Meer vertentie op Toeristen op exotische reis lopen onnodig risico globetrotters 'Veel veerdiensten weg na opening Eurotunnel' Toerisme Met de trein door Siberië ZATERDAG 13 FEBRUARI 1993 N DOBBELSTEEN Rolstoelers op vakantie in Mexico. foto pi De Stichting Globe-Roller, een vrijwilligersorganisatie die bege leide groepsreizen aanbiedt voor mensen met een lichamelijke handicap, heeft haar reisprogramma voor 1993 bekend gemaakt. Er worden onder meer tochten georganisêerd naar Turkije, Cu ba, Kenya en (voor jongeren) Marokko. Hoogtepunt: een rondreis door India. Info: Stichting Globe-Roller, telefoon 040-526570. Dagje skiën vanuit de grote stad De Zwitserse Spoorwegen (SBB) hebben weer eens iets nieuws: de Skipasse. 's Ochtends in de grote stad in de trein stappen, ver volgens gezellig een dagje skiën en 's avonds weer terug. Voor zowel een dagskip'as als korting op de huur van ski's en schoe nen wordt gezorgd. Prijzen vanaf 61 Zwitserse francs, exclusief skihuur. Alle mogelijkheden worden opgesomd in de folder Ski passe die verkrijgbaar is op de stations van de Zwitserse Spoor wegen. NZH-reizen voor alleengaanden Bij NZH-Travel is het aanbod van reizen voor alleengaanden flink uitgebreid. Naast trips per bus naar en door onder meer Scandinavië en Oost-Europa zijn er ook zogenaamde stand- plaatsreizen. Oftewel: logeren in een enkel hotel (op uiteraard een eenpersoonskamer) en van daaruit tochten maken in de omgeving. 'Standplaatsen' zijn onder meer Praag, Boedapest en Nice, maar ook Bouillon in België en Zeil am See in Oostenrijk. Info: Alle ANVR-Reisbureaus. déze speciale Paginate plaatsen. Bel onze f( advertentie- VUUi afdeling. kunt u op deze plaats de zon laten schijnen. Onze adver tentie-afde ling weet hoe! Bel onze advertentie- afdeling. Duitsland voert 'bustoeslag' in Hoewel er vanuit Nederland door onder meer de touropera tors heftig is geprotesteerd, is de kans groot dat door Duitsland reizende bustoeristen per 1 april een toeslag moeten gaan betalen van ruim 1 pfennig per afgelegde kilometer. Dat is bijna een verdubbeling van het be drag dat tot nu toe moest wor den overgedragen. Omdat de nieuwe verhoging niet in de prijzen van de buson dernemers is verdisconteerd, zal (hoogstwaarschijnlijk per 1 april) het extra bedrag aan de passagiers worden doorbere kend. Dat betekent dat voor een rit Amhem-Kufstein aan de chauf feur ongeveer vijf gulden (enke le reis) moet worden overgedra gen. Rondritten dóór Duitsland zullen per duizend kilometer ongeveer 6 gulden per passagier extra gaan kosten. Overigens heeft een delegatie van het Al gemeen Verbond voor Reison dernemingen (ANVR) dezer da gen nog een gesprek over deze affaire met vertegenwoordigers van het Duitse ministerie van fi nanciën in Bonn. Spanje biedt toerist opnieuw informatielijn Net als vorig jaar is het ook in 1993 mogelijk in Spanje een speciale toeristische informatie lijn te bellen. Het nummer is 901.300.600. De beller, die een deel van de gesprekskosten voor zijn rekening dient te nemen, wordt in het Spaans, I-rans, En gels of Duits te woord gestaan. Bij de informatielijn kunnen in lichtingen worden ingewonnen over toeristische diensten en in stanties en over de algemene dienstverlening in Spanje. Het nummer is op de volgende tij den bereikbaar van 1 januari tot en met 31 maart en van 1 oktober tot en met 31 december van 10 tot 14 uur en in het hoogseizoen (1 april tot en met 30 september) van 10 tot 20 REISBOEKEN ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Japan Reishandboek voor Japan. De gelijk en uitgebreid. Prachtige kleurenfotografie