Leidsch Dagblad 'Antillen lozen hier criminelen' Falko Zandstra nu echt de beste PP BLOEMKOOL EN KIPDRUMSTICKS. 'Inteelt is gevaar voor allochtonen' 1.99 8.99 on Van boulevard naar boulevard BEL: 0" MORGEN: m GOED NIEUWS Inkatha-leider Buthelezi moet nu slikken of stikken ifóA MAANDAG 15 FEBRUAR11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40084 LOSSE NUMMERS 1,60 Westerterp 2 Westerterp, directeur van de Optiebeurs, gaat met pensioen, maar de ex-minister vindt dat geen prettig vooruitzicht. Akkoord DASA en Fokker rond munchen* bill meyer De Nederlandse overheid hoeft niet op te draaien voor de kos ten van eventuele reorganisaties bij Fokker. De raad van bestuur van Deutsche Aerospace (DA- SA) is vanmorgen definitief ak koord gegaan met deze laatste eis van minister Andriessen van economische zaken. Daarmee is de overname van Fokker rond. Dat maakte DASA-topman Schrempp in München bekend. De laatste eis van Andriessen bleek geen punt voor de Duit sers. Volgens DASA was het nooit de bedoeling dat de Ne derlandse belastingbetaler op zou moeten draaien voor de ex tra kosten van een afslanking. DASA wilde uitsluitend de ga rantie dat gebruik kan worden gemaakt van de bestaande re gelgeving voor saneringen. DASA zelf verwacht dit jaar in de rode cijfers te duiken. Op zijn vroegst kan in 1995 weer winst worden gemaakt. DASA behaalde vorig jaar een omzet van 17,3 miljard mark. DASA verwacht dat de omzet in vijf jaar toeneemt tot 21 miljard mark. Trein overrijdt man in Lisse Een 22-^rige Britse van Hillegom is in de nacht van vrijdag op zaterdag om het le ven gekomen op de spoorweg overgang in Lisse. De man na derde rond één uur 's nachts met zijn vriendin op een brom fiets de spoorwegovergang, waarvan de bomen waren ge sloten. Toen hij van zijn brom fiets afstapte om te gaan kijken waar de trein bleef, werd hij door de op volle snelheid nade rende trein overreden. De vrien din bleef ongedeerd. noordwuk» Vanaf de Noord- wijkse boulevard zijn gisteren 29 equipes vertrokken voor de Mon te Carlo Challenge 1993. De Noordwijkse burgemeester J. van der Sluijs was één van de promi nenten die de deelnemers voor de monsterrit van ruim 3000 ki lometer wegvlagden. Detour gaat van de boulevard van Noordwijk naar de boulevard van Monte Carlo, en is een getrouwe kopie van de rally zoals die in de jaren vijftig en zestig werd gere den. Het is de bedoeling dat de deelnemers komend weekeinde in Monte Carlo aankomen. Ver schillende koppeis verschenen met een auto met open dak aan de start. De leden van één equipe kon al snel met knutselen begin nen. Zij moesten hun Lagonda uit 1934 over de startstreep du wen en vervolgens een gebroken steekas repareren. Pagina 10: Puffend en duwend over de startstreep. foto dick hogewoning Olielozingen 3 Het opsporingsteam milieudelicten is er vo rig jaar niet in geslaagd olielozers op de Noordzee op te sporen. Kerklied Mooie lijven Q 'Mooie lijven' is het I J thema van een de Groninger liturgie-we- groepsexpositie over met tenschapper Jan Luth som- menselijk lichaam bij Me- beruit. cenas Art Consultancy. 8 De toekomst van het kerklied ziet er volgens Nog geen abonnee? Hirsch Ballin gaat overleggen na alann Nordholt Minister Hirsch Ballin van justitie en Antilliaanse en Aru baanse zaken gaat overleggen met de Antilliaanse rege ring over het 'lozen' van criminele jongeren in Neder land. De minister heeft dat aangekondigd in een reactie op een vraaggesprek met de Amsterdamse hoofdcom missaris Nordholt in het dagblad Trouw van zaterdag, waarin Nordholt melding maakt van deze 'dumping'. De korpschef suggereert dat de Antilliaanse regering op zijn minst van deze praktijken afweet. amsterdam De Amsterdamse politie kampt met grote aantallen Antilliaanse zwerfjongeren, die samen met Surinaamse