Ik ben geen geflopte actrice' misdaad loont op tv Rtv show 'Communicatie wordt huiselijker' Slim apparaatje voor wanhopige ouders: televisie op rantsoen MAANDAG 15 FEBRUARI 1993 14 Loretta Schrijver, het gezicht van het RTL 4-Nieuws CLOSE UP V HAAG ELKE SWART Haar partner heet Het Nieuws, de relatie is nog steeds even in nig. „Ik sta er mee op en ik ga er mee naar bed", zegt de 36-jari- ge Loretta Schrijver. Sinds 2 ok tober 1989, toen de Luxemburg se zender RTL 4 de lucht in ging, presenteert Loretta de nieuwsuitzendingen voor dit station. Het nieuws is inmiddels een deel van haar leven gewor den. „Maar het doet me niks meer als ik mezelf op video te rug zie. Want het is niet Loretta, die ik zie. Er is een groot ver schil tussen mij en die vrouw op tv. Ik zie een nieuwslezeres die de ene dag vrolijker is dan de andere, soms glimlacht ze wat meer. Meer niet." Die lach was laatst nog te zien toen zowel Loretta als haar col lega Jeroen Pauw het uitgebrei de avondnieuws wilde afkondi gen. In koor klonk: 'Dit was het RTL...' en prompt barstte Loret ta in lachen uit. Jeroen en Lo retta zijn oude maatjes, ze ken nen elkaar nog uit de tijd dat ze beiden voor de Wereldomroep werkten. „Ik denk wel dat wij een bijzonder duo zijn. Nooit jaloers, zelden geïrriteerd. Ver schillend ja, maar we vullen el kaar goed aan", zegt Loretta. „Jeroen is soms wat sneller van geest en ik ben weer wat precie- 'Ze presenteren het nieuws alsof ze zuchtend uit bed zijn gekropen na een verwoestend feest', schreef een columnist eens. „Toen ik het las, dacht ik: die man heeft gelijk. D'r zit soms iets ingezakts in ons alle bei. We zitten daar elke avond met zo'n gezicht van we-weten- het-nu-wel, we zijn volslagen ingedut. Dat rótstukje heeft ons flink wakker geschud. Jeroen en ik hebben ons toen voorgeno men de pers geen tweede kans te geven om zoiets te schrijven. Bij wijze van grap hebben we de dagen na het verschijnen van die column elkaar voor de uit zendingen opgepept. Zo van: wat is het toch leuk dat we dit allemaal doen." Het was één van de eerste kritieken over het nieuwsduo en Loretta hoopt dat er niet veel meer zullen volgen. Want kritiek, daar kan ze niet goed tegen. „Sterker nog, ik kan er helemdéJ niet tegen. Daarom doe ik alles om het te voorko- Actrice Loretta Schrijver volgde een studie geschiedenis, werkte achter de schermen bij Tele tekst, de Wereldomroep, TROS en Veronica. Sinds de oprich ting van RTL 4, toen nog Vero- nique, presenteert ze het nieuws. Omdat goed nieuws nu eenmaal vaak géén nieuws is, is Loretta in veel gevallen de bren ger van slechte tijdingen. „Ik zit daar niet als een robot. Als je goed oplet, denk ik dat je soms wel mijn betrokkenheid kunt zien. We worden overladen met gruwelijkheden uit alle hoeken van de wereld, dat grijpt me aan. Maar aan de andere kant kan ik niet het leed van de hele wereld op mijn schouders ne men. Daar ben ik ook niet voor. Mijn werk is om de boodschap over te brengen, niet om te la ten merken wat Loretta Schrij ver er allemaal van vindt." In haar jonge jaren meldde zij zich aan bij de toneelschool in Amsterdam. Tevergeefs. 'Ik ben gaan presenteren omdat ik niks anders kon', zong ze onlangs in de Honeymoonquiz. Maar dat is niet waar, zegt Loretta nu. „De Loretta Schrijver „Ik sta met het nie journalistiek heeft mij altijd ge boeid. Het theater ook, nog steeds. Het ging gelijk op. Ik ben geen geflopte actrice, die haar heil in het nieuws heeft gezocht; ik doe mijn werk met heel veel plezier." Loretta en het nipuws: ze passen bij elkaar. Omdat ze nieuwsgierig is. „Soms tot ver velens toe. Ik wil alles weten, al les kunnen verklaren." Dan wordt het even stil. „Maar...", vervolgt ze langzaam, „iedereen heeft zo zijn fantasie- en. Soms zou ik willen dót mijn ouders mij op vierjarige leeftijd naar zo'n vreselijke Amerikaan se theaterschool hadden ge stuurd, zodat