ZATERDAGS 4 JBIJVOEGSEL Carnaval lach en een met een traan ZATERDAG 13 FEBRUAR11993 'De lichtstad is licht, niet licht als een veertje, dat Eindhoven licht is, dat ligt aan een peertje', dicht Freek de Jonge op een poëziekaart. In het 'Dallas aan de Dommel' kriskrassen brede boulevards tussen torenhoge kantoormanden van veel spie gelglas, langs neonreclames en de prominente masten van hetPSV-sta- dion. Eindhoven. Een dorp.in een ar me boerenboek, uitgegroeid tot het industriële hart van de natie. De vijf de stad van ons land, getroffen door een 'economisch in farct'. Tienduizend mensen op straat. Het peertje flikkert. Is er licht in de duister nis? BERTJANSSEN EN ANS BOUWMANS Marscha van Deursen heeft zich voor het carnavalsfeest van het Grafisch Lyceum ver kleed als pierrot. Ze heeft een zwarte stip op neus, onder haar rechteroog krult een sierlijk getekende traan. De 19-jarige Bra bantse weet hoe moeilijk het wordt een baan vinden. Vorige jaargangen studenten zijn amper aan de bak gekomen. „Maar carnaval laat je toch niet schieten?", gebaart ze in haar fluorescerende clownspak. Marscha en haar klasgenoten gaan uit hun dak. I'm still Alive i Pearl Jam spettert uit de speakers van ca fé De Kram, één van de ontelbare kroegen i Stratumseind, dé Eindhovense uitgaans- dreef. Een lach en een traan aan de Dommel. Een verliefd stel slentert gearmd door de Heuvel Galerie, het pas geopende winkelcen- m met 120 sjieke zaken en cafés. Ze kus- i elkaar innig onder een glazen koepel van de prestigieuze promenade. Hij is verwar mingsmonteur, zij werkt bij dezelfde firma. Hun broodheer heeft anderhalf mensjaar werk aan 'den DAF'. Ze luisteren met angst en beven naar al het nieuws over de dreun. „Als het de baas slecht gaat, gaat het mij ook slecht", zegt de man gelaten. Op de Markt biedt de lichtkrant van de stichting Getuigenis van Gods Liefde troost. Bloedrode letters priemen de stichtelijke boodschap in het nachtelijk donker, nota be- recht tegenover de plek waar deze zomer het Holland Casino rouletteballetjes zal gaan laten rollen: 'Bidden helpt! Jezus help me, Je- ik vertrouw op U'. Hoop, geloof en liefde. Brabant kan het gebruiken. Want in de indu- e, goed voor bijna een derde van de rond 250.000 arbeidsplaatsen in de regio, gaat het slecht. Philips is er ondanks de ingrijpende Centu- ion-sanering nog steeds niet bovenop. Bij NedCar in Helmond wordt fors gesneden. En j die onverwachte linkse directe: Vrachtwa genfabrikant DAF wordt tot op het bot uitge beend, als er al iets van de Brabantse trots overblijft. De zakelijke dienstverlening, de tweede bedrijfstak van de streek, voelt die ére. Zo zijn de eerste ontslagaanvragen bij een groot Eindhovens reclamebedrijf de deur al uit. De regio tolt op haar benen. Er wordt driftig eerste hulp geboden, maar ie dereen weet dat het grote moeite zal kosten de patiënt overeind te houden. Keuterboertjes Philips en DAF hebben jarenlang de toon ge in deze ooit achtergebleven hoek van het land, slechts bevolkt door keuterboertjes. Het en echter niet de eerste bedrijven die de n stookten, aldus Peter Tholen, conserva- van museum Kempenland en eind 1991 samensteller van de expositie Vooruitgang, duvel en geweld voor het Philips-eeuw- feest. Eens rookten hier de schoorstenen van Het peertje van lichtstad Eindhoven flikkert na DAF-dreun ontelbare sigaren-, zeep- en textielfabrieken. Toen de neergang van die industrieën begon, kon de man-met-de-pet de witte jas van Phi lips of de blauwe overall van DAF aantrek ken. Bij de gloeilampenfabriek groeide het personeelsbestand vóór de beurskrach van 1929 tot 20.000 man, ger'ecruteerd uit het he le land. Er was een verschil tussen de firma's. De DAF-broers Hub en Wim van Doome lieten pastoors