Bibliotheek overweegt claim 'Witteman wil hele handel beheersen' Weinig verschil met Centrum Democraten' Randstad Vliegtuig verstoort nachtrust bijna niet Valentijnsdag feest voor veiling Flora HE STELLETJE LUILAKKiSf^"" HET MEURT HIER, NiET TE KORTl+'lK STERF VAM^ V DE H(C^RER EN *1 HOG MIET Z'lMDELÜK ZÜH UW BLOEDJES. WAT "Z.E OOK HOG NiET WETEN, is dat Je l/i 'S NACHTS j I, HOORT TE Slapen en NiET je LUIER TC BEVUILEN OF OM ETEN L TE BLEREH.fr annet van aarsen VEEL MINDER 1 VAAK OAN 'MEN' PENKT, SCHÜMT u WAKKER TE 1 LiGGEN VAN DE HERRIE DAT VLIE GEND TUIG j IN HET HOLST VAN DE NACHT MAAKT. 'N DuiS- TERE GEDACHTE? de meeste uurtjes mist u, DOORDAT AL JAREN z'lNDELÜK BENT EN UW (IN)ACTI VITEITEN "lN BED EN OP DE POT SCHEIDT. OOK '5 NACHTS. Soms wordt u aangerand door BACiLLEN of virussen het NADEEL van veel ziektes, \S pat u 's nachts gewoon doorgaat met lden. en daar ludt uw nachtrust weer onder. ZATERDAG 13 FEBRUAR11993 Kinderen, toiletbezoek en ziekte zijn belangrijkere oorzaken voor een gestoorde nachtrust dan overkomende vliegtuigen. Britse onderzoekers concluderen dat na vele metingen bij mensen in hun slaapkamer thuis. Het onderzoek naar de invloed van overkomende vliegtuigen op de slaap is uitgevoerd omdat in Engeland de autoriteiten be zig met het opstellen van nieu we richtlijnen voor luchthavens. Omdat de laatste feitelijke gege vens over nachtelijk vliegtuigla waai meer dan tien jaar oud wa ren, werd besloten tot het grootscheepse veldonderzoek. Voor het eerst in de geschiede nis werden mensen tijdens hun slaap gekoppeld aan allerlei meetapparatuur. Totdat dit on derzoek werd uitgevoerd waren er alleen metingen geweest in laboratoria. De onderzoekers van de uni versiteiten Loughborough, Manchester Metropolitan en Southampton besloten omwo nenden van vier luchthavens in het onderzoek te betrekken. Het gaat daarbij om drie Londense vliegvelden (Heathrow, Gatwick en Stansted) en om de luchtha ven van Manchester. Twee woongebieden bij elk van de vier luchthavens werden uitge kozen. In een voorstudie spra ken de wetenschappers met 1600 mensen. Uiteindelijk wer den tweehonderd proefperso nen geselecteerd. Zij kregen ge- durend gemiddeld veertien nachten een apparaatje rond de pols dat bewegingen registreer de. Bovendien werden bij 46 mensen uitgebreidere metingen gedaan via een EEG. Deze uit gebreidere metingen dienden ter controle. De resultaten zijn onthullend. Zelfs bij een geluidspiek van 80 decibel is de kans dat iemand in zijn slaap wordt gestoord maar 1 op 75. De onderzoekers con cluderen dat deze geringe kans op slaapverstoring nauwelijks een schadelijk effect kan heb- ben. Zeker als daarbij wordt be dacht dat iemand per nacht ge middeld achttien keer in zijn slaap wordt gestoord. Overigens betekenen deze slaapverstorin- gen niet dat iemand ook echt wakker wordt. De slaap kent verschillende stadia: van diep tot normaal tot licht (ook wel rapid eye movement genoemd naar de snelle oogbewegingen die in dit stadium worden ge maakt). Als iemand van het ene naar het andere stadium gaat of langer dan vijftien seconden wakker wordt, spreekt men van slaapverstoring. Uit het onderzoek bleek dat minder dan de helft van de mensen de volgende dag iets herinnerde van een slaapversto ring. De belangrijkste reden die werd opgegeven voor een slaap verstoring was de noodzaak het toilet te bezoeken. Kinderen volgden op de tweede plaats als verstoorders van de nachtrust. Vooral vrouwen werden daar wakker van. Op een goede der de plaats