Leiden Leidse sporters willen meer geld niet verpieteren' 'Binnenstad mag Stevenshof: een verlangens Ruim 20 dode vogels geborgen in Merenwijk Rek HomeRentajs Bezwaar tegen sloop lijkt mosterd na de maaltijd ZATERDAG 13 FEBRUAR11993 Huis huren? EÏJ 071-12 0006 NVM Doezastraat 21, Leiden LEIDEN «HANS KOENEKOOP De Merenwijk is volgens de af deling milieu van de gemeente Leiden geschoond van kada vers. Gistermiddag zijn mede werkers van de reinigingsdienst langs de slootkanten getrokken om de door botulisme gedode eenden, meeuwen en water hoentjes op te ruimen. In totaal zijn nu ruim 20 vogellijken op geruimd. De gemeente weet nog niet of ze zelf monsters gaat nemen van het slib. Mogelijk neemt de afdeling milieu de resultaten over van de monsters die de Dierenbescherming in Leiden heeft genomen. Het Centraal Diergeneeskundig Instituut in Lelystad heeft in die monsters een botulisme-bacterie gevon den die alleen schadelijk is voor dieren. „Wat we precies gaan doen. weten we nu nog niet. Mis schien laten we de ondiepste delen van de sloten uitbag geren. Maar dat heeft als nadeel dat we dan weer met een berg slib zitten die we ergens moeten bergen. En dat is tegenwoordig een groot probleem", zegt milieu-ambtenaar J. van Nop pen. Klachten Deze week bracht een woeden de Dierenbescherming het nieuws naar buiten, dat in slo ten van de Horsten in de Me renwijk botulisme is uitgebro ken. De vereniging heeft deze winter regelmatig de gemeente Leiden gewaarschuwd, maar constateerde keer op keer dat er niets met de Wachten werd ge daan. Ook deze week lagen er nog overal dode vogels langs de slootkanten. Bestuurslid L van Kessel rea geert sceptisch op de medede ling dat de reinigingsdienst nu vrijwel alle lijken heeft opge ruimd. „Ik wil geloven dat de reinigingsdienst 20 dode een den heeft opgeruimd. Maar ze hebben dan wel verrekte slecht gezocht. Want de kadavers die wij begin van de week vonden, liggen er nog steeds." Volgens Van Kessel moet de gemeente Leiden het botulisme /eer ernstig nemen. Het is niet alleen hoogst ongebruikelijk dat de ziekte in de winter voorkomt. maar de concentraties van de bacterie in de modder zijn ook nog eens extreem hoog. ..Uit baggeren lijkt me de enig juiste oplossing." De Basisgezondsdienst in Lei den ziet in elk ge\.il nog geen reden om in te grijpen. „Dode eenden zijn er in principe voor de reinigingsdienst, Dat is niet ons pakkie an. Hoewel het na tuurlijk wel zo hygiënisch is om de kadavers zo snel mogelijk op te mimen", aldus woordvoer ster S. Wijnands. Ook bij het Hoogheemraad schap van Rijnland ligt met de eerste verantwoordelijkheid Woordvoerder A. Stolk weet dat de waterkwaliteit in de sloten van de Merenwijk over het alge meen in orde is. Volgens hem is ook de waterkwantiteit goed „De sloten zijn op zich niet te ondiep, want de afvoeren func tioneren prima." Een bestraffende vinger wij zen alle instanties, inclusief de Dierenbescherming, naar de bewoners van de Horsten. Zij werpen te veel etensresten in de sloten. Dat zorgt voor een eiwit rijke waterbodem waar bacte riën uitstekend gedijen. Boven dien lokt het vele voedsel grote aantallen watervogels. Volgens de instanties houdt dat mede de besmetting in stand. OOIT KIEST U VOOR MOOIST opent de juiste deuren voor u! Leiden en regio sportief verhonden LEIDEN „De Leidse Sportfederatie zou het toejuichen indien er een re gionaal sportbeleid ontwikkeld zou worden." Deze hartekreet doet de federatie (LSF) in haar reactie op de sport nota. Volgens de LSF gebeurt het steeds vaker, dat bijvoorbeeld Merenwijkers in verenigingsverband schaatsen in Warmond, terwijl schaatsers uit de Bollenstreek in de Leidse ijshal hun rondjes rijden. „De manier waarop de randgemeenten op een subsidieverzoek v_an de noodlijdende ijshal hebben gereageerd, maakt ons niet opti mistisch". stelt de LSF vast. Een regionaal beleid zal in de toe komst juist daarom