if 'Als ik een zondebok moet aanwijzen is het de Riagg' Geen gespleten persoonlijkheid ZATERDAG 13 FEBRUAR11993 Ria van der Heijden staat al jaren op de bres voor het welzijn van psychiatrische patiënten. foto henk bouwman Natuurlijk, zegt ze: „Er zijn 'rotte plekkenals we het hebben over psychiatrische ziekenhuizen. "Maar het gaat haar te ver om er één de Zwarte Piet toe te schuiven. Nee, als ze een zondebok moet aanwijzen in de pychiatrische hulpverlening, dan is dat de Riagg. Zeker over de Leidse Riagg krijgt ze veel klachten. Deze instelling zou slecht zorgen voor chronisch psychotische, schizofrene mensen die niet in een kliniek zoals Endegeestzijn opgenomen. Deze ernstig zieke mensen kunnen daardoor uiteindelijk in de goot belanden. En dat is iets waar ze tegen zal strijden tot ze er bij neer-valt. Ria van der Heijden doet haar mond open in de 'week van de psychiatrie'. Ook in Leiden valt er veel te verbeteren, vindt ze. „Mensen met hart in hun donderen deskundigheid, daar gaat hét om." den (64) stond negen jaar gele den aan de wieg van de Vereni ging Ypsilon. De militante en niet op haar mondje gevallen vrouw sprong op de bres voor chronisch psychotische, schizofrene mensen omdat haar eigen zoon deze ernstige en ongeneeslijke ziekte bleek te hebben. Na enkele slechte ervaringen met 'de hulpverle ning' en de behoefte aan contact met men sen die hetzelfde hadden meegemaakt, richt te ze Ypsilon op. „Daarbij moet je ook beden ken dat deze chronisch zieken vaak geen mensen hebben die hen verdedigen, ze val len dan tussen wal en schip." Ypsilon, in haar soort inmiddels bijna de grootste vereniging in Europa, is in eerste in stantie bedoeld voor ouders en andere fami lieleden van schizofrene mensen. Inmiddels heeft Ypsilon 4500 leden: zij kunnen onder meer terecht bij 55 praatgroepen in het hele land. Maar Ypsilon doet veel meen zo is de vereniging nu bezig met het samenstellen van leergangen over schizofrenie, en geeft ze ook lezingen op scholen en universiteiten. „Want er is nog veel onwetendheid over deze ziekte." Verder probeert Ypsilon er alles aan te doen om het leven van de psychotische pa tiënt zo aangenaam mogelijk te maken: zo wel thuis als in een kliniek. Maar ook mensen in de goot hebben aandacht nodig. Van der Heijden: „Door het bewerken van de 'dak- en thuislozenzorg' bijvoorbeeld. Want het uit branden van een louche pensionnetje zoals vorig jaar in Den Haag gebeurde, dat moet niet mogelijk zijn." De hulpverleners zijn daarom een belang rijke doelgroep voor Ypsilon en Van der Heij den. „De psychiatrische zorg is niet slecht in Nederland, we mogen niet klagen, maar het kan altijd beter." Invloed Ria van der Heijden is inmiddels niet meer actief in het bestuur van Ypsilon, maar échter de schermen is haar invloed zeer groot. Als het moet, laat ze een directeur van een 'slechte' instelling of een 'slechte' Riagg 'alle hoeken van de kamer zien'. In duidelijke taal laat ze zo iemand weten waar het op staat, per telefoon, of ter plaatse. „Gewoon klote van de bok", is een uitspraak die geregeld over haar lippen komt en die ze ook rustig gebruikt als iets haar niet zint. En de psychiatrische hulpverleners en in stellingen némen Ria van der Heijden seri eus. Ze hééft invloed. Vorig jaar kreeg ze voor haar jarenlange inzet de Lucas Lindeboom- prijs. Deze prijs is een initiatief van een aan tal grote psychiatrische instellingen. Van der Heijden