Oude agent wil in de vut 'Kennemerland verkwanseld' Randstad 'Defensie springt bij met materieel' Unieke fossielen Javaanse aapmens Lezing over vliegangst Kleine bedrijven kunnen vaker robots gebruiken. Het Innovatiecentrum Den Haag weet er het fijne van. Ax\ 'Er is geen aanwijzing voor meer erfelijke afwijkingen' Rotterdamse stadsbussen naar Cuba DINSDAG 16 FEBRUAR11993 J6 -CHEF MEINDERT VAN D Rectificatie Riagg leiden» In het bijlageverhaal over de psychiatrische zorg van af gelopen zaterdag is een storende fout geslopen. Per abuis is de naam van de Leidse Riagg-directeur, W. Tuinenburg, ingevoegd bij een citaat over isoleercellen dat echter van mevrouw R. van der Heijden is. Riagg-directeur Tuinenburg heeft in het verhaal alléén gereageerd op kritiek van mevrouw Van der Heijden op de Leidse instelling voor geestelijke gezondheidszorg. Ria van der Heijden is verantwoordelijk voor de rest van de uitspraken in het verhaal. De mening over Endegeest en 'rotte plekken' in psy chiatrische ziekenhuizen is dus van Van der Heijden. Samenwerking Leiden en Cambridge leiden/cambridce De samenwerking tussen de Leidse universi teit en de vermaarde Britse universiteit van Cambrigde krijgt vandaag gestalte tijdens de eerste 'William Mary-lezing' door premier R. Lubbers. Lubbers spreekt in Cambridge over: 'Euro pe. a continent of traditions'. Deze Leids-Britse universiteitsle zingen worden voortaan jaarlijks gehouden, om en om in Cam bridge en Leiden. ..Volgend jaar komt een belangrijke Engels man naar Leiden. We weten nog niet wie.", aldus een woord voerder van de leidse universiteit. Met 'William' wordt de 17de eeuwse Willem III bedoeld: stadhouder en koning van Engeland. Willem III studeerde ooit in Leiden. Mary was zijn vrouw: Maria Stuart. Hoger beroep transporteur Zegwaard den haag Voormalig afvaltransporteur W. Zegwaard probeert bij zijn zaak in hoger beroep het gerechtshof in Den Haag er vooral van te overtuigen dat hij van duistere praktijken niets af wist. Een aantal zaken bij zijn bedrijf vindt hij bij nader inzien onacceptabel en die had hij „zeker verboden". Maar hij wist er niet van, zo zei hij gisteren. Alle partijen zijn in hoger beroep ge gaan tegen de vonnissen die de rechtbank in december 1991 uit sprak. Zegwaard kreeg na een eis van zes jaar uiteindelijk twee jaar cel waarvan zes maanden voorwaardelijk. Drie van z'n me dewerkers kregen ook veel lagere straffen dan geëist. Politiemensen van 55 jaar en ouder houden het vrijwel allemaal voor gezien. Ze willen vervroegd in de vut en geen baan in de nieuwe politiekorps Hollands Midden. Wel eisen ze meer geld dan de beschikbare 70 procent van het loon. Voor veel ouderen betekent de reorganisa tie een achteruitgang in functie. "Ze stonden eerst naast de burgemeester en moeten nu weer dranghekken plaatsten", aldus de twee secretarissen van de dienst commissie (de 'ondernemingsraad' van de politie), H. te Pas en T. Leijnse. Voor ruim 200 agenten betekent de re organisatie dat ze ander werk krijgen. leiderdorp monica Opwinding rond vlucht met Orion De twee leden van de dienst commissie hebben veel woede binnen hun organisatie gecon stateerd. Van een hoog ziekte verzuim is echter geen sprake. „Iedereen wil de vinger aan de pols houden. Thuiszitten bete kent dat je niet weet wat hier gebeurt. Misschien dat aan het eind van de reorganisatie dege nen die ontevreden zijn, zich massaal ziek melden", aldus Te Pas. Door de