ik nu kon zingen, dansen en acteren. Want ik kan niet zingen en ik zou zó graag willen dat als ik mijn mond open doe daar eens wat anders uitkomt dan alleen maar tekst. Muziek bijvoorbeeld. En dus zit Loretta, die ook al een kwart eeuw piano speelt, sinds anderhalf jaar op zangles. Een wereld ging voor haar open, zegt ze. „Dat zingen was een openbaring, dat is zo lijfelijk. Je moet zo helemaal jezélf zijn, en daarom is het ook zo eng." s op en ga er mee naar bed." Een talkshow, is dat niks voor haar? „Mmm, 'k weet niet. Ik hoor wel vaker: 'Je kunt zoveel méér, je moet eens dit doen of dat doen'. Maar ik wil de dingen graag in mijn eigen tempo aan pakken. Ik ben altijd wat traag geweest, moet me eerst ergens lekker voelen, daarna wil ik wei eens wat kleine stappen buiten dat vertrouwde nest wagen. Wie weet, over een paar jaar. Aspira ties heb ik niet. Misschien ben ik niet ijdel genoeg." Toch, als Loretta morgen een rol krijgt aangeboden in een musical zou haar antwoord - met een hele boel mitsen - ja zijn. Draaiboek Als nieuwslezeres doet Loretta méér dan enkele regels voorle zen. Haar dag bij RTL 4 begint om twaalf uur 's middags. Na de redactievergadering van half twee, waarbij de onderwerpen van die dag worden besproken, loopt ze de telexberichten door om te kijken wat de allerlaatste ontwikkelingen zijn. Op nieuwsarme dagen houdt Loret ta zich bezig met research voor onderwerpen die pas over een FOTO HENNYMILTENBURG tijdje worden uitgezonden. Daarnaast maakt ze regelmatig onderwerpen voor de uitzen dingen van dezelfde avond. Aan het eind van de middag wordt er een uur ingeruimd voor kle ding, haar en make-up. Vervol gens leest en bespreekt Loretta de teksten, die al door collega redacteuren zijn gemaakt. Na de presentatie van het uitge breide nieuws van half acht zit haar werk erop. Eenmaal thuis kijkt ze zelden of nooit TV. „De programma boekjes gaan bij mij regelmatig met wikkel en al de prullemand in. Televisie waarbij ik als kijker niet serieus wordt genomen, daar heb ik een hekel aan. Ik kan er niet tegen als mij een rad voor ogen wordt gedraaid." Doelt Loretta op de spelletjes, het amusement bij RTL 4? „Ik vind het een geweldige prestatie wat dit station in drie jaar tijd heeft bereikt. En wat het gezicht van RTL 4 betreft, dat is oké. Wat uitgezonden wordt, staat voor wat het moet zijn. Of je er van houdt is een tweede. Maar het zijn absoluut geen slecht ge maakte programma's." TROS-primeur: Discussie per beeldtelefoon HILVERSUM» JAN V Een discussie op televisie met behulp van beeldtelefoons is een vol strekt nieuw verschijnsel, maar niet alle nieuwtjes blijken even boeiend. Dat laatste slaat een beetje op het nieuwe TROS-discus- sieprogramma 'Zit ik ernaast...?', dat vanavond voor het eerst wordt uitgezonden. December vorig jaar werden de kijkers opgeroepen onderwerpen en suggesties in te sturen, waarover in het programma gediscussi eerd zou kunnen worden. De kijkers hebben daar volgens presen tator Wim Bosboom massaal gebruik van gemaakt. Nederlanders blijken zich - zo valt uit de inhoud van de brieven op te maken - zeer druk te maken over criminaliteit, in het bijzonder over het feit dat misdadigers door celgebrek weer snel op vrije voeten worden gesteld. „Mensen voelen zich machteloos, dat is er de oorzaak van dat zoveel mensen hebben gereageerd", meent Bosboom. De presentator zit in de eerste aflevering samen met D66-Twee- de Kamerlid Gerrit Jan Wolffensperger achter een groot bureau, waarop monitoren staan. Op die monitoren zijn alleen de gezich ten (met telefoonhaak aan het oor) zichtbaar van de mensen die aan de discussie meedoen. „De mensen kunnen zonder tussen komst van ingewikkelde verbindingen met straalzenders toch hun ei kwijt", zegt Bosboom. „Daardoor wordt de communicatie huise lijker en laagdrempelig. Per uitzending, met uiteraard wekelijks In naam der wet wordt de politie geacht misdadigers in de kraag te vatten en vervolgens achter slot en gren del op te sluiten. Wie voortdu rend overhoop ligt met de dui ding van het onderscheid tus sen mijn en dijn kan op den duur correctie van justitie ver wachten. Maar de praktijk van hier en nu leert dat bepaalde criminelen zó bedreven zijn in het ontsnappen aan maat schappelijke regels en normen, dat in plaats van de loep de ca mera eraan te pas moet komen om de klopjacht op degene om wiens opsporing is verzocht met enige kans van slagen te la ten verlopen. 