was een van de eersten die 'm kreeg voor haar vrijwilligerswerk. Zelf reikt ze ook jaarlijks 'kwaliteitsprijzen' uit: „Vobr epn goede instelling." En als Van der Heijden in het openbaar gaat roepen hoe slecht het ergens is, dan kun je je beter ber gen als verantwoordelijke. Maar de Rotterdamse gaat veelal voorzich tiger te werk, gedraagt zich zeker niet altijd als olifant in de porselijnkast. Want met al leen 'boosaardigheid' kom je er niet, weet ze. „Wij hebben de psychiatrische hulpverlening immers hard nodig. Ik wil instellingen juist bij elkaar brengen. Want die samenwerking is belangrijk." Dat neemt niet weg dat Van der Heijden achter de schermen haar mond soms flink opentrekt. „Ja natuurlijk heeft het effect als ik kritiek heb. Als ik ergens ga praten, scheelt dat wel: mensen doen er dan wat aan. Hulp verleners en instellingen, psychiatrische zie kenhuizen en Riaggs trekken zich dat heus wel aan, hoor. Ik zit hier ook geen idealisti sche verhalen te vertellen: het kan gewoon beter, het moet anders." Klachten Maar wét kan er beter? Als het haar dan niet zozeer om de huisvesting gaat de Haagse Ramaerkliniek was onlangs volop in de pu bliciteit vanwege vooroorlogse toestanden: met zijn achten op een kamertje waar gaat het dan wèl om? Van der Heijden: „Het zijn niet alleen psychiatrische ziekenhuizen die soms niet deugen. Nee, het zijn veeleer de Riaggs die zich te weinig bezig houden met schizofrene mensen. In Leiden ben ik al een keer gaan praten, omdat er veel klachten wa ren van familieleden." Ze legt uit: „Er zijn drie mogelijkheden voor schizofrene mensen: opname in een psychiatrisch ziekenhuis, thuis zitten of in beschermde woonvormen leven waarbij je wordt begeleid door hulpverleners de zo geheten 'ambulante zorg' en ten slotte be landen nogal wat schizofrene mensen in de goot." Met name over de schizofrenen die niet in een kliniek verblijven, en dat zijn er in Ne derland toch zo'n 135.000, maakt Van der Heijden zich zorgen. „Tien jaar geleden is de overheid begonnen met een beleid om chro nisch psychotische mensen buiten de ver- blij fsafdelingen van psychiatrische zieken huizen te houden. Maar dat betekende wel dat er meer moest worden gedaan aan 'am bulante zorg'. En dat is niet gebeurd." „De psychiaters van de Riagg's zouden er veel meer op uit moeten dan ze nu doen: ze moeten naar de patiënten toe gaan. En dat betekent dat ze aan deze mensen prioriteit moeten geven en zich niet alleen moeten be kommeren om mensen met fobieën of zo. Natuurlijk is het erg als je een fobie hebt, maar schizofrenie is veel ernstiger. De Riaggs doen daar nog veel te weinig aan. Als ik dan een zondebok moet aanwijzen, dan is het die instelling." „De Riagg-psychiaters moeten dus contact blijven houden met patiënten, ook als zij thuis zitten. Ze moeten er op uit, achter hun bureau vandaan komen, zich bijvoorbeeld ook bemoeien met de politie, de sociale dienst, gezinszorg, bureau voor alcohol en drugs, huisvestingszaken en alle andere din gen die voor schizofrenen van belang zijn. Want zo iemand kan in aanraking komen met politie, veel drinken, dakloos zijn, enzo voorts." Ook is het zinvol dat een Riagg contact houdt met de psychiatrische ziekenhuizen. Want als schizofrenen opgenomen zijn in een kliniek betekent dat niet dat ze daar nooit meer weggaan, stelt Van der Heijden. En juist als ze de kliniek weer verlaten, moet de Riagg klaar staan, vindt ze. „En