Nieuw zwembad in Hazerswoude Oud Alkemade waardeert opknappen baanvakwoning 'Wij mogen niet langer blijven toekijken' 'Dat computertje zit in mijn bol' Rijn- en Veenstreek Twee piek voor kunst Jacobswoude wil lagere uitkoopsom muziekschool VRIJDAG 12 FEBRUAR11993 gert visser. 071 -161417. piv -chef Inwoners Rijnwoude kunnen blijven zwemmen in overdekt bad De bestaande zwembaden in Rijnwoude gaan voorlopig niet dicht. Op termijn krijgt Hazerswoude-Rijndijk zelfs een heel nieuw overdekt bad. Tot dit verrassende ak koord kwam een gelegenheidscoalitie van CDA, SGP/RPF en PvdA gisteravond tijdens een vergadering van de commissie zwembaden in het gemeentehuis in Hazers woude-Rijndijk. rijnwoude» wilfred simons Zwembad De Hazelaar in Ha- zerswoude-Dorp gaat komend seizoen nog weer open en blijft dat tot de technische installatie het begeeft. Zwembad De Dol fijn in Hazerswoude-Rijndijk sluit pas op het moment dat een beslissing is genomen over een nieuw overdekt zwembad in de gemeente. Het Koude- kerkse Prins Willem-Alexander- bad blijft open. Over de plaats, de vorm, de termijn waarop en de kosten van het nieuwe bad in Hazers woude-Rijndijk zijn de drie par tijen het nog volstrekt niet eens. De PvdA ziet het bad het liefst in het centrum van Hazerswou de verrijzen, bij voorkeur aan de Gemeneweg. Een meerderheid van de raadsleden schoot gisteravond het plan van wethouder W. Vo renkamp (WD) af om De Haze laar (dit voorjaar) en De Dolfijn (volgend jaar) te sluiten. Zij wil het PWA-bad weliswaar ook openhouden, maar denkt dat er niet genoeg geld is voor de bouw van een nieuw overdekt bad. SGP/RPF, CDA en PvdA vin den het onverantwoord dat Rijnwoude zonder overdekt zwembad zou komen te zitten. Weliswaar is de financiële situa tie van Rijnwoude op dit mo ment bijzonder onduidelijk en verwachten de politici forse te genvallers, maar dat mag niet betekenen dat de inwoners dan maar in de open lucht moeten zwemmen. Overdekt zwemmen moet mogelijk blijven, daarover bleken de vertegenwoordigers van deze partijen het eens. Rijnwoude heeft drie zwem baden, die alle uit de jaren '60 dateren. Jaarlijks leveren de ba den, die niet aan de huidige strenge eisen voor hygiëne en veiligheid voldoen, een tekort op van 550.000 gulden. Postzegelruilbeurs in Nabij alphen aan den rijn» Mogelijkheden om te kopen en te ruilen. Een complete wereldcatalogus, een UV-lamp en een watermerk zoeker. Voor de verwoede postzegelverzamelaar is gebouw Nabij aan het Alphense Lauraplein op zaterdag 13 februari een waar eldorado. De postzegelbeurs is georganiseerd door de Alphense afdeling van de Nederlandsche Vereeniging van Postzegelverza melaars en duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Leden en jeugdigen hebben gratis toegang, anderen betalen één gulden entree. Lezing over dromen alphen aan den run* Sigmund Freud zei het al: onze dromen zijn de sleutel tot het onderbewustzijn. Tegenwoordig heet het dat werken met dromen de dromer helpt. Cees Arisz werkt al jaren met dromen, leidde 'droomgroepjes'. Op dinsdag 16 februari vertelt hij zijn verhaal in De Bron aan de Troubadourweg in Alp hen aan den Rijn. De lezing begint om 20.00 uur, de toegang be draagt 7,50 gulden. Bridgen voor Bangladesh ter aar» Bridgen voor een onderwijsproject in Bangladesh en voor de minder bedeelde jeugd en de wezen op de Filipijnen. Dat kan op zaterdag 29 mei in het Dorpshuis in Ter Aar. De or ganisatie van het Aarlanden Viertallen Bridgetoernooi