Zandstra jaagt nu nog op 9Olympisch goud' Tomba volledig in de schaduw van Aamodt Sport Troostprijzen voor Ritsma en Veldkamp Chinees Song houdt ISU voor het lapje Van der Hoorn geeft kleur aan marathon MAANDAG 15 FEBRUAR11993 rob onderwater, 0 Zandstra en Koss een paar apart Bart Veldkamp, begin dit sei zoen nog in mineur, keerde de olympische schaats-arena met opgeheven hoofd de rug toe. Na zijn derde plaats op de vijf kilo meter van zaterdag verraste hij vriend en vijand gisteren met een Nederlands record op de tien kilometer. Met zijn 13.46,34 bleef de Hagenaar maar drie se conden verwijderd van het we reldrecord. „Ik heb een rade in mijn leven nog nooit zo goed opgebouwd als nu. Ik had overal schijt aan. Het was een kwestie van rammen en ner gens aan denken. Ik heb wel even gedacht-aan het wereldre cord, maar dat was toch niet haalbaar. Deze ervaring heeft me nog meer gemotiveerd om volgend jaar nog eens alles op de Winterspelen te zetten. Het EK zal ik ook rijden, maar puur om in ritme te blijven en te wennen aan de hal in Hamar", aldus Veldkamp, die volgend jaar ook op de olympische 1500 meter wil uitkomen. Ondanks het feit dat hij er gisteren weinig van bakte op deze afstand. „Ze zullen me wel een eigenwijze flikker vinden, maar het moet toch mogelijk voor me zijn om in de 1.53 te rijden." Bintje Ritsma heeft een abonne ment op het brons genomen. Na zijn derde plaatsen op het EK van 1992 en 1993 viel hij in Hamar voor het eerst in de prij zen op het WK. Zandstra en Koss waren in het 'Vikingschip' twee maatjes te groot, maar achter de 'hulk uit Lemmer' volgde Bart Veldkamp - vierde - op eerbiedige afstand. Ritsma was ook op de 500 en 1500 me ter goed voor een derde plek. De eerste plaats heeft er voor Ritsma geen moment ingeze ten. Daarvoor waren zijn lange afstanden ten opzichte van Koss en Zandstra niet sterk genoeg. „Dat wist ik al van tevoren. Ik had hier alleen kunnen winnen als ik twee wereld-dagen had gehad. Dat was niet zo. Ik was goed, maar niet super." Hoewel hij tevreden was over zijn prestaties in I lamar, genoot Ritsma drie weken geleden meer van het EK in zijn eigen provincie. „Dat was mooier. Lr werden toen fantastische tijden gereden. Als je mag meedoen in zo'n entourage valt dat haast niet te overtreffen. Schaatsen in Thialf blijft toch het mooiste." Falko Zandstra maakt de tien vol hamar» Falko Zandstra is de tiende Nederlandse wereldkam pioen bij de mannen allrounders. De Fries is de derde die in Ha mar zegeviert. Jaap Eden (1895) en Hein Vergeer (1985) gingen Zandstra in het Noorse schaatsdorp voor. De laatste Nederland se wereldkampioen was Leo Visser (1989). Tussen Eden en Ver geer-Visser beklommen Coen de Koning, Kees Verkerk, Ard Schenk, Harm Kuipers, Piet Kleine en Hilbert van der Duim de hoogste schaatstroon. Met ieder drie titels zijn Eden en Schenk in dit opzicht de succesvolste Nederlandse allrounders. In recen te jaren lieten de beste schaatsers (Vergeer. 