Olielozers langs kust weer vrijuit r'MWW PU Eurometaal gaat van munitie over op autobeveiliging Kok weer beschikbaar als lijsttrekker van de PvdA Brinkman hamert lager tekort op Binnenland Kinderpersfoto van het jaar Venlose Turken eisen actie tegen agenten VVD roept Bukman op matje over bananen Boete voor onveilig vrijende AIDS-patiënt Plan voor DAF klaar Studenten in actie MAANDAG 15 FEBRUAR11993 Buurtbewoners bewaken wegen stadskanaal De gemeente Stadskanaal gaat haar burgers inzet ten voor verkeerstoezicht. Inwoners van deze Groningse ge meente die aan een weg wonen waar regelmatig te hard wordt gereden, gaan snelheidsovertreders voortaan zelf aanpakken. Ze delen geen boetes uit, maar mogen wel automobilisten staande houden. Dat werkt effectiever dan een bekeuring, menen burge meestér en wethouders. „Het is veel pijnlijker als een medebe woner tegen een verkeersovertreder zegt: 'hè, je rijdt mijn kind nog dood', dan wanneer zo iemand een boete krijgt. Het betalen van een bekeuring is en blijft toch vaak een anonieme gebeurte nis", zegt verkeerswethouder Van den Bremen. Gedenkteken beklad met blauwe verf Amsterdam Onbekenden hebben gisteravond een gedenkteken Amsterdam-noord beklad met racistische leuzen. Het l denkteken staat aan de Klaprozenweg, op de plaats waar enkele tientallen jaren geleden Turkse werknemers van de scheepswerf NDSM in barakken waren gehuisvest. Nadat de barakken het veld hadden moeten ruimen wegens nieuwbouw, werd de pla quette geplaatst. Volgens een woordvoerder van de politie zijn er met blauwe verf teksten zoals „oprotten kankerturk" en „black back, Amsterdam white" opgespoten. Zestig fans opgepakt bij PSV-Ajax eindhoven Rond de voetbalwedstrijd PSV-Ajax heeft de Eindho- vense politie gisteren zestig aanhoudingen verricht onder de aanhangers van beide clubs. Een supporter werd ingerekend wegens het brengen van de Hitlergroet, 25 in verband met het bezit van messen en knuppels en 15 na vechtpartijen. De overi ge verdachten werden aangehouden voor kleinere vergrijpen. De wedstrijd had overigens een rustig verloop. Bijrijder geldwagen doodgeschoten den haag Een 27-jarige bijrijder van een geldwagen is zaterdag morgen bij een overval doodgeschoten in de Haagse Waldorps traat. Het slachtoffer uit Rijswijk liep met een geldcassette van de supermarkt Konmar naar de wagen, toen hij door een gewa pende man werd overvallen. De bijrijder slaagde er in om met de geldcassette de auto te bereiken en werd toen twee keer door het hoofd geschoten. Hij overleed in het Westeindeziekenhuis. De dader gihg er zonder buit, samen met een mededader van door die zat te wachten in een auto. De wagen is later terugge vonden. Ruim 400.000 bezoekers Auto RAI Amsterdam De Auto RAI heeft dit jaar 415.188 bezoekers getrok ken, een lichte stijging ten opzichte van twee jaar geleden toen 399.481 mensen de tentoonstelling bezochten. Van de bezoekers maakte een derde gebruik van het openbaar vervoer om naar de 54 automerken te komen kijken. Van iedere vijf bezoekers was er één een vrouw. Gemiddeld bleef men drieëneen half uur op de tentoonstelling. Forse daling advertenties dagbladen Amsterdam De gemiddelde omvang van advertenties in de Ne derlandse dagbladen is in 1992 met bijna acht procent gedaald ten opzichte van het jaar daarvoor. Dat blijkt uit de jongste jaar cijfers van het Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit (Ce- buco). Bij de landelijke bladen daalde het advertentievolume met gemiddeld 8,5 procent, bij de regionale dagbladen met ge middeld 7,3 procent. De daling werd vooral veroorzaakt door een sterke daling in de omvang van personeelsadvertenties. Ver der werd minder geadverteerd op het terrein van merken en diensten, detailhandel en onroerend goed. den haag «gpd Vice-premier en minister van fi nanciën Wirji Kok