zwerfjongeren ver antwoordelijk zijn voor de helft van alle berovingen op straat. Volgens Nordholt is er op de Antillen sprake van een gericht beleid om probleemjongeren in Nederland te lozen. Nordholt zegt zich onder meer te baseren op de verhalen van Antilliaanse jongeren, die na aankomst in Nederland op nieuw het verkeerde pad op gingen en werden gepakt. „Wij vangen geluiden op dat jonge ren daar in het gevang al na drie dagen vrijkomen en op het vliegtuig richting Nederland worden gezet. Het ticket krijgen ze soms aangereikt door het luikje in de cel. Op elke vlucht uit Curasao zitten jongeren die niet zullen teruggaan." De tickets zouden vooral wor den betaald door familieleden, die daarvoor geld inzamelen. Maar, suggereert Nordholt, het 'lozen' gebeurt op zijn minst met medeweten van de Antilli aanse overheid. „Ik heb mijn vermoedens dat mensen daar heel bewust proberen die crimi nele jongeren hier te lozen. Welke mensen? Betrokkenen die met de problemen daar worden geconfronteerd." De re gering wil hij niet met name „Daarvoor moet je keiharde bewijzen hebben en die zijn niet zodanig dat ik die hier uitspreek." Het is van meet af aan Nord- holts bedoeling geweest de kwestie op regeringsniveau te brengen. Tijdens een bezoek met onder meer burgemeester Van Thijn aan Curasao, eind vorig jaar, werden afspraken ge maakt over uitwisseling van in formatie en de oprichting van een task force. Nordholt en de Rotterdamse korpschef Hessing werden uitgenodigd daarvan lid te worden, maar hebben er ver volgens nooit meer iets van ge hoord. Ook burgemeester Van Thijn heeft het probleem aan gekaart tijdens zijn bezoek. Hij noemt het probleem „buitenge woon ernstig". De Antilliaanse regerings woordvoerder Heerenveen heeft de aantijgingen van Nord holt deels ontkend. Volgens hem is er in elk geval geen spra ke van dat de overheid vliegtic kets koopt voor ontspoorde jon geren. „De Nederlandse Antil len weten dat zij geen cent van de begroting méér kunnen uit geven dan er begroot staat. Wij hebben geen geheime potjes." HET WOORD IS AAN Al te vaak is een schijfje ui in de zakdoek van de treurnis verborgen. Gerald Kersh VANDAAG 28 13 6 Economie/Beurs Familieberichten Programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK CONSUMENTEN PAGINA 16 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Af en toe regen In de nacht enkele opklanngen, plaatselijk mist en weinig wind Minimumtemperatuur omstreeks 1 graad. Overdag overwegend be wolkt en hier en daar wat regen of motregen. Middagtemperatuur ongeveer 5 graden. Wind west tot noordwest en toenemend tot ma tig, kracht 4 van 8.00 tot 13.00 uur Warenmarkt op 5 Mei-plein de GOEDKOOPSTE weekmarkt van LEIDEN! Duizenden doden in Angola luandaafp De gevechten tussen Angolese regeringstroepen en de verzets beweging Unita in de stad Huambo hebben sinds 9 januari aan ruim 6.000 mensen het le ven gekost. Een Angolese leger leider heeft dat gisteren gezegd. Huambo is de tweede stad van het land. Ook gisteren werd in Reserve-politie van Berlijn zit vol geboefte s hoogenduk den haag gpd Er komt een voorlichtingscam pagne om allochtonen te waar schuwen voor de gevolgen van inteelt. Bij Marokkanen en Tur ken is naar schatting meer dan één op de vijf huwelijken een verbintenis tussen neef en nicht, of tussen achterneef en achternicht. Kinderen van deze paren hebben een verhoogd ri sico op ernstige erfelijke afwij kingen. Bij volledig Nederlandse huwelijken zijn de partners in slechts één op de duizend ge vallen familie. De Vereniging Samenwerken de Ouders en Patiëntenorgani saties (VSOP) en het bureau Voorlichting Gezondheidszorg Buitenlanders beginnen bin nenkort een campagne op radio en televisie om allochtone ou ders te waarschuwen voor de gevolgen van inteelt. Volgens