'Crime Time', speurneus van TROS-televisie. Bromsnor heeft dus definitief afgedaan. Zonder Joosten, maar met Peter R. de Vries blaast Jongbloed het na tionale geboeftewezen de hete adem in de nek. De heren heb ben het over spannende, spraakmakende televisie. Mag het ietsje meer zijn? Maar dan nog! Er bestaat een chronisch cellenkort, als gevolg waarvan het huis van bewaring een doorgangshuis is geworden. Voetbalvandalen slaan, voorzo ver ze daarmee zijn uitgerust, eikaars hersenen in en verbou wen treinen. De criminaliteit verhardt, professionaliseert zich meer en meer. Delinquenten nemen geregeld de rit aan en de burgerij begint zich als gevolg van dit alles meer en meer on veilig te voelen. Misdaad is al zo oud als het Mo- nopoly-spel. Wie liet zich niet tijdelijk buiten de maatschappij tussen Brink Ons Dorp en de Kalverstraat plaatsen door het bevel: Ga naar de gevangenis, ga niet langs af, u ontvangt geen 200 gulden. Maar tegenwoordig laat een dief zich niet meer staande houden door een kod debeier die „houdt de dief' roept. Een wachtmeester eerste klasse kan dat wel roepen, maar hij loopt dan het risico te wor den opgebracht door medewer kers van de Riagg. Zover zijn we dus al gekomen! Vrijwel niemand die nog bereid is de sterke arm de helpende hand toe te steken.'Is het gek dat misdaad loont op TV? In Engeland vergapen de kijkers zich aan 'Crime Watchbij de Oosterburen blijven ze sinds jaar en dag thuis voor 'Aktenzei- chen XY Ungelöst'. Gangster films, Krimi's en 'Opsporing Verzocht', daar kun je kijkers mee vangen. Een enkele keer ook boeven. Eens per veertien dagen, op vrijdagavond TROS-avond, is het al enkele seizoenen 'Crime Time'. Wat voor motieven zou den erachter schuilen? Voert Jongbloed, ingefluisterd door Peter R. de Vries, een oprechte strijd tegen geboefte, goede heertjes, valse munters, koppel bazen en Robin Hoods? Is Japie van de TROS de nieuwe Sher lock Holmes? De moderne ver sie van de commissaris vertelt, de commissaris vertelt verder en de commissaris kan ons nog meer vertellen? Als hulpsheriffs werd en wordt de inkeurige AVRO-brigade van 'Opsporing Verzocht' in elk ge val nog gedoogd door justitie. Daarentegen zou 'Crime Time' te nadrukkelijk naar de zin van ordehandhavers zich buiten het rechte pad begeven. Bij 'Opspo ring Verzocht' zijn de program mamakers best bereid in de pas van de politie te lopen, bij 'Cri me Time' gaan ze liever zelf op onderzoek uit. Jongbloed en De Vries schromen soms niet zich daarbij te bedienen van Inba- rachtige praktijken. Niet tever geefs, dat moet gezegd. De can did-camera ontmaskerde een gevangenisbewaarder als een louche wapenhandelaar en be- trapte zelfs bewindslieden als snelheidduivels op heterdaad. Los daarvan laden Jongbloed en De Vries nog altijd de verden king op zich dat het ze in de eerste plaats gaat om een zo spectaculair mogelijke aankle ding van hun programma. Is Japie Jongbloed de nieuwe Sherlock Holmes? Spanning, sensatie, spektakel. Daar zijn ze trouwens bij de TROS toch niet vies van. Denk maar aan dat ene geruchtma kende Aktua-interview van Ard Horvers met een vermeende IRA-prominent. Of was het de buurman van Horvers, die dat met een zak over de kop moest verbeelden? Die Peter R. schijnt aardig thuis te zijn in de onderwereld. In de telefoonklapper van menige be roepscrimineel schijnt zijn naam voor te komen. Zelf gaat De Vries er prat op kennis te zijn van de Heineken-ontvoer- ders. Dus als 'Crime Time' een smaakmakend interview be hoeft met een monument- schendende, aan heroïne ver slaafde glazemaker, dan haalt Peter R. hem in het programma. Het kan bijna niet anders dat Peter R. vroeger de Donald Duck verslond, zodra de Zware Jongens weer eens op de poen van oom Dagobert uit waren. 