stelt zich bij de volgende verkiezingen op nieuw beschikbaar als lijsttrek ker voor de Partij van de Arbeid. Kok sluit overigens niet uit dat hij na de verkiezingen als ka merlid terugkeert. De PvdA- voorman zei dat gisteravond in KRO's Brandpunt. „Ik ben gemotiveerd en er po litiek en mentaal op voorbereid om dat te doen", antwoordde Kok op de vraag of hij bij de ko mende verkiezingen de PvdA- lijst wil aanvoeren. „Als men vindt dat ik de beste ben voor die nieuwe periode, dan ben ik daarvoor beschikbaar. Wat mij betreft graag." Kok speculeerde zelfs op een toekomstig pre mierschap. „We gaan voor goud en niet voor zilver of brons." De PvdA-leider stelde dat het voor de hand ligt dat „bij een redelijke atmosfeer in de coali tie" zijn partij en het CDA, eventueel aangevuld met D66, met elkaar verder gaan. Hij acht ook andere coalities zonder het CDA mogelijk. „Het is goed voor een democratie als men sen weten dat er ook nog ande re oplossingen zijn. Het is goed voor het CDA om te beseffen dat het, als je te arrogant bent, ook anders kan. Politici zijn ook maar mensen." CDA-fractieleider wijst plan Kok af de ene kant en het kabinet en de PvdA-fractie aan de andere kant. „Het gaat er niet om of Lubbers gelijk heeft of Brink man. Dat vind ik een beetje ge neuzel. Het gaat erom dat we nu niet moeten gaan zeggen: het is allemaal wat moeilijk, la ten we het een beetje oprek ken." den haag «gpd CDA-fractieleider Brinkman wil niets weten van het plan van minister Kok van financiën om pas op de plaats te maken met het terugdringen van het finan cieringstekort. Hij stelt zich daarmee ook opnieuw op tegen premier Lubbers, die Kok vrij- in diens voornemen steun- n Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappen^ Persdienst Amsterdam Leden van de World Press Photo-kinderjury tonen de foto die zij hebben uitgeroepen als 'Kinderpersfoto van 1993'. De foto is in Somalia gemaakt door de Franse fotograaf Joel Robine van Agence France Press. foto anp marcel antonisse Onderzoeken opsporingsteam lopen op niets uit driebergen «anp Het Justitieel Opsporingsteam Milieudelicten Noordzee (JOMN) heeft in 1992 geen van de veroorzakers van grote olievlekken voor de Nederlandse kust kunnen achterha len. Het team sluit binnenkort zonder resultaat het laatste nog lopende onderzoek uit het vorige jaar af. meter voor de Belgische en Ne derlandse kust, op 1 juli een vlek van vier kilometer bij drie honderd meter bij Schevenin- gen en op 13 oktober een vlek van vijf bij twee kilometer voor Den Helder en aangespoelde olie op de stranden van Texel en Vlieland. De lozingen kostten een onbekend aantal vogels het leven en veroorzaakten hoge Onder verantwoordelijkheid van de Amsterdamse officier van justitie voor Noordzeezaken onderzochten experts van poli tie, justitie en scheepvaartin stanties in 1992 de drie grootste olielozingen voor de Neder landse kust. Dat was op 6 febru ari een vlek van zes bij drie kilo- opruimkosten. Ten bate van de onderzoeken zijn tientallen schepen in tal van havens on derzocht, ladingpapieren ge controleerd en restanten van olieladingen bemonsterd om te worden vergeleken met de ge loosde olie. Na verwerking van de gegevens bleken alle sporen dood te lopen. Volgens de woordvoerster ontbreekt nog steeds een goede methode voor het terugvinden van lozende schepen. Kapiteins kunnen be lastende aanwijzingen gemak kelijk wissen door chemicaliën door de olierestanten in hun tanks te mengen. Rinnooy Kan: Tijd rijp voor gasboren in de Waddenzee DEN HAAG ANP Het bedrijfsleven is klaar voor het boren naar gas in de Wad denzee. In de achterliggende ja ren zijn methoden ontwikkeld om dat schoon en veilig te doen. Dat zei voorzitter Rin nooy Kan van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen vandaag tijdens een bijeen komst van de olie- en