is net als tijdens voorgaande jaren in handen van Bridgeclub Stempem- pers en de Rotary-club in Ter Aar. Het inschrijfgeld bedraagt per viertal 80 gulden. Voor ieder viertal wordt een sponsor gezocht of de viertallen zorgen daar zelf voor. Per viertal bedraagt de sponsorbijdrage 250 gulden. Rotary Ter Aar schrijft binnenkort alle plaatselijke en regionale bedrijven aan met het verzoek de viertallen te sponsoren. Sponsors kunnen zich melden bij Bep Ruygrok, tel: 01722-3853/3739. Tijdens de discussie bleek dat Bregman (SGP/RPF) De Haze laar voorlopig nog wel open wil houden. Hij stelde voor alleen dagkaartjes te verkopen en geen abonnementen: Mocht de technische installatie het hal verwege het seizoen begeven, dan stoppen we de kaartver koop en gaat het bad meteen dicht." Van der Lecq (PvdA) kwam zelfs met een oplossing om een aantal essentiële reparaties (a 40.000 gulden) aan het bad te betalen: de gemeente kan het geld halen uit een onderhouds- potje waarin nog 85.000 gulden zit. W. Boevé (CDA) verldaarde dat hij het met deze voorstellen eens is, maar hij wil nog wel ruggespraak houden met zijn partijleden: ,,Ik zal mijn uiterste best doen om ze te overtuigen." M. Balk (D66) en J. Steinhart (WD) vinden dat de andere commissieleden de mensen een 'worst' voorhouden: ,,Onze fi nanciële situatie is penibel. Het is absoluut niet duidelijk dat we het geld kunnen vinden om een nieuw bad te bouwen. Straks beloven we de burgers een bad en kunnen we dat niet waarma ken." „Het is een kwestie van politieke wil", reageerde Boevé. Man wil eigen woning niet uit Hij had nog wel zo'n slim plannetje bedacht om legaal in zijn woning aan de Pastoor van der Plaatstraat in Rijpwetering te kunnen blijven wonen. De man kocht een huis, verhuurde het aan de voormalige eigenaar en werd zelf van een deel van zijn huis onderverhuurder. Hij moest het wel zo regelen, want voor een woonvergunning kwam hij niet in aanmerking. Daar was de woning te goed koop voor. Goedkope woningen in Alke made kunnen alleen maar wor den gekocht door de eigen in woners of de economisch ge- bondenen. Als Leiderdorper voldeed hij niet aan deze voor waarden. De man dreigt nu slachtoffer te worden van zijn eigen slim migheid. Zijn huurder is name lijk overleden. Het huurcontract tussen de erven van de huurder en de eigenaar van de woning eindigt binnenkort en burge meester A. Meerburg van Alke made heeft bevolen dat hij zijn huis moet verlaten. De Leider- dorpse Ripper heeft tegen dat besluit bezwaar aangetekend. oude wetering De veiling van schilderijen van leerlingen van de protestants-christe lijke basisschool De Wegwijzer in Oude Wetering bracht gisteravond ruim twee honderd gulden op. De kunstwerken zijn door de leerlingen gemaakt tijdens het schoolproject over schilderkunst. Een se lectie van kunstwerken kwam gisteravond onder de hamer. Met groot enthousiasme boden de kin deren op eigen en werk van hun vriendjes ert vriendinnetjes. Ook de ouders en leer krachten bleven daarbij niet achter. Een miniatuurtje ging voor twee gulden van de hand en een surealistisch dubbelportret van Chantal het Lam en Ruben Paauw bracht als duurste werk 25 gulden op. De opbrengst van de veiling wordt gebruikt voor het aanschaffen van leermiddelen. FOTO BEN DE BRUYN Gemeente roept provincie te hulp roelofarendsveen Hans en Liesbeth Kloosterman uit Roelofarendsveen hebben gisteravond de Oud-Alkemade- prijs gekregen. Dit is een prijs die jaarlijks