Mozambique schiet er bij in Feiten &Meningen Economisch pakket Clinton maakt weinig Amerikanen blij DINSDAG 16 FEBRUAR11993 2 VN hebben geen geld en troepen meer voor vredesmacht Het ziet er niet naar dat de Mo^ambiquanen nog dit jaar naar de stembus gaan. De voor oktober geplande verkiezingen staan op losse schroeven, omdat de Vere nigde Naties nauwelijks een begin hebben gemaakt met het sturen van troepen die de verkiezingen moe ten voorbereiden. Zelfs de voor de operatie opgestel de begroting van 615 mil joen gulden is nog niet goedgekeurd. HAARLEM JOLANDA OUKES Het lijkt erop dat VN-secretaris- generaal Boutros Ghali zich be hoorlijk heeft vergaloppeerd met de toezeggingen, die hij eind vorig jaar heeft gedaan. Van de 7.500 man sterke vre desmacht, in VN-jargon Uno- moz genaamd, zijn pas 100 man in het Afrikaanse land ge arriveerd. De reden is duidelijk: de missies in het voormalige Joegoslavië, Angola, Cambodja en Somalia drukken te zwaar op de financiën en de inzetbaar heid van de VN. De Mo<;ambiquanen die meen den dat het vorig jaar oktober getekende vredesverdrag tussen de marxistische regeringen de verzetsbeweging Renamo een nieuw tijdperk van wederop bouw zou inluiden, komen dus bedrogen uit. Het verdrag be staat alleen nog op papier. En dat is in een land dat zeventien jaar burgeroorlog achter de rug heeft een kwetsbare basis. Marxisme De strijd begon in 1975, nadat kolonisator Portugal zich in de Anjerrevolutie van het militaire bewind had ontdaan en Mo zambique de vrijheid gaf. Het Frelimo (Front voorde Bevrij ding van Mozambique) kwam aan de macht en vormde een marxistische regering. Dat was een doorn in het oog van buur landen Rhodesië (het latere Zimbabwe) en Zuid-Afrika, die weinig op hadden met een communistisch regime in de achtertuin. Beide landen bleven niet lijd zaam toezien, want in 1976 werd het anti-communistische Renamo (Mozambiq'uaans Na tionaal Verzet) opgericht met steun van het blanke minder heidsbewind van Rhodesië. Na de onafhankelijkheid van Rho- desië/Zimbabwe in 1980 nam Zuid-Afrika deze fakkel over. Pretoria handelde louter uit ei genbelang. Een eventuele machtsovername door Renamo zou namelijk twee grote voor delen hebben: het zou het einde betekenen van een marxistisch regime en een zware tegenslag voor de Zuidafrikaanse zwarte verzetsbeweging ANC. die door het Frelimo-bewind altijd gast vrij is ontvangen. In Mozambi que konden ANC-strijders op verhaal komen en zich in trai ningskampen de nieuwste ge vechtstechnieken eigen maken. Ondanks de steun van de rijke buur is Renamo er nooit in ge slaagd het bewind in Maputo direct te bedreigen. De regering bleef in de steden de touwtjes strak in handen houden, de strijd concentreerde zich vooral op het platteland. Maar daar heeft de rebellenbeweging dan ook een spoor van vernieling achtergelaten. Hongersnood Renamo brandde hele dorpen tot de grond toe af en dwong de bevolking deel te nemen aan de strijd. De landbouw kwam daar door volledig stil te liggen en dat leidde uiteindelijk tot grote hongersnood. Resultaat: hon derdduizenden doden en mil joenen ontheemden. Ook de regering heeft aan de in eenstorting van de landbouw haar steentje bijgedragen. In het kader van een omvangrijke landbouwhervormingwilde Maputo de traditioneel ver spreid liggende landbouwge- meenschappen samenbrengen in nieuw te stichten dorpen in het noorden van het land. Maar de boeren, die van oudsher wa ren gewend aan het bewerken van hun eigen stukje land, had den niet de kennis en het orga nisatievermogen in huis om op eens met honderd anderen een bedrijf van tweehonderd hecta re te runnen. De coöperaties waren gedoemd te mislukken. Dit wanbeleid en de strijd van Renamo laten diepe sporen na. De statistieken spreken voor zich: de levensverwachting is ongeveer 44 jaar, 60 procent van de 15 miljoen inwoners leeft ver beneden de armoede grens en op elke 40.600 mensen is slechts één arts beschikbaar. Vredesverdrag De belabberde economische si tuatie heeft uiteindelijk zowel Frelimo als Renamo de ogen ge opend. Vorig jaar augustus be gonnen vredesonderhandelin - gen, onder bemiddeling van Ita lië en Zimbabwe. Drie maanden later