De spaghetti-methode van Tjerk Westerterp Vrede Cyprus verder weg door overwinning Clerides Feiten &Meningen Zakkenrollers MAANDAG 15 FEBRUAR11993 2 Directeur Optiebeurs gciat met pensioen Theodorus Engelbertus Westerterp vindt het helemaal niet leuk om vandaag afscheid te nemen. Hij is een per soonlijkheid in Brussel en Den Haag als ambtenaar en politicus, een bekende verschijning op de feesten en par tijen van beter gesitueerd Nederland en algemeen direc teur van een instelling waar heftig wordt gegokt met gro te bedragen: het casino van de financiële wereld, de Eu ropese Optiebeurs in Amsterdam. den haag peter slavenburggeen barst schelen. „Zolang in de De in 1930 in Rotterdam gebo ren Tjerk Westerterp is niet vie; van een paar alinea's in de krant. Regelmatig treedt hij op als figurant of hoofdrolspele societyrubrieken. Lezers van roddelbladen kennen hem als de flamboyante party-tijger, met een glas in de hand druk ir de weer voor een goed doel. Onder journalisten staat hij be kend als de ijverige voorzitter van de Stichting Westerterp Vooruit. Dat kan hem allemaal De optiebeurs is een we reld op zichzelf. De gewo ne handel in aandelen is voor buitenstaanders ai zo goed als onnavolgbaar, maar een wonder van dui delijkheid in vergelijking met wat er op de optie- vloer plaatsvindt. Make laars in reguliere effecten spreken niet voor niets over 'de goktent van Wes terterp' wanneer zij de EOE-optiebeurs bedoelen. De optiebeurs is afgeleid van de effectenbeurs. Een optie geeft het recht om aandelen te kopen of te verkopen tegen een vast gestelde prijs en binnen een vaste termijn. Wie denkt dat een bepaald aandeel in waarde zal stij gen neemt een optie om dat aandeel tegen de hui dige (lage) prijs te kopen; een zogenoemde call optie. Bij een put optie werkt het omgekeerd: wie denkt dat de koers van een aandeel zal dalen, neemt nu een optie om de aandelen later tegen een hogere prijs te verkopen. Winst maken in een dalende markt is zeer goed mogelijk. het foto-bijschrift tenminste staat: Westerterp, komma, di recteur van de Europese Optie beurs." De voormalige staatssecretaris en minister, zette zich de afge lopen vijftien jaar met hart en ziel in voorde naamsbekend heid van de Optiebeurs. Met betrekkelijk succes: vrijwel geen sterveling weet wat er op die beurs gebeurt, maar dat het daar gaat om het 'Snelle Grote Geld' is algemeen bekend. Aanvragen voor interviews naar aanleiding van zijn vertrek wees Westerterp af. Het waren er te veel. Dan maar een perslunch, voornamelijk met specialisten van de financiële pers als gast. Achter de futuristisch beveiligde toegangssluis van de Optie beurs aan het Rokin in Amster dam worden de bezoekers naar een vergaderzaal geleid. Peper dure schilderijen aan de wand, broodjes kroket, ouwe kaas en verse rosboief op tafel; het da gelijks menu van de gemiddelde bedrijfskantine. De directeur stelt voor éérst de tanden in de broodjes kroket te zetten: „Anders worden ze koud, da's zonde." Na een ake lige stilte neemt de ex-KVP-man definitief het woord. „Over he den en verleden - de toekomst laat ik over aan mijn opvolger." Headhunter In 1978, na vier jaar als minister van verkeer en waterstaat in het kabinet-Den Uyl en nog een jaartje als kamerlid voor het CDA, stond Westerterp op de nominatie benoemd te worden tot burgemeester van Nijmegen of Den Bosch. Een zogenoemde executive searcher, een chique soort headhunter, benaderde hem met het verzoek directeur te worden van de optiebeurs in oprichting. „Mijn eerste reactie Theodorus Engelbertus Westerterp. was: Opties? Daar weet ik niks van. Maar dat hoefde ook niet, men was op zoek naar een manager. Na een periode van vijftien jaar in de politiek was dat een uitdaging die me aan sprak." Westerterps doel in die dagen was niet eenvoudig maar hel der. De optiebeurs in Amster dam moest in een paar jaar enorm groeien, naar Ameri kaans model. Het was de eerste optiebeurs in Europa en dat moest zo blijven. Vandaar ook de naam: Europese Optiebeurs. Nu, vijftien jaar later, moet de vertrekkende directeur beken nen dat die opzet is