'Pensioen moet WAO-gat dichten' 'Partijen moeten nu eens echt vrouwen gaan zoeken' Binnenland Stormloop op Philips na alarm metaalmoeheid HTM wil conducteur weer als baas op tram Familievete zaait angst in Overschie Rijnmond wordt provincie, Amsterdam mag snel volgen t ZATERDAG 13 FEBRUAR11993 n Nederlands Persbureau GPD C*m«n>ch.ippc Bij Eurometaal 300 mensen weg zaandam Het munitiebedrijf Eurometaal wil op korte termijn 308 van zijn 488 werknemers ontslaan. Het bedrijf stelt op geen andere wijze een reorganisatie te kunnen doorvoeren omdat de belangrijkste opdrachtgever, het Nederlandse leger, de eerstko mende vijf jaar geen munitie meer nodig heeft. Tien jaar gele den werkten bij Eurometaal nog 1200 mensen, binnenkort nog 180. TBS voor Haagse ruitentikker den haag» De Haagse rechtbank heeft gisteren de 47-jarige Haagse 'ruitentikker' veroordeeld tot TBS met dwangverpleging. De man heeft de afgelopen twee jaar 23 keer tientallen ruiten van verscheidene ministeries en de BVD ingegooid. De schade aan gebouwen bedraagt ruim vijf ton. De man stelt dat hij in constante oorlog is met de overheid, „een stelletje psychopati- sche criminelen". De rechtbank oordeelde mét de onderzoeken de psychiaters dat de Hagenaar volledig ontoerekeningsvatbaar Minister De Vries vreest havenstaking Rotterdam Minister De Vries van sociale zaken maakt zich zor gen over een staking in de Rotterdamse haven, aldus woord voerders van de vakbonden die plotseling een 'controleploeg' van de minister over de vloer kregen. „Er kwamen hier ineens twee ambtenaren van de loontechnische dienst, die zeiden dat ze door De Vries op pad waren gestuurd om te onderzoeken hoe het met de arbeidsonrust in de haven is. Ze moesten direct aan de minister persoonlijk rapporteren. Daar stonden wij wel van te kijken", aldus bestuurder Verroen van de Vervoersbond FNV. Volgens hem kwamen de ambtenaren ook met suggesties om havenstakingen te voorkomen. „Maar die lagen in de categorie van 'laat alle mensen in de haven loon inleveren1. Daar hoefik niet mee aan te komen bij mijn Negen jaar voor moord geldloper den haag De Haagse rechtbank heeft gisteren twee een vrouw veroordeeld tot negen jaar, zes jaar met TBS en drie jaar cel voor de overval op een geldloper in Rijswijk in oktober vorig jaar. De geldloper van supermarkt Aldi werd doodgescho ten toen hij na de beroving achter zijn belagers aanging. De twee mannen van 23 en 18 jaar overvielen de man toen hij de geld- cassette in een nachtkluis stopte. De geldloper ging vervolgens achter hen aan, waarbij hij werd neergeschoten door de oudste rover. De derde betrokkenen, een 30-jarige vrouw, stond verder op te wachten. Zij gaf de overvallers andere kleren en nam de bi vakmutsen in ontvangst. Tehuis voor gehandicapte asielzoekers den haag In Den Haag wordt volgende maand een opvang voor gehandicapte asielzoekers geopend. Een oud herenhuis in het Statenkwartier is verbouwd en aangepast. Er zijn acht apparte menten gebouwd waar 18 tot 25 mensen in terecht kunnen. Ge handicapte asielzoekers moeten vaak nog langer dan andere asielzoekers in opvangcentra verblijven omdat gemeenten on voldoende aangepaste woningen ter beschikking hebben. De ge meente Den Haag heeft circa vijf ton in de verbouwing gestoken, onder meer met als overweging dat het de woonfunctie voor het pand wilde behouden. Kabinet spaart natuur bij dijkwerken den haag Het kabinet heeft gisteren besloten het advies van de commissie-Boertien te volgen en meer op de natuur- en land schapswaarden te letten bij de dijkverzwaring. De versterking van de rivierdijken gaat daardoor 210 miljoen gulden meer kos ten dan de geraamde 1 miljard. De commissie-Boertien werd in gesteld na felle protesten tegen het dijkverzwaringsprogramma. Philips-tv zorgt voor brand bejaardenhuis den haag gpd Tienduizenden mensen hebben zich bij Philips gemeld om hun televisie van het chassistype K- 40 te laten nakijken. Door me taalmoeheid in een