Jeuk komt meestal niet door de trui Leven en wonen Boekje vol handige tips over tweede leven voor bestaande kleding Meer gegevens op schijf met vernieuwde MS-DOS Groene vingers Aqua-jogging is conditietraining in het zwembad Fenjal aangepast aan huidtype Haute Couture voor carnaval Frisse deodorant Opkikkertje Ketelmuziek MAANDAG 15 FEBRUAR11993 Allergieën door huishoudmiddelen en cosmetica TUIN Meer dan een miljoen Nederlanders is ergens overgevoelig voor. De een kan niet tegen een bepaald wasmiddel, de ander krijgt uitslag of jeuk bij gebruik van cosmetica. De oorzaak is maar heel moeilijk te ach terhalen. archieffoto's. contact te brengen met de af zonderlijke ingrediënten van het middel. Zo wordt duidelijk welk ingrediënt de problemen veroorzaakt. Databank De resultaten van het onder zoek worden opgeslagen in een databank. Aan de hand van de ze, databank kunnen artsen consumenten adviseren over veilige produkten. Fabrikanten die zijn aangesloten bij Fuchs 1840 krijgen via de databank in zicht in de actuele gegevens van hun eigen produkten. Binnen afzienbare tijd gaan de aan Fuchs 1840 deelnemen de fabrikanten hun produkten voorzien van een logo. Het logo is voor de consument een her kenningsteken, dat de fabrikant bereid is het betreffende pro- dukt te laten testen op de mo gelijke aanwezigheid van huid- onvriendelijke stoffen. Schelke: „Het logo is beslist geen keur merk. Het betekent evenmin dat het produkt reeds getest is, maar geeft aan dat de fabrikant de intentie heeft om mee te werken aan het project. De con sument moet zelf het initiatief nemen en vragen of het produkt kan worden getest." Fuchs 1840 gaat in eerste in stantie een jaar duren. Als de databank is opgezet, komt er een forum van deskundigen dat zich bezighoudt met de uitwer king van de gegevens en het sa menstellen van adviezen. Het is tenslotte de bedoeling dat een dergelijke 'allergiebank' in alle EG-landen wordt opgezet. Vaatwasmachine Niet alleen gewone waspoeders en schoonmaakmiddelen, maar ook produkten voor de vaatwas machine kunnen allergieën ver oorzaken. Dat blijkt uit het vori ge week gepubliceerd onder zoeksrapport van de Chemie winkel van de Universiteit van Amsterdam. In glansspoelmid- delen zitten onder meer ci troenzuur, stabilisatoren en conserveringsmiddelen. Vooral de conserveringsmiddelen kun nen allergieën opwekken bij de gebruiker van het in de machi ne gewassen servies en bestek. De hoeveelheid gegevens op de disks van pc's kan bijna worden verdubbeld met het gebruik van een nieuwe vefsie van het MS- DOS-besturingsprogramma. Microsoft kondigde onlangs de komst aan van het MS-DOS 6.0 als opvolger van MS-DOS 5.0. Met de verdubbeling van de capaciteit van de schijven (har de schijf en floppies) speelt Mi crosoft in op de forse groei van de omvang van nieuwe pro gramma's. Eigenlijk was bij de introductie van de eerste pc het besturingssysteem al achter haald. Door de krachtige mar keting van IBM en het namaken door vele computerfabrikanten, is MS-DOS toch een standaard geworden. Het systeem liep steeds achter op de mogelijkhe den, die de nieuw ontwikkelde computers boden. Veel softwa re-leveranciers speelden daarop in en maakten allerlei hulpmid delen om het gebruik te verge makkelijken. Microsoft heeft voor de nieuwe versie contact opgenomen met deze ontwik kelaars en delen van deze pro grammatuur in licensie geno men. Van het programma MS- DOS 6.0 worden in een proef versie ruim tienduizend test exemplaren uitgezet. In Neder land zullen er rond de 250 zoge noemde Beta-testers zijn. Nederland heeft er een nieuwe conditietrai ning bij. Aqua-jogging, ofwel diep-waterlo- pen heet deze activiteit. Bij aqua-joggen wordt gebruik gemaakt van een zogeheten 'wetbelt', een verstelbare gordel