stond ziekte van de proefpersoon zelf, wederom vooral bij vrouwen. Minder dan vier procent van de mensen die zich iets herinnerde van het wakker worden gaf een passe rend vliegtuig op als reden. Een 'Schade van diefstal kaarten moeilijk te bepalen De Leidse Universiteitsbibliotheek (UB) overweegt een schadeclaim in te dienen tegen een 43-jarige Amster dammer. Deze man richtte in Leiden voor tienduizenden guldens schade aan door uit zeer kostbare 16de en 17de eeuwse boeken kaarten en prenten te snijden. De twaalf bibliotheken en musea die slachtoffer van de Amster dammer zijn nemen binnenkort een besluit of zij de ci viele procedure gezamenlijk zullen aanspannen. leiden meindert van der kaau wel uithaalt. Van een kikker kun je geen veren plukken", aldus Volgens de Leidse bibliothecaris J.J.M. van Gent gaat de voorkeur uit naar een gezamenlijke actie. „Maar voor het zo ver komt wil len wij eerst nog de kosten te gen de baten afwegen. Zo'n procedure kost veel tijd en geld. Het is maar de vraag of je dat er Gent. Ook wordt afgewacht of in de komende weken nog wat ontvreemd materiaal boven water komt. Dan is het een kwestie van schade opmaken. Onlangs bezorgde de Amster damse politie nog een kaart te rug bij de UB. Het is nog steeds niet duidelijk hoeveel kaarten de man in Leiden gestolen heeft. ,,Het schadebedrag is voor ons nog moeilijk vast te stellen. Bij de kaart die wij on langs terugkregen zaten wij ook nog te dubben wat de geldelijke waarde daarvan nu is. Moet je dan gaan spreken van een han- delsprijs? Wij zijn geen hande laars dus dat is voor ons onmo gelijk te bepalen." De bibliotheken hebben on derling lijsten van het gestolen kaartmateriaal uitgewisseld. Daarbij is gebleken dat de kunsthistoricus, die op deze manier een spaarcentje voor de oude dag wilde vergaren, op verschillende plaatsen uit de zelfde atlassen dezelfde kaarten heeft gesneden. De verdachte werd al in okto ber in de Amsterdamse univer siteitsbibliotheek aangehouden toen hij op heterdaad werd be trapt bij het stelen van een titel blad. Pas vorige week werd dui delijk dat hij in twaalf bibliothe ken en musea over een lange periode vakkundig had toege slagen. Volgens de Amsterdam se politie heeft de Amsterdamse kunsthistoricus zo voor ruim tien miljoen gulden schade aan gericht. Uit onderzoek bleek dat de man zeer geraffineerd te werk is gegaan. Zo ontfutselde hij het Amsterdamse Scheepvaartmu seum enkele boeken door ver- valsde exemplaren in te leveren. In Leiden vroeg hij atlassen en prentenboeken ter inzage en sneed wanneer hij daar even gelegenheid toe had. bepaalde pagina's uit. Deze kaarten ver kocht hij aan antiquariaten. Met name in Australië bleek hij te zijn geïnteresseerd, omdat hij daar vrij veel kaarten ver kocht aan verzamelaars. De ene keer ging de man in bibliothe ken zorgvuldig te werk, de an dere keer sneed hij met zijn mes door een groot aantal andere kaarten heen, waarbij hij aan zienlijke schade aanrichtte. De grootste gedupeerden zijn de universiteitsbibliotheek en het Scheepvaartmuseum in Am sterdam en de Koninklijke Bi bliotheek in Den Haag. Koffieshops zien plan van hasj grootheid niet zitten Is Simon Witteman een slimme jongen, die met het opzetten van een koffieshop-keten de grootste hasjhandelaar van Ne derland wil worden, of bewijst hij de koffieshop-exploitanten juist een goede daad door aan de shops van 'zijn keten' een keurmerk te verbinden. Welke koffieshop in Leiden je ook in loopt, de bezoekers en de eige naren ervan