VSOP-directeur Poortman we ten veel allochtonen niet dat bij bloedverwantschap de kans op afwijkingen veel groter is. Geneticus Hamel van het Nij meegse Radboudziekenhuis wijst erop dat met name op het Turkse platteland huwelijken binnen de familie veel voorko men. De partner is dan be trouwbaar en het bezit blijft in de familie. Ongeveer één op de vijf huwelijken wordt binnen de familie gesloten. Hamel gelooft dat dat percentage in Neder land hoger is. De meeste Tur ken hier komen van het platte land en zijn door het sociale isolement hier nog veel sterker aangewezen op de eigen kleine kring, ook voor het zoeken naar partners. JaarlijKs worden 500 kinderen geboren met ernstige afwijkin gen door onder meer neef- nichtrelaties, maar er is niet be kend hoeveel daarvan alloch toon zijn. Er zijn wel aanwijzin gen dat deze groep is oververte genwoordigd. correspondent De slotvolgorde van het WK schaatsen Hamar was identiek aan die van het EK Heerenveen, maar het gevoel dat erbij De reserve-politie van Berlijn een broeinest van rechts-extre misten, rovers en seksuele dadigers. Dat blijkt uit een ver trouwelijk rapport van de poli tieleiding. Van 200 ondervraag de reservisten hebben er 89 een crimineel verleden. Alle 2.400 reserve-agenten zullen nu worden ondervraagd. Reserve-agenten waren betrok ken bij seksueel misbruik van kinderen, zware ^handelingI Saa? pn inhrakpn. Het stanshestuur 9 win, voel ik me echt de beste zei Zandstra in Heerenveen, toen hij eveneens Koss, Ritsma en Veldkamp eindigde. Nu is hij het. „Maar voor hoe lang", zei hij be scheiden. hoorde was toch anders. Voor Falko Zand stra was zijn eerste wereldtitel de bevesti ging dat hij de beste vierkampschaatser van het moment is. Na twee Europese kam pioenschappen streepte hij afgelopen weekeinde het laatste .voorbehoud weg. Niet dat Zandstra ooit twijfelde aan zijn mogelijkheden. Daarvoor is de Fries te on bevangen. Maar die twee Europese titels won hij in Heerenveen, op kruipafstand van zijn ouderlijk huis. Het WK in Noorwegen, waar de sympathie bij Johann-Olav Koss inbraken. Het stadsbestuur acht het mogelijk dat leden van de uiterst rechtse NPD bij de re serve-politie gingen om infor matie over extremistische orga nisaties te verzamelen. De reserve-politie werd na de bouw van de Muur (1961) opge richt om objecten lijn te bewaken. Later werd der meer de bewaking huizen voor asielzoekers taken toegevoegd. De 21-jarige kampioen vindt het te vroeg „.n te zeggen dat de jaren negentig als het WesLBer- tijdperk-Zandstra de geschiedenis zullen in- gaan. Hetzelfde werd twee jaar geleden kampioen wordt", weet Zandstra i kan mij ook overkomen." KlJÊA de stad fel strijd geleverd. Enke le dagen geleden werd nog een dodental van 2.000 genoemd. Strijdkrachten van de rege ring zouden de geruïneerde stad nog voor het grootste deel in handen hebben. Militaire bronnen meldden dat Huambo geheel verstoken is van drink water en levensmiddelen. Zo'n 100.000 burgers zijn krijgsge vangen gemaakt. Vóór het begin van de vijandelijkheden op 9 ja nuari telde Huambo zo'n 400.000 bewoners. Bart Veldkamp (links) en Rintje Ritsma (rechts) tillen de uitgeputte Falco Zandstra na de be- PSV Romario de Souza Faria heeft door de bank genomen geen hoge pet op van een type voetballer als Edward Linskens. De tech nisch hoogbegaafde Braziliaan van PSV vindt dat de middenvelder vooral hard kan lopen, vooral veel moet doen en verder zijn j mond moet houden. Maar gisteren vloog Romario de waterdrager tot tweemaal toe spontaan om de hals. Het was dan ook de noeste werker Linskens die met twee fraaie goals de Amsterdammers de das omdeed. Quick Boys Door zelf flink uit te halen tegen buur Rijns- burgse Boys (7-1) en dankzij de verrassende 2-1 overwinning die FC Lisse boekte op Katwijk, kwam Quick Boys weer mede aan de leiding in de eerste klasse van het zater-j dagvoetbal. Lisse. dat de tweede periodeti-i tel in de wacht sleepte, staat overigens' slechts twee puntjes achter op het Katwijkse duo. Lcidjch 1 Dagblad SU NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorlettm Adrc* Koss gezegd en geschreven. „Hij blijkt ook slissende tien kilometerrace op de schouders, geen machine die je aanzet en onmiddellijk foto anp johannesburg »p.