'Mini-gaatjes mogelijk oorzaak aardbevingen' Medici willen niet leren van 'bijna-ongelukken' Malaria maakt meer slachtoffers dan ooit Wetenschap Virusvrij middel hemofilie wordt dit voorjaar verwacht Mannetjesvis 1 ongewild aan de 'pil' Schot vond fax j al 150 jaar geleden uit De ontbrekende dimensie van een havenstad DINSDAG 16 FEBRUAR11993 sproken. „Het management moet ervoor zorgen dat techni sche fouten niet kunnen wor den gemaakt." In alle sectoren van het maat schappelijk verkeer voorspellen bijna-ongevallen echte ongeluk ken. Internationaal wordt ervan uitgegaan dat elk ongeval is voorafgegaan door vele tiental len vergelijkbare bijna-ongeval len. Het ongeval zeifis in de ogen van Van der Schaaf het topje van de ijsberg. „Het zou beter als melding wettelijk ver plicht was. net zoals in de lucht vaart. Zelfs dan is het echter niet zeker dat elk bijna-ongeluk wordt gemeld." I lel is volgens Van der Schaaf jammer dat meldingen van bij- na-ongelukken in de meeste ge vallen alleen maar leiden tot het zoeken van de schuldigen. „Het is veel belangrijker om er iets van te leren. Represailles zou den eigenlijk uit den boze moe ten zijn." De wetenschapper houdt zich de komende drie jaar onder meer bezig met het opstellen van een systeem dat het Hoogovens in ijmuiden mogelijk mbet maken zoveel mogelijk lering te trekken uit bijna-ongelukken. Medici willen niet leren van eer dere fouten, zogenaamde 'bij- na-ongelukken'. Dat zei dr. T. van der Schaaf op de Techni sche Universiteit Eindhoven tij dens een bijeenkomst van Stu dium Generale. Van der Schaaf houdt zich al jarenlang bezig met het onderzoeken van bijna- ongelukken. Volgens hem springen alleen de transportsec tor en procesindustrie in meer of mindere mate serieus om met bijna-ongelukken. )p medisch gebied gebeurt er op dat vlak absoluut niets", al dus Van der Schaaf. „In Neder landse ziekenhuizen vallen vele honderden doden ten gevolge van gemaakte fouten. Dat kan voor een groot deel worden voorkomen als gebruik wordt gemaakt van een systeem dat het mogelijk maakt om te leren van eerdere fouten." Maar het toegeven van fouten, zo is Van der Schaaf gebleken, is voor de meeste medici niet be spreekbaar, zelfs niet als dat al leen maar gebeurt om ervan te leren. Hij is van mening dat bij fouten in de meeste gevallen het management van het zie kenhuis moet worden aange- In de gearceerde gebieden komt malaria veel voor, in de zwarte gebie den af en toe. KOLE BABALOLA IPS Twee miljard mensen, (een der de van de wereldbevolking) worden met malaria bedreigd, aldus een rapport van de We reldgezondheidsorganisatie (WIIO). En de sistuatie is nog alarmerender geworden nu een agressievere ziektevariant in op mars is: hersenmalaria. Boven dien sorteert de traditionele be handeling van 'normale mala ria' geen effect meer door resis tentie van de malariaparasiet tegen gangbare medicijnen. De ziekte wordt verspreid door muskieten, die de malaria-para siet met zich meedragen. In het algemeen wordt aangenomen dat degenen die in gebieden met veel muskieten leven, ge deeltelijk immuun zijn voor acute vormen van deze ziekte. „Maar als dat al waar was, is het niet langer van toepassing om dat de parasiet veel agressiever en resistent voor het medicijn chloroquiiie is geworden", zegt Olabiyi Tunwase, hoofd acute geneeskunde in het Academisch Ziekenhuis van Lagos, Nigeria. De opleving van hersenmalaria baart Tunwase meer zorgen dan de resistentie