'Alsof ik onder een douche sta die me geestelijk schoon spoelt' gWiSM© i Rtv show Sluipmoord op Negerleider Medgar Evers TV Show op Reis Mick Jagger VRIJDAG 12 FEBRUAR11993 Eddy Becker op Holland FM man met wekker na vier jaar radiostilte Op een tijdstip dat nachtbrakers de bel voor de laatste ron de laten klinken, geeft de wek ker van Eddy Becker sinds begin januari blijk van z'n nadrukke lijke aanwezigheid. Het beleid van het kabelradiostation Hol land FM is er mede op gericht de luisteraars terug te voeren in de tijd, vandaar dat Becker werd gepolst om de man met de wek ker te spelen. Als in vervlogen dagen, toen Veronica van buiten de territoriale wateren als radiopiraat nog clandestiene uitzen dingen verzorgde. „Er is ten minste één belangrijk verschil", bena drukt Becker. „Vroeger bij Veronica werd 'De man met de wekker' met de stopwatch in de hand een dag of Veertien van tevoren opgenomen in de studio aan de Hilversumse Zee dijk. Hier gaat het program ma er live uit. Het voordeel daarvan is dat er onmiddellijk kan worden ingespeeld op de actualiteit. Regent het buiten, dan kan 'Ritme van de regen' van Rob de Nijs worden ge draaid. je kunt je programma ter plekke aanpassen als de toe stand in de wereld daartoe op de een of andere manier aanlei ding geeft. Vroeger bij Veronica kon je dan hooguit een nood- band met aangepaste muziek in de recorder gooien. Het nadeel dat ik dagelijks om vijf uur naast m'n bed sta om tussen ze ven en tien achter de microfoon te zitten, is te dragen." Becker is terug van lang ge weest. Een jaar of vier geleden verdween hij uit beeld en ook zijn stemgeluid werd plots om geven door complete radiostilte. Een jaar of achttien was Becker een trouw lid van de NCRV-fa- milie. Hij presenteerde onder meer de quiz 'Cum Laude'. Bec ker leende zijn voornaam aan het hitgevoelige 'Eddy ready go' en hij was jaren het gezicht van het programma 'Kwistig met muziek'. Van de ene op de an dere dag kwam het tot een breuk. „Laat ik zeggen dat het allemaal wat merkwaardig is ge lopen. Een paar dagen voor de laatste uitzending hoorde ik dat de samenwerking heel leuk was, maar dal de NCRV niet meer met me döor wilde gaan. Vroeg het vooral emotionele schade. Uit het oog, uit het hart. De com municatie tussen Becker en zijn oude werkgever verliep na ver loop van tijd nog slechts via de wederzijdse advocaten. Beide partijen vonden elkaar in een Schikking en dat was dat. „Ver gelijk het maar met een familie lid dat na jaren intensieve om gang opeens te kennen geeft niet langer prijs te stellen op contact. En dat zonder opgaaf van redenen. Ja, naderhand is ook nog geroepen dat er geen het gezelligste radiostation op de kabel! dan werd er geen reden opgege ven. Wie mocht denken dat een en ander te maken bad met de kijkcijfers, vergist zich. Die wa ren prima." Afknapper De mededeling bezorgde hem een afknapper van jewelste, maar Becker is er de man niet naar om te spuwen in de ruif waaruit hij ooit at. Hij ziet om in wrok, maar matigt z'n woordkeus. „Ik ben geen schop- per, geen natrapper. Ik pas er voor om met modder te gooien. Maar ik ben niet geabonneerd op de NCRV-gids, nee. Daar voor is teveel gebeurd. En wat waar is, is waar: bij de NCRV werd destijds gezegd dat ik er mee wilde stoppen. Maar dat was dus niet zo." De affaire berokkende hem meer was voor grote programma's. Maar in eens was daar die besnorde ac teur van de Moulinex-reclame. En die kreeg van de NCRV wel een eigen programma. Collega's die me wel goed gezind waren, zeiden mij: nou, nou, dat je voor die man moest wijken. Misschien dat ze bij de NCRV om wat Moulinex-artikelen ver legen zaten." Achteraf zegt de nu 45-jarige Becker in psychische zin een moeilijke periode te hebben doorgemaakt. „Anderen hadden misschien naar