zijn geneigd in het eerste te geloven. Witteman zou met zijn SoftShop-organisatie een syndicaat willen vormen. Witteman en drie collega's presenteerden in december vo rig jaar het plan een keurmerk in te voeren voor voorbeeldige etablissementen waar softdrugs wordt verhandeld. De initiatief nemers riepen belangstellende koffieshophouders op zich te melden. Wie aan de voorwaar den voldoet, komt in aanmer king komen voor het SoftShop- keurmerk. Zo zou het kaf van het koren worden gescheiden, aldus Witteman en companen. Justitie zag het anders. De vignetten 'SoftShop' en bijbe horende posters over softdrugs werden verboden omdat zij aan zouden zetten tot gebruik. En dat is tegen de regels van het gedoogbeleid. Witteman is in middels begonnen met een proefproces tegen de staat, dat gisteren diende. Hij eist van jus titie dat de in beslag genomen posters en de lichtbak van zijn eerste SoftShop worden terug geven. Behalve justitie blijken nu ook veel collega's van Witteman naar verluid zowel de grote jon gens als de kleinere zaakjes zijn plannen niet te zien zitten. „Het kan niet anders of Witte- mans achterliggende reden is de hele handel zelf in handen te krijgen. Als je het keurmerk wilt krijgen, moet je bij hem inko pen. Ik zou het zo willen stellen: niet alle koffieshop-eigenaren zijn hier blij mee", zegt een be zoeker van Twins 303 aan de Haarlemmerstraat. Over Witteman: „Ik denk niet dat hij de koffieshop-eigenaren kan mobiliseren om zijn handel te kopen. Koffieshops hebben een eigen naam. De eigenaren voelen er natuurlijk niets voor die naam te veranderen. Als blijkt dat het justitie niet lukt om zijn plan te verbieden, dan is Witteman op een gegeven van de onderzoekers zei vorig jaar tijdens een congres in Rot terdam dat de partner voor meer verstoring van de nacht rust zorgde dan de vliegtuigen. Opvallend was dat de metin gen die werden verricht niet overeenkwamen met de ge sprekken die eerder met de proefpersonen waren gevoerd. Nadere studie leerde dat als mensen in de nacht voor het gesprek wakker waren gewor den van een vliegtuig, zij veel negatiever waren over het vlieg tuiglawaai dan op andere da gen. Ook kwam uit het onder zoek dat twee a drie procent van de proefpersonen veel ge voeliger waren voor vliegtuigla waai dan de gemiddelde omwo nende van een luchthaven. Overigens zijn de resultaten van de studie nog niet allemaal geanalyseerd. Zo wordt nog on derzocht of het klopt dat geluid hinder op bepaalde tijdstippen in de nacht meer verstorend is voor de nachtrust. Er zijn gege vens die erop duiden dat in het begin van de nacht en in de vroege ochtend meer verstoring van de nachtrust optreedt. Juist op dat soort tijdstippen vertrek ken veel vliegtuigen. moment van de aardbodem verdwenen. Die verhalen doen al de ronde." Hij is wel voorstander van een kwaliteitscontrole, maar dan niet door Witteman. Daarom ziet hij de voorstellen van twee Amsterdamse wethouders om het verschijnsel koffieshop te legaliseren wel zitten. „Er is een groot aantal zaken, die zich wel aan de regels houden. Waar geen jongeren beneden de achttien zitten, waar geen andere handel wordt verkocht, met een goede airco. Bij Sticky Fingers ruik je bijvoorbeeld niet eens dat je te maken hebt met een koffieshop", zegt hij. „Lega lisering zou helpen de taboe, die nog steeds bestaat als je het over soft-drugs hebt, te door breken. Maar dan wel met een kwaliteitscontrole." De eigenaar van Twins, naar eigen zeggen een stadse bus- hdokter die vooral kwaliteit