1985 en 1986) en Visser hun mondiale zege vooraf gaan dooreen Europese triomf. Van Schie bindt strijd aan met Zijlstra Groningen Lia van Schie raakt op toeren. Tijdens wedstrijden om de Gruno-bokaal in Groningen won de Stompwijkse schaatsster de 1500 en 3000 meter, terwijl ze achter Carla Zijlstra de tweede plaats van het algemeen klassement bezette. Na een matige sprint zegevierde Van Schie op de drie kilometer. Met haar tijd van 4.38,89 was ze twee seconden sneller dan Zijlstra. Ook de 1500 meter werd een prooi voor de bij bondscoach Henk Gemser in ongenade geraakte Van Schie (2.15,89). De 7.50,16 die ze neerzette op de afsluitende vijf kilometer was niet voldoende voor de zege, die naar Zijlstra ging. In het algemeen klassement eindigde Annamarie Thomas achter Zijlstra en Van Schie als derde. Martin Hersman staat op scherp collalbo» Martin Hersman lijkt klaar voor de wereldkampioen schappen allround voor junioren van volgende week in Baselga. De Sassenheimse schaatser won het afgelopen weekeinde een internationale wedstrijd in het Italiaanse Collalbo. De 1500 1.57,17) en de 3000 meter (4.11.43) schreef Hersman op zijn naam. Voor de 500 meter had hij 39.25 nodig. Jeroen Straathof bleef achter bij zijn streekgenoot. Het Zoeterwoudse kernploeg- lid legde de 500 nieter af in 39.896. de 1500 meter in 1.57,51 en reed een 5000 meter in 7.15,47. Donk slechts derde in Szentes szentes» De waterpolosters van DONK zijn niet in geslaagd de Europa Cup vanuit Hongarije weer mee naar Nederland te ne- iben. In de halve finale verloor de titelverdediger uil Gouda met 7-8 van de Italiaanse kampioen GS Orrizonte. De bedwinger van DONK was op zijn beurt net niet sterk en gelukkig genoeg om de organiserende vereniging Szentesi SC van de toernooiwinst af te houden: 5-6. De teleurstelling weerhield DONK er niet van de troostwedstrijd om de derde plaats tegen Oeralotsjka tot een goede einde te brengen: 13-10. Het verlangen naar internatio naal schaatssucces is in China kennelijk zo groot, dal zelfs fraude niet wordt gemeden om de Volksrepubliek aan ereme taal te helpen. Chen Song sleep te zaterdag voor het eerst sinds 1963 bij een WK-allround, goud in de wacht voor zijn land. Aan die medaille kleefde Chen Song Har s geen de si echt verschijnen. De Internationale schaatsunie (ISU) stelt als cis dat deelne mers aan een EK of WK de vijf kilometer in 7.25 minuten kun nen rijden. Daarover bestonden ten aanzien van Song op voor hand al twijfels. Song kon geen enkel overtuigend bewijs van zijn stayerskwaliteiten overleg gen en kreeg daarom de maan dag voor het WK van de officials te horen dat hij voortijdig huis waarts kon keren. Huilend bel de Song naar huis en kreeg zo waar bijval van zijn bond. Medio vorige week arriveerde bij de WK-organisatie een fax, met de mededeling dat Song tij dens de laatste Chinese kam pioenschappen 7.22 op de klok ken 1iad gebracht. De ISU nam het bericht voetstoots aan en gaf de Aziaat alsnog permissie aan de start te verschijnen. De Amerikaanse coach Peter Mül- ler bleek minder goedgelovig. Muller dook met een Noorse schaatsstatisticus in de uitsla genlijsten en kwam tot de con clusie dat Song de vijf kilometer nog nimmer binnen 7.25 had geschaatst. Sterker nog: tijdens de laatste Chinese titelstrijd was de winnende tijd op de 5000 meter 7.38. En de naam van de winnaar was niet Song. Zaterdagavond, tijdens de lo ting voor de 1500 nieter, diende Müller daarom een protest in. Song, die 8.01,05 minuten had gedaan over de vijf kilometer, had de bui al zien hangen. Nog voor Müller zijn klacht had ge deponeerd liet Song de toer- nooiorganisalie weten dat hij vanwege een griepje van verde re deelname afzag. De ISU zocht de schuld vooral bij zich zelf. Song mocht zijn gouden medaille van de 500 meter hou den. Falco Zandstra moest in het hol van de leeuw heel diep gaan om de