door de gelijknami ge stichting wordt uitgereikt aan mensen of instellingen die zich verdienstelijk hebben gemaakt bij het opknappen van beeldbe palende panden in de gemeente Alkemade. De prijs bestaat uit een oorkonde en een tinnen wandbord. Het Veense echtpaar heeft de afgelopen jaren de voormalige baanvakwoning opgeknapt. Het pand staat langs het traject van de voormalige spoorverbinding tussen Leiden, Alkemade, Hoofddorp, Aalsmeer en Haar lem, de voormalige Haarlem mermeerlijn. Deze lijn werd in 1935 opgeheven. De Veense baanvakwoning is het laatste pand, dat nog herin nert aan de Hollandsche Spoor weg Maatschappij (HSM). De lijn werd in 1910 voor het ver voer geopend. Vanuit Roelo farendsveen werd vooral veel groente per spoor vervoerd. Na de sluiting in 1935 werd het goederenvervoer overgenomen door onder andere Van Gend en Loos. Busmaatschappij Maarse en Kroon nam het paasagiers- vervoer voor zijn rekening. Na de sluiting van de spoor lijn is het pand jarenlang ver huurd aan de familie Loos. Na het vertrek van de familie kwam de woning leeg te staan en het huis raakte erg vervallen. Zo zeer zelfs dat de gemeente Alke- made heeft overwogen om de markante woning te slopen. Dat ging de stichting Oud-Alkemade te ver. „Een jaar of wat geleden is het baanvakhuis in Oud Ade ook al gesloopt. Dat wilde we deze keer heel graag voorko men", vertelt stichtingsvoorzit ter Gerard van der Meer. De stichting deed eerst het voorstel aan de gemeente om het pand te mogen gebruiken als expositieruimte. „Dat bleek geen haalbare kaart, maar het had wel als resultaat dat de ge meente afzag van de plannen om het gebouw te slopen. Even tuele liefhebbers kregen de kans om het pand te kopen. De fami lie Kloosterman meldde zich als liefhebber. Zij kregen een kleine subsidie van de gemeente en hebben het gebouw de afgelo pen twee jaar opgeknapt. Een inspanning die hen terecht de Oud-Alkemadeprijs op heeft ge leverd", merkt de v jacobswoude Alphense vrouwen gaan wekelijks demonstreren tegen oorlog in voormalig Joegoslavië Een wekelijkse demonstratie van vrouwen die een rouwband dragen of geheel in het zwart zijn gekleed. Samen vormen zij een lang lint over het Alphense marktplein. „Compleet met brandende fakkels om onze boodschap maar goed te laten doorklinken." Een groepje Alphense vrou wen wil op deze manier uit drukking geven aan de gevoe lens van 'woede, verbijstering en plaatsvervangende schaam te' over de toestanden in het voormalige Joegoslavië. De ver krachtingen zijn 'absoluut on menselijk en niet meer te ac cepteren', zegt de Alphense Jan- ny de Graaf. Wat haar betreft blijft het niet alleen bij machteloze gevoelens als zij leest en ziet wat vrouwen in dit Oosteuropese land over komt. Janny de Graaf heeft het initiatief genomen om de Alp hense vrouwen te mobiliseren om hun afschuw te laten blijken over dit massale en door machthebbers opgedragen ge weld tegen vrouwen. Op vrijdagavond 5 maart houden de Alphense vrouwen een eerste demonstratie op het Thorbeckeplein. Het is de be doeling dat de demonstratieve actie wekelijks wordt herhaald. „Dat we steeds massaal kunnen uitschreeuwen dat het nu eens Janny de Graaf, een van de Initiatiefneemsters v vrouwen in het voormalige Joegoslavië. afgelopen moet zijn." Overigens Janny de Graaf is al vijftien is het zeker niet de bedoeling, jaar coördinator van Vluchtelin- voor dat alleen vrouwen blijk geven genwerk Alphen aan den Rijn. greep hun woede. Mannen