mWÈ Sombere toekomst voor kerklied Kerk Samenleving Carey: oecumene verdwijnt in de mist Anglicanen doen beroep op Engelse koningin 'Gereformeerden zullen moeten openstaan voor veranderingen' wil js" 'v„rn- mm se MAANDAG 15 FEBRUAR11993 N DER PIAS, 071-161421 HET WEER UIT DE KERKBLADEN Kerstsprookje (1 De brieven van de zende lingen Marjolein en Jaap en hun dochter Loesje uit Ni geria worden altijd trouw afgedrukt in 'Ons Blad', het orgaan van de hervormde gemeente Zoctervvoude. Gelet op de tijd die de pos terijen nodig hebben om de schrijvens te bezorgen, zijn de onderwerpen niet direct meer actueel te noemen. Maar daarom nog niet min der lezenswaardig. In afle vering 52/53 wordt aan de dagelijkse realititeit een on vervalst kerstsprookje ont leend. ,,Het is weer vrede in Abiriba", schrijven de zen delingen. „Net voor kerst is het gelukt de strijdende partijen tot een wapenstil stand te dwingen en wel op een manier waarbij Boutros Ghali zijn vingers zou aflik ken. Aribiri, een stadje be staande uit drie stadsdelen, ligt op anderhalf uur rijden van Uburu. Twee van de drie stadsdelen waren in een 'Dispute' gewikkeld. De eigenlijke oorzaak van zo'n vete is moeilijk te achterha len. In de meeste gevallen betreft het een landdispuut. De onenigheid was hoog opgelopen, zo hoog dat de eerste slachtoffers gevallen waren onder de jonge man nen. De stemming werd grimmig. Hier gaal veel, heel veel bloed vloeien. En dat vlak voor kerst." Kerstsprookje (2) Abiriba hadden geen zin in de ru zie. Zij zijn het i hun zc liezen. De schillende delen van de stad staken de koppen bij elkaar: men is het unaniem eens. Wij pikken het niet langer. /Ms die mannen wil len vechten, l^ten ze het dan zelf maar uitzoeken. Wij vertrekken. We blijven niet in deze ellende. De zui gelingen gaan mee, de rest van de kinderen blijft. De mannen mogen zelf voor het kroost zorgen. De daad wordt bij het woord gevoegd. Een enor me uittocht te voet vindt plaats. De hoofdweg van Abiriba naar Umuahia, de hoofdstad van Abia, wordt een geweldige optocht van stil protest. Drie dagen hou den de mannen hctin Abi riba uit zonder de vrouwen. Met hangende pootjes, heel wat voor onze dappere krij gers, komt men naar Umuahia. Er heerst nu vrede in Abi riba. Het lijkt wel een kerst sprookje. Aardig om te ver melden is nog dat de me dia, een mannenbedrijf, nauwelijks melding hebben gemaakt van dit voorval." Hollands Kerstfeest Niet alleen het kerkblad van Hervormd Zoeterwoude verkeert nog gedeeltelijk in kerstsfeer. In 'Parochie nieuws' van de parochie H. Johannes Geboorte in Ze venhoven. wordt eveneens teruggekeken op de feest dagen en met name de vie ring in de kerk. „Ja. het was weer een echt Hollands Kerstfeest. De kerstbomen kwamen uit Duitsland, de kaarsjesverlichting uit Italië, de ballen uit Taiwan en het verhaal uit Bethlehem!" 'Dichters en componisten hebben geschiedenis tegen' De toekomst van het kerklied ziet er volgens de Gronin ger liturgie-wetenschapper dr. Jan Luth somber uit. In deze tijd waarin de commercie alles en iedereen dicteert, hebben dichters en componisten het moeilijk. ons landje geplaatst op het ter rein van het hobbyisme. Het was en is de achterhoek van het kerkelijk gebeuren." Door het gebrek aan kerkelijke aandacht kan de commercie zijn gang gaan: „Die bepaalt de zoge naamde smaak. Dichters en componisten krijgen vervolgens te horen dat zij zich daarop moeten richten." Het zogenoemde Liedboek 2000 hoeft van Luth derhalve voorlopig