Verbod gasboringen kost rijk miljarden Feiten &Meningen 'We gaan heus niet met twintig boortorens de Wadden op' Waddenvereniging wil uitstel boringen van ten minste vijf jaar 'Kachel moet ook morgen branden' ZATERDAG 13 FEBRUAR11993 2 Boren op de Waddenzee: ecologie of economie. Wat de Waddenvereniging een gruwel toeschijnt is voor de NAM (Shell en Esso) een uitdaging. Waar de milieu beschermers spreken van onaanvaardbare risico's voor flora en fauna, zegt de NAM dat moderne technieken de winning beheersbaar maken. De overheid zit als een soort scheidsrechter in het midden. Het dilemma is groot; opnieuw een moratorium ofte wel uitstel van boringen kost veel geld. Niet alleen loopt het rijk dan miljarden guldens mis, maar is daar ook de dreiging van forse schadeclaims van de oliemaatschappij. Wèl boren brengt misschien grote risico's met zich mee. Zoals altijd zitten er meerdere kanten aan de zaak. De verslaggevers Jan Pr- eenen, Jan Peter Versteege en Henk Wollerich gingen op stap en peilden de me ningen. Los van schadeclaims van oliemaatschappijen Een verbod op verdere gasboringen in de Waddenzee kost het rijk minimaal acht miljard gulden. Volgens voor lichter Marjolein Breed van het ministerie van economi sche zaken bestaat er daarnaast grote kans dat de drie betrokken oliemaatschappijen, Elf Petroland, NAM en Mobil, op grond van oude afspraken met het rijk daar naast fikse schadeclaims indienen wanneer de overheid hen eenzijdig een moratorium (uitstel) van vijf jaar af dwingt, zoals de milieubeweging graag wil. HAARLEM JAN PETER VERSTEEGE In de-jaren zestig hebben de oliemaatschappijen concessies gekregen'om te boren in de Waddenzee. De bedrijven heb ben daar op zich niets voor be taald. maar beloofden als tegen prestatie dat bij feitelijke win ning van gas de overheid tachtig procent van de opbrengst krijgt. De maatschappijen Elf Pe troland en Mobil en via de NAM Shell en Esso (elk vijftig pro cent) krijgen voor onderzoek en winning twintig procent. Op grond van de Mijnwet zijn de maatschappijen volgens voorlichter Breed feitelijk eige naar van de delfstoffen. Dat be tekent juridisch dat de overheid sterke argumenten moet heb ben om de oliemaatschappijen het 'eeuwige recht' te betwisten het gas naar boven te halen. Dat klemt de oliemaatschappijen des te meer omdat volgens hen de winningstechnieken de laatste tien jaar belangrijk zijn verbeterd en de risico's van aantasting van het milieu mi niem zouden zijn. Op 10 januari 1984 zijn rijk en maatschappijen een zoge noemd moratorium (Van Dale: Algemeen uitstel, tijdelijke op schorting) overeengekomen, waarin werd afgesproken dat de komende tien jaar geen borin gen zouden worden verricht. Twee plekken vallen daarbui ten, te weten de Zuidwallocatie tussen Friesland en Vlieland en een boorplek boven Ameland. De laatste is in 1986 in produk- tie gegaan en bevat ongeveer vijftig miljard kubieke meter gas. In de bodem bij Zuidwal bevindt zich iets minder dan de helft van die hoeveelheid. Omdat het huidige moratorium op 10 januari 1994 afloopt, heeft het kabinet met de oliemaat schappijen afgesproken met el kaar rond de tafel te gaan zitten om uit te maken of opnieuw een boorverbod nodig is of dat de maatschappijen nu hun gang kunnen gaan. Minister An driessen van economische za ken zei vorige week in een TROS-radioprogramma dat hij verwacht dat de gesprekken in het najaar zullen kunnen wor den afgerond. Volgens voorlichter Breed zul len de besprekingen binnen het kabinet zich concentreren rond drie zaken: de milieu-aspecten van het boren naar gas. de te verwachten opbrengsten voor de schatkist en last but not least mogelijke claims van de maat schappijen wanneer de over heid aandringt op verlenging van het moratorium. Dat kost de maatschappijen immers veel geld. Op het gebied van het milieu claimen de oliemaatschappijen dat de boortechnieken de afge lopen tien jaar ingrijpend zijn verbeterd. Naast methoden om schuin te boren vanaf land on der zee, waardoor watervervui ling wordt vermeden, zijn ook betere technieken uitgedacht om het boorgruis en het pro- duktiewater op te vangen en milieuvriendelijk te verwerken. Vooralsnog wordt uitgegaan van een te verwachten op brengst van 100 miljard kubieke meter gas. Dat is een kwart meer dan het normale jaarver bruik in Nederland, dat in 1991 rond de 75 miljoen kubieke me ter uitkwam. Het is de bedoe ling dat het Waddengas wordt vermengd met methaan uit Slochteren. Dat moet wel, aan gezien de Nederlandse gasfor nuizen niet zijn ingesteld op het hoogcalorisch gas uit de Wad denzee. Slochteren, zo vertelde NAM- vvoordvoerder Scholte onlangs op de radio, kan nog enkele tientallen jaren mee. Ongeveer de helft van de bel is naar boven gehaald en heeft zijn weg ge vonden naar woningen, bedrij ven en zware industrie. Om zo lang mogelijk van dit type gas te kunnen 'genieten' anders moeten de fornuizen worden omgebouwd moeten dus tel kens alternatieve bellen worden aangeboord en geproduceerd. Door velden als die in de Wad denzee te exploiteren, wordt ge noeg gas aangetroffen om in combinatie met de 'oogst' in Slochteren voldoende gas van de juiste samenstelling te pro duceren. Los daarvan betekent een en ander ook een melk koetje voor de overheid. Alleen al in 1991 werd een kleine 10 miljard kuub aardgas aan het buitenland verkocht. Kassa voor minister Kok van financiën. Daarbij is het volgens EZ- woordvoerder mevrouw Breed niet uitgesloten dat de gasbel onder de Waddenzee wel eens een stuk groter zou kunnen zijn. Dus nog meer kassa voor de schatkist. Breed: ,,Die honderd miljard is namelijk een heel voorzichtige schatting...." Oliemaatschappij NAM begrijpt verzet tegen gaswinning niet ASSEN HENK WOLLERICH Op het hoofdkantoor van de Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) in Assen begrij pen ze het verzet tegen gasbo ringen in de Waddenzee eigen lijk niet zo goed. „Vooroordelen, gebaseerd op verkeerde infor matie", houdt de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) de critici voor. „Van aantasting van natuur en milieu zal geen sprake zijn als er op het wad naar gas wordt geboord." Algemeen directeur ir. H. Dijk graaf en exploratiemanager drs. E. van Scherpenzeel zijn een stemmig: „Wij zien het belang van de Waddenzee ook wel en gaan heus niet gelijk met twin tig boortorens de zee op. We kunnen het ons niet veroorlo ven om er een potje van te ma ken. Het is ook in ons belang om het goed te doen." De NAM is bereid te garanderen dat het aantal boringen in de Waddenzee minimaal is. De helft van het gebied kan zij na melijk vanaf land bereiken, van af de Noordgroningse en Friese kust en vanaf de Waddeneilan den zelf. Het is mogelijk om op het vasteland verticaal tot een diepte van een kilometer naar beneden te boren, om vervol gens schuin een weg te zoeken naar de gasbron. Zo kan een cir kel met een doorsnee van drie kilometer om de boorlocatie heen worden bestreken en gas worden gewonnen. Nieuwe techniek, de driedimensionale seismiek, maakt het ook moge lijk obstakels in de aardkorst te ontwijken, waardoor