noodzakelijk zijn, denkt dc federatie. Baan Q De vernieuwing in I J 1994 van de Leider- dorpse Doesbrug maakt de brugwachter overbodig Zinloos De milieu-controle I J bij 350 kwekers in Alkemade is zinloos en moet worden uitgesteld, vindt de land- en tuin- bouwbond Vorig jaar november bracht CDA-wethouder A. van Bochove de langverwachte sportnota uit. In dit zogeheten discussiestuk, dat de titel 'Het spel en de Knik kers' kreeg, wordt de toekomst van de Leidse sport besproken. Enkele hoofdpunten uit de nota zijn het dreigende tekort aan sportvelden en de noodzaak van een nieuwe sporthal. Verder concludeert de gemeente in de nota dat alleen tennisbanen kunnen worden geprivatiseerd en blijkt in het algemeen, dat de gemeente geen geld heeft, of geen geld wil uittrekken voor grote investeringen op sportge bied. Budget De LSF reageert hier nu fel op. Volgens de federatie is recreatie en sport van een dusdanig maatschappelijk belang, dat de Leidse overheid er wel degelijk meer geld in zou moeten ste ken. „Het budget voor de sport zou gefaseerd moeten worden „Het zijn monumentale pan den met belangrijke architec tuur-historische waarde." Met dit argument probeerde de Stichting Industrieel Erf goed (Stiel) de commissie voor de bezwaarschriften er gisteren alsnog van te overtui gen, dat het Parmentiercom- plex aan de Lammermarkt niet mag worden gesloopt. „Er zijn nog maar weinig van dit soort panden in de Leidse binnenstad. Afbreken is zon de", zei secretaris H. Tjalsma van Stiel. De behandeling van het be zwaarschrift van Stiel leek een beetje mosterd na de maal tijd. De gemeente ontkent niet dat de gekraakte panden monumentale waarde heb ben. Maar aan het sloopbe- sluit verandert dat niets. De gemeente vindt de bouw van kantoren en woningen aan de Lammermarkt nuttiger dan het behoud van het 'monu ment'. Of het bezwaarschrift van Stiel nog enige zin heeft valt dan ook te betwijfelen. Bijna niets staat de sloop van Par- mentier nog in de weg. In ja nuari is de sloopvergunning verleend en vorige week zijn schorsingsverzoeken tegen de sloop afgewezen. Er loopt nog een kroonberoep bij de Raad van State tegen de sloop van de panden, maar ook daar voor is de gemeente niet bang. „Er zijn geen gronden om de sloop te weigeren", zei woordvoerder L. Lamers van de gemeente Leiden. „Ik ver wacht een positief besluit." TEEKENS ADVOKATEN Bedrijfsgerichte advokatuur Europees netwerk (si Juridische ondersteuning van onderne mingen is ons specialisme. Daarnaast biedt ons lidmaatschap van Lawspan International de ondernemer in de Leidse regio een unieke mogelijkheid voor juridische bijstand in Europa. Leiderdorp, Korolusgulden 32-38, postbus 118, 2350 AC lel 071 -41 30 21, fox 071 -41 Oó 84 Nu ook gevestigd te: Haagse Schouwweg 8E, 2332 KG tel 071 -32 27 38, fox 071 - 32 14 21 LEIDEN EMIEL FANCMANN De werkgroep Stevenshof werkt hard aan plannen om het leef klimaat in de wijk te verbeteren. Over de uitbreiding van voor zieningen in de wijk heeft volop overleg plaats. Dat blijkt uit een rapportage over de Stevenshof, die volgende week in de raads commissie wordt besproken. Een half jaar geleden was het leefklimaat in de elfduizend in woners tellende nieuwbouw wijk onderwerp van discussie in het stadhuis. Wethouder A. van Bochove (CDA/welzijn) kwam met zijn plan voor preventief welzijnsbeleid, maar zei weinig geld voor zijn plannen te heb ben. Hij zag meer in overleg tussen gemeente, bewoners, winkeliers en buurthuis. De Ste venshof moest meer voorzie ningen krijgen voor jongeren en op het gebied van horeca en winkels, sport en recreatie. Aan overleg ontbreekt het in middels niet. Zo is er het 'buurt- preventieprojekt', waarin de wijkagent en vertegenwoordi gers van winkeliers- en buurt verenigingen over veiligheid praten. Op initiatief van de wijkagent zijn er ook gesprek ken met jongeren. Voor de jeugd zoekt de werkgroep 'hangplekken'. De gemeente