'Geen kaart, dan houdt niemand meer van mij' 'Eerst twee gele kaarten en dan een rode' Het Gesprek van de Dag 'Dokter Van der Ploeg, daar spreekt u mee' ZATERDAG 13 FEBRUAR11993 19 EINDERT VAN DER K. Valentijnsdag heidens ritueel Dat Valentijnsdag is vernoemd naar de heilige priester Valenti nes is zo beetje het enige dat ze ker is rond de ontstaansgeschie denis van deze feestdag. Verder is het gissen geblazen. Zo den ken sommigen dat Valentines op 14 februari is onthoofd, om dat hij een christelijk meisje met een Romeinse soldaat zou hebben getrouwd. Zo zou hij dan de beschermheilige zijn ge worden van geliefden. De zeer betrouwbare en degelij ke Encyclopedea Britannica kent deze wel zeer voor de hand liggende verklaring echter niet. Volgens deze bron is er juist he lemaal geen direct verband met de heilige Valentinus. De Bri tannica verwijst naar de voor christelijke periode toen in Ro me de lupercalia werd gevierd op 15 februari. Hierbij trokken de heidense priesters door de straten van Rome met een bokshuid over hun hoofd en die toeschouwers sloegen met een riem. Voor kin derloze vrouwen was dit een vruchtbaarheidsritueel. Dit hield weer verband met het feit dat in februari ook de dieren op zoek gaan naar een partner voor dat jaar. Een ander onderdeel van de lu percalia was dat de jongens uit een 'liefdes-urn' de namen mochten trekken van meisjes, die dan hun geliefde waren voor dat jaar. Het vermoeden is dat na de kerstening van de Romei nen de lupercalia werd aange past aan het christendom en ge makshalve de naam kreeg van de heilige Valentinus omdat de datum van dit feest hierbij het dichtst lag. Het element van de lenteviering en de daarbij horende vrucht baarheidsrituelen hebben ertoe geleid dat verliefden in de mid deleeuwen in de Angelsaksische landen rond 14 februari elkaar zelfgemaakte kaarten, valenti nes genoemd, zijn gaan schen ken. Dit zijn volgens de Britan nica dan ook vermoedelijk de eerste 'greeting cards' geweest. Rond 1800 kwamen er koper platen waardoor produktie op grotere schaal mogelijk werd. Dat was weer nodig door de in voering van de penny-postage en enveloppen, waardoor de vraag behoorlijk was toenomen. Zeg 'ns AAA voor het laatst op de buis Het gesnater van Mien Dob belsteen, de verstrooidheid van dokter Lidy. Veel Neder landers zullen dat na van avond wanneer de Vara de laatste aflevering van 'Zeg 'ns AAA' uitzendt node missen. Maar hoe zit het met de men sen, die de zelfde naam heb ben als de hoofdrolspelers van de meest succesvolle Neder landse comedie-serie? Halen die nu opgelucht adem? Niet direct, zegt de Leidse me- jufrouw Dobbelstein. Al geeft ze gelijk toe dat ze wel 'ns met haar 'bijna-naamgenote' Mien Dobbelsteen is gepest. ,,Ik heb een tijdje afgewassen in het ziekenhuis om wat bij te verdienen en daar spraken ze me wel aan met Dobbel steen. Ik vond dat niet leuk. Ik zei dan altijd gelijk heel duide lijk dat mijn naam met 'e' 'i' gespeld wordt. Meestal hield het ook wel snel op als ze za gen dat ik er zelf niet om kon lachen." Ze begrijpt eigenlijk niet waar om mensen verband leggen tussen haar naam en die van de bekendste huishoudster van Nederland. Echte Dobbel stenen wonen er overigens niet in Leiden en omgeving. Dobbelstein: „Dobbelstein heeft te maken met een slot of een burcht. Dat is toch heel wat anders dan een dobbel steen." De ergernissen gingen echter niet zo ver dat ze nooi naar Zeg 'ns AAA keek. „De laatste tijd heb ik geen afleve ringen meer gezien maar vroe ger keek ik er toch wel naar. Het was allemaal wel grappig, één van de betere komische Nederlandse series." De 'Van der Ploegen' lijken het in het algemeen makkelijker te hebben gehad dan mejuffrouw Dobbelstein. Zo zegt de Leide- naar A.VV. van der Ploeg „ik heb bijna geen aflevering ge mist" dat er in zijn omge ving geen verbanden zijn ge legd tussen zijn naam en die van