Peuterspeelzaal: alles of niets Zoiets heb ik nog in de schuur Alkemade heeft geen geld over voor Leidse ijshal 'PWA-bad moet openblijven' Ter Aar enige tijd zonder burgemeester Man moet huis uit If DINSDAG 16 FEBRUAR11993 Rijn- en Veenstreek cert visser, 071-161417, plv -chef 'Alleen uitbreiding als gemeente Alkemade te hulp schiet' Het is alles of niets. Alleen als de gemeente Alkemade in stemt met alle bouwplannen voor de uitbreiding van de Veense peuterspeelzaal De Mammoef en er een flink be drag voor overheeft, wordt de zaal uitgebreid. Zo niet, dan gebeurt er niets en blijft de wachtlijst voor de peuters rampzalig lang. roelofarendsveen marieta kroft Voorzitter Leo van der Klauw van de Stichting Peuterspeel zaal Alkemade is vastberaden. „Ik wil duidelijkheid. Ik wil niet de kans lopen dat de gemeente akkoord gaat met de inrichting van een extra lokaal en zich te rugtrekt tegen die tijd dat we aan de buitenspeelplaats willen beginnen", merkt hij op. Bij de gemeente liggen de bouwplan nen van De Mammoef momen teel ter beoordeling. Nu haar buur, de Stichting Oud Alkemade, verhuist naar de aula van de voormalige LTS, kan de ruimte van de histori sche vereniging bij de aan het Pastoor Onelplein gevestigde peuterspeelzaal worden getrok ken. „En dat is hard nodig", be nadrukt Van der Klauw. „De Mammoef biedt onderdak aan slechts 116 peuters. En er is een wachtlijst van 120 peuters." Op een leeftijd van drie jaar en twee maanden kunnen de kinderen pas onderdak krijgen in de Veense peuterspeelzaal. Het bestuur wil die leeftijd laten zakken tot onder de drie jaar. Met het derde lokaal erbij, kun nen circa 50 peuters uit Roelo- farendsveen en Oude Wetering extra aan een plaatsje worden geholpen. Volgens Van der Klauw komt bij die uitbreiding heel wat meer kijken dan simpelweg een extra lokaal inrichten. Van der Klauw: „Meer peuters tegelij kertijd in het gebouw betekent ook dat de speelruimte en de buitenspeelplaats moeten wor den uitgebreid. Er moeten extra toiletten komen en ook meer ruimte voor fietsen. We moeten een gang maken, die de drie lo kalen met de speelruimte ver bindt. En ook moet er een kan toor komen voor de hoofdleid ster en een kamer waarin leid sters ongestoord met de ouders kunnen praten." Als alles volgens plan ver loopt, wordt binnen enkele maanden begonnen met de in richting van het derde lokaal. Nog voor de zomervakantie moet dit lokaal door de peuters in gebruik zijn genomen. De verbouwing wordt eind volgend jaar afgesloten met de vernieu wing van de buitenspeelplaats. De hele verbouwing kost vol gens Van der Klauw zo'n vier ton. Om de kosten te drukken, is de ouders en de wachtlijst- ouders schriftelijk gevraagd zo veel mogelijk te helpen. De Mammoef heeft aan de ge meente een bijdrage van drie W hebben zich nog niet over de kwestie gebogen. In maart wordt het verzoek van De Mammoef aan de desbetreffen de commissies voorgelegd. Alphen wil betere communicatie alphen aan den run» Ook de gemeente Alphen stelt pogingen ii het werk om de kloof tussen overheid en burgers te dichten. Een werkgroep gaat de komende maanden kijken hoe de communi catie met de inwoners kan verbeteren. In het najaar worden voorstellen gedaan. Nieuw onderkomen voor WV boskoop* De WV in Boskoop heeft een nieuw onderkomen. Op 6 maart verhuist de VW van Plantex aan de Overslag naar een ruimte in het Boomkwekerijmuseum aan de Reijerskoop 54. De VW moest verhuizen omdat het Plantex-bestuur vond dat de VW te veel tijd en aandacht van het kantoorpersoneel vroeg. De bedoeling is dat de huidige werkzaamheden in het mi worden voortgezet en zo mogelijk worden uitgebreid. Kelderbox leeggeroofd alphen aan den run* Bij een inbraak in een kelderbox van een woning aan de Venusstraat in Alphen is een fiets