is bezig met een ontwerp voor plekken buiten het woongebied. Daar moeten banken komen met een afdak van materiaal dat tegen vandalisme bestand is. Een eigen buurthuis voor jonge ren staat ook op het verlanglijst je. Avondwinkel Aan de vraag naar meer winkels en horeca is gehoor gegeven. Er wordt gepraat over uitbreiding van het winkelcentrum Stevens- bloem in de richting van het Ina Het wijkfeest in de Stevenshof is een v reca zou geen overbodige luxe zijn. Boudier Bakkerplein. De raads commissie is inmmiddels ak koord met de bouw van een woningen- en bedrijvencom plex bij het Alexandrine Tinne plein tegenover station De Vink. Dat moet in de zomer van vol gend jaar Jdaar zijn. De Woning bouwvereniging Leiden (WBL), die de kosten van het complex draagt, slaat er in mei de eerste paal voor. „Voor de horeca en de winkels is de inschrijving ge sloten", aldus W. de Waard van de WBL. Van de 1200 vierkante meter bedrijfsruimte op de be gane grond is een derde voor detailhandel bestemd, terwijl de rest een horecafunctie krijgt. Ook een snookercentrum krijgt er mogelijk een plaats. „Er komt in ieder geval een Chinees-Indisch restaurant", vertelt De Waard. Hij hoopt dat in het complex ook een avondwinkel kan komen. „Maar daarvoor moet de verordening van de gemeente worden veran derd. We hopen dat dat volgend jaar het geval is." Met de winke liersvereniging Stevensbloem wordt overlegd over verdeling van het aanbod in detailhandel. Ook op het terrein van sport en recreatie zijn afspraken ge maakt. Het terrein van de ijs baan mag in de zomer ter be schikking worden gesteld aan sportverenigingen. Restauratie van de Latijnse school aan de Lokhorststraat was het eerste wapenfeit van de stichting Diogenes. FOTO HENK BOUWMAN Diogenes nu aan op creativiteit. „We zullen hard moeten naden ken over manieren om aan geld te komen. Het zou goed zijn als mensen massaal donateur wor den." Voorlopig houdt Dioge nes zich vooral bezig met het beheer van de huidige panden. „En dat eist veel tijd. Onze hui zen vragen vanwege hun ouder dom altijd aandacht. Ik weet nog goed, ik was nog maar net voorzitter toen het op een nacht vreselijk stormde. Ik deed geen oog dicht, zo bang was ik dat al le dakpannen van het dak zou den waaien." Stiekem kijkt Ca roline Han natuurlijk wel in het rond. Op zoek naar monumen ten die ze graag zou willen res taureren. „Dat pand van de ou de hoogleraar Bolland aan de Oude Singel, dat lijkt me wel wat." De gemeente moet meer geld uitgeven aan sport en re creatie. Dat is in het kort de reactie van de Leidse Sport federatie (LSF) op de gemeentelijke sportnota. Alleen met een structureel hogere bijdrage van de gemeente kunnen hallen en velden goed worden onderhouden en hoeven Leidse sporters en verenigingen niet ieder jaar weer gebukt te gaan onder tariefsverhogingen. De LSF weet ook al hoe de gemeente aan extra geld moet komen. De federatie stelt een 'herschikking van gemeentelijke middelen'voor. verhoogd tot minimaal het lan delijk gemiddeldevindt de LSF. De gemeente Leiden geeft per jaar vijftig gulden per inwo ner uit aan sport en recreatie. En hoewel in veel gemeenten op sport wordt bezuinigd, ligt het landelijk gemiddelde nog al tijd tussen de 70 en 80 gulden per inwoner. Als de Leidse politiek nalaat meer geld richting sport te diri geren. vreest de LSF een achter uitgang van de sportaccommo daties. Dat zou weer het streven van gemeente en LSF naar be taalbare sportvoorzieningen voor zo veel mogelijk mensen tegenwerken. Niet alleen moet de overheid meer geld voor sport uittrekken, het moet ook afgelopen zijn met de meer dan trendmatige verhoging van de tarieven voor met name de zwembaden. .Alhoewel de sport gewend is geweest de pro blemen zelf op te lossen, hetzij door zelfwerkzaamheid hetzij door fusies, denken wij dat er een eind is gekomen aan dc flexibiliteit", stelt de LSF vast. Om Financieel bij de zwemba den