het artsen-echtpaar in de serie. „Zeg 'ns AAA had van mij wel mogen blijven", zegt hij. „Maar weet je wat ik nou echt mis op de Nederlandse tv? Mooie films. Geen vecht films want dat hoeft voor mij niet, en seksfilms hoeven het ook niet te zijn, mooie liefdes films daar kijk ik graag naar. Maar goed, ik heb de Belgi sche televisie nu ontdekt en daar vertonen ze wel goeie films." De enige echte 'dokter Van der Ploeg' die in Leiden woont, hoogleraar medische psycho logie aan de VU in Amster dam, wil niet meewerken aan het gespreksonderwerp Zeg !ns AAA. Wellicht is hij juist wél een keertje te vaak aange sproken maar zeker zullen we dat nooit weten. J. van der Ploeg uit Leiderdorp is makkelijker. „O dokter Van der Ploeg?", zegt hij. „Daar spreekt u mee. Nee, alle gek heid op een stokje, ik ben niet vaak zo aangesproken. Een keer een plagerijtje op het werk misschien maar ik heb er geen moeite mee gehad. De humor ligt op straat hè." Zeg 'ns AAA vond hij overigens de moeite waard. „Ik houd van dat soort series. Anders dan Medisch Centrum West, daar kijk ik nooit naar. Ik vind ge zondheid een kostbaar iets en in MCW worden hele ernstige dingen aangesneden met een humor er om heen, die niet de mijne is." ANNFT VAN AARSFN t Na enig aandringen geeft Rol and Benjamins het toe: „Het is een commercieel gebeuren". De eigenaar van de Leidse card en giftshop Pictures kon deze week nauwelijks de kaarten en knuffelberen aanslepen. Zijn buurman, de Rijnsburgse bloe menhandelaar Willem Drieber gen, hoopt dit jaar zelfs zijn om zet van de afgelopen moeder dag te overtreffen. Hoe Valen tijnsdag een ware rage in Ne derland kon worden. Benjamins (46) heeft daar een hele heldere filosofie over. „Het is een teken van deze tijd", zo zegt hij. „Kijk nou naar de men sen om je heen. Bijna iedereen zit achter die ellendige compu ter, werkt de hele dag met ma chines. Dat zijn toch allemaal dooie dingen? Daarnaast heeft iedereen een gejaagd leven. Mensen hebben bijna geen tijd meer voor intermenselijke con tacten. Iedereen houdt zich voortdurend bezig met materië le zaken. Nou, en dan komt er een mogelijkheid om daaraan te ontsnappen, dat je van je ge voelens voor een ander blijkt kunt geven. Dat grijpen veel Ne derlanders nu aan op 14 februa- Benjamins verkoopt vanaf 1978 postkaarten in alle afmetingen, eerst aan de Prinsessekade, nu aan de Haarlemmerstraat, en heeft het verschijnsel vanaf het begin kunnen volgen. De gepri vatiseerde PTT is volgens Benja mins een belangrijke veroorza ker van de huidige rage. „Die gingen vier jaar geleden een uit gebreide campagne voeren voor Valentijnskaartjes. Sindsdien kan ik aan de cijfers van de PTT zien dat rond februari ontzet tend veel kaartjes worden ver stuurd. De laatste twee jaar is dat werkelijk explosief gegroeid. Niet normaal eigenlijk." Maar ook de media speelt vol gens Benjamins een belangrijke rol in de opkomst van Valen tijnsdag. In kranten, op televi sie, overal krijgt het publiek er eigenlijk ingehamerd dat zij niet om Valentijnsdag heen kunnen, als zij ten minste van hun vrouw of man houden. „Kijk maar naar al die liefdespro gramma's van de laatste tijd. Ze besteden allemaal aandacht aan Valentijnsdag. Dat is dus uitein delijk de truc. Bij mensen een verwachtingspatroon kweken. Geen kaart gekregen? Dan houdt niemand meer van mij. Zo iets". Het is Benjamins overigens wel opgevallen dat mannen de laatste jaren veel romantischer zijn geworden. „Vroeger dach ten toch veel kerels: 'een kaartje sturen? Kom nou, wat een flau wekul'. Nu weten veel mannen dat vrouwen gevoelig zijn voor kleine attenties. Grappig is dat zij vaak de grootste kaarten van een tientje nemen, kennelijk om daarmee indruk te maken. Vrouwen zoeken het eerder in een rustige kaart met een ge voelige tekst". Ook Willem Driebergen (36) merkt dat in de week voor 14 fe bruari opmerkelijk veel mannen