Nieuwe Doesbrug in 1994 Zwembad Poelmeer rekent op kwart miljoen bezoekers Pabo Oegstgeest krijgt voldoende Dwangsom dreigt voor Leiderdorp Regio 'Levensstroombetaalt gordijnen niet Zoeterwoudenaren kunnen weer klagen Jeugdige lezers kiezen eigen boeken top-drie Cursus reanimatie Kruiswerk Wassenaar ZATERDAG 13 FEBRUAR11993 LEIDERDORP ROY KLOPPER De Levensstroom Gemeente, waarvan de staf wordt gefinancierd door de 'parochia nen', heeft de eerste schuldeiser op haar dak. De Leiderdorpse gordijnspecialist Ge rard Vermeulen leverde voor 17 mille gor dijnen, doch heeft nog geen cent gezien. 1 lij wil actie ondernemen. Vermeulen kreeg in november vorig jaar een mooie opdracht. De Leiderdorpse Le vensstroom Gemeente, een religieuze be weging voortgekomen uit de Pinksterge meente, wilde ruim een kwart kilometer gordijnstof. Dit moest worden opgehan gen in haar nieuwe onderkomen in het voormalige pand van Bas Neon aan de Touvvbaan 3. F.en aardig klusje voor Vermeulen, die een stoffen-winkel runt in de Winkelhof. Hij zocht samen met J. Zijlstra, voorganger van de levensstroom Gemeente, 260 me ter fraaie gordijnstof uit, zaagde de rails op maat en ging aan de slag. Toen de boel netjes hing maakte Vermeulen de reke ning op. Of Le 17.000 gulden wilde schuiven. Tot op de dag van vandaag is het geld niet gestort. Tot grote onvrede van de win kelier, die geregeld contact onderhoudt met Zijlstra. ,,F.lke keer hoor ik van hem dat het geld onderweg is, maar tot nu toe is het noppes." Vermeulen is het beu en overweegt stappen te ondernemen. ,,ik weet niet of ik de boel failliet kan laten verklaren, ik heb nog geen contacten met deurwaar ders." Om te beginnen wil hij een ludieke actie voeren. „Ik geef ze tot volgende week zaterdag de tijd om te betalen. Anders zet ik een groot bord op mijn wagen met een tekst in de trand van 'Levensstroom heeft mooie gordijnen, maar wil er niet voor be talen'. Daar ga ik dan een paar dagen mee door Leiderdorp rijden." Voorganger Zijlstra reageert geschokt als hij verneem! dat Vermeulen zijn geld nog niet heeft ontvangen. ,.Ik kan me inden ken dat die mijnheer erg boos is." Waar om betaalt de gemeente dan niet? Heel simpel, volgens Zijlstra. Levensstroom hoeft niet te betalen, omdat zij de bestel ling niet heeft geplaatst .Toen wij hpt pand betrokken, heeft een lid%an onze ge meente beloofd de gordijnen te betalen. Zij heeft ze besteld en aan ons geschon ken Mijnheer Vermeulen richt zich dus tot de verkeerde als hij bij mij komt met zijn klachten." Vermeulen weet evenwel zeker dat de mevrouw bij de bestelling zei 'namens de Levensstroom te komen'. ..Daarna kwam Zijlstra mee, vandaar dat ik me ook elke keer tot hem heb gewend met het verzoek om eens af te rekenen. De voorganger wil wel een bemiddelen de rol spelen. .Ik ben erg boos op die me vrouw die de rekening zou voldoen. Ik ga haar onmiddellijk bellen om te zeggen dat ze het geld morgen moet brengen." Zijl- stra garandeert dal er geen andere beta lingsproblemen zijn. „Ik verzeker dat we nog geen aanmaning hebben gekregen, ik vind dit heel erg." Kosten twee miljoen gulden, brugwachter werkloos Bouw Molenhoek moet worden stilgelegd Omwonenden vreesden dat door renovatie het monumentale karakter van de Doesbrug z cies op de huidige. De Leiderdorpse Doesbrug in het oude dorp wordt in 1994 geheel vernieuwd, waarbij volgens de gemeente 'het karakteristieke aanzien wordt gehandhaafd'. De vervan ging kost de brugwachter z'n baan omdat de nieuwe brug automatisch