wereldtitel te pakken. foto In het hol van de leeuw liet Falko Zandstra zich tot we reldkampioen kronen. Dertienduizend Noren reisden naar Hamar in de veronderstelling dat hun landgenoot Koss het 'Vikingschip' zou inzegenen met een Noorse wereldtitel, maar het Scandinavische legioen werd door Zandstra getracteerd op een koude douche. Op de hem bekende wijze spotte de 21-jarige flyer uit Heerenveen met alle logica van de topsport. Zelfs een kortstondige opleving van Koss op de 1500 meter kon het Friese ijsko- nijn niet uit balans brengen. gens hem echter al te laat. „Ik dacht: ik stort straks vreselijk in elkaar. Maar afremmen had geen zin, dan wordt het alleen maar moeilijk om later in de ra ce weer te versnellen." De rondjes 34 konden niet uitblijven, dacht Zandstra. maar elke keer als hij Ab Krook pas seerde hoorde hij tot zijn stom me verbazing dat hij er weer een 31'er of 32'er had uitge perst. „Ik heb mezelf verbaasd, ik schaats iedereen weg, maar hoe ik het doe, ik heb geen idee", stelde hij na afloop ver wonderd vast. Liefst drie secon den ging hij onder de tijd van de 's werelds beste vijf kilome ter-rijder (Koss) door. De Noor had met open mond naar zijn Nederlandse belager staan kij ken. „Het is ongelooflijk wat Falko deed." Vrijdagavond had Zandstra nog voor paniek in het Oranje- kamp gezorgd. Het verkoud heidje dat hem eerder in Davos Zandstra's benadering van top sport moet zijn tegenstanders onderhand lot pure wanhoop drijven. Toen zaterdagmiddag coaches en rijders in heftige dis cussies verwikkeld waren om trent de tegenvallende ijskwali teit. ging de commotie geheel aan de benjamin uit de selectie van Krook voorbij. Terwijl zijn voorgangers hun voortvarende start op de vijf kilometer moes ten hekopen met een fikse por tie verzuring in de slotronden, besloot Zandstra tot een nog snellere opening. Geheel onbewust, dat wel. Zandstra wilde gewoon 'lekker schaatsen', maar schrok zich vervolgens het apezuur toen na zeshonderd meter de stadions peaker de snelste opening uit de geschiedenis bekend maakte. „Ik dacht: dit slaat nergens op", aldus Zandstra. Voor een tacti sche aanpassing was het vol een dag in bed had gehouden, kwam terug en ging vergezeld van huidirritaties. „Mijn voeten, handen, hals. overal zaten rode vlekjes. Ik heb geen oog dicht gedaan, ik werd gek van de jeuk", aldus Zandstra. Coach Krook ijsbeerde met het zweet in de handen door het hotel en ploegarts Frank Nusse was met natte lappen in de weer om de WK-troef weer op de been te krijgen. Gister middag, na de huldiging, kon Zandstra er de humor van in zien. „Misschien heb ik al die kwaaltjes wel nodig. Als ik iets heb, schaats ik altijd hard. Laten we dat maar zo houden." De Nederlandse wereldkam pioen kon zich na het slagen van zijn missie daarom voor het eerst een tikkeltje onbescheiden opstellen. „Koss heeft ons ooit in ons huis verslagen, nu versla ik hem in zijn huis. Dat is leuk. Ik ben de beste ter wereld. Ten- Pas twee jaar actief op het hoogste niveau heeft Zandstra reeds twee Europese en een we reldtitel achter zijn naam staan. Aangezien Krook meent dat zijn jongste telg nog lang niet aan zijn plafond zit, lijkt een 'tijd perk Zandstra' aanstaande. Het schaatsfenomeen zelf wil daar (nog) niets van weten. „Ik heb het altijd belachelijk gevonden dat ze twee jaar geleden Koss onklopbaar noemden. Net zo belachelijk is het om nu mij onklopbaar te