D.„, Mercedes wil een 'gewoon' merk worden Weg en wiel L.I.A.A1. Porsche ziet verlies bijna verdubbelen Van stoffig naar snel uparkeren Opvolger Mercedes 190 krijgt een nieuwe naam DONDERDAG 11 FEBRUAR11993 REDACTIE PETER LODEWUKS Mercedes wil van zijn exclusieve imago af. In de tweede helft van de jaren negentig komt Duitslands trots met een auto van mogelijk slechts 25.000 gulden op de markt, een soort 'volks-Mercedes' eigenlijk. Dit heeft topman Helmut Werner bekend gemaakt. UTRECHT. GPD Een woordvoerder van Merce des Nederland zwakt dit bericht echter af. „Over die prijs is nog niets bekend. En onze stadsauto zal niet vergelijkbaar zijn met anderen in dit marktsegment. We zullen hem onder meer aan bieden met een hybride-aan drijving, zodat je in de stad elektrisch en daarbuiten met een conventionele aandrijving kunt rijden. Maar er komt ook een gewone benzine-versie." Mercedes-Benz straalt tot nu toe een zekere arrogantie uit. Kosten noch moeite worden in Stuttgart gespaard om 'superio riteit' te bereiken. Volgens Wer ner moet „Mercedes zijn positie van fabrikant van luxueuze top modellen herzien". Het bedrijf moet worden omgevormd tot „een producent van kwalitatief ijioogwaardige personenwagens irt alle marktsegmenten". Kortom, het moet een 'gewone' autofabriek worden. Volgens Werner zijn de huidige modellen technisch erg gecom pliceerd en daardoor erg duur. Als dat zo doorgaat, dan zullen die modellen zichzelf de markt uitprijzen. Met deze constate ring geeft Mercedes toe dat de concurrentie met auto's uit Ja pan steeds moeilijker wordt. Het gaat niet goed met Merce des, zoals het met de meeste concurrenten ook niet goed gaat. De revolutie die Wemer nu wil gaan bewerkstelligen, komt er op neer dat Mercedes voortaan eerst kijkt wat de con sument voor een auto over heeft. Vervolgens bepaalt de fir ma wat ze er aan wil verdienen en pas daarna mogen de tech nici aan het werk. En dat hoeft niet per se in een Duitse fabriek te zijn. De plannen om in goed kopere landen te gaan produce ren, worden snel uitgevoerd. Het Duitse statussymbool moet het deels hebben van mensen die pas echt gelukkig zijn als 'ze een Mercedes onder hun kont hebben'. Wemer constateert dat klanten die eigenwaarde ontle nen aan de spullen waarmee ze kunnen pronken, aan het uit sterven zijn. De moderne con sument hecht meer waarde aan functionaliteit dan aan status. Om aan de nieuwe consumen tenwensen te kunnen voldoen, gaat Mercedes het aantal mo dellen sterk uitbreiden. Zo komt er waarschijnlijk eind volgend jaar al een 'ruimtewagen' als de Espace van Renault. Daarna komt er ook een nieuwe vier- wielaandrijver en de eerder ge noemde stadsauto, waarvoor Mercedes inspiratie heeft ge vonden bij de onlangs gepre senteerde Renault Twingo. OFFICIEEL DEALER VOOR MERCEDES-BENZ PERSONEN- EN BEDRIJFSWAGENS. L.I.A.M. HEEFT VESTIGINGEN IN: LEIDEN: Vondellaan 45, 071-769303 LISSE: Meer en Duin 4, 02521- 19022 ALPHEN: De Schans 25, 01720- 75155 (met personenwagen-showrooms) RIJNSBURG: Rijnsb.weg 132, 01718- 22500 HAARLEMr Fustweg 2, 023- 319288 BODEGRAVEN: Binnenweg 2, 01726- 19341 Dieptepunt autoverkoop Zweden STOCKHOLM Vorig jaar zijn er in Zweden 153.284 nieuwe auto's verkocht, het laagste aantal sinds de jaren vijftig, aldus het onderzoeksbu reau AB Bilstatistrk. De daling ten opzichte van 1991 bedroeg 19 procent. In 1989 werd nog een verkooprecord bereikt van 344.000 auto's. •Net als in 1-991 was de Volvo 900 met 12.133 exemplaren de best verkochte auto, gevolgd door de Saab 