'Eenwording op lange baan' Kerk Samenleving Protest tegen discrimatie vreemdelingen ZATERDAG 13 FEBRUAR11993 redactie dick v UIT DE KERKBLADEN Yoga De Kalwijkse predikant W.H.B. ten Voorde heeft het niet zo op yoga. „Yoga is hier naar het westen ge bracht, alsof het goed zou zijn voor je lichaam en geest", schrijft hij in de kerkbode 'Om de oude kerk'. „Maar waar komt yoga vandaan? De oor sprong is te vinden in het Hindoeïsme. Yoga is daar in een onderdeel van reli gieuze inspanning om tot zelfverlossing te komen. Het doel is dus geestelijk en is anti-christelijk te noemen. De rode draad van het verlossingswerk van de Here Jezus en de genoemde inspanning tot zelfverlossing zijn twee geestelijk verschillende werelden." Ten Voorde erkent ech ter wel dat een goede ont spanning van de spieren 'in deze drukke tijd' heel nuttig kan zijn. „Vandaar dat mijn vrouw een pro fessionele ontspannings cursus heeft opgezet, zo dat u niet naar 'de yoga' hoeft te gaan." Koffie na de dood (8) Daar gaan we weer met de fcclame-campagne van de AWL. Dit keer uit het ,.0egstgeester Kerkblad Oké. „Van de weg af ge zien valt er altijd wel wat •4e.genieten", zo begint re dacteur Jan van Kuilen burg. „Is het niet een schoon landschap, dan wel een reclamebord waarop ip woord en/of beeld en passant wordt gewezen op begeerlijke artikelen. Af en toe is het bord waarschuwend: hier spelen onze kinderen, honderd is de absolute li miet. Beetje dubbel, dat laatste, maar reclame kan niet duidelijk genoeg zijn. Meestal geloof ik het wel, maar af en toe intri geert een bord me. Zoals onlangs. Hen paar weken geleden nam ik voor het eerst borden in bushokjes waar met de tekst 'Is er koffie na de dood?' Ik zag dat er kleine lettertjes on der stonden, maar die kon ik niet lezen. Wel kende ik de spijkerbroeken reclame 'Is er Levis na de dood', maar dat een koffiefirma zich zo zou presenteren, dat leek me te ver gaan. En het absurdistisch to neel hebben we wel achter de rug, dacht ik." Koffie na de dood (9) De onzekerheid hield niet lang aan. „Bij nader inzien bleek het een aanmoedi ging te zijn de uitvaart ge heel te laten verzorgen door de AWL; na het kille begraven is er in ieder ge val koffie. Toen ik het bushokje van de andere kant nader de, zag; ik op de buiten- kantodc tekst 'Geschept dooreen glas bier'. Een jonge vrouw keek me daarbij verwijtend aan vanuit een andere wereld. Nu vraag ik me af of beide acties op elkaar afgestemd zijn: je wordt platgereden door iemand die onbe kwaam achter het stuur zit, je wordt begraven, maar dankzij de AWL is de uitvaart zo geregeld dat men getroost naar huis kan gaan. Als het maar wèl Max Havelaaris." Zwarte gereformeerden vrezen manipulatie van blanke NG-kerk De eerste twee jaar kan nog geen sprake zijn van eenwor ding van de vier Nederduits Gereformeerde Kerken in Zuid-Afrika. Dat is de mening van ds. Sam Buti, voorzit ter van één van de vier, de Nederduits Gereformeerde Kerk in Afrika (NGKA). In een verklaring zegt Buti dat het synodebestuur van de NGKA vasthoudt aan de uitgestip pelde route: eerst de fusie tussen zijn kerk en de Sending- kerk, daarna pas officiële gesprekken met de voorheen zo machtige blanke NG-Kerk. Rotterdam hans willemsDe vier Nederduits gerefor- cpd meerde kerken zijn een typische vrucht van het geïnstitutionali seerde racisme dat de Zuidafri- kaanse samenleving zo lang heeft beheerst en grotendeels nog beheerst. De (blanke) NG- kerk is de machtige voormalige 'moederkerk' van drie 'doch ters': de NGKA voor zwarten, de Sendingkerk voor kleurlingen en de Reformed Church in Mri- ca (RCA) voor Indiërs. De 'kleurscheiding' hebben de dochters al lang, maar de NG- Kerk nog maar net afgezworen, maar hereniging lijkt nog ver weg te zijn. Dominee Buti zegt dat de ver klaring nodig was omdat de ver houdingen binnen de NG-fami- lie opnieuw onder zware druk staan. Buti: „Volgende week is er in Bloemfontein opnieuw een ontmoeting tussen de synode- besturen van de vier kerken en er gaan nu al geruchten dat het de NG-Kerk gelukt is ons en de Sendingkerk tot uitstel van onze fusie te bewegen. Niets is min der waar. Pas nadat de fusie een feit is, kan er wat ons betreft on derhandeld worden." Dominee