gasindus- trie in Den Haag. Een thuismarkt van voldoen de omvang is volgens hem es sentieel voor het handhaven van een goede internationale concurrentiepositie. En dat is van belang voor de kansen van onze industrie om als toeleve rancier mee te dingen bij de ko mende exploitatie van de enor me energievoorraden in de voormalige Sovjetunie. Gemoederen lopen op bijeenkomst hoog op Bovendien heeft de politie volgens hen „in flagrante strijd is gehandeld met een aantal es sentiële politierichtlijnenKök- sal had niet mogen worden ge boeid en bovendien is verzuimd medische hulp in te roepen. /Vis Van Graafeiland blijft weigeren alvast maatregelen tegen de agenten te nemen, zal de fami lie die in een kort geding van hem eisen, zo lieten de advoca ten weten. Van Graafeiland bleef dat za terdag echter weigeren. Volgens hem geldt ook voor de betrok ken politiemensen dat zij on schuldig zijn zolang hun schuld niet absoluut vaststaat. Hij be streed ook de visie van de Turk se delegatie dat de rijksrecher che in zijn rapport over de zaak de politie van Venlo van grof ge weld heeft beschuldigd. „De Rijksrecherche beschuldigt nie mand, maar rapporteert slechts aan de hogere overheid." De Turkse parlementariër Aköz stelde dat zijn geduld op is. „In het gerechtelijk rapport staan verwijzingen naar schuld bij ambtenaren. De officier van justitie zag voldoende aanlei ding tot een gerechtelijke pro cedure naar de schuldvraag. Moeten we nog procedures af wachten", vroeg Aköz. Hij wil uiterlijk binnen twee weken ab solute duidelijkheid. Zo niet, de De Venlose burgemeester Van Graafeiland wacht een kort ge ding als hij niet snel de agenten schorst die waren betrokken bij de dood van de 32-jarige Turk Köksal. Köksal werd op 8 janua ri hardhandig gearresteerd en overleed een dag later aan de gevolgen van een hersenbloe ding. Hoewel de officier van jus titie inmiddels heeft besloten tot een gerechtelijk vooronder zoek eist de familie van Köksal dat de burgemeester als hoofd van de politie nu al disciplinaire maatregelen neemt. Tijdens een bijeenkomst van familie, politie, burgemeester en een officiële onderzoekdele- gatie uit Turkije liepen zaterdag de gemoederen hoog op. Vooral de opvatting van de burgemees ter dat het politie-optreden noch het late inroepen van me dische hulp invloed heeft gehad op het overlijden van Köksal, kwam hem op felle kritiek te staan. De advocaten Knoop en Van Aalst verwezen naar een rapport van patholoog anatoom Voortman, die niet uitsluit dat geweld een „verer gerende werking" heeft gehad op de hersenvliesbloeding van Köksal. Zijn Duitse collega Staak stelt in een second opinion dat i de dood van Köksal „offen- bar eine Auseinanderstetzung dan zal hij het rapport ist vorausgegangen" ('kennelijk rijksrecherche ter sprake bren een handgemeen gaan'). voorafge- gen in het Turkse parlement. leeuwarden. anp den haag anp angst en beven de toekomst te gemoet in verband met de GATT-onderhandelingen voor een vrije wereldhandel. En dan wordt zoiets plotseling tussen door gefrutseld. Dit valt voor mij in dezelfde categorie als het geven van extra melkquotum aan Italië, terwijl dat land zich nog nooit heeft gehouden aan de regels voor de superheffing." Ook minister Bukman verzet te zich vorige week, zonder suc ces, tegen het EG-voomemen. De WD vraagt zich echter af hoe het kan dat Bukman zich in december vorig jaar nog ak koord verklaarde. Blauw wil nu dat Bukman het Brusselse besluit Voorlegt aan de GATT in Genève. De WD'er verwacht dat directeur-generaal Dunkel van de Gatt een vernie tigend oordeel zal vellen over het bananenbesluit. Dat kan er toe leiden dat het besluit in de GATT-onderhandelingen uit eindelijk ongedaan wordt ge maakt, aldus Blauw. De Tweede-Kamerfractie van de WD wil dat landbouwminister Bukman zich morgen in de Ka mer komt