9000 (10.724), de Volvo 800 (9.869), de Toyota Corolla (6.348) en de Volvo 700 (6.343). Daarna volgen de Volkswagen Golf/Jetta, Audi 100, Ford Escort/Orion, Volvo 400 en Opel Astra, allen met verkopen van tussen 6.300 en 4.700 wagens. De grootste leve ranciers van de Zweedse markt waren Duitsland met een aan deel van 32 procent van de tota le verkoop, Zweden met 29 en Japan met 23 procent. Ze wer den gevolgd door Frankrijk met 6,5 procent, Nederland met 3 procent en Engeland en de VS, beiden met iets meer dan 1%. WEGWERKZAAMHEDEN Wijzigingen via infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaam heden zijn dagen nacht, in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Amstelveen richting Alkmaar (A 9) Ter hoogte van het Rottepolderplein, overdag. Amsterdam - Amersfoort (A 1) "Tussen knooppunt Watergraafsmeer en Laren. Eindhoven - Den Bosch (A 2) Tussen Best en Liempde, avond en nacht. Amsterdam - Den Haag (A 4) Ter hoogte van Leidschendam en Rijswijk. Utrecht richting Arnhem (A 12) Ter hoogte van knooppunt Waterberg-Westervoort, overdag. Rotterdam riehting Den Haag (A 13) Ter hoogte van het knooppunt Ypenburg, overdag. Amersfoort - Zwolle (A 28) Tussen Epe en knooppunt Hattemerbroek. Hoogeveen richting Groningen (A 28) Tussen Haren en Groningen. O Jeep. O CHRYSLER O Dodge Bovag: Minder klachten over gebruikte auto De Duitse sportautofabrikant Porsche, die over het boekjaar '91 '92 een verlies leed van 65,8 miljoen mark, verwacht in het lopende boekjaar dat verlies bij- schrijft Porsche 80 procent toe markt voor sportwagens zo zwak blijft. Wiedeking denkt in het lopende boekjaar 15.000 tot 17.000 wagens te produceren. Vorig jaar waren het er nog 18.900. Van de teruggang a te zien verdubbelen tot 120 miljoen mark. Dat heeft Por- sche-topman Wendelin Wiede king in Stuttgart meegedeeld. Het vorige boekjaar was het eer ste in de geschiedenis van Por sche waarin verlies werd gele den. Ondanks de rampzalige cijfers noemde Wiedeking het bedrijf 'in de kern gezond'. Zo beschikt Porsche over 600 mil joen mark liquide middelen. Volgens Wiedeking heeft Por sche zijn produktie onvoldoen de verminderd, nu de wereld- de tegenvallende verkoop in de Verenigde Staten. Porsche wil tot 1995 de produk- tiekosten met 30 procent terug brengen. Het aantal medewer kers dat op 31 juli vorig jaar nog ruim 8.000 bedroeg, zal eind dit jaar tot 6.000 zijn verminderd. Twee leden van de familie Por sche geven hun leidende functie bij de firma op. Ferdinand Por sche treedt af als vobrzitter van de raad van commissarissen om plaats te maken voor Helmut Sihler, de voormalige topman £09 ?\N BLIKVANGERS van het chemische concern Henkei. Verder treedt de 83-ja- rige Ferry Porsche, de zoon van de oprichter van de fabriek, af als commissaris. Het terugtreden van met name FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij 1960 da terende stichting Fiets! is be zig van het stempel 'stoffiggeworden' af te komen. De stich ting werkt in op- dracht van de fiet- senbranche en heeft tot taak het fietsge bruik en het fietskli- maat in Nederland té bevorderen. 