Noordwijks plein moet weer bruisen De Vries: bollentelers slordig met personeel Aantal kwijtscheldingen milieubelasting vrij klein Leiden Regio Plek voor nieuw winkelcentrum Filmsterren in de Parkstraat Discovery in Merenwijk Betere service aan huurders DINSDAG 16 FEBRUAR11993 14 Ondernemers willen opknapbeurt van omgeving vuurtoren De fontein op het Vuurtorenplein moet komende zomer weer spuiten. Het achterstallig onderhoud aan betegeling en straatmeubilair van het plein moet worden aangepakt en de straatverlichting moet worden verbeterd. Daar naast zullen de ondernemers zorgen dat het plein weer een bruisend centrum wordt door het organiseren van verschillende evenementen. chef «gert visser. f V-4f,r1 -- - L-: ....v. - r:'-U- i --c T -s t&f leiden» Nu ligt voor station De Vink in de Stevenshof nog trum van de wijk op het Alexandrine Tinneplein. En in dat Chinees-Indisch restaurant, een café en een snookercen- een modderige vlakte. Maar als alles volgens plan ver- centrum moet voornamelijk horeca komen. Van de 1200 trum. De woningbouwvereniging Leiden slaat er in mei de loopt staat daar volgend jaar zomer het tweede winkelcen- vierkante meter is driekwart bestemd voor horeca: een eerste paal voor. foto jan holvast en» Burgemeester C. Goekoop en wet houder H. Koek waren gisteren in de Park straat present bij de opnamen van een voor lichtingsfilm over Raad Daadwinkels waa in zij figureren. Bij deze winkels, Leiden net de derde is geopend aan de Park- se ambtenaren te laten zien. Verder gaat de straat, kunnen wijkbewoners terecht met vra- 'videoclip' rond bij de 36 andere gemeenten gen over instanties als de gemeente, de wo- in Nederland die aan sociale vernieuwing ningbouwvereniging en de sociale dienst. Het doen. filmpje is bedoeld om aan de duizenden Leid- foto hielco kuipers noord wuk» maruke den hollander Deze hartekreet uiten de winke liers van het Vuurtorenplein, verenigd in de Ondernemers vereniging Vuurtorenplein (OVP), richting het Noordwijks gemeentebestuur. Bestuurslid M. Kanbier: „Er is hier echt veel te weinig verlichting, 's Avonds lijkt het wel een spookplein. Van de stervormige zitelemen- ten brokkelt het beton aan alle kanten af. Het zou beter zijn als ze die weghaalden en daarvoor in de plaats banken neerzetten. Het Janus-beeld ziet er ver schrikkelijk uit en de fontein heeft vorig zomerseizoen maar een keer gefunctioneerd. Er bleek een defect te zijn dat ver- leiden De Merenwijk heeft met ingang van vandaag de Engelse zender Discovery Channel op de kabel. Daarmee heeft de Stichting Ka belnet Merenwijk de primeur voor de Leidse regio van deze zender, die vooral natuurweten schappelijke documentaires op de televisie brengt. Op het Leidse kabelnet is Discovery nog niet te ontvan gen. In de Merenwijk komt de zender op proef drie maanden op de kabel. De SKM moet be talen voor deze zender. Voorlo pig heeft dat nog geen stijging van het tarief tot gevolg. Disco very is te ontvangen op kanaal 21frequentie 47 Mhz. VRIJE TIJD Religie Het Theosofisch Genootschap, dat uitgaat van de esoterische wijsbegeerte, houdt vanavond een openbare voordracht over De essentie van religie. Aanvang 20.15 uur in de Pieterskerk, Kloksteeg 16. Toegang gratis. Ethiek als creativiteit De Filosofische Vakvereniging voor vrouwen houdt woensdag 17 februari de lezing Ethiek als creativiteit. Prof. Hélène Dupuis is de spreekster. Aanvang 20.00 uur. De lezing is op het WSD- complex aan de Cleve- ringaplaats 1, gebouw 1175, zaal 202 in Leiden. Lopen Beteuterd stond een 21 -jarige Leimuidenaar voor rechter R. van Leeuwen. Hij was vorig in Roelofarendsveen door wakkere agenten gesnapt op zijn opge voerde bromfiets. Het was half twee 's nachts. Maar van de agenten geen mededogen. „Ze namen mijn brommer in be slag. En ik mocht naar huis lo pen. Twaalf kilometer!!" Da s dik twee uur marcher&n, rekende rechter Van Leeuwen snel uit. „Ik vroeg de agenten of ik mee mocht rijden, maar daar kwam niks van in", zei de jon geman. Twee dagen later belde de politie bij hem thuis aan. Hij kon zijn brommer weer ophalen van het politiebureau. „Als ik wilde, kon wel even meerijden. Moet