verantwoorden voor zijn optreden in de Brusselse bananen-affaire. De WD is hoogst ongelukkig met het EG- besluit om import-bananen uit voormalige Europese kolonies te bevoordelen boven bananen uit Midden- en Zuid-Amerika. Volgens WD-woordvoerder P. Blauw is het EG-besluit in strijd met het landbouwakkoord dat vorig jaar met de Verenigde Staten is gesloten. Daarbij wer den belangrijke stappen gezet op weg naar een volledige vrij handel van landbouwproduk- ten. Nu gaat diezelfde EG be schermende maatregelen in voeren voor bananen uit de voormalige kolonies, aldus Blauw. „Dat kan in mijn bele ving niet. Of je liberaliseert al les, of niets. Grote delen van de Europese landbouw zien met ■VT/ BREE seropositief was. Nu blijkt dat ze niet is besmet, is de hoogte van het schadebedrag gedaald tot enkele duizenden guldens. De vrouw ziet het geld als een tegemoetkoming wegens 'ge- derfdelevensvreugde'. Het Hooggerechtshof moet nog uitspraak doen over even tuele strafrechtelijke vervolging van de man. De officier van jus titie wilde eerder niet tot vervol ging overgaan omdat de AIDS- patiënt niet meer zo lang heeft te leven. EINDHOVEN GPD De bewindvoerders hebben hun reddingsplan voor DAF klaar. In het - nog geheime - plan staat met hoeveel personeelsleden DAF vrachtwagen^ gaat maken en hoeveel kapitaal daarvoor nodig is. Het wachten is nu op geld van de Vlaamse overheid en de banken. Volgens eerdere uitlatingen van de bewindvoerders Dete- rink erf Meeter zal het nieuwe DAF zo'n tienduizend vracht wagens per jaar moeten maken. Dat ZOU met ongeveer 2.500 personeelsleden in Eindhoven en 750 mensen in het Vlaamse Westerlo moeten gebeuren. Een 29-jarige AIDS-patiënt uit Leeuwarden moet schade beta len omdat hij bewust onveilig heeft gevreeën met een 29-jari ge plaatsgenote. De hoogte van de schadeclaim wordt nog vast gesteld. Dat heeft de rechtbank in Leeuwarden bepaald. De AIDS-patiënt leerde het slachtoffer vorig jaar kennen in het ziekenhuis waar ze beiden verbleven. Man en vrouw kre gen een relatie en gingen met elkaar naar bed. De man deed zich voor als kankerpatiënt en verzweeg dat hij AIDS had. In eerste instantie eiste het slachtoffer een schadevergoe ding van enkele honderddui zenden guldens. Dat was toen ze nog niet wist of ze wel of niet Amsterdam Enkele honderden studenten demonstreerden zaterdag in Amsterdam tegen racisme. De stoet begon op de Dam en eindigde op het Museumplein. De demonstratie werd georganiseerd door het comité 'Studenten tegen discriminatie' van de Joke Smitschool in Amsterdam. toro» anp» cor mulder de. Voor de radio zei Brinkman gisteren dat „we helaas zien dat het met de werkgelegenheid en de lastendruk niet de goede kant op gaat. Als je dan ook al de doelstelling niet inlost om het financieringstekort verder te laten dalen, dan haal je geen fraai rapport". Om het financieringstekort volgend jaar opnieuw met een half procent terug te dringen (tot 3,25 procent) is waarschijn lijk een bezuiniging van onge veer acht miljard gulden nodig. Brinkman gaf aan te willen be zuinigen op zaken als de sociale zekerheid, studiefinancieringen de volksgezondheid en deed een beroep op de PvdA daaraan mee te werken. Brinkman benadrukte overi gens niet uit te zijn op een con flict tussen de CDA-fractie aan zaandam gpd Directeur J. Haasnoot van Eurometaal is aangeslagen. Hij heeft vrijdag be kend moeten maken dat voor 308 van de 488 mensen van het munitiebedrijf in Zaandam geen plaats meer is. Euro metaal zegt op geen andere wijze te kunnen overleven nu de belangrijkste opdrachtgever, het Nederlandse leger, de eerstkomende vijf jaar geen munitie meer nodig heeft. Tien jéar geleden telde Eurometaal nog 1.200 werkne- „Het was de meest trieste medede ling in mijn carrière. Driehonderd ar beidsplaatsen in één klap weg. Tja, dan ben je toch