenkomst aan en beet hem in zijn arm. De hond kon worden overmeesterd. De tweede hond wist te ont snappen maar raakte op straat in een hevig gevecht gewikkeld met een andere hond. Daarop is het dier doodgeschoten. Er zijn honderd hennep-plan- ten, kweekapparatuur en een hoeveelheid vuurwapenpatro nen in beslag genomen. Onderhandeling lerarensalaris is afgebroken ZOETERMEER ANP De onderhandelingen tussen minister Ritzen van onderwijs en de vakbonden over de verbe tering van de lerarensalarissen zijn vannacht afgebroken. Dit heeft een woordvoerder van de onderwijsbond ABOP mee gedeeld. Vandaag wordt verder vergaderd. Het cruciale punt in de on derhandelingen vormen de wachtgelden in het onderwijs. Die zouden volgens de minister omlaag moeten. Over de vorm van die verlaging kunnen de partijen het echter niet eens worden. Dë onderhandelingen in Zoe- termeer duren langer dan ge pland. Gisteren bleek dat Ritzen en staatssecretaris Wallage een be drag van 100 miljoen gulden te kort komen: 50 miljoen dit jaar en 50 miljoen in 1994. Dat geld zouden de bewindslieden ont vangen van minister Dales van binnenlandse zaken, maar die toezegging werd plotseling in getrokken. Naar verluidt heeft het kabi net die onverwachte beslissing genomen onder invloed van het oplopende Financieringstekort. Ritzen en Wallage hebben de vakbonden echter beloofd het totale bedrag voor de verbete ring van de salarissen, 711 mil joen gulden vanaf 1996, toch overeind te houden. WD-kamerlid Van Heemskerck vindt dat haar „in redelijkheid geen serieuze verwijten" kun nen worden gemaakt over de rol die zij heeft gespeeld bij de oprichting van de commerciële televisiezender RTL-Véronique. Van Heemskerck zegt dit in een reactie op perspublikaties over haar betrokkenheid bij de oprichting als bestuurslid van Veronica. De WD-fractie deelt haar visie, zo verklaarde een woordvoerder gisteren. Het Commissariaat voor de Media heeft Veronica verweten Financiële hulp te hebben ver leend bij de oprichting van RTL- Véronique, het tegenwoordige RTL 4. Op grond daarvan hangt Veronica een uitzendvèrbod van zeven weken boven het hoofd. Van Heemskerck was destijds lid van het algemeen bestuur van de omroep. Van Heemskerck zegt dat zij de vergadering waarin het alge meen, bestuur tot een bankga CDA en PvdA eens over belastingvrije winstdeling en spaarloon PvdA en CDA zijn het eens over een belastingvrije winst deling voor werknemers in bedrijven, een spaarloonrege ling en een premiespaarregeling. Werknemers kunnen zo maximaal 2250 gulden belastingvrij per jaar extra sparen. In ruil voor deze vrijstelling moet de werknemer wel vier jaar lang van dat geld afblijven. Een modale werknemer (45.000 gulden bruto per jaar) kan zo vier procent aan koopkracht winnen. De kamerleden Vermeend (PvdA) en Vreugdenhil (CDA) wezen er bij de presentatie gis teren op dat door de regeling de 'wig', het verschil tussen bruto en nettoloon, afhankelijk van het salaris maximaal 2,3 pro cent kan verminderen. Omdat winstuitkeringen en spaarloon niet gelden voor mensen met een uitkering, wordt betaald werken aantrekkelijker. Tenslotte vinden de indieners het positief dat de bonden hun looneisen met minstens een procent kunnen matigen in ruil voor afspraken over winstdeling en spaarloon. Dat laatste zou volgens een berekening van het Centraal Planbureau in zes jaar achtduizend banen extra kun nen opleveren. Bedrijven mogen, als het voorstel wordt aangenomen, vanaf 1 januari 1994 per jaar maximaal 1500 gulden belas tingvrij uitkeren aan winstde ling. De werknemer is vrijge steld van belasting, de werkge ver moet over dat bedrag 35 procent belasting betalen, tenzij het naar een vier jaar lang ge blokkeerde (spaar)rekening gaat. Dan is het tarief 15 pro cent. De werknemer mag het geld alleen voortijdig opnemen voor aankoop van zijn eerste ei gen huis. Bij de spaarloonregeling houdt de werkgever van het bruto-Ioon een bedrag in dat hij stort op een geblokkeerde spaarrekening. Ook hier geldt een belastingvrijstelling voor de eerste 1500 gulden per jaar. De werkgever kan daar via een pre miespaarregeling nog eens maximaal 750 gulden per jaar belastingvrij aan toevoegen. De drie regelingen kunrjen ook ge combineerd worden. In alle ge vallen geldt echter per werkne mer een maximum van 2250 gulden per jaar belastingvrij. Het voorstel is een aangepas te versie van een al ouder winst- delingsvoorstel van Vermeend. Dat stuitte jarenlang op bezwa ren van het ministerie van Fi nanciën, dat eiste dat de rege ling de schatkist niets zou kos ten. De coalitiegenoten zijn daarin nu onder meer geslaagd door bij de werkgever wel belas ting te heffen over de winstde- lingsuitkering. Om het gat voor de schatkist compleet te dich ten, wordt de belastingvrije ge schenkenregeling, van thans drie keer honderd gulden per jaar bij 'bijzondere gelegenhe den' (zoals Kerst en de jaarwis seling), beperkt tot 150 gulden belastingvrij in totaal. Het schrappen van bestaande rege lingen voor winstsparen levert 20 miljoen gulden op. WD-kamerlid S. van Heemskerck. ARCHIEFFOTO rantie aan RTL-Véronique be sloot, niet heeft bijgewoond. Wel was ze aanwezig toen werd gesproken over een onderzoek naar samenwerking met CLT, de huidige moedermaatschap pij van RTL 4. den helder Voor onbepaalde tijd vertrokken de 192 opvarenden van het marineschip Abraham Crijnssen gisteren naar het voormalige Joegoslavië. Het fregat zal de vliegdeksche pen voor de kust van Bosnië beschermen. De 'Crijnssen' wordt ook ingezet om ervoor te zorgen dat de VN-militairen zich veilig uit het oorlogsgebied kunnen terugtrekken. FOTO ANP PAUL VREEKER >7<r 2.49

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3