Onenigheid over rechten van homoseksuele leraar 'AIDS wellicht nog eens chronische ziekte' Binnenland Racisme niet welkom F-16 stort neer in Brabants weiland Politie vindt auto verdachte CDA en VVD verzetten Zich tegen plan Wallage in ontvoeringszaak Poolman 'Kleine scholen dupe nieuwe verdeelsleutel personeel' DONDERDAG 11 FEBRUARI 1993 Voorkeur steunpunten voor telefoontje Groningen» De steunpunten studiefinanciering zijn in het ver volg voor bezoekers minder vaak open, maar voor telefoontjes vaker. Volgens de medewerkers van de steunpunten kunnen de meeste vragen telefonisch goed worden beantwoord. Voor be zoekers zijn de 25 steunpunten voortaan open tussen 10 en 12 's ochtends en tussen 2 en 4 's middags; telefonisch zijn de steun punten onafgebroken bereikbaar tussen 9 en half 5. Vaticaan boos over euthanasieregeling rome» Het Vaticaan heeft de Nederlandse euthanasieregeling waarmee de Tweede Kamer dinsdag heeft ingestemd, scherp veroordeeld. De voorzitter van de pauselijke raad voor de ge zondheidszorg, kardinaal Fiorenzo Angelini, ziet de wet als „een laffe capitulatie van de medische wetenschap en een ernstige belediging van de menselijke waardigheid." Volgens Angelini is de wet een „gevaarlijke achteruitgang" op de weg naar een ech te menselijke cultuur. NS blijven bij Gooi-tracé chloortrein utrecht De commotie rond de voorgenomen tracéwijziging van de chloortrein vormt voor de Nederlandse Spoorwegen geen reden om van de plannen af te zien. In een brief aan de betrok ken gemeenten en de provincie Noord-Holland schrijven de NS „vooralsnog" vast te houden aan de route door het Eemland, het Gooi en de Vechtstreek. Misbruik SOFI-nummer 30 procent den haag In de grote steden vraagt een op de drie vreemdelin gen een sociaal-fiscaal (SOFI) nummer aan zonder dat men daar recht op heeft. Landelijk ligt het percentage rond 16 procent. Staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) heeft dit de Kamer in een brief laten weten. Een SOFI-nummer is van belang als ie mand legaal wil gaan werken. ïNcuciidiiusc opuuiwegen geen ien. In een brief aan de betrok- Noord-Holland schrijven de NS i de route door het Eemland, het nmer 30 procent agt een op de drie vreemdelin- mmer aan zonder dat men daar percentage rond 16 procent, (financiën) heeft dit de Kamer "I-nummer is van belang als ie- 'Hogere straf in beroep taboe' arnhem» anp Een verdachte die door een rechtbank is veroordeeld, moet de mogelijkheid krijgen alleen tegen de opgelegde straf in be roep te gaan. Dit voorstel tot „gedeeltelijk appèl" werd giste ren gedaan door de president van het gerechtshof in Arnhem, mr. J.E.B. van Julsingha. Volgens Van Julsingha moet den bosch Ongeveer drieduizend scholieren hebben gisteren in Den Bosch gedemonstreerd tegen racisme. De betoging was georganiseerd door het Stedelijk Gymnasium. Delegaties van ten minste zestien scholen voor voortgezet onderwijs namen eraan deel. Een allochtone scholier erkende dat scholieren weinig politieke invloed hebben, maar zei blij te zijn dat zo massaal werd getoond dat „neo-fascistische ideeën hier niet wel kom zijn". foto anp marcel antonisse CDA en WD in de Tweede Kamer weigeren akkoord te gaan met een door staatssecre taris Wallage van onderwijs voorgestelde nieuwe verdeelsleutel voor toedeling van personeel aan scholen in het voortgezet on derwijs. Volgens CDA en WD bevoordeelt Wallage grote scholengemeenschappen en moeten kleine scholen door de bank geno men leerkrachten inleveren. Voor zowel CDA als WD is dit laatste onaanvaardbaar. Door de opstelling van CDA en WD komt invoering van het nieuwe stelsel met ingang van 1 augustus van dit jaar ernstig in ge vaar. Wallage en de PvdA hebben hier grote moeite mee. Zij wijzen er op dat nogal wat scholen die zijn gefuseerd of