en een comple te kampeeruitrusting gestolen. De waarde van de spullen ligt rond de 3500 gulden. Nieuwbouw bij Triomfatorkapel alphen aan den run Bij de Triomfatorkapel aan de Alphense Mo- lenwerfstraat komen nieuwe woningen. Bouwbedrijf Rehorst uit Waddinxveen wil aan de kant van de Dr. A.D. Sacharovlaan twee appartementencomplexen bouwen met totaal 26 woningen. De ze huizen worden verhuurd voor ongeveer 1000 gulden per maand. Aan de Molenwerfstraat bouwt het bedrijf acht koopwo ningen in de vrije sector. Het bestemmingsplan moet nog worden gewijzigd, maar als al les volgens plan verloopt, kan de bouw dit najaar beginnen. Het terrein ligt nu braak. Op de plek waar een van de twee apparte mentengebouwen komt was voorheen een opslagplaats van de gemeentelijke afdeling groen. Stichting mobiliseert Koudekerkse bevolking Wat er ook gebeurt en welke be slissingen ook worden geno men, voor de stichting Vrien den van het PWA-bad' moet het openluchtbad in Koudekerk openblijven. Zelfs als er een nieuw overdekt bad in Hazers- woude-Rijndijk komt. Een bin nen- en buitenbad op geringe afstand van elkaar zijn goed met elkaar te combineren, is de mening van de stichting. Er wordt in de gemeente Rijn- woude heel wat afgepraat over de toekomst van de drie zwem baden in de drie kernen. De po litiek lijkt de drie baden nu nog even open te willen houden tot er geld genoeg is voor een nieuw overdekt bad in Hazers- woude-Rijndijk. Volgens Rietje le Large en Jos Heemskerk van de stichting is het openhouden van het Kou dekerkse bad evenwel een noodzaak. „De bevolking heeft zich destijds ingespannen om de bouw van het bad mogelijk te maken. Er werd 30.000 gul den opgebracht", merkt Le Lar ge op. „De dorpelingen klusten veel. Als je mensen nodig had hoefde je maar te kikken. Uniek zoals het indertijd gegaan is. Als gemeente kun je het dan niet maken om de poort te sluiten", merkt Jos Heemskerk op. „Alle zwembaden met toeters en bellen zijn een trend die ge woon verdwijnt. Dan komt een bad als het onze nog meer in de belangstelling, dan het nu al ge niet. Zoals vorig jaar zomer, toen er niet minder dan 50.000 bezoekers werden genoteerd. Zelfs uit Leiderdorp, Hazers- woude-Dorp en Alphen-noord", legt Le Large uit. „Alle buiten baden gaan dicht, laten we er in vredesnaam voor zorgen dat er een open blijft." Evenals Heemskerk maakte Le Large jaren deel uit van de Koudekerkse gemeenteraad. Eerst voor de KVP, later voor het CDA. Na de samenvoeging van Koudekerk, Hazerswoude en Benthuizen was het afgelopen met het raadswerk. „Op een ge geven moment ging de sluiting van het zwembad spelen. In het dorp had je het gevoel dat de gemeente ons het zwembad wilde afnemen. Daar hebben we ons tegen verzet. Samen met anderen. Zoals ook in Hazers woude-Dorp de inzet is om de Hazelaar open te houden. Dat begrijpen wij maar al te goed. Het is niet onze bedoeling om de sluiting van andere baden af te dwingen. Dat hoor je wel eens roepen hier en daar." De twee bestuursleden besef fen dat het openhouden van het PWA-bad geld kost. Zij spelen met het idee om de bedrijven en bevolking te mobiliseren om met geld over de brug te ko men. „Maar eerst moet duide lijk worden waar het straks op uit draait. De laatste bijeen komst van de commissie zwem bad heeft de verwarring alleen maar groter gemaakt." „Als wij er inderdaad in sla gen om de bevolking te mobili seren en daaraan twijfelen wij niet, zouden wij als stichting in samenspraak met de gemeente sommige posten voor onze re kening kunnen nemen. Dat wij als stichting het bad in zijn ge heel overnemen is geen haalba re kaart. Als gemeente moet je bepaalde voorzieningen in stand houden. Dat mag geld kosten." Ook zien de twee wel moge lijkheden in de overname van het Koudekerkse bad