DE Puffend en duwend over startstreep Export bloemen staat onder druk Bollentelers vrezen aantasting van gewas na verbod op maneb YAiï Leiden Regio Man gewond na ontploffen gastank TIJD TOEN MAANDAG 15 FEBRUAR11993 CHEF GERT VISSER. PLV -CHEF AAD RIETVELD. 071 -161417 Deelnemers Monte Carlo Challenge vertrokken in koude en mist RUNSBURG RUDOLF KLEUN De bloemenexport is in janu ari teruggelopen. Dat komt door de harde gulden, waar door de bloemen voor ver schillende landen erg duur zijn geworden. Bovendien tel de lie algelopen maand twee veilingdagen minder dan ja nuari 1992, zegt woordvoer der P. Kralt van veiling Flora in Rijnsburg. Hij wijst er op dat de export naar met name Engeland, Frankrijk en Italië al enige tijd moeizaam gaat door het waardeverlies van de valuta van die landen tegenover de gulden. De afgelopen maand echter daalde ook de export naar Duitsland, de belangrijk ste afnemer van Nederlandse bloemen. Vorig jaar januari nam dat land voor 171 miljoen gulden af, dit jaar was dat voor 160 miljoen. Kralt relativeert dat Accessoires van auto's ontvreemd echter. „Ik wil niet zeggen dat het goed gaat, maar januari 1992 telde 22 veilingdagen en januari 1993 twintig. Dat is op zich al een verschil van bijna tien procent en dat verklaart veel. Ik heb goede hoop dat februari een deel van dat ver schil goedmaakt". Kralt voegt daar aan toe dat sinds de jaar wisseling de prijzen van bloe men hoog zijn. „Dat kan ten koste gaan van de marges van de handel, maar ze betalen die prijzen wel. Dus er is vraag". Volgens Kralt zette vo rig jaar na Valentijnsdag een prijsdaling in. „Daarna is het toen niet echt meer goed ge komen. Het zegt nog niet heel veel, maar vandaag waren de prijzen nog behoorlijk". Ove rigens staan tegenover de da lende export naar Duitsland, ook stijgingen voor wat be treft België en Amerika, maar dat zijn slechts bescheiden af in Hillegom zijn in de nacht van zaterdag op zondag van enkele au to's die onder meer stonden geparkeerd op de Elsbroekerlaan en de Catswende accessoires gestolen. Er werden een linkerbuitenspie gel, sierstrippen en wielkastverbreders van de auto's gehaald. Ook gisteren werd er een auto vernield. Deze stond aan de Van den En delaan. Vanaf de Noordwijkse boule vard zijn gistermorgen 29 equi pes vertrokken voor de Monte Carlo Challenge 1993. Deelne mers, officials en velen honder den toeschouwers trotseerden de koude en mist alsof het een mooie zonnige dag betrof. Het publiek vergaapte zich aan al het 'schoons en heraldieks' dat op de weg verscheen. NOORDWUK IRENE NIEUWENHUUSE VERVOLG VAN VOORPAGINA De tour is een getrouwe kopie van de Monte Carlo Rally uit de jaren '50 en '60. De deelnemers zijn verplicht te rijden volgens de reglementen uit die tijd. Het is de koppels ten strengste ver boden hulp van buitenaf te ac cepteren. Noordwijk is een van de zes startplaatsen. De andere zijn Oslo, Praag, Berlijn, het Ita liaanse Cortina d'Ampezzo en Lissabon. In totaal doen 160 equipes mee aan de monsterrit. Vanaf Beaune mogen nog slechts 90 koppels de tour af maken naar Monte Carlo. Vooral de 'levende legende' in het racecircuit Maurits Gatsoni- des de enige Nederlandse winnaar van de Monte-Carlo- ralley stond gisteren in het middelpunt van de belangstel ling. Toen zijn ex-tourgenoot, graaf van Zuylen van Nijevelt, de