was er een verdrag. De Mozambiquaanse president Chissano en Renamo-leider Dhlakama waren het er einde lijk over eens dat alleen stabili teit het economische tij kan ke ren. Het verdrag, dat op 4 okto ber werd ondertekend, voorziet in een wapenstilstand, schei ding van regerings- en Renamo- troepen en ontwapening van al le militairen die geen deel gaan uitmaken van het toekomstige regeringsleger. En de voorberei ding van verkiezingen. Een VN-vredesmacht zou toe zien op de uitvoering van het verdrag. Nu daarvan nog niets is terechtgekomen, ligt opschor ting van de verkiezingen voor de hand. Want politieke leiders, buitenlandse waarnemers en VN-functionarissen zijn het er over eens dat de rebellen moe ten worden gedemobiliseerd voordat de verkiezingscampag ne kan beginnen. Wat dat betreft liggen de recen te gebeurtenissen in Angola nog vers in het geheugen. In deze voormalige Portugese kolonie was de uitslag van de verkiezin gen, waarbij de regering van president Dos Santos als win naar uit de bus kwam, voor de guerrillabeweging Unita aanlei ding de wapens weer op te pak ken. WASHINGTON HANS DE B CORRESPONDENT Vier weken heeft Bill Clinton mo gen wennen aan het Amerikaanse presidentschap, maar na het ge rommel in de marge is het tijd voor het grote werk. Morgen (woensdag) ontvouwt hij voor het Congres zijn langverwachte plan nen om de VS er economisch weei bovenop te helpen. Clinton is in november vooral ge- kozen vanwege zijn economische Bl" clmton' visie, of misschien nog meer van wege het gebrek daaraan bij Geor ge Bush. De verwachtingen zijn dan ook hoog gespannen. Het pakket van Clinton zal echter maar weinig Amerikanen blij maken. Het zal offers vragen van iedereen, van de straatveger tot de fabrieksdirecteur. Zijn 'State of the Union' zal een nog nooit ver toond bedrag aan belastingverhogingen van 250 miljard dollar bevatten (475 miljard gul den), en een record aan bezuinigingen op de overheidsuitgaven, gekoppeld aan investerin gen van meer dan 30 miljard dollar die vooral banen moeten opleveren. In de verkiezingscampagne voorspelde Clinton al dat het herstel niet pijnloos zou zijn. Dat is tenminste één verkiezingsbelofte die hij zal houden. Andere beloften, zoals die over belas tingverlaging voor de middenklasse en het ont zien van de uitkeringstrekkers, heeft hij, ge dwongen door de omstandigheden, stuk voor stuk moeten inslikken. Clinton laat geen gelegenheid onbenut om de Amerikanen voor te houden „dat iedereen zijn deel van de last moet dragen". Alleen dan ko men we er bovenop, is de boodschap. Sprei ding van lasten is niet alleen een zaak van soci ale rechtvaardigheid, het is voor Clinton de eni ge manier om zijn plannen gerealiseerd te krij gen. Gisteren maakte hij dat in zijn eerste tv-rede nog eens duidelijk, en direct na morgen trek ken Clinton, vice-president Al Gore, en vrijwel het hele kabinet het land in om de kiezers de plannen uit te leggen. Clinton haalde in no vember maar 43 procent van de stemmen, en moet dus nog heel wat twijfelaars overtuigen. Eigenlijk hoopt hij dat donderdag een storm van protest uit alle hoeken van de samenleving zal losbarsten. Dat bewijst dat het pakket in derdaad ingrijpend is, èn dat niemand buiten schot is gebleven. Hoe meer mensen geraakt worden, hoe moeilijker het voor hen wordt om eén uitzonderingsbehandeling te vragen. Clin ton kiest voor een verdeel en heers-politiek. Voor meer banen en hogere inkomens, zijn meer investeringen nodig, dus moet het over heidstekort omlaag en moet er meer bezuinigd worden op uitkeringen en gezondheidzorg. Ook de belastingen moeten omhoog. Haal er één steen uit, en het hele bouwsel valt in dui gen, is de kern van Clintons verhaal. Dat bouwsel zal er ongeveer zo uitzien: Belastingverlaging van 31 miljard dollar voor het bedrijfsleven, bestaande uit 15 miljard dol lar aftrek voor investeringen in machines en werktuigen en 16 miljard dollar minder belas ting op vermogensgroei. Maar de bedrijfsbelas ting gaat van 34 naar 36 procent. Verhoging van het hoogste inkomstenbelas tingtarief van 31 naar 36 procent voor gezinsinkomens van meer dan 200.000 dollar, en een extra-heffing van 10 procent voor