'Crime Time' houdt het graag spannend. Niet dat bedaagde van 'Opsporing Verzocht', het brave hulpstuk van de politie. „This is TV, man", is de opvat ting van Jongbloed en De Vries. Spraakmakende televisie, daar komt het op aan. Maar er zijn misdaadjournalisten die menen dat Peter R. de Vries zich laat gebruiken door beroepscrimi nelen. 't Is maar hoe je het be kijkt. In elk geval weet Peter R. geregeld door te dringen tot de zelfkant van het leven. Er schij nen mensen te bestaan die niet het nationale alarmnummer 06- 11 draaien of drukken als er loos is, ze hangen liever aan bel bij 'Crime Time'. TROS' eigen snuffelhonden mo gen vooralsnog de rechtszaal niet in. Een niet onverstandig besluit. Het is waar dat deze he ren niet van duistere journalis tieke praktijken kunnen worden beticht, zolang het bewijs daar voor niet wettig en overtuigend is geleverd. Maar het gevaar is niet denkbeeldig dat Vrouwe Justitia spontaan uit balans raakt, alleen al bij de aanblik van het tweetal. En dat mag je dat beste mens niet aandoen. STARDOM wisselende onderwerpen, is op vier lokaties over ons land verspreid een beeldtelefoon aanwezig. Bosboom: „Onze uitzending is geen wedstrijd, met winnaaars en verliezers. We hopen alleen dat we door botsingen van meningen allemaal wat wijzer zullen worden." Hoewel het idee op zichzelf wel aardig is, blijft 'Zit ik ernaast...?' een tamelijke tamme, weinig opwindende vertoning. Een echte discussie komt maar nauwelijks op gang. De techniek staat dat mo gelijk in de weg en bovendien zullen de betrokkenen waarschijnlijk allemaal even moeten wennen aan het nieuwe telecommunicatie- verschijnsel. Het blijft in de discussies nogal eens bij de bekende kreten als „criminelen horen niet op straat" en „criminelen mogen niet worden losgelaten om onbenullige redenen". Daarop reageert Wolffensperger. Het is de vraag wie daar wijzer van wordt. Volgens de TROS is 'Zit ik ernaast...?' het eerste programma ter wereld dat op deze manier en met het grote bereik van een lande lijke uitzending gebruik maakt van digitale telefoonverbindingen. De beeldtelefoon geeft een, zij het een beetje bibberig, kleuren beeld aan beide zijden van de telefoon. De toestellen zijn beschik baar gesteld door PTT Telecom en Alcatel en beide bedrijven zien het programma als een test. De beeldtefoon is overigens op korte termijn nog niet beschikbaar voor de consument. (Uitzending: Vanavond, 22.37 uur, Nederland 2.) Een Italiaanse zanger, die niet met name wil worden genoemd, heeft Michael Jackson aange klaagd. Jackson zou het nummer 'I'll be there' van de Italiaan heb ben gejat. De man eist nu een bedrag van 9 miljoen gulden schadevergoeding van Michael, die in alle toonaarden ontkent plagiaat te hebben gepleegd. Ad vocaten van Michael zijn de zaak nu a?n het uitzoeken. Het zit Dustin Hoffman weer eens niet mee. Maakt hij een aar dige film 'Hero' voor vertoning op lange vluchten in vliegtuigen, gaat het feest niet door. De film gaat namelijk over een ongeluk met een Boeing 727. De lucht vaartmaatschappijen willen dat hun passagiers niet aandoen. De dartele jonge hond wordt een dagje ouder. Jos Brink moet aan een brilletje. Een leesbril heeft hij al jaren, maar nu zal hij toch ook aan een bril voor bij ziendheid moeten geloven. Het publiek zal Jos niet met bril op kunnen bewonderen. Hij is na melijk van plan om hem alleen in de auto te dragen en als hij tele visie kijkt. Arme Faye Dunaway. De