op het punt staan dat te doen, de dupe van deze gang van zaken dreigen te worden. In het huidige stelsel houden zij na fusie namelijk minder personeel over, dan zij voor de fusie afzonderlijk hadden. Zo staat er een straf op fusies, terwijl het overige rijksbeleid juist is gericht op het stimuleren ervan. In de praktijk is inmiddels eenderde van alle scholen voor voortgezet onderwijs verwikkeld in een fusieproces. In het bekostigingsstelsel dat Wallage voorstaat, zouden fuserende scholen in het algemeen niet op personeel worden gekort. CDA en WD zijn het daarmee wel eens, maar vinden tegelijkertijd dat de kleine scholen daar niet de dupe van mogen wor den. Volgens Wallage is het moeilijk om beide wensen te vervullen, omdat er geen extra geld beschikbaar is. Hij zegde deson danks toe binnen enkele weken te bekijken of het alsnog mogelijk is de kleine scholen te ontzien. De hele Kamer is het erover eens dat het huidige stelsel op de helling moet is, omdat het te ingewikkeld is. de verdachte die alleen tegen de strafmaat in beroep gaat, het voordeel worden gegund dat er geen zwaardere straf kan wor den opgelegd. Bij een gedeelte lijk appèl hoeft de zaak niet meer volledig te worden her opend. De beroepsrechter zou zou door lezing van het proces verbaal een goede indruk moe ten krijgen van de ten laste ge legde feiten. Een F-16 van de Nederlandse luchtmacht is gister middag om tien voor half drie neergestort in een weiland bij de Noordbrabantse plaats Geffen. De piloot wist zich met zijn schietstoel in veiligheid te brengen. Hij bleef ongedeerd. Het toestel stortte neer ongeveer vijftig meter ten noorden van de spoorlijn tussen Oss en Den Bosch, op circa twee kilometer afstand van de bebouwde kom. De NS hebben uit voorzorg korte tijd het trein verkeer op dit traject stilgelegd. De neergestorte F- 16 heeft verder niets geraakt en geen schade ver oorzaakt. De F-16 van de vliegbasis Volkel was op de terugweg van een oefenvlucht boven Duitsland. Bij het ongeval ontstond brand. Het vliegtuig had scherpe munitie aan boord. Die munitie is ontploft, aldus een woordvoerder van de vliegbasis Volkel. Er was geen gevaar voor omstanders, aldus de zegsman. De verongelukte F-16 was een van de twee F- 16's van de basis die scherpe munitie aan boord heeft. Of de tank met de giftige brandstof hydrazi ne is beschadigd, kon nog niet worden gezegd. De tank is erop gebouwd om een crash te doorstaan. De F-16 was de 28ste die luchtmacht sinds 1980 heeft verloren. Familieleden zoeken steun bij elkaar nadat vlak bij hun woning in het Brabantse Geffen een F-16-jachtvliegtuig is neergestort. De omwonenden kwamen met de schrik vrij. foto Ministers Dales en Hirsch Ballin leggen wet verschillend uit Het kabinet is verdeeld over de vraag of christelijke scho len homoseksuele leraren mogen beoordelen op privé- gedragingen als samenwonen. CDA-minister Hirsch Bal- lin (justitie) vindt dat christelijke scholen van leraren mo gen eisen dat ze voldoen aan de door die scholen aange hangen seksuele moraal. PvdA-minister Dales (binnen landse zaken) wijst dit resoluut van de hand. Dat bleek gisteren tijdens het kamerdebat over de Algemene Wet Gelijke Behandeling. seksuele, red.) gedragingen zo danig mogelijk moeten zijn, dat geen mens daardoor meer in de vernieling wordt gebracht, van zijn baan beroofd of daarin niet wordt toegelaten". Door homo seksualiteit als 'zonde' te betite len, kan Dales als minister met deze partijen „niet meer van ge dachten wisselen, want wij ko men niet meer bij elkaar". Dat christelijke scholen hier door volgens Leerling (RPF) niet meer „baas in eigen huis" kun nen zijn, noemde hij „een aan tasting van de gods heid, zoals wij die do wen heen in ons lar gehad". De RPF'er ook over een „diepte] Nederlandse rechtss