dat ge beurt dus veel te weinig. Al die instanties moeten veel meer met elkaar samenwerken. Het uitgangspunt moet daarbij zijn: 'wie het kindje krijgt, moet het kindje ook houden'. Vooral de Riagg-hulpverlener moet zich ver antwoordelijk gaan voelen voor deze men- Volgens de Leidse Riagg-directeur, W. Tui- nenburg, wordt inmiddels hard gewerkt aan verbetering van de hulpverlening. „We heb ben een tijdje terug een prettig gesprek ge had met mevrouw Van der Heijden. We zijn nu ook hard bezig met het verbeteren van onze hulpverlening. Maar het is ook een kwestie van geld: wij krijgen uitbetaald op basis van 'face-to-face contacten', dus dat we mensen daadwerkelijk zien. Dat betekent dat als we achter een schizofrene cliënt aan moe ten hollen, daar relatief veel tijd in gaat zit ten, waarvoor we niet uitbetaald krijgen." Konijnehokken „Ja, ja, er zijn natuurlijk wel rotte plekken als we het hebben over psychiatrische zieken huizen", geeft ze toe. „Maar Endegeest is niet slecht. Toch kan het overal beter, ook in Lei den. Vroeger stond ik op de bres voor oude ren, en ik riep toen vaalc"Waarom moeten ouderen in konijnehokken leven?!'. Nu denk ik: hadden schizofrenen maar dergelijke ko nijnehokken. Ik bedoel; privacy is ook voor deze mensen belangrijk. En als je dan ziet dat ze met velen op één kamertje moeten leven, dan is dat niet prettig. En heus: vier mensen op een kamer, dat is in de meeste klinieken de gewoonste zaak van de wereld. „Moet je je voorstellen: je bent in zo'n kli niek niet eventjes een paar weekjes zoals in een ziekenhuis. Nee, je blijft er veel langer dan moet het toch ook prettig zijn om er te wonen? In Endegeest kan het ook beter. Kijk bijvoorbeeld naar de isoleercellen: meestal zijn dat strafkamertjes in plaats van de be oogde rustkamertjes. En deze zieke mensen hoef je helemaal niet te straffen." Tuinenburg: „Ook die isoleercellen moeten zo aangenaam mogelijk zijn. Ik ken een kli niek waar dat zo is: een prettig verblijf waar je, in afzondering, thee kunt drinken en tv kunt kijken. Ja, zelfs jij en ik zouden daar zó in willen. Maar dan gaat het ook niet om een of ander kaal en verwaarloosd hok waar ah leen een vastgeschroefd bed staat." „Ja, er wordt zoveel geouwehoerd over nieuwbouw. Maar met een paar simpele ver bouwingen, bereik je ook al heel wat. Niet dat ik tegen nieuwbouw ben hoor, maar het kan ook anders. In een oud maar ruim paviljoen dat is vaak het voordeel, die ruimte kun je bijvoorbeeld in een gang halve pilaren neerzetten met zithoekjes. Dan hebben men sen toch iets van privacy, en hoeven ze niet steeds doelloos door de gang te lopen. En zo kun je nog meer doen." „Maar", benadrukt ze met enige stemver heffing, „Je kan nog zo'n mooi gebouw heb ben, als er geen mensen werken met een hart in hun donder, dan is het toch slecht! Je kunt beter in de ouwe troep zitten en te maken hebben met hulpverleners met een hart." Van der Heijden vindt dat er aan hulpver leners wel iets schort. „Ik heb het personeel hoog zitten, maar het is geen makkelijk werk. Daarom verstopt men zich nogal eens in kantoortjes, onder het mom van 'overdracht' of 'de patiënt wil privacy'. Maar ze verschui len zich dus gewoon." Extra Het zijn van die kleine dingetjes, net even dat beetje extra, dat het bestaan van een schi zofrene patiënt aangenamer kan maken. Ook de hulpverlener kan daaraan iets bijdragen. „Een piano neerzetten bijvoorbeeld, waar mee je