soldeerver- binding bestaat het risico dat de toestellen spontaan in brand vliegen. Het elektronicaconcern bena drukt dat het niet uitmaakt of het toestel 'stand by' staat of niet. De kans op spontane ont branding is even groot. Maar Philips-woordvoerder Eibers benadrukt dat die kans altijd „uiterst geririg is". Hij reageert OPSLAG/MILIEU CONTAINERS VERKOOP/VERHUUR Vakcentrales en bonden nemen plan Industriebond CNV over Een invaliditeitspensioen moet het gat dichten dat de nieuwe WAO in de arbeidsongschiktheidsuitkeringen slaat. Tot die conclusie is een werkgroep van de vakcen trales FNV, CNV en MHP en de daarbij aangesloten bon den gekomen. De bonden houden vast aan een verplich te bijverzekering voor iedereen en wijzen het idee van vrijwillige bijverzekering via verzekeringsmaatschappijen af. Op initiatief van de werkgroep M/V 50/50 begon de actie voor meervrouwen in de politiek met een forum discussie in het oude Haagse stadhuis. Via De Magistraat, een schilderij van Cornell's Janssen van Ceulen uit 1647, hielden de mannen echtereen oogje in het zeil. foto anp marcel antonisse den haag cees Er zijn voldoende goede vrou wen voor politieke functies, maar je moet ze op tijd vinden. Daarom gaat de landelijke cam pagne '1994: Vrouwen kiezen in de politiek' deze week in Den Haag van start, terwijl de verkie zingen pas volgend jaar zijn. „De partijen beginnen al te denken over hun kandidaten lijst en programma, dus moeten we er nu bij zijn", zegt Cock Kerling-Simons, voorzitter van de Werkgroep M/V 50/50 van de Vereniging voor Vrouwenbe- langen, die actief betrokken is bij de campagne. Voor Kerling is het vanzelf sprekend dat er meer vrouwen in de politiek moeten. Terwijl meer dan de helft van de bevol king uit vrouwen bestaat, is slechts een kwart van de volks vertegenwoordigers dat. Na de verkiezingen van 1994 moet dat aantal zijn opgevoerd tot zeker 35 procent, vindt de werkgroep. De campagne wordt gesteund door de grote politieke partijen, regionale emancipatiebureaus en organisaties van buitenlan ders. Het streefgetal is niet wille keurig, benadrukt Kerling. „Uit wetenschappelijk onderzoek is gebleken dat je meer dan een derde van 'een groep moet vor men om een cultuur te veran deren". En zo'n verandering is hard nodig, meent zij. Nu nog laten veel vrouwen zich afschrikken door de man- nencultuur in de politiek. „Als je de enige vrouw bent in een frac tie van zes, heb je weinig kans dat je iets verandert, bij voor beeld aan de vergadertijden. Maar als je met z'n tweeën of drieën bent, kun je misschien een eind maken aan die ellendi ge broodjesvergaderingen om vijf uur. Uiteindelijk zullen ook veel mannen je dankbaar zijn, ook al zullen ze er zelf niet zo snel over beginnen". Vrijwel alle politieke partijen, en zeker de grote, beweren dat willen schuiven, maar klagen over gebrek aan geschikte kan didaten. Kerling: „Dan is de po litiek kennelijk niet leuk genoeg. Wij vinden dat als je geen vrou wen kunt krijgen voor je kandi datenlijst, dat het dan aan jezelf ligt. Daar moet je dan wat aan doen." Als het lukt om het aantal vrouwen flink te laten toene men, heeft dat volgens Kerling een sneeuwbaleffect. „Mensen worden toch vaak gevraagd via de 'ons-kent-ons'-regel. Vrou wen staan te vaak buiten de cir cuits waarin mannen kandida ten zoeken. Als meer vrouwen politieke functies hebben, zul len ze ook eerder uit hun eigen netwerken kandidaten werven". Kerling denkt dat vrouwen een brug kunnen slaan tussen de volgens haar nog steeds gro te belangstelling van de Neder lander voor zijn leefomgeving en de politiek. „Veel vrouwen zullen nieuwkomers zijn en ik denk dat juist nieuwkomers die brug kunnen slaan." De campagne '1994: Vrouwen kiezen vrouwen in de Politiek' moet er vooral toe leiden dat partijen nu al beginnen met het opsporen van geschikte vrou wen voor hun kandidatenlijs ten. De partijen moeten duide lijk maken dat vrouwen gewenst zijn in de politiek cn ze moeten ook buiten hun