mislukt. „Voor wat betreft de omzet is de Europese Optiebeurs n vijf in Europa en er zijn er nu 22." Wel weet Westerterp in middels alles wat er over opties valt te weten. Het geld voor de oprichting van de beurs werd bijeengebracht door de Vereniging voor de Ef fectenhandel. Toch zag bijna niemand brood in opties, zeker niet de mannen op de vloer van Beursplein 5. Zij beschouwden het allemaal als onzin, hoewel de Optiebeurs een grote klant werd van de effectenbeurs. Het eerste jaar bedroeg het verlies 3,5 miljoen. Dat liep op tot 16 miljoen verlies in 1980. Wester terp moest gaan bedelen. „Die eerste drie jaar heb ik wel eens gedacht: jonge, jonge, waar ben je aan begonnen. Moet ik hier een beetje met de pet rond om de zaak draaiende te houden. In het gebouw van de Effectenbeurs werd ik mee warig nagestaard. Mij werd ge vraagd: Wanneer ga je die tent nou eens sluiten?" Het was in die treurige tijd dat Westerterp het licht zag. Spon soring was het nieuwe tover woord. Nee, geen sponsoring van, maar dóór de Optiebeurs. Eerst investeerde hij een paar ton in Roda JC, een voetbalclub die het tenslotte nog moeilijker kreeg dan de Optiebeurs zelf. Vervolgens ontdekte Westerterp het paard. Springpaarden, ga FOTO CPD CEES ZORN degeslagen door eën koop krachtig publiek. Ze deden en doen hun best voor Westerterp: Optiebeurs Egano, Optiebeurs Darco en Optiebeurs Walzerkönig. Sierlijk nemen zij de dubbele oxer en andere obstakels, terwijl de man die hun haver betaalt in de sponsorbox gezellig babbelt en een glaasje drinkt met een mo gelijke cliënt. Hoeveel geld pre cies de Optiebeurs in de spring paarden steekt wil hij niet zeg gen. Wie vraagt 'Een miljoen per jaar?' krijgt als antwoord: „Ia, zoiets." Na de economie- roddel- en beurspagina's is Westerterp nu ook een vaste klant van het sportkatem. De sportverslaggevers stellen wat verbaasd vast, dat het Wester terp moeite kost zijn enthou siasme te beteugelen wanneer de knollen van de concurentie de hindernissen niet némen maar afbreken. Spanningen Die karaktertrek speelde hem ook parten in zijn betrekkingen met beurs-bobo's. Nu, bij zijn afscheid, stapt Westerterp daar luchtig overheen. Tuurlijk, er was sprake van spanningen tus sen de Optie- en Effectenbeurs; „Dat zal ook wel met mijn ka rakter te maken hebben, dus nu ik vertrek kan dat alleen maar beter worden." Moord en doodslag zijn in het beursmilieu niet watje noemt bon ton. Niettemin werd enkele malen geprobeerd Westerterp finaal af te maken. Zeker toen hij aankondigde dat de Optie beurs zou overgaan van 'open outcry' op beelschermhandel: beschaafd getokkel achter een stel toetsenborden in plaats van het overspannen geschreeuw op de werkvloer. De timing van die aankondiging kon niet slechter: een dag eerder maakte de Effectenbeurs bekend dat daar geen beeldschermen zou den komen. De kleinere 'floor brokers'schreeuwden moord en brand. Het conflict sleepte zich meer dan een jaar voort. Na veel geruzie en gedreig met pro cessen koos het beursbestuur voor een gemengd systeem dat in 1995 operationeel moet wor den: computers èn directe han del op de beursvloer. „Het is een fout waar ik echt spijt van heb. Ik vind nog steeds dat die schermen noodzakelijk zijn, maar het moment om dat be kend te maken was slecht geko zen. Open outcry vind ik prach tig: ik vind het heerlijk om be zoekers rond te leiden op de beursvloer. Maar ik zie ook dat bijvoorbeeld in Chicago de market-makers mekaar afslach ten om een order in de wacht te slepen, terwijl er in Amsterdam sprake is van groepsvorming tussen handelaren onderling. Voor de belegger is de prijsvor ming daardoor niet altijd opti maal." Onder leiding van Westerterp nam het aantal fondsen op de Optiebeurs sterk toe. Ook dat bracht hem in conflict met de Effectenbeurs. Alweer een voor stel voor de introductie van een nieuw fonds, maakte de toen malige commissaris van de no tering, Piet van Outerstep, woe dend. Hij siste Westerterp toe: „Over mijn lijk.'" Zover kwam het niet, maar de verdeeldheid over de spaghetti-methode van Westerterp bleef. Westerterp daarover: ,Je zet veel