de fles gegre pen, ik heb me begraven in het audiovisuele werk. Dat bedrijf had ik al in de tijd dat ik nog bij de NCRV werkte, maar toen draaide het mondjesmaat." Zeker in de eerste tijd heeft hij „heel diplomatiek gezegd" een tandje bij moeten zetten om financieel niet al te veel ave rij op te lopen. Het was soms behoorlijk aanpoten. Ouwe jongens De programmafilosofie van Holland FM wordt volgens di recteur Nico Volker deels gedra gen door segmenten, die het oude Veronica zo herkenbaar maakten. Horizontale program mering: disc-jockeys ieder op hun eigen uur. Ouwe jongens als Krijn Torringa, Chiel Mon- tagne, Eddy Ouwens en Vader Abraham lieten zich al eerder inpalmen door Volker, eind november werd Becker ge polst. „Ik voelde me ver eerd, dat wel. Ik heb er wel even over moeten naden ken. Ik wilde niet nog eens meemaken wat ik heb be leefd. Bovendien vroeg ik me af of ik de draad zo maar kon oppakken. Zelf kritiek is een schone zaak. Maar het begon aan de andere kant toch weer in me te borrelen. Uiteinde lijk heb ik ja gezegd." En dat terwijl hij behoorlijk z'n bekomst had gekregen van alle nare ervaringen. Becker had het allemaal wel gezien in de omroepwereld. „Ik had het voor mezelf uitgemaakt: nooit meer radio, nooit meer tv, zo verbit terd was ik. Nee, ik ben nooit benaderd door omroepen. Ik ben wel eens opgetrommeld om van die Back to the Seventies -avonden te presenteren. Met de Teeset, de Fortunes en nog wat van die groepen. Maar ver der niks, nee." Holland FM zit helemaal op zijn golflengte, dat wil Becker wel gezegd hebben. Terug van weggeweest liet hij dat ook meteen merken, spreekt direc teur Volker uit ondervinding. „Eddy Ouwens had gevraagd of Becker hem tijdens z'n vakantie kon vervangen. Nou, toen Eddy hier de studio binnenwandelde keek ik huizenhoog tegen hem Nieuwe documentaireserie 'Tweede Lijnbij Veronica HILVERSUM FRED VAN GARDEREN Wie de speelfilm Mississippi Burning' kent, weet dat het in het begin van de jaren '60 een racistische bende was in de zuidelijke Amerikaanse staat Mississippi. Zwarten werden bij bosjes vermoord door de Ku Klux Klan, maar nog nooit was er een blan ke veroordeeld voor de moord op een zwar te. De moord op de zwarte mensenrechten- leider Medgar Evers is het eerste onderwerp van de nieuwe serie 'Tweede Lijn', die Vero nica voorlopig wekelijks uitzendt. De voornamelijk aangekochte produkties duren vijftig minuten. Alleen in de maan den mei en juni heeft Veronica een aantal korte documentaires van 25 minuten ge programmeerd. „Als je in die dagen Mississippi binnen reed. verliet je Amerika", is één van de con clusies die de (Britse) makers van de docu mentaire 'Sluipmoord op een negerleider' trekken. Het land rond de rivierdelta werd geleid door een ander slag mensen dan die in de rest van de Verenigde Staten woon den. Gouverneur Ross Barnett sloeg tijdens officiële bijeenkomsten racistische taal uit en de overheid van de staat liet de in de rest van de VS verboden racistische groepering Ku Klux Klan oogluikend toe. De groepering hield regelmatig bijeenkomsten, die weer werden bezocht door hoge politieke func tionarissen, zoals Barnett. Handelsreizigers De documentaire vertelt het verhaal van de negerleider en zijn moordenaar. Medgar Evers en Byron de la Beckwith. Zowel Evers als Beckwith waren handelsreizigers. Zij trokken duizenden kilometers door de del ta. Beckwith hield van zijn baan. Evers niet. Hij zag op zijn reizen dat er in Mississippi niet veel veranderd was sinds de afschaffing van de slavernij. Hij vond dat hij iets moest doen en werd lid van de zwarte NAACP. Zijn vrouw, veelvuldig aan het woord in de documentaire, wist toen al dat Evers groot gevaar liep: „Ik wist dat mijn man een sys teem uitdaagde dat hem uiteindelijk zijn le ven