'Trap 'ns wat vaker naar je baas' en.'Zit u wel vaak genoeg achter 't stuur?' wa ren enkele pakkende reclamekreten van vorig jaar. De biblio theek van eigen uit gaven wordt even eens ververst. Zo zijn van de nieuwe uitgave van het boek 'Fietsverzorging' al 100.000 exemplaren verkocht. Ook de vernieuwde serie fiets- rondrittenboekjes vindt gretig aftrek. De stichting zit regelmatig rond de tafel met instanties als rijk, provincies, gemeenten, ANWB, ENFB en Landelijk Fiets Plat form. De stichting is initiatief nemer van de verkiezing van de 'Eiets van het Jaar'. De stichting lijkt de komende jaren grenzen te willen over schrijden, gezien het nieuwe, Engelstalige motto 'Think Bike'. „Wat de koers voor de komende jaren betreft, vertrouwen wij er- De autosport-afdeling van Porsche heeft op basis van de Porsche 968 twee zeer sportieve versies ontwikkeld. De Turbo RS (248 kW/337 pk) is een echte circuit-auto en de Turbo S (224 kW/305 pk) is de 'straat versie' daarvan. Van beide modellen worden slechts tussen 50 en 100 auto's gebouwd. foto porsche ac Ferry Porsche kan een door braak betekenen voor de toe komstige ontwikkelingen bij Porsche. Ferry Porsche heeft al tijd gezegd dat „zolang ik nog aan het roer sta er geen sprake van kan zijn dat Porsche zijn zelfstandigheid opgeeft". In het verleden is regelmatig ge speculeerd over een overname van het prestigieuze sportwa genmerk. Maar de families Por sche en Piech, de eigenaars van het bedrijf, lieten tot nu toe we ten dat er niet wordt getornd aan de eigendomsverhoudingen binnen het bedrijf, „zelfs niet onder de huidige moeilijke om standigheden". De meest recente speculatie over het verlies van zelfstandig heid was toen Ferdinand Piech op 1 januari de nieuwe topman van Volkswagen werd. Toen werd aangenomen dat hij Por sche wilde meenemen naar VW. Vrolijke Citroen AX: de Escapade De Citroën AX-serie is deze maand uitgebreid met een speciale uitvoering, genaamd Escapade. De auto is voorzien van een 954 cc monopoint injectiemotor met 37 kW/50 pk. De bekleding is rood/blauw, de versnellingspook heeft een rode inleg en de wieldoppen zijn wit of grijs, afhankelijk van de carrosseriekleur (wit, rood of blauw). Op de flanken en de achterklep prijkt een Escapade-logo. De verdere uitrusting is grotendeels gelijk aan die van de AX First. Citroën biedt de Escapade aan voor 18.850. Volkswagen Passat Design: veel extra's Volkswagen heeft het leveringsprogramma van de VW Passat uitgebreid met een nieuw actiemodel, genaamd Passat Design. Dit luxe uitgeruste model is gebaseerd op de Edition CL en le verbaar als sedan en stationwagon. De Design is te koop in alle bekende motorversies, behalve de 2.0 liter 16-klepper en de 2.8 zescilinder. Voor het omvangrijke pakket extra's geldt een meer prijs van 1.995 gulden voor de sedan en 2.995 voor de station. om een 100% rake groep (l£ autoliefheb- bers te berei ken. Bel onze advertentie- KUUl afdeling. BUK IN HET VERLEDEN De stichting Fiets! heeft inmiddels sterkere slogans gelanceerd, zoals 'Wordt het geen tijd om op te stappen?' de service. De meeste fietsen worden daarom bij de vakhan- del gekocht. Warenhuizen en bouwmarkten verkopen slechts 5% van alle nieuwe fietsen. De stichting Fiets! propageert verder literatuur waarin de fiets wordt afgeschilderd als optima- goedkope vorm op dat velen het motto zullen helpen uitdragen," aldus de stichting Fiets!. Zaken waarin de stichting altijd goed is, zijn cijfers over het wel en wee van de fiets in Neder land. Zo wordt 1992 met meer dan een miljoen nieuwe fietsen een goed fietsenjaar genoemd, zij het dat studenten nog steeds chaamsbeweging. 