u nagaan, dat was een stukje van 500 meter. Dat vond ik nou echt lullig." Maar zijn zielige verhaal maakte geen enkele indruk op officier van justitie W. van Don. „De politie is geen taxibedrijf. Ze is helemaal niet verplicht u een lift te geven", snauwde ze. De arme jongen kon van haar een boete van 180 gulden krij gen. Rechter van Leeuwen toonde een beetje medelijden en verlaagde de boete tot 155 gulden. Crossmotor Officier Van Don was gistermid dag in het Leidse kantongerecht voor meer overtreders streng. volgens nooit meer is gemaakt." De ondernemers menen dat de gemeente het Vuurtoren plein tot nu toe heeft verwaar loosd. -De ondernemers willen echter ook zelf aan de slag. Het nieuwe bestuur van de OVP heeft voor de komende zomer een reeks van evenementen in petto waaronder waaronder 14 zomermarkten. Verder zullen er regelmatig muziekoptredens zijn en evenementen voor kin- •deren. Bruisend De ondernemers rekenen er op dat de gemeente hun wensen positief zalbeoordelen. „Wij willen het plein, dat toch een centrale positie inneemt op de route naar de Boulevard, repre- N A Ze kende bijvoorbeeld geen pardon voor een 27-jarige Lei- denaar, die op de Melchior Treublaan op een onverzekerde motorfiets had gereden. De man was bovendien niet in het bezit van een rijbewijs. „Er zijn mensen die het niet betalen van een premie aantrekkelijker vin den dan het betalen van een boete. Daarom is het terecht dat die boete zo hoog is." Ze eiste vervolgens 600 gulden. De Leidenaar wierp van alles in de strijd voor een mildere straf. „Het was een crossmotor. Die kun je helemaal niet verze keren. En daar hoef ie ook geen rijbewijs voor te hejpen. Verder reed ik heel langzaam, niet har der dan twintig kilometer per uur. Ik was gewoon op wég naar het crossterrein, en aangezien ik geen aanhangwagentje heb om die motor te vervoeren, moest ik het wel zo doen." Rechter Van Leeuwen had wel begrip voor het verhaal. Maar hij moest nou eenmaal de letter van de wet volgen. „Zodra je op de openbare weg rijdt, kun je ongelukken krijgen. Daarom moet die motor verzekerd zijn." Hij legde een geldstraf van 400 gulden op. Speedboot Vol ongeloof hoorde een 32-ja- rige Alphenaar het relaas aan van Van Leeuwen. De rechter las het proces-verbaal voor dat sentatief houden. Bovendien willen we het hier graag weer bruisend krijgen", aldus Kem penaar. De Noordwijkers mik ken niet niet alleen op de toeris ten. „Die komen hier maar een week of zes per jaar. De Noord wijkers zijn er altijd. Wij willen met name het Noordwijkse pu bliek actief betrekken bij ons plein. Het Vuurtorenplein vin den wij echt een van de meest unieke plekken van Noordwijk, waar veel mee te doen valt." Volgens de ondernemers staat de eigenaar van de winkel tjes, projectontwikkelaar Men- no Smitsloo uit Leiden, volledig achter de plannen. „Smitsloo ondersteunt ons financieel. Niet alleen wat de evenementen en attracties betreft, maar ook be taalt hij mee aan de luifels die binnenkort aan de gevels van de winkels zullen worden beves tigd. Met z'n allen willen wij het plein daarmee voor een langere periode meer body geven. Het heeft zich al steeds meer ont wikkeld tot familieplein en dat imago willen wij verder verster ken." G E R E C H een agent had opgemaakt na een overtreding van de man. Hij zou met zijn speedboot 70 kilo meter per uur hebben gevaren door de Oude Rijn, op een stuk waar maar 12 kilometer per uur is toegestaan. „Het bestaat niet. Die boot haalt met geen moge lijkheid de 70. Hoe komt die agenterbij!" Van Leeuwen vertelde dat een agent in burgerauto twee kilo meter had opgereden met de boot. „En die heeft toch echt die snelheid gemeten. luist omdat hij het zo gortig vond, heeft hij T via de mobilofoon zijn collega's van de waterpolitie uit een res taurant opgepiept." Toch hechtte Van Leeuwen geloof aan de beweringen van de man. Rechter en verdachte kwamen samen tot een 'schappelijke' boete van 200 gulden. Opgejut Een Leidenaar van 45 jaar wei gerde een boete van 400 gulden te betalen voor zijn maniakale rijgedrag op de Plesmanlaan. Hij had 93 kilometer per uur in plaats van 50 gereden. „Oké, het