niet te verschijnen. Er valt in het huidige Liedboek voor de Kerken uit 1973 nog ge noeg te ontdekken. Als er dan toch aan een opvolger gewerkt moet worden, dan uiteraard door deskundigen. Luth gruwelt „De mensen luisteren en kijken alleen nog naar datgene waar van via marktonderzoeken is komen vast te staan dat het aanspreekt. Brood en spelen dus. In de kerk voor velen de enige plaats waar men een keer per week zelf zingt wordt men echter met een totaal an der repertoire geconfronteerd", zei Luth zaterdag op de confe rentie 'Dichter en gemeente' van het tienjarige christelijk lite rair tijdschrift Woordwerk. Dichters en componisten van het kerklied hebben bovendien de geschiedenis tegen. „Eeu wenlang is de kerkmuziek in van het idee dat het kerkvolk via stemming en enquêtes over de samenstelling zou kunnen be slissen. Drs. Anne Schipper, redacteur van Woordwerk, had daar min der moeite mee. „Zolang we 's zondags nog niet zingen 'Er staat een paard in de pastorie' of 'Hand in hand geloofsgeno ten', zie ik niet in waarom die heerlijke en bezielde geloofs- schlagers als 'Ik zie een poort wijd open staan' uit de ere dienst verbannen moeten wor den." Dichters en theologen mogen de zingende gemeente niet in een keurslijf persen. Vooral theologen past bescheidenheid: als zij zich te veel met het kerk lied bemoeien, kunnen zich 'li turgische rampen' voltrekken. Het Kerkboek van de vrijge- maakt-gereformeerden is er een voorbeeld van. Kraak noch smaak De dichter Ad den Besten, die voor het Liedboek vele psalmen berijmde en gezangen dichtte, gaf aan wat er mis is met veel christelijke liederen: de ver trouwde theologische thema's staan er allemaal in, elk op de juiste plaats, maar er is kraak noch smaak aan. „Zulke teksten zijn van een dodelijke voorspel baarheid - geen wonder, want wat erin staat, is bij wijze van spreken al van te voren op een rijtje gezet." Drs. Klaas de Jong Ozn, be trokken bij de totstandkoming van het Liedboek, ontwaart daarentegen in de kerken nog voldoende dichterlijk en com positorisch talent om hoop te hebben voor het kerklied. Hooguit is het de vraag of er na het huidige Liedboek nog wel een canon mogelijk is. Jongeren zitten niet te wachten op offi cieel geijkte liederen, evenmin als vele oudere kerkleden, die graag opwekkingsliederen zin gen die de deskundigen nooit zullen goedkeuren. Bovendien stellen steeds meer gemeenten hun eigen repertoire samen en zingt de rechterflank van de Hervormde Kerk uitsluitend psalmen, soms nog op hele no ten. De afkeer van gezangen in deze Gereformeerde Bondskrin- gen is overigens niet zo sterk als menigeen denkt, betoogde de Ermeïose predikant A.F. Troost. „Reken maar dat er binnenska mers veel gezangen worden ge zongen. Op de Veluwe, in het Zeeuwse en in de Waarden, daar zijn haarden van lofprij zing, vind- en vuurplaatsen van de Geest. Maar het gebeurt alle maal-in het geheim of hooguit pro-EO." MECH6LEN ANP De oecumenische idealen ver dwijnen in een mist van teleur stelling en berusting, zei de an glicaanse aartsbisschop George Carey afgelopen zaterdag tij dens een oecumenische bijeen komst in Mechelen. Anglicanen kunnen alleen maar teleurgesteld zijn door het officiële antwoord van het Vati- caan op het ARCIC-rapport. Na mens het Vaticaan keurde kar dinaal Ratzinger de resultaten af van het jarenlange overleg tus sen anglicaanse en rk theologen onder leiding van kardinaal Wil- lebrands. Anderzijds zijn de rooms-ka- tholieken in verwarring