noemen." Het zal Zandstra niet afhou den van zijn plannen om nog meer parels aan zijn schaats- kroon te verzamelen. Met de blik gericht op volgend seizoen, wanneer in het 'Vikingschip' de olympische titels worden be twist, droomde hij reeds hardop van een gouden plak. „Het liefst win ik de 1500 meter, dat is mijn afstand." Grijzend: „Het liefst win ik goud op alle afstan den. Niets is onmogelijk. Je moet er alleen wel heel erg goed voor zijn." Johann Olav Koss, die in na volging van de Nederlandse schaatsers op hoogtestage gaat, heeft evenzeer zijn zinnen gezet op een goldrush over twaalf maanden voor eigen publiek. Gistermiddag schotelde hij met Zandstra de toeschouwers op de tien kilometer een prestige- strijd voor, waar de spanning vanaf droop. Zandstra, die ze ven seconden mocht verliezen: „Ik had meteen een keiharde aanval van hem verwacht. Die kwam niet. Nou, dacht ik, dan doe ik het zelf maar". Toen de medicijnenstudent uit Oslo uiteindelijk toch het of fensief opende, ontspon zich een boeiend gevecht, waarin beide deelnemers het ogen schijnlijk als een schande be schouwden om achter de ander te schaatsen. Tot Zandstra de Fi nish zag. „Toen drong het pas tot me door dat ik wereldkam pioen was. Ik dacht: laat hem dan maar dit ritje v Ter Aarder keurig zesde in Assen Bozjev, Veenhof, Cazimier, Piel Kleine, Edward Hagen en Rick van der Hoorn waren de smaakmakers in Assen. Het zestal zorgde voor een slagveld. Met een ronde achterstand ble ven alleen Van Kempen, Frans de Ronde en Miel Rozendaal overeind. Elf rijders moesten twee ronden op Bozjev en con sorten toegeven, het peloton zelfs drie. Van der Hoorn was op de zes de plaats de best geklasseerde streekrijder. Net als twee keer eerder dit seizoen beleefde de schaatser uit Ter Aar een goede dag tijdens een superlange ma rathon. Van der Hoorn was con tent met zijn goede klassering. „Van de kopgroep was ik de zwakste schakel, meer dan die zesde plaats zat er niet in", al dus de 28-jarige schaatser. Ri chard van Kempen kwam in een achtervolgend trio als acht ste over de meet. Hij had naar eigen zeggen zitten slapen toen de beslissende ontsnapping op gang kwam. Van Kempen krijgt nog twee kansen om zijn ietwat teleur stellende seizoen goed te ma ken. Volgende week doet het marathoncircus Amsterdam aan, een week later wordt in Groningen de finale verreden. Net als Van Kempen aast ook Henk Angenent op een over winning in één van de afsluiten de wedstrijden. De 25-jarige Alphenaar is al heel het seizoen dichtbij een zege, maar slaagt steeds net niet. In Assen reed hij in de derde groep en belandde op de zestiende plaats. Dit had geen gevolgen voor zijn goede klassering (vijfde) in het alge meen klassement. René Vergeer uit Warmond eindigde als 29ste in het peloton. De Koudeker- kers Jan-Dirk Corts en Ronald de Graaf alsmede Piet van der Geest (Zoeterwoude) stapten voortijdig van het ijs. Bij de B-rijders kwamen Lei derdorper Ronald Snellink (17de) en Rijnsburger Peter Paauw (22ste) in de uitslag voor. Oleg Bozjev is eindelijk in top vorm. Na een seizoen vol tegen slagen zorgde de in Amsterdam wonende Rus in Assen voor een verrassing door de veertiende schaatsmarathon in de reeks van zestien races om de KNSB Cup te winnen. De wereldkam pioen op de lange baan van 1984 in Heerenveen troefde in de eindsprint vijf medevluchters met opvallend gemak af. Arend Veenhof finishte als tweede, Lex Cazemier