valt misschien niet goed te pra ten, maar ik heb me gewoon la ten opjutten. Niet door zomaar iemand, maar nota bene door een agent." Die had vlak achter hem gere den en was plotseling gaan toe teren en opduwen. Toen de Lei denaar daarop reageerde door ook harder te gaan rijden, haal de de agent hem in. „Het leek Miami Vice wel. Met een kami kaze actie zette hij zijn auto voor de mijne. En bij het uit stappen schreeuwe hij 'het is hier potdorie geen Zandvoort.' Toen voelde ik me ontzettend ellendig. Dat een agent op zo n manier fout rijgedrag uitlokt." Officier Van Don vond het maar een slap verhaal. „Overal langs de Plesmanlaan staan gro te borden waarop de maxi mumsnelheid met grote letters staat vermeld." Ook rechter Van Leeuwen was weinig coulant. „Je moet je gewoon niet laten opjutten." De man moest ge noegen nemen met eem boete van 3Ö0 gulden. Parkeerschijf Een ambtenaar van het ge meentehuis was zelfs met de 47-jarige Hagenaar meegelopen naar het begin van de Hoofd straat in Sassenheim. „Hij was het roerend met me eens. "Er slaan daar wel erg weinig bor den die aangeven dat je een parkeerschijf moet hebben om je auto daar te stallen. Op mijn verzoek zijn er ook een paar borden bijgezet." Maar dat was allemaal ge beurd na de bekeuring. „Het ging maar om 35 gulden, maar voor mij was het een principe kwestie. Als je de Hoofdstraat binnenrijdt, zie je ik weet niet hoeveel borden. En ergens ver scholen staat dan dat bord over die parkeerschijf. Vind je het gek dat een mens dan kwaad wordt als ie dan toch een boete krijgt." Gek vond Van Leeuwen het wel. „Ik sta er elke keer weer verbaasd van dat mensen zich zo druk maken." Niettemin be loonde de rechter de man voor zijn ijver om het bordenpro bleem op te lossen. Hij ver klaarde hem schuldig zonder boete. hans koenekoop hillegom Bollentelers in de Duin- en Bol lenstreek zijn te gemakzuchtig bij het aantrekken van perso neel. Ze melden hun vacatures vaak niet aan bij de arbeidsbu reaus en maken te vaak gebruik van illegalen. Dat zei minister B. de Vries gistermiddag tijdens een vergadering van de Konink lijke Algemeene Vereeniging van Bloembollenmcultuur in Hillegom. De Vries baseerde zijn me ning op cijfers van de Dienst In spectie Arbeids Verhoudingen (DIA) van zijn ministerie. Bij willekeurige controles in 1992 in leiden frank buurman De« verontreinigingsheffing van het het Hoogheemraadschap van Rijnland, gemiddeld 255 gulden per jaar voor een gezin, wordt niet zo makkelijk kwijtge scholden. Vorig jaar kwamen er 4000 verzoeken voor kwijtschel ding binnen, op grond van het feit dat mensen een minimaal inkomen hebben. Slechts 211 mensen (iets meer dan vijf pro cent) hoefden echter niet te be talen, omdat er strenge voor waarden zijn verbonden aan kwijtschelding. In feite moet hel inkomen minder dan minimaal zijn om in aanmerking te ko- In een artikel in de krant van donderdag werd door plaatsver vangend hoofd-ingeland A. Geertsema gesteld dat mensen met een minimaal inkomen kunnen worden vrijgesteld van de belasting. Feitelijk is dit juist, de Duin- en Bollenstreek en Kennemerland werden bij 60 procent van de bedrijven illega le vreemdelingen aangetroffen. Zeker nu ons land te maken heeft met een recessie en oplo pende werkloosheid vindt De Vries dat geen gezonde situatie. De minister noemde het posi tief dat sociale diensten uitke ringsgerechtigden tegenwoor dig meer achter hun broek aan zitten en hen wijzen op hun ar beidsplicht. „Want het is mijn stellige overtuiging dat er ge noeg werklozen zijn om het grootste deel van de personeels problemen in de bollensector op te lossen." Hij heeft echter maar daar komt bij dat de ver zoeker tevens maandelijks een vaste last moet hebben die hem of haar onder het minimum brengt. Alimentatie is bijvoor beeld zo'n vaste last, maar bij zondere ziektekosten of extra woonlasten tellen bijvoorbeeld weer niet mee. Door deze voor waarde blijft het aantal kwijt scheldingen nogal beperkt. Woordvoerder C. Meijer van het hoogheemraadschap ontkent overigens dat er geld is blijven staan bij Rijnland omdat niet ie dereen die voor kwijtschelding in aanmerking komt