door het streven in Anglicaanse Kerken over de hele wereld om vrouwen tot het priesterambt toe te laten. „De hoop op her eniging schijnt te zijn vervlogen. De eenheid waarvoor de Heer heeft gebeden, lijkt soms verder weg dan ooit," aldus Carey. LONDEN ANP Tegenstanders van de vrouw in het ambt hebben een beroep ge daan op de Engelse koningin als hoofd van de Anglicaanse Kerk in een poging haar steun tegen het synodebesluit te krijgen. „Nog nooit heeft een synodebesluit tot zoveel verdriet onder le ken en geestelijken geleidaldus de brief, waarvan de inhoud gisteren bekend werd gemaakt. Het is onbekend hoe de koningin over de vrouw in het ambt denkt. Aangenomen wordt dat zij daar geen groot voorstander van is. Kerkrechtelijk is het praktisch onmogelijk dat zij in haar rol als hoofd van de Anglicaanse Kerk het synodebesluit kan te genhouden. Nadat beide Kamers van het Engelse parlement het synodebesluit hebben geratificeerd, moet zij er de koninklijke goedkeuring aan geven. Pas daarna kunnen vrouwen tot priester worden gewijd. De wens van tegenstanders dat zij haar goed keuring kan onthouden, is niet realistisch. Israël weigert vergunning aan Messiasbelijdende joden JERUZALEM/NUKERK ANP geraakt Aartsbisschop Carey: „Hoop op hereniging schijnt vervolgen." Rooms-katholieken kunnen iets van de anglicaanse traditie leren, aldus de geestelijk leider van de Anglicaanse Kerk. „Een synode, waarin leken als verte genwoordigers van de gelovigen zitten, is een welkome aanvul ling op de rol van de bisschop pen. Verder wordt door de anglo-saksische verdraagzaam heid en intellectuele traditie een klimaat geschapen waarin de theologie zich vrij kan ontwik kelen. Israël weigert drie gezinnen van Messiasbelijdende joden een permanente verblijfsvergun ning. De tot het christendom bekeerde joden, die afkomstig zijn uit Zuid-Afrika, hadden reeds op 21 januari het land moeten verlaten, aldus een be sluit van het ministerie van bin nenlandse zaken. Het ministerie beriep zich op een uitspraak van het Hoogge rechtshof van enkele jaren gele den dat bepaalde dat Messias belijdende joden niet meer als joden worden beschouwd, ook al onderhouden ze de joodse gosdienst. Ze kunnen daarom geen beroep doen op de Wet op de Terugkeer, volgens welke alle joden zich in Israël mogen ves tigen. AMERSFOORT ANP De gereformeerde synodevoor zitter ds. P. Boomsma heeft de gereformeerden opgeroepen open te staan voor veranderin gen. „De kerk kan van alles, maar wat zij niet kan, is blijven bij wat zij is", zei hij in Amers foort tijdens een symposium ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van het kerkelijk opinie blad Centraal Weekblad, tot vo rig jaar het opinie- en informa tieblad voor de Gereformeerde Kerken. Lang niet alle veranderingen hebben ertoe bijgedragen dat het geestelijk leven meer kans kreeg, erkende Boomsma in het slot ('Het wordt anders in de toekomst') van zijn rede. „Maar willen we kerk zijn in de toe komst, dan zullen we ervoor open dienen te staan dat van berieden af veranderingen groeien onder de leiding van de Heilige Geest." De Geest wil niet anders dan de kerk opbouwen. Dat is iets anders dan blijven bij het oude, aldus Boomsma, die aan het be gin van zijn rede voorspelde dat 'de kerk er zal zijn totdat Jezus terugkomt'. Ook de hoofdredacteur van het Centraal Weekblad, emeri tus-hoogleraar dr. K. Runia, ging in op de veranderingen op het kerkelijk erf. In de afgelopen veertig jaar zijn de Gerefor meerde Kerken