Winkelcentrum verpaupert Dorpsstraat moet 9 Houtfabriek vraagt geduld Huizen bedreigen nieuw golfterrein Regio Paarden bij brand omgekomen Zingen na het 'wassen' MAANDAG 15 FEBRUAR11993 Nieuwe silo in aantocht leiderdorp roy klopper Met een beetje geduld komt al les goed, zo meent de directie van het Leiderdorpse houtver werkingsbedrijf Mevo aan de Zijldijk. De firma gaat bij de Raad van State in beroep tegen de gemeentelijke beslissing 10 mille boete per dag op te leggen als de geluidsoverlast voort duurt. larenlang onderhandelden het bedrijf en de gemeente over tal van kwesties die met de hin derwetvergunning te maken hebben. Sinds vorige week is het spel op de wagen. De ge meente liet een brief uitgaan waarin Mevo wordt gesom meerd vóór begin maart iets te doen aan de herrie van twee machines aan de kant van Zijl- oordkade die houtkrullen afzui gen. Zo niet, dan wordt dage lijks 10 mille boete opgelegd, met een maximum van 250.000 gulden. De Mevo-diregtie vindt dat de gemeente de problemen ge deeltelijk aan zichzelf te wijten heeft. Volgens directeur lüin- kenberg kan de overschrijding van de geluidsnorm binnen af zienbare tijd worden gehal veerd, als Leiderdorp maar meewerkt. „We zitten in een cirkeltje". Mevo wacht al een tijdje op een hinderwetvergunning voor het plaatsen van een nieuwe silo aan de andere kant van het bedrijf, in een voormalig be drijfspand van Verto. Volgens Klinkenberg is het ondenkbaar dat de nieuwe silo wordt neer gezet voordat de hinderwetver gunning los komt. „Straks bou wen we dat ding op en moeten we hem weer weghalen. Het is wel een apparaat van 4,5 ton". Op het moment dat de nieu we silo er staat, wordt een van de machines aan de kant van de Zijloordkade gesloten. Daarmee neemt de overschrijding van de geluidsnorm volgens Klinken berg met zo'n veertig procent af. „Nu is het 61 decibel, het wordt zo'n 55. Toegestaan is 50 decibel.". Binnen drie jaar wordt dan ook de andere silo gesloten. Dat kan nu nog niet, omdat Verto het naastgelegen bedrijfspand helemaal moet hebben verlaten. Klinkenberg vraagt de ge meente om snel een hinderwet- Mist fataal voor zwanen oegstgeest* De mist is een zwaan zaterdagavond fataal gewor den. Het beest vloog op de rijksweg 44 ter hoogte van Oegstgeest door een voorruit van een auto van een 40-jarige automobilist uit Alkmaar. De zwaan was op slag dood. Kort daarvoor was het beest samen met enkele andere zwanen al aangereden. Toen de politie van Oegstgeest ter plaatse kwam om de dode zwanen op te ruimen, vloog net gewonde beest plotseling op en maakte de fatale vlucht. De automobilist raakte niet gewond. Buit van duizenden guldens Inbrekers hebben gisteren overdag in een woning aan de Juliana van Stolberglaan in Voorschoten juwelen, ter waarde van enkele duizenden guldens en buitenlands geld ge stolen. Ze kwamen de woning binnen door een glas-in-lood- raampje in de voordeur kapot te slaan. Brug bij Klinkenbergerpias warmond Aan het eind van de Warmondse Hyacintenlaan wordt een voetgangersbrug aangelegd. De brug gaat onderdeel uitmaken van de wandelroute naar het recreatiegebied aan de Klinkenbergerpias. De brug in Lommerlust moet 22.000 gulden kosten. gert visser. 071-1 vergunning af te geven zodat spoedig een nieuwe silo kan worden geplaatst. „De materia len zijn ail besteld. Voorts moet de afdeling milieu drie jaar lang even niet moeilijk doen over de kleine overschrijding van het toegestane geluidsniveau dat wordt veroorzaakt door de tweede afzuiger. De toon van de gemeentelijke brief geeft evenweel weinig aan leiding om de veronderstellen dat het college nog veel zin heeft in compromissen. „Wij hebben genoeg geduld gehad", is de strekking. Toch gaat Klin kenberg nog een keer praten al vorens naar de Raad van State te stappen om beroep aan te te kenen tegen de aangekondigde boetes: „We heben een uitste kende band met de ambtena- Klinkenberg wil niet vooruit lopen op de gevolgen van 250.000 gulden boete. Hij kan evenwel niet ontkennen dat dit een