zou kosten." Evers maakte zich niet geliefd bij de blan ke bevolking. Ze vonden hem te bemoei zuchtig. Zoals na het voorval met het zwar te jongetje uit Chicago. Deze was op bezoek bij zijn oom. Het jongetje werd vermoord, omdat hij zich als een mens gedroeg. Dat werd van beesten niet verwacht, dus hij werd 's nachts van zijn bed gelicht en ver moord. Evers ging op zoek naar de moorde naars. En vond ze. Maar ze werden door.de jury vrijgesproken. Na een uur beraad. Op Negerleider Medgar Evers. de vraag waarom het zo lang geduurd had, antwoordde de voorzitter van de jury: „We hebben coke zitten drinken." De blanke minachting maakte Evers al leen maar strijdlustiger. En alras stond hij bovenaan de dodenlijst van de Ku Klux Klan. De executie vond plaats op 11 juni 1963. Evers werd in zijn rug geschoten na dat hij een bijeenkomst van zwarten in de New Jerusalem Church in Jackson had be zocht. Zijn moordenaar Beckwith werd in 1964 vrijgesproken wegens gebrek aan be wijs. Een getuige had hem echter die avond in de kerk gezien. De reactie van Beckwith in de film: „le denkt toch niet dat ik naar foto gpd zo'n stomme nikkerbijeenkomst ga. Als ik al wil dat een nikker mij iets vertelt, roep ik hem wel bij me." De vrouw van Evers bleef vechten voor het recht van haar man en dat van de gehe le zwarte bevolking in de VS. In 1991 werd de zaak Evers heropend. Beckwith, inmid dels een oude man, moest alsnog voor de rechter verschijnen. 'Sluipmdord op een negerleider' is een aangrijpende documentaire: het waar ge beurde verhaal is heel sec gefilmd. (Uitzending: zondag om 21.30 uur, Neder land 2) Eddy Becker: „Die jaren zonder radio en tv zijn toch nog ergens goed voor geweest." foto gpd op. De man kan toch wijzen op een verleden, neem me niet kwalijk. Maar wat zei Eddy? Ed dy zei: jongens, ik ga even koffie voor jullie zetten. Toen hebben we meteen gezegd: die moet zo snel mogelijk worden gestrikt om dagelijks tussen zeven en tien achter de microfoon te zit ten." Ger Lammens, pr-man en deejay bij Holland FM: „En het was alsof Eddy nooit uit de ether was geweest." Okselfris De morgenstond heeft goud in Beckers mond. Dat wil zeggen, hij legt het traject tussen woon plaats Hilversum en werkplaats Rotterdam naar eigen zeggen okselfris af. Het wil nog wel eens laat worden in huize-Bec- ker. Bezigheden voor zijn video- produktiebedrijf dwingen hem daartoe. „Een draaiboek schrij ven voor een audiovisuele pro- duktie, voor een bedrijfsfilm, daar komt het dikwijls 's avonds pas van. Niet dat het elke nacht twee uur wordt, maar het komt nogal eens voor dat ik 's mor gens precies weet te vertellen hoe leuk het nachtprogramma van Holland FM was. Eerlijk ge zegd waag ik me tegenwoordig wel elke morgen af wie ik ben, zodra ik uit bed ben gestapt. Maar dan doe ik de koffiezetter aan, douche me, zit om kwart over vijf aan de koffie, en dan voel ik me weer het ventje. Ik heb lol in m'n radiowerk, alleen al door het rechtstreekse con tact met de luisteraars. Die ja ren zonder radio en tv zijn toch nog ergens goed voor geweest, denk ik nu. Omdat ik me met andere dingen bezig heb ge houden, heb ik onnoemelijk veel energie opgedaan." Als de met meer dan gemid delde zendingsdrang behepte Ger Lammens op z'n woord mag worden geloofd, is het na tionale ochtendhumeur bedui dend minder sjagrijnig gestemd dan voorheen. In elk geval zou die stelling opgaan voor de vas te luisterkring van Holland FM. De luistercijfers schijnen ook omhoog te zwiepen, nu Eddy Becker dagelijks de wijzers van de wekker jaren terugdraait. Al zal de man zelf niet pronken met dat gegeven, zo bescheiden is hij wel. Maar uit de corres pondentie uit den lande blijkt hoeveel fans hij heeft. „De post die hier wordt bezorgd is voor mij een extra wekker, ha, ha, ha. Het