'Tijd genoeg om met breiwerkje in de hal te zitten' 'Zinnige invulling van het leven' 'Geen paniekverkoop, ze zijn link genoeg bij Ajax' Het Gesprek van de Dag 'Aangifte doen heeft geen zin' DINSDAG 16 FEBRUAR11993 Het zal je maar gebeuren. Je stapt fluitend naar je blinkende automobiel om eens even lekker rubber op de weg te smeren, is een zijraampje ingeslagen. Niet best als je een zijwindge- voelig kapsel hebt. Maar wat nog erger is, de autora dio is weg. Zoiets gun je je ergste vijand nog niet, laat staan je beste vriend. Pre cies, de politie. De beklagenswaardige Rot terdamse korpschef Rob Hessing maakte het zeer onlangs mee. Sterker nog, hij vierde een jubileum. Voor de vijfde keer was er in zijn auto ingebroken. Even zonk hem de moed in de schoenen. Hij had geen trek om aangifte te doen. ,,Het heeft toch geen zin", hield hij de gemeentelijke commissie politiezaken voor. Om daar nog fijntjes aan toe te voegen: ,,U zult het wel vreemd vinden dat uit de mond van de politie commissaris te horen." Later keerde Hessing, blijk baar geschrokken, op zijn schreden terug en deed als nog aangifte. De woord voerder was in elk geval verbaasd over de uitspraak van Hessing. „Zonder aan gifte kunnen we niet pre ventief werken. We garan deren niets maar zonder aangifte nog minder. Maar ja, als de baas het zegt, wat moet ik dan?" Goed beeld Tja, ook wij krabben ons achter de oren. K. Jongh, politievoorlichtervan het district Den Haag, even zeer. „Goh, wat een uit spraak. Weet je wel zeker dat het de korpschef zelf was die die uitspraak deed? Ja? Dat verbaast ons zeer." Jongh had er even over ge praat met korpschef S. van Hulst. „Hij zegt ook: je moet altijd aangifte doen. Dat geldt ook voor korpschefs. Anders krijg je nooit een goed beeld van het aantal inbraken en ben je er zeker van dat je de ra dio nooit terugkrijgt." Zelf altijd braaf aangifte ge daan? Jongh: „Nou, bij mijn weten is er nog nooit in de auto van Van Hulst inge broken. In de mijne wel, een jaar of zes geleden al weer. Er waren alleen wat stickers weg. De autoradio zat er nog in, een heel goedkoop ding. Ik heb meteen aangifte gedaan. Een jongetje bleek de da der. Hij bekende geloof ik wel dertig tot veertig auto inbraken." J. Molenaar, chef van het Leidse korps, is wat terug houdender in zijn reactie. „Ik ben niet op de hoogte van die uitspraak, ik heb er inhoudelijk dus geen we tenschap van", Idinkt het ambtelijk. Gelukkig wil hij er in het algemeen wel iets over kwijt. „Als bij mij voor de vijfde keer in mijn auto zou worden ingebroken het is trouwens nog nooit gebeurd zou ik toch ge woon aangifte doen. In het kader van de opsporingsac tiviteiten. Misschien datje zo op de langere termijn een misdrijf toch kunt op lossen. Je wilt toch weten wat er leeft anders zou het een rommeltje worden." Aangifte „Of zo'n aangifte leidt tot aanhouding van de dader is natuurlijk vers twee. Maar als je eens een verdachte aanhoudt, wil het wel eens gebeuren dat er tijdens het verhoor meer inbraken bo ven water komen." En als daarvan dan aangifte is gedaan, is de inbreker de pineut. Tsja, waar blijf je anders met de slogan 'die pet past ons allemaal'Mo lenaar: „Precies." Zo'n pet, meneer Hessing, is trouwens ook reuze han dig als de wind door het ka potte zijraampje waait. Noordwijker Albert van der Werf: „Omdat ik het lullig vind voor die vogels dat zij door de mens zo beschadigd worden." Vogelasiel Noordwijk hard toe aan nieuw onderkomen De beheerder van het vogelasiel in Noordwijk vindt zichzelf geen milieufreak. Wel spijker broek, geen geitenwollen sok-^ ken. Toen Noordwijker Albert van der Werf twee jaar geleden de taak als beheerder overnam, kon hij niet bevroeden dat hem dat zoveel tijd zou gaan kosten. Bij rustige weken 15 uur, maar bij de laatste lozingen van olie en paraffine op de Noordzee, kan dat makkelijk verdubbelen. „Waarom ik zo gek ben?", her haalt Van der Werf de vraag. „Omdat ik het lullig vind voor die vogels dat zij door de mens zo beschadigd