wordt bediend. In bibliotheek van Oegstgeest OEGSTGEEST LIESBETH BUITINK De Oegstgeester Pabo spingt goed uit de zeer kritische rap portage over de Nederlandse le rarenopleidingen voor het ba sisonderwijs, die gisteren ver scheen. De meeste van de veertig Pa- bo's krijgen het verwijt dat ze te weinig contact met de basis scholen hebben, de studenten onvoldoende voorbereiden op onderwijs aan migranten en te weinig aandacht besteden aan individuele aandacht voor moeilijk lerende kinderen. Oegstgeest geeft volgens de on derzoekscommissie aan deze punten wel aandacht, maar het kan nóg beter. De Oegstgeester studenten verdiepen zich volgens direc teur T. van Dijk \yel in de ma nier waarop ze les kunnen ge ven aan allochtone kinderen. „Hoe moet je bijvoorbeeld in de Haagse Schilderswijk christelijk onderwijs geven aan een klas met 28 leerlingen uit Marokko en Turkije? Eén week per jaar houden we ons in de praktijk met zo'n vraagstuk bezig. Een paar weken geleden hebben we de cultuur van verschillende al lochtone groepen bestudeerd en zijn we bijvoorbeeld naar een moskee geweest", aldus Van Dijk. Omdat veel kinderen met leerproblemen niet meer wor den doorverwezen naar het spe ciaal onderwijs, krijgt ook het onderwijs aan hen extra aan dacht op de Oegstgeester Pabo. „De leerstof werd altijd afge stemd op de hele klas en niet speciaal op jou of op mij. Maar ZOETERWOUDE Inwoners van de Zoeterwoude kunnen weer klagen over het gemeentelijk apparaat. Twee raadsleden van de commissie Middelen van de gemeente Zoeterwoude zijn vrijgemaakt om als een soort Ombudsman dienst te gaan doen. Nadat eind 1991 de officieel aangestelde Ombudsvrouw van Zoeterwou de opstapte hadden inwoners van deze gemeente geen moge lijkheid meer om klachten te ui ten over het gemeentelijk appa raat. De laatste ombudsvrouw 1. Mantel, stapte op omdat'zij een andere baan kreeg aangeboden. En andere reden was dat er in Zoeterwoude eigenlijk nauwe lijks werk voor haar was. De gemeente Zoeterwoude de individuele verschillen tus sen de leerlingen worden steeds belangrijker en dat maakt het les geven extra moeilijk." Van Dijk is blij dal de Oegst geester Pabo, die onder de christelijke hogeschool Rijn- Delfland valt. geen zware kritiek krijgt in het onderzoek. „Het is fijn dat het bij ons anders is dan bij andere Pabo s, maar ik voel me toch verantwoordelijk voor al het lerarenonderwijs voor ba sisscholen. En in die zin vind ik het rapport een beetje boud." De onderzoekscommissie heeft de eisen aan de Pabo's af gezet tegen de wettelijke eisen die aan basisscholen worden gesteld. Volgens Van Dijk is dat niet reëel. „De samenvoeging tussen lagere en kleuterscholen is in 1985 ingevoerd, maar slechts dertig procent van de basisscholen voldoet nu aan de wettelijke eisen. Moet een Pabo opleiden voor onderwijs in die ideale scholen of voor de scho len die in de praktijk bestaan?" De directeur vindt ook dat re kening moet worden gehouden met de moeilijke omstandighe den in het basisonderwijs. „De minister stelt eisen, maar hij geeft geen geld voor kleinere klassen. Hoe kun je kinderen dat toch goed benaderen? Bo vendien worden leerkrachten slecht betaald en zijn er voort durend veranderingen door fu sies. De omstandigheden om het vak goed uit te oefenen zijn dus wel erg zwaar. Daarachter mag je je niet verschuilen, maar het moet wel worden gezegd. Het nuanceert enigszins de felle reactie die het rapport op roept." heeft nog een poging gedaan om samen met omliggende ge meenten