Politie stuit bij inval op drugslaboratorium Stemming Leiden Regio Sassenheimse school in onderzoek Curium Katwijk is tegen emancipatie homoseksuelen Leerlingen dokken voor vluchtelingen ZATERDAG 13 FEBRUAR11993 Grondstoffen voor produktie XTC-pillen gevonden in Hillegom De politie heeft tijdens een uitgebreide zoekactie op een bedrijfsterrein aan de Oude Weerlaan in Hillegom de grondstoffen gevonden voor de produktie van XTC-pil len. Tabletten zelf zijn niet gevonden. De leden van de rijksrecherche en de Hillegomse politie hebben donder dag tot drie uur in de middag het bedrijfsterrein uitge kamd. Bij een een inval werd daar een drugslaboratori um aangetroffen. hillegom kees jongsma medewerker De eigenaar van het bedrijfster rein, een 46-jarige Hillegom- mer, is wegens overtreding van de Opiumwet voorgeleid aan de officier van justitie in Haarlem. „De resultaten van het onder zoek vallen iets tegen", aldus de persvoorlichter van de politie. „In dit laboratorium moet een grote hoeveelheid pillen gepro duceerd zijn. Maar de XTC zelf hebben we helaas niet kunnen vinden. Wel de grondstoffen om Visite Omwonenden zagen eerder de ze week op een avond zeven personenwagens het bedrijfs terrein aan de Oude Weerlaan oprijden, ten buurman van de aangehouden verdachte: „Ja, die wagens hadden er behoor lijk de vaart in. Ik dacht eerst dat er een verjaardag was. Maar ik vond het wel heel toevallig dat de visite tegelijk arriveerde." De hele nacht is de buurt uit haar slaap gehouden door het gekraak van de politieporto foons. De buurman: „Ook de brandweer is 's nachts nog langs geweest om het terrein te verlichten. En daarna is de poli tie beziggeweest met het door zoeken van de loodsen op het terrein." Dat erkent ook een medewerker van het bedrijf van de verdachte. „Wij weten abso luut niet wat er aan de hand is. De politie heeft de zaak herme tisch afgesloten. We mogen ner gens meer bij. Nee, ze hebben ons niet verteld dat onze baas is aangehouden. En ook niet dat er een XTC-lab is ontmanteld. Echt, wij weten helemaal ner gens van." Ontdaan In de buurt werd al langer ver moed dat de verdachte betrok ken was bij de handel in verdo vende middelen. „In 1989 heb ben we hetzelfde meegemaakt", vertelt een buurman, die be hoorlijk ontdaan is door het voorval. „Toen onderschepte de politie een vrachtwagen met vijf ton hasj ter waarde van onge veer vijftien miljoen gulden. Hij heeft voor dat gevalletje toen ruim twee jaar gezeten. Dat hij nu weer met dat spul bezig is, daar snappen we niets van. Ik drink vaak een kopje koffie bij hem op de zaak. En ik verzorg zijn voortuin. In ruil daarvoor heb ik een groentetuintje bij hem achter op zijn land." De buurman heeft zich nooit onveilig gevoeld. Over de arres tant zegt hij: „Het is een goede jongen. Je kan hier echt niet spreken van wild-west toestan den. Het oogt altijd rustig. En zijn bedrijf ziet er niet verdacht uit. Alleen achterin ben ik nooit geweest. Ik denk dat ze daar het laboratorium hebben gevon den." sassenheim dqrith ligtvoet Hoe gaan broers en zussen met elkaar om? Deze vraag staat centraal in een onderzoekje waaraan de Sassenheimse ba sisschool De Overplaats mee doet. Het gaat uit van Curium, het academisch centrum voor