directeur van Duinrell, hem afvlagde, reed de nestor van de racers niet weg voordat Van Zuylen de motofkap van zijn 'snoek' had bespuugd. Volgens een oude traditie brengt een Afgelopen zaterdag werden op het parkeerterrein van Huis ter Duin de auto's die meedoen aan de Monte Carlo Challenge 1993 gekeurd. dergelijke besmeuring geluk en voorspoed in de racesport. Steekas Voor de equipe M. Laqueur en H. van Greuningen begon de Monte Carlo Challenge niet al te fortuinlijk. Al in een zeer vroeg stadium werd de rit voor hen een echte uitdaging. Hun auto, een Lagonda M45 uit 1934, ver toonde gistermorgen namelijk een mankementje: een gebro ken steekas. Er zat dus niets an ders op dan de auto over de startstreep te duwen. „Maar rij den zullen we. We zijn niet ge komen om een paar rondjes in Noordwijk te crossen, we moe ten nog naar Monte Carlo", al dus een duwende en puffende Van Greuningen. De dag ervoor, op zaterdag- midag waren alle auto's, inclu sief de open Lagonda gekeurd op het parkeerterrein van Huis ter Duin. De keuring werd ver- k hogewoning richt door een technisch team van de Koninklijke Nationale Autosport Federatie. Veiligheid en orginaliteit waren de twee aspecten waar het team op let te. Hoewel bij de Lagonda een 'zwengelende leiding' was ge constateerd, mocht de auto, in dien op tijd gerepareerd, de weg op. Het tweetal was toen nog vol optimisme over de tocht. „We doen dit puur om de kick, het is toch heerlijk als de auto af en toe een klein beetje kapot gaat en je een beetje kunt knut selen." Hoewel de tocht naar Monte Carlo over een traject van ruim 3000 kilometer gaat en de deel nemers tijdens het Alpentraject nogal eens in de sneeuw komen vast te zitten, deerde de open kap hen niet. „Want als-ie dicht gaat, is het veel te krap in de wagen. Daarnaast beslaan de ruiten voortdurend." Ook ande re tourrijders verschenen met open kap aan de start. Zoals het Engelse koppel Morris en Ma- quire. Zij begonnen gisteren in hun Austin 7 Ulster uit 1930 als eersten van de 29 deelnemers aan de tocht naar de boulevard van Monaco. Dromen De organisatie van de Noord wijkse start van de& vierde tourtocht lag in handen van de stichting VW Noordwijk Pro motie en Hans Herbschleb uit Sassenheim. Herbschleb die als 'gentlemanspeaker' alle deelne mers op het startblok nog even een laatste vraag stelde, toonde zich na afloop in ieder geval meer dan tevreden. „Dit was ongeëvenaard. Het publiek en de deelnemers keerden voor een tijdje even helemaal terug in de tijd. Dit is een evenement waar de mensen bij wegdro- 'We kunnen moeilijk weer blaadjes gaan plukken DUIN- EN BOLLENSTREEK Bollentelers dreigen in de pro blemen te komen door een ver bod op het schimmelbestrij dingsmiddel maneb. Zij vrezen het komende vporjaar te wor den geconfronteerd met door het schimmel botrytis beter bekend als vuur aangetaste planten. Het beschikbare alter natieve bestrijdingsmiddel is volgens de telers nog onvol doende uitgetest. Het verbod op het gebruik van maneb vloeit voort uit een overeenkomst die het ministe rie van VROM en de industrie onlangs hebben afgesloten. Daarmee moet worden voorko men dat de kankerverwekkende restanten van het gif in het grondwater terechtkomen. Op één plek in de Bollenstreek zijn deze restanten, ethyleenthio- ureum genaamd, in het diepe grondwater