Geweldsgolf in Algerije Zafy staat voor onmogelijke opgave Brazauskas krijgt massaal steun van Litouwse kiezers Buitenland Iran vraagt Londen uitlevering Rushdie Madagascar kiest voor oppositieleider Zafy The Sun biedt koningin Elizabeth excuses aan Somalische wapens buitgemaakt MAANDAG 15 FEBRUAR11993 the irxjependent ips interpm TEHERAN-LONDEN Rtr De Britse auteur Salman Rush die, om wiens uitlevering Iran gisteren heeft verzocht om het doodvonnis tegen hem te kun nen voltrekken, heeft dit ver zoek gekwalificeerd als „een re gelrechte terroristische daad". De 45-jarige schrijver die een ondergedoken bestaan leidt sinds vier jaar geleden een doodvonnis tegen hem werd uitgesproken wegens zijn ro man 'De duivelsverzen' stel de dat religieus fanatisme hem de afgelopen jaren vooral heeft geleerd aan morele zaken als goed en kwaad de prioriteit te geven boven religie. „Juist daar in schuilt onze vrijheid. Het is de fatwa (religieus decreet) die deze vrijheid in de weg staat. Wij mogen niet toestaan dat dit decreet ons van die vrijheid be rooft", aldus Rushdie gisteren in Londen. De geestelijk leider van Iran, ayatollah Khamenei, greep de vierde verjaardag van het dood vonnis tegen Rushdie aan om de Britse regering om uitleve ring te verzoeken van „deze af vallige". Voorts herhaalde hij dat het doodvonnis tegen de van oorsprong Indiase schrijver zal moeten worden uitgevoerd, ongeacht de gevolgen ervan voor Iran. Khamenei refereerde aan zijn voorganger door te stellen dat de pijl die imam Khomeini in de richting van de ze godslasterlijke afvallige heeft geworpen langzamerhand zijn doel bereikt. „Vroeg of laat zal de pijl haar doel treffen", verze kerde hij. De Iraanse minister van bui tenlandse zaken, Ali Akbar Ve- layati, riep de westerse landen op om de Rushdie-kwestie ge scheiden te houden van hun di plomatieke banden met Iran. „Enkele westerse regeringen la ten nog steeds hun relatie met Iran afhangen van het lot van deze schrijver. Dat is een foute opstelling. Zij zouden deze za ken los van elkaar moeten zien", aldus de bewindsman tij dens een persconferentie in Te heran. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken zei gistefen dat zijn regering de strijd onver minderd voortzet om Rushdie uiteindelijk te bevrijden van de ze „schandelijke en waanzinni ge fatwa". De herhaalde oproep van Iran heeft volgens de zegs man elke hervatting van de di plomatieke betrekkingen tussen Londen en Teheran onmogelijk gemaakt. De resultaten van de presi dentsverkiezingen in Malagasië de officiële naam van de re publiek die is gevestigd op het eiland Madagascar geven een massale afkeuring aan van het autoritaire bewind van presi dent Ratsiraka. Na een langdu rige machtsstrijd, grote demon straties en algemene staking van negen maanden is deze in 1991 uiteindelijk gezwicht voor de toelating van de oppositie in de regering van het uitgestrekte eiland ten oosten van het Afri kaanse vasteland. De president heeft inmiddels la ten weten dat hij vrijwillig zal terugtreden wanneer hij in de gisteren gehouden tweede ron de van de presidentsverkiezin gen wordt weggestemd. Ver wacht wordt dat hij de macht eind deze maand aan Zafy over geeft. wanneer de uitslag defini tief bekend is. Ratsiraka, die in 1975 aan de macht kwam na een staats greep, voerde de eerste jaren een socialistisch bewind dat hem een zekere mate van po pulariteit verschafte. Uitblijven van economische groei en de i corruptie droeg ertoe bij dat zijn regering is ver worden tot een