die is ge maakt van lichtgewicht materiaal met een groot drijfvermogen. Daarmee blijf je als een soort dobber in het water staan. Vanuit die positie kun je met je armen en benen bewegen op een manier alsof je echt aan het wandelen bent. Het bijzondere aan het aqua-joggen is dat de weerstand toeneemt naarmate je sneller beweegt. Je zult dus heel wat lichamelijke arbeid moeten verrichten. Een doorsnee-cursus in een zwembad duurt tien weken. Tijdens de lessen worden loop-oefeningen afgewisseld met andere fitnessoefeningen. Volgens de Nationale Raad Zwemdiploma's behaal je het beste resultaat door tenminste twee keer per week te oefenen. Kriebels van een pas gewassen trui. Uitslag na het gebruik van gezichtscrè me. Nogal wat mensen kampen met dit soort problemen, maar kunnen er weinig tegen doen. De precieze oorzaak van de huidirritatie is immers zelden bekend, laat staan een remedie ertegen. Daarom wordt op initiatief van het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam een groot nationaal onderzoek gehouden naar allergieklachten, die veroorzaakt worden door huishoudelijke middelen. „Je moet inderdaad een beetje leuk ver knipt zijn of een prettige tic hebben om deze kleren te dragen. Klerén moeten niet te seri eus zijn en moeten ook nog wat voor je doen." Zo leidt Co- ra Kemperman, hoofd afdeling in koop en styling van Mac Maggie, het boekje 'Verknipt, makkelijke kleren voor slimme naai sters' van Pieke* £tuvel in. Het is een hand zaam werkje met tekeningen vol spannende ideeën en tips, waarin Pie ke Stuvel laat zien hoe je gemakkelijk goede basiskleren kunt maken. Daar naast toont ze hoe je bestaande kle ren, van t-shirts tot colberts, simpel en zonder veel kosten een tweede leven kunt geven. De kleding van Pieke, korte, wijde topjes, en lange hessen, grote jas sen, zouavenbroe- ken en schoenen met banden en strikken, worden door een vrij kleine groep gedragen. Op een doorsnee middelbare school bepalen jeans voor een groot deel het beeld. Pieke's kleding is bestemd voor mensen die duidelijk af stand willen nemen van het huidige, door confectiefabrikan- ten bepaalde, modebeeld. Het boekje van Pieke Stuvel is qua thematiek zeer actueel. Waar anderen jaren lang praten over het milieu, is zij er daadwerke lijk mee aan de slag gegaan. Haar uitgangspunt, het langer dragen van kleren en het recy clen van kledingstukken, zou veel mensen moeten aanspre ken. Het boekje bestaat uit zeven hoofdstukken. Per hoofdstuk wordt een kledingstuk behan- Een mannenhemd (interlockje) geeft de creatieve naaister tal van mogelijkheden. tekening gpd deld, te beginnen met t-shirts en hemden. Vervolgens komen de overhemden, dan panty's en maillots, rokken, truien, broe ken, jassen en tot slot accessoi res. In het eerste hoofdstuk zien we hoe een wit mannenhemd met een strook aangezette zwarte tricot en twee zwarte knopen op tepelhoogte tot een vrolijk mini-jurkje wordt. Twee schuin doorgeknipte nauwslui tende t-shirts maken asymme trische truitjes. Met panty's en maillots kun je oneindig veel meer doen dan ze gewoon aantrekken: van slob bersokken tot vingerloze hand schoen, van hoofdband tot bh. Niet alleen het 'verknippen' van kleding komt aan bod. ook pa tronen voor basiskledingstuk- ken worden gegeven. Zo staan er patronen van verschillende rokvormen, broeken en jassen in 'Verknipt'. In het hoofdstuk accessoires laat Pieke Stuvel zien hoe je met pingpongballen een ketting kunt maken en dat de afgeknipte randen van plas tic bekertjes zich uitstekend le nen voor het maken van arm banden. Het boekje telt 48 pagina's en bestaat uitsluitend uit tekenin gen met bijschriften. Een ver frissend boekwerkje met grap pige ideetjes, ledereen die een beetje met naald en draad over weg kan, kan met dit boekje