aangetroffen. Overigens geldt voor de Bol lenstreek nog geen absoluut verbod op het gebruik van ma neb. Zo mag het middel nog wel worden gébruikt voor de teelt van lelies en voor aardappelen. Met name deze uitzonderingen zijn tegen het zere been van de bollentelers. „Pure rechtsongelijkheid en zeer onlogisch", noemt I. Lan- geslag, voorzitter van de Ko ninklijke Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur. „Het middel spoelt uit en is schadelijk of het is dat niet. Het is raar dat lelie- en aardappelte lers het dan wel mogen gebrui ken." Het alternatieve middel is vol gens Langeslag veel duurder en bovendien onvoldoende uitge test. De bollentelers hebben het middel pas een jaar in plaats van de gebruikelijke vier jaar kunnen toepassen. Problemen hebben zich daar het afgelopen jaar niet mee voorgedaan. Vol gens M. Zandwijk, voorzitter van het Milieuplatform Bloem bollen en zelf bollenteler, zegt dat niets voor het komende voorjaar. „We hadden nu een erg mooi voorjaar. Maar als het komende voorjaar warm en vochtig is, kan het mis gaan. En botrytis heet niet voor niets vuur. Het schimmel gaat dan als een lopend vuurtje door het ge was en er is geen houden meer Volgens Zandwijk kunnen de bollenorganisaties niets onder nemen tegen de gesloten over eenkomst, behalve hopen dat het nieuwe middel goed werkt. „We kunnen moeilijk weer zoals vroeger de zieke blaadjes gaan plukken. Daar zijn geen mensen meer voor en zeker geen men sen met verstand van het ziek tebeeld." Niet alleen de bollentelers zijn overigens ongelukkig met de nieuwe maatregel. Ook de Zuidhollandse Milieufederatie, die samen met verschillende andere milieuorganisaties al en kele maanden geleden een kruistocht is begonnen tegen onder andere maneb, is boos. „Een dérgelijk verbod is niet te handhaven. Elke teler is straks op weg naar zijn lelies als hij met maneb wordt aangetrof fen", meent woordvoerder H. Muilerman. De Zuidhollandse Milieufederatie gaat dan ook door met haar eigen pogingen om een absoluut verbod op ma neb te krijgen. De milieu-orga nisaties hebben dit verzoek in middels bij de Raad van State gedeponeerd. NOORDWUK» Een 21-jarige Noordwijker is gis termiddag op de Beeklaan in zijn woonplaats licht gewond geraakt toen de gastank van zijn auto ontplofte. De man had juist bij een ben zinestation aan de Beeklaan zijn tank volge- gooid, was weggereden en gestopt voor de verkeerslichten. Daar stak hij een sigaret op, waarna zijn wagen binnen de kortste keren in brand vloog. foto dick hogewoning Omstreeks 1720 werd in Amsterdam een boekwerk uitgege ven over de Hollandse schilder kunst: 'De groote Schouburgh der Nederlantsche Konstschil- ders en Schilderessen', geschre ven door de schilder en kunst criticus Arnold Houbraken. In dit werk blijkt maar weinig plaats te zijn ingeruimd voor de schilderessen. Het aantal dat Houbraken beschrijft is miniem in vergelijking tot het aantal schilders. Nu was het schilderen, als zo veel andere cultuuruitingen, tot in de twintigste eeuw een aan gelegenheid van mannen. Vrou wen schilderden in de regel niet voor hun broodwinning, maar uit liefhebberij. Wellicht werk ten veel schilderessen achter de schermen, zodat hun werk ano niem bleef. T och zijn er vanaf de twaalfde eeuw al namen bekend van schilderende vrouwen. Zo was de schoonmoeder van Pieter