ordinaire dicta- Volgens diplomaten staat Zafy, een milde in Frankrijk opgelei- Oppositieleider Albert Zafy heeft gisteren een niet meer in te halen voorsprong geno men bij de presidentsverkie zingen op het Afrikaanse ei land Madagascar. Daarmee lijkt vrijwel zeker een einde te komen aan het 17 jaar du rende bewind van president Didier Ratsiraka. De uitslag van 11.666 van de in totaal 14.140 Malagas- sische stembureaus toont aan dat Zafy, de populaire voorman van circa 100 op positiegroepen verenigd in de Forces Vices (de Levende Krachten), kan bogen op meer dan 70 procent van de stemmen tegen 30 procent van de stemmen voor Rat siraka. De resultaten zijn gis teren bekendgemaakt door het ministerie van binnen landse zaken. de chirurg, als toekomstig presi dent binnenkort voorde bijna onmogelijke taak aan de ver wachtingen van miljoenen sterk verarmde inwoners tegemoet te komen. „De verkiezingen win nen was het gemakkelijkste on derdeel. Het moeilijkste deel begint nu", aldus een Franse di plomaat gisteren. Dit in 1992 aangetreden Natio naal Forum, waarin leden van de oppositie en functionarissen van Ratsiraka's voormalige een - hcidspartij zitting hebben, beeft een nieuwe grondwet geformu leerd, die in maart 1992 van kracht werd. Zafy verklaarde ten overstaan van journalisten dat zijn rol zich voorlopig beperkt tot die van bewaker van de grondwet. Substantiële veran deringen in het land moeten wachten tot de uitkomst van de wetgevende verkiezingen in april of mei. Zafy s coalitie Forces Vices heeft inmiddels verkennende ge sprekken gevoerd met het Inter- Het Britse boulevardblad The Sun heeft vandaag op de voorpagina aan koningin Eli zabeth verontschuldigingen aangeboden voor het voortij dig openbaar maken van haar kersttoespraak. Het blad zei 200.000 pond sterling (520.000 gulden) te zullen schenken aan een liefdadig heidsfonds waarvan prinses Anne, de dochter van de ko ningin, beschermvrouwe is. Een woordvoerder van het hof zei dat de juridisch advi seurs van de vorstin het aan bod van de krant zullen be studeren. De koningin heeft wegens het schenden van het copyright op haar toespraak een geding aangespannen te gen The Sun, die een oplage heeft van 3,5 miljoen. The Sun had vorige week nog ge zegd het op de rechtszaak te zullen laten aankomen. De beslissing om in te binden is volgens adjunct-hoofdredac teur Chris Davis genomen door uitgever Rupert Mur doch. The Sun drukte een open brief aan de koningin af, waarin haar besluit om belas ting te gaan betalen werd ge prezen. „Daarom maakt The Sun nu ook een gebaar", schreef de krant. Het blad be tuigde spijt over het „onop zettelijk" publiceren van de uitgelekte tekst van de kerst toespraak van de koningin, maar meent daarmee niets onwettigs te hebben gedaan. Autobahnvignet ontmoet steeds meer weerstand correspondent De plannen van de Duitse mi nister Krause (verkeer) om een Autobahn-vignet van maximaal 450 gulden per jaar in te voeren, stuiten op steeds meer verzet. Nadat de oppositionele sociaal democraten, de politievakbond. milieu-organisaties en de ADAC (de Duitse ANWB-red) de plan nen al hadden afgewezen, komt nu ook kritiek vanuit de rege ringspartijen CDU-CSU en FDP. Verschillende leidende liberale en christen-democratische poli tici en premiers van CDU-deel- staten noemden Krauses plan nen het afgelopen weekeinde onuitvoerbaar. Ecologisch on zinnig en administratief niet haalbaar, luidt hun kritiek. Zij zien veel meer in een verhoging van de accijns op brandstof. Op minder weerstand