klein-rechtse partijen scholen de volledig houden bij de aanst onderwijzers. De and sitiepartijen waren z den met de uitleg van CDA-minister Hirs verschilde echter dui mening met Dales er den haag gpd De Oppositiepartijen WD, D66 en Groen Links vrezen dat ho moseksuele leerkrachten ge makkelijker kunnen worden ge discrimineerd, omdat de rege ring in de schriftelijke toelich ting van het wetsvoorstel aangaf dat bepaalde omstandigheden, zoals de 'woon- én leefsituatie' en de 'seksuele moraal' wel bij de beoordeling van de onder wijzermogen meetellen. Dales gaf echter verrassend genoeg aan dat deze „onvoldra gen, niet gelukkig gekozen for mule" niet langer geldt. Homo en heteroseksuele leraren mo gen vanweg hun „seksuele lief degevoelens, liefdesuitingen en relaties" door scholen niet wor den afgewezen. Ook de moraal van de school kan geen grond voor afwijzing zijn, aldus de mi nister. Dales kreeg de wind van vo ren van de kleine christelijke partijen SGP, GPV en RPF toen zij opmerkte dat „deze (homo- Jongeren willen gehandicapten opgenomen zien in discriminatiewet DEN HAAG» ANP Het jongerenplatform van de Gehandicaptenraad Jopla klaagt de Nederlandse staat aan bij de Verenigde Naties wegens schending van de mensenrechten. Tenminste wanneer het discriminatiever bod van gehandicapten niet in de Algemene Wet Gelijke Be handeling wordt o|igenomen. Dat maakten Pauline Ver- steegh en Luc Houx van Jopla gisteren bekend. Volgens Jopla ontbreekt in het nieuwe wetsvoorstel het pleidooi om handicap en leef tijd in de wet op te nemen, naast seksuele geaardheid, huidskleur, nationaliteit en politieke keuze. Jopla wijst een regeling af waarin een discriminatiever bod van gehandicapten wordt geregeld naast de Algemene Wet Gelijke Behandeling. Het platform vindt de groep te be langrijk om buiten de wet om te behandelen. Bij de Verenigde Naties zul len de jongeren zich beroepen op artikel 26 van het Interna tionaal Verdrag inzake Burger rechten en Politieke rechten. Daarin staat dat „ieder gelijk is voor de wet en recht heeft op bescherming van die wet". Toerist betaalt vijf piek extra voor reisboeking haarlem rob van den dobbelsteen Toeristen die een reis boeken bij een touroperator die is aan gesloten bij de Stichting Garan tiefonds Reisgelden (SGR), moeten in de toekomst vijf gul den extra betalen bij elke boe king. Dat is gisteren in Bunnik besloten. Tot nu toe bedroeg de bijdra ge van vakantiegangers een tientje. Dat wordt nu vijftien gulden. De SGR heeft tot de ver hoging besloten omdat de fis cus 35 procent vennootschaps belasting over haar reserve gaat heffen. Daartoe voerde de be lasting jarenlang een procedure bij de rechter. Volgens insiders bedraagt de reserve van de SGR zo'n dertig miljoen gulden. Het garantiefonds-tientje werd een jaar of tien geleden onder druk van de toenmalige staatssecretaris Piet van Zijl in gesteld, om te voorkomen dat toeristen de dupe worden van reisorganisaties die niet aan hun verplichtingen kunnen vol doen. Pikante folder ook in Elspeet in brievenbus den haag «anp De kerkeraad van de gerefor meerde gemeente in Elspeet heeft er tevergeefs bij de PTT op aangedrongen om 'De Nieuwe Erotiek Catalogus' niet in deze plaats te bezorgen. Gealar meerd door berichten uit Dru- nen en Putten werd zo'n ver zoek ingediend, maar de folder valt vandaag ook in Elspeet op de deurmat, aldus een woord voerder van de PTT. De PTT heeft een langdurig contract om door het hele land folders van de uitgeverij van de catalogus te verspreiden. In het verleden gaf dat minder proble men, omdat de folder toen niet in doorzichtig plastic maar in een enveloppe was verpakt. Vorige week maakten twee postbodes in Putten kenbaar gewetensbezwaren te hebben tegen het bezorgen van de fol der, waarin lingerie, lectuur en