Bruegel, Marie Verhulst, een vakkundig schilderes van mini aturen. Ook diverse andere schilderessen leverden werk van hoge kwaliteit, zoals de zeven tiende eeuwse schilderes Judith Leyster en Rachel Ruys in de achttiende eeuw. Opmerkelijk is dat ze zich vaak toelegden op twee genres: bloemstillevens en portretten. Ook in Leiden hebben verschil lende vrouwen als schilderes bekendheid gekregen. Van vier leidse schilderessen die leefden tussen 1700 en circa 1950 heeft het Stedelijk Museum de La kenhal werk in bezit: Mathilde Portret van Catharina Backer door Arnold Boonen, 1713, Amster dams Historisch Museum. Frederika Wilhelmina Tonnet, Helena Christina van de Pavord Smits, Olga van Iterson-Knoep- fler en Catharina Backer. Mathilde Tonnet werkte tussen 1870 en 1901 in Leiden. Zij was in die periode als tekenlerares aan de HBS voor Meisjes ver bonden en portretteerde o.a. haar Leidse collega, de schilder A.H. Bakker Korff. Eén van haar Leidse schilderessen uit vroeger tijden leerlingen was Helena Christina van de Pavord Smits 1867- 1941Zij werkte als tekenares voor de Flora Batava, die in op dracht van het Rijksherbarium in de jaren dertig werd uitgege ven. Ook zijn er bloemstukken, stillevens en portretten van haar bekend. Ongeveer in dezelfde tijd werkte in Leiden de uit Duitsland afkomstige Olga van Iterson-Knoepfler (1879-1961 Zij was tussen 1935 en 1945 di rectrice van Ars Aemula. Haar symphatie voor de.Duitse be zetter maakte het onmogelijk dat zij langer aanbleef. Olga I terson schilderde visstill evens, figuurstukken, stadsgezichten en portretten. Door haar is de bekende Nicolaas de Gijselaar geportretteerd, die burgemees ter van Leiden was tussen 1910 en 1927. Van de achttiende eeuwse schil deres Catharina Backer (1689- 1766) is, dankzij het onderzoek dat prof. dr. Fock aan haar wijd de, een goed beeld ontstaan. Catharina was in 1711 getrouwd met haar neef, de Leidse laken fabrikant Allard de la Court. Het paar woonde aan het Rapen burg. Catharina was een geta lenteerde vrouw, die zich reeds in haar jeugd bezig hield met schilderen. Haar familie be schouwde deze activiteit als goede afleiding voor haar me lancholieke buien. Bij haar trou wen nam zij acht ingelijste schilderijen en meer dan 200 te keningen mee. Het schilderwerk bestond uit bloemstillevens, ter wijl de tekeningen voor een deel 'capellen, vogels, vrugten en bloemen...nae 't leven' tot on derwerp hadden. Bijna veertig jaar later, in 1749, hingen er niet acht, maar elf schilderijen in het 'kleyne voor bovenkamertje aan 't Rapen burg'. Waarschijnlijk schilderde Catharina in het eerste jaar na haar huwelijk de drie werken die erbij gekomen waren. De meeste schilderijen werden door haar echtgenoot op drie vier gulden getaxeerd. In werke lijkheid kunnen de schilderijen heel wat meer waard zijn ge weest. Dat zij na die tijd nog schilderde is niet aannemelijk. Catharina had geen gemakkelijk leven: haar zoon was geestelijk gestoord, de familie van haar man had er een handje van om ruzie te zoeken en na de dood van haarvader in 1731 kwam het tot een breuk tussen Catha rina en haar broer en zusters. Vijf jaar later overleed Cathari na's dochter Sara. Misschien waren al deze tegenslagen er de reden van dat Catharina tijdens haar huwelijk niet veel meer schilderde. Bij het zien van haar bloemstil