en veel over zichtskaartjes. wat zeker in een land als lapan van groot belang is. Handig is de informatie over de bereikbaarheid van verschil lendebezienswaardigheden. Register. Uitgeverij EÏmar, prijs 39,50. Hongarije ANWB-reisgids van Hongarije Nieuwe versie in deze nonons ense reeks. Handig langwerpig formaat, bekende regen vaste kaft. overzichtelijke lay-out, uit stekende kaartjes en een on voorstelbare hoeveelheid infor matie. Register. Uitgeverij ANWB, prijs 33,50 (leden 29,50). Engeland England by bike. Achttien fiets tochten door Engeland. En gelstalig. De trajecten zijn uiter mate nauwkeurig beschreven, maar boekje is tijdens het fiet sen zelf, wegens onhandig for maat, niet makkelijk te gebrui ken. Veel nuttige adressen. Re gister. Uitgeverij Cordec, prijs circa 40. (Fietsvakantiewinkel. Woerden) REISBERICHTEN De Transsiberië Express brengt reizgers in nog geen week met de trein van van Moskou naar Peking. Er dient nog altijd rekening te worden gehouden met lange re- servcringstermijnen, maar er zijn in Rusland toch al zoveel hinderpalen opgeruimd, dat het tegenwoordig betrekkelijk een voudig is om met de befaamde Transsiberië Express vanuit Moskou of St. Petersburg via Si berië naar Peking te reizen. Er zijn twee verschillende routes: de Trans Mantsjoerije- route (6,5 dag) en de Trans Mongolië-route (5,5 dag). Ook is het mogelijk via de Trans Si berië-route naar Chabarovsk te rijden. Daar kunnen dan aan sluitende routes worden geno men naar onder meer japan (boot) en Noord-Korea. Plaatsen in de Transsiberië Express kunnen al in Nederland worden gereserveerd. De prij zen voor een ticket lopen afhan kelijk van de mate van comfort en bet aantal passagiers uiteen van 795 gulden tot 2570 gulden per persoon, inclusief verblijf en transfers in Moskou. Visa, aan sluitend vervoer (Nederland - Rusland en China - Nederland) en excursies in bijvoorbeeld China en Klein Tibet kunnen eveneens op hetzelfde adres worden geregeld. Info: Kontakt International Amsterdam, telefoon 020- 6234771. Elfstedentocht per boot Die op de schaats is de beroemdste en die op de fiets (tweede Pinksterdag) mager ook wezen. Langzamerhand begint echter de Elfstedentocht per boot zich ook enige faam te verwerven, ook al wordt hij slechts een keer per driejaar gehouden. De eerstvolgende vindt plaats van 19 tot en met 24 juli aanstaande. Deelnemers dienen aan het roer te staan van een motorboot of een zeiljacht, maar helden die het traject per kano of per roei boot willen afleggen, zijn eveneens welkom. Info: J. van der Heijde, telefoon 058-121943. Huisjes in Oost-Europa Bij Inter Europe in Alkmaar kunnen sinds kort vakantiehuisjes in Oost-Europa worden gehuurd. De aangeboden accommodaties liggen in de Tsjechische Republiek (Bohemen, Reuzengebergte, Moravië), Hongarije (Balatonmeer, Valencemeer) en het ooste lijk deel van Duitsland, de zogenaamde neueBundesldnder. Prij zen per week (hoogseizoen) tussen de 325 en 625 gulden all in voor een 5-persoons bungalow. Info: Inter Europe, telefoon 072-155177. Oriënt Express ook uit Düsseldorf Vanaf 6 mei vertrekt de Venice-Simplon-Oriënt Express niet al leen meer vanuit Londen en Parijs, maar ook vanuit Düsseldorf. Het traject voert de befaamde trein langs de Rijn naar Bazel, en vandaar via het klassieke traject door de Alpen en de Dolomie ten naar Venetië. De reis duurt twee dagen en de bergetappes worden bij daglicht gemaakt. Uiteraard kan de reis ook in omge keerde richting worden gemaakt. Info: Incento, telefoon 02159-48586. Zomerbrochure autoroutes Finland In zijn nieuwe zomerbrochure