Leiden CDA: ring rond Leiden Bewoners Vreewijk verliezen alle vertrouwen Onherbergzame steenwoestijn voorkomen Japannertjes op glas ijs 'Met Haarlem in één regio' De kop van de Vondellaan en een deel van de Transvaalbuurt moeten onderdeel wor den van 'de Leidse kennisboulevard'. Dat is de term waarmee het CDA in zijn nota over de toekomst van Leiden het gebied Plesmanweg-Leeuwenhoek-Stationplein- Schtpholweg aanduidt. Het CDA wil aan deze boulevard alle bedrijven uit de dienstverlenende sector en 'kennis-inten sieve industrie' (zoals het bioscience-park) concentreren. De partij wenst ook een 'noordelijke uitloper' naar de Willem de Zwijgerlaan. Volgens fractievoorzitter P. Klück moet daarbij worden gedacht aan het Groenoordhallen-complex en het PTT- 'Gewone' industrie moet aan de stads randen blijven of komen (Oostvlietpolder en Roomburg) en op terreinen aan de Rooseveltstraat en het Van Gend Loos terrein langs de spoorbaan Leiden- Utrecht. De kennisboulevard is volgens het CDA nu nog een 'verbrokkeld geheel'. Klück waarschuwt voor het gevaar van het uiteenvallen van Leiden in 'een nieuwe stad' en 'een oude stad'. In de nieuwe stad wordt overdag alleen maar gewerkt, 's Avonds is 'nieuw-Leiden' een onherberg zame steenwoestijn. Een dergelijke ont wikkeling kan worden tegengegaan door hier en daar woningen te bouwen en die te combineren met enkele winkels en lun chrooms. Om het verband tussen beide stadsdelen te bewaren, moet de Steen straat, nu niet veel meer dan een lange rij shoarmazaken, verbeteren. Ook de Lam mermarkt is wat het CDA betreft aan her inrichting toe. Heel storend vindt Klück 'het donkere, vrouwonvriendelijke gat bij het belasting kantoor'. „Om bij de ijshal aan de Vondel laan te komen, moet je door het meest desolate gebied van Leiden. Door de Transvaalbuurt of een deel ervan bij die boulevard te trekken in combinatie met winkels, kan daar de leefbaarheid worden verhoogd." 'Kanaalweg doortrekken, rijksweg 11-west onder de grond' DINSDAG 16 FEBRUAR11993 Vari tafel O Het plan voor reno- I J vatie van de Does- brug in Leiderdorp is door de gemeenteraad van tafel Spookplein /t a 's Avonds lijkt het 11 Vuurtorenplein in Noordwijk wel een spook plein. Dat kan zo niet lan gen, vinden de winkeliers Kwaad A C Koudekerk bracht I D indertijd 30.000 gulden op voor het Alexanderbad. Het plan voor sloop zet veel kwaad bloed Het CDA wil de Kanaalweg laten aansluiten op de Willem de Zwijgerlaan, via de wijken de Waard en de Kooi. Ook wil de partij rijksweg 11-west langs de Stevenshof, des noods ondergronds, aanleggen. Deze plannen staan in een nota over de ruimtelijke en economische ontwikke ling van Leiden. CDJA-lid Wim Martens is de au teur. Deze politicoloog stelde het rapport 'Marktplein van Holland Leiden: van oude in dustriestad naar centrum van dienstverlening' samen aan de hand van interviews met de Leidse CDA-raadsleden. Volgens CDA-voorman P. Klück moet het rapport worden beschouwd als een bijdrage van het CDA aan de discussie over de vorig jaar verschenen struc tuurnota, waarin een toekomst beeld van Leiden is geschetst. Als de CDA-achterban zich kan vinden in het stuk, is in feite de basis voor het verkiezingspro gramma gelegd, bevestigt Klück. Met de plannen voor de Ka naalweg en rijksweg 11 -west wil het CDA voor het verkeer door Leiden een 'ringstructuur' aan brengen, waarmee een oud idee opnieuw wordt geïntroduceerd. Een stad waarvan het centrum autovrij moet worden, kan vol gens het CDA niet zonder ring. Klück: „We moeten ervoor zor gen dat niet al het verkeer voor het station langskomt of over de Hooigracht gaat." Met een doorgetrokken Ka naalweg worden Hooigracht en Langegracht, door CDA-ver- keerswethouder J. Walenkamp al eens getypeerd als 'verkeers- riolen', enorm