wil verkopen: „Een goed stukje stuf of wiet voor vierhonderd zaken, dat kan hij nooit waarmaken. Het is zoiets als Albert Heijn die de zaken wil verbieden die zijn naam niet dragen. Ik hoef dat stempel niet, maar ik ben er ook niet bang voor. Ik heb een groep vaste klanten." Een bezoeker van Happy (staat toevallig wel achter de bar): „Het idee van Witteman is op zich niet slecht. Een kwali- teitsstempel is tot daar aan toe, maar dan zou de Staat er op één of andere manier op toe moe ten zien. Zoals Witteman het ziet, zou de keuringsdienst bij hem plaatsvinden. En'dat kan niet, dan zou hij de hele handel voor zich opeisen." Volgens hem is er in Leiden geen serieuze koffieshop die zich bij de keten van Witteman wil aansluiten. „Hooguit een paar shops, die met sluiting worden bedreigd. Dat zijn er zo'n stuk of zes." Volgens politiewoordvoerder Dick Graveland zal het in Lei den niet zo ver komen dat er uithanborden met&oftShop aan de gevels worden bevestigd. „In overleg met justitie en met de 'burgemeester zullen dergelijke zaken gesloten worden", zegt hij. „Een keten, daar zitten we zeker niet op te wachten. Het streven in Leiden is juist om liet aantal koffieshops terug te drin gen." „Een goed stukje stuf of wiet voor vierhonderd zaken, dat kan Witteman nooit waarmaken." Bloemenveiling Flora in Rijnsburg stevent in tevredenheid af op Valentijnsdag. „De omzet is heel goed. Er zijn geen records gebroken, zeker niet waar het de hoeveelheden betreft, maai de prijzen zijn hoog. Daar doen wij het toch voor", zegt woord voerder Piet Kralt. Volgens Kralt is Valentijnsdag de afgelopen jaren in Neder land uitgegroeid tot een echte bloemendag. „Als feestdag is het voor ons de meest betrouwbare". Valentijn steekt wat dat be treft volgens hern ook gunstig af ten opzichte van kerstmis. Dat Valentijnsdag op zondag valt lijkt niet ongunstig te zijn. Kralt: „De hele afgelopen week konden bloemen worden ingekocht". Volgens hem is er geen voorkeur te bekennen voor bepaalde bloemen. „Ach dat hangt af van wat de mensen willen uitge ven. Rozen doen het goed, maar tulpen en fresia's ook, voor al le bloemen geldt dat er goed voor moet worden betaald". Kralt constateert daarnaast dat de veiling 1993 goed is be gonnen. „Oktober, november en december waren relatief slecht. Zonder dat ik nu direct kan zeggen waardoor het komt, gaat het sinds de jaarwisseling duidelijk beter". Volgens Kralt is het nog niet mogelijk de omzetten te vergelijken met die van vorig jaar. Aan voorspellingen voor heel 1993 wil hij zich even min wagen. „Dat is koffiedikkijkerij". Oprichting Moslim Partij valt slecht in Leidse islamitische gemeenschap leiden herman joustra Leden van de islamitische gemeen schap in de regio Leiden staan zeer ge reserveerd tegenover het initiatief van een groep Utrechtse moslims om een landelijke politieke partij op te richten. Zo vreest een aantal betrokkenen dat die de vreemdelingenhaat alleen nog maar verder zal aanwakkeren. Vooral de gisteren gepresenteerde program mapunten van de zogeheten Moslim Partij roepen wat dat betreft de nodige vraagtekens op. A. Lamnadi, de directeur van het Centrum Buitenlanders Rijn en Lek in Alphen aan den Rijn, noemt de oprich ting zelfs 'zeer kwalijk'. „Dit werkt dis criminatie in de hand. Wij hebben al tijd zeer afwijzend gereageerd op der gelijke initiatieven. We leven nu een maal in Nederland en horen dat te doen binnen de hier gestelde kaders." Daarom ook heeft Lamnadi geen goed woord over voor het programma van