fondsen op en je ziet wat er beklijft." Wat later omschrijft hij de spaghetti-methode wat plas- tischer: „Je gooit de handel te gen de muur en je kijkt wat er blijft hangen." Westerterp won ook de nodige slagen. Dwars te gen de stroom in introduceerde hij opties met een looptijd van vijfjaar: het werd één van de succesnummers van de optie beurs. Internationaal gezien moet de Amsterdamse beurs genoegen nemen met een bescheiden po sitie. De droom van de vertrek kende directeur - één optie beurs voor heel Europa - is voorgoed vervlogen. Toch ziet Westerterp, de laatste jaren voorvechter van internationale samenwerking, nog grote kan sen voor de Europese Optie beurs, of de European Options Exchange (EOE) zoals zijn win kel officieel heet. Hij koestert zelfs een ideaalbeeld: „De EOE als spin in het web met verbin dingen naar het noorden, naar Frankfurt, Parijs en Londen." Ondanks zijn pensionering zal er in dat web nog wel een plaatsje voor Westerterp zijn. Hij blijft voorlopig voorzitter van het internationale samen werkingsverband van optie beurzen in Europa en adviseur van het 'executive comittee'van de EOE. Ook heeft hij nog vier commissariaten. Dus staat wel vast dat we van Tjerk Wester terp het laatste woord nog niet hebben gehoord. TOM JANSSEN STANDPLAATS PARIJS In iedere fasoenlijke gids over Parijs wordt gewaarschuwd: kijk uit voor zakkenrollers. Op 'hete' metrostations wil het personeel van het vervoersbedrijf ook nog wel eens een waarschuwing via het geluidssysteem doen uitgaan: 'Attention, ilya des voleurs a la tire dans le sectionofwel 'Opgepast, er zijn zakkenrollers in de buurt'. Op andere stations waarschuwt men kortweg voor 'pickpockets' (spréék uit: piekpol&èts). Sinds ik in Parijs woon. heb ik dit soort waarschuwingen vele malen gelezen en gehoord zonder ooit te zijn bestolen. On bewust ga je denken dat de waarschuwing vooral voor toeristen bedoeld moet zijn. Een misverstand. Toegegeven: ik zag er misschien wel een beetje als een toerist uit met mijn cameratas nonchalant aan de schouder bungelend. In metrostation Franklin D. Roosevelt moet die de aan dacht van twee professionele zakkenrol lers hebben getrokken. Halverwege de roltrap voelde ik onraad. Vlak voor me stond een pakweg 16- jarige jongen zenuwachtig achterom te kijken. Bovenaan de trap gekomen liet hij een pakje sigaretten vallen. Terwijl hij zich bukte om dat op te rapen en me zodoende de doorgang belemmerde, voelde ik hoe iemand van achteren tegen me aanbotste. In een reflex gaf ik een met mijn linkerel leboog een forse por naar achteren. De zakkenroller achter me liet onmiddellijk mijn cameratas los waarvan de twee - ge lukkig lege - zijvakken al geopend waren. „Hoepel op", riep ik van de zenuwen in het Nederlands. Een aansporing die het tweetal niet nodig had. In een mum van tijd waren ze in het onderaardse labyrinth uit het zicht verdwenen. Het legioen Parijse zakkenrollers is bijzon der ingenieus. Zeer effectief is de 'blinden- truc'. Een zich als blinde voordoende zak kenroller vraagt u om hem naar de over kant van een drukke verkeersader te lood sen. Daar aangekomen bedankt hij u vriendelijk. Terwijl u zich nog de Barm hartige Samaritaan staat te voelen, ont dekt u tot uw verbijstering dat uw dure horloge de overkant niet heeft gehaald. De Parijse zakkenrollers zijn kortom niet voor een kleintje vervaard. Maar wie de nodige voorzorgsmaatregelen neemt, heeft wei nig te vrezen. HANS GERTSEN CORRESPONDENT NICOSIA Rtr-AFP De ervaren conservatief Glafcos Clerides heeft gisteren verras send de presidentsverkiezingen van Cyprus gewonnen. Zijn ze ge betekent echter een obstakel voor de toch al moeizaam verlo pende onderhandelingen over de toekomst van het eiland, zeggen waarnemers bij het overleg waarin de Verenigde Naties bemiddelen. De 73-jarige advocaat, die door zijn tegenstanders was afge schreven omdat hij te oud zou zijn, won de tweede ronde van de verkiezingen maar net van zijn directe rivaal, de zittende president George Vassiliou. Clerides, leider van de conser vatieve DISY, behaalde 50,3 procent van de stemmen. Hij werd