samenvoeging van de vijf gemeentekorpsen en het oude korps van de rijkspolitie moet in deze regio de nieuwe organisatie Hollands Midden ontstaan. Voor 80 procent van het personeel (met name de man op de vloer) verande^ er niet zo bar veel. Hun functie blijft bestaan. De harde klappen vallen bij de vroegere bazen van de kleine bureaus en bij de spreekwoordelijke 'adjudanten lege dozen en gevonden vlieg tuigen'. Die functies worden opgeheven. De oude garde van de politie heeft het moeilijk met de reor ganisatie. „Zij heeft jaren ach tereen op het bureau gezeten. Door haar leeftijd is ze steeds hogerop geklommen. De leeftijd telt nu niet meer, de positie kel dert. Daar passen deze mensen voor", verwoordt Leijnse de be zwaren. Minister Dales heeft een rege ling gemaakt voor oudere werk nemers. Als er een jongere be schikbaar is of er wordt geen passende functie voor hem ge vonden, dan is vervroegde vut mogelijk. De oudere agenten in deze regio kiezen nu al massaal voor deze optie. „Of dat door gaat, is nog de vraag. Er zijn echt wel functies te vinden en niet overal staat een jongere achter de deur", aldus Te Pas. De meeste voormalige opper wachtmeesters en groepscom mandanten zijn boos. Te Pas: „Deze mensen zijn razend. Ze moeten de straat weer op. Hun werk wordt naar hun idee op een enorme manier uitgehold. Eerst waren ze belangrijke men sen, nu zijn ze weer gewoon diender". valkenburg/den haag paul van der koou Defensie reageert rustig op de commotie rond een vliegreisje dat Kamerleden met een 'Val- kenburgSe Orion' naar Cam bodja willen maken. Volgens een ochtendkrant is zo'n reisje per patrouillevliegtuig van de marine vele malen duurder dan een chartervlucht. Ze hadden defensie dus nooit mogen vra gen. Defensie ziet het anders. Het ministerie vindt het belangrijk dat parlementariërs met eigen ogen willen zien hoe 'onze jon gens' het maken op hun VN- missie en heeft ook in het verle den reisjes verzorgd. Zo vlogen Kamerleden met een F27 naar onze jongens in zuid-Libanon en legden ze heel wat kilome ters af in VN-terreinwagens. Ditmaal was het zelfs zo dat wanneer defensie niets zou aanbieden, de Kamerleden he lemaal niet zouden gaan. Ze hadden namelijk geen geld ge kregen voor het reisje. „En de fensie kan ze dan sponsoren voor een chartervlucht. Dat zou hun onafhankelijkheid aantas ten. Vandaar dat we met mate rieel bijspringen", zegt defen siewoordvoerder B. Kreemers. Hoe duur de trip van een week wordt, kan hij niet aange ven. „De genoemde 70.000 gul den zegt mij niets. Het is maar net hoe je het berekent. Als de Orion niet naar Cambodja zou gaan, zou hij oefenen in IJsland. Moet je dat dan ook meetellen? Bovendien, hoe duur is de ker osine in Bahrein, waar we over nachten?" Hij geeft toe dat de Orions normaliter niet naar Cambodja vliegen, maar benadrukt dat de patrouillevliegtuigen zich niet langer tot de Noordzee hoeven te beperken. „Ze worden we reldwijd ingezet, van de Antillen tot Middellandse Zee en Golfge- bied. En Cambodja is geen ver boden gebied voor ze". Gaan de Kamerleden half maart naar Cambodja, de mi nister wil eind juni afreizen. In het verleden vloog hij met de KLM naar Bangkok. Voor de ko mende reis heeft hij nog geen kaartje gekocht. „Misschien gaat hij wel met een Orion, als het reisje de Kamerleden goed bevalt", oppert de woordvoer der. leiden» caroline v Ineengedoken zit de man in zijn stoel: de witte knokkels stevig geklemd om de