als derde. Lammert Huitema, die als tiende over de streep ging, behield de leiding van het klassement. Hem kan de KNSB-beker haast niet meer ontgaan. Pas de laatste twee weken voelt Bozjev zich prettig, nadat een slepende knieblessure hem vanaf de start van het seizoen parten heeft gespeeld. „Eerst dacht men dat een meniscus kapot was", verklaarde de stra lende Rus in Assen. „Veel later bleek dat kniebanden overbe last waren. Daardoor kon ik nooit helemaal voluit rijden. De vorige wedstrijd in Geleen ging het ineens weer goed. Ik eindig de als tweede. Dit is mijn eerste overwinning dit seizoen en ook dee i der Bozjev had zich zo veel van het seizoen voorgesteld nadat hij in 1991 de KNSB Cup had veroverd en. in 1992 met gering verschil achter Richard van Kempen als tweede was geëin digd. Schouderophalend en met verontschuldigende gebaren maakte Bozjev die met voorma lige marathonrijder Herbert Dijkstra een etage deelt, duide lijk dat hij veel vaker op de voorgrond had willen treden. Volgende week op de Jaap Eden-baan, waar hij schaatsles geeft, en over veertien dagen tij dens de finale van de cyclus om de cup in Groningen hoopt'Bo- zjev nog voor vuurwerk te zor gen en daardoor de top-tien van het klassement binnen te drin gen. Angenent wil weg bij Siebrand Henk Angenent wil weg bij Siebrand. De 25-jarige marathon schaatser uit Alphen acht de meest succesvolle marathonploeg niet geschikt om tot maximale prestaties te komen. Angenent vindt dat hij te weinig ruimte krijgt om zich te pro fileren. „Bij Siebrand is alles afgestemd op Lammert Huitema en in mindere mate Piet Kleine. Huitema is een goede vriend van ploegleider Rien de Roon. Dat zegt al veel. Bovendien heb ik dit seizoen gemerkt dat De Roon geen vertrouwen in mij heeft." De spruitenteler heeft reeds een aantal aanbiedingen op zak van andere ploegen. Hij geeft de voorkeur aan een rentree bij Dasia. waar hij vorig jaar twee overwinningen boekte. „Die ploeg is mij op-het lijf geschreven. De meeste jongens zijn goed genoeg om voor een dagoverwinning te rijden, terwijl ik juist voor het klassement wil rijden." Angenent vijfde in het klasse ment om de KNSB-cup: „Als ik niet alleen voor anderen hoef te rijden, is een plaats in de top drie zeker haalbaar. Ik denk zelfs dat ik voldoende capaciteiten heb om de cup een keer te win nen." 'Aamorioka'. een variant op 'Al- bertomba'. Kjetil-Andre Aamodt werd het nieuwe idool. Alberto Tomba de schlemiel. De 21-jari ge rijzende Noorse ster verliet de Mount Kotakakura met twee gouden (reuzenslalom en sla lom) en een zilveren medaille (combinatie). Dat was bijna de helft van het totaal van zeven plakken die de Noren vergaar den tijdens de chaotische we reldtitelstrijd ski in Morioka. „Tomba la Bomba" droop af zonder prijs, zonder klassering. De sloom ogende Aamodt had zijn heerschappij gisteren willen afsluiten met een vierde prijs. De weergoden stopten op de laatste dag van de mondiale kampioenschappen de goud- jacht van de vrijgezel uit Oslo, omdat de Super G voor mannen definitief werd geschrapt. Ilij moest genoegen nemen met het goud op de slalom zaterdag, vóór Girardelli en Stangassin- ger. Het laatste woord was voor Katja Seizinger. De 20-jarige Duitse veroverde haar eerste wereldtitel door de Super G op haar naam te brengen. Het was de tweede gouden medaille voor Duitsland bij dê 32ste we reldkampioenschappen, die eindigden zoals ze