één ombudsfunctio- naris aan te stellen. Dit is echter op niets uitgelopen omdat ook in de andere gemeenten de be hoefte aan zo'n persoon niet aanwezig was. Nu kunnen Zoeterwoudena ren met hun klachten weer te recht bij de gemeente. Om voor behandeling van een klacht in aanmerking te komen dient een aantal regels in acht te worden genomen. Enkele belangrijke voorwaarden: de klachten moe ten betrekking hebben op men sen en zaken die onder verant woordelijkheid van de gemeen te vallen, de klacht moet schrif telijk worden ingediend en ano nieme klachten worden niet be handeld. 1EIDERDORP ROY KLOPPER Verder wordt op verzoek van de provincie de doorvaart verbreed en een middenpijler geplaatst. De ingreep kost 2 miljoen gul den. De leiderdorpse raad besloot al in 1989 tot renovatie van de Doesbrug. Tot op de dag van vandaag is er evenwel nog niets gebeurd. Tot groot ongenoegen overigens van omwonenden, die de 105 jaar oude brug zien verkommeren. Ze menen dat de brug nooit mag verdwijnen, maar vrezen dat de oude Does brug binnenkort instort. Nu ligt er dan een plan van het ingenieursbureau IKW. Het voorziet in het totaal afbreken van de oude brug en het neer leggen van een nieuwe, die wel sprekend lijkt op de huidige. Daarbij wórden de onderbouw, elelektrische installatie en de af sluitbomen gereviseerd. Het werk moet in 1994 beginnen. De nieuwe Doesbrug wordt op afstand bedienbaar. Er ko men vier camera's die de water weg van de Does en de kruisen de rijweg bewaken. Om goed zicht te houden moet ook de verlichting bij de brug worden verbeterd. De Doesbrug wordt in het Leidse bedieningscen trum De Waard 'bewaakt'. Aan sluiting op de bediening van de Leiderdorpse brug is technisch onmogelijk. Verder komt er een bredere doorvaart, op verzoek van de provincie. Die keert hiervoor ook een subsidie, uit van 120.000 gulden. Momenteel geeft de brug problemen voor de scheepvaart omdat ze bijna dwars op de vaarroute ligt. Bij verbreding zou dit probleem uit de wereld zijn. De nieuwbouw wordt betaald uit onder meer bijdragen van de provincie (340.000 gulden) en de gemeentekas. De afdeling fi nanciën van Leiderdorp wil het geld halen uit onder meer de budgetten voor stads- en dorps vernieuwing en het fonds dorpsuitbreiding. De jaarlijkse kosten aan de brug stijgen na de nieuwbouw wel met 20 mille. De voorgenomen aanpassing van de Doesbrug wordt maan dag om 19.00 uur in het ge meentehuis besproken met om wonenden en andere belang stellenden. Aansluitend komt het plan aan de orde in de com missievergadering ruimtelijke ordening. Ook de commissie fi nanciën buigt zich binnenkort over de kwestie. De verwachting is dat snel besluiten vallen. Openbare werken van de ge meente adviseert het college namelijk tot spoed 'gezien de zorgelijke staat waarin de brug verkeert'. LEIDERDORP ROY KLOPPER De Raad van State is niet bereid de schorsing van de bouwver gunning voor de Leiderdorpse nieuwbouwwijk Molenhoek op te heffen. Toch heeft de ge meente Leiderdorp de aanne mer Panagro nog geen opdracht gegeven het werk te stoppen. Daarom hangt haar een dwang som boven het hoofd voor elke dag dat de bouw voortduurt. Begin deze week schorste de Raad van State de bouwvergun ning voor 89 woningen in de Molenhoek. Ze meent dat de gemeente eerst maar eens moet reageren op het bezwaarschrift dat de vereniging De Holland- sche Molen indiende tegen de molen. Deze vereniging vreest dat de Zijllaanmolen door de nieuwbouw geen wind meer vangt De gemeente schreef meteen