armleuningen. Het koude angstzweet sijpelt over zijn rug, zijn gezicht is lijk wit. Waf is er aan de hand? De man zit in een vliegtuig dat op het punt staat op te stijgen. Voor velen niks bijzonders, maar deze man kampt met een aanval van vliegangst. En hij is niet de enige die om die reden zelden of nooit in een vliegtuig stapt. Door de recente rampen bij Faro en in de Bijlmer kan de ze angst verergeren. Woensdagavond kunnen mensen met vliegangst komen luisteren naar een lezing op de Leidse universiteit over dit on derwerp. De lezing is een initia tief van de Stichting Vliegangst- Bestrijding Leidse universiteit- KLM (Stichting Valk). Deze stichting is een bedrijf dat men sen - tegen betaling - van hun vliegangst wil afhelpen. Psycholoog en piloot, L. van Een medewerker van het museum toont de schedel van een aap. I let Leidse museum heeft een unieke col lectie van ongeveer 10.000 fossielen in huis, die honderd jaar geleden in Indonesië wer den opgegraven door de Nederlandse we tenschapper Eugène Dubois. Daaronder bevonden zich de drie bijzondere overblijf selen van de aapmens van Java: een kies, een dijbeen en een schedelkap. Het Natuurhistorisch museum wil deze unieke vondst van Dubois met de tentoon stelling in het Pesthuis herdenken. De offi ciële titel van de expositie luidt: 'Manape, apeman, Pithecanthropus in het Pesthuis'. Frits de Leeuw van het Natuurhistorisch Museum over de expositie: „Dubois be schouwde zijn vondst als een tussenschakel tussen de mensaap en de mens. Vandaar de naam Pithecanthropus, wat aapmens bete kent." Volgens De Leeuw zijn vooral de drie fos siele resten van de Javaanse aapmens uniek. „We vergelijken ze wel eens met de 'Nachtwacht' van Rembrandt. We bewaren de drie resten dan ook zorgvuldig in een kluis. Maar we hebben nog veel meer in huis: het is een fantastische collectie die we straks laten zien." De Leeuw verwacht een grote belangstel ling voor de tentoonstelling, misschien wel te vergelijken met het succes van de Dino sauriër-tentoonstelling'twee jaar geleden. Toen kwamen bijna 400.000 mensen kijken. .Op topdagen registreerde het Pesthuis maar liefst 9000 bezoekers. „Ik verwacht straks ook veel mensen: iedereen wil toch weten waar we van afstammen." FOTO JAN HOLVAST katwuk annet v Gerwen, werkzaam bij Valk, be spreekt de gevolgen van de twee recente Nederlandse vliegram pen voor mensen die vliegen toch al eng vinden. Hij vertelt over psychologische processen bij vliegrampen die vliegangst in de hand werken. „Maar men sen die woensdagavond komen, helpen we niet van hun vliegangst af', benadrukt hij. „We vertellen wel wat er aan vliegangst gedaan kan worden." De thema-avond is voor de stichting een handige manier om reclame te maken voor an dere cursussen. Maar die zijn niet voor iedereen weggelegd: een tweedaagse cursus met des kundige begeleiding kost 1750 gulden. Hierbij inbegrepen is dan wel een vliegretour naar een Europese bestemming. De lezing die voor iedereen toegankelijk is, begint woens dag om 19.30 uur, in de kelder van het universiteitsgebouw voor sociale wetenschappen, Wassenaarseweg 52 in Leiden. De bemanning van de hektreiler KW 32 - ruim dertig man - heeft gisteren tijdens een vergadering met de vervoersbond CNV in Katwijk het vertrouwen in de di rectie van de Kennemerland- groep opgezegd. Deze van oor sprong Katwijkse maatschappij maakte eveneens gisteren be kend haar laatste schepen - KW 32 en KW 20 - over