levens valt op hoe vakkundig ze gemaakt zijn. Catharina heeft vrijwel zeker les gehad van een professioneel schilder. Er wordt wel verondersteld dat Catharina in de leer is geweest bij de ver maarde bloemschilder Justus van Huysum, of diens zoon Jan. Zoals gebruikelijk was in welge stelde families liet Catharina zich portretteren. Zo is zij kort na haar huwelijk vereeuwigd door de Amsterdamse schilder Arnold Boonen. Met een bloe menmandje waaruit zij een ro- zetakje heeft genomen en op de achtergrond een schildersezel en een palet met penselen heeft zij zich uitdrukkelijk laten uit beelden als bloemschilderes. De boeken naast het mandje ver wijzen naar haar belangstelling voor literatuur. Als een goed ontwikkelde vrouw van stand was Catharina vertrouwd met meerdere kunstvormen. AGENDA de NCVB/KVG in 'De Regen boog', Watermolen 1, aanvang 20.00 uur. Voorronde Leids Cabaret Festi val, aanvang 20.15 uur. Noordwijk Vergadering van de Ver. van Postzegelverzamelaars, met ver toon van dia-serie, Dorpshuis De Kuip, Zeestraat, aanvang 20.15 uur; Bijeenkomst van de Jeugd club om 18.30 uur. Oegstgeest Bijeenkomst van de Ned. Chris tenvrouwenbond, lezing door dhr. vd Hoek (Hoogheemraad schap van Rijnland) in het Ge- .DINSDAG 16 FEBRUARI Katwijk Sporten voor mensen met CARA o.l.v. een fysiotherapeut in sport zaal Boorsma, Zwanenburg 61, van 15.30 tot 16.30 uur. Leiden Voorronde Leids Cabaret Festi- val, aanvang 20.15 uur. Noordwijk Vergadering van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, lezing door hr. Jansen over de verzorging van kamerplanten, Buurthuis, Hoofdstraat 11, aan vang 20.00 uur. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Overleden: D.H. Burninggeb. 16 mei 1908 man J. Wassing geb. 16 dec. 1923 man H. Lammers geb. 29 dec. 1889 gehuwd geweest met K W. Holswilder» N. Keijzergeb. 20 febr. 1915 echtgenote van J.E.M. Post T.E. Conijn geb. 14 maart 1904 gehuwd geweest met G. Hoog- eboom Chr. Roozen geb. 15 aug. 1908 man. DG. van den Hoorn geb. 24 febr. 1911 man M W.J. Versteden geb. 26 nov. 1927 man M.A. Nieuwland geb. 27 juli 1939 man N. van Egmond geb. 4 maart 1914 man G. van Starkenburg geb. 9 mei 1927 manW.W. Paats geb. 24 juli 1911 man H. van der Meij geb. 15 nov. 1916 man. P. Lens geb. 23 febr. 1911 man.R. Arnoldusgeb. 2 mei 1899 gehuwd geweest met: H. Arnoldus B.A. Creijghton geb 8 okt. 1904 man C. van Egmond geb. 5 nov. 1907 gehuwd geweest met S. Prins S.C.M. Stouten geb 17 sept. 1915 gehuwd geweest met G.A. Copier F R. van der Vliet geb. 7 mei 1919 echtgenote van D. Held.Th.W.H. Turnhout geb. 14 nov. 1930 man. A. Meijersgeb. 20 maart 1911 man J.W. Vroegrijk geb. 25 jan. 1914 man J.F. Nieuwenburggeb. 10 nov. 1921 man W.G. Krenning geb. 10 aug. 1927 man G. Hoek geb. 12 maart 1902 man B. van Beelen geb. 20 aug. 1952 echtge note van J. van der Ham A.P. Schouten geb. 5 juni 1946 echtge note van J. de Ruiter C. Schaap geb. 20 maart 1940 man J. Klaas- sengeb. 17 nov. 1928man.J.A. Aarts geb. 20 febr. 1925 man J.C. van Onselen geb. 4 dec. 1917 man E.J. Hortensiusgeb. 4 april 1926 vrouw C.W.L. Jonkman geb. 27 aug. 1929 man E. Laman geb. 2 aug. 1903 vrouw E. Bouwer geb. 9 febr. 1948 man A.J. Koster geb. 30 sept. 1900 man S. Dongel- mansgeb. 28 april 1906 gehuwd geweest met J. Derogee.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10