duidelijk pluraal geworden. Ook het Centraal Weekblad is pluraler geworden. De verbreding van gerefor meerd naar kerkelijk opinieblad is volgens de Kamper emeritus een noodzakelijke en goede ontwikkeling. „Dat kan ook niet anders in deze tijd, waarin de scheidsmuren tussen de kerken al maar lager worden. De jeugd begrijpt niet eens meer waarom al die muren er eigenlijk zijn." Toch wil de redactie vasthou den aan de kern van de redac tionele formule uit de jaren '70: de actuele kerkelijke gebeurte nissen en problemen 'begelei den vanuit het evangelie zoals dat in de Schrift geopenbaard is'. Maar, zo waarschuwde Runia, het evangelie is niet een formule die je als een lineaaltje kunt hanteren. Ds. P. Boomsma: „De kerk zal er zijn totdat Jezus terugkomt." foto door Jan Kruis WËïr^ xMÊÊ^ zti?i COLOFON (ad/). UIT CEVERSM AATSCH APPU lan°DagWaduRge HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Nypels. Henk van der Post (adp HOOFDKANTOOR Witte Smgei 1,2311 BG Leiden, telefoon 071 161400 REGIOKANTOREN Kanaalstraat 26a Lisse Tel 02521 19353. Fax 02521-19610 POSTADRESSEN Leioenfam Denchten071-161385 Leiden reoact.e071-161488 ADVERTENTIES ROB GROENLAND Kentering in zicht Menige Kennemerlander heeft af gelopen vrijdag enigszins verbaasd naar buiten gekeken, toen na tien zonloze dagen eindelijk weer eens echte zonnestralen het aardopper vlak wisten te bereiken. De oor sprong van de toen aanwezige op- klanngsstrook boven onze regio was zelfs helemaal terug te voeren naar het Alpengebied. In de zuid oostelijke stroming waren op woensdag al allerlei golfbewegin gen opgewekt door dit bergmas- sief, die het wolkendek boven de len van Duitsland deed scheuren. In de loop van de week wist deze langgerekte strook met opklaringen ook tot ons land door te dringen. In de nacht van vrijdag op zaterdag ging het direct alweer mis toen het hele opklarmgsgebied volliep met dichte tot zeer dichte mist. Deze mist wist zich vrijwel de hele dag te handhaven bij middagmaxima rond het vriespunt. In de loop van zater dagavond werd de mist weer snel dichter bij een luchttemperatuur die tot onder het vriespunt daalde. De zondagochtend zag er op veel plaatsen in de regio winters uit, met fel berijpte bomen bij vries temperaturen tot min 2 graden Celsius. In de middag vormden Kennemerland en de Leidse regio de gebieden met het beste zicht, doch in de avonduren herhaalde zich het patroon van de voorgaande dagen met vorming van dichte mist. De komende dagen staat ons een heuze kentering in het weerbeeld te wachten. Op de weerkaart, die hieronder staat afgebeeld, kunt u twee hogedrukgebieden ontdek ken. Het oude hogedrukgebied ligt boven het noordwesten van Rus land en trekt verder weg, en het an dere nieuwe hogedrukgebied werpt zich op ten westen van Ierland. Dit laatste hoog geeft door zijn ligging een totaal ander stromingspatroon over West-Europa. De aanvoer van continentale lucht wordt deze avond en de komende nacht stop gezet, en vervangen door een op gang komende noordwestelijke stroming. De voorloper, die dit moet bewerkstelligen, trekt van avond binnen als een koufront met wat regen over de regio. Morgen overdag wordt ter hoogte van Schotland een nieuwe storing in de stroming getrokken, en dit systeem bereikt ons gebied in de middag met veel bewolking en regen HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. westkust van Noorwegen van tijd tot tijd regen of sneeuw. Morgen tijdelijk opklaringen en op de mees te plaatsen droog. Maxima 2 tot 4 graden, morgen in zuid-Zweden rond het vries punt. 