geeft me ook een geweldige stimulans dat ik op straat word aangesproken." Nu werd hij ook ten tijde van de radiostilte geregeld staande gehouden. Niet zo lang geleden nog in een doe-het-zelf zaak. En dan werd hem de waag gesteld waarom hij, Eddy, het publiek in de steek had gelaten, heel naar vond Becker dat. Nu hij in alle woegte op Holland FM het jaren zeventig-gevoel ver spreidt, beluistert Becker veel vuldig adhesiebetuigingen in de trant van: „Blij dat je er weer bent, Eddy." „Toen ik voor het eerst na vier jaar weer een microfoon voor m'n mond hield, voelde ik weer die tinteling. Dat gevoel had ik 'dus gemist, terwijl ik dacht dat het niet zo was. Ik voel me hap py, nu. Holland FM heeft op mij de uitwerking van een douche, die me geestelijk schoon spoelt." BRTN weert cabaret van, Luk Wijns BRUSSEL CARLOS ALLEENE De VARA zendt zaterdag het cê- baretprogramma 'Alleen' van de Vlaamse cabaretier Luk Wijns uit. Een week later, op zaterdag 20 februari, wordt 'Vuil spel' eveneens van en met Wijns uit gezonden. Beide programma's maken deel uit van een reeks uitzen dingen rond cabaret in Vlaan deren en Nederland waarin een overzicht wordt getoond van het beste wat beide landen bin nen dat genre te bieden heb ben. Zowel 'Alleen' als 'Vuil spel' van Wijns is een co-pro- duktie tussen VARA en BRTN. Intussen heeft de BRTN be sloten beide programma's niet uit te zenden. De reden is vol gens BRTN-programmadirec- teur Lies Huylebroeck dat deze twee programma's van Wijns niet boeiend en niet grappig zijn. Bovendien komen ze vol gens haar niet over. Cabaretier Luk Wijns, die in tussen een belangrijke rol speelt in de BRTN-serie 'Langs de ka de', is geïrriteerd door het be sluit van de Vlaamse publieke omroep. „In Nederland mag ik meewerken aan een reeks over het beste cabaret in Vlaanderen en Nederland, terwijl de BRTN mijn programma's niet op het scherm wil brengen. Het top punt is dan nog dat ze me bij de BRTN durven te wagen hoe het komt dat mijn carrière in Ne derland zoveel beter loopt dan in Vlaanderen. Ik ben blij dat ik in Schoten woon, enkele kilo meters van de Nederlandse grens." Coby Gerritsen 'regelt wereldsterrenvoor Ivo Niehe BUSSUM SUSANNE VAN VELZEN Ilona Staller, Rome 1987. Tony Curtis, Hawaii 1988. Nana Moskouri, Genève 1988. Frank Zappa Los Angeles 1991. De muur van de vergader ruimte in de kantoorvilla in Bussum is bedekt met foto's. Al le groten der aarde hangen in rechte rijen achter glas. Één ding hebben de foto's van de wereld sterren gemeen: ergens in beeld zit of staat Ivo Niehe. Bij ruim honderd beroemd heden belde hij de afgelopen vijf jaar aan. De huizen stonden in alle uithoeken van de wereld. Het duurt soms meer dan drie jaar voordat Ivo Niehe op de bel mag drukken bij de sterren thuis. Al die jaren blijft producer Coby Gerritsen de wereldster ren bestoken met brieven en te lefoontjes. Zodra het verlossende woord wordt uitgesproken, gaan de re dactrices Nienke Pluijm en Cita Lobato de Mesquita aan de slag. Ze lezen alles wat los en vast zit over de ster, worstelen biogra fieën door en bekijken video's op zoek naar leuke invalshoe ken voor een interview in de TV Show op Reis. Vanavond gaat Ivo op bezoek bij Mick Jagger, Cher en dirigent/componist An- dré Previn. Zij zijn slechts drie van de duizenden wereldsterren die Coby Gerritsen al jaren achter de broek aan zit. „Om 18 gasten per seizoen te boeken, moet ik minimaal 300 personen uitzet- Het begint allemaal met een kleine brochure waarop een grote foto van Coby prijkt. „This is Coby from Holland", luidt de tekst. „Het enige dat ik wil is een interview met u." Als de sterren een bladzijde omslaan kijken ze in de gezichten van het team dat straks op de stoep staat: Ivo Niehe en de vaste ca meraman Henk Gulikers en ge luidsman