videobanden worden aangepre zen. De PTT heeft dat probleem „intern" opgelost. Ook voor homo's 'prikkelend' blad best «anp Voor Nederlandse VN-militai- ren in Kroatië en Bosnië is er een alternatief in aantocht voor Playboy. Geen stichtelijke lec tuur maar MaGAYzine, de eroti sche uitgave van de Gay Krant. Volgens een woordvoerder van de Gay Krant heeft Defensie het aanbod aangenomen om naast Playboy, ook MaGAYzine gratis te verspreiden, om het moreel van de Nederlandse mi litairen aan het Balkanfront op peil te helpen houden. Het blad met erotisch getinte verhalen en niet-pornografische foto's van goed gevormde mannen is vol gens de uitgever ook heel ge schikt voor heteroseksuele amsterdam wendy kind anp „Vijf jaar geleden had iemand na de diagnose AIDS nog zo'n zes maanden te leven. Door AIDS-remmers is die termijn langer geworden, nu al gemid deld meer dan twee jaar. De komende tien jaar zullen we in staat zijn die periode steeds meer te verlengen. Ik hoop dat we AIDS over tien tot vijftien jaar in een chronische ziekte hebben omgeturnd." De Amsterdamse internist dr. Sven Danner wist tien jaar gele den niet precies waar hij aan begon toen hij zich ging bezig houden met AIDS. „Ik dacht wel dat het een grote zaak zou worden. Een zaak die zou gaan liggen op het kruispunt van ge neeskunde en maatschappij en dat boeide mij. Dat boeit nog vriescheloo anp De Duitse politie heeft de brui ne Mercedes gevonden, waar mee een 29-jarige Duitser op 28 november 1991 Nymphe Pool man uit het Groningse Vries- cheloo zou hebben ontvoerd. Er wordt nu gezocht naar sporen van het meisjes. Volgens onder zoeksleider Sprinkmann is het theoretisch mogelijk dat sporen van het kind in de wagen zijn achtergebleven. Praktisch acht hij de kans echter klein dat de politie, bijna anderhalf jaar na de ontvoering, nog iets terug vindt. steeds." Inmiddels is de epide mie haar twaalfde jaar inge gaan en is Danner hoofd van de AIDS-afdeling van het Acade misch Medisch Centrum. Hij bewondert zijn patiënten, die zich „energiek, vaak bijna en thousiast" met hun ziekte be- In het voorjaar van 1982 wordt in Nederland voor het eerst, bij een Amsterdammer, een nieu we ziekte aangetroffen die het jaar daarvoor in de Verenigde Staten al tientallen dodelijke slachtoffers heeft geëist. De ge heimzinnige ziekte lijkt vooral de kop op te steken bij homo seksuele mannen die vaak van partner wisselen, zo melden de kranten rond die tijd. Een naam heeft de ziekte nog niet, die komt pas maanden later. Net als het inzicht dat het om een verstoring van het eigen af weersysteem gaat. De verdachte heeft zondag een poging tot zelfmoord ge daan. Dat heeft het hoofd van de recherche in het Duitse Ost- Friesland gisteren bevestigd. Nadat de verdachte was ver hoord en zijn betekentenis had afgelegd, sneed hij in zijn cel te Aurich zijn polsen door met een scheermes van een andere ge vangene. De politie van Aurich kon evenwel snel ingrijpen en medische hulp inroepen. Uit veiligheidsoverwegingen is de verdachte inmiddels overge bracht naar het gevangenishos pitaal in Lingen. Het snel in de strijd geworpen 'anti-virusmiddel' Interferon werkt niet en een jaar na de eerste Nederlandse patiënt wordt gemeld dat AIDS in New York epidemische vormen heeft aangenomen. In 1983 slaagt de Franse viroloog Luc Mon- tagnier erin een virus te isole ren dat later de ziekteverwekker van AIDS blijkt te zijn. Dat maakt het mogelijk het virus in het laboratorium na te maken, zodat wereldwijd onderzoek kan beginnen. Dramatisch blij kondigt de Amerikaanse minis ter van volksgezondheid in die tijd aan dat er nu mogelijk bin nen twee jaar een geneesmid del is. In 1,993 is dat er nog steeds niet. Om van een vaccin ter voorkoming van het ziek wor den maar te zwijgen. Toch moeten vooral