'Prisma wat minder fietsen vanwege de het hart' is een dergelijk openbaar vervoer-jaarkaart. De gemiddelde prijs van een nieuwe fiets lag eind vorig jaar iets boven de 800 gulden. De consument heeft duidelijke voorkeur voor kwaliteitsfietsen met een zo volledig mogelijke uitrusting, plus daarbij een goe verschenen boek, waarin de Ne derlandse Hartstichtingvoor- lichting geeft over het voorko men van hartklachten. Vanzelf sprekend wordt flink fietsen daarin aangemerkt als uitste kend middel om hartklachten te voorkomen. Het sprookje dat een tragedie werd. De ambitieuze on dernemer John Za- chary DeLorean wilde niets liever dan zijn eigen droomauto bou wen. In 1980 had hij het voor elkaar: p, de eerste DMC-12, een sportwagen met vleugeldeuren en een carrosserie van roestvrij staal rolde van de band in zijn fabriek te Noord-lerland. Maar lang duurde het niet. Er kwa men niet genoeg kopers op de auto af en de Britse overheid sloot de geldkraan. DeLorean probeerde nog via drugshandel aan de nodige contanten te komen, maar ook dat mislukte. Slechts een jaar na zijn werelddebuut op de Salon van Genève behoorde DeLoreans jongens droom DMC-12 al tot de klassiekers. archieffoto Het afgelopen jaar is de kwali teit van gebruikte personenau to's met een Bovag-garantiebe- wijs verder verbeterd, meldt de Bovag in het jaarverslag 1992. De vereniging concludeert dit uit het feit dat het aantal klach ten over Bovag-occasions in 1992 verder daalde. Het aantal afgegeven Bovag-ga- rantiebewijzen voor gebruikte personenauto's heeft zich de laatste jaren gestabiliseerd op ongeveer 170.000 stuks per jaar. Het aantal klachten daalde ech ter van 616 in 1989 tot 372 in 1992. Volgens de Bovag komt dit door de immer stijgende kwaliteit van de aujo's in het al gemeen en ook doordat autobe drijven gebruikte auto's steeds beter voor aflevering gereed maken. Van de 372 garan tieklachten bleek overigens 40 procent niet gegrond. Het aan tal klachten over reparaties en onderhoud bleef stabiel. Van de 565 klachten (op enkele tiental len miljoenen transacties) bleek 70 procent ongegrond. In juni komt Mercedes met de langverwachte opvolger van de huidige 190, waarvan er inmiddels zo'n twee miljoen zijn gebouwd. De nieuwe auto gaat de markt op als de C- klasse (de C van Compact), waarmee de Duitse fabrikant een nieuwe naamsaanduiding introduceert. Die bestaat uit de letter C, gevolgd door de betreffende cilinderinhoud. Dus in plaats van de huidige 190 E 1.8 krijgen we binnen kort de C180. Ook de andere modelseries zullen nieuwe naamsaanduidingen krijgen, maar pas op een later tijdstip. Volgens pers-chef Klinkert van Mercedes Nederland bete kent de nieuwe C-klasse een wereld van verschil met de 190-serie: „Ik heb de versies 1.8 en 2.8 beproefd. Het rijdt echt ongehoord goed. We komen met deze auto meer in de buurt van de BMW 3-serie en gaan diversiteit in de model len aanbrengen. Basis, Esprit, Elegance en Sport zijn de ty peringen van de C-klasse die zich qua interieur van elkaar onderscheiden. Zo heeft de Esprit leuke, vrolijke accenten, terwijl de Elegance veel details van chroom en hout heeft." De vier centimeter langere auto heeft een grotere wielbasis en is van binnen ruimer geworden. Hij heeft de contouren van de 200/300-serie, grille en achterschilden zijn specifiek voor de nieuwe 190 ontworpen. De C-klasse is compleet uitgerust, met onder meer een air bag voorde bestuurder, flankbescherming, ABS, stuurbe krachtiging, centrale deurvergrendeling, warmtewerend glas en elektrisch bedienbare buitenspiegels. Een wereldprimeur in de nieuwe C-klasse is de toepassing van meerkleppen-techniek bij de dieselmotoren in de C 220 en C 250. Ook de vier benzinemotoren in de C 180, C 200, C 220 en C 280 zijn meerkleppers.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9