Eli Huitema. Ze kon digen zichzelf aan als Royal Dutch Television. „Maar die toevoeging koninklijk maakt weinig indruk op een buitenlan der. Ze kennen Nederland am per. De TROS zegt ze natuurlijk helemaal niks." Naast de folder bestookt Coby elk seizoen de sterren met brie ven. Vaak met een persoonlijk tintje. Maar nooit wordt er geld geboden. „Dat dopn we nooit. We gaan niet betalen voor een interview." Onbeleefd Coby Gerritsen herinnert zich nog dat Tony Curtis woeg wat het betaalde. „Ik wil niet onbe leefd zijn, maar we betalen he lemaal niets", liet ze hem we ten. „Het werd even stil aan de lijn en toen zei hij: jullie zijn niet onbeleefd, jullie zijn ge woon arri). Kom maar hier heen. Kom maar naar Hawaii." Op een groot deel van de brieven krijgt Coby nooit een antwoord. Dat is voor haar geen reden om de moed op te geven. Na de brieven komen de tele foontjes. „Ik bel nooit recht streeks met de ster. Dat is niet slim. Als iemand direct nee zegt, houdt het op. Je kunt beter eerst een manager of vriend of wat dan ook bellen. Die kun je dan op de ster laten inpraten." Op die manier is het inmid dels beroemde interview met Yves Montand tot stand geko men. „Ik heb contact gezocht met een oud-voetballer uit Ne derland die woont in het dorpje waar Montand altijd op vakan tie gaat. Hij speelt daar jeux des boules met hem. Hem heb ik gevraagd Montand over te ha len voor een interview. Even la ter stond Yves thuis op mijn antwoordapparaat." De drie redactrices achter Ivo Niehe. Coby Gerritsen (links), Cita Lobato de Mesquita (midden) en Nienke Pluijm. foto ton kastermans (De TV Show op Reis: Van avond, 21.08 uur, Nederland 2) Ivo Niehe op bezoek bij Mick Jagger. Als de ster eenmaal heeft in gestemd met een interview, is de afspraak nog niet beklonken. De lokatie van het interview is vaak een groot struikelblok. De TV Show wil per se bij de men sen thuis filmen. „Daar schrik ken ze vaak van. Ze willen dat laatste stukje privacy niet prijs geven. En ze denken dat we met een gigantische ploeg komen zodat het hele huis op zijn kop gezet wordt. Vandaar ook dat we in de brochure duidelijk la ten zien dat het team maar uit drie mensen bestaat", vertelt Cita Lobato de Mesquita. Slechts in enkele gevallen gaat de redactie ermee akkoord dat het interview niet thuis plaats heeft. Zo is Rudolf Noere- jev in zijn favoriete Central Park in New York geïnterviewd. Vol gens Cita was het in het geval- Noerejev niet storend dat hij niet thuis gefilmd werd. „Hij kwam in zijn favoriete park waar hij elke dag wandelde ook goed tot zijn recht. Met die man kon je overal een goed interview maken." Wet Ook hele grote filmsterren als Meryl Streep en Michael Doug las vallen buiten de ijzeren wet. „Michael Douglas geeft bijna nooit interviews. We mochten hem interviewen in Rome, waar hij op dat moment de wereld pers te woord stond over een nieuwe film. Daar stemmen we dan mee in", vertelt Coby. Ivo Niehe kreeg maar een kwartiertje de tijd en ook dat valt buiten de regels van de TV Show op Reis. Die schrijven voor dat de kandidaat voor het interview minimaal een half uur moet vrijmaken. „In het geval van Michael Douglas hebben we met dat kwartier ingestemd op voorwaarde dat wij als laatste mochten. We hebben een mooie kamer in het hotel gehuurd als lokatie. Uit ervaring weten we dat Ivo er meestal in slaagt om extra tijd te krijgen. Hij bereidt de interviews heel goed voor en dat maakt indruk op de sterren." Nienke Pluijm herinnert zich dat Douglas vol lof was over de manier waarop Ivo het inter view had voorbereid. „Hij was verbaasd dat we zelfs stukken uit de biografie van zijn vader hadden gehaald en die aan hem voorlegden. Ivo mocht hem in derdaad langer spreken."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12