in de buurt gezagsgetrouwe boeren zoons voor hun veredelde smidse werven. Die zagen niet op tegen werkweken van zes tig, zeventig uur. „Philips dreef op de protes tantse import, DAF was Brabants en katho liek tot in de tenen en bleef lange tijd één fa milie", meent dr. Jan van Oorschot. Hij schreef het DAF-jubileumboek, dat op 1 april het 65-jarig bestaan van het bedrijf zou uitkomen. „Eindhoven is op weg van fa brieksstad naar kantorenstad. Maar kantoren voor wie?", vraagt de geschiedschrijver zich af. De Kamer van Koophandel is al net zo somber over de rek in de regionale bedrijvig heid. Eerdere opdonders, zoals door de Phi- lips-afslanking, zijn volgens de Kamer „wonder boven wonder" nog opgevangen. De gevolgen van de aanstaande massa-ont slagen bij DAF en de toeleveringsbedrijven samen tussen 5000 en 10.000 banen zullen er dieper inhakken. Die hoeveelheid mensen is in korte tijd niet in de regio op te vangen, meent de Kamer. Ook prof. H. van den Eerenbeemt van de Katholieke Universiteit Brabant in Tilburg ziet weinig soelaas voor Zuidoost-Brabant. Het arbeidspotentieel is weliswaar goed bemiddelbaar, er is niet zo maar een alternatief, meent de hoogleraar sociaal-economischehistorie. Directeur drs. M. Schut van de Economi sche Ontwikkelingsmaatschappij Regio' Eind hoven (REDE) blijft echter de blijde bood schap brengen. Als ingehuurd 'trekpaard' heeft hij geen belang bij een zwartgallig beeld. „De regio is veelzijdig, bedrijvig en kansrijk", zegt hij. „Dat verandert niet door een DAF dat in afgeslankte vorm wordt voor gezet. Duizenden mensen op straat is een te genvaller, maar de regio zal de komende ja ren haar vitaliteit opnieuw bewijzen. Als we de tijd maar krijgen." Kansen Andere van oudsher rond Eindhoven geves tigde bedrijven floreren, zo meldt de Kamer van Koophandel. Brouwer Bavaria in Lies hout slijt meer bier en malt dan ooit, en ook Brabantia in Valkenswaard, groot geworden in keukengerei, loopt gesmeerd. Een econo mische 'volbloed', die de dreun van DAF voor de werkgelegenheid kan opvangen, draaft voorlopig echter nog niet rond. Schut rekent voöral op het midden- en klein bedrijf. Hij zit niet te wachten op een nieuw bedrijf waarmee de regio kan worden geïdentifi ceerd. Liever heel veel kleintjes dan opnieuw dominante en kwetsbare kolossen a Ia Philips en DAF. Van den Eerenbeemt is het on eens met die stelling. De hoogle raar vindt een paar 'grote moto ren' in de Eindhovense industrie noodzakelijk. „Om te kunnen concurreren, moet je hoogwaar dige technologie kunnen ontwik kelen en op grote schaal kunnen produceren. In een land van lilli putters heb je reuzen nodig om je toptechnologie aan te verko pen." Dat er dan kansen ziin, bewijst machinefabriek Optical Disc Memory Engineering (OD ME) in Veldhoven. Het bedrijf groeide in zes jaar van 25 personeelsle den onder wie een vroegere Philips-cracL' naar 290 men sen. Ze bouwen onder meer ma chines voor de CD-produktie. OD ME is op dat gebied markt leider in de wereld en draait op volle toeren. Proceskennis en vernieuwing zijn de sterke punten, zegt mar keting manager Jacques Viers. Kunnen de huidige industrieën de klap opvangen? „Je krijgt een 'geboortegolf van arbeidsperso- neel, dat heeft tijd nodig", meent Viers. Een doordeweekse avond in Tivoli. In deze Eindhovense volksbuurt, waar van oudsher veel arbeiders van Philips en DAF wonen, voelen mensen zich nog met elkaar verbon den. Wie hier is geboren, pakt niet één, twee, drie de verhuisdozen. In buurthuis 't Akkertje wordt vaak gepraat over het werk en dat wordt nog wel erger, denkt beheerder Jo, sinds jaar en dag sociaal-cultureel werker. Hoe meer mannen thuis moeten blijven, hoe vaker ze komen om te 'buurten'. „Ze zoeken verstrooiing. Ze moeten hun ei kwijt en kun nen niet thuis blijven zitten." Niet dat Jo pre tendeert verstand te hebben van de econo mie, maar ook hij verwacht dat er guur weer op komst is. En dat terwijl hij nu al zoveel ar- zich heen 2 „Als je i 1 arbei dersbuurt honderd deuren opent, steekt er achter 99 schuld." De biljartvereniging vergadert deze avond in het rood-grijze gebouwtje. Eén van de spe lers wil zijn verhaal wel doen. als zijn naam maar niet in de krant komt. Je weet maar nooit. 