ledenlijsten op zoek gaan naar vrouwen die op allerlei terreinen actief zijn. De werkgroep wil de partijen ook op plaatselijk niveau een steuntje in de rug geven. Fol ders en affiches zijn in grote hoeveelheden beschikbaar, door een ruimhartige subsidie van het ministerie van binnen landse zaken. Kerling: „Dat geld is er mede gekomen omdat zo wel de minister als de staatsse cretaris vrouw zijn. Je moet in de politiek nu eenmaal bondge noten hebben". Het idee voor het invaliditeits pensioen is afkomstig van de Industrie- en Voedingsbond CNV. Die ging uit van een aan vulling van 15 procent van het laatsverdiende loon op de WAO-uitkering, wat een premie kost van ongeveer 1 procent van het bruto-loon. Jongere arbeids ongeschikten zouden dan op minder dan 70 procent van hun laatste loon uitkomen en oude ren daar boven. De werkgroep vindt echter dat iedereen op 70 procent moet uitkomen, zoals in de oude WAO. De daarvoor benodigde premie zal echter aanzienlijk hoger liggen dan 1 procent. De aanloopproblemen in de financiering denkt de werk groep te kunnen oplossen via de reserves van de pensioen fondsen. De Pensioen- en Spaarfondsenwet gebiedt dat bij aanvang van een uitkering het voor is een flink beginkapitaal nodig, een bedrag dat in een aantal jaren kan worden opge bouwd. In de overgangsfase zouden de pensioenfondsen uit hun reserves een garantstelling moeten doen. Het vasthouden aan een ver plichte bijverzekering klemt vol gens het CNV des te meer om dat uit eigen onderzoek is ge bleken dat vier van de tien werknemers, vooral lagerbetaal- den en ouderen, niet van plan zijn zich bij te verzekeren in de overtuiging dat zij toch niet ar beidsongeschikt worden en om dat ze de-bijverzekering te duur vinden. „Dat is heel schrij nend". vindt CNV'er Terpstra, „juist voor deze groep is een collectieve regeling noodzake lijk". Komende week zullen de kaarten wat helderder komen te liggen, zo is de verwachting. Zo- Het Haagse openbaar vervoerbedrijf HTM heeft gisteren een aantal maatregelen genomen voor de veiligheid in en rond de trams. Pas sagiers op tramperrons bij het Centraal Station moeten voortaan een plaatsbewijs kunnen laten zien. In lijn 6 wordt een proef ge houden waarbij 's avonds instappen bij de bestuurder verplicht is. Het achterste deel van de tram wordt dan afgesloten. De HTM zet verder bij haltes en plaatsen die als eng worden ervaren, meer toe zichthoudend personeel in. De toezichthouders hebben volgens HTM-directeur Kaper op dracht op de mensen af te gaan om duidelijk te maken dat bij voor beeld vernieling niet getolereerd wordt. De lol van zwartrijden en sfeer verpesten gaat er volgens hem wel af bij controle en betaling. De HTM wil dat de trambestuurders weer de baas zijn op hun tram en dat ze niet worden lastig gevallen doordat bij voorbeeld deuren worden opengetrokken. Bij de nieuwste trams hebben ze daar volgens HTM-directeur Kaper overigens geen last van, omdat daar de deur dicht kan óók als er een hand of been tussen zit. Met het beveiligingsproject is vier miljoen gulden gemoeid. dan ook onaangenaam getrof fen op het nieuws dat in een Amsterdams bejaardenhuis epn Philips-tv in brand is gevlogen. „Oh, er waren geen gewbnden? Gelukkig. Ik hoop maar dat die mensen niet al te erg zijn ge schrokken". De schade die bij deze brand onstond is geraamd op tien- tot twintigduizend gulden. Philips heeft hiervoor geen potje, aldus Eibers. „We lossen dat altijd netjes op in overleg met de be trokkenen en de verzekeraar". Of de slachtoffers gratis een nieuwe kijkkast ontvangen, wil hij niet zeggen. „We hebben daar gelukkig geen regels voor, dus we vinden altijd een oplos sing". Het concern verwacht nog enkele maanden nodig te heb ben voordat alle toestellen van het gewraakte type in ons land voorzien zijn van een nieuwe soldeerverbinding. Een team van meer dan honderd mon teurs, eigen mensen en inge huurde krachten, is dag en nacht bezig met deze klus, die per geval niet