Geen raadhuis aan de Lijtweg 'Waren we maar gewaarschuwd' 'Het wordt hier anders gewoon een stadspark' Fout bij bezwaar tegen woningbouw DINSDAG 16 FEBRUAR11993mT3 -regio chef.ge*tvissei!.07,-,«,4,7.i>iv..c Er komt geen nieuw raadhuis aan de Lijtweg in Oegst- geest. Ook een combinatie tussen het huidige raadhuis en de jelgersmakliniek kan niet rekenen op de steun van een meerderheid in de gemeenteraad. Het college van B en W moet nu een nieuwe oplossing bedenken voor de gebrekkige ambtelijke huisvesting. Bedroefd en verbijsterd zijn de jonge eigenaars (rechts) van de paarden die zondagmorgen bij een brand om het hek zorgen voor een laatste groet. Verdriet om omgekomen paarden oegstgeest liesbeth buitink Zo'n honderd belangstellenden (ambtenaren en inwoners van Oegstgeest) bevolkten gister avond de publieke tribune bij de commissievergadering waar in een oordeel over de slepende raadhuiskwestie werd geveld. Ambtenaren spraken geëmo tioneerd over de gebrekkige huisvesting aan het Wilhelmi- napark en de noodzaak van nieuwbouw, de vereniging Ver ontruste Burgers Oegstgeest en andere inwoners van het dorp pleitten opnieuw voor behoud van de het huidige raadhuis en een combinatie met de Jelgers makliniek. De vurige betogen leken echter tevergeefs. Hoewel acht raadsleden zich al direct uitspraken voor één van de twee varianten, weigerden de andere negen een keuze te ma ken. Vooral omdat ze bang zijn voor de hoge kosten die beide plannen met zich meebrengen. De oplossing voor de raad huisproblemen moet volgens de politici bovendien meer dan voldoende steun hebben in de gemeenteraad en onder de be volking. ,,Het besluit moet meer steun hebben dan de helft plus één", verwoordde D66'er M. Poelmans. „De huisvesting is te belangrijk om te beslissen op basis van een toevallige meer derheid in de raad, daarmee doen we de zaak geen recht." Welke oplossing het college vindt voor de raadhuiskwestie is nog onduidelijk. PvdA en Groen Links suggereerden een combi natie van het huidige raadhuis met een soort dorpskantoor. In dat kantoor zouden de loket functies van het gemeentehuis moeten worden ondergebracht, zoals de afdelingen sociale za ken en burgerzaken. Wethouder J. van der Reijden sprak echter onmiddellijk het vermoeden uit dat een dergelijk alternatief nog duurder is, dan de klassieke en moderne vari anten die gisteren van tafel wer den geveegd. Of het college nog voor de ge meenteraadsvergadering van 11 maart een alternatief voorstel kan maken is de vraag. De be doeling was dat dan de defini tieve beslissing over de ambte lijke huisvesting zou worden ge nomen, maar waarschijnlijk wordt de finale van het sinds 1987 durende debat nog een maand uitgesteld. VRIJE TUD Kinderbingo Dorpsvereniging De Buitenge wonen houdt zaterdag 27 febru ari een kinderbingo in de Mu- zenhof aan de Cor Gordijnsin gel in Leiderdorp. De bingo duurt van 14.00 tot 15.30 uur. Kinderen van leden hebben gra tis toegang, overigen betalen 2,50 gulden. Wel moet iedereen e'en pen of potlood meebren gen. Bingo Leiderdorps tieners kunnen za terdag 6 maart van 18.30 tot 20.00 uur meespelen met een spelletje bingo bij De Buitenge wonen. De kosten zijn twee kwartjes per kaart. Vanaf 20.30 uur rollen de balletjes voor 'Bui tengewone' volwassenen. De bingo wordt gehouden in de Muzenhof aan de Cor Gordijn- singel. wassenaar/leiden gerrv repel Ze kunnen er nog niet over uit en ze begrijpen het ook niet. Francis van der Pluijm (22) en Jeremy Langerak (18) hebben het er duidelijk