een brief naar de Raad van State met het verzoek de schorsing binnen twee dagen op te heffen. Ze vindt dat bij de uitspraak on voldoende rekening is gehou den met het te laat binnenko men van het bezwaarschrift van de molenvereniging. Een woordvoerder van de Raad van State is het hiermee niet eens. „Ik heb stukken gekregen ge- OEGSTGEEST De openbare bibliotheek in Oegstgeest gaat in navolging van de landelijke kinderjury een eigen kinderjury instellen. In de periode tussen 15 februari en 28 mei krijgt de jeugd van Oegst geest de kans mee te doen met de verkiezing van de Top 3' van de kinderboeken. Daarvoor moeten de deelnemers mini maal één boek lezen. Dat moet een nieuw, in 1992 uitgebracht boek zijn. Leerlingen van de groepen 5, 6, 7 en 8 van de basisscholen en leerlingen van de brugklassen van het Rijnlands Lyceum kun nen aan de kinderjury deelne men. Alle scholen in Oegstgeest VRIJE TIJD Ruilbeurs Voetbalvereniging S|Z houdt maandag 15 februari een voet balruilbeurs. Shirtjes, trainings pakken. schoenen, alles wat met voetbal te maken heeft kan ge ruild worden. Aanvang 19.00 uur in het clubhuis op sport park Haasbroek. Vogels De vogelwerkgroep k'oudc- kerk/Hazerswoude houdt don derdag 18 februari een informa- zien waaruit blijkt dat het be zwaar wel op tijd binnen was." Het bevreemdt hem in hoge mate dat de Leiderdorpse amb tenaar G. Peters na afloop van de zitting meedeelde dat 'de ge meente niet van plan is de bouw ook maar een dag stil te leggen'. „Als de Raad van State een uitspraak doet. moet je je daaraan houden." Het rechtsprekend orgaan ziet zelf niet toe op naleving van de uitspraak. „Maar de wet biedt natuurlijk wel mogelijkhe den voor belanghebbenden om naleving af te dwingen." Daar heeft Riet Dekkers, belangenbe- hartigster van de molenaar, ook al aan gedacht. Ze onderneemt momenteel stappen om de ge meente een dwangsom op te la ten leggen voor elke dag dat de bouw voortduurt. Het college van U-iderdorp beraadt zich aanstaande dins dag op de gevolgen van de schorsing. Intussen wordt de aannemingsmaatschappij Panagro in Leidschendam over stelpt met telefoontjes van ver ontruste mensen die een huis hebben gekocht in de nieuw bouwwijk. „Er is een hoop on rust". aldus een woordvoerster van het bedrijf, die verder niet op de kwestie wil ingaan. zijn door de bibliotheek bena derd en geinformeerd over de 'spelregels'. In de bibliotheek zijn deelnameformulieren ver krijgbaar. De boeken die mee dingen naar de titel kinderboek van het laar zijn voorzien van een speciale sticker. Het is de bedoeling dat de le zers zo'n boek beoordelen en op het deelname-formulier een flink aantal vragen beantwoor den. kinderen hoeven maar één boek te lezen om mee te doen met de kinderjury, degenen die drie boeken lezen krijgen bo vendien een attentie. Op 3 juni wordt tijdens een feestelijke bijeenkomst de Top 3 van de kinderboeken bekend gemaakt. tie-avond over vogels in het Milieu Educatief Centrum in het Leiderdorpse park de Hout kamp. Aanvang: 19.30 uur. Carnadisco In Don Bosco aan de Zuid- buurtseweg in Zoeterwoude is zondag 21 februari een 'Carna disco'. De muziek wordt ver zorgd door Studio 17 Disco Sound en het zou leuk zijn als de bezoekers verkleed komen. De aanvangstijd is 21.00 uur en de entree kost 3 gulden. WASSENAAR kruiswerk Rijn Duin afdeling Wassenaar geeft in maart een cur sus reanimatie in het Gezondheidscentrum aan de Hofcampweg in Wassenaar. In drie lessen leren de cursisten hoe ze moeten hande len als iemand een