de werk wijze aan veiligheid wint. Onnodige horingen De 3D-techniek, die een gede tailleerder, driedimensionaal in zicht geeft in het binnenste van de aarde, voorkomt ook onno dige proefboringen. „We heb ben geen serie proefboringen meer nodig voor wc daadwerke lijk op een gasbel stuiten", vat Van Scherpenzeel de vorig jaar opgedane ervaringen samen. De helft van de Waddenzee die niet van het land kan worden bestreken, rond Terschellinger- zand en Rottumeroog, nood zaakt de NAM tot gaswinning op zee. Het bedrijf wil dat doen vanaf een nabijgelegen zand bank. desnoods een eilandje aanleggen of met een klein plat form. „De verstoring van de ho rizon zal minimaal zijn", is de De Zuidwallocatie tussen Friesland e ter gas. belofte van Scherpenzeel en de zijnen. „Als de interessante gasvelden zijn gevonden, komen er hoog uit drie tot vier kleine platforms met put-afsluiters in de Wad denzee. Dat zal alles zijn wat van gaswinning in het Wad te zien zal zijn. De winning is ver der geruisloos. De gasbehande- ling kan aan de vastewal plaats vinden." De grote zuiveringsinstallatie, die boorspoeling en boorgruis scheidt, komt ook aan land. Di- recteur Dijkgraaf: „Veel togen- standers komen met plaatjes van enorme Noordzeeplatforms met helikopterdekken en derge lijke. Maar het gaat hier om heel kleine platforms. Bovendien - en dat geldt voor alle locaties - een boortoren staat er maar een paar maanden. Als de zaak draait, wordt de toren weer af gebroken en is van de boorloca tie zelf praktisch niets meer te i Vlieland, i De NAM is ook bereid zichzelf beperkingen op te leggen: niet meer dan twee of drie boringen per jaar en alleen dan wanneer het voor de flora en fauna het minste kwaad kan. Dat laatste betekent alleen buiten het broedseizoen en niet tijdens de vogeltrek. Bodemdaling Dat de bodem van de Wadden zee zal dalen, ontkent de NAM niet. Maar volgens de aardolie maatschappij leidt dit niet tot onherstelbare aantasting van het onderwaterleven, in tegen stelling tot wat de Waddenvere niging daarvan zegt. „De prak tijk hij de gaswinning bij Ame land heeft uitgewezen dat de bodemdaling maximaal acht tien tot twintig centimeter zal zijn." Daar komt bij dat de daling heel geleidelijk in haar werk gaat. meent de NAM „Ie moet het zien als een heel ondiepe scho tel. De grootste daling zit in het midden en wordt naar de rand heel geleidelijk minder. Boven dien is ook sprake van een na tuurlijke bodemdaling door het inklinken van veenlagen. De na tuur herstelt zich weer. De Waddenzee is al vijfduizend jaar aan veranderingen onderhevig. Eilanden komen en gaan." Dijkgraaf wijst er op dat op de plaats van de boring geen spra ke zal zijn van vervuiling van het water. Al het materiaal wordt opgevangen en afge voerd. En mocht zich een ramp voordoen - 'hoe klein die kans ook is' - dan kan gemorste boorspoeling geen onherstelba re schade aanrichten. „De spoe- ling is biologisch afbreekbaar en zorgt hooguit voor tijdelijke ver vuiling van het water." I let aardgas zelf spuit onder grote druk de atmosfeer in. De invloed daarvan op leven en milieu van de Waddenzee is te verwaarlozen, zeggen de olie maatschappijen. De NAM veronderstelt een gas voorraad van zeker honderd miljard kubieke meter in de Waddenzee. Volgens Van Scher penzeel is dat, indien het pa troon van gasvelden onder Friesland en Groningen zich onder de zee voortzet, een 'con servatieve schatting'. „Het zal tussen de honderd en tweehon derd miljard kuub zijn. En dat is al gauw eenderde van de nog te \inden