moeilijk mee. Zondagmorgen vroeg kwamen hun paarden Floyo en Boy door verstikking om het leven bij een brand. Twee bewakers van een Haagse bewakingsdienst, die toevallig passeerden, ontdekten de brand en deden nog pogin gen de paarden te redden. Te vergeefs, een paard was al be zweken, het andere wilde niet mee naar buiten. De bewakers moesten hun pogingen staken vanwege de hitte en de rook. „Als wij maar eerder gewaar schuwd waren. Wij hadden de paarden wel naar buiten gekre gen", zegt Francis. „Paarden zijn vluchtdieren, als er onraad is breken ze uit. We snappen er niets van, op een van de deuren in de stal zat een dunne ketting, die hadden ze zo kunnen in trappen." Jeremy kan er ook niet over uit. „Het is zo onwer kelijk, we kunnen eigenlijk aan niets anders denken." Jeremy woont in de Stevens hof in Leiden en ging zondag morgen, zoals gewoonlijk, om éen uur of negen de paarden voeren. Deze stonden in een stal naast een loods op het ter rein van boer Van der Ham aan de Rijksstraatweg in Wassenaar, net buiten Leiden. In dichte mist reed hij op zijn brommer in de richting van het toegangs hek, waar hij werd ingehaald door een politieauto die hem in volle vaart voorbij reed. Bij het tweede hek hield de politie hem tegen, vroeg wat hij kwam doen. Jeremy: „Toen ik zei dat ik de paarden ging voe ren kreeg ik te horen dat het be ter was niet verder te gaan want er was brand geweest en het was niet leuk wat ik daar zou zien, ik kon beter naar huis gaan." Francis was inmiddels ook op de hoogte gesteld en ook haar werd aangeraden niet naar de plek des onheils te gaan. Haar vriend Patrick ging wel kijken wat er aan de hand was. „Het was vreselijk luguber", zegt hij. „Je kunt je geen voorstelling maken hoe erg dat is. Wie zoiets doet moet wel gestoord zijn." Het drietal gaat er van uit dat de brand is aangestoken. „Ie mand heeft wel eens gedreigd om de boel in de fik te steken." leven kwamen. Bloemen aan het foto jan holvast Dat de brand is aangestoken is ook de mening van de eige naar van de grond en de loods, Van der Ham. „Er lag in de loods niets waardoor brand kon ontstaan, er was zelfs geen elek triciteit", vertelt Van der Ham. „Er stonden alleen wat werktui gen in die ik 's zomers op het land gebruik, verder niet. Mijn spullen zijn ook allemaal ver brand maar dat van die paarden vind ik echt verschrikkelijk." De commandant van de brandweer van Wassenaar kan niets zeggen over de oorzaak van de brand, de zaak wordt nog onderzocht. „Als de brand eerder gezien was, hadden de paarden waarschijnlijk gered kunnen worden. Maar door de hevige mist was de brand vanaf de weg nauwelijks te zien." Geld, autosleutels en auto gestolen voorschoten In een woning aan Het Wedde in Voorschoten is gisternacht ingebroken. De dader is het huis binnengekomen door een niet afgesloten raam op de bovenverdieping. Uit de woning werden een onbekend bedrag aan geld en autosleutels meegenomen. Eenmaal buiten heeft de dader de auto van de bewoners gevonden. Daar is hij mee weggereden. Zeven niet uit raad Wassenaar wassenaar De huidige fractievoorzitter van de WD in Wasse naar, M. Zeven, vertrekt niet uit de Wassenaarse gemeenteraad. Wegens drukkere werkzaamheden stopt zij alleen met het voor zitterschap van de fractie. Haar opvolger is J. Vos. Groen Links praat over raadhuis oegstgeest De Oegstgeester afdeling van Groen Links praat op 22 februari over de problemen rond de huisvesting van ambte naren.