waren be gonnen: met een afgelasting, maar dit keer een definitieve. „Heja Norge", klonk veelvul dig op de fel bekritiseerde piste in Japan. Een jaar vóór de Olympische Spelen in eigen land heeft de gigantische finan ciële steun van sponsors al het juiste effect. Naast Aamodt was ook Lasse Kjus goed voor goud (combinatie). Het doel, viei» me dailles zoals in Albertville, werd ruimschoots bereikt. „Morioka was slechts een tussenstation," benadrukte Bartsch, de Oosten rijkse bondscoach van de No ren. „Volgend jaar zal de druk onmenselijk zwaar zijn, maar met deze ploeg moeten we het karwei kunnen klaren." Een mogelijke derde gouden medaille ontglipte Aamodt. Sneeuw en wind noopten de or- gansisatoren de Super G giste ren voorgoed van het program ma te halen. Voor het eerst in de geschiedenis werd een num mer geschrapt. „Zeker is het een teleurstelling, maar je zag het aankomen. Onder deze om standigheden was het onmoge lijk te skiën. Ik was zowel gees telijk en lichamelijk zo goed, dat ik een grote kans had om de hattrick ie voltooien", zei Aamodt bijna geeuwend. Zo supersnel hij op de ski's is, zo sloom komt Aamodt buiten de piste over. „Ik ben moe. niet van het skiën, maar van alle in terviews. Ik krijg nauwelijks tijd De Duitse Katja Seizinger eiste de gouden medaille op de reuzenslalom voor zich op. te slapen", gaapte de nieuwe kampioen. „Tien meter lopen is een lijdensweg voor hem", ka rakteriseerde bondscoach Bartsch zijn gouddelver. Alberto Tomba verloor veel van zijn glans in Japan. Hij had zich in het tot nu zwaar tegen vallende seizoen in Morioka willen rehabiliteren. Zijn pogin gen mislukten. Buikgriep en pech velden de Italiaanse play boy. Op de reuzenslalom had de 26-jarige miljonair verstek moe ten lagen wegens darmklachten, zaterdag op de naar voren ge schoven slalom wilde hij zijn gram halen. Eindelijk een we reldtitel op zijn staat van dienst bijschrijven. In de eerste man che miste hij een poortje en was al zijn illusies kwijt. Wereldkampioenschappen zijn hem bepaald niet gunstig gezind. Zijn enige medaille, een bronzen, won hij in Crans Mon tana op de reuzenslalom. In Saalbach twee jaar geleden was zijn beste resultaat een vierde plaats. „Ik ben ontzettend te leurgesteld. Ik vind het jammer voor al mijn fans, maar het zit me gewoon niet mee", sprak Tomba somber. De oorspronkelijk voor giste ren vastgestelde slalom bracht Tomba ook al geen geluk. Hoe wel een aantal dagen niet had kunnen trainen, liet de Italiaan toch de vierde tijd afdrukken in de eerste manche. „Als ik voor honderd procent fit was ge weest had ik dat poortje niet ge mist. Ik was nog niet sterk ge noeg. Het kwam mij zeker on gelegen dat de slalom een dag eerder werd gehouden", aldus Tomba. Startnummer dertien was geen ongeluksgetal voor Katja Seizinger. De twintigjarige Duit se had niet verwacht te winnen na de vierde plaats op de afda ling en het falen op de combi natie, die gewonnen werd door haar landgenote Vogt. „Ik was er niet gerust op, niet uit bijge loof, maar wegens het weer. Ik had de wind vol in het gezicht staan. Het was zwaar." De winnares op de Super G tijdens de Winterspelen van Al bertville bleef de Oostenrijkse Eder en de Noorse Loedemel voor. De laatste leverde met twee medailles, het zilver op de afdaling en het brons op de Su per G, een belangrijke bijdrage aan de Noorse oogst.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 24