bedrag is dat zijn bedrijf moeilijk kan ophoesten. Bij Me vo aan de Zijldijk werken onge veer 35 mensen. Twee paarden zijn gisteren om gekomen bij een brand in een loods aan de Rijksstraatweg in Wassenaar, vlakbij de gemeen tegrens met Leiden. De brand werd rond ontdekt door mede werkers van een beveiligingsbe drijf. Het lukte hen niet om de paarden uit de stal te bevrijden. Bij aankomst van de brand weer bleken de dieren al door verstikking om het leven te zijn gekomen. De loods, die bestond uit zinken platen, plastic en houten materiaal, brandde vol ledig uit. Over de oorzaak van de brand tast de brandweer nog in het duister. Brandstichting wordt niet uitgesloten. voorschoten Met zingen onder de dou che heeft het Voorschotense Badkamer koor niets te maken. De enige overeen komst met het galmen in een badkamer is de ongedwongen sfeer. In de Voorscho tense dependance van het Vlietland-colle- ge hield het koor gisteren een koffiecon cert. Het publiek moest wel meezingen, bij voorkeur uit volle borst. „Bij badkamerzin gen kan er nooit iets fout gaan, je zingt hoogstens anders dan de rest", moedigde dirigente Leonie van der Beuken de toe hoorders aan. Het concert stond vooral in het teken van Valentijnsdag. Niet alleen kregen zan gers en bezoekers een rood hart opge speld, de Valentijnsliederen werden ook opgedragen aan geliefden. Het credo van het koor is 'voor de lol zingen en verder niet moeilijk doen', dus de teksten waren simpel genoeg om gemakkelijk in te kun nen vallen. En een canon zingen met de volle aula werd een stuk eenvoudiger toen het koor tussen het publiek ging staan en de aula één groot koor vormde. De enige verwijzing naar het ouderwet se badkamergevoel was de ochtendgym nastiek waaraan het publiek voor van het concert moest meedoen. Flink uitrekken, gekke gezichten trekken om de spieren los te maken en vooral even de hoofdhuid masseren, alsof een zaal vol mensen de shampoo in het haar stond te wrijven. FOTO HIELCO KUIPERS Banenmarkt Duinrell in trek WASSENAAR Ongeveer tweehonderd mensen bezochten afgelopen zaterdag de banenmarkt voor vakantie- en seizoenskrachten in recreatiepark Duinrell. Duinrell heeft het komend seizoen in de periode van april tot en met november in totaal ongeveer tweehonderd extra mede werkers nodig. Honderd daarvan hebben vorig jaar ook al op Duin rell gewerkt en worden weer ingezet, de overige honderd konden op de gisteren gehouden banenmarkt worden geworven. Stadhoudersplein moet aantrekkelijker worden Meer kiosken,'gedeeltelijke overkapping, meer parkeer plaatsen en maatregelen die het verkeer remmen, moe ten het winkelcentrum aan het Stadhoudersplein in Was senaar nieuw leven inblazen. Het twintig jaar oude win kelplein heeft een flinke onderhoudsbeurt nodig, anders verpaupert de boel, vreest de Ondernemersvereniging Stadhoudersplein. der 388 bezoekers van het win kelcentrum toont aan dat het plein 'gezelliger' moet worden, dat meer parkeergelegenheid nodig is en dat er behoefte is aan kledingzaken, een warme bakker, een lunchroom en een (kantoor)boekhandel op het Stadhoudersplein. „De enquete Al enkele jaren pleiten de win keliers bij de gemeente voor aanpak van het verouderde winkelplein. Dat heeft tot dus ver weinig opgeleverd. De on dernemersvereniging hoopt dat de gemeente wel iets doet, nu ook het winkelende publiek wijst uit dat wij het bij het rech- zich heeft uitgesproken. Een onlangs gehouden enquete on- dememersverening van het Stadhoudersplein. Het steekt de winkeliers dat aan het onderhoud van het plein twintig jaar lang niets is gedaan. „De groenstroken wor den door de gemeente verwaar loosd. En de grote bomen ne men het zicht weg op het plein." Het winkelcentrum be staat uit drie blokken met daar tussen een gevaarlijke weg. „Het is een voorrangsweg waar gewoon zestig of meer kilome ter wordt gereden, of er nu wel of niet iemand op het zebrapad loopt", aldus Rikkers. Het win kelcentrum moet snel aantrek kelijker worden, anders blijven veel bezoekers