miljonairs. Ge pensioneerden die meer dan 35.000 dollar verdienen, gaan over 85 pro cent in plaats van 50 procent daar van belasting betalen. Invoering van een algemene ener giebelasting op alle brandstoffen, die 10 miljard dollar per jaar zal opleve ren en particulieren en bedrijven zal treffen, maar vooral de middenklas- foto afp se' ^et meest autorijdt en het meeste verstookt. Clinton wil dit jaar al 16 miljard dollar steken in grote publieke werken, zoals wegenaanleg, bruggenbouw, de ontwikkeling van een hoge-snelheidstrein en nieuwe com putertechnologie, wat honderdduizenden ba nen moet opleveren. Het mes gaat in de dure gezondheidszorg, door de bedragen die dokters en ziekenhuizen krijgen voor de behandeling van bejaarden en arme Amerikanen te bevriezen. De gezond heidszorg draagt de helft bij aan het overheids tekort van 300 miljard dollar. Er wordt in 1994 8 miljard dollar meer bezui nigd op defensie dan door president Bush was voorzien. Voorts wordt op alle andere ministe ries samen tot 1997 34 miljard dollar bezuinigd door het schrappen van overbodige diensten. Het aantal ambtenaren wordt in drie jaar met 100.000 verminderd. De Witte-Huis-staf wordt met een kwart ingekrompen. Alle voorstellen zullen omstreden zijn. Vooral het korten op pensioenen en doktersuitkerin gen, en de energiebelasting zullen op veel kri tiek stuiten. Maar omdat iedereen geraakt wordt, hopen de Democraten dat de het verzet snel zal wegebben. Niemand zal het gevoel hebben meer te moeten bloeden dan een an der. Clinton zal uitkeringstrekkers voorhouden dat de rijken meer belasting gaan betalen; ie dereen profiteert van een goedkopere gezond heidszorg. De middenklasse wordt alleen met de energiebelasting opgezadeld en iedereen ziet hoe het mes in de overheidsuitgaven gaat. Als Clinton maar duidelijk weet te maken waar al die offers goed voor zijn. Om de resultaten gaat het dus. Eén meevaller heeft hij: de econo mische groei staat nu al op bijna vier procent. •Ook de inflatie is laag, al zal die door de belas- tifigmaatregelen wat omhoog gaan. Maar het is de vraag of hij zo zijn verkiezings belofte om het overheidstekort voor 1997 te halveren, kan waarmaken. Dat tekort is nu al 40 miljard dollar hoger dan vier maanden geleden was voorzien. Clinton wilde aanvankelijk elke dollar belastingverhoging compenseren met twee dollar bezuinigingen op de overheidsuit gaven. In zijn pakket zal de verhouding echter hooguit 1 op 1 zijn. Hij heeft zijn ambities moeten bijstellen. Ondanks de rituele kritiek vanuit het Republi keinse kamp, klinken ook daar geluiden dat men hem het voordeel van de twijfel wil geven. Maar dat zijn geloofwaardigheid op het spel staat, staat vast. Een krant schreef: „Hij is als een dokter wiens eigen gezondheid bepaald wordt door de vraag of hij zijn patiënt kan red den". Een kinderdorp van het Frelimo in Mozambique. foto anefo Afgrond Misschien heeft John Major ge lijk in zijn aanval op de sociale paragraaf. Misschien is het con- currentie-vermogen van Groot- Brittannië inderdaad zo gering dat het land aan de rand van de afgrqnd zou worden gebracht door wat in een clausule van de sociale paragraaf „de bevorde ring van betere werk- en levens omstandigheden" wordt ge noemd. Maar dat is bepaald niet iets waarop John Major na veertien jaar Tory- regering trots mag zijn. Het heeft iets zieligs dat de premier het niet onderte kenen van een internationaal verdrag over de bescherming van de rechten van arbeiders als zijn belangrijkste wapenfeit be schouwt. Toch heeft het verlangen van de Britse regering om zich aan de De 10-jarige James Connolly, zoon mijnsluitingen. sociale paragraaf te onttrekken in wezen meer te maken met ideologie dan met praktische economische overwegingen. De sociale paragraaf is een docu ment dat de EG de mogelijkheid geeft om wetten uit te vaardi gen, maar alleen op basis van overeenstemming tussen de lid staten. De ondertekenaars ver plichten zich alleen tot gelijke betaling voor mannen en vrou wen, een principe dat de Britse regering al lang onderschrijft. De sociale paragraaf is omkleed met voorbehouden en waarbor gen en houdt zich nadrukkelijk niet bezig met het