meer dan tien tot vijftien minuten werk vergt. Maastricht» Nog een week je, dan zwaaien de prinsen Carnaval in elk geval in het zuiden des lands drie dagen lang de scepter. De voorbe reidingen voor de grote op tochten die de laatste uit barsting voor het vasten be geleiden, zijn bijna klaar. Deze wagenbouwer in Maastricht legt de laatste hand aan de praalwagen met de veelzeggende naam 'Agge maor leut het'. foto anp Officier eist einde aan 'straatterreur' Zes jaar cel. Met die eis tegen een 26-jarige Rotterdammer wegens poging tot moord hoopt officier van justitie Snijders de rust te doen weerkeren in de Rotterdamse wijk Overschie. Bewoners durven daar nauwe lijks over straat uit angst terecht te komen in een vecht- of schietpartij van twee fami- les die elkaar daar al geruime tijd naar het leven staan. Die angst is niet overdreven, stelde Snijders gisteren voor de rechtbank in Rotterdam vast. Hij zette de harde feiten op een rijtje van een vete, die zou zijn ontstaan nadat ie mand van de ene familie het had aangelegd met een vrouw van de andere familie. Een 18-jarig lid van een de families werd vorig jaar april doodgeschoten in de Schiphol straat, waarna op 20 oktober de wraak volg de. Een 22-jarige familielid van het slachtof fer schoot in een trapportaal aan de Lem- kensstraat een man van de rivaliserende fa milie neer. Deze raakte daarbij zwaar ge wond. Zes dagen later volgde het antwoord daarop: een 26-jarige Rotterdammer schoot zijn vuurwapen leeg op een lid van de eer ste familie. Deze man bleef wonderwel on gedeerd, alleen zijn auto werd door kogels doorboord. Snijders sprak van straatterreur waaraan snel een einde moet komen. Een forse straf moet de beide families tot inkeer brengen. Hij eiste tegen de 26-jarige schutter zes jaar wegens poging tot moord. De zaak tegen de 22-jarige schutter van de andere familie werd aangehouden. Dat de vete nog steeds bestaat, bleek overduidelijk uit de veiligheidsmaatregelen. Politiemensen met honden waakten voor het gerechtsgebouw aan de Noordsingel en in de rechtszaal zelf waren tien parketwach ters aanwezig om de publieke tribune in de gaten te houden. Het bleef bij verbaal ge weld, al waren de bedreigingen en verwen singen over en en weer niet mis. De verdachte verklaarde overigens uit noodweer te hebben geschoten. Het slacht offer zou hem met zijn auto hebben gesne den en vervolgens zijn uitgestapt met een vuurwapen in de hand. „Ik was bang om zelf afgeschoten te worden, er was al eerder op me geschoten. En wat er in Overschie gebeurt, is geen kattepis. Ik was doods bang." Getuigen hebben echter verklaard dat het slachtoffer ongewapend was. De schutter gaf wel toe dat hij op de bewuste dag „opgefokt en gestresst was" doordat een vechtpartij eerder op de dag tussen bei de families voor een school in Overschie. Uitspraak op 26 februari. den haag gpd Het Rijnmondgebied wordt een aparte provincie. Als de regio Amsterdam dat wil, kan ook die zich afsplitsen om een aparte provincie te worden. Daartoe heeft het kabinet gisteren beslo ten. De ministerraad ziet voor lopig af van een opsplitsing van ons land in 25 regio's en ophef fing van de provincies: Zeven stedelijke gebieden gaan nu werken aan een verde re regionale verzelfstandiging. Het gaat daarbij om Rijnmond, de regio Amsterdam, de regio Den Haag, Eindhoven/Hel mond, Arnhem/Nijmegen, Utrecht en Hengelo/Enschede. Al deze regio's mogen zelf bepa len - in overleg met de gemeen ten in die gebieden - hoe snel taken overgedragen zullen wor den van de gemeenten aan het regiobestuur. Ook zullen taken van de provincie worden over gedragen. Het kabinet heeft ervan afge zien nu al een blauwdruk op te stellen over hoe Nederland er in de toekomst bestuurlijk uit zal zien. Wel is vastgesteld dat aan het eind van de bestuurlijke hervorming er slechts drie be stuurslagen zullen zijn: rijk, ge meenten en iets daar tussenin. Staatssecretaris De Graaff- Nauta van binnenlandse zaken wilde gisteren