kun nen zich eveneens aansluiten bij de wekelijkse actie. „Ook mannen worden verkracht in Joegoslavië", legt De Graaf uit. Vanuit haar werk heeft ze veel contact met vluchtelingen. „Bij na dagelijks word je met de neus op de feiten gedrukt en hoor je de meest afschuwelijke verhalen, Dan besef je ook wat voor een onvoorstelbare in- verkrachting is. Hoe uw ontzettend ge kwetst wordt. Dat dragen vrou wen hun gehele leven met zich mee", merkt de Alphense emo tioneel op. „Dat is absoluut on menselijk. Vooral als je hoort dat ook meisjes van zes jaar het slachtoffer zijn. Dan heb je te maken met beesten die iets der gelijks doen. Zelf heb ik een kleindochter, van die leeftijd. Daar moet je toch niet aan den ken." Inmiddels is er door de groep die de protestacties voorbereidt al contact geweest met 29 Alp hense vrouwenorganisaties. „Die stemmen stuk voor stuk in met het uitgangspunt dat wij dit niet langer mogen tolereren", vertelt Janny de Graaf. „Vooral omdat het niet denkbeeldig is dat deze oorlog lang gaat duren, met het gevolg dat nog meer vrouwen het slachtoffer dreigen té worden. Vandaar dat wij zo blij zijn met die algemene on dersteuning in Alphen." Het is niet de bedoeling dat het bij actievoeren op plaatse lijk niveau blijft. Volgens Janny de Graaf is het de opzet dat de plaatselijke vrouwenverenigin gen de landelijke besturen vra gen om ook actie te onderne men. „Die hebben contacten met de landelijke politiek. Op die manier moet het toch mo gelijk zijn dat het vrouwenpro test een veel bredere steun krijgt. Niet alleen in Nederland, maar ook over de grenzen. Ten slotte is er nu sprake van een verenigd Europa. De machtheb bers in het westen moeten dan eindelijk toch eens beseffen dat er wat moet gebeuren." Volgens Van der Meer ver keert het pand dankzij de in spanningen van de familie Woosterman weer in een zeer acceptabele staat. „Het leuke daarbij is dat zij de buitenkant precies zo gelaten hebben, zoals het in de dertiger jaren was. Een pand om trots op te zijn." Geruzie rond forum over kinderafdeling alphen aan den run Het is nog steeds onduidelijk of er ooit een forumbijeen komst komt waarop uitge breid wordt gesproken over sluiting van de kinderafde ling van ziekenhuis Rijnoord. Het Rijnland Ziekenhuis, waaronder het Alphense hos pitaal valt, heeft inmiddels deelname aan de discussie toegezegd, maar nu is de ini tiatiefnemer, de SP in Alp hen. weer ontevreden over de voorwaarden van de zie kenhuisdirectie. Directeur F. Hof van het Rijnland Ziekenhuis schrijft in een brief aan de SP dat de bevolking recht heeft op eer lijke en duidelijke informatie over de kwaliteit en de kwan titeit van de ziekenhuiszorg in AJphen. Maar, stelt Hof, de bijeehkomst mag geen poli tiek karakter dragen en daar om moeten de deelnemers aan de forumdiscussie des kundigen uit de ziekenhuis wereld zijn. G. Harmes van de SP in Alphen voelt hele maal niets voor het voorstel van de ziekenhuisdirectie. Hij wil juist wél een politieke discussie op gang brengen. „Met zo'n breed forum lukt dat niet", aldus Harmes. „Bovendien is de medisch- technische kant al niim aan bod geweest." De gemeente Jacobswoude is niet van plan zich zomaar neer te leggen bij de hoogte van de uitkoopsom voor muziekschool Rijnakkoord. De gemeente wil dat de provincie het besluit van de streekmuziekschool vernie tigt. De school heeft de uitkoop som bepaald op 460.000 gulden. Jacobswoude is altijd uitgegaan van een bedrag van rond