tegen het me dicijn. Tot nu toe waren voor namelijk kinderen, zwangere vrouwen en mensen met erfelij ke bloedarmoede vatbaar voor malaria. De opmars van hersen malaria heeft echter al veel pa tiënten onder de volwassen be volkingvan het Wcstafrikaanse land gemaakt. I let Malaria Technisch Comité van hetNigeriaanse ministerie van Volksgezondheid beveelt een preventieve benadering via algemene voorlichting aan. Het is trouwens voor een arts niet altijd gemakkelijk om een dia gnose te stellen. „Het belang rijkste symptoom van malaria is hoge koorts, maar dat geldt ook voor veel andere ziekten", zegt kinderarts Adenmike Grange. Zelfs een bloedproef kan niet het doorslaggevende bewijs le veren. „Soms heeft de parasiet de bloedstroom verlaten en be vindt hij zich in de lever of de milt, zodat het lijkt of de patient niet aan malaria lijdt." De Nederlandse Vereniging van Hemofiliepaticnten (NV1II') is 'redelijk enthousiast' over het middel Recombinant Faktor 8. Dezestollingseiwit-toevoeging is gemaakt uit niet-menselijk bloedplasma en brengt daar door zo goed als geen virussen over. Coördinator C. Smit van de NVI IP verwacht dat de'firma Baxter uil Maarssen dit voorjaar toestemming krijgt het middel op de Nederlandse markt te brengen. Stollingseiwittoevoegingenzijn van levensbelangvoor mensen met hemofilie ('bloederziekte'). Zonder dat zou een patiënt in valide raken of overlijden door inwendige bloedingen. Recombinant Faktor 8, verkre gen door genetische manupila- tie met niercellen van hamsters, is drie jaar getest door Bayer en Baxter. In de Verenigde Staten en Zweden wordt het middel al gebruikt. THE INDEPENDENT Geslachtshormonen in de riolering kunnen bij forellen en karpers geslachtsveranderin gen veroorzaken. Britse wetenschappers hebben het bewijs geleverd voor wat ze al lang vermoedden, namelijk dat de enorme hoeveelheden synthetische hormonen die de afgelopen 25 jaar zijn gebruikt wel effect 1 moesten hebben op het leven verder stroomafwaarts. i De hormonen zitten in de urine en faeca- liën van vrouwen die de anti-conceptiepil 2 slikken. Soortgelijke maar minder sterke J hormoonachtige chemicaliën kunnen wor- f den gevormd als huishoudelijke en indus- v triële schoonmaakmiddelen in het riool worden afgebroken. Het onderzoek is opgezet nadat tien jaar c geleden naast een loosplaats van een riole- l ring hermafrodiete voorns waren gevonden. In de rivieren werden bij loosplaatsen van 'L 28 riolen in Groot-Brittannië kooien met fo v rellen en karpers geplaatst. Op verschillen - de van deze plekken stierf alle vis of een deel daarvan. Op 15 plaatsen, waar alle vis x had overleefd, begonnen mannetjesvissen c en onvolgroeide vrouwtjes vitellogenin te x produceren, een voedzaam eiwit dat wordt j j gevonden in het eigeel van visseëitjes. In grote lijnen is dat hetzelfde als'een man die| T melk zou gaan produceren. Dé wetenschappers stelden de vis ook in het laboratorium bloot aan verschillende T concentraties van een synthetisch oestro- geen hormoon dat wordt gebruikt in anti conceptiepillen. Zij ontdekten dat bijzonder j lage concentraties van minder dan één deel op een biljoen delen water op vissen het- j zelfde effect hadden als het rioolwater. THE INDEPEPENT Het faxapparaat werd 150 jaar geleden uit gevonden in een afgelegen Schots pacht- 1 boerderijtje. Voor het prototype gebruikte de uitvinder heidetakjes als vering en kaak- gewrichten van schapen als scharnieren. Alexander