nog niet ingaan op de vraag hoe snel Rijnmond en eventueel de regio Amster- wel in de bouw als in de metaal industrie zal dan tijdens de ver dere CAO-onderhandelingen blijken hoe stellig de werkgevers daar bij hun stelling blijven dat ze niet van plan op enigerlei wijze het WAO-gat te dichten. De WAO wordt vanaf de invoe ring uitsluitend door de werk nemers betaald en de werkge vers zien geen reden om daar verandering in te brengen. Vol gens een richtlijn van de werk geversorganisaties VNO en NCW moeten werkgevers niet verder gaan dan bemiddelen bij het sluiten van collectieve WAO-bijverzekeringen per be drijf. D tot DSM (10.000 werknemers), dat i zich gisteren bereid verklaarde de ingrepen in de WAO via een aanvullend invaliditeitspen sioen te repareren. Het Lim burgse chemieconcern kent al geruime tijd een invaliditeits pensioen. Arbeidsongeschikten ontvangen nu zo n pensioen van 5 a 6 procent bovenop hun WAO-uitkering tot het moment dat zij met pensioen,gaan. Via dal systeem kunnen volgens FNV-bestuurder Walravens ook de toekomstige aanvullingen worden betaald. Glaxo verlaagt prijs Imigran utrecht anp Fabrikant Glaxo verlaagt de prijs van het anti-migrainemid- del Imigran op 1 maart met 15 procent. Een tablet wordt dan vier gulden goedkoper en een injectie een tientje. Die verla ging is voor staatssecretaris Si mons van volksgezondheid ove rigens geen reden om het mid del anders in te delen in het Ge- neesmiddelenvergoedingsssys- teem (GVS). Glaxo ligt al geruime tijd in de clinch met Simons over de ver goeding van het middel. In het GVS wordt Imigran ingedeeld in dezelfde groep als alle andere migraine-middelen. Omdat Imigran een veelvoud van deze middelen kost, moet een Imi gran-gebruiker het grootste deel van de kosten zelf betalen. Glaxo wil een uitzonderings positie in het GVS, onder meer omdat het middel een grote waarde voor de samenleving zou hebben (het werkt snel cn vrijwel zonder bijwerkingen, zo dat er op het ziekteverzuim wordt bespaard). Simons vindt dat een oneigenlijk argument om het middel zo duur te ma ken. Glaxo ontkent- dat Simons' bezwaren tegen dt* pri|s en de problemen rond hef GVS tot de prijsverlaging hebben geleid. De verlaging is volgens hef bedrijf vooral mogelijk geworden door de sterke positie van de gulden dam afzonderlijke provincies zullen worden. Ze liet echter dooschemeren dat het niet waarschijnlijk is, dat dat bij de volgende provinciale verkiezin gen in 1995 al het geval zal zijn. Voor Rijnmond en eventueel ook voor Amsterdam zal. als zij provincie willen worden, een aparte wet moeten worden ge maakt. omdat de provincies nu in de Grondwet zijn geregeld. Premier Lubbers verwachtte dat dat zou kunnen zonder in strijd met de Grondwet te komen. In het Rijnmondgebied is al eerder verheugd gereageerd op dit kabinetsbesluit. Ook de zuidhollandse Commissaris van de Koningin Patijn voelt veel voor de nu gekozen oplossing. 'Sonja Barend beledigde Amsterdammer' HILVERSUM GPD De Amsterdammer Henk Bakker heeft een kort geding aangespannen tegen de VAfLX en tegen Sonja Barend omdat de redactie van Sonja op Zaterdag geweigerd heeft beledigende uitlatingen aan diens adres te herroepen. In de uitzending van vorige week praatte Sonja Barend met enkele journalisten over een televisie-uitzending van de Centrumdemocraten Daarbij haalde zij een inter view aan met Bakker, dat daags tevoren in Het Parool had gestaan. Volgens zijn ad vocaat Van der Haven werd Bakker daarbij door Sonja af geschilderd als iemand die een Centrumdemocraten - achtige partij wil beginnen, en „vreselijke taal uitslaat „Dat hij iets met de Cen trum Democraten van doen zou hebben, zoals in dat pro gramma werd gesuggereerd, is gewoon niet waar en rond uit grievendaldus Van der Haven. „Hij is zeker geen ra cist of zoiets. Hij is hoogstens een wat onbehouwen Am sterdammer, maar die zijn er wel meer." Het geding dient woens dag in Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3