kan Krause rekenen bij zijn voorge nomen lastenverhoging van maximaal tien mille per jaar voor vrachtwagens. De Duitse vervoerders zouden uit een overheidspot compensatie krij gen voor deze extra lasten. Tapie verkoopt belang Adidas parus hans certsen correspondent De Franse zakenman en politi cus Bernard Tapie verkoopt zijn belang van 78 procent in Adidas GmbH, de holding die 95 pro cent van de aandelen van de sportartikelen-fabrikant bezit. Volgens de Franse pers is er een bedrag van 2,08 miljard franc, bijna 700 miljoen gulden gemoeid met de transactie. Het belang van Tapie wordt overge- momen door een vijftal beleg gers, waaronder Crédit Lyon- nais en twee verzekeringsmaat schappijen die in handen van de Franse staat zijn. De verkoop zou vandaga moeten worden bezegeld. De Franse oppositie heeft gis teren verontwaardigd gerea geerd op de transactie. Het libe rale parlementslid Francois d'Aubert kondigde een parle mentaire enquête aan naar de verkoopvoorwaarden. Volgens de oppositie lijkt het er op dat Bernard Tapie, momenteel nog minister van stadsvernieuwing, door drie staatsbedrijven uit de brand is geholpen. nationale Monetaire Fonds (HU en de Wereldbank voor de hervatting van een reddings programma om de volkomen geruïneerde economie nieuw leven in te blazen. Zafy heeft tijdens zijn verkie zingscampagne herhaaldelijk beloofd om allereerst te probe ren een einde te maken aan de honger in de grote steden, waar bedelaars en dieven de hoofd moot uitmaken. Turken gewond bij aanslag ludwigshafen» Na brandstichting in een Turkse winkel in de Duitse stad Ludwigshafen zijn gisterochtend tien mensen met rookvergiftiging in het ziekenhuis opgenomen. De politie raamt de schade op een half miljoen D-mark. Onbekenden hadden vlak voor het licht werd een voorwerp de winkel ingegooid. Kor te tijd later stond het pand in lichter laaie. Duitsers helpen Libië aan gifgas berlun» Duitse bedrijven helpen Libië een tweede gifgasfabriek te bouwen. Dat heeft Die Welt am Sonntag gemeld. De krant ba seerde zich op bronnen bij de Duitse inlichtingendienst. Bij de bouw van de fabriek is volgens het bericht een Thaise onderne mer betrokken. De fabriek, waar mosterdgas en andere strijd gassen moeten worden gemaakt, zou nog niet operationeel zijn. Vietnam wil cultuur liberaliseren hanoi De Communistische Partij van Vietnam wil op cultureel en artistiek gebied de touwtjes laten vieren. De partijléant Nhan Dan maakte vandaag bekend dat de communisten culturele ac tiviteiten willen liberaliseren zonder de controle erover te verlie zen. Het nieuwe beleid moet zorgen voor „versterking van de democratie en vrijheid voor alle culturele activiteiten". Rampzalige luchtvervuiling Bohemen praag De al dagen aanhoudende luchtvervuiling in het noor den van Bohemen in de Tsjechische Republiek zorgt voor een „milieuramp". De lucht is 15 maal erger vervuild dan de toege stane norm. De verontreiniging wordt veroorzaak door de hoge concentraties zwaveldioxyde. Die stof is afkomstig uit kracht centrales die branden op kolen van slechte kwaliteit. De situatie wordt verergerd door de klimatologische omstandigheden, waarbij de koude lucht en de luchtvervuiling boven de grond blijven hangen. Er wordt voor deze week geen verandering ver wacht. Frankrijk verkoopt honderden tanks abu dhabi Frankrijk heeft gisteren een grote wapenorder bin nengehaald. De Verenigde Arabische Emiraten ondertekenden een contract voor de aanschaf van 436 Lec/erc-tanks en pantser voertuigen. Met de order is