uit de voeten. Verknipt, makkelijke kleding voor slimme naaisters. Uitge verij Cantecleer, 24,50. ISBN 90 213 2056 8. Al lijkt het bij de Parijse couturiers steeds vaker carnaval, deze creaties zijn echt bestemd voor het 'grote feest der narren'. Of het hierin gemak kelijk feestvieren is, valt te betwijfelen. foto afp Ooit iemand gezien met groene vingers? Nee toch. Wel licht een enkeling met groengeverfde nagels, maar dat zijn nog geen groene vingers. Die bestaan namelijk niet. Niet in het echt, zelfs niet in het figuurlijke. Met groene vingers duiden we mensen aan die een groot opmerkingsvermogen hebben ten aanzien van planten. We zouden beter kunnen spreken van groene ogen. Mensen met groene vingers kijken steeds goed naar planten. Ze zien het als ze slap hangen, ze zien dat als er zaad gevormd is, ze zien dat de bladeren geel wor den of de grond groen en mossig is. Ze zien het niet al leen, maar nemen ook meteen maatregelen. Voor mensen met 'groene vingers' is dit stukje dan ook niet geschreven. Die weten min of meer instinctief wat de planten willen. Want planten kunnep praten. Dat doen ze met hun bladeren. Als we goed naar onze ka merplanten kijken, dan zien we dat ze allemaal heel verschillende bladeren hebben. De palm heeft donkergroen, taai en een beetje stug blad; een varen heeft veel lichtgroen zacht blad; een ka merlinde heeft naar verhouding nog zachter blad, maar een cactus heeft helemaal geen blad. Alleen maar ste kels en de Aurocaria, de kamerden, heeft alleen maar naaldjes. AJs we nu weten dat vrijwel alle planten met groot zacht en vaak ook nog lichtgroen blad veel vocht nodig hebben, zowel in de grond alsook in de lucht, zitten we al een heel eind in de goede richting. Meestal houden dit soort planten ook niet van zon, zeer zeker niet van de hitte die de zon veroorzaakt achter dubbel glas. Dubbel glas laat de (stralings)warmte na melijk wel door, maar de (convectie-)warmte uit de ka mer niet. Het wordt er dus gloeiend heet achter dat glas als de zon schijnt. Planten die stug en hard, vaak don kergroen of ook wel behaard blad hebben en zeker planten met alleen maar naalden om van stekels maar te zwijgen hebben doorgaans weinig water no dig, zowel in de grond als ook in de lucht. Sommigen daarvan weerstaan zelfs de hitte achter dub bel glas. Mijn ervaring is dat cactussen en ook olean ders heel wat aan hitte kunen verdragen en gek genoeg de Pelargonium, met toch vrij groot blad, meestal ook. Blijven nog de vingers in de letterlijke betekenis van het woord. Met een goed gevoel voor temperatuur in de vingertoppen kunnen we planten ook heel best verzor gen. Gewoon voor we water geven eerst even voelen in de potaarde. Voelt deze koel aan, dan is het goed met het water in de grond. Voelt de grond kil en koud aan, dan is er te veel water gegeven. Vaak door behulpzame buren en kennissen die wel 'even' voor de planten wil len zorgen en dat al te goed doen. Voelt de grond warm aan, dan moet er water bij, altijd op kamertemperatuur. Tot slot nog een kort woord over planten die van een vochtige omgeving houden. Zet ze op een omgekeerd schoteltje in een bak of diep bord met water. De wortels komen dan niet in aanraking met het water. De blade ren wèl, want met de opstijgende lucht komt ook de waterdamp mee. Zo blijkt dat we in de praktijk makke lijk aan groene vingers komen, als we ons maar aan een paar regeltjes houden. LEZERSVRAAG Veel spannender dan het oplossen van een kruis woordraadsel is het beantwoorden ^an de vragen in de ze rubriek. Zo krijg ik bijvoorbeeld van MEVROUW ANNE CLAIRE FISCHER UIT HAARLEM de vraag hoe het zit met een klein stamboompje met bevroren blaadjes dat, naar haar mening, luistert naar de naam Alogyne. Nergens, in geen enkel plantenboek, heb