Geen blik met priesters voor dekenaat Leiden Kerk Samenleving Kogel door Koran Banen weg bij theologische opleiding Nijmegen/Heerlen Hoop op nawinter? DINSDAG 16 hEBRUAR11993 KORTWEG Driekerkenavond De kerkzaal van de her vormde'kerk in Valken burg vormt op donderdag 25 februari het decor voor een Driekerkenavond. Rooms-katholieken, her vormden en gereformeer den ontmoeten elkaar om het eigentijd.se onderwerp .New Age' te bespreken. De achtergronden van de ze beweging worden be sproken door de hervorm de predikant C. Vermeu len en de gereformeerde predikant 1. Padmos leidt de discussie. De avond wordt geopend en geslo ten door pastoor G. Kap- teijn. De bijeenkomst be gint om 19.45 uur. Gehandicapten Voor verstandelijk gehan dicapten wordt komende zondag (21 februari) in de Adventskerk in Alphen aan den Rijn een aange paste kerkdienst gehou den. De dienst wordt ge leid door dominee Moll. Hij spreekt over een ver haal uit Lucas 6: tweeërlei fundament. Francien en Peter de Jong zorgen voor een muzikaal intermezzo en bewoners van Het Span verlenen eveneens hun medewerking. De dienst begint om 17.00 uur. Vooraf worden enkele liederen gezongen. Sound of joy Het interkerkelijk koor 'Sound of Joy' uit Berkel en Rodenrijs vormt het muzikale middelpunt tij dens een dienst van de Baptistengemeente Alp hen aan den Rijn in de Triomfatorkapel. Het koor wordt begeleid door pia no, basviool en drums. Het repertoire van 'Sound of joy' bevat voornamelijk moderne kerkmuziek. De dienst wordt geleid door dominee H.G. Koekoek en begint om 18.30 uur. De T riomfatorkapel staat aan de Molenwerfstraat 1. Moker Het kloosterleven vroeger en nu staat centraal tij dens de uitzending van Moker, het media-overleg van de kerken in Rijnland en de Bollenstreek. Zie- kcnpastor mevrouw ds. M.W. van Beinum van het Academisch Ziekenhuis in Leiden houdt een over denking. De uitzending van Moker is morgen te ontvangen van 16.30 tot 17.00 uur via de FM 105.7 en via de kabel via FM 88.1. De uitzending wordt op zondag 21 februari herhaald van 19.00 tot 19.30 uur. A\andachtscentrum De Haagse fotograaf Arne de Groot exposeert van 15 februari tot eind maart zijn werkstukken in het Aandachtscentrum aan de Schoolstraat 19 in Den Haag. De Groot ensce neert een deel van zijn fo to's en creëert daarmee een eigen werkelijkheid. Het Aandachtscentrum, dat wordt geëxploiteerd door de vereniging oecu menisch centrum voor in formatie en ontmoeting, is op maandag open van 13.00 tot 17.00 uur en op dinsdag tot en met zater dag van 10.00 tot 17.00 Bisschop Bar overlegt met dekenale raad en pastores Invloed van Broederbond op conferentie NG-kerken johannesburg «anp Een 'blik met priesters' kan de Rotterdamse bisschop R.Ph. Bar niet opentrekken tijdens het komende overleg met de Leidse dekenale raad en pastores. Het zal op dinsdag 16 maart dan ook vooral gaan om het uitwisse len van standpunten, verwacht coördinator A.M.A.A. Schugard-van <len Enden van het dekenaat. „Waar zijn we mee bezig en hoe gaan we verder? Dat lijken me de centrale vragen." leiden dk;k van der plas Zonder het blik met priesters valt er namelijk op korte termijn niet zoveel te doen aan het schrijnende tekort aan pastores in Leiden. Het dekenaat heeft daarom al enige tijd geleden een andere koers uitgezet. Daarin wordt uitgegaan van het feit dat de personeelssitualie nog wel enige tijd vrij deplora bel zal blijven. Om de gelovigen toch zoveel en zo goed mogelijk te verzekeren van pastorale hulp, wordt waar mogelijk ge kozen voor het samenvoegen van parochies en het opzetten van zogenaamde pastoraats- groepen. De leden van de pastoraats- groepen, die bestaaN uit drie of vier 'gewone' parochieledeh, nemen delen van het takenpak ket