te dragen aan de vier overgebleven Ne derlandse treiler-rederijen Vro lijk, Jaczon, Van der Zwan en het Katwijkse Parlevliet Van der Plas. Deze rederijen hebben een Vennootschap onder Firma ge vormd onder de haam Voor waarts en nemen elk voor 25 procent deel. Deze constructie werd bedacht omdat geen van de rederijen genoeg geld op ta fel kon leggen voor de miljoen entransactie. T. Anbeek van het CNV meld de de bemanningsleden van de KW 32 Geertruid Margreta dat er nog onduidelijkheid bestaat over wie de leiding over de twee schepen krijgt. „Er zijn twee mogelijkheden. Of de directie van Kennemerland blijft voorlo pig aan als directe chef, of een van de vier rederijen binnen de VOF neemt de leiding over de schepen op zich. Daar moet binnen nu en drie weken duide lijkheid over komen, maar jullie krijgen hoe dan ook een vast aanspreekpunt." Een opvarende van de KW 32, die morgen weer vertrekt voor een zeereis, maakte direct korte metten met de eerste optie. „Er is geen rat aan boord te vinden, laat staan een mens, die nog vertrouwen heeft in de directie van Kennemerland. We hebben geen respect meer voor de di recteuren. Wij willen een direc tie, die we kunnen vertrouwen." Een ander: „Kennemerland is door de directie uitgehold en verkwanseld." Deze geluiden werden volmondig onderstreept door de ruim dertig andere aan wezige opvarenden. De overname door de nieuwe VOF Voorwaarts komt voor de bemanning van de KW 32 niet als een onheilstijding, zo bleek gisteren. Al enkele weken gons de het van de geruchten in Kat wijk en IJmuiden, hoewel de di rectie van Kennemerland tel kens ontkende dat er op korte termijn een overname zou ko- Ondanks onduidelijkheden over de nieuwe constructie en hun eigen positie binnen de VOF, hebben de bemanningle den het idee beter af te zijn met hun nieuwe baas. Hij en zijn collega's zijn de af gelopen jaren door de gang van zaken bij Kennemerland (het bedrijf sloeg begin jaren negen tig heftig aan het reorganiseren nadat het door financieel wan-, beleid diep in de rode cijfers was geraakt) wantrouwend ge worden. Zij willen alle toezeg gingen zwart-op-wit op papier zien. Zo willen ze van de nieu we baas de garantie dat het quantum op de beide schepen niet overgedaan wordt aan an dere Nederlandse treilers, zodat een sterfhuisconstructie voor komen wordt. Ook stelt de be manning harde eisen wat be treft het nieuwe management. De dagelijkse gang van zaken moet bij voorkeur in handen blijven van de walmensen, die dat nu ook al in beheer hebben, de directie mag per se niets met Kennemerland te maken heb ben. De gevoelens van onbehagen ten aanzien van de voormalige grote rederij worden overigens gedeeld door de vervoersbond CNV. „De afgelopen tijd hebben we vaak met Kennemerland rond de tafel gezeten. Telkens waren er problemen, menings verschillen over bijvoorbeeld de pakkenprijzen. En eigenlijk za ten we constant met een kater- gevoel", aldus Anbeek. Hij zette zijn vraagtekens bij de vraag of de directie van Kennemerland - directeur Daalder van de rede rij-poot in het bijzonder - wel enige affiniteit met de visserij heeft gehad. Onduidelijkheid bestaat er nog over het lot van de drie wal mensen, die op de loonlijst van de rederij stonden. Ze zouden verzekerd zijn van werk, maar weten niet wie hun toekomstige baas is. Wilt u ook meer weten over de mogelijkheden in uw bedrijf? Neem dan contact op met het Innovatiecentrum Den Haag. Dat geeft elke