Sam Buti (rechts): „Het lijkt erop dat de NG-kerk wel eenwor ding wil, maar alleen op haar voorwaarden." foto cpd Kerkorde Buti heeft er eigenlijk spijt van dat hij heeft ingestemd met de ontmoeting in Bloemfontein. ,Het lijkt alsof we het fusiepro- is niet waar. Er is juist keihard gewerkt om de kerkorde en de kerkelijke organisatie voor te bereiden. Eind dit jaar of uiter lijk in maart 1994 kan de de Sendingkerk niet be- we Uniting Reformed Church i: langrijk meer vinden, maar dat Southern Africa een feit zijn." Dat Buti er zo aan hecht om eerst die fusie af te ronden, heeft alles te maken met de op stelling van de NG-Kerk. De sy node van die kerk wees in 1990 een uitnodiging van de drie zwarte kerken om mee te pra ten over eenwording af, maar onderschreef wel het ideaal er van. Tegelijk werd echter beslo ten het lidmaatschap voor alle rassen open te stellen en de weg op te gaan van een 'open struc- De voormalige dochterkerken zijn daar erg boos over, want het kan uitgelegd worden als een poging om individuele le den, maar ook gemeenten, clas ses en regionale kerken van de zwarte NG-kerken los te weken. Grote verdeeldheid onder de zwarte gereformeerden was dan ook het gevolg. Buti: „Dat be sluit heeft veel kwaad gesticht. Het lijkt erop dat de NG-kerk wel eenwording wil, maar alleen op haar voorwaarden. Daar ver zetten wij ons tegen." amersfoort «anp De Raad van Kerken protesteert tegen de maatregel die het mo gelijk maakt vreemdelingen lan ger in politiecellen op te sluiten dan voor Nederlandse verdach ten is toegestaan. In een brief aan de leden van de Tweede Kamer protesteert de Raad te gen deze door de regering 'ge ruisloos ingevoerde' maatregel. „Door migranten zonder ver blijfsvergunning voor te stellen als criminelen, is een klimaat geschapen waarin het blijkbaar acceptabel geacht wordt dat zij drie en maximaal dertig dagen opgesloten worden in ruimten waarin Nederlanders niet langer dan vier dagen mogen blijven om ernstige psychische bescha digingen te voorkomen." De Raad roept de leden van de Tweede Kamer dringend op hun afkeuring over deze maat regel te laten blijken. Naar aan leiding van het debat dat dit voorjaar over de 'zogenaamde illegalen' zal worden gehouden, maken de kerken zich grote zor gen over de beeldvorming die in brede kring over migranten leeft. „Gesuggereerd wordt dat migranten zonder verblijfsver gunning op grote schaal gebruik maken van sociale voorzienin gen of in criminaliteit vervallen. Dit beeld klopt geenszins met de ervaringen van leden van on ze kerken." „De ervaringen in het buiten land leren dat ongenuanceerde uitspraken van politici en ande ren die toonaangevend zijn de weg vrij kunnen maken voor ge weld", waarschuwt de Raad. „Tot nu toe is het geweld tegen migranten in Nederland be perkt gebleven. Het is ons aller verantwoordelijkheid dat dat zo blijft." BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Hoogland (beiden part-time): mevr. A. Dekker en S.J.R. Rosmolen te Garijp (bei den part-time). Aangenomen: naar Diever: A. Molendijk, kandidaat te Alphen aan den Rijn. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te De Lier: J.A. Sch neider te Raamsdonk c.a.. Beroepbaarstelling: G. Wijn stok, Patrimoniumstraat 22, 8261 KP Kampen, tel. 05202- 18260. BOEKBESPREKING 'Rooie dominee' Het is al weer lang geleden dat ds. H.A. Visser de 'rooie dominee' werd genoemd. Deze 'betiteling' stamt uit de tijd toen hij en nog zes andere domi nees uit Amsterdam, onder wie ook Buskus en Miskotte, lid werd van de SDAP, waaruit later, in 1946, de Partij van de Arbeid is ontstaan. Toch is Visser eigenlijk nooit losgekomen van de term 'rooie dominee'. Niet dat hem dit heeft gestoord, integendeel, hij vond het gewoon leuk. De in 1911 geboren Visser kreeg vooral bekend heid toen de NCRV hem verzocht het ziekenpro- gramma 'Onder de Hoogtezon' te verzorgen. Al snel was het geen exclusief programma meer voor zieken, aangezien de onderwerpen die aan bod kwamen in deze uitzending op het algemeen pastorale vlak kwamen te liggen. Dit wekelijkse programma heeft Visser (82) maar liefst achttien jaar lang verzorgd. Twee jaar geleden kwam er een eind aan 'zijn' radio-uitzendingen, al