-Nu een meerderheid van de gemeenteraad het plan van het college voor een nieuw raadhuis aan de Lijtweg heeft afge schoten, is de discussie weer helemaal open. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in het pand aan de de Rijnzichtweg 15. Weer vlammend protest tegen bebouwing Papenwegsepolder Ruim 150 mensen bezochten gisteravond de officiële in spraakavond in het Cultureel Centrum in Voorschoten over de plannen voor woningbouw in de Papenwegse- en Krim- wijkpolder in de gemeente. Vol gens een vorig jaar verschenen nota moeten er in de Papen wegse polder ongeveer 2400 woningen komen. De mogelijke aantasting van dit weidevogel- en tot groene bufferzone uitgeroepen gebied riep tot dusver enorm veel pro testen op van zowel boeren, milieugroeperingen als politici. Ook op de inspraakavond greep de een na de andere aanwezige naar de microfoon om van zijn afkeur van de plannen blijk te geven. De Voorschotense wet houder F. ten Have, die zich steeds met hand en tand tegen de bebouwing van de Papen wegse polder heeft verzet, zat duidelijk te smullen. „De strijd is open, het is geen gelopen ra ce," drukte hij de aanwezigen op het hart. En of iedereen na afloop de kant en klare be zwaarschriften met de titel 'Houdt de Papenwegse polder groen' maar wilde invullen en opsturen aan het Voorschoten se college van B en W. Daarmee, én met het protest van de Voorschotense gemeen teraad wordt in mei de provin cie bestookt, verzekerde Ten Have. CDA-raadslid S. van Eijk was op eigen houtje al een handtekeningactie tegen de be bouwing van de polder begon nen. In zijn woonwijk Adegeest had hij al 275 handtekeningen opgehaald. Luid applaus viel hem hiervoor ten deel. Pvda- fractievoorzitter P. Dordregter sprak van een goedkope publi citeitsstunt. „Je bent hier aan wezig als raadslid", vond hij. Boer in buurpolder solidair met Verontruste Veehouders Gedeputeerde tegen polderbouw Er wordt nog gebouwd in de Leiderdorpse Molenhoek. B en W hebben de uitspraak van de Raad van State, dat de werkzaamheden moeten stoppen, naast zich neergelegd. foto jan holvast leiderdorp* handeling van het bezwaar schrift aan de orde. Olivier was duidelijk in zijn oordeel: Dek kers heeft onjuist gehandeld. Zij diende weliswaar binnen dertig dagen na de bouwvergunning een bezwaar in, maar deed dat namens de Stichting Leefbaar Leiderdorp. Later meldde ze dat het bezwaar afkomstig was van de molenvereniging, maar dat kan juridisch dus niet. Meent Olivier. Dekkers denkt daar heel anders over en zegt de steun te hebben van de Raad van State. „Die heeft bepaald dat u eerst moet reageren op het bezwaar schrift voordat de bouw verder gaat. Dan ga ik daar maar weer De gemeente Leiderdorp blijft van mening dat ze niet hoeft te reageren op het bewaarschrift van de Hollandsche Molen te gen de bouw in de Molenhoek. Het bezwaar van deze vereni ging is te laat ingediend, waar door ze niet ontvankelijk is, zo meldde voorzitter Olivier van de commisie beroep en bezwaar gisteravond. Hij sprak zich gisteravond uit over de kwestie tijdens een zit ting in het leiderdorpse ge meentehuis. Vertegenwoordig ster Riet Dekkers van de molen vereniging stelde,daar de be- monica wesseling Gedeputeerde L. Blok (D66, na tuur en landschap) is fel gekant tegen het plan om woningen te bouwen in de polders rondom Leiden en in de bollenstreek. Blok vraagt de ministers Aiders (ruimtelijke ordening) en Buk man (natuurbeheer) niet aan het plan mee te werken en zal haar partijgenoten in de Twee de Kamer ook inschakelen voor deze lobby. De actie van de gedeputeerde