's Nachts meest lichte Denemarken: Vrij veel bewolking en nu en dan regen of natte sneeuw. Middagtempera- turen vandaag rond 4 gra den, morgen iets lager. Britse Eilanden: Bewolkt en vrij zacht. Van tijd tot tijd regen of motre gen. Temperaturen in de middag 8 tot 11 graden. België en Luxemburg: Vandaag eerst plaatselijk mist, in de middag in de Ardennen en in Luxem burg overwegend zonnig. Morgen bewolkt in de loop van de dag vanuit het noordwesten mogelijk wat re gen. Maxima tussen 3 en 7 graden, 's nachts eerst nog lichte vorst. Weerrapporten 15 feb 7 u Redactie 023-150147 071-161367/161363 dag op veel plaatsen r bewolkt en vooral in het noorden en midden kans op wat regen of motregen. Maxima 3 tot 6 graden, vandaag bij hardnekkige mist of laaghangende wol ken rond het vriespunt, 's nachts over wegend lichte vorst. Madeirat Vandaag nog enkele wolkenvelden en slechts een kleine kans op wat regen. Morgen vrij zonnig en droog. Maxima on geveer 19 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en droog. Middagtem- peraturen rond 21 graden. Marokkaanse westkust: Flinke perioden met zon en droog. Maxi ma van 17 graden in het noorden, tot 22 graden bij Agadir. Tunesische kust: Eerst perioden met zon en maxima 18 tot 21 graden. Vanaf morgen de kans op wolkenvelden en i iets kouder. Liidhovan waai bei fra"k'iik: Dennett. wwvta In het noorden vandaag eerst nog mist, Rotterdam zwaar bei in het zuiden nog vrij zonnig en droog. jwente ,(M| Verder half tot zwaar bewolkt en met na- vhssmgen zwaar bei me in Bretagne en Normandië mogelijk Maastricht zwaar bei wat regen of motregen. Middagtempera- Aberdeen onbew. tuur 5 tot 9 graden, vandaag in de zui- Athene licht bew delijke departementen nog 11 tot 15 Barcelona onbew graden. Berlijn zwaar bei Corsica en Sardinië: Budapest zwaar bei Eerst flinke perioden met zon en droog. Bordeaux grondmis Morgen iets meer bewolking en mogelijk ^uisel een bui. Middagtemperatuur ongeveer gw JJ* Perioden met Km. in het noordwesten g* eerst nog enkele wolkenvelden. Maxima innsbruek mist aan de zuidelijke en zuidoostelijke Cos- tsUntw| zwaarte ta's 16 tot 19 graden, elders enkele gra- xiagenfjrt zwaarte den lager. In het binnenland 's nachts Kooenhagen maarc* Geleidelijk meer zon en droog. Middag- temperatuur rond 16 graden. Zwitserland en Oostenrijk: Vandaag in de bergen nog zonnig, in het laagland vrij veel mist of laaghangende wolken. Morgen in de loop van de dag vanuit het noorden bewolking, en aan de noordzijde van de Alpen mogelijk al wat lichte sneeuw. Temperatuur op 2000 meter dalend naar -6 tot -9 graden. Hongarije, Tsjechië en Slowakije: Vrij veel bewolking met in de lager gele gen gebieden op veel plaatsen mist. Tot woensdag vrijwel geen neerslag. In de nacht lichte, tijdensx>pklaringen matige vorst; temperaturen in de middag rond Polen: Over het algemeen bewolkt, plaatselijk mist en vrijwel droog. Maxima rond of iets onder nul; in de nacht lichte, tijdens opklaringen matige vorst. Italië: In het zuiden wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui, elders vooral op vandaag vrij zonnig, maar m het stroomgebied van de Po plaatselijk mist. Middagtemperaturen 10 tot 15 graden. DINSDAG 16 FEBRUARI1993 Zon- en maanstanden Zon op 7.52 zon onder 17.51 Maan op 04.54 maan onder 12.51 Waterstanden Katwijk a'bew. wzw2 -1 Los Angeies licht bew

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8