van de pastoors over. „In feite kan het gaan om allerlei zaken waarvoor je de wijding tot priester niet nodig hebt", zegt Schugard. „Denk bijvoor beeld aan het geven van ca techese tot het voorbereiden op desacrementen." In enkele parochies, met na me in de randgemeenten rond Leiden, zijn al pastoraatsgroe- pen actief. Uit de uitkomsten van een voorbereidingscursus die momenteel wordt gehou den, moet blijken of er ook in de andere parochies van het de kenaat van dergelijk 'bijstands eenheden' kunnen worden ge vormd. Lijden Bisschop Bar maakt momenteel een rondgang langs de dekena ten van het bisdom Rotterdam. Dat het gebrek aan priesters bij zijn komst naar Leiden speciale aandacht zal krijgen, mag wor den afgeleid uit eerdere uitspra ken van de bisschop. „Ik lijd mee met Leiden", zei Bar in de cember tijdens een bijeenkomst van het Genootschap van Hoofdredacteuren. Als mogelijke oplossing om de gevolgen van het nijpende tekort aan priesters te onder vangen. noemde de bisschop toen het samenvoegen van pa rochies. „Daar zijn we in feite allang mee bezig", zo reageert coördinator Schugard. „Wat dat betreft verwacht ik niet dat het overleg veel nieuwe gezichts punten zal opleveren." rvMv* kaboél Sjiïtische vluchtelingen uit het Afshar-district, westelijk van de Afghaanse stad Kaboel, tonen een exemplaar van de Koran die tijdens gevechten tussen de Mujahedeen en regeringstroepen is getroffen door een kogel. De vluchtelingen verschansten zich voor het geweld in een moskee. foto epa De vroegere dochterkerken van de Nederduitse Gereformeerde Kerk (NGK) in Zuid-Afrika zul len deze week tijdens de confe rentie over eenheid van de NG- kerken de invloed van de Broe derbond op de NGK aan de or de stellen. Vele predikanten, hoogleraren en kerkeraadsleden van de (blanke) NGK zijn aan gesloten bij deze vooral in het geheim werkende bond, die een belangrijke rol heeft gespeeld in de instandhouding van het apartheidssysteem. De Broederbond kwam on langs opnieuw in het nieuws, toen documenten uitlekten waaruit bleek dat de bond nog steeds functioneert en zich be zint op de toekomst van de Afri kaners in een nieuw Zuid-Afri ka. Volgens vice-voorzitter Russel Botman van de NG Sending- kerk, de vroegere dochterkerk voor kleurlingen, moet de blan ke kerk beseffen hoe de drie vroegere dochterkerken de gro te invloed van de Broederbond binnen de NGK hebben erva ren. Als de vier kerken samen gaan, zullen leden van de Broe derbond in één kerk zitten met de vroegere secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, ds. C.F. Beyers Naudé, die in de jaren zestig vele NGK- leden heeft ontmaskerd als aan hanger van de bond. BEROEPINGSWERK Dordrecht. Aangenomen: naar Boven-Hardinx- veld: CM. Visser te Achterberg; naar Apeldoorn J G. de Bruijn te Zuidhorn. Bedankt: voor Katwijk aan Zee: dr. C.A. Tukker te Epe. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen: naar Hattem voor het zendingswerk in de Oekraïne: M. Nap te Zeist. Bedankt: voor Maarssen; G.P.M. van der Linden te Doesburg, te Doetin- chem en te Nijmegen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Hilversum: A. Moerker ken te Gouda; te Ouddorp: B. van der Heiden te Hardmxveld-Giessendam; te Veenendaal: C. Vogelaar te Fran klin Lakes (USA). DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen: te Leeuwarden: drs. S.P. van der Meulen. pastoraal medewerk ster te Leeuwarden, die dit beroep heeft aangenomen. Synode kiest onder druk leger nieuwe leiding Toba-Batak-kerk De theologische faculteit van de Katholieke Uni- •versiteit in Nijmegen en het Universitair centrum voor Theologie en Pastoraat in Heerlen brengen het aantal formatieplaatsen binnen drie jaar met bijna de helft terug. Zijn er nu 