worden. Boven dien vind ik het prachtig om ge nezen en opgelapte vogels na verloop van tijd weer terug te zetten op zee. Als die zeekoeten dan weer zo mooi zwart/wit zijn, dat geeft mij een goed ge voel. Zonder onze hulp zouden die beesten het niet redden". Van der Werf studeerde biologie in Leiden en Engeland, waar hij ook tien jaar heeft gewoond. Toen hij weer terug kwam in Noordwijk werd hij lid van een natuurverenigingen belandde via via bij het asiel. Hij verdient zijn brood nu als redacteur van een bio-chemisch weekblad. „De afgelopen weken zijn er heel veel vogels binnengeko men. Het was dat ik vakantie had, anders had ik wel een paar dagen vrij moeten nemen." Van der Werf beseft dat het maar een topje van de ijsberg is waaraan hij bijna al zijn vrije tijd spendeert. Slechts tien pro cent van de getroffen vogels spoelt op het strand aan. Daar van maakt slechts zo'n veertig procent kans om het er levend vanaf te brengen. „Toch denk ik dat het allemaal zin heeft", zegt hij met een zeer verlegen oog opslag. „Soms blijkt dat vogels na onze redding nog twee of driejaar leven. Dan hebben zij een of twee keer gebroed en dat betekent dat er inmiddels weer zeven of acht vogels zijn bijge komen. Als je bedenkt dat er da gelijks heel veel de pijp uitgaan, dan telt elke bijdrage." De vraag of het geld voor het vogelasiel niet beter besteed zou zijn aan Somalië, maakt Van der Werf ronduit droevig. Na een lange stilte: „Misschien is dat zo. Dan moet je gaan pra ten over de zin van het leven. Wat is het leven van een zee koet waard. Wat is het leven van een kind uit Somalië waard. Ik weet het niet. Ik weet wel dat wij gewoon doorgaan met de export van wapens naar dat soort landen om mensen hier aan het werk te houden. Dat maakt mij heel erg moedeloos. Kijk, dit is voor mij persoonlijk een zinnige invulling van mijn leven. Mijn werk hier is nodig." De laatste twee weken heeft Van der Werf zestig vogels binnen gekregen, waarvan de meeste een dag later dood in het hok lagen. „Dat paraffine is zo'n verschrikkelijk spul. Daar kun nen we bijna niets tegen doen. Met olie weten wij nu wel raad, dat is nog te verzepen. Maar pa raffine lost niet op. Het veren- dek blijft lek waardoor de vogels uiteindelijk dood gaan aan longontsteking. Daar word ik heel erg triest van. Soms weten wij ook niet wat die beesten mankeren. Dan proberen wij maar wat. Maar het gaat vaak ook goed hoor." Van der Werf is bijna dagelijks te vinden bij het gammele on derkomen aan het Dompad, achter het voormalig politiebu reau in Noordwijk. In het week einde van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat. De stichting Vo gelasiel Noordwijk bestaande uit achttien vrijwilligers, zou graag een nieuw onderkomen willen hebben. „Dit hok is totaal i leke r °P te knappen. We hebben net de gemeente gehoord dat wij hier mogen blijven, maar nu moeten we op zoek naar onge veer een ton voor een nieuwe huisvesting. Wij denken daarbij aan het organiseren van een ac- Of daarbij geldelijke steun valt te verwachten van de gemeente Noordwijk of een andere over heid, betwijfelt Van der Werf. „Ja, iedereen heeft de mond vol van de natuur. Maar weet je, soms zou ik bijna wensen dat een olielozing eens in de zomer gebeurt. Dat die troep voor een paar weken het toerisme onmo gelijk maakt. Misschien dat er dan eens een oplossing voor die rampen komt en dat mijn werk overbodig wordt. Maar de mens vindt het geld en de economie nu eenmaal belangrijker. Ik weet ook wel dat de mens moet nu eenmaal eten. Maar een beetje meer evenwicht tussen economie en milieu is heel hard nodig". MEINDERT VAN DER KAAU De opvolgers staan al klaar Het nieuws is bij de drie bege leiders van de El van w Katwijk als een bom ingeslagen. Onder het genot van een koud flesje bier bespreken zij in de kantine de gevolgen van de sensationele transfer van de twee Ajacieden. „Het is natuurlijk jammer dat een schitterende voetballer als Bergkamp van de Nederlandse velden verdwijnt. Maar ach, bij Ajax staan