kinder- en jeugdpsychiatrie in Oegstgeest. lönderen die angstig of de pressief zijn of andere proble men hebben, worden in het behandeld. Bij de hulp aan deze kinderen werkt Curi um altijd nauw samen met ou ders, maar kinderpsychiater F. Boer heeft de indruk dat ook broers en zussen een belangrij ke rol kunnen spelen bij het ge ven van hulp. Daarom doet hij vanuit Curium al enkele jaren onderzoek naar de relaties tus sen broers en zussen. Boer wil weten hoe basis schoolkinderen denken over hun broer of zus, hoe ze met el kaar omgaan en elkaar helpen bij problemen. Voor een deel worden de gegevens gebruikt van kinderen die Curium be zoeken. Daarnaast zijn drie Zuidhollandse scholen bena derd, waaronder De Overplaats. „Maar dat is vrij willekeurig ge beurd". vertelt Boer. „Scholen die willen meedoen kunnen zich bij ons aanmelden. Hoe hoger de respons hoe beter." De kinderen van de Over plaats hebben inmiddels een enquête mee naar huis gekre gen. Een deel van de kinderen heeft de vragenlijst ingeleverd, maar hoe hoog de respons zal worden weet adjunct-directeur C. de Willigen-van Grieken niet. „We komen dat waarschijnlijk ook niet te weten, want dit on derzoek gaat niet van ons uit, maar van Curium. We vonden het een nuttig onderzoek en doen daarom mee. Verder heeft de school er niets mee te ma ken." Katwijk lijkt geen steun te willen geven aan het project dat de GGD van de Duin- en Bollenstreek wil beginnen tegen seksueel geweld. Een duidelijke meerderheid van de commissie voor zorg en volksgezondheid is tegen het project, zolang dat ook aandacht besteedt aan homo-emancipatie. De com missie kan zich wel vinden in de andere punten van het project tegen seksueel ge weld. De tegenstanders kunnen een project dat ook emancipatie van homoseksuelen in het pakket heeft, niet in overeenstemming brengen met hun principes. Naast alle ver tegenwoordigers van RPF, SGP en GPV is ook CDA'er N. Zwaan die mening toege daan. H. Bakker (RPF) weet dat 'homo emancipatie toch inhoudt dat je je inzet be paalde zaken als normaal te beschouwen'. „En de RPF keurt homoseksualiteit uit prin cipe af', aldus Bakker. leiden De gedroogde peulvruchten gaan bij groenteboer Van de Bos aan de Sumatrastraat bij kilo's over de toonbank. De kinderen van de vrije schoolgemeenschap Rudolf Steiner kopen grote voorraden voor het vluchtelin genkamp op het eiland Brac voor de kust van Kroatië. De Leidse actie voor het vluchtelingenkamp begon deze week. De leerlingen van de Rudolf Steinerschool wilden ook iets doen. En ze wilden geen geld aan hun ouders vragen. De kinderen vonden dat zij voor het goede doel zelf moesten dokken. Alle leerlingen werd gevraagd vijf gulden en als het even kon ook wat speelgoed mee naar school te nemen. Knuffels moesten dat zijn. In ieder geval geen speelgoed op batte rijen en natuurlijk, leraar kunstgeschiedenis Han van Ouwerkerk zei het maar voor de dui delijkheid, geen oorlogsspeelgoed. Van het geld wordt eten gekocht. Hl— POLITIEKE RUBRIEK De scheidende fractievoorzitter van de WD, Theo van der Nat, is niet snel van zijn stuk te brengen. De Schouwburg- affaire, de aanvaring met CDA-wethouder Joop Walenkamp over de autoluwe binnenstad, de irritante bordjes 'Leiden- kernwapenvri