de Moslim Partij. Een van de hoofdpunten daarin is de opheffing van de scheiding tussen kerk en staat in de Nederlandse grondwet. Die scheiding zou het sociaal-culturele le ven van moslims belemmeren omdat zij voor hun activiteiten geen geld van de overheid kunnen krijgen. Ook een strengere aanpak van de criminaliteit wordt bepleit, omdat moslims zich door de Nederlandse straffen niet op hun gedrag aangesproken voelen. „Dan kunnen ze beter in Iran gaan wo nen. Ik zie weinig verschil met de uitla tingen van de Centrum Democraten", aldus Lamnadi. „Buiten dat vraag ik me-af hoe groot de aanhang zal zijn. De meerderheid heeft niet eens be hoefte aan islamitische scholen. Laat staan aan een islamitische partij." H. Güney, voorzitter van de Leidse afdeling van de Islamitische Stichting Nederland, is zeer kort in zijn com- „Je kunt niet spreken van dè islamitische gemeenschap. De koran staat weliswaar centraal, maar de cul turele verschillen, tussen Marokkanen en Turken bijvoorbeeld, zijn zeer groot. Zo'n pprtij heeft daarom weinig zin. Ik ben juist voorstander van integratie. We leven tenslotte in hetzelfde land, eten aan dezelfde tafel en rijden op de zelfde weg. Bovendien kunnen ook Ne derlandse partijen je belangen beharti gen." N. Faouzi, migrantenvoorlichter van de gemeente Leiden, is bang dat de Moslim Partij vreemdelingenhaat in de hand werkt. „Ie moet je juist niet isole ren. Dat is gevaarlijk. Ik vrees dat de oprichting van deze partij alleen maar extra reclame is voor de Centrum Par tij. Als islamiet kun je het racisme so wieso moeilijk tegenhouden. Dat moe ten de Nederlanders zelf doen." N. Demirbas, Turks raadslid van de PvdA in Leiden, ziet echter nog wel een lichtpuntje-in de oprichting. „Dat een minderheidsgroep een partij wil op richten geeft blijk van politieke be wustwording. Bovendien is het een te ken van de drang tot emancipatie." Hij kan zich echter allerminst vinden in het partijprogramma.-„Kerk en staat scheiden? Onmogelijk, dat is een ajge- meen geaccepteerde waarde in een de mocratie. Dat is ook zo in Turkije. Strengere aanpak van criminaliteit? Je kunt van mening zijn dat het Neder landse strafstelsel niet voldoet. Maar dan nog, de rechter is hier neutraal. Dat moet je accepteren, je kunt niet zo maar roepen dat er strenger gestraft moet worden." Demirbas is wat milder over een der de programmapunt, waarin de partij stelt dat mensen die uit economische motieven naar Nederland vluchten, de toegang moet worden geweigerd. Het geld dat de Nederlandse overheid be steedt aan opvang van deze mensen, kan beter worden gepompt in de eco nomie van de landen van herkomst, al dus het programma. „Ik ben er voor stander van geld in de economie te pompen van de landen van herkomst. Het gaat er om eerst de problemen in die landen zelf op te lossen. Lr is dan sprake van ontwikkelingshulp. Zo voorkom je een grote stroom aan asiel zoekers. Waar ik echter over val is de definitie economische vluchteling. Als je wilt dat iedereen een menswaardig bestaan leidt, is het ook te verdedigen dat mensen naar betere levensomstan digheden gaan zoeken." Hoe dan ook. Demirbas denkt niet dat de oprichting het racisme zal aan wakkeren. „Kijk maar naar Engeland. Daar bestaat een black section, een sectie van kleurlingen binnen de La bour Party. Geen aparte partij, maar toch. Dat is het natuurlijke gevolg van de aanwe7.ighcid van etnische groepe ringen. Problemen heeft dat niet opge leverd."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17