Bain, de zoon van een keuter boer, vroeg in 1843 patent aan voor zijn fax,, maar kon geen munt slaan uit zijn uitvin ding. Het zou nog bijna 150 jaar duren voordat deze vorm van telecommunicatie algemeen zou zijn ingeburgerd. In de jaren zestig van de vorige eeuw expe rimenteerden de Fransen met een proefop- I stelling van Bains apparaat tussen Parijs en Lyon, maar door het trage levenstempo vanj die tijd was de belangstelling gering en het experiment ging uit als een nachtkaars. Onlangs is Bains patent 'herontdekt' en als j een soort verlate erkenning van zijn genie heeft het wetenschapsmuseum in Londen een werkend model van het oude Franse proefexemplaar in zijn collectie opgeno men. Bains fax bestond uit twee slingers die via een telegraaflijn met elkaar waren ver bonden. De slinger van het zendende appa raat tastte een in reliëf uitgewerkte afbeel ding af. Bij verhoogde delen werd een stroomstoot door de telegraafdraad naar het ontvangende apparaat gestuurd. De slinger van de ontvanger bewoog syn chroon met de zendende slinger over hitte- gevoelig papier. Wanneer een elektrische stroom door de slinger liep, kleurde het pa pier zwart. Opslag kernafval onder Nova Zembla Stedebouwkundige plannen van Rotterdam onder de loep Maar weinig Nederlandse ste den lenen zich voor groot scheepse nieuwe bouwkundige ontwerpen. In de loop van de eeuwen hebben ze hun vorm gekregen en er valt niet veel aan te sleutelen zonder het oude beeld schade te berokkenen. Ei genlijk is er maar één stad die zich daarvoor leent: Rotterdam. De verwoestingen, aangericht door de Duitse bombardemen ten in het begin van de Tweede Wereldoorlog, maakten ruimte. De wederopbouw verschafte stedebouwkundig architecten kansen. Wie door Rotterdam wandelt, komt veel mooie gebouwen te gen, maar toch ontbreekt er iets. Dat is vooral te merken als je de stad als geheel beschouwt. De eenheid is ver te zoeken: de havenstad mist een dimensie, vArchitectuurhistoricus Cor Wa genaar promoveerde enige tijd geleden op een onderzoek naar de stedebouwkundige inzichten die hebben geleid tot het huidi ge stadsbeeld van de Maasstad. Twee namen vallen op in de literatuur: W. Witteveen (hoofd afdeling stadsontwikkelingen) en C. van Traa (zijn opvolger). Het plan dat Witteveen voor de wederopbouw maakte zou tra ditioneel zijn, dat van Van Traa uitgesproken modern. Fout, zegt Wagenaar: Het plan Witte veen sloot naadloos aan bij de moderne stedebouw van voor de oorlog. Dat Van Traa een an dere richting insloeg, heeft niets te maken met het vermeende traditionalisme van Witteveen, maar met de totaal veranderde context waarbinnen Van Traa zijn plan maakte. Het was een vreemde wereld waarin Witteveen zijn plan lan ceerde. Een deel van de Rotter damse binnenstad was ver woest, maar het overgrote deel van de stad was ongeschonden. Witteveen kwam met een om vangrijk plan, dal opvalt door twee uitgangspunten. In de eer ste plaats was het een ruimtelijk plan op de schaal van de oude stad. Alle ideeën stamden uit de jaren twintig en dertig. Ten tweede gaf Witteveen het Hof plein een centrale plaats. Van daaruit werd de plattegrond in gedeeld. I Iet grondplan was ge richt op een specifiek, drie-di mensionaal stadsbeeld: Witte veen zag de gebouwen bij wijze van spreken al staan. De gedachten over de plaats van Rotterdam veranderden echter enorm in de oorlog. De werkelijke doorbraak over het stedebouwkundige denken, zo meent Wagenaar. moet je daar