60 formatieplaat sen, op 1 augustus 1996 moet dat aantal tot 33 zijn gedaald, zo heeft het College van Bestuur van de Nijmeegse universiteit besloten. De beide instellingen zijn sinds 1 januari 1993 gefuseerd in het kader van het concentratieproces van het rooms-katholiek theologisch weten schappelijk onderwijs, waartoe de bisschoppen in december 1989 hebben besloten. Heerlen is sinds die tijd een instroomlocatie': studenten kunnen de eerste drie jaar van hun studie in Heerlen doorbrengen. De reorganisatie heeft plaats zonder gedwon gen ontslagen, zegt de decaan van de theologi sche faculteit, prof.dr. H. Haring. Diverse docen ten gaan de komende tijd met emeritaat of ma ken gebruik van de VUT-regeling. Sommige vaca tures zijn de laatste jaren niet opgevuld. Boven dien worden tijdelijke contracten niet verlengd. Sommige full time docenten gaan in deeltijd wer ken. Aan de opleiding in Nijmegen en ^eerlen stu deren 270 studenten. In 1992 begon ze met 42 eerstejaarsstudenten, ongeveer evenveel als in 1991, maar meer dan in 1990. Sinds dit jaar kun nen studenten zich niet alleen inschrijven voor de opleiding godgeleerdheid, maar ook voor de nieuwe studierichting religiestudies die een alge mene opleiding aanbiedt in de godsdienstweten schappen. maar niet opleidt tot een functie bin- i de Rooms-Katholieke Kerk. wuppertal epd De synode van de Indonesische Toba-Batak-kerk heeft in Me- dan op Sumatra de predikant Parlidungan Wilfritz Togar Si- manjuntak tot ephorus (bis schop) gekozen. Simanjuntak, die 406 van de 464 stemmen kreeg, volgt Soritua Nababan op, die in december vorig jaar door het Indonesische leger werd afgezet. Dr. Sontilon Sihahaan, die Nababan sinds zijn afzetting heeft vervangen, is tot secreta ris-generaal gekozen van de kerk, die met 2,4 miljoen lyden de grootste protestantse kerk van Zuidoost-Azië is. De Duitse zendingsorganisa tie Vereinigte Evangelische Mis sion in Wuppertal erkent de be noeming van Simanjuntak niet omdat de synode onder druk van het leger bijeen is gekomen. Nababan, bestuurslid van de Wereldraad van Kerken en de Lutherse Wereldfederatie, werd afgezet nadat hij in een conflict met een papierfabriek op Su matra de zijde koos van de klei ne boeren die in hun bestaan werden bedreigd. Hij stond ook kritisch tegenover de staat. Meer dan 70 kerkleden die het niet eens waren met de handel wijze van het leger, zijn gearres teerd en gefolterd. HET WEER ROB GROENLAND Men heeft nogal de neiging om bij anti-winters weer in februari de hoop op enig winters weer voor la ter in het seizoen te verliezen. Toch leren de cijfers ons dat er eind fe bruari of begin maart nog heel wat kou kan uitstromen over het Hol landse landschap. Het jaar 1987 vormde een fraai voorbeeld, toen begin maart vries kou van formaat vanuit het noord oosten ons land binnendrong. Het binnendringen van deze koude ging toen gepaard met één van de meest spectaculaire Nederlandse ijzelsituaties van de eeuw. Delen van Drenthe veranderde binnen 24 uur letterlijk in een glinsterend ijs paleis, dat een volle week lang een enorme toeristenstroom van uit de rest van Nederland op gang bracht. In de strenge winter van 1963 werd in deze week op televisie en radio omgeroepen om een kijkje te nemen langstie Nederlandse kust, waarbij gesproken werd van een eenmalige levenservaring voor de meeste landgenoten. De reactie op de oproep was verduffend. Half Nederland stapte in de auto en de trein richting kust. Het hele gebied rondom Haarlem kwam volledig vast te zitten, doch dit ongemak werd snel vergeten zodra voor het menselijk oog de Noordzee zicht baar werd. Er ontvouwde zich een verblindende ijsmassa, die tot aan de horizon reikte. Onze huidige maand februari krijgt