wat meer lucht te hebben, wil de LSF dan ook dat de kor tingen op schoolzwemmen ver vallen. waardoor meer geld uit het onderwijs naar de sport vloeit. Privatisering van (tenniS)ac- commodaties het overdragen van de terreinen en gebouwen aan de clubs vindt ook geen genade in de ogen van de LSF „Privatisering mag in elk geval geen verkapte bezuinigingsope ratie zijn." Alleen als de club er mee instemt én er bij die club efficiënter gewerkt kan worden, zou privatiseren van de federa tie mogen. Jarige stichting Diogenes krijgt geen subsidie meer Caroline Han houdt er de moed maar in. Maar de voorzitter van de stichting Diogenes had zich een ander vierde lustrum voor gesteld. Want door het lang zaam dichtdraaien van de sub sidiekraan, is het vrijwel onmo gelijk voor Diogenes om nog nieuwe monumenten in de Leidse binnenstad te kopen en te restaureren. „Het wachten is op een politieke omslag." Over het resultaat van 20 jaar ijveren voor monumentaal Lei den is kunsthistorica Han wel tevreden. „De binnenstad ziet er op dit moment heel aardig uit. Er is goed werk verricht. Maar dat is niet alleen onze ver dienste, ook de gemeente heeft ontzettend veel gedaan om de monumenten te behouden." Diogenes zag in 1973 het levenslicht in Leiden. Een stichting met dezelfde naam bestond al in Amsterdam. „Diogenes was een filo soof uit de Griekse oud heid. Hij leef de in een ton. De Amster dammers leg den een geini ge link. Zij hadden bij hun start voor de restauratie van een pand 100.000 gulden, oftewel een ton, nodig", glim lacht Han. Maar de oprichting had wel degelijk een serieuze aanlei ding. Eind jaren zestig, begin ja ren zeventig schrok een aantal Leidenaars van de kaalslag in de binnenstad. Han: „De auto was echt de heilige koe. Dat ding moest overal kunnen komen en daar moesten oude panden, die er ook nog eens verkrot en ver pieterd bij stonden, voor wij ken." Het plan van de gemeente om de gevel van de Latijnse School aan de Lokhorststraat vijf meter naar achteren te verplaatsen en een rijtje historische huizen af te breken, bracht grote beroe ring. De groep Leidenaars, aan gevoerd door B. Oo^terman en D. Krantz, sprak van 'vermin king' en 'vernietiging'. Diogenes was een feit en de stichting leg de meteen een claim op de La tijnse school en de huizen. „En kijk eens hoe ze er nu bij staan. Het zijn onze paradepaardjes." Han vertelt over de succesvol le jaren die Diogenes achter de rug heeft. Over het verwerven en opknappen van monumen tale woonhuizen aan de Hoge- woerd, de Watersteeg, de Nieu we Rijn en de Nieuwstraat, het Mierennesthofje ('vijf schattige kleine huisjes'), de zogeheten proveniershuizen aan de Aal markt („die hun naam danken aan lieden die zich vroeger in kochten in het Catharina Gast huis") en vorig jaar nog een he renhuis aan de Nieuwe Rijn. Al die panden kwamen meestal rede lijk soepel in het bezit van Diogenes. „Er zat natuurlijk veel tijd in de onderhande lingen. En het was ook een heel gereken om de exploi tatie sluitend te krijgen. Maar dankzij de subsidies van rijk, pro vincie en ge meente, me dewerking van de bank en opbreng sten uit de huur lukte het vrijwel altijd de zaak rond te krijgen." Maar nu de subsidie stroom voor restauraties is inge damd, verkeert Diogenes in slecht weer. „Minder subsidie betekent voor ons, dat we de ex ploitatie alleen rond krijgen met onverantwoord hoge huren." Er is wel een Vereniging van Vrienden van Diogenes die fi nancieel steunt. „Die vereniging telt ongeveer 300 donateurs, en dat is niet veel voor een stad als Leiden die zo rijk is aan monu mentale gebouwen", vindt de voorzitter. Het vierde lustrum lijkt een gelegenheid bij uitstek om de noodklok te luiden. „Als de situatie zo blijft, dreigt de ge schiedenis zich te herhalen. Dan zal de binnenstad verder verwaarlozen en verpieteren." Het komt volgens Han voor

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11