de opvolgers van Jonk en Bergkamp weer te trap pelen. Het is echt geen paniek verkoop van die Amsterdam mers, ze zijn link zat daarzo", zegt André Plug. Zijn twee Katwijkse dorpsgeno ten zijn het met hem eens. „Ajax is gewoon een goed be drijf', zegt Willem van Leeuwen die het nieuws bij de Vijf uur show van RTL 4 vernam. „Deze transfer maakt de club zeker niet kapot. Zij krijgen nu veel centjes binnen en zullen daar misschien wel een andere goe de speler voor terugkopen. Je moet ook bedenken dat dit weer de jeugd de kans geeft om door te stromen. Bovendien moet dit bij de andere Ajacie den denk ik toch ook de moti vatie geven om zelf ook eens zo'n Idapper te maken. Er zitten dus ook wel positieve kanten aan deze verkoop". Volgens Klaas Dubbelaar, die het nieuws pas op het trainings veld hoorde, heeft Ajax de mil joenen ook wel nodig om de jeugdopleiding in stand te hou den. „Vergis je niet hoor, maar het kost kapitalen om 100 spe lers intensief op te leiden te be geleiden en er aan het einde van de rit maar drie daarvan over te houden. Wij speelden vorig jaar nog in een tournooi tegen de El van Ajax. We wisten niet wat wij zagen. Het liep alle maal zo keurig in het gelid. Nou hebben wij helemaal geen slecht elftal, maar wat daar liep, daar kan niemand aan tippen Volgens Dubbelaar zit daar het grote verschil tussen Ajax en de rest van Nederland. „Er liepen denk ik zo'n vier betaalde krachten om die jongetjes heen. Wij doen het trainen als wij zo van ons werk afkomen. Je ziet dat die gastjes met plezier voet ballen, maar toch ook weer heel erg gedisciplineerd. Wij hoeven ons echt niet te schamen over het verschil in kwaliteit, want nergens is die opleiding zo uit gekookt. En dat begint al bij de 10-jarigen", zegt Dubbelaar in het rumoer. In de kantine is het knap druk geworden vanwege een klaverjasavond. „Zo meteen wordt het wel rustiger, want dan moeten zij nadenken". Dat het Amsterdamse tweetal geen moment over het aanbod heeft hoeven na te denken, kunnen de drie Katwijkers goed invoelen. „In deze jaren moeten zij het toch verdienen", zegt Van Leeuwen. „Als je in een half jaar miljonair kunt worden, moet je er niet een jaar over doen. En ik gun het die gasten echt van harte. Zij hebben voor dit succes heel veel moeten doen en er vooral veel voor moeten laten. De één gaat naar een disco, maar zij gingen vroeg naar bed om de volgende dag weer fit op het veld te staan. Daar neem ik mijn petje voor af." Dat het uiteindelijk Inter Milan werd en niet Juventus verbaas de het drietal wel. „En volgens mij hebben zij ook de juiste keuze gemaakt", zegt Dubbe laar en smeert nog eens zijn keel met een ferme slok. „Ik ben niet kapot van Juventus. Het draait daar voor geen meter, dat blijkt vaak uit de beelden van Studio Italia." Dat programma is bij hem trouwens een kleine pleister op de wonde. „Vroeger kreeg je nooit wat te zien van het voetbal uit Italië. Als de uit tocht van Hollanders nog even zo doorgaat, duurt dat pro gramma nog langer dan de ge wone Studio Sport-uitzending." Over het gerucht dat 50 miljoen gulden voor de Nederlanders op tafel zou zijn gelegd, halen de Katwijkers laconiek de schou ders op. „Krankzinnig bedrag? Ach, wat is krankzinnig tegen woordig", zegt Dubbelaar. „Bij tennissers en boksers gaat het ook om dat soort bedragen, waarom niet bij voetbal. Dat die Ital ianen zo gek zijn om zo'n bedrag neer te leggen voor een voetballer, dat moeten zij we ten. Daar lig ik niet wakker van. Als Bergkamp volgend jaar een schop voorz'n kloten krijgt is het met hem gebeurd: weg al het geld. Zo zit de voetbalwe reld nu eenmaal in elkaar". André Plug gaat af en toe naar Ajax kijken en zal Bergkamp en Jonk straks missen. „Het zijn nu eenmaal verschrikkelijk goede voetballers", zegt Plug die nau welijks bekomen is van hel de bacle in Eindhoven. „Maar ik heb veel vertrouwen in de nieu we talenten Seedorf en Wijn- hard. Ook Peterson is een mooie voetballer en wordt steeds beter. Ajax heeft in de loop der jaren al