eens zo gevierde actrice is enigzins uitgerangeerd. De laatste jaren heeft zij geen enkel aardig aan bod gekregen om haar talenten op het witte doek ten toon te spreiden. Het lijkt erop dat actri ces die de vijftig zijn gepasseerd het in de Verenigde Staten wel kunnen vergeten. Wellicht moet ze verder kijken dan Hollywood en haar geluk in Europa beproe ven. Daar worden oudere filmdi va's niet zomaar aan de kant ge zet. Teri Ann Lin (Kristen Forrester) heeft een welverdiende skivakan tie achter de rug in Oostenrijk. De mooie, blonde, slanke den uit de soapserie 'The Bold and The Beatiful' heeft helemaal genoten van hetaprès-ski. Daar zit hem nou net het probleem. Veel men sen worden tijdens hun vakantie een paar kilootjes zwaarder. Zo ook Kristen en dat is voor een te levisiester uit den boze. Ze ris keert daarmee zelfs een stevige boete van de producer. Shabba Ranks heeft een horlo ge aangeschaft. Een speciaal ontworpen Rolex, compleet met diamanten. Het uurwerkje kostte ruim 150.000 gulden. De uit drukking; wie het breed heeft laat het breed hangen, is hier wel van toepassing. Amerika, het land dat ons zoveel televisiepro gramma's brengt, heeft nu wellicht de oplossing bedacht voor een probleem waar veel ouders mee worstelen: hoe ze het kijkgedrag van hun kinde en kunnen beïnvloeden. Het Britse dagblad The Independent meldt dat onlangs op een beurs voor consumenten elektro- a in Las Vegas een vernuftig apparaatje is ge presenteerd, waarmee televisie-kijktijd kan wor den gerantsoeneerd. De kinderen krijgen een bepaalde'code waar mee ze de televisie aan kunnen zetten. Als de door hun ouders vastgestelde kijktijd op is, gaat het televisietoestel automatisch uit. Het systeem kan ook worden gebruikt om het televisiekijken op bepaalde tijdstippen te verhinderen, bijvoor beeld als kinderen huiswerk moeten maken of als het bedtijd is. Door het indrukken van een knop kunnen de kinderen zien hoeveel kijktijd ze nog hebben, waardoor ze bewuste keuzes gaan maken over de programma's die ze willen zien. Het systeem, dat ongeveer 300 gulden kost, kan ook worden ge bruikt om de tijd die kinderen aan computerspel letjes spenderen binnen de perken te houden. „Toen ik het eerste prototype drie jaar geleden aan mijn kinderen liet zien, dachten ze dat hun ergste nachtmerrie was uitgekomen. Maar het! heeft juist heel gunstig uitgepakt", zegt Randall- Levenson, de uitvinder van het apparaatje. „Naf enige tijd gaan kinderen inzien dat er behalve te levisiekijken nog heel veel andere leuke en inte ressante bezigheden zijn." Levenson programmeerde het apparaatje opi vier uur kijktijd per week voor zijn kinderen. Als er in gezinsverband televisie werd gekeken, telde die tijd niet mee en mochten de kinderen gewoon meekijken. Volgens Levenson zijn zijn kinderen-: meer gaan lezen, ondernemen ze meer e ten buitenshuis en doen ze niei op. Een ander voordeel van het apparaat is dat de kinderen leren hun tijd in te delen en op te spai ren bijvoorbeeld door de televisie tijdens recla meblokken uit te zetten. Levenson, die een technische opleiding heeft gehad maar van beroep kunstenaar is, heeft hej apparaatje ontworpen omdat hij „gewoon een vader met een praktisch probleem" was. Maa/ wie kaatst, moet de bal verwachten. „Mijn kinde' ren hebben mij onlangs op een tèlevisie-rantsoen van zes uur per week gezet. Ik probeer me hier aan te houden, maar ik moet bekennen dat ik ar en toe vals speel." *Dat iemand je beroemd is, heeft soms ook zijn voordelen voor de familieleden van die be roemdheid. Daar profiteert Roger Clinton ook van. Nu zijn broer Bill geinstalleerd is als president van de Verenigde Staten, heeft hij met zijn bandje eindelijk een pla- Faye Duna way is in de Verenigde Staten niet meer zo de gevierde ac trice. FOTO ARCHIEF jntract in de wacht weten te

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14