gasvoorraad op Neder landsgrondgebied." De NAM kan het zich dan ook niet voorstellen dat de overheid de winning van gas in de Wad denzee gaat verbieden. De schatkist kan de miljardenop brengsten immers goed gebrui- Het besluit over gasboringen in de Waddenzee moet vijfjaar worden uitgesteld. In de tussen tijd moet het Waterloopkundig Laboratorium in Delft onder zoeken of boren al dan niet schadelijk is voor het milieu. Met dit voorstel aan overheid en oliemaatschappijen hoopt de Vereniging tot Behoud van de Waddenzee het 'moratori um' dat volgend jaar afloopt, te verlengen. Greenpeace steunt de Wadden vereniging. De Stichting Natuur en Milieu ziet echter niets in een onderzoek. „Waarom moet dat? Ons standpunt is: niet bo ren. Industriële activiteiten ho ren niet thuis in een natuurge bied, dus ook boringen niet. Niemand kan garanderen dat er niets gebeurt. De kans op een ongeluk blijft en het milieu zal altijd schade van de boringen ondervinden. Dat geeft de NAM ook toe. Ook al is de boortech niek verbeterd, de helft van het aantal boringen zal toch op zee moeten gebeuren, met alle risi co's voor mens en milieu", zo sluit Marijke Brunt, medewerk ster van Natuur en Milieu.de Waddenzee vooralle 'uitverko- pers' van de natuur af. Voorzitter Willem Kuiper van de Waddenvereniging wil in tegen stelling tot Duitse milieuorgani saties wèl mensen tot de Wad denzee toelaten, „maar dan mensen met verstand, die ver standig omgaan met de na tuur". En daar vallen de olie maatschappijen in de ogen van Kuiper niet onder. Hij wijst er op dat de maat schappijen op basis van de er varingen op Ameland zelf al ken. „Als v s doer s het hebben aangegeven dat de bo dem als gevolg van de boringen zo'n twintig centimeter zal da len. „Daar komt dan nog de na tuurlijke inklinking van veenla gen bij. Dat is ook nog eens on geveer vijftien a twintig centi meter. Ten slotte wordt ver wacht dat de zeespiegel tiental len centimeters zal stijgen door het broeikaseffect. Dat betekent voor de Waddenzee dat nu droog vallende zandplaten die belangrijk zijn voor voedselzoe- kende vogels, en dan hebben we het wel over miljoenen vo gels, niet meer tevoorschijn ko- Volgens Kuiper komt over een jaar of 25 een deel van Ameland onder water te staan. „Voor de Waddenzee zullen de gevolgen nog groter zijn, omdat er een open verbinding is met de Noordzee. Dan kan de NAM wel zeggen dat de natuur zich van zelf herstelt, maar dan praat je wel over honderden jaren." Greenpeace Voor Greenpeace telt de kans op ongelukken zwaar. Bij de olie- en gaswinning op de Noordzee hebben zich volgens deze milieu-organisatie tussen 1980 en 1989 37 branden, 20 ex plosies en 35 'blow-outs' (onge controleerde uitstroom van olie en gas) voorgedaan. Zeven keer botsten schepen op platforms. Campagnemedewerker Willem Jan Goossen: „Je-kunt dergelijke zaken niet helemaal uitsluiten. Of je nu op zee, of op land werkt. In 1965 heeft zich in Drenthe een blow-out voorge daan. Een boortoren verdween volledig in de grond. Het duur de drie maanden voordat het gat kon worden gedicht. Al die tijd stroomde er gas uit. Ge beurt zoiets op het water, dan heb je er helemaal geen grip meer op. Daarom mag in elk geval niet vanaf het water wor den geboord." Dat de economie de grote ver liezer wordt, bestrijden de milieu-organisaties. Goossen: „Hebben wij het gas wel zo hard nodig? Op dit moment is men geneigd om maar zoveel mogelijk uit de grond te halen. Zolang maar genoeg wordt aan gevoerd, hoeven mensen zich in het gebruik van gas en olie