weg, vreest hij. De ondernemersvereniging heeft inmiddels een architec tenbureau in de arm genomen dat plannen heeft ontwikkeld. Onder het motto 'het Stadhou dersplein moet weer een echt plein worden' wordt gedacht aan het neerzetten van nieuwe kiosken, het overkappen van een deel van het gebied, uitbrei ding van de parkeergelegen heid, het verhogen van het ge vaarlijke kruispunt en het om leiden van het verkeer via de Hofcampweg. De enquete onder bezoekers bevestigt niet alleen het oordeel van de winkeliers, maar ook het in augustus vorig jaar gepresen teerde onderzoek 'Winkelen in Wassenaar, nu en in de toe komst' van de Haagse Kamer van Koophandel, die alle vijf Wassenaarse winkelcentra kri tisch heeft bestudeerd. Uit dat rapport blijkt voor het Stadhou derplein vooral de noodzaak van meer parkeergelegenheid en een uitbreiding van het aan- tafwinkels. Rikkers beseft wel dat het Stadhoudersplein nooit een tweede Langstraat zal worden. Die winkelstraat in het Wasse naarse dorpscentrum vormt een grote trekpleister voor heel Wassenaar. „Hier winkelt Wassenaar- noord. Hier is het boodschap pen doen, in de Langstraat is het winkels kijken. Wij hebben en houden een buurtfunctie, maar die zou wel beter kunnen worden uitgebuit." warmond uesbeth buitink Het gras is net ingezaaid en over een half jaar, is de ver wachting, kunnen golfers een balletje slaan op de nieuwe golf baan in Warmond. De aanleg van de baan, op de grens van Warmond en Leiden, is vrijwel klaar en kostte enkele miljoe nen guldens. De vraag is echter hoe lang de golfers hier nog te recht kunnen. Het terrein wordt namelijk genoemd als toekom stige bouwlocatie, er zouden 750 (flat)woningen moeten ko men. Deze nieuwe bouwlocatie ten noorden van de Leidse Meren- wijk maakt deel uit van de structuurvisie Leidse regio, waarin wethouders van zes ge meenten een oplossing probe ren te vinden voor de woning nood in de regio. De aanleg van het golfterrein is betaald door Warmond, Leiden en de provin cie Zuid-Holland. De provincie betaalde aan het project mee, omdat ze van de Kagerzoom een omvangrijk recreatiegebied wil maken. Volgens een woordvoerder van de provincie betekent dat echter niet dat er geen woning bouw meer kan komen. „Elk bestemmingsplan kan worden gewijzigd, ook als die net is vastgesteld. Maar wat dat voor het golfterrein betekent is nu niet te zeggen. De hele zaak is nog volop in discussie en we kunnen nog geen conclusies trekken." Warmond maEikt zich voorlopig nog geen zorgen over -de toe komst van het nieuwe golfter rein. „Ik hoop dat het een mis verstand is", aldus wethouder J. Wassenaar (ruimtelijke orde ning). „Wat de wethouders in de structuurvisie waarschijnlijk bedoelen is dat ze het weiland naast het golfterrein willen be bouwen. Wij zijn er echter geen voorstander van om te bouwen tot aan het water. We willen niet dat de Kagerplassen binnen- plassen worden", aldus de War mondse wethouder. Ook de voorzitter van de golf club K. de Vink gelooft niet dat op het golfterrein ooit wonin gen worden gebouwd. „Het be stemmingsplan zegt dat het ter rein niet meer voor huizenbouw beschikbaar is. Er is ons niets anders bekend dan dat de golf baan er blijft liggen. De lokale overheid kan wel meer zeggen, maar het laatste woord is toch aan de provincie." De provincie doet pas in april definitieve uitspraken over de structuurvisie en dus de toe komst van het golfterrein. Geen animo voor villa's in Vlietrand voorschoten Bij gebrek aan kopers gaan de plannen voor de bouw van zes villa's van acht ton en twintig appartementen van 6,5 ton aan de Vlietrand in de Voorschotense wijk Starrenburg niet door. Er ko men nu tien villa's van onge veer zes ton per stuk en veer tien appartementen die elk vier ton moeten opbrengen. Het is de tweede keer dat een project op deze plek niet doorgaat. Al in 1991 ontwik kelde bouwer Hopman plan nen voor het bouwen van vier woningen van ongeveer een miljoen gulden. Toen de animo hiervoor uitbleef, stel de Hopman het plan