heeft te maken met het feit dat met een aantal bóeren in de polders een afspraak is gemaakt over het beheer van de grond. In de overeenkomst verplichten de boeren zich hun bedrijf zó te runnen dat natuur en land schap geen schade ondervin den. In ruil daarvoor krijgen ze een vergoeding. Volgens Blok is de agrariërs bij het afsluiten van de overeen komsten te kennen gegeven dat ze 'hiermee de kans vergroten dat de polder groen blijft'. Blok vindt het geen stijl om die onge schreven toezegging nu met één pennestreek ongedaan te ma ken. „De afspraak met de over heid blijkt opeens niets meer waard te zijn. Daarmee maak je het afsluiten van beheersover eenkomsten in heel Nederland onmogelijk. De overheid is een onbetrouwbare contractpart- Blok is het eens met de milieu organisaties dat eerst moet wor den gebouwd in bestaande ker nen. In de steden kan worden bijgebouwd en dorpsuitbreidin gen die nu gepland staan, kun nen intensiever worden be bouwd. Blok: „De Randstad is nu eenmaal anders dan Drenthe. Mensen die per se een huis met een tuin willen, moe ten maar naar Drenthe verhui zen. Wij zullen hier de woning dichtheid moeten vergroten. Nieuwe locaties aanboren, zoals de polders, in in elk geval niet bespreekbaar." Overigens heeft gedeputeerde L Stolker eerder te kennen ge geven de bebouwing van de polders te steunen. Omwonenden en raad Leiderdorp kraken plan voor Doesbrug leiderdorp roy klopper De Leiderdorpse Doesbrug komt er heel anders uit te zien dan het college vorige week voorstelde. De brug wordt in geen geval toegan kelijk voor vrachtverkeer, als het mogelijk is wordt de ou de bovenbouw opgeknapt en het is nog maar de vraag of de doorvaartniimte wordt verbreed. Bovendien wordt bekeken of de brugwachter kan blijven. Het college leed gister avond een nederlaag tijdens de commissievergadering ruimtelijke ordening. Vorige week presenteerden burge meester en wethouders een plan voor een totaal nieuwe brug: met moderne materia len. zwaar genoeg om vrachtwagens door te laten, en met meer ruimte voor de scheepvaart door een verbre ding van de vaarroute. Voorts zou de brug op afstand wor den bediend, zodat de brug wachter overbodig wordt. Omwonenden voelen hele maal niets voor de nieuw- bouwplannen. Ze wijzen er op dat de raad al in 1989 be sloot tot renovatie en dat dit het enige juiste besluit is ge zien de historische waarde van de Doesbrug. Ze uitten hun bezwaren tijdens een door circa honderd mensen bezochte informatiebijeen komst voorafgaande aan de commissievergadering. Kwam het verweer van omwonenden niet onver wacht, dat van de raadsfrac ties wèl. Vooral CDA-woord- voerder G. Hogervorst trok fel van leer. „Het verdriet mij zeer dat we nu weer praten over een besluit dat al in 1989 is genomen tot renova tie. Nu blijkt dat we dus nieuwbouw krijgen. Dit kan echt niet." Hij kreeg steun van alle andere fracties die een onderzoek gelastten naar de staat waarin de gietijzeren bovenbouw van de brug ver keert. Als die goed is, moet de brug worden gerenoveerd. De provincie denkt daar zo'n twee maanden voor nodig te hebben. Veldstra moest ook al bak zeil halen toen de verzwaring van de brugklep ter sprake kwam. Het college wil deze geschikt maken voor vracht verkeer, vooral met het oog op gebruik door brandweer en ambulance. Maar de raad vreest dat ook gewone vrach wagens er overheen rijden. Daarop besloot de wet hou der af te zien van verzwaring Door herinrichting van de straat wordt het vrachtver keer onmogelijk gemaakt om ook maar