zoveel klasse voetballers verkocht en elke keer stonden er weer nieuwe klaar. Ik vertrouw erop dat dat nu weer gebeurt. Van Gaal komt er heus wel weer bovenop." Bergkamp van wie men zegt hij met zijn verhuizing naar Inter Milan in plaats van J uventus de juiste keus maakte. foto anp Kostersbond klaagt over werkomstandigheden Luid klinkt de klaagzang van de knorrende kerkbewaarder. He meltergende arbeidsomstandig heden, werkweken van zeventig uur of meer, lage lonen die in strijd zijn met de cao voor kos ters, het ontbreken van een pensioensregeling, conflicten met het kerkbestuur: het zijn te genwoordig barre tijden voor de conciërges van de godshuizen. Tenminste, als we R. den Har- tog mogen geloven, bestuurslid van de kostersbond en kerkbe waarder van de Opstandings- kerk in Rijsoord. Hij deed on langs zijn beklag in een lande lijk dagblad. De kerk zou vol gens hem in veel gevallen schromelijk tekortschieten als werkgever. De koster als loon slaafdus? ;,Nou, dat vind ik wel heel erg zwart-wit gesteld", is de reactie van A. Vroomans, kosteres van de hervormde Bethlehemkerk in Leiden. „Ik ben nu tien jaar kosteres in de Kooi. Mijn vader deed dat werk vijfenveertig jaar, mijn oma twintig jaar. Ik kom dus uit een echt kostersgezin, ik weet waarover ik praat. Of het aan de Leidse kerkvoogdij ligt weet ik niet, maar bij mij is het allemaal dik voor elkaar." Gelukkig, ze bestaan dus nog, de tevreden kosters. „O, jazeker. Ik heb er plezier in. Ik heb een part-time functie - ik draai tach- A. Vroomans van de Bethlehemkerk: „Of het aan de Leidse kerkvoogdij ligt weet ik niet, i tig procent - maar daarvoor krijg ik goed betaald. En mijn pensioentje is prima geregeld. Alleen in december kom ik wel tijd te kort. Vooral in de.kerst- week, dan draai ik soms tien tot twaalf uur meer. Zomers draai ik daarentegen soms weken van acht uur. Dan heb je alleen op zondag de eredienst en doorde weeks een keer een spreekuur- tje. Ik krijg dan wel voor de hele week betaald." En het werk zelf, geeft dat nog voldoening? „Weet u wat het is meneer, alleen als je niet van je werk houdt ga je pruttelen. Maar ik vind het een van de leukste banen. Je bent gast vrouw van de kerk hè, ontmoet veel mensen. Zwaar werk? Ach nee. het komt voor dat ik op een avond twee keer koffie moet schenken. Ik heb dan tijd ge noeg om met een breiwerkje in de hal te zitten." Vrije tijd heeft M. van Steijn, koster van de Sint Agathakerk in Lisse ook genoeg. De kerkbe waarder zwemt zelfs in zijn vrije tijd. „Ojé ja. Ik doe alleen de rouw en de trouw, tegen een kleine vergoeding per keer. Ik heb dit jaar nog maar één trouwpartijtje gehad van drie ëneenhalf uur. De ene week heb je wel eens twee of drie uitvaar ten, de andere week niets." „Het gaat mij niet om het geld. ik ben gepensioneerd. Een vast salaris krijg ik niet. Het hangt er van af wat ik te doen heb. Hier zijn we doordeweeks met zijn drieën. Voor de zondag zijn er de vrijwilligers. Dat is ook zo bij andere rooms-katholieke ker ken in Lisse. En in Sasscnhcim ook. De sociale lasten zijn van daag de dag te hoog voor veel kerken om mensen vast in dienst te nemen." Hmm, dat riekt toch naar goed kope arbeidskrachten? Noemt men dat nu het rijke roomse le ven? Of vergissen wij ons hier en is er sprake van een roeping? „Zo kun je dat wel stellen, ja. Nogmaals, niet elke kerk zit goed bij kas. Maar het is mooi werk, daar gaat het om. I let is liefhebberij hè. We hebben hier bijvoorbeeld een bloemencom- missie, die bestaat uit allemaal vrijwilligers. Als niemand daar van kan, geef ik de bloemen ge woon water. Ook het dames koor bestaat uit vrijwilligers. De dames komen hier elke keer binnen met een enorme blijd schap. Dat geldt ook voor mij." „Kijk, als ik cr geen interesse meer voor zou nebben, zou ik <-r mee uitscheiden. Alleen onte vreden mensen klagen. Maar wat valt er te klagen, meneer. Ie bent onder de mensen en het is voor een goed doel." HERMAN JOOSTRA.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17