je gemeente' bij de stadsgrenzen en de enorme Leidse belastingdruk, echt wakker heeft hij er nooit van gelegen. Waarmee niets is gezegd over 's mans betrokkenheid. De laatste dagen ech ter gedraagt hij zich als een tot over zijn oren verliefde wildebras die de ene na de andere grappige blunder maakt. De liberaal is overduidelijk in zijn nopjes met zijn benoeming tot hoogleraar treasury management, die ook de reden is van zijn afscheid. Het begon al met de fax die hij verspreidde, direct na zijn be noeming. Ook burgemeester C. Goekoop was de verschrijving in Van der Nats telefoonbrief niet ontgaan: hoogleraar aan de Vrije Universiteit in Leiden. Goekoop daarover tijdens Van der Nats laatste raadsvergade ring: „Wij verliezen een raadslid maar krijgen er een universiteit voor terug. Dat is u als wethou der economische zaken niet ge lukt." Blundertje twee: de tegenstrij digheid in zijn afscheidsspeech. Van der Nat zei aan het begin de Leidse raad te verlaten om dat hij zijn raadslidmaatschap niet met zijn nieuwe functie kan combineren. Hij eindigde zijn redevoering met de hartekreet dat mensen met een 'volle baan' toch niet zo snel maat schappelijke functies uit de weg moeten gaan. Als ze wat meer passen en meten in hun agenda kunnen ze best raadslid wor den. Dus waarom Van der Nat werkelijk opstapt blijft voorals nog een raadsel. Theo van der Nat, hiefnog als wethouder economische zaken ingeklemd tussen twee bulten, heeft afscheid genomen van de Leidse gemeenteraad. De fractievoorzitter van de WD is benoemd tot hoogleraar treasury management aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. foto holvast Als de dood zijn CDA, Groen Links. WD, SP en PvdA voor een ombudscommissie. Al was het maar omdat D66, de voor spelbare winnaar van de verkie zingen in 1994, er de uitvinder van is. Al twee jaar proberen de democraten het plan voor zo'n onafhankelijke instelling, die klachten van burgers over het gedrag van ambtenaren en ge meentebestuurders behandelt, erdoor te krijgen. Al die tijd be weren woordvoerders van de andere fracties dat ze het D66- plan 'sympathiek' vinden, maar telkens als het op de agenda komt en alleen daarvoor al moeten hemel en aarde worden bewogen vragen ze om nieu we onderzoeken, inventarisaties en verduidelijkingen. CDA-wethouder Joop Walen kamp, die van D66 toch al een onvoldoende krijgt voor be stuurlijke vernieuwing, gaat de ruime raadsmeerderheid voor in deze moord in fasen op de D66-boreling. De CDA'er wil daarbij zo min mogelijk sporen achterlaten. Want hij beseft dat hij niet scoort,met het om zeep brengen van redelijke plannen. Het moet op een ongelukje lij ken. D66-raadslid Thom de Graaf heeft Walenkamp echter door. Het is dat de ombudscommissie er nog niet is, anders was hij de eerste klant geweest met een klacht over Walenkamp. Ver moedelijk zou hij als winnaar uit de strijd komen. De Graaf beschuldigde de wet houder in de raadscommissie van 'een onplezierige vorm van politieke obstructie'. En zoals de laatste tijd wel vaker schoot Joop vreselijk uit zijn slof. D66, meent Walenkamp, gedraagt zich als de padvinder die koste wat het kost dagelijks een goede da%ad moet verrichten en daar om oude dametjes die helemaal niet willen