door een bedrijf of instelling. „Daar wil de stichting over meedenken. Maar we wachten eerst maar af wat het gemeentebestuur wil. Daarna komen wij zeker in het geweer. Dat is zeker. Ook al klimmen we daarbij niet op de barricaden. In goed overleg moet er toch een oplossing te vinden zijn." Expositie van oude blikken in Teraars museum kees van kuilenburg De expositie van oude blikken in het historisch museum in Ter Aar is net begonnen, maar blijkt nu al een groot succes. „Dit on derwerp is duidelijk een schot in de roos aan de vele reacties te horen", merkt Greetje Bres- ters op. De Teraarse heeft de tentoonstelling in het fraaie museum aan de Westkanaalweg ingericht. „Bijna iedereen herkent wel de blikken van bijvoorbeeld Verkade-koek, - Hille:beschuit, het Droste-verpleegstertje en de Van Houten-chocolade, De Be- tuwe-huishoudjam en -appel- stroop, Hooymeyer-beschuit, HO-havermout en King-peper- munt. Niet alleen de ouderen, maar ook de jeugd." „Goh, dat blik had mijn moe der ook in de kelder staan, hoor ik nog wel eens roepen", vertelt Greetje Bresters. „Of ze zeggen: Zoiets heb ik nog in de schuur staan, gevuld met spijkers. Dan verschieten ze wel van kleur, want dan blijkt het toch een blik te zijn van zekere waarde. Al moet je niet direct aan veel geld denken, maar meer aan het his torische karakter ervan." Het meeste materiaal is ge leend, maar er zijn ook blikken eigendom van het museum. „Een oproep in een plaatselijk blad om oude blikken af te staan voor de tentoonstelling was een succes. Vijftien mensen uit Ter Aar en omgeving rea geerden en waren bereid om hun spullen te exposeren. Niet alleen blikken voor levensmid delen, maar ook voor rookgerei, smeermiddelen, grammofoon- naalden en diverse zalfjes en smeersels." Volgens Greetje Bresters is er over veel van het geëxposeerde materiaal ook wetenswaardige informatie beschikbaar. Afkom stig uit bijvoorbeeld jubileum boeken van de bedrijven. „Bij voorbeeld over de sigarenfabri kanten. Namen als Johan van Oldenbarneveldt, Velasques, Schimmelpenninck en Frederik de Grote werden bewust geko zen door de reclamemakers uit die tijd. Dan konden de rokers zich identificeren met de be roemde namen op het doosje en het bandje", legt de Teraarse uit. „Zo namen sommige fabrikan ten het ook niet zo nauw met de waarheid. Neem bijvoorbeeld de jamfabriek De Betuwe in Tiel. Als je de afbeelding bekijkt op het voorraadblik lijkt het een enorme fabriek, maar dat was zeker niet hef geval. Als je foto's ziet van De Betuwe uit die tijd is het heel wat minder. Zeker niet zo gigantisch als het blik wil doen geloven. De Betuwe was wat dat betreft geen uitzonde ring. Je komt het veel meer te gen. Ook op briefhoofden uit die jaren." Het grappige is dat veel mate riaal is aangeleverd compleet met inhoud. Zoals een koek trommel met stopgaren, een beschuitbus met bouten en moeren en een sigarenblikje met knopen en naaigerei. „Zelfs heb ik een koffievoorraadbus gekregen met vijf pakken koffie. Het jongste pak stamt uit 1974. Ook heb ik een Buisman-bikje gekregen met daarin een aantal verdroogde vlinderpoppen, die zeker ruim 30 jaar oud zijn." In de expositieruimte staan ook een paar winkelvoorraad- blikken, die afkomstig zijn uit de voormalige kruidenierswin kel van de familie Van Vliet van de Kerkweg in Aardam. „Dat zijn blikken die in bruikleen door de fabriek werden afge staan. Bij Van Vliet heeft die pe riode kennelijk wel erg lang ge duurd." De ruim 200 blikken vallen op door de soms prachtige schilde ringen. „Kosten noch moeite werden gespaard om er iets moois van te maken. Sigaren kisten van blik met daarin nog een houten bekleding. Dat zou nu onbetaalbaar zijn. Sommige fabrieken huurden dan ook be kende ontwerpers in om voor het bedrijf te werken." De