stakingsrecht en de hoogte van lonen. De pa ragraaf houdt zich wel bezig met sociale zekerheid en werk- van een mijnwerker uit Nottinghamshire, liep op 6 februari mee in een demonstratie in Londen tegen dreigende foto reuter jonathan bainbrldce bonden of bedrijven waar schijnlijk naar het Europese Hof stappen en een klacht indienen wegens oneerlijke concurrentie. Het hof zou dan wel eens kun nen beslissen dat Groot-Brittan- nië toch is gebonden aan Eu ropese wetten die het land niet heeft helpen opstellen. Een an dere mogelijkheid is dat de ove rige elf EG-lidstaten hun pogin gen tot een gemeenschappelijke sociale wetgeving te komen, op geven en hun arbeidsomstan digheden verlagen naar het Britse niveau. Hoe dan ook, John Major zou een holle over winning hetiben behaald. VERTAUNG: MARGREET HESUNGA loosheidsuitkeringen, maar richtlijnen hierover kunnen al leen met algemene stemmen, worden aangenomen. Met an dere woorden: Groot-Brittannië zou het veto-recht hebben. An dere kwesties - die wel met meerderheid van stemmen kunnen worden doorgevoerd - betreffen zaken als arbeidsom standigheden, gezondheid en veiligheid en het recht van werknemers op inspraak. Maar de paragraaf waarschuwt uit drukkelijk tegen het opleggen van maatregelen die voockleine en middelgrote bedrijven knel lend zouden zijn. De enigen die hierin een bedreiging van de vrijheid en de welvaart zien. zijn de Britse conservatieven en het extreem- rechtse N ationale Front van Jean-Marie le Pen. De Britse ministers lijken de lo gica van Europa niet te begrij pen. In een vrjje markt zullen multinationale werkgevers zich vestigen waar de kosten het laagst zijn. Als de EG-lidstaten het niet eens kunnen worden over minimum normen voor de bescherming van milieu, sociale voorzieningen, werkgelegen heid en consument, zullen in ternationale bedrijven de EG- landen dwingen over de ruggen van de eigen EG-burgers een onderlingeconcurrentie-strijd aan te gaan. Als Groot-Brittannië weigert de sociale paragraaf te onderteke nen, zullen buitenlandse vak- WIM STEVENHAGEN "JUSTITIÉ£L oP5po£iN6|STG^V\ iMlLIÈJJPeilCT6N) iioczvzee SpoofZT" GfN-yt \i£goó£2A£e£ VAKI OLIÊA/LÊKTÊN OP W 1992 CM/WK ökis HZPK Nozvr SfEJESS W4\ioue\quz„. fit JMP Uotvw m ÉJÉN oil&JlëK TB pg, VLÊP Plë. VAN 1 j/wuAP/ tot ew ffler SI pUÜYlBeï- LAM9! ONZE- KOST VRUf Ooit verdienden de Britten de kost in de wereld door een kwa litatief hoogwaardiger produkt te leveren dan andere landen. Nu houden ze het hoofd alleen nog boven water door goedko per te produceren. Volgens cij fers van het Amerikaanse de partement van arbeid ligt het Britse uurloon 18 procent lager dan in Frankrijk, 30 procent la ger dan in Nederland en 42 pro cent lager dan in Duitsland. Pensioenen, ziektegeld en werk loosheidsuitkeringen liggen eveneens beduidend lager. Vol gens de Internationale Organi satie van Arbeid maken de Brit van de jaren tachtig. Groot-Brit tannië kan niet bogen op goed opgeleide arbeiders, toonaange vende technische industrie of energieke vernieuwende ont wikkelingen, maar functioneert als een discount supermarkt in de marge van de Europese eco nomie. Britse ministers zijn als de dood om deze bescheiden positie in gevaar te brengen en proberen de sociale paragraaf van het verdrag van Maastricht te torpederen. Deze paragraaf, die door alle EG-landen behalve Groot-Brit tannië is ondertekend, zou vol gens de Britse ministers beper kingen opleggen aan de manier waarop van het arbeidspoten tieel gebruik wordt gemaakt. In een stagnerende economie, waar de scholing van de werk nemers hopeloos achterloopt op het buitenland en waar on derzoek naar en ontwikkeling van nieuwe produkten en tech nieken sterk is teruggelopen, is goedkope arbeid de enige rijk dom waarover Groot-Brittannië nog beschikt. Het land heeft niets te bieden dan arbeiders- zweet. ten gemiddeld langere dagen en zijn ze minder zeker van hun baan. Bovendien is Groot-Brit tannië het enige land binnen de Europese Gemeenschap dat noch een maximum werkweek, noch een minimum aantal va kantiedagen heeft vastgelegd. Dit is de basis voor het zoge naamde 'economische wonder'

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2