oversteken de rij baan opduwt. Waarmee Walenkamp wil zeg gen: de behoefte aan een om budscommissie is nihil. Leiden heeft met z'n Instituut voor Burgerraadslieden. Bureau voor Rechtshulp. klachtenregeling van de gemeentelijke sociale dienst en politie, raadscommis sie voor beroep- en bezwaar schriften. inspraakcommissie, rechtswinkel en de fracties zelf al plekken zat waar de veronge lijkte Leidenaar kan stampvoe ten. Daar hoeft toch niet ook nog eens het speeltuintje van D66 bij? Walenktfmps opsomming is in drukwekkend lang. Maar ander maal prikt D66'er Thom de Graaf het ballonnetje door: niet één van de instellingen is onaf hankelijk en dat is een absolute voorwaarde voor het functione ren van een ombudscommissie. Waarmee de uitzichtloosheid compleet is, want eigenlijk zou den 'onafhankelijken', de bur gers dus, ook moeten bepalen of er een ombudscommissie moet komen. Het advies van De Stemming is: schrijf er een refe rendum over uit. Daarinée is D66 ongetwijfeld dik tevreden en wordt Walenkamp in één keer kampioen bestuurlijk ver- VRIJE TIJD Wijkagent Wijkagent Hogeboom komt maandagmiddag 15 februari in het dienstencentrum Merenwijk aan de Rosmolen 6 om vragen van buurtbewoners te beant woorden. Aanvang 14 uur. Zaal open 13.30 uur. Schoonheid In buurthuis Groenoord begint 16 februari een cursus 'uiterlijke verzorging'. Een ervaren schoonheidsspecialiste verzorgt de cursus en besteedt aandacht aan gezichts-, hand- en nagel verzorging. Bij voldoende be langstelling wordt binnenkort ook een cursus Spaans dansen gegeven. Informatie bij buurt huis Groenoord, tel. 217222. Religie Het Theosofisch Genootschap, dat uitgaat van de esoterische wijsbegeerte, houdt dinsdag- BURGERLIJKE STAND Geboren Patrick Johannes, zv. W.J. Schouten en A.C van Bakel Michelle Krijna Johanna, dv. J.P.M.A. Peschier en S.H.M. Kerkvliet Maaike Anna Eli sabeth. dv. Q.J.G. Warmenhoven en A.M. Angevare Bart, zv. G.T.H. van der Zwet en J. Speksnijder Mark. zv. G.TH van der Zwet en J. Speksnijder* Hendrik Leonardus Kevin, zv. R.P. van der Weijde en C.M. Olsthoorn Kajsa Judith Maria, dv H.C.J.M. van Vlieten N T. Hoff Lukas Anthonius, zv. M J. Beekwilder en J.H.F. Talsma Eva. dv. J.K. van der Bent en A.G.M. van Steijn Niels Cornells Nicolaas, zv. D. van Nieuwkoop en P. van Delft Steffan Matthijs. zv. F. de Ruijter en C.H. van der Mei) Stephanie, dv. P. Rhijnsbur- ger en M.J. van Eeden Bram Patricio, zv. D.J. de Raat en M.JLH. Plomp Tho mas, zv. J. Heemskerk en P.C. Ravens- bergen Chantal Luciënne, dv. J.C.M.M. Vesseur en G. van der Wiel Joyce, dv. J. Smit en C.C. Kraakman Thomas Roderick, zv. T.G. Ferron en M. Pollé Hasna, dv. A. Boukhidosen M. Maèyad Richard, zv. N.D.J. Ouwers loot en M. Wiersma Michelle Maria Jo hanna, dv. H.H.M. Gossensen P.E.J. Schoenmakers Olivier Abraham Ri chard, zv. R J. van Dijk en B M Reiss» Ezgi. dv I. Gen? en S. Gene «Suzan, dv M Radié en H O. Hoögzand Theo- dorus Franciscus Paulus. zv R.A.L. Bom en M A.C. Voorham Peter, zv N Plug en A. van Dort Rosemarijn Fran- cisca Valentine, dv W.R. van Denderen en J.D Kui|t KayleeGabriél Christia- ne, dv. G.C.M. Augustijn en l.F.P. Huis man Suzanne, dv. P..T.A. Zondervan en P H. Teekens Elisabeth Maria, dv T A. Zierikzee en E M