heeft het Fins Verkeersbureau negen van de mooiste autoroutes door Finland in kaart ge bracht. Verder uitvoerige informatie over onder meer geschiede nis, grote steden (Helsinki, Tampere en Turku), reizen naar en door Finland, accommodaties, activiteiten en bezienswaardig heden. Info: Fins Verkeersbureau, telefoon 020-6719876. Reis in Indonesië vooruit boeken Bij de vliegmaatschappij Garuda is het sinds kort mogelijk naast een vliegticket meteen een trein- en/of bootreis in Indonesië te boeken. Oponthoud ter plaatse kan daarmee worden voorko men. Garuda raadt aan meteen een ticket eerste of tweede klas se te kopen omdat dan comfort en privacy verzekerd is. Info: De ANVR-Reisbureaus. Uitgebreid pakket rolstoel vakanties* De beseffen. archieffoto Hoewel er eindelijk wat schot in de zaak lijkt te komen, is de voorlichting die door gemeentelijke en regionale ge- zondsheidsdiensten (GG en GD's) aan toeristen wordt gegeven, nog altijd niet eensluidend. Reizigers die hun vakantie willen gaan doorbrengen op een exotische be stemming, lopen daardoor onnodige risico's. Dat werd duidelijk op een discussiemiddag, die onlangs door het Gilde van Toeristisch Journalisten in Hoofddorp werd ge houden. HAARLEM ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Hoewel internist Rob Ligthelm van het Havenziekenhuis te Rotterdam, één van de inleiders op de middag, het niet met zo veel woorden wilde toegegeven, ligt het in de lijn der verwach ting dat GG en GD's in de toe komst een officiële berisping staat te wachten bij het ver schaffen van foutieve adviezen. Ligthelm: „Nu kan dat niet, om dat de informatie die de Ge- zondsheidsdiensten krijgen op z'n zachtst uitgedrukt verwar rend is. Daarom pleit ik er al ja ren voor dat de onder het mi nisterie van WVC resonerende geneeskundige hoofdinspectie eerst orde op zaken stelt." Dat is geen overbodige luxe, gezien het feit dat het aantal Nederlanders dat naar verre be stemmingen afreist de grens van 400.000 per jaar ruim schoots is gepasseerd. Ligthelm en de eveneens aan het Haven ziekenhuis verbonden tropen- verpleegkundige Connie Hoog- eveen worden steeds meer ge confronteerd met aan exotische ziektes lijdende Nederlanders. Saillant feit: In de jaren tachtig overleed in ons land niemand aan malaria, in 1991 gebeurde dat in 1 geval en vorig jaar stier ven zelfs 5 Nederlanders aan deze door muggen overge brachte ziekte. Ligthelm: „We hebben even gedacht dat malaria voor het jaar 2000 van de aarde verdwe nen zou zijn, maar daar is geen schijn van kans op. De ziekte maakt zelfs een comeback. Van de totale wereldbevolking leeft driekwart in een omgeving waar malaria voorkomt, een gigan tisch probleem. Uit een onder zoek van een Zwitserse, aan Swissair verbonden arts blijkt dat in 1989 van de 100.000 reizi gers 1.100 mensen naar huis te rugkeerden met malaria. Het zou me niet verbazen als dat ge tal alweer aanzienlijk is geste gen." Dat mag niet alleen worden geweten aan de slechte voor lichting, maar ook aan de zorge loosheid van de reiziger. Connie Hoogeveen: „Iemand die zijn gezonde verstand gebruikt, loopt al een stuk minder risico. Slapen onder een klamboe, be schermende kleding dragen, geen water uit de kraan drin ken, schone handdoeken ge bruiken, wondjes verzorgen, op je voeding letten, niet in rivier water zwemmen, etcetera. Als je nou weet dat in Egypte de plat telandsbevolking wegens be smetting met bilharziasis (een door in het water levende wor mpjes overgebrachte, levensge vaarlijke ziekte, red.) gemiddeld niet ouder wordt dan 40, 45 jaar, tsja dan ben je natuurlijk heel