zich in zijn bloemenhandel aan de Haariemmerstraat melden. „Normaal is de verhouding zeg maar 80 procent vrouwen/20 procent mannen. De laatste da gen is het veel meer fifty-fifty", zegt de Rijnsburger. Een vooruitziende blik kan hem onmogelijk worden ontzegd als wij r rder i zijn r ig kijken: Bloemenhart Valen- tijn. „Ik heb mijn zaak zes jaar geleden die naam gegeven. Ik vond het wel een aardige naam. Het verschijnsel Valentijnsdag was toen nog vrijwel onbekend. Ik kreeg maar een paar klanten die op 14 februari met die be doelingwat bestelden." De Valentijnsgekte begon vol gens Driebergen vier jaar gele den op te spelen. „Ik schat dat ik dat jaar opeens zo n 30 pro cent extra verkoop had. Sinds dien is de verkoop als een vuur pijl omhoog gegaan. Het lijkt wel een nationale bloemendag. Ik zal je vertellen dat ik dit jaar gok op een hogere omzet dan met moederdag. Ik heb voor vandaag 1000 rozen ingekocht. Vandaar dat ik dan ook met vier in plaats van met twee man in de zaak sta. Wie dit vijf jaar ge leden allemaal zou hebben voorspeld, had ik hartstikke voor gek verklaard." Driebergen wijst op zijn uitpui lende bestelboek en schat dat zo'n 80 procent van de Valen- tijnsbestellingen op rekening komen van mensen jonger dan 30 jaar. „Het mooiste zijn dege nen die echt verliefd zijn. Ik lach me dood als ik die gasten met dat kaartje in de weer zie. Eerst zijn ze nog aan het wikken en wegen welk kaartje het pre cies moet worden. Als die kogel door de kerk is, gaan zij zich af vragen of er wel een tekst in moet komen. Als ik dan zeg dat dat wel gebruikelijk is, komen ze pas goed in de problemen. Elk woordje wordt op een goud schaaltje gelegd. Heerlijk. Daar geniet ik van. Natuurlijk, omdat de kassa zich lekker vult, maar ook van de sfeer er omheen." Hacir laten merken dat ik aanwezig ben Het is er 's ochtends op een doordeweekse dag al behoorlijk druk. Vooral jongeren verdrin gen zich rond de molens met postkaarten in superzoete pas teltinten. De meesten blijken bij navraag al lang en breed een vriend of vriendin te hebben, terwijl de Valentijnskaart eigen lijk bedoeld is als versiermiddel. Ze geven het niet toe. maar het lijkt alsof de 'anonieme' groet het romantisch vuurtje in de re latie weer moet opstoken. Bij de card- en giftshop Pictures is alles Valentijn wat de klok slaat. In de molens zitten kaar ten vanaf de gebruikelijke afme ting tot en met joekels van een halve meter hoog. Achter de toonbank staat een vitrine vol met mierzoete beren die harts tochtelijk een hartje omklem men. „De beer is een symbool van een knuffel", legt de juf frouw achter de balie uit. Egbert (21J uit Leiden is niet op zoek naar een beer voor zijn vriendin. Hij grasduint op non chalante wijze, door jongeren 'cool' genoemd, door de kaar ten. „Oh nee. het is zeker geen verplichting", stelt hij op beslis te toon. „Want anders zou ik het niet doen. Aan de andere kant denk ik dat zij er wel op re kent. Ik kan er dus niet omheen. Ik wil het ook doen. Ik wil haar laten merken dat ik aanwezig ben." Volgens Egbert lijkt het een beetje op moederdag. „Maar er zit bij mij wel een diepere ge dachte achter. Tja, van een vriendinnetje hou je toch an ders dan van je ouders. Ik noem het voor de grap ook wel eens 'partnerdag'. De overeenkomst is dat heel erg commercieel is. Ie kunt in geen winkel komen of je stuit op een Valentijnshartje." Het is voor hem de derde keer dat hij een Valentijnskaart voor zijn geliefde uitzoekt. Al die ja ren heeft hij er ook een terug mogen ontvangen. Hij weet ook zeker dat dat dit jaar weer ge beurt. „De verrassing is zo in derdaad ver te zoeken. Maar ik stuur haar wel vaker een kaartje of geef haar een cadeautje. Dat vindt zij heel leuk". Egbert is tussen de kaarten op zoek naar een tussenmaatje. „Een kleintje wordt makkelijker weggegooid en dat vind ik zon de. Ik hoop dat ze mijn kaart zal bewaren voor later. Aan ca deautjes begin ik niet. Neem nu die lovesongs die je voor Valen tijn kunt krijgen, dat is toch een lachertje. Maar ook het geven van cee-deetjes vind ik niet leuk. Het moet wel een aardig heidje blijven." De boomlange, in een ruig zwart leren jack gestoken Pas cal (18) uit Nieuw-Vennep be studeert met een bloedserieus gezicht op minutieuze wijze de kaarten. Kaarten met inspire rende opschriften zoals. 