\ correspondent De onderhandelingen over een nieuw politiek bestel in Zuid-Afrika verlopen volgens een inmiddels vast patroon. De belangrijkste partijen, het ANC en de re gering, sluiten een akkoord dat vervol gens door Inkatha woedend van tafel wordt geveegd. Na de uitbarsting van In- katha-voorman Buthelezi, probeert de regering hem altijd te paaien, want ze weet dat hij voor veel ellende kan zor gen. Zo ging het ook weer dit weekeinde, toen de regering bekend maakte met het ANC een beginsel-akkoord te hebben ge sloten over een overgangsregering die vijf jaar aan de macht zou moeten blij ven. Buthelezi, draaide zijn repertoire weer af hij voorzag dit keer een burge roorlog en president De Klerk be zwoer hem dat er 'geen waterdichte ak koorden achter zijn rug' zijn gesloten. De partijen die willen onderhandelen over de toekomst van het land hebben het laatste woord, aldus de president. Dat Codesa-overleg moeten volgende maand weer beginnen. Formeel zal de president ongetwijfeld de waarheid spreken. Het akkoord met het ANC is nog niet tot achter de komma uitgewerkt. Bovendien moeten het kabi net en het partijbestuur van het ANC er nog hun goedkeuring aan hechten. Maar De Klerks verzekering dat de deelnemers aan Codesa de beslissende stem hebben, is een even holle als vrome frase. Als de regering en het ANC het eens zijn, moe ten de andere partijen zich daar in de praktijk bij neerleggen. Dat is bij het be gin van Codesa in december 1991 zo af gesproken. De anderen, inclusief Inka tha, zullen dus moeten leren leven met het principe-akkoord tussen regering en ANC. De Klerk en ANC-voorman Mandela moeten het akkoord nu verkopen aan hun achterban. Vooral van radicale ANC-aanhangers is een storm van pro test te verwachten. Zij willen geen lang durige overgangsregering, maar zo snel mogelijk een (zwarte) meerderheidsre- gering. Niettemin begon het afgelopen week einde het grote aanprijzen van het ak koord. De woordvoerders bedienen zich daarbij van de oudste kunstgreep uit de politieke trucendoos: de voor hen voor deligste uitleg van de overeenkomst. De regering wilde altijd 'machtsde ling'. dat wil zeggen een vetorecht waar mee zij onwelkome beslissingen kan blokkeren. In het akkoord is dit beginsel nu voor vijf jaar vastgelegd, aldus een van de regeringsonderhandelaars, on derminister Schoeman van grondwets zaken. Het ANC vindt 'machtsdeling' een vies woord en geeft de voorkeur aan een 'overgangsregering van nationale een heid'. Daarin zitten alle partijen die een nog te bepalen minimumpercentage van de stemmen halen bij de verkiezingen van volgend jaar. Het kabinet en het ANC-bestuur zullen het akkoord uiteindelijk wel accepteren. De bal ligt dan bij Buthelezi. Hij kan meedoen of definitief afhaken. Als hij meedoet, kan hij in een overgangsrege ring zijn belangen behartigen. Haakt hij af. dan zullen de besluiten permanent zonder hem worden genomen. En dan staat hij voor een derde, veel moeilijker keuze: wel of geen burgeroorlog. Tel Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: i Q Per maand, automatisch 28.75) 10 Per kwartaal O via acceptgiro 82.85) i 0 autotnaüar h (ƒ82.85) Bloemkool, per stuk Ctl Kipdrumsticks, 500 gram 599 4.99 kilo 1099 Aanbiedingen /qn geM*g Lm zaterdag 20 tebruan as ""UT 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1