ontlast. Klück stelt met grote nadruk vast „dat de Kooi niet mag worden gepest met een doorgetrokken Suma- trastraat". En: „Daarom moet dat ook maar onder de grond, voor mijn part onder de Zijl. Ik vind het allemaal best." De ringstructuur is pas hele maal af als rijksweg 11-west er zou komen. Ook deze omstre den weg moet volgens Klück desnoods 'onder de grond' wor- dep gestopt. Daarmee worden vele bezwaren uit Voorschoten weggenomen. In dat dorp is de bereidheid om een compleet sportcomplex aan een lint van asfalt op te offeren, uiterst ge ring. De sportvelden kunnen volgens Klück 'op het maaiveld' van de ondergrondse gehand haafd blijven. Rijksweg 11-west, die volgens het CDA overigens pas ergens in 2020 'reëel' wordt en een door getrokken Kanaalweg mogen dan hoogstwaarschijnlijk erg duur zijn, „ook bovengrondse oplossingen zijn zeer kostbaar", aldus Klück. „We moeten in de Randstad woekeren met de ruimte. Het wordt tijd dat we eens driedimensionaal gaan denken." leiden De schaatsleraren spraken van een verademing. Zoveel discipline hadden ze nog nooit meegemaakt bij een ijstraining voor kinderen. En dat nog wel bij een groep van bijna vierhonderd. Maar voor Japannertjes is luisteren en keurig in de rij staan nu eenmaal geen zware opgave. Met zeven volle bussen waren de leerlingen van de Japanse School in Amsterdam naar de Leidse ijshal aan de Vondellaan gekomen om de edele en oer-Hollandse schaatsssport te leren. En dat viel ijsmeerster Henk Vergeer nog reuze mee. „Ik had de indruk dat sommigen al eens op de ijzers hadden gestaan." FOTO HIELCO KUIPERS Nauwelijks bezwaren tegen plannen Vrouwenkerkplein leiden loman leefmans Bij de gemeente zijn vrijwel geen bezwaren binnengekomen tegen het laatste bouwplan voor het Vrouwenkerkplein. Wel lig gen er schriftelijke protesten te gen de bijkomstige ontwikkelin gen, zoals het aantrekken van horeca en het verlies aan bo men en parkeerplaatsen. Een bouwtekening van de Haagse architect D. Sikkes en een herinrichtingsschets van stedebouwkundige E.Meulema vormen samen het plan voor het plein achter de Haarlem merstraat. Sikkes wil eenderde van het plein bebouwen met een grote winkel die doorloopt naar de Haarlemmerstraat, met daarboven minimaal vier nieu we maissonettes. Meulema be dacht vervolgens een herbestra ting van de rest met niveauver schillen, bomen en een stand beeld. Met de uitvoering hiervan moet een eind komen aan tien jaar touwtrekken over het plein, dat ooit voor ongeveer een mil joen gulden werd 'verruïneerd'. De buurtbewoners hebben an dere ideeën over het plein. Kleinschalige bouw, kinder- speelplaatsjes, meer bomen en zo min mogelijk horeca. Het huidige bouwplan wordt posi tiever beoordeeld dan vorige plannen die massaler waren Maar er blijven bezwaren tegen de grootte. Waar de buurtvereniging vooral angst voor heeft, is dat het plein gezellig wordt. Zeker nu enkele eigenaars van panden in de buurt hebben aangekon digd een horecazaak te willen beginnen als de 'ruïne' is opge knapt. En de op de hoek van het plein gevestigde slager Van der Zon is met zijn kruistocht voor meer parkeerplaatsen uiteraad fel tegen het opheffen van de vakken. De gemeenteraad buigt zich binnenkort over de plannen en de bezwaren tegen de bouw en bestrating. Ook gaat er nog een delegatie van betrokken partijen een bezoek brengen aan de Delftse Beestenmarkt, een plein waar bewoners, winkeliers en gemeente eendrachtig aan de herinrichting hebben gewerkt. Verkeerslicht voor fietsers in Marnixstraat te lang op rood leiden loman leefmans De verkeerslichten voor fietsers op de kniising Willem de Zwij gerlaan/Marnixstraat staan te lang op rood. Daardoor rijden steeds meer ongedurige fietsers door. Dat leidt tot gevaarlijke si tuaties. Ongelukken zijn nog niet gebeurd. „De