in een kliniek liedjes kunt zingen met elkaar. Of een keer samen picknicken in plaats van gewoon aan tafel eten. Ja, als je kijkt naar de zwakzinnigenzorg: déér doen ze dat allemaal wel. Waarom dan niet voor psy chiatrische patiënten? Zij waarderen dal net zogoed." Van der Heijden spreekt met warmte over 'haar' schizofrenen. „Het zijn vaak hele inte ressante mensen. Waarom? Ze zijn tot op de bodem geweest. En dat betekent wat, hoor. Ik heb hier in huis ook middagen gezeten met patiënten en dat waren de leukste middagen die je je kan indenken. Deze mensen zijn boeiend, interessant en lief. Zulke middagen zijn ontzettend leerzaam." „Je kunt deze mensen toch niet zomaar op straat zetten zonder goede opvang. Die Riagg-mensen, ook in Leiden, moeten achter deze chronisch zieken aan. Maar ik wil niet dat er steeds één boosdoener wordt aange wezen in een bepaalde regio, lederéen moet samenwerken. Gelukkig vindt ook staatsse cretaris Simons dat chronische parienten voorrang moeten krijgen. Écht: het gaat om 'hart' en deskundigheid in de geestelijke hulpverlening. Ik wil gewoon niet hebben dat schizofrene mensen in de goot liggen." Gek, waanzinnig of krankzinnig, zo werden ze vroeger genoemd. Nu krijgen ze het etiketje 'schizofreen' of'psychotisch' opgeplakt. Maar wat is dat nu precies? Schizofrenie is een psychische stoornis die zich meestal voor het eerst openbaart bij jonge mensen: in de leeftijd van 16 tot 30 jaar. Mensen die aan deze ernstige ziekte lijden, hebben echter geen gespleten persoonlijkheid, hoewel dit oorspronkelijk wel de betekenis is van het woord schizofrenie. Wat zijn de symptomen? Deze mensen hebben last van onbegrijpelijke angsten, zijn niet meer in staat normaal te presteren, praten vreemd, beweren stemmen te horen, geloven dat er complotten tegen hen worden gesmeed, verzorgen zich, slecht, hebben onvoorspelbare woede-uitbarstingen, zijn soms agressief, spoken 's nachts door het huis, hebben geen vrienden. Dit zijn verschijnselen die zich overigens niet allemaal bij een persoon hoeven te openbaren. Over de oorzaken zijn de meningen in de psychiatrie nog steeds verdeeld: de een spreekt over een bepaalde stof in de hersenen, de ander wijst op de sociale omgeving en de persoonlijkheid van een patiënt. De meest recente opvattingen wijzen in de richting van erfelijkheid in combinatie met kwetsbaarheid van iemand. In Nederland zijn naar schatting zo'n 150.000 mensen die lijden aan schizofrenie. Van hen verblijven er ongeveer 15.000 in psychiatrische instellingen. Onlangs kwam de Haagse Ramaerkliniek in opspraak omdat deze instelling niet zou voldoen aan de huisvestingseisen: te veel mensen sliepen op een kamer, er zou in het pand weinig privacy zijn. De ziekte is niet te genezen, al kunnen bepaalde medicijnen wel verlichting bieden. Ook kan het moeilijke leven van schizofrene worden verzacht door allerlei i hulpverlening. Soms moeten r psychiatrische kliniek worden opgenomen omdat ze een gevaar zijn voor zichzelf of niet meer zijn te handhaven in hun omgeving. Zijn ze thuis, of zwerven ze rond, dan kan de psychiatrische dienst van de Regionale Instelling voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg (Riagg) behulpzaam zijn. De Vereniging Ypsilon biedt hulp en steun aan familieleden van schizofrene n Telefoon: 010-404 51 66. Psychiatrische zorg voor schizofrenen kan heter

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 35