ontwikkelings landen het daarvan hebben, denkt Danner. „Daar verloopt de epidemie zo snel. Voor die gebieden geloof ik niet in ge dragsverandering. Veilig vrijen krijg je er daar op korte termijn niet in en het is ook niet ge noeg." Daarbij komt dat éls een effectief anti-AIDSmiddel wordt ontwikkeld, die landen er abso luut geen geld voor hebben. Het blijft voorlopig bij midde len die het AIDS-virus remmen in zijn ontwikkeling waardoor de ziekteverschijnselen worden vertraagd. Danner; „We hebben in die jaren enorme vooruit gang geboekt, maar tegelijker tijd is het ook weer niks. Een vi rusremmer is geen virusdoder." In Nederland ligt waarschijnlijk nog eind deze maand een tweede AIDS-remmer in de apotheken: DDI, oftewel dide- oxyinosine. Een aanwinst, vindt Danner. Niet omdat het op zichzelf nou zo n goed of beter jke scho 3p privé rsch Bal aren mo :n aange (binnen •n zijn, aor homo te betite iar lolen hier (RPF) nie Tuis" kun de eeu hebber sprak dar punt in d< taat". D< willen da lere oppo eer tevre Dales. deed po middel is (er zijn zelfs ernstige bijwerkingen), maar er komen zo meer mogelijkheden voor mensen die de eerste AIDS- remmer, AZT, niet verdragen. En dat vindt hij hoog tijd. Bovendien is het nu mogelijk om middelen te gaan combine ren. Deze week hebben de on geveer veertien Nederlandse AIDS-deskundigen afgesproken DDI zoveel mogelijk volgens dezelfde richtlijnen te gebrui ken, gebaseerd op wat er mo menteel over bekend is. „Een belangrijke ontwikkeling is dat we ons nu beginnen te realiseren dat het ene virus het andere niet is. Er zijn varianten, het ene is agressiever dan het andere. We zeggen dus niet meer: deze patiënt heeft AIDS, dus hij krijgt dé AIDS-behandc- ling. Het gaat meer de kant op van de individuele behande ling: deze patiënt heeft dft type gingen het broze kabinetscom promis van CDA en PvdA over eind te houden. Van leraren bi christelijke scholen mag vai Hirsch Ballin worden verwach dat zij „de overtuiging van di school mede dragen en uitdra gen". Dat houdt volgens de mi nister in dat scholen van onder wijzers wel mogen verlangei dat zij zich aan de vastgesteld) opvattingen van de school hou den, „inclusief opvattingen vat morele aard en inclusief di seksuele moraal". Sven Danner „In de strijd tegen AIDS is DDI gewoon een stapje voorwaarts. Niet meer en niet minder." foto»anp virus en misschien moet hij van alletwee de AIDS-remmers een beetje krijgen. Sommige pa tiënten moeten later beginnen met een lage dosis en bij ande re is het weer andersom. In de strijd is DDI gewoon een stapje voorwaarts. Niet meer en niet minder." Lankhorst (Groen Links) was teleurgesteld dat de minister „niet volmondig zegt wat de minister van binnenlandse za ken ook heeft gezegd". Minister Ritzen (PvdA) van onderwijs wees er ten slotte op dat er eert „grijs gebied" is tussen het ge drag in scholen en thuis. Scho len moeten dan zelf duidelijk maken waarom ze met bepaal de gedragingen van leraren moeite hebben. Doek valt voor Hulp Somalia goes gpd De in opspraak geraakte stich ting Hulp Somalia moet worden ontbonden. De arrondisse mentsrechtbank in Middelburg heeft dat gisteren bepaald Vol gens de rechtbank is de finan ciële positie van de in Goes ge vestigde stichting te wankel om haar activiteiten voort te kun nen zetten. De organisatie laat een schuld van ruim 70.000 gul den achter. Op grond van een rapport van de Economische Controle Dienst (ECD) kwam justitie in Middelburg eind vorig jaar tot de conclusie dat er een luchtje aan de hulporganisatie zit. De stichting werd medio vorig jaar opgericht om geld in te zamelen voor voedsel en andere hulp goederen voor de hongerende bevolking in Somalia. Er is ech ter geen cent in Somalia te rechtgekomen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5