'Kom bij DAF en werk aan de toe komst', was de slogan toen hij eind jaren ze ventig bij het bedrijf aan de slag ging. „Als je bij de DAF kwam. betekende je wat. Een riant bedrijf, een goed loon en sociaal in orde." Nu is hij begin dertig en ziet hij zijn 'tweede hu welijk' op de klippen lopen. Hij voelt zich be donderd, losgeslagen van zijn fundamenten. Vroeger was hij trots bij DAF te werken. Nu oogst hij mededogen, medelijden. „De arbeider voelt zich onrecht aange daan. Hij heeft er altijd zijn rug onder gezet en nu is hij de dupe", waarschuwt Jo. „Het zijn hier gezonde, keihard werkende mensen, die altijd positief tegen het leven hebben aangekeken. Maar ik kan me voorstellen dat een aantal van hen het geloof in de maat schappij kwijtraakt. Dat is gevaarlijk. Ze kun nen makkelijk ten prooi vallen aan lieden die daar politiek munt uit willen slaan." De machines op de bedrijfsschool van DAP liggen stil. In lestijd worden nu spandoeken geschilderd. De leerlingen zijn in dienst van de vrachtwagenfabriek. Hun toekomst bij DAF is onzeker, maar het is voor hen niet zo moeilijk aan een nieuwe baas te komen Denken ze. Twan uit Esch kan zo bij twee kleine bedrijfjes beginnen. „En ik ben niet de enige." Ingrid, het enige meisje dat de oplei ding verspanen volgt, kijkt al druk naar vaca tures. Omscholen is voor haar geen pro bleem. maar dan wil ze wel weer in de tech niek. Secretaresse worden ziet ze aiet zitten, ook al worden die veel gevraagd. - - TRUTTENSCHUDDfcifc- Langs het Eindhovensch Kanaal vissen twee mannen tegen de achtergrond van boze DAF-werknemers. die zich opmaken vnnrrtr grote demonstratie van afgelopen woensdag De vissers zijn een werkloze bouwvakkei een ex-chauffeur van Philips. De laatste mi graag eens vertellen over het onrecht dat hem is aangedaan. Na 25 jaar trouwe dienst en twee rugoperaties vloog hij in de WW. omdat de baas geen andere baan voor hem had. Zeventig uur in de week reed hij rond met directeuren van Philips. Autorijden kan hij niet meer. Iets anders nog wel. daarom wordt hij maar voor 25 procent afgekeurd In stadscafé De Vooruitgang op de Markt liggen l tappers onderuit in een '0111 hoofd' Dafje. Deze 'trutten schudder' van weleer doei dienst als alternatief kroegmeubilair Het duo is werkloos „Baan? Ik ken alleen de schaatsbaan", zegt één van hen. Hij is tevreden mei zijn uitkering. „Hier lijdt toch niemand honger? Af en toe een klusje erbij en ik kan een paar avonden op pad'" Zijn confrater in de WW heeft bij DAP gewerkt „Ik heb twee jaar elke dag een briefje van het ene naar het an dere bureau gebracht en geen pest uitgevoerd Daai geen haa drar uiige Eindhoven? De kunst lativeren moet hier 1 vonden. ..Ach. na zeve ren komen zeven magere jaren Over een week is het carnaval De hal van het Eindhovense stadhuis wordt door carnavals vereniging De Dommelsoppers de club van gemeentelijke ambtenaren versierd met bal lonnen en slingers. Buiten vech ten duizenden DafTers voor hun gezin, hun boterham, hun be staan. Carnaval in Eindhoven, het wordt dit jaar een gala met een lach en een traan. De industriële giganten Philips en DAF maakten Eindhoven groot Ze stonden voor werk, welvaart en zekerheid. Nu zor-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 33