lichten staan er nu veertien dagen en in het begin zijn er altijd moeilijkhe den. Maar bij ons zijn nog geen klachten binnengekomen", al dus ambtenaar M. Kvvestro van de afdeling verkeer. Het kruispunt tussen de Wil lem de Zwijgerlaan en de Mar nixstraat behoorde in het verle den tot de gevaarlijkste van de stad. In 1991 werden er in totaal 34 ongelukken gemeld. Eind vo rig jaar begon de gemeente met de herinrichting van de krui sing. Nu zijn er onder meer ver keerlichten voor fietsers geko men, maar het rode licht heeft duidelijk meer zendtijd dat het groene. Dusdanig lang. dat fiet sers uiteindelijk toch maar doorrijden. „Binnenkort komt er een nieuw programma dat de stoplichten moet regelen. Door de werkzaamheden aan de Gooimeerlaan is dat nog niet gebeurd. Het is in ieder geval niet /a dal hal ii< hl alleen maai op rood staat, want dan zou het hier bij ons klachten regenen", aldus Kvvestro. Volgens de ver keersdeskundige is het euvel in ieder geval binnen een maand verholpen, als het nieuwe com puterprogramma de lichten gaat regelen. Gemaskerd bal bij Hutspotten leiden leend door dansorkest de Bole ro's en boerenblaaskapel 't De Leidse carnavalsvereniging Klapstuk. Er zijn prijzen be de Hutspotten houdt zaterdag schikbaar voor de best verklede haar gemaskerde bal. Plaats van man. vrouw of groep. Komende handeling is het Antonius Club- maandag volgt het Doordou huis aan de Lange Mare. Muzi- wersbal. Aanvang steeds om kale medewerking wordt ver- 2030 uur. Oplichter aangehouden leiden De politie heeft gistermorgen een 25-jarige Noordwijker aangehouden, die probeerde een garagebedrijf aan de Vondel laan op te lichten. De man wilde een auto van 60.000 gulden ko pen. Die trachtte hij te betalen met een overboekingsformulier. Toen het bedrijf navraag deed, bleek de rekening te zijn opgehe ven. De politie werd gewaarschuwd, waarna de man wegens po ging tot oplichting op de bon werd geslingerd. Benzinestation geplunderd leiden» Inbrekers hebben in de nacht van zondag op maandag een benzinestation aan de rijksweg A44 geplunderd. Er werd een ruit ingeslagen en een gat in een tussenmuur gemaakt om bij het magazijn te komen waar rookwaren ter waarde van 8000 gulden werden meegenomen. Ook werden 2000 gulden aan contant geld en spaarzegels ter waarde van 130 gulden gestolen. De dieven braken een toiletdeur open om het benzinestation met de buit te verlaten. Schuur geheel afgebrand leiden De brandweer heeft gisteravond een brand in een schuur achter een huis aan de Morsweg moeten blussen. De bewoner probeerde een kachel aan te steken. Dat resulteerde in een vlammenzee, waarbij de schuur met inventaris volledig verloren ging. Goekoop is bang dat Leiden wordt verpletterd De Leidse burgemeester C. Goekoop opperde zijn visie, op de regiovorming bijna als een dreige ment. Als Gouda en Alphen niet met Leiden wil len samenwerken en daar heeft het volgens de burgervader alle schijn van dan moet Leiden de blik op het noorden richten. „En dan stopt de grens niet bij de Bollenstreek, maar moeten we richting Kennemerland en Haarlemmermeer voor samenwerking." Goekoop lanceerde zijn idee gisteravond tij dens een door de WD belegde forumdiscussie in het Voorschotense Baljuwhuis. Hij debatteerde er met jde Voorschotense burgemeester P. Canne- gieter, de Leiderdorpse wethouder van financiën C. Huigen-van Boven en het WD-statenlid J. Nolten over een nieuwe derde bestuurslaag in ons land, die de huidige provincies moet vervan gen. Nu minister Dales van Binnenlandse Zaken is afgestapt van het plan om Nederland in 25 regio's te verdelen, liggen de bestuurlijke grenzen weer helemaal open. Cannegieter toonde zich voor stander van een rechtsreeks door de burger geko zen lichaam dat verantwoording voor zijn daden moet afleggen. Deze