om niet zoeken bij het basis plan van Witteveen. Veel be langrijker was de rol van de Ne derlandse expert J. Ringers. In 1940 werd hij, nog onder het Nederlandse bewind, benoemd tot regeringscommissaris voor de wederopbouw. De Duitsers voegden daar in 1941 de bouw nijverheid aan toe. Onder Rin gers leiding werd de stedebouw opgenomen in de totale sociaal- economische planning van de wederopbouw een verande ring die zou beklijven. Konden de stedebouwers in het begin van de oorlog de enorme waag van de ondernemers die snel wilden herbouwen nauwe lijks bijbenen, later trad er een langdurige periode van vol strekte lethargie in. Daarna won de gedachte van Ringers aan in vloed en stort de 'papieren stad' van Witteveen in. Als hij in 1944 na een conflict over de organi satie het veld moet ruimen, ont staat er onder zijn opvolger Van Traa ruimte voor ingrijpende veranderingen. Witteveen ging nog uit van een beheersïngsplan. Van Traa ziet daarvan af. Er moet een sti muleringsplan komen zonder' voorschriften en zeker geen voorschriften die gericht zijn op hel scheppen Van een esthe tisch stadsbeeld. Grote stimula tor was Van Nelle-direkteur C. van der Leeuw. Het nieuwe plan is niet langer de drager van een ruimtelijk, esthetisch stads beeld, maar een zakelijk ver- keers- en bestemmingsplan. Het is twee-dimensionaal. De stedebouwkundig architect maakt de plattegrond, de derde dimensie wordt overgedragen aan de architectuur. „Een stedebouwkundig plan kan in wezen op zichzelf niet formeel mooi zijn; het geeft richtlijnen, basis en stramien; het geeft schering en inslag waarop de architect voortbou wen kan", schreef Van Traa in 1946. Het merkwaardige is dat dit plan de drager werd van een utopisch toekomstvisioen: Rot terdam werd de sociale stad van de toekomst, het model van de nieuwe 'welvaartsstad'. Dit be tekende ook dat, anders dan bij Witteveen, de bestaande stad als inspiratiebron voor de toe komst had afgedaan. Vanaf het begin van de jaren vijftig begint Rotterdam aan de opmars. De stadsplanners keren zich af van de binnenstad. In de haven gebeurt het. Rotterdam is de stad aan de rivier. Nieuwe wijken zijn niet langer op de stad gericht, maar in zichzelf gekeerde buurten, met alles wat de bewoners nodig hebben bin nen bereik. Wagenaar: „De ach terliggende gedachte was de so ciale functie van de wijk. Dat was achteraf gezien een grote misser. Mensen hebben, vooral in nieuwe wijken, hun sociale contacten nauwelijks meer in de eigen omgeving." Amerikaans De binnenstad zelf wordt naar Amerikaans model opgebouwd. Witteveens grootse Hofplein verdwijnt uit de plannen en wordt een gewone rotonde, de V. GEBERGTE yi, ^..beving langs breukvlak IEZ0HE'c— SUBDUCT AARDMANTEL VLOEIBARE AARDKERN Schematische weergave van de 'mini-gaatjes' en hun mogelijke invloed op aardbevingen. De zwarte gaatjes beschrijven banen om de aardkern, als ze al bestaan. foto cpd. De Russische geofysicus Anatoli Trofimenko is be zig de aanwezigheid van minuscule 'zwarte gaatjes' in de aarde aan te tonen. Hij denkt dat alle hemelli chamen door de gaatjes een interieur als een gaten kaas hebben, en dat de 'mini-gaatjes' mogelijk de oorzaak van aardbevingen en vulkaanuitbarstingen zijn. BEN APELDOORN De gaatjes zouden overblijfsels zijn van de grote klap waarmee het heelal ongeveer 15 miljard jaar geleden ontstond. Bij de aarde zou een onbekend aantal van deze mini-gaten zich in of nabij de vloeibare kern ophou den en