een bedrag gemoeid van tussen de 3,5 en vier miljard dollar, zo menen deskundigen. Arafat en Ortega geven Honecker geld bonn» De vroegere Oostduitse leider Erich Honecker, die in Chili verblijft, krijgt financiële van onder andere PLO-leider Yasir Arafat. Dit heeft zijn advocaat gisteren in een interview gezegd. Ook de voormalige Nicaraguaanse leider Daniel Ortega geeft Honecker financiële ondersteuning. De advocaat, Friedrich Wolff, ontkende dat de 80-jarige communist leeft van geheime Oostduitse bankrekeningen. Argentijnse stelt nazi-archieven open buenos aires» De Argentijnse regering heeft Simon Wiesenthal gevraagd onderzoek te doen naar de officiële archieven over Duitsers die na de Tweede Wereldoorlog naar Argentinië kwa men. Wiesenthal, die oorlogsmisdadigers opspeurt, krijgt de be schikking over alle archiefstukken. Eerder deze maand had Wie senthal Argentinië bekritiseerd omdat veel archiefstukken nog altijd niet kunnen worden ingezien. Palestijn doodt Israëli bij busstation Jeruzalem» Een 28-jarige Israëli is vanochtend bij een busstation in Jeruzalem doodgestoken dooreen Palestijn. De aanvaller ver wondde twee andere Israëli's voordat hij zijn toevlucht zocht in een nabij gelegen Arabische wijk. Zes mensen vermoord in New York new york» In een appartement in de Newyorkse wijk Bronx zijn gisteren de ontzielde lichamen van drie volwassenen en drie tie ners gevonden. De politie vermoedt dat de zesvoudige moord verband houdt met drugs. Omwonenden hadden kort na mid dernacht wel schoten, gebons en het geluid van wegrennende mensen gehoord, maar niet meteen de politie gewaarschuwd. Dat gebeurde pas nadat iemand door deuropening de lichamen had zien liggen Atlantische Mislukte aanslag op minister van defensie Algerije is het afgelopen weekeinde opgeschrikt door een reeks van terreuraanslagen, die het werk zijn van leden van de Gewapende Islamitische Beweging. Deze terreur groep is nauw verbonden met het sinds vorig jaar verbo den Islamitische Heilsfront (FIS), dat van Algerije een is lamitische staat wil maken. algiers-barcelona ruud de wit correspondent Drie fundamentalisten openden gisteren in de hoofdstad Algiers het vuur op een wachtende bus voor een school, waar kinderen van militairen en politieagenten onderwijs volgen. Geen van de scholieren werd getroffen, maar de chauffeur van de bus stierf later in een ziekenhuis aan zijn verwondingen. Ook werden tij dens een militaire actie in het plaatsje Bugara drie vermeende terroristen doodgeschoten. In Constatine en Annaba werden nog eens twee radicale moslims van het FIS gearresteerd. De meest spectaculaire aan slag was echter die van zater dagochtend, waarbij de Alge rijnse minister van defensie Khaled Nezzar, op een miracu leuze wijze aan de dood ont snapte. Nezzar, die als lid van de Hoge Staatsraad een van de machtigste personen in het land is, was rond een uur of tien in een gepantserde auto op weg naar zijn ministerie in de hoofdstad, toen een langs de weg geparkeerde auto, volgela den met explosieven, tot ont ploffing werd gebracht. Niemand raakte bij de aan slag gewond, maar de paniek bij het ministerie van defensie in de wijk El Biar was groot. Lijf wachten van Nezzar schoten in het wilde weg, terwijl winkelen de burgers ijlings dekking zoch ten. toen ze de enorme knal van de ontploffing hoorden. Eveneens zaterdag werden in de wijk El Harrach, op drie kilo meter van het centrum van de Algerijnse hoofdstad, een fun damentalistisch commando vier politieagenten dood. Een