aangeslagen. Drama tisch. Het personeel weet het nog maar kort. Ik was al langer op de hoogte. Heb wat meer de tijd gehad om de klap te verwerken." Haasnoot was al vanaf het moment dat het ministerie van defensie met de Prioriteitennota kwam op de hoogte. Daarin staat dat grofweg de helft van het Nederlandse leger op termijn ver dwijnt. Het aantal opdrachten van De fensie voor Eurometaal loopt met ze ker de helft terug. „U moet bedenken dat we nog minder dan tiep procent aan orders krijgen, dan we hadden ge pland. In de munitie-industrie wordt altijd lang vooruit gepland. Zo'n klap als we nu te verwerken kregen, kunnen we niet meer opvangen." De Tweede Kamer behandelt de Prioriteitennota half mei. Volgens de voorman van Eurometaal was het ech ter duidelijk dat niet zo lang kon wor den gewacht. „Het was geen gemakke lijke beslissing", zegt Haasnoot. „Dit snijdt verschrikkelijk diep in het be drijf. Maar als we nog langer hadden gewacht, dan zouden we over enige tijd de poorten moeten sluiten. Wij willen dat Eurometaal blijft voortbe staan. We kiezen voor de mensen die kunnen blijven. Daarom moeten we ook zuinig zijn bij het vaststellen van het sociaal plan. Want geld dat we daaraan uitgeven, kunnen we niet ge bruiken voor nieuwe investeringen." „Ik kwam in augustus 1982 bij Euro metaal en werd toen al geconfronteerd met de nota Overlevingsperspectief met dertig aanbevelingen van de on dernemingsraad. vakbonden en staf mensen. Toen al werd gezegd dat Eu rometaal commerciëler moest worden. De jaren daarna kwamen er onver wachts grote munitieorders. We heb ben vervolgens grote investeringen ge daan in de technologie voor het ma ken van geavanceerde munitie. Niet de jaarlijkse acht miljoen gulden, rometaai dat afhankelijk is van muni tie is het een bittere pil. Kijk, als op de wereld minder munitie wordt ge maakt, is niemand daar tegen. Ik kan de toekomst niet voorspellen, maar mocht er onverhoopt iets gebeuren, dan moeten we niet alle schepen ach- tet ons hebben verbrand." Eurometaal gaat voorlopig door op bedragen tussen de tien a vijfentwintig de commerciële markt. Het bedrijf le- miljoen gulden." Later bleek dat op het verkeerde paard werd gewed. De omschakeling naar de commercie werd uiteindelijk pas in 1987 ingezet. De ontspanning tussen Oost en West had natuurlijk gevolgen voor de wapenindustrie en dus voor Eurome taal. „Iedereen is blij met deze ontwik kelingen. Maar voor een bedrijf als Eu- vert beveiligingsprodukten onder de naam Mul-T-lock en maakt CV-ketcls. Deze omschakeling valt niet mee, zegt Haasnoot. „Maar ik ben optimistisch. Eind dit jaar beginnen we met de autobeveiligingsbranche. Volgend jaar gaan we produceren Del Is toch Ved eerder dan we aanvankelijk hadden gewacht." Geen pensioen voor na dood verwekt kind Een kind dat wordt geboren uit kunstmatige inseminatie na het overlijden van de vader telt niet mee voor de hoogte van het we- duwenpensioen. Dat heeft de rechtbank in Assen bepaald in een zaak van een Hoogeveense tegen de Sociale Verzekerings Bank (SVB). De vrouw heeft een dochter van zeven jaar die twee |8U na het overlijden van haar echtge noot is verwekt door kunstmati ge inseminatie met diens sper ma. Dat was mogelijk omdat de overledene als donor fungeerde bij een spermabank en sperma van hem was opgeslagen. De rechtbank stelt dat de Al gemene Weduwen- en Wezen wet (AWW) bepaalt dat voor de ze uitkering slechts de kinderen meetellen die al waren geboren op de dag van overlijden of van wie de weduwe op dat moment zwanger was. Deze bepaling is opgesteld in een tijd waarin de huidige inse minatietechniek niet bestond. Als de wet in dit opzicht moet worden aangepast, dan is dat een taak van de politiek en niet van de rechter, aldus de rechter. De vrouw gaat in beroep.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3