cirkel- of ellipsvormige banen rond het centrum be schrijven. We zouden ze sim pelweg niet kunnen zien, maar we merken hun invloed des te beter op. Trofimenko schat dat elk gaatje kleiner is dan een atoom, maar een massa bevat van rond 150 miljoen megaton. Dat is even veel als een modale berg, inclusief de basis daarvan. Het zou heel goed mogelijk kunnen zijn, zo rekende Trofimenko uit, dat de straling van deze griezelige massa-concentraties, de zogeheten hete plekken hotspotsop relatief ge ringe diepten onder het aardopper vlak veroorzaken en in stand houden. 'Hot spots' zijn omvangrijke mag ma-reservoirs in de aardmantel, on der de over en langs elkaar bewegen de aardschollen aan het aardopper vlak. Het zijn in de loop der tijd om hoog gedrukte 'lava-bellen', afkomstig uit de ziedende diepten der aarde. Ze hebben één of meerdere, vurige uitlo pers naar boven en de daarin opge hoopte. geweldige krachten 'wachten' als het ware tot een zwakke plek in de aardkorst bo ven de vuurmonden is ontstaan en 'poef, alweer een vulkaan. De vulkaanketens van de Fili- pijnen en de Hawaii-eilanden zijn voorbeelden van opeenvol gende reeksen zwakke plekken. Verder kunnen de bewegingen van Trofimenko's mini-gaatjes leiden tot aardbevingen door hun storende invloed op het aardse zwaartekrachtveld, waardoor opgebouwde span ningen plotseling 'los' komen. Rechtstreeks kan die invloed niet worden gemeten omdat de apparatuur daarvoor niet ge voelig genoeg is. De storingen nemen namelijk hoogstens één minuut in beslag, terwijl de be staande instrumenten alleen fluctuaties over perioden van minimaal vijf minuten aange ven. Bovendien is de plaats waar zich een storing voordoet volstrekt onvoorspelbaar. Toch verwacht Trofimenko dat zulke storingen zich 'ergens' meerdere keren per etmaal voordoen, en wel vooral in de gebieden waar aardbevingen en vulkanisme veelvuldig voorko men. Want, houdt Trofimenko zijn collega-onderzoekers voor, het zou best eens kunnen zijn dat zich onder die gebieden meer mini-gaatjes dan normaal bevinden. Het moderne Rotterdam: kubuswoningen over de Blaak met op de achtergrond het 'potlood'. foto cpd. Maasboulevard vervalt tot een ordinaire zeedijk. Door het ont breken van een ruimtelijk stads plan krijgt de architectuur een kans, maar de samenhang ont breekt. De laatste jaren doet zich dan ook een kentering in de gedach ten over de Rotterdamse stede bouw voor. In maart zullen ste debouwkundigen, architecten, planologen en stedebouw- en archtectuurhistorici zich tijdens een symposium weer buigen over de vraag naar een derde di mensie. Rotterdam moet weer samenhang gaan vertonen. Van het proefschrift 'Welvaarts stad in wording is een handelse ditie verschenen. De Rotterdamse bin nenstad na het bom bardement van mei 1940. foto oem. ar chief rotterdam. Het Russische ministerie van atoomenergie wil kernafval opslaan in de bevroren grond van Nova Zembla. Hoogradioactieve ele menten uit centrales van het Tsernobyltype kunnen volgens het ministerie op enkele meters diepte in de altijd bevroren grond worden begraven. Onderzoek in deze zoge heten permafrost zou hebben uitgewezen dat water niet bij het afval kan komen. Daarmee is de opslag even veilig als in zoutkoepels. Bovendien is Nova Zembla eerder gebruikt voor kernproeven en kern - i afvaldumping. Opslag is daar derhalve poli tiek meer aanvaardbaar dan elders, meent het ministerie.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20