'Be my Valentine", 'Een roos verwelkt, de vriendschap niet'. 'I give you mv heart' en 'Maar het beste kado... is mijn liefde voor jou'. Pascal vindt het knap lastig om een kaart te vinden die een beetje zijn gevoelens vertolkt. „De kaart is bestemd voor een meisje met wie ik een paar we ken verkering heb gehad. Dat is helaas uitgegaan", zegt Pascal met een sip gezicht. „Het is voor mij de eerste keer dat ik zo'n kaart verstuur. Ik weet ook niet wat het effect daarvan is. Ik hoop tenminste dat het helpt. Maar ja, dan moet ik wel een betere kaart vinden dan die hier zijn. Deze vind ik een beetje kinderlijk. Nee, grappige tek sten, daar houd ik niet zo van." Pascal is niet van plan zijn naam er bij te schrijven. „Maar zij weet onmiddellijk dat die kaart van mij komt. Er moet wel nog wat bijgeschreven worden. Wat? Poeh. dat weet ik nog niet. Zelf verwacht ik niet direct een kaartje. Ik hoop maar dat zij mij na het weekeinde opbelt", waarop Pascal nog maar eens op zijn onderlip bijt en zijn zoektocht vervolgt. Knuffelberen blijken naast de gebruikelijke bloemen hoog te scoren op Valentijnsdag, foto hielCO kuipers Eigenaar Giovanni Matarazzi van restaurant Rozenburg heft als vreugdeblijk een Michelin-band. „Ik heb ook nu uit de krant moeten vernemen dat ik mijn ster weer terug heb. Maar goed: ik ben hartstikke blij." FOTO JAN HOLVAST Hoe restaurant Rozenrust zijn Michelinster terugkreeg Eenzaam flonkeren ze aan de culinaire hemel: de Michelin- sterren. Restaurant Rozenrust in Leidschendam heeft onlangs zo'n Michelinster gekregen, of nee, het restaurant heeft hem terüggekregen. Enkele jaren ge leden werd de onderscheiding door de Michelin-proevers na melijk afgenomen. Naar kwade tongen beweren omdat de jus in Rozenrust 'klonterig' zou zijn geweest, maar dat moet naar het land der fabelen worden verwezen. Eigenaar Giovanni Matarazzi is dolblij. Hoe denken zijn collega's in de regio eigen over de Michelin-onderschei- dingen? Giovanni Matarazzi is druk aan het werk op het moment dat wij hem bellen. Hij spoedt zich naar een ander vertrek om ons te woord te staan. „Veertien jaar lang zijn wij sterrendrager ge weest. Waarom mij de ster op eens werd afgenomen, weet ik echt niet. Ze hebben me daar over nooit bericht gestuurd. Je kunt boos worden, gaan gillen, maar het helpt allemaal niets. Het was. dat moet ik eerlijk zeg gen, een grote teleurstelling. Ik ben er een voorstander van dat je eerst twee gele kaarten krijgt als waarschuwing en dan een rode. Maar de Michelin-inspec- teurs maken zich niet bekend als ze bij je komen eten. Ik heb ook nu uit de krant moeten ver nemen dat ik mijn ster weer te rug heb. Maar goed: ik ben hart stikke blij." „U mag best weten dat mijn omzet 63 procent omhoog ging toen wij destijds die ster kregen. Vroeger waren wij hier met vijf tien man personeel en nu met vijftig. Maar ja, alles wordt op den duur gewoon. Ik heb in Lei den in de Haarlemmerstraat ge woond en toen daar voor het eerst een sexshop kwam, wer den er elke nacht de ruiten in gegooid. Nu lopen de mensen gewoon voorbij aan een sex shop. Zo gaat het toch met al les." ,-,-Ik heb hier vooral Italiaanse gerechten. Langzamerhand krijg ik de indruk dat de Eranse inspecteurs hun specifieke Franse maatstaven een beetje laten varen. Ie kunt in Frankrijk bijvoorbeeld een konijn met da dels serveren maar dat betekent dan niet dat ze over de hele we reld dan maar konijn niet da dels moeten