hartinfarct krijgt. De kosten voor deelname be dragen 25 gulden. Aanmelden kan vóór 26 februari bij het Gezond heidscentrum, telefoon 01751-1Ö220. Verbouwing begint na zes jaar van slepende plannenmakerij MIEP DE GRAAFF Een subtropische sfeer. Met gigantische palmen, warme borrelbaden, glooiende kreken en een spannende glijbaan. Dat moet het Oegstgeester zwembad Poelmeer volgend jaar rond deze tijd hebben. Alles en iedereen is het er nu - na zes jaar van sle pende plannenmakerij - over eens: de bouwvergunning wordt elk moment ver wacht en medio mei gaat de eerste spa de grond in. Precies een jaar later moet de nieuwbouw worden opgeleverd. Oegstgeest heeft gekozen voor uitbrei ding van de bestaande accommodatie. Het huidige 25-metcr bad blijft zoals het is, evenals het instructiebad (peuterbad). De echte baantjestrekkers krijgen alle ruimte. Waar nu de glaspui staat, komt een carrousselvormige uitbouw waarin een 200 meter groot recreatiebad met voorzienin gen als wild water-kreken, een borrelbad en een glijbaan die zich buiten het gebouw om kronkelt en uitkomt in een speciaal opvang- bad. De horecaruimte wordt zodanig aange pakt dat ook vanuit het 'natte' zwembadge deelte een drankje aan de bar kan worden genuttigd zonder dat de bezoekers eerst alle kleren weer aan moeten trekken. Een apart terrasje biedt ouders de mogelijkheid om, voorzien van koffie, zicht op de kleintjes in het water te houden. Het water van het recreatiebad wordt constant op de aangename temperatuur van 30, 31 graden gehouden. Poelmeer wordt, kortom, voorzien van de 'toeters en bellen' waar de huidige zwem bad bezoeker zo verzot op is. De verbouwing kost een slordige vier mil joen gulden. De verkoop van het bijna drie hectare grote stuk grond dat vrijkomt na sluiting van het buitenbad is de financiële pijler waarop de hele operatie rust. Op die, dure, grond komen luxe woningen te staan. Keerzijde van de medaille is dat het echte buitenbad dus verdwijnt. Buiten zwemmen kan straks alleen nog maar in het kleine bassin. Meer bezoekers Zwembadbeheerder D. van der Bent koestert hoge verwachtingen. Hij schat dat het aantal bezoekers na de opknapbeurt van 160.000 zal uitgroeien naar 225.000 per jaar. Van der Bent: „We denken toch dat het geheel straks inspeelt op de huidige behoef te van de recreatieve zwemmer." De bezoe kers worden verwacht uit Oegstgeest, War mond, delen van Leiden én uit Rijnsburg, want het zwembad in dat dorp sluit de poorten. Aan de openingsuren moet nog wel drif tig worden gesleuteld. De bedrijfsleider er kent dat de zwemmer ook in het vernieuw de Poelmeer niet elk moment van de dag terecht kan. Probleem is dat vooral op doordeweekse dagen het bad wordt ge claimd door lessende kinderen en door het verenigingsleven. „Daar ontkom je niet aan. We hopen straks wel meer vrije zwemuren te creëren op de avonden, in de weekein den en op de woensdagmiddag. En, wat heel belangrijk is: we streven naar dagelijks dezelfde openingstijden zodat iedereen precies weet op welke uren er vrij kan wor den gezwommen." Aardige bijkomstigheid van de verbou wing is dat het nieuwe gedeelte af te schei den is en dus eventueel apart kan worden verhuurd. „Ik denk dat zoiets voor een kin derpartijtje een beetje kostbaar wordt. Ie moet meer denken in de richting van perso- neelsfeestjes en dergelijke." Het Oegstgeester zwembad Poelmeer is volgend voorjaar water-baan, borrelbad (boven) en terras (midden onder).

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13