in de buurt van de Doesbrug te komen. De afstandbediening van de nieuwe brug bleek even eens een heet hangijzer. Ca mera's en een geluidsinstal latie moeten de brugwachter gaan vervangen, zo meldden B en W nog vorige week. Ook daar willen de partijen niet aan. De fracties kozen voor mechanische bediening door de brugwachter. De omwo nenden reageerden met aplaus. Ze vinden al 'die toe ters en hellen' niet bij een vriendelijk, beeldbepalend bruggetje in de dorpskern passen. Ten slotte kreeg Veldstra het moeilijk toen ze de ver breding van de doorvaart naar 5,5 meter (nu 3 meter) moest verdedigen. Volgens de wethouder is dit een eis van de provincie waar de ge meente niet onderuit kan. Een aanwezige ambtenaar van de provincie wist zelfs te melden dat die regeling al vijf jaar bestaat. „Waarom is dat bij het raadsbesluit van 1989 dan nooit ter sprake ge komen?" vroeg PvdA-raads lid C. l-angendorff zich af. Ze wil wel eens- van de wethou der horen of die regels nou echt ze streng zijn. Het enige waarover omwo nenden, fracties en college het eens waren is de totale vernieuwing van de onder bouw. Volgens deskundigen staat die ecnt op instorten en moet snel worden vervan gen. Een pijlertje meer of minder zal de buurt eigenlijk een zorg zijn. Onder de ruim 150 aanwezigen v voorschoten judy nihof De boerderij ligt midden in het bos, verscholen tussen bomen. De weg erheen heeft geen ver lichting. Al>om zeven uur 's avonds is het er voor een door snee stadsmens angstaanjagend donker en stil. Boer Jaap Wasse naar vindt echter dat het al ja renlang niet meer echt donker wordt in de Duyvenvoordse en Veenzijdse polder. Door de straatverlichting van Leidschen- dam en Benoordenhout in Den Haag blijft het in zijn polder al tijd schemeren. „Alleen als het heel erg mistig is, dan is het weer net zo donker als vroeger." Jaap Wassenaar werd geboren op de boerderij aan de Horst laan in Voorschoten en groeide er op. Als vanzelfsprekend nam hij op een zeker moment het s ook de Voorschotense boer Jaap Wassenaar (derde van links). foto hfnk bouwman boerenbedrijf van zijn ouders over. Hij pacht nu veertig hecta re land en houdt 55 melkkoeien. Nu hij vijftig is, ziet hij verkas sen niet meer zitten. En dat is voorlopig ook niet nodig, want de polder waarin hij woont en werkt staat nog niet onder druk. Maar de dreiging die over de aangrenzende Papenwegse pol der hangt, laat ook Jaap Wasse naar niet onberoerd. De stuur groep Leidse regio heeft plan nen ontwikkeld voor de houw van een woonwijk van ongeveer 240Ö woningen. Slapeloze nach ten heeft hij er niet van. „Ik ben erg nuchter, lig niet zo gauw er gens wakker van." Maar hij vindt dat er niet meer van het groene gebied tussen Leiden en Den I laag moet worden afgeknabbeld. „Doe je dal wel, dan hou je een stadspark over." En daarom is hij solidair met de Werkgroep van Verontruste Veehouders in de Papenwegse polder. Op de officiële inspraakavond over de bebouwing van zowel de Pa penwegse polder als de Krim- wijkpolder is hij dan ook pre sent. Ontspannen volgt hij de uitleg van de secretaris van de stuurgroep leidse regio. Klapt zacht in zijn handen als het pu bliek weer een duidelijk protest laat horen. Zelf blijft hij het liefst een beetje op de achter grond. Jaap Wassenaar is geen prater. „En ik ben nu eenmaal niet zo emotioneel van mijn ei gen." Na afloop praat hij nog even na met zijn collega-boe ren, maar dan gaat hij maar op huis aan. „Want ik

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13