niet te beperken. Over de gevolgen hoor je minister Andriessen (economische zaken) niet. Hij praat niet over de kosten van de milieuvervuiling, die ook miljar den bedragen. Hij kijkt alleen naar de korte termijn." In 1984 spraken tijk en olie maatschappijen een uitstel af van de gasboringen voor een periode van tien jaar. Reden waarom de milieubeweging toen geen reden zag om een on derzoek te vragen door het Wa- terloopkundigLaboratorium. Dat is een onafhankelijke stich ting die in 1927 in het leven werd geroepen en zowel over heid als commercie tot klant heeft. Voorzitter Willem Kuiper van de Waddenvereniging: „Dan is het toch niet zo vreemd dat we nu een onderzoek wil len? Deze hele kwestie is plotse ling in een stroomversnelling gekomen. In december zei mi nister Alders (milieu) nog dat gasboringen waren uitgesloten. De opmerking van Andriessen, dat nog helemaal niets vast staat, heeft bij ons dan ook voor de nodige paniek gezorgd". over enkele jaren niet meer zo vanzelfsprekend dat wc de gas kraan van fornuis of kachel pro bleemloos kunnen opendraai en", aldus Van Scherpenzeel. De Gasunie als tussenpersoon kiest de kant van de oliemaat schappijen, die per 11 januari volgend jaar naar gas willen bo ren in de Waddenzee. Dat schrijft de Gasunie aan de Lan delijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee. Volgens de Gasunie doet deze milieugroep het ten onrechte voorkomen dat de Gasunie winning in de Waddenzee niet nodig vindt. De Waddenzee is goed voor ten minste tweeëneenhalf jaar bin nenlands aardgasverbruik. Win ning in de Waddenzee is boven dien een enorme impuls voor de werkgeleghenheid in het noorden. De Gasunie stelt dat het mogelijk is om zodanig te werk te gaan „dat in milieutech nisch opzicht geen schade aan het Waddengebied wordt toege bracht". De Gasunie vindt het belangrijk dat niet alleen bij Slochteren wordt gewonnen, maar dat ook de kleine vélden in voldoende mate worden ontgonnen. Daar mee moet worden veilig gesteld dat de voorziening van energie ook op de lange termijn is ge waarborgd. ,,AJs gasleverancier wil Gasunie ervoor zorgen dat de kachel niet alleen morgen, maar ook overmorgen nog brandt", aldus de Gasunie. BOORTOREN Vanaf het land kan tot drie kilometer uit de kust worden geboord spoelkop spoelslang OPSPORING VAN AARDGAS draaitafel Bij een proefboring op land wordt in principe recht naar beneden geboord. Bij opsporing van gasvelden in de Waddenzee (op een diepte van 3000 tot 4000 m) kan vanaf land worden geboord: men begint met een verticaal boorgat en gaat dan gedevieerd (schuin) verder. De boorbeitel reikt zo tot een afstand van ca. drie kilometer 'uit de flank'. Tijdens het boren wordt een vloeistof (spoeling), via de spoelkop door de boorpijpen naar beneden gepompt. De spoeling zorgt ervoor dat het door de beitel vermalen steengruis tussen boorpijp en bekledingsbuis naar de oppervlakte wordt gevoerd. De spoeling (een mengsel van klei, water en chemische stoffen) zorgt o.a. ook Heleiland. Bij verplaatsing worden poten ingetrokken en zakt de romp. Gebruik: lot waterdiepte van 100m (overal op Nederlands deel Continentaal Plat) Gaswinning op zee is aanzienlijk duurder dan landboringen. Boven en onder drie types booreilanden, werkzaam op de Noordzee: Opsporings- en winningsvergunningen NAM RoRurneroog Schiermonnikoog. gasvelden opsporings vergunning winnings vergunning Ameland afvoer Nederlands deel van Continentaal Plat cement bukten 100 km draalboorpljpen

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2