C. Gordijn Nadia Ceryl, dv. J.H.C. Schulze en C.W. van Lierop» Dennis. zv. R E M. van der Meer en N. de Groot Benjamin Corne lls. zv. A. Verschoor en W.P. Vledder Tom Wilfried Janusz, zv. J.C.J. van der Mei) en U. Wolniewicz Laurens, zv. R. Zitman en G.H.C. Koolmoes Sharissa Margaretha Angelina, dv. J.N.H. van Bo- hemen en M P.M. Warmerdam Mi chelle, dv. R.C.H. Smit en E A M Au- gustinus Carmel Rosalie May, dv. J.J L. Drabbe en S.J. Waterman Nico laas Wilhelmus Jacobus, zv. M.W.J.M Pennings en R.T.G. Pennings Joep, zv. avond 16 februari een openbare voordracht over De essentie van religie. Aanvang 20.15 uur in de Pieterskerk, Kloksteeg 16. Toe gang gratis. Inl. 01719-17417. Wilde Ganzen De NCVB/KVG houdt maandag 15 februari haar maandelijkse bijeenkomst in het kerkelijk centrum De Regenboog, Water molen 1 in Leiden. Mevrouw Roeters-Borstlap vertelt over het werk van Wilde Ganzen. Aan vang 20.00 uur. Voor informatie 071-210653. Ethiek als creativiteit De Filosofische Vakvereniging voor vrouwen houdt woensdag 17 februari de lezing Ethiek als creativiteit. Prof. Hélène Dupuis is de spreekster. Aanvang 20.00 uur. De lezing is op het WSD- complex aan de Cleve- ringaplaats 1, gebouw 1175, zaal 202 in Leiden. J.J van Oostrum en EC M Kleintjes» Koendert JohannesGerardus, zv. F.J.G. Heemskerk en M. van den Berg Mariél- le. dv F.C. Boogmans en C. Zwikker Jeroen Eduard. zv E.W.F. van Bockel en E.J.M Kalmthout Linda, dv. C. Schaap en J. Schellmgerhout Lisa. dv. L. van Delft en C.J. Pronk Willem, zv. J. van Duijn en M. Barnhoorn Jarko Anders, zv. L. Dubbeldam en E.H. Mul der Bart, zv. W. Klinkenbergen M A M. Tekstra» Olivier Pieter. zv. R.G. de Jong en H. van der Hoeven Jenni fer. dv. M.F.G. van der Geld en A. Guijt Albertus Maarten, zv. A.M.P. Vergunst en M. Remmelzwaai Marielle Christi na, dv. G A. Catton en K.S. Lodge Ma ria Elisabeth Carny. dv. J.W.C.M. Wijn- ands en E.M. Hornung Mathijs Rein out, zv. M.M.J. de Haan en E.Y. van der Meer Wesley, zv. D.F.L. Schrier en C.A. den Hollander Willem Jan Gerard, zv. J.G.J, van Booma en C. Frankfort Meivin, zv. M.J. Boers en M.J.C. Bey Alexander, zv. E. Vierkant en J. Swart- senburg. Overleden H.M.G. Ammerlaan. geb. 15 aug. 1908. geh. gew. met W C.A. Koene J. Ouwehand. geb. 17 jan 1915, geh. gew. met A. Hoek B A van Hartevelt, geb. 11 nov. 1913. man» P.E. Braam. geb. 9 juli 1962. man G. Smit. geb. 16sept. 1932. echtg. van J Bedijn» E N. Los.geb. 21 mei 1973. man J.C. Metsch, geb. 18sept 1907, man» J A C. Corel. geb. 1 aug. 1931, man L C. Verseveid. geb. 23 okt. 1981. zoon »G. Leemburg, geb. 3 dec. 1914. man E. Reijke. geb 5 nov. 1933. man A. Cornet, geb. 10 juni 1923. man H L. Hülters. geb 17 okt. 1913. man» M. de Vos. geb. 11 aug. 1924, echtg. van J.F. van Vliet J.J. Ar- bouw. geb. 7 nov. 1906, man H. Kos ter, geb. 25 juli 1914, man «E.A.H Peeters, geb. 3 feb. 1911, echtg. van P.C. Zandbergen C. Sierat, geb. 26 dec. 1915, geh. gew. met C.A. Slie- rings. Gehuwd E.D. van der Reijden en J.M.J. Vink» U. Kara en M.L M van Wees J.A. Bouwmeester en J.J. Pieper A.J.M. Karremans en D M Anneeze R A. Riethoven en Y.P.M. Boon»W Teske en M.P.E.J. Driessen J van der Helm en A.J. van Egmond.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14