ik deze naam gevonden maar er is wel een AJyisia triphylla, ofte wel citroenverbena, vaak op stam gekweekt en zeer vorst- gevoelig. De blaadjes ruiken naar citroen. Het struikje bloeit met pluimen van kleine bloempjes. Als het deze struik is, dan moet hij altijd in een koude kas, of in elk geval vorstvrij, overwinteren. Men kan dit heestertje door middel van zomer- en winterstek vermeerderen. Nu maar hopen dat ik goed gegokt heb. Fenjal, prettig te gebruiken badprodukt met een redelijke prijs, komt met een serie pro dukten voor de droge en voor de gevoelige huid. Die voor de droge bestaat uit douche crème, bodylotion, badolie en zeep. De se rre voor de gevoelige huid bevalt in plaats van badolie badschuim. Dit badschuim is ook wat goedkoper dan de olie: 12,95 te gen 18,95. Dit zijn ook de enige produkten die meer kosten dan een tientje, de rest zit er royaal onder. Een proefflaconnetje kost 1,95. Enkele weken geleden is in Am sterdam het samenwerkingsver band Fuchs 1840 opgericht. Fuchs 1840 is genoemd naar de huidarts (dermatoloog) Fuchs, die een halve eeuw geleden de relatie legde tussen huidafwij kingen en stoffen die met de huid in contact komen. In Fuchs 1840 werken huidartsen van alle academische zieken huizen in Nederland, Keurings diensten van Waren en een aantal fabrikanten van cosmeti ca en huishoudelijke middelen samen. Eén van de deelnemers is de Enschedese Keurings dienst van Waren, die gespecia liseerd is in cosmetica. De coördinatie is in handen van de Amsterdamse dermato loog L. Schelke. „We weten dat consumenten huidirritaties op lopen van wasmiddelen, schoonmaakprodukten en cos metica. Maar om hoeveel klach ten het gaat en in welke mate, dat is tot nog toe onbekend. Daar willen we in eerste instan tie een inzicht in krijgen", zegt ze. Vervolgens wordt bekeken hoe die allergieklachten moeten worden aangepakt, en welke rol fabrikanten van huishoudmid delen daarin kunnen spelen. Verwijzing Mensen die huidirritaties heb ben, en vermoeden dat dat te maken heeft met het gebruik van wasmiddelen, cosmetica of schoonmaakprodukten, kunnen hun huisarts om een doorver wijzing vtagen. Schelke: „De huisartsen worden door ons in gelicht over het project. Zij kun nen bij het vermoeden van een huidklacht door een huishoud- middel hun patiënt doorsturen naar een van de academische centra. Consumenten kunnen natuurlijk ook zelf om doorver wijzing vragen." De academische ziekenhui zen fungeren als peilstations. Dermatologen onderzoeken de allergische klachten van de con sumenten. Dat gebeurt door de overgevoeligheid van een per soon voor bepaalde produkten te testen door hem of haar in Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WONEN. De badlijn voor mannen Minotaure (Paloma Picasso) is uitgebreid met een deodorantstick zon der alcohol. Het is een harde, fris ge parfumeerde gel, die0,l%eikebast bevat. De inhoud is 75 ml, de prijs 39,50. Zestig vrouwen in de leeftijdsgroep van 48 tot 58 jaar hebben Christian Diors capture lift getest, de herstructurerende nachtver zorging voor het gezicht. Acht van de tien vrouwen constateerden volgens Dior 'een verjonging', zeven van de tien namen 'een zichtbaar verbeterend effect op rimpels en lijntjes' waar. Capture lift werkt het beste 's nachts, omdat de huid in rust het ontvankelijkst is. De vloeibare gel-emulsie moet dagelijks op de goed gereinigde gezichts- en halshuid wor den aangebracht, voordat de nachtcrème wordt gebruikt. Een roestvrijstalen fluitketel van 340,-. Maar dan heeft men ook een ketel met mu ziek! Als het water kookt produceert de ketel namelijk (naar keuze) verschillende toon tjes. Niet alleen de bodem is van koper, ook de fluit. Het is een ontwerp van Alessi.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16