van de slachtoffers was het hoofd van de stadsveiligheid van Algiers. De dubbele aanslag in Algiers kwam nog geen 24 uur na de te rechtstelling van vier funda mentalisten, die eerder door een militair gerechtshof in Our- gla ter dood waren veroordeeld. De vier fundamentalisten wer den geëxecuteerd voor hun be trokkenheid bij een aanval van de terreurgroep Gewapende Is lamitische Beweging in novem ber 1991 op de militaire grens post van Guemmar. Bij deze aanslag vonden drie militairen de dood en maakten de terreurgroep een grote hoe veelheid wapens buit. De vroegere communistische leider Algirdas Brazauskas heeft gisteren met overmacht de eerste presidentsverkiezin gen in de Oostzeerepubliek Li touwen gewonnen. Brazauskas kreeg bijna zestig procent van de stemmen. Zijn concurrent Stasys Lozoraitis, die de steun had van de onafhankelijks- heidsbeweging Sajudis, bleef op 39 procent steken. Brazauskas (60) was al waar nemend president nadat zijn Democratische Arbeiderspartij bij de parlementsverkiezingen vorig jaar november verras send als winnaar uit de bus kwam. „Er wacht mij een grote taak", verklaarde Brazauskas toen de uitslag bekend werd. „Ik ben niet bang voor de verantwoor delijkheid, ik weet wat het bete kent aan de macht te zijn". Hij zei dat hij „als president alles zou doen om de relaties met de buurlanden, inclusief Rusland, te ontwikkelen in de geest'van wederzijds begrip en samen werking gebaseerd op gelijke rechten". De oud-partijleider, die voor de ineenstorting van de Sov jetunie aan het hoofd van de Li touwse communisten in 1989 aanstuurde op een breuk met het Kremlin, pleitte in de ver kiezingscampagne voor voor zichtigheid op economisch ge bied en een pragmatische aan pak van de betrekkingen met Moskou. Nadat hij gisteren zijn stem Algirdas Brazaukas had zaterdag tijd voor ontspanning. Hij bezocht een basketbalwedstrijd in Vilnius. foto ap had uitgebracht zei hij: „Wij hebben grote belangen in Rus land en Rusland heeft dat ook in Litouwen. Zij hebben de toe gang tot de Baltische zee en (de Russische enclave) Kaliningrad nodig. Ik denk dat onze relaties zich moeten stabiliseren." Litouwen is afhankelijk van zijn olieleveranties aan Rusland, maar de Baltische staat is na de teloorgang van het communis tisch bestel in hetzelfde econo mische moeras als zijn reusach tige buurland terechtgekomen. De inflatie bedroeg in 1992 1.163 procent en de industriële produktie is de afgelopen twee jaar 55 procent verminderd. Lozoraitis, die Italië en de Verenigde Staten opgroeide en ambassadeur van Litouwen in Washington is, voerde campag ne met de belofte dat hij nieuwe ideeën naar zijn vaderland zou brengen. Veel kiezers hadden daar echter geen boodschap aan en gaven de voorkeur aan iemand die zij kenden. Lozorai tis liet weten dat hij weer terug gaat naar de ambassade in Was hington. Vytautas Landsbergis, die Li touwen naar de onafhankelijk heid leidde, besloot niet mee te doen aan de verkiezingen nadat Éijn nationalisten een gevoelige nederlaag leden bij de parle mentsverkiezingen. Hij steunde Lozoraitis. muqdisho» Het dragen van wapens is sinds de komst van de Amerikanen verboden in de Somalische hoofdstad Muqdisho. Vandaar dat deze Somaliërs hardhanding worden aangepakt nadat een Amerikaanse patrouille een pistool en een bajonet ontdekte bij het tweetal. Amerikaanse en Pakistaanse troepen hebben het afgelopen weekeinde veel wapens en munitie buitgemaakt. foto reuter dan eldon

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5