in de tweede ronde ook gesteund door de Democrati sche Partij, die zich in het poli tieke midden beindt en in de eerste ronde steun had verleend aan Paschalis Paschalides. De door de communisten naar voren geschoven miljonair Vas siliou, die er na zijn voorsprong van zeven procent op Clerides in de eerste ronde vanuit ging dat hij zou worden herkozen, moest het doen met 49,3 pro cent, slechts 1.988 stemmen minder dan de winnaar. Hij rea geerde laconiek: „Dat is demo cratie, soms win je, soms verlies je". Op Cyprus bestaat stem plicht en meer dan 93 procent van de 393.000 geregistreerde kiezers kwam opdagen. Clerides' aanhangers gingen massaal de straat op en blok keerden met toeterende auto's het centrum van Nicosia om de overwinning van hun kandidaat te vieren. De verkiezingen werden alge meen beschouwd als een soort referendum onder de Grieks- Cyprioten over het plan van de VN om het Griekse deel van het gedeelde eiland in een federatie met de Turks-Cyprioten te her enigen. Clerides, die aanstaande don Overwinnaar Clerisdes maakt het V-teken temidden derdag aantreedt, riep de Grieks-Cyprioten direct na het bekendworden van de uitslag op tot nationale eenheid. De duizenden zingende en dansen de mensen in de straten van Ni cosia hield hij voor dat „wij on ze krachten moeten bundelen en de strijd voor ons vaderland moeten voortzetten met respect voor de democratie". Hij voegde eraan toe dat hij in zijn vijfjaar durende ambtster mijn als president „een oplos sing voor het probleem Cyprus wil bereiken". „Cyprus moet worden aanvaard als lid van het verenigd Europa aldus het aanstaande staatshoofd. „Dat zou het zoeken naar een oplos sing makkelijker maken". Hij had eerder al laten weten dat hij het niet eens is met het plan de toetreding van Cyprus tot de Europese Gemeenschap afhan kelijk te'fnaken van aparte volksstemmingen in de twee Cyprische gemeenschappen. Clerides geldt als de voorman van de stroming die vindt dat er in de VN-voorstellen te veel concessies worden gedaan aan de Turks-Cyprioten, die in 1983 de alleen door Turkije erkende 'Turkse republiek van Noord- Cyprus' uitriepen. Het Turkse deel, dat het Turkse leger in 1974 bezette, beslaat ongeveer eenderde van het eiland. Vassiliou en de Turks-Cyprische leider Rauf Denktash hebben vorig jaar zomer en herfst lang durige, maar voornamelijk cnteloze onderhandelingen gevoerd onder auspiciën van VN-secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali. Volgende maand zou een nieuwe ronde in het overleg beginnen. Denktash, die heeft gedreigd niet aan de onderhandelingsta fel terug te keren, heeft veel be zwaren tegen de VN-blauwdruk en de daarbij horende kaart; die voorzien in het opdelen van Cy prus in twee gemeenschappen. Het Turkse deel wordt daarin van'de huidige 37 procent van het grondgebied teruggebracht tot 30 procent. Op de Turks-Cyprische leider is internationaal de nodige druk uitgeoefend om eindelijk mee te werken aan een oplossing voor het siepende conflict. Nu ook Clerides zich verzet tegen de VN-plannen zijn de vooruit zichten voor het overleg van volgende maand echter som berder dan ooit. Clerides heeft de plannen van de VN voor een hereniging niet in zijn geheel verworpen, maar wil wel dat ze ingrijpend wor den veranderd. Hij stelt dat de republiek Cyprus dreigt te ver dwijnen door de voorgestelde overgang naar een federaal be stel. Clerides is er ook tegen dat er een nieuwe grondwet komt voor het hele eiland. De internationale gemeen schap, die vooral Denktash ver wijt dat de besprekingen in no vember zijn stukgelopen, heeft de Grieks-Cyprioten gewaar schuwd dat ae VN-vredesmacht niet onbeperkt op het eiland kan blijven. Denemarken heeft zijn VN-troepen al teruggetrok ken en Canada zal dat in juni ook doen. Groot-Brittannië en Australië hebben hun troepen- sterke ingekrompen. Veel Grieks-Cyprioten vrezen dat een vermindering van de VN-patrouilles langs de 180 ki lometer lange Groene Linie, die het noorden van de rest van het eiland scheidt, tot nieuwe ge vechten kan leiden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2