een ver zoek heeft ingediend. „Een der gelijk potje is bij mij niet be kend. We hebben al het geld hier hard nodig, dus het vormen van fondsen voor dergelijke ge vallen lijkt mij nogal onwaar schijnlijk, nog afgezien van het feii dat er niet zoveel mensen in aanmerking komen voor de kwijtschelding", zegt Meijer. ook het idee dat de samenwer king tussen arbeidsbureaus en de bloembollensector in Noord- Holland beter is. Door het seizoenswerk aan trekkelijker te maken wil de overheid de sector tegemoet ko men. De werkgevers hoeven geen premies en loonbelastin gen te betalen voor studenten en scholieren die niet meer ver dienen dan 1500 gulden per jaar. Daar staat tegenover dat de werkgevers dan bereid moe ten zijn om voor de resterende werknemers ook in de piekpe riodes premies te betalen. De Vries heeft de indruk dat dat nu nog te weinig gebeurt. Het Hoogheemraadschap stelt officieel bij een afwijzing van een kwijtscheldingsverzoek zelfs dat mensen met een minimum loon of uitkering die gelijk is aan het sociaal minimum niet in aanmerking komen. Iedereen moet milieubelasting betalen en bij het vaststellen van de mini mum lonen en uitkeringen zou hier al rekening mee zijn ge houden. Voor wat betreft de informatie over de mogelijkheid tot kwijt schelding: die wordt in de folder die bij de aanslag wordt ge voegd gegeven. Deze informatie is mogelijk nog niet duidelijk genoeg, gezien het grote aantal mensen dat vergeefs een ver zoek indient. Geertsema, die te vens Leids gemeenteraadslid voor de WD is, zal overigens op de eerstvolgende vergadering van het hoogheemraadschap op 24 februari vragen stellen over de kwestie. Samenwerking woningbouwverenigingen in Duin- en Bollenstreek sassenheim margrit tibboel De twaalf woningbouwverenigingen in de Duin en Bollenstreek gaan hun krachten bundelen. Op die manier willen ze er voor zorgen dat er vol doende betaalbare huurwoningen beschikbaar blijven voor de woningzoekenden in de regio. De eerste aanzet voor de nauwere samenwerking werd gisteravond in Sassenheim gegeven. De bouwverenigingen, die in tien gemeenten onge veer 18.000 woningen beheren, richtten daar het regionaal overlegorgaan woningcorporaties Duin en Bollenstreek op. Het overlegorgaan moet onder meer een voort durend contact onderhouden Regionale Volks huisvesting Commissie, waarin alle wethouders volkshuisvesting van de deelnemende gemeenten zitting hebben. Overigens waren de corporaties door een wettelijk besluit wel gedwongen om met de deelnemende gemeenten regionale afspraken te maken over de woningverdeling. De verschil- lende plaatsen in het gebied moeten met ingang van 1 januari 1994 gezamenlijk het door de pro vincie beschikbare budget onderling verdelen. De Duin- en Bollenstreek loopt niet bepaald voorop met een dergelijk samenwerking. De voorzitter van het overlegorgaan, de directeur van de Katwijksche Bouwvereeniging B. Molenaar, en de Katwijkse wethouder W. van der Plas voor zitter van de regionale volkshuisvestingscommis sie gaven dat gisteravond ook toe. „We zitten wat dit betreft in een achterstandssituatie", aldus Van der Plas. De Katwijkse wethouder gaf echter nadrukke lijk te kennen dat hij niet bang is voor regionale samenwerking. „Ik verwacht geen extra hobbels. We zullen snel met elkaar zaken kunnen doen." Voorlopig zullen de twaalf woningbouwvereni gingen een rustig begin maken. De activiteiten van het overlegorgaan bestaan dit jaar vooral uit het informatie versterkken over volkshuisves tingszaken aan verschillende instanties, waaron der de provincie. Verder wil het orgaan zich bui gen over zaken als een regionaal woningmarkton derzoek, woningbouwprogrammering en een be leid voor de versschillende bouwlocaties. Daar naast willen ze de woningbouw in de marktsector en de relatie met de sociale sector onder de loep nemen en wil ze de verschillende woonruimte verordeningen, subsidieverlening en het beheer van budgetten meer op elkaar afstemmen. Over twee jaar willen de gemeneten bekijken hoe het overlegorgaan draait en welke verande ringen er eventueel moeten worden doorgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14