misschien een koude staart. De computerkaarten voor eind deze week en het komende weekeinde voorzien het uitstromen van arcti sche lucht naar het zuiden. Voordat deze winterse staart aan vangt, moeten we vandaag en mor gen een aantal storingen verwerken met aardig wat regen en een toene mende wind uit west tot noord west. Op donderdag en vrijdag ruimt de stroming geleidelijk door naar noordwest tot noord en wordt het dagelijks kouder Deze kou-uit- braak zal in eerste instantie vooral in de bovenlucht zijn beslag krij gen. Het Alpengebied mag daarom op een enorm dik pak verse sneeuw rekenen in het komende weekein de. Bij ons komt de stroming voor lopig nog over de Noordzee met re gen, hagel en natte sneeuwbuien. De noordenwind kan tegen het weekeinde tot een 5 tot 7 beaufort aanwakkeren en dat betekent echt guur weer. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. noordwestkust van Noorwe gen van tijd tot tijd regen of sneeuw. In het binnenland overdag ook enkele opkla ringen en op de meeste plaatsen droog. Maxima 2 tot 4 graden. Morgen enke le graden lager.'s Nachts meest lichte vorst. Denemarken: Vrij veel bewolking en nu sneeuw. Middagtempera- tuur ongeveer 3 graden. Britse Eilanden: Bewolkt en vrij zacht. In Schotland af en toe regen of motregen. Temperatu ren in de middag 8 tot 11 graden, 's Nachts in het binnenland plaatselijk lichte vorst. België en Luxemburg: Vandaag bewolkt en in de loop van de dag vanuit het noordwesten mogelijk wat regen. Mor gen enkele regen- of sneeuwbuien. Maxima ongeveer 3 graden en 's nachts eerst nog lichte vorst. den en midden kans op wat regen of motregen. Morgen in het hele land en kele buien. Maxima 3 tot 6 graden, mor gen enkele graden hoger, 's Nachts eerst nog lichte vorst. Madeira: Perioden met zon en kans op een bui. Maxima ongeveer 19 graden. Canarische Eilanden: Zonnig en droog. Middagtemperaturen rond 21 graden. Marokkaanse westkust: l,cg0^ r H A -3 9 -2j 10 (py (s B jÉÊk, "3 1020. \14 101 r: '<£^5.3 sÈk 15 d#k bewolkt Ö'egen opklaringen zonnig ^onweer hagel windnc 19 temper ~Zi°8ad""k H hogedruk 8 -1000- luchtdruk In Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. perio n droog. Maxi- loorden tot 22 17 graden graden bij Agadir. Tunesische kust: Af en toe zön, ook wolkenvelden e al vandaag kans op een bui. Maxi lend naar ongeveer 15 graden. Frankrijk: Vandaag m het zuiden zonnig en droog. WOENSDAG 17 FEBRUARI 1993 Zon- en maanstanden Zon op 7.50 zon onder Maan op 04.34 maan ond Waterstanden Katwijk Hoogwater 0.09 en 12.38 Laag water 7.50 en 21.06 Weerrapporten 16 feb 7 uur: r half t< ir bewolkt en met n Bretagné en Normandié mogelijk wat regen of motregen. Morgen vooral in het oosten enige tijd regen. Middagtem- peratuur 5 tot 9 graden, bij Nice onge veer 12 graden. Corsica en Sardinië: Wolkenvelden en mogelijk een bui. Mid- dagtemperatuur ongeveer 14 graden. Spanje: Flinke perioden met zon en droog. Maxi ma aan de zuidelijke en zuidoostelijke Costa's 16 tot 19 graden, elders enkele graden lager. In het binnenland 's nachts een enkele graad vorst. Portugal: Perioden met zon en droog. Middagtem- peratuurrond 16 graden. Zwitserland en Oostenrijk: Vandaag in de bergen eerst nog zon. la ter meer bewolking en vooral op morgen aan de noordzijde van het bergmassief sneeuw. Temperatuur op 2000 meter van min 5 in de westelijke alpen tot mm Hongarije, Tsjechië en Slowakije: Veel bewolking, alleen in de heuvels en bergen zon Vandaag vrijwel droog, mor gen enige tijd regen of sneeuw. In de nacht lichte tot matige vorst; temperatu ren m de middag iets boven nul. Polen: Over het algemeen bewolkt, plaatselijk mist en vrijwel droog. Morgen enkele

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12