hebben. Dat er nu ook een Chinees restaurant een ster heeft gekregen, zegt wat dat betreft wel wat. De eetcultuur verschilt per land. In Italië ser veren ze een pasta met een beetje zalm, hier serveren ze een beetje pasta met veel zalm. Of ik ernaar streef om er nog een ster bij te krijgen? Nee. Want het legt toch een behoor lijke druk op je. Ik wil 's nachts nog rustig kunnen slapen. Ik heb maar kleine schouders." „Aan de nouvelle cuisine heb ik nooit meegedaan. Ik heb de in druk dat het een beetje uit is en dat de mensen geen diner van negen gangen meer willen. Ze willen een behoorlijke hoeveel heid op hun bord. En dan.van een goede kwaliteit. Een mooi stukje vlees. En een prima be diening natuurlijk. En die kun nen wij hier in Nederland bie den, want er zijn hier uitsteken de koks en kelners. Zoals die mensen zijn opgeleid dat is uniek in de wereld." „Toen Lubbers tien jaar pre mierschap vierde, zat heel het kabinet hier aan het diner. En ook de koningin en de prinsen komen hier wel. Onze kracht is dat wij gewoon doen en hen aanspreken met 'mevrouw' en 'meneer'. Ze moeten zich thuis- voeleo, niet de indruk hebben dat mensen op hun bord staan te kijken om te zien hoe ze eten." Sterrenwichelaar „Nee", zegt directeur H.FAN. Walenkamp van restaurant Alle- mansgeest in Leiden, „wij heb ben nooit een ster gehad. Mis schien dat het ligt aan onze fa ciliteiten. Die zijn uitstekend hoor. maar we hebben bijvoor beeld niet zulke uitgebreide luxe toiletten. En misschien komt het ook wel doordat wij echt een partijenzaak zijn. Ze denken bij Michelin misschien dat de a la carte-gasten daaron der moeten lijden. Wat dus niet het geval is." „Ach. ik ben veel meer zaken man dan sterrenwichelaar. Als je als restaurant een Michelin ster hebt, krijg je bij het publiek toch altijd enigszins te maken met drempelvrees. In het begin trekt zoiets veel mensen aan. maar naderhand luwt dat. Ik heb mijn zaak liever constant vol." „Natuurlijk moeten er topres taurants zijn, al geloof ik dat de bomen economisch gezien niet meer tot in de hemel groeien. Ik merk het aan het bedrijfsleven: de mensen willen voor zo'n honderd gulden echt goed kun nen eten en drinken. Dat is de trend. In de 'nouvelle cuisine' worden de dingen soms ook wel overdreven. Ik neb laatst eens in Amsterdam gegeten in een zaak waarvan itc de naam niet zal noemen, maar het is een he le bekende zaak en daar kreeg ik een lamsbout in zwarte Lamsamsusang thee. Die heb ik echt teruggestuurd. Dat was zo smerig." Bij Het Oude Dijkhuis in Lisser- broek, ook niet mis als restau rant. krijgen wij directeur Plas- mcijcr te spreken. Allereerst wil hij zijn collega Matarazzi ge- lukwensen met de ster. Dank u, zeggen wij, en wij vragen hem daarna of een uitstekend eta blissement als het zijne niet in aanmerking zou moeten komen voor een ster. Plasmeijcr: „Wij zijn in achttien jaar tijd opge klommen van een eenvoudig restaurant tot een restaurant dat bij de top van Nederland behoort. Onze chefkok is nu weg, maar er stonden al goede mensen te wachten om hem op te volgen. De kwaliteit blijft dus gewaarborgd, al hangt het suc ces van een restaurant natuur lijk niet alleen van de koks af maar ook van de bediening. Na tuurlijk zou ik graag een ster hebben. Waar het aan ligt, dat we hem nog niet hebben? Ach, soms schrijven gasten aan Mi chelin dat hun' restaurant een ster verdient en dan sta je in de belangstelling. Misschien dat ons publiek dat niet zo snel doet. Zorgen maak ik me daar niet over. Ik heb een gezond be drijf waarin een goede prt|s- kwaliteit verhoudingen een uit stekende bediening voorop staan. Wat ik op zich wel goed rind, is dat ze bij Michelin wat minder klassiek zijn gaan den ken. Weet u. het publick maakt uiteindelijk toch altijd zelf uit welk restaurant er lot de top be hoort." CHSVAWHOO»»

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19