de twee ton. Jacobswoude en Rijnwoude willen stoppen met de muziek school, omdat die volgens de twee gemeenten te duur is. De enige reden dat de twee nog niet uit het samenwerkingsver band zijn gestapt, is de hoge af koopsom die Rijnakkoord eist. Voor Rijnwoude loopt die zelfs op tot 1,1 miljoen. De twee an dere gemeenten die bij Rijnak koord zijn aangesloten, Leider dorp en Alkemade, willen ge- Voor opheffing van de mu ziekschool is daardoor geen meerderheid. En omdat de prijs van het uittreden te hoog is, le ken de vier gemeentes veroor deeld tot verdere samenwer king. Op initiatief van de ge meente Rijnwoude begonnen de vier partners daarom vorige maand met overleg over de toe komst van de muziekschool. Toen uittreden onhaalbaar leek, richtten Rijnwoude en Ja cobswoude zich op het terug dringen van de hoge kosten van de muziekschool. Volgens Rijn woude zou bijvoorbeeld de huur van de Leiderdorpse Mu- zenhof, waar de meeste lessen worden gegeven, omlaag moe ten. Jacobswoude blijkt echter het streven naar uittreden nog niet helemaal opgegeven te hebben. In de statuten van de muziek school is opgenomen dat de provincie in geval van een con flict een beslissing kan nemen. Daarom wil de gemeente haar conflict over de uitkoopsom voorleggen aan de provincie. Of de gemeente in de muziek school blijft, zal afhangen van de uitspraak van de provincie en de uitkomst van het overleg met de andere gemeenten. Machinist weg bij gemaal Leeghwater buitenkaag estella heesen Machinist H.J. Schalk heeft, na vijfendertig jaar trouwe dienst, zijn laatste dag op het gemaal Leeghwater er inmiddels opzit ten. Afgelopen dinsdag leverde hij zijn sleutels in bij het Water schap Groot Haarlemmermeer. Officieel eindigt zijn diensttijd vandaag, twee dagen voordat hij de leeftijd van 59,5 jaar pas seert. „Ik had nog verlofdagen, die heb ik opgenomen." Echt ver drietig is hij niet om het af scheid. „Ik kon nog gebruik ma ken van de VUT-regeling. Dus dan doe je dat. Mijn vrouw is er dolgelukkig mee." Op 10 maart 1958 begon Schalk zijn diensttijd bij het ge maal Leeghwater in Buitenkaag. „Dat was een maandag. Op za terdag moest ik mijn eerste dienst alleen draaienweet Schalk zich nog te herinneren. „Het is een kwestie van gevoel. Dat had ik meteen." Schalk volgde de ambachtsschool en werkte zeven jaar bij een me taalbedrijf. „Ik kon lassen, draaien, boren noem maar op. Bovendien wist ik veel van mo- Het werk op het gemaal was afwisselend. „We bedienden het .•maal en die gr •n repareerder ook het onderhoud aan de we gen en dijken en de verschillen de vaarten deden we. Vroeger was het zo dat, als we moesten draaien, er zeven man op de brug stonden om het kroos te verwijderen. Dat was leuk want de mannen op de brug moesten keihard werken om op tijd het kroos weg te halen. Het was een soort samenspel." Lóter heeft Schalk met een collega een krooshek ontwor pen zodat het zware werk niet meer nodig was. „Ach hoe ging dat, we dachten na, maakten een praatje, maakten een schetsje en op een zeker mo ment hadden we een plan. Daar gingen we dan mee naar het be stuur en dan mochten wc het Maar dat was vroeger. „Nu heeft het waterschap veel werk tuigen. Dat is het gemak van deze tijd", zegt Schalk. Maar al die computers die het gemaal heeft, vindt hij niet ideaal. „Ik het 1 of draaid moet worden of niet. Daar heb ik geen computer voor nodig. Dat computertje zit in mijn bol."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19