had Vis ser er nog best mee willen doorgaan. Toch zit de ex-predikant van die 'mooie Wes ter' niet stil. Hij heeft inmiddels een boek ge schreven over allerlei zaken die, zo zou je kunnen zeggen, in de loop der iaren door de drukke om- roeparbeid zijn blijven liggen. Het boek 'Toen gis teren nog vandaag was', is geen theologische ver handeling geworden. Nee, het boek is één grote kostelijke vertelling geworden, samengesteld uit tal van anekdotes, die soms heel grappig en hu moristisch aandoen. Ook de wat serieuzere ver halen (dingen die het leven raken) ontbreken niet, maar Visser doet dat op een wijze die hem zo eigen is. En hij blijft de pastor of dominee. Toen gisteren nog vandaag was', uitgeverij Boekencen trum Zoetcrmeer, prijs 29,90 gulden. Ramadan Vlak voor dit jaar de ramadan begint (23 februari) is het boek 'Vasten en feesten in Marokko hoe vrouwen ramadan vieren' van de antropologe Marjo Buitelaar verschenen. Hierin wordt een be schrijving gegeven van de manier waarop vrou wen in Marokko het voorschrift om te vasten in de praktijk uitvoeren. Behalve dat vele verhalen van vrouwen over de ramadan zijn opgetekend en hun gesprekken en activiteiten tijdens de vas ten op de voet zijn gevolgd, worden ook de offi ciële voorschriften in de koran behandeld. Voor iedereen die via werk- of woonsituatie met Marokkanen te maken heeft of die belangstelling heeft voor de islam, biedt dit boek nieuwe inzich- Vasien en feeslen in Marokkohoe vrouwen ramadan vie ren Marjo Buitelaar. - Amsterdam Bulaaq, 1993. - 155 p. - Prijs28,50 gulden. Omgaan met stervenden Van de hand van dr. M.B. ter Borg is het boek 'De dood als het einde een cultuur-sociologisch essay'. Het gaat over de betekenis van sterven en dood in de moderne samenleving. De schrijver stelt dat de dood in onze cultuur een duidelijke plaats in neemt en probeert de betekenis die mensen geven aan sterven, dood en doodsvermij- ding te begrijpen als resultaat van belangrijke so ciaal-culturele ontwikkelingen. Hij gaat daarbij uit van de concrete dood van mensen, met als doel de betekenis van de dood voor de moderne cultuur in het algemeen aan te geven. Ook onze maatschappij is ingericht, mede met het oog op de dood. En dat dit gevolgen heeft, niet alleen voor de manier waarop we met stervenden om gaan, maar ook voor de manier waarop we leven, wordt in dit boek behandeld. De dood als hel einde een cultuur-sociologisch essay Meerten B. ter Borg. - Baarn Ten Have, 1993. - 139 p. - Prijs: f29,50. Inspirerende relatie Een themanummer ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van het christelijk literair tijdschrift 'Woordwerk' is verschenen onder de titel 'Weer klank dichter en gemeente aspecten van een wederkerige relatie'. Tweeëntwintig auteurs, on der wie Ad den Besten, Inge Lievaart, Hans Werk man, Anne Schipper en W.J. Schulte Nordholt, benaderen elk een aspect van de relatie tussen 'dichter en gemeente', waarbij uitgegaan wordt van de veronderstelling dat deze relatie een 'we derkerige' is: een heen en weer gaande, van weerskanten uitgaande en wederzijds inspireren de relatie. Weerklank dichter en gemeente aspecten van een we derkerige relatie onder red. van Anne Schipper. - Wer kendam De Schans, 1992. - 160 p. - Prijs25,00 gulden. moskou Met een kruis in zijn hand geklemd protesteert een pries ter van de Russische orthodoxe kerk tegen het economisch beleid van de Russische regering. Een groep van enkele honderden demon stranten, afkomstig uit allerlei niet-politieke groeperingen, eisten de ze week de terugkeer van de vroegere USSR. foto epa HET WEER ROB GROENLAND Somberheid geeft drukte Het sombere grauwe weerbeeld, waarbij diverse weermannen liever aan een winterslaap beginnen, geeft voor een speciale groep me teorologen juist hele drukke werk dagen. Deze doelgroep bestaat uit de luchtvaartmeteorologen van on ze nationale luchthaven Schiphol. Deze mensen hebben speciaal de taak al het vliegverkeer op en in de omgeving van Schiphol, te voorzien van meteorologische informatie. Juist in deze dagen met veel laag hangende bewolking en mist wordt er extra aandacht besteed aan de berichtgeving naar de piloten. Soms moeten vliegtuigen hierdoor op een