tentoonstelling is te zien op woensdag-, zaterdag- en zondagmiddag van twee tot vier uur en duurt tot en met Pasen. Burgemeester P. Verhoef: nooit ziek. ter aar marieta kroft Ter Aar gaat na het vertrek van burgemeester P. Verhoef een poosje een burgemeesterloos tijdperk in. Het is volgens het WD-raadslid K. Heijers niet mogelijk om al op 1 april (wan neer Verhoef met pensioen gaat) een nieuwe burgemeester in Ter Aar te hebben. .Aanvan kelijk hebben we er wel naar ge streefd. Na de sluitingsdatum meldden zich nog kandidaten, die de commissaris van de ko ningin niet ongemoeid wilde la ten. Dat geeft enkele weken ver traging." Heijers is voorzitter van de vertrouwenscommissie die deze week van commissaris S. Patijn de gegevens van minimaal zes kandidaten krijgt die voor een rupwetering Een 'inwoner' van Rijpwetering moet zijn woning ontruimen. Tot die uitspraak kwam gister avond de commissie bezwaar- en beroepsschriften in Alkema de. Volgens de commissie heeft de burgemeester hem terecht gelast zijn woning te ontrui- De man komt uit Leiderdorp en kocht een huis in Rijpwete ring omdat hij lid is van enkele verenigingen in dit dorp en in Oud Ade. Hij kwam echter niet in aanmerking voor een woon vergunning en verzon daarom een truc om toch in Alkemade te kunnen wonen. Hij verhuur de het pand aan de voormalige foto» archief gesprek worden uitgenodigd. Tegen de tijd dat Verhoef af scheid neemt, hoopt Heijers dat er in elk geval meer duidelijk heid is over zijn opvolger. Het zal dan aan de opzegtermijn van de toekomstige burgemees ter liggen, wanneer deze in Ter Aar aan de slag kan gaan. Zolang de opvolger van Ver hoef nog niet aan het werk kan, neemt loco-burgemeester P. van Rijn zijn taak waar. Al sinds 1986 is Van Rijn loco-burge meester en dus invaller voor Verhoef bij ziekte of vakantie. Toch heeft Van Rijn nog nooit de ambtsketting om gehad. Van Rijn: „Verhoef is in die tijd nooit ziek geweest. En als hij op va kantie ging plande hij dat tus sen twee raadsvergaderingen eigenaar en trok er zelf ook in. Er ontstond echter een pro bleem toen de hoofdbewoner overleed. Over huur of onder huur hadden ze niets op papier gezet. Op grond van de woon- ruimtewet schreef de burge meester van Alkemade hem dan ook onlangs aan om de woning te ontruimen. Zijn raadsman gaf gistermid dag volmondig toe dat de zaak van zijn cliënt 'absoluut juri disch zwak' is. Maar: „Mijn cliënt komt al 23 jaar in Rijpwe tering en Oud Ade. Hij vervult bestuursfuncties in het vereni gingsleven. Hij is maatschappe lijk gebonden, zoals de verorde ning voorschrijft", aldus de raadsman. Milieu-controle gaat niet door De gemeente Alkemade stelt de milieu-controles op de kweke rijen uit. Daarmee geeft zij ge hoor aan het verzoek van de Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (WLTO. Deze had om uitstel gevraagd omdat vol gend jaar weer andere eisen gel den. Een controle heeft nu niet zo veel zin en jaagt de kweker alleen maar op kosten, aldus de tuindersbond. B en W zijn het eens met de WLTO. De kwekerijen zullen wel door milieu-ambtenaren worden gecontroleerd. Maar dan wordt alleen gekeken of de kwekerijen aan de toekomstige eisen voldoen. Zo niet, dan krij gen de kwekers aanwijzingen van de ambtenaar. Nadat de nieuwe maatregel van kracht wordt, krijgen de controles een dwingender karakter. Door het uitstel heeft de ge meente Alkemade besloten de voor donderdag geplande infor matie-avond te laten vervallen. Steentjes vliegen van de daken alphen aan den run janet van puk De kwaliteit van de daken van de nieuwe woningen aan de Jan van Henegouwenstraat in Alp hen aan den Rijn is niet best. Bij harde wind waaien de kiezelste nen op het dak weg. Een auto is al beschadigd door vallende steentjes en een bewoner