dom bezig als je toch in de Nijl gaat pootjebaden." Diarree lijkt wel het minste wat je op een exotische vakantie kunt oplopen. Ruim dertig pro cent van alle toeristen krijgt er mee te maken. Bernd Schötz, directeur van A-Reizen, specia list op het gebied van verre va kanties: „Ia hoor eens, een verre reis zonder diarree is geen verre reis. Als ik mevrouw Hoogeveen en meneer Ligthelm beluister, dan kunnen we beter met z'n allen in Nederland blijven. Dit vind ik van een mug een olifant maken. Zelf reis ik al 25 jaar over de hele wereld en mijn er varing is dat je en dat ben ik dan met mevrouw Hoogeveen eens met goed opletten wei nigkan overkomen." Toch liep Schötz tijdens één van z'n trips malaria op. „Ia, en Bemd Schötz (A-Refzen): „Een verre reis zonder diarree is geen verre reis." foto a reizen dat terwijl ik keurig mijn pille tjes had ingenomen. Dat doe ik dus ook niet meer. Dat zal mis schien best onverstandig wor den gevonden, maar veel be langrijker vind ik dat je er voor moet zorgen dat je niet ver brandt. Urenlang in de zon lig gen breekt de weerstand van je lichaam. Dat is pas gevaarlijk." Waarop de vraag rijst of het gebruiken van je gezonde ver stand niet veel belangrijker is dan het halen van prikken en pillen bij GG en GD's die blijk baar ook niet weten waarmee ze bezig zijn. Ligthelm, resoluut: „Beide zijn belangrijk. En mochten er twijfels zijn over de deskundigheid van een GG en GD, dan kan er altijd naar het Havenziekenhuis in Rotterdam of naar het Tropeninstituut in Amsterdam worden gebeld." risico's op het oplopen van een of andere tropische ziekte tijdens een 'exotische vakantie' zijn volgens deskundigen groter dan veel Nederlanders Vorig jaar overleden vijf Nederlanders aan malaria maat- die De schappij de autotrein in de Euro tunnel tussen Frankrijk en Engeland gaat exploite ren (Le Shuttle), ver wacht dat binnen vijf jaar veel Noordzee- veerdiensten zullen zijn verdwenen. Pierre Surot, sales manager van Le Shuttle, is er zelfs van overtuigd ze ker vijftig pro cent van de totale markt in handen te krijgen, omdat 'prijs en reistijd zeer positief af steken tegen de ouderwetse wij- Vooral het tweede aspect, zo verwacht Surot, zal de reiziger aanspreken. De rit door de van Calais naar Folkstone lopende tunnel, die op 15 december aanstaande zal worden ge opend, duurt 35 minuten. „Bin nen een uur zit de automobilist De auto's worden op e Eurotunnel gebracht n trein van de ene n van de ene op de andere snel weg. Alleen 's nachts, als de au totrein niet om het kwartier, maar om het uur vertrekt, zal die tijd iets kunnen oplopen." Het is nog niet bekend wat een kaartje gaat kosten. Surot: „Maar niemand moet denken dat we een prijsoorlog met de ferrydiensten zullen gaan be ginnen. Dat is niet nodig. Wel is het mogelijk dat er verschillen de tarieven ko men. Ik denk aan prijzen die worden aange past aan het seizoen en aan arrangemen ten waarbij tic ket en accom modatie in ene worden be taald." Le Shuttle opent in mei in het Hirsch- gebouw aan het Amster damse Leidse- plein een in formatie- en ticketbalie. Tóch verwacht Surot niet dat re kant van de veel Nederlan- foto pr ders gebruik gaan maken van de Eurotunnel. „Hollanders moeten natuurlijk toch een flink eind omrijden. Volgens de laatste berekeningen zullen de Britten onze grootste klant wor den. Zij zorgen straks voor 70 procent van het totaal aantal passagiers. Daarna komen de Fransen, de Duitsers en de Bel gen en tot slot de Nederlanders. Hun aandeel wordt voorlopig geschat op 3 procent."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7