andere hoogte gaan vliegen of mogen pas later gaan landen of starten. Bij zeer dichte mist kan het soms voorkomen dat de lucht haven tijdelijk wordt gesloten, en dat is best ingrijpend te noemen. Mist is in feite voor het vliegverkeer nog gevaarlijker dan een storm- veld, omdat men dan zonder veel problemen met de neus in de wind kan dalen en landen. Wel gevaarlijk zijn de plotseling op tredende zware windstoten over de starten landingsbanen. Soms tre den er ook gevaarlijke onzichtbare wervelbewegingen op, die in het vakjargon "clear airturbulence" worden genoemd. Het venijnige achter dit laatste verschijnsel is, dat het vanaf de grond niet altijd duidelijk is waar en wanneer het de kop opsteekt. In oktober 1981 veroorzaakte een windhoos een vliegtuigongeluk bo ven Moerdijk (bij Rotterdam). Dit blijven echter fenomenen die abso luut niet tevoren zijn te voorspel len. Omdat dergelijke zware wind hozen meestal bij goed ontwikkel de buiencomplexen kunnen optre den, is het advies aan de piloot vaak om de zware buien te ontwij ken. Ook dit weekeinde wordt het druk voor onze luchtvaartmeteorologen, want het zeer stabiele rusbge weer beeld met mist en laaghangende bewolking en opklaringen weet nog niet van wijken. De grote Europese hogedrukgordel trekt wel langzaam naar Rusland, maar de depressies ten westen van ons weten pas be gin volgende week door te breken. Morgen (zondag) kan bij een wat aantrekkende zuidoostenwind wat drogere lucht gaan binnenstromen en kunnen de opklaringen nog wat uitgebreider worden. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Zuid-Noorwegen: Langs de westkust wolken- landinwaarts opklaringen en plaatselijk mist. Maxima in het fjor- dengebied rond 4 graden, nabij Oslo iets lager, 's Nachts lichte vorst. Zuid-Zweden: Rustig weer met enkele wolkenvelden en aanhou dend grote mistkansen. Vrijwel droog. Maxima en kele graden boven nul, in de meest lichte vorst. Denemarken: Op veel plaatsen mist, motregen of laaghangende wolken. Temperaturen tussen de 1 en 5 graden. Britse Eilanden: Veel bewolking en vooral in Engeland plaatselijk- of motregen. Middagtemper zeekust. België en Luxemburg: Veel bewolking en plaatselijk mist of motregen. In de Ardennen en Luxem burg meer kans op zon. Maxima tussen 1 en 4 graden, 's nachts met uitzonde ring van kuststrook plaatselijk lichte vorst. Duitsland: In het algemeen bewolkt en in het Duit se laagland nu dan wat motregen. Plaat selijk mist. In heuvels en bergen perio den met zon. Maxima tussen de 4 en 7 graden, in het Duitse laagland en in hardnekkige mist lager; 's nachts lichte vorst, behalve in Schleswig-Holstem. Afwisselend wolkenvelden en zon. Droog. Maxima ongeveer 20 graden. Canarische Eilanden: Flink wat zon en droog. Middagtempera» turen rond 21 graden. Marokkaanse westkust: Geleidelijk vrij zonnig en droog. Maxima van 18 graden rond Tanger tot 22 gra den rond Agadir. Tunesische kust: Vrijdag perioden met zon. zaterdag meer Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. ZATEROAG 13 FEBRUARI 1993 Zon- en maanstanden Zon op 7.57 zononde Maan op 01.51 maan on Waterstanden Katwijk Hoogwater 7.38 en 20.12 Laag water 3.16 en 15.56 Weerrapporten 12 feb 7 u i het r op e i droog. het zuiden. Frankrijk: Vooral in het noorden op veel plaatsen mist of laaghangende bewolking, in de Vogezen zon. In het midden en zuiden in de ochtend kans op mist. in de middag uren op meer plaatsen zon en vrijwel overal droog. Maxima in het noorden 3 tot 7 graden, van de Dordogne tot de Có- te dAzu r 11 tot 15 graden Corsica en Sardinië: Afwisselend wolken en Maxima rond 14 graden. Spanje: OP veel plaatsen bewolkt en vooral m de oostelijke helft buiige regen. Maximum temperatuur in het binnenland, aan de oostelijke Costa's en langs de Atlanti sche kust tussen de 9 en 14 graden, aan de zuidelijke Costa's 16 tot 18 graden. Portugal: Veranderlijk bewolkt en geleidelijk afne mende neerslagkansen. Middagtempe- ratuur 14 aan de Costa Verde tot 17 gra den indeAlgarve. Zwitserland en Oostenrijk: Weinig verandering, dus aanhoudend droog en in de bergen veel zon. In veel dalen mist of laaghangende wolken Innsbruck onbew

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12