heeft last van lekkage. Bewoners van vier huizen in de wijk Gouwsluis hebben daar om een brief geschreven aan bouwbedrijf Eurowoningen in Rotterdam. Zij vragen daarin om 'een oplossing die het in de toekomst onnodig maakt om na elke harde wind op het dak te klimmen'. Als het waait, vliegen de steentjes naar de achterkant van het dak, waardoor een deel van het eronder gelegen zeildoek bloot komt te liggen. De bewoners moeten dan het dak op om de steentjes weer op hun plaats te 'harken'. De woningen zijn twee jaar geleden opgeleverd. Degene die zich bij Eurowo ningen met het Alphense pro ject heeft beziggehouden, is niet bereikbaar voor commentaar. Een andere medewerker van het bouwbedrijf laat weten dat deze constructie bij heel veel huizen is toegepast. Het levert alleen problemen op bij heel harde wind. En dan zijn de be woners verzekerd. „Want dan is er sprake van natuurgeweld, waar wij niets aan kunnen doen." Klachten over schade bij minder harde wind hebben hem nooit bereikt. „Misschien is de lekkage ontstaan door het harken." Dat er bij de Alphense drive-inwoningen maatregelen worden genomen, verwacht hij dan ook niet. Nieuw commando op Valkenburg VALKENBURG Kapitein-luitenant ter zee F. Vleer en kapitein-luitenant ter zee A.J. Neleman zullen het be vel over vliegtuigsquadron 320 en squadron 2 overdragen aan kapitein luitenant ter zee C.D.M.J. Leebeek. De over dracht geschiedt volgende week vrijdag om 10.30 uur. Greetje Bresters tussen de blikken in het museum aan de Westkanaalweg in Ter Aar. „Het grote blik is va Verkouw Stokhuijzen uit Leiden. Daar zou ik wel wat meer over willen weten." foto ben de 'b HENK VAN TOL CORRESPONDENT B en W van Alkemade willen geen geld beschik baar stellen voor de ijshal in Leiden. Uitgebreid overleg met de IJsclub Alkemade heeft het collége niet op andere gedachten gebracht. Tot teleur stelling van de schaatsers: „Want het gaat met de ijshal nu weer de goede kant pp." B en W stellen ae gemeenteraad voor geen sub sidie te verstrekken, omdat Alkemade geen geld geeft aan voorzieningen die in andere plaatsen zijn gevestigd. De stichting Schaatscentrum Leiden verzocht vorig jaar april aan 27 gemeenten in de regio om een bijdrage in de exploitatiekosten. Ook AJkema- de kreeg die brief. Toen al bestond er geen animo in het plassendorp om in het exploitatietekort van de stichting bij te dragen. Op verzoek van de IJsclub Alkemade werd de beslissing destijds uit gesteld. De Alkemadese schaatsjeugd maakt wekelijks druk gebruik van de baan in Leiden. Na overleg met het bestuur van de ijsclub wijzigde het ge meentebestuur zijn oordeel niet. „Binnen de be staande subsidieverordening zijn er geen moge lijkheden", aldus het college. Voorzitter Jan van Rijn van de ijsclub is teleur gesteld over het voornemen van burgemeester en wethouders. „Wij hebben goed overleg gevoerd, waarin alle problemen aan de orde zijn gesteld. Het gaat met de ijshal nu juist weer de goede kant op." Van Rijn vindt het negatieve standpunt van het college vooral jammer omdat de ijsclub de laatste tien jaar geen enkele gemeentelijke subsi die heeft gevraagd. „Dank zij het zomeravondvoetbal op onze landijsbaan. het trimmen en de inkomsten uit de merenschaatstochten kunnen wij ons als vereni ging financieel bedruipen. Daarvoor moeten wij nu min of meer boeten", aldus de ijsclubvoorzit De ijsclub kan volgens de gemeente overigens wèl een beroep doen op de subsidiepot. „Dan vragen wij subsidie aan en sluizen dat vervolgens door naar de stichting in loeiden. Dat lijkt me een omslachtige weg." De hoop van Van Rijn is ge vestigd op de gemeenteraad. Die buigt zich maandag over het voorstel van burgemeester en wethouders. Jpmi ÏHü -i'' BKOO

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15