ondernemer in het midden- en kleinbedrijf objectief en e N T K\ W praktisch advies over toepassingen van (nieuwe) technologie in produkten en produktieprocessen. Bel voor - gratis - advies en/of documentatie: 070-3795730. Centrum weerspreekt berichtgeving over 'inteelt' leiden cees van hoore „Nee, ik heb er geen enkele aanwijzing voor dat onder al lochtonen een groeiend aantal kinderen wordt geboren met ernstige afwijkingen als gevolg van neef-nichtrelaties. En ik zou dat uit hoofde van mijn beroep als klinisch geneticus toch moe ten weten. Als het Dagblad Trouw in dit verband dan op de voorpagina de kop Toename inteelt baart zorg' zet, vind ik dat op zijn minst onzorgvuldig. Het woord 'inteelt' vind ik so wieso al griezelig klinken." Dr. J.C. Oosterwijk is als kli nisch geneticus werkzaam bij het Klinisch Genetisch Centrum Leiden van het Academisch Zie kenhuis Leiden. Hij was op de hoogte van het initiatief van de Vereniging Samenwerkende Ouder- en Patiëntenorganisa ties (VSOP) meer voorlichting over erfelijke afwijkingen te ge ven aan allochtonen. En dan in het bijzonder aan Turken en Marokkanen, bij wie naar schat ting één op de vijf huwelijken een verbintenis is tussen een neef en een nicht. Het dagblad Trouw bracht dit initiatief van de VSOP gisteren onder de aan dacht. Oosterwijk: „Turken en Marokkanen kunnen niet zo snel de weg vinden naar instan ties die op dit gebied voorlich ting geven. Vandaar dit initiatief van de VSOP. Maar over het al gemeen valt het wel mee met die erfelijke afwijkingen als ge volg van neef-nichtrelaties. Als er bij ons centrum een neef en een nicht die met elkaar willen trouwen naar komen informe- rén, kan ik ze meestal wel gerust stellen. Als er tenminste geen erfelijke afwijkingen in hun fa milie voorkomen. Maar meestal hoef ik er nog niet eens aan te pas te komen en kunnen ze het af met hun huisarts." „Er zijn heel wat bakerpraat jes in omloop over dit soort .re laties. Daardoor durven zulke mensen nauwelijks aan hun fa milie te vertellen dat ze met el kaar omgaan. Voor paren die geen afwijkingen binnen hun familie hebben, is de kans dat ze een kind met een afwijking krijgen 3 tot 4 procent. Bij de neef-nichtrelatie ligt dat per centage iets hoger: 4 tot 5 pro cent." „In Nederland is sinds de ja ren vijftig al niet meer statis tisch bijgehouden hoeveel kin deren met afwijkingen er wor den geboren uit neef-nichtrela ties. Dat heeft te maken met de grote waarde die wij hechten aan de privacy. Wel is bekend dat het percentage neef-nicht relaties is gedaald. Dat komt doordat de toegankelijkheid van kleine dorpen of gemeenschap pen die vroeger nogal gesloten waren is toegenomen." De vernieuwing van het busma teriaal van het Rotterdamse stadsvervoerbedrijf RET werpt ook vruchten af voor Cuba. Bin nenkort worden 110 oude stadsbussen verscheept naar het Caribische eiland, waar ze in de hoofdstad Havana zullen worden gebruikt. De meer dan honderd bussen die nu worden afgedankt, beho ren tot het oudste deel van het wagenpark van de RET. Het gaat om bussen die eind jaren zeventig, begin jaren tachtig zijn gekocht voor een bedrag van ongeveer tweehonderddui zend gulden. Cuba betaalt er nu vijftienduizend gulden per stuk De 110 bussen zijn vrijwel af geschreven en voldoen niet meer aan de eisen van deze tijd. De DAF-bussen zijn niet meer comfortabel genoeg voor chauf feurs en passagiers.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16