bestuurslaag zou vooral ta ken moeten krijgen die het puur plaatselijke be- Jang ontstijgen en meestal een sturend en orde nend karakter dragen. „De gemeenten blijven er voor de doe-taken, waarvan de burger in zijn di recte omgeving iets merkt. Zo houden we de bur gers ook betrokken bij de politiek." Burgemeester Goekoop kon zich in grote lijnen vinden in die gedachte van zijn Voorschotense collega. „Rotterdam wordt een nieuwe provincie (Rijnmond, red.). Het zou me niets verbazen als Haaglanden straks ook die status krijgt. Er blijft dan wel bitter weinig over van Zuid-Holland. Grofweg zijn dat Midden-Holland en de Leidse regio. Wil Leiden sterk blijven in de Randstad, dan moeten we dus samenwerken. Mijn eerste optie is Gouda en Alphen. Lukt dat niet, dan moeten we richting Haarlem. Alleen zo voorko men we dat Leiden straks wordt verpletterd door de grote steden." Burgemeester C. Goekoop: „Kij ken in de richting van Haarlem- Kennemerland" fo- to loek zuyderduin Personeel klaagt over gebrek aan informatie over verhuizing „Ik wilde gisteravond een pa tiënt zijn medicijnen geven, maar hij weigerde ze in te ne men. Hij schold ons uit voor leugenaars." Het personeel van het verzorgingstehuis Vreewijk heeft het moeilijk. Vorige week kregen de bewoners een brief waarin stond dat het tehuis aan de Vreewijkstraat, een depen dance van verzorgingstehuis Haagwijk, binnen een paar maanden sluit. Het kleine te huis is de stichting Haagwijk te duur. Het personeel kreeg de brief ook, maar er ging het een en ander mis met de verspreiding. En zo wisten sommige perso neelsleden nog van niets toen de bewoners om informatie vroegen. Gisteren lichtte de di rectie van de stichting Haagwijk het personeel en de bewoners van Vreewijk in. De reacties van het personeel en de familiele den van de bejaarde bewoners logen er niet om. „De bewoners vertrouwen ons niet meer", klaagden de be jaardenverzorgsters. „Ze lazen in de krant dat Vreewijk over vier maanden gaat sluiten. Wij krijgen zelf zo weinig informa tie, dat we ze ook niet verder kunnen helpen. We moeten de berichten uit de krant en uit het roddelcircuit halen. Maar we zullen er alles aan doen om het vertrouwen terug te winnen", aldus een verzorgster. Dat de communicatie tussen directie, personeel en de bewo ners beter had moeten verlo pen, gaf interim-directeur J. Verbeek wel toe. „Maar", ver klaarde hij, „het is vanzelfspre kend dat er fouten worden ge maakt. We verhuizen niet iede re dag." De directeur hield vol, dat zijn de medewerkers wél op tijd op de hoogte waren gesteld van de verhuizing. Verslagen De bewoners van Vreewijk za ten er verslagen bij. Het leek wel alsof de hele verhuizing langs hen heen ging. Slechts een en keling maakte zich druk. Een bewoonster wilde weten of ze na de verhuizing een even grote kamer zou krijgen als zij nu heeft. Van sommige bewoners wa ren de kinderen aanwezig. „Ik vond toevallig een brief in de tas van mijn moeder. Jullie heb ben niet eens de moeite geno men om de familieleden uit te nodigen. De gemiddelde leeftijd hier is 89 jaar. Denken jullie nou echt dat alle bewoners deze brief zelf lezen? En dat ze hem kunnen begrijpen", vroeg een mevrouw aan de directeur. Verbeek verzekerde de aan wezigen dat de verhuizing hen in elk. geval geen geld gaat kos ten. En dat de bewoners niet per se naar Haagwijk hoeven te verkassen. „In alle dertien be jaardenhuizen in Leiden en om geving krijgen jullie voorrang. Jullie kunnen overal rustig een kijkje gaan nemen." De bewoners en medewerkers van Vreewijk luisteren aandachtig naar wat de interim directeur J. Verbeek te vertellen heeft. Overeen aantal maan den sluit het verzorgingstehuis en moeten alle negentien bewoners verhuizen. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11