bij tot zes hutzen van bi|na acht ton. Hopman werpt nu tien nog goedkopere woningen in de strijd, huizen van hetzelf de type als het bedrijf reeds langs de Noord-Aa in Zoeter- meer heeft gebouwd. Daar mee heeft Hopman goede er varingen opgedaan: de hui zen daar zouden weg zijn weggevlogen. Met het bou wen aan de Vlietrand wordt begonnen als zestig procent van de huizen is verkocht. Tal van ideeën voor verbetering kern Zoeterwoude zoeterwoude-dorp» gerry repel Op een doodgewone dag in de week ziet de Dorpsstraat in Zoeterwoude er een beetje saai uit. Er zijn wel wat mensen op de been maar die doen voorna melijk hun dagelijkse bood schappen. Ook het plein ligt er verlaten bij. Hier en daar staat een geparkeerde auto, maar verder is het rustig. Toch is de dorpskern de laatste tijd nogal negatief in de publiciteit geweest, voorname lijk door verkeerstechnische za ken. „Bij de laatste herbestra ting heeft de gemeente van die halfronde keien geplaatst om het parkeren tegen te gaan. Nou dat zijn ondingen" vindt kapper Alfons Eversteijn. „En ook die goten tussen rijweg en trottoir zijn vreselijk." Eversteijn, eigenaar van een kapperszaak aan de Dorps straat, heeft wel een idee hoe de kern van Zoeterwoude kan wor den verbeterd. Hij heeft deel uitgemaakt van de commissie herinrichting Dorpskern Zoeter woude, die onlangs een advies heeft ingediend bij de gemeen te. De leden zijn bijgestaan door een onafhankelijke begelei dingscommissie die bestond uit consumenten, winkeliers en ge meente. „Zoeterwoude heeft de afgelo pen tien jaar een enorm groei proces meegemaakt", weet Eversteijn. Zelf is hij afkomstig uit Den Haag maar hij heeft z'n draai inmiddels wel gevonden in het dorp waar hij al vijftien jaar een kapperszaak heeft. „In die tien jaar is er een Spar-super gekomen, een poelier, een kap per, een schoonheidssalon, een zaak in speelgoed en huishou delijke artikelen en een kleding zaak. Dat is dus best een ruim winkelbestand voor zo'n kleine- gemeente." Eversteijn somt wat punten op die in het advies aan de ge meente zijn opgenomen. „De bereikbaarheid en veiligheid voor alle verkeerdeelnemers is heel belangrijk, zeker voor ou deren en mensen stoel. Ook zou de graag zien dat de gemeente een pandje in het centrum beschik baar stelt voor de Derde We reldwinkel. En er moeten vol doende parkeerplaatsen komen in de directe omgeving, met twee of drie plekken vlakbij de winkels, speciaal voor invali den." „Het zou ook prettig zijn als er een politie- of gemeentever ordening zou komen voor het laden en lossen. Nu kan dat op elk moment van de dag en dat geeft nogal wat overlast", aldus Eversteijn. Ook over de inrich ting van het plein heeft de com missie opmerkingen gemaakt. „De verschillen in niveau moe ten zoveel mogelijk gelijk ge maakt worden en het plein moet worden verfraaid met mo biele plantenbakken. Als er acti viteiten zijn, kunnen die bakken zo aan de kant worden gereden. En dan willen we het liefst voor de hele dorpskern een 30-kilo- meterzone." Het strijdpunt is dan nog de mini-markt die nu nog op 't Watertje wordt gehouden. De winkeliers daar zien er niets in, maar de middenstanders van Dorpsstraat en Dorpsplein zou den de marktlieden graag be groeten. „Het plein is een uit stekende plek voor tien of twaalf kramen", zegt Eversteijn. „Mijn klantenkring komt voor 75 pro cent van buiten het dorp: Lei den. Voorschoten, Stompwijk. En die mensen doen hier vaak ook meteen hun andere bood schappen. Dus zo'n markt trekt dan toch wel aan." De winkeliers in de dorpskern verwachten niet dat een en an der al op korte termijn geregeld zal zijn. Eversteijn: „Het kost natuurlijk geld. Maar de ge meente luistert in elk geval, daarover hebben we niet te kla gen. Wij zijn voorlopig al blij als voor de zomer de bouwwerk zaamheden aan de kerk zijn af gerond." Alfons Eversteijn vindt dat de goten tussen rijweg en trottoir en de betonnen bollen In de Dorpsstraat moeten verdwijnen. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9