Ajax zonder topvorm naar simpele zege Supercup binnen handbereik Barcelona rrtlf:: Leython-trainer Rob Mudde mist het gif bij zijn spelers Sport Milan overklast Inter -BONDERDAGT1 FEBRUAR11993 CHEF AD VAN KAAM, PIV -CHEF ROB ONDERWATER, 071 -1 FC Twente wint door zondagsschot enschede» Een zondagsschot van Kool heeft FC Twente op een koude woensdagavond gevrijwaard van nieuwe averij in de jacht op Europees voetbal. De droomgoal na een klein uur bleek vol doende voor de zege op Willem II dat zich zeker gelijkwaardig mocht noemen in het inhaalduel: 1-0. Tijdens het eerste optreden van Vurens en Mols voor het En- schedese publiek maakte de ploeg van trainer Baan ongekend onrustige indruk. Na een vroege gele kaart van Van Gastel was Willem II baas op het veld. De Brabanders slaagden er evenwel niet in toe te slaan. Leon Meijs faalde na een afgeslagen vrije trap. Kool mocht in de 58ste minuut een vrije trap nemen. De bal stuitte terug uit de muur, waarna de middenvelder de bal in eens vol op de schoen nam. Jansen ging volstrekt kansloos naar de hoek: 1-0. Sparta neemt Cornelissen over Rotterdam Als vervanger voor de naar FC Twente vertrokken Edwin Vurens heeft Sparta spits Ton Cornelissen van Eindhoven overgenomen. De Brabander maakte dit seizoen veertien doel punten in de eerste divisie. Cornelissen is 29 jaar. Hij debuteer de in het betaalde voetbal bij NAC. Via RKC en De Graafschap keerde hij later terug bij de Bredase club, waar hij twee jaar gele den topscorer van de eerste divisie was. In de betaalde voetbal maakte hij precies honderd doelpunten. Hij staat in elk geval tot het eind van het seizoen onder contract bij Sparta. 3J; Sievinen weer sneller malmo» Jani Sievinen heeft gisteren zijn derde wereldrecord (25-meterbaan) in vier dagen gezwommen. Bij de World Cup wedstrijden in Malmö was de negentienjarige Fin alweer sneller op de 200 meter wisselslag. Nu tikte hij aan na 1 minuut en 55,59 seconden. Afgelopen weekeinde scherpte hij in Parijs zijn kortebaanrecord op deze afstand aan tot 1.56,62. Dinsdag werd hij ook s'werelds snelste op de dubbele afstand. Sievinen liet 4.07,10 noteren, liefst 1,67 seconde sneller dan de Italiaan Sacchi ,een jaar eerder. Samaranch steunt IAAF new york Juan Antonio Samaranch heeft zich gisteren in New York uitgesproken tegen prijzengeld bij de wereldkampioen schappen atletiek in Stuttgart komende zomer. De voorzitter zei bp de eerste dag van een toemee door de Verenigde Staten: „Bij 'de Olympische Spelen kennen we ook geen prijzengeld. Deze traditie willen we behouden. Het is belangrijk dat atleten voor de eer willen winnen en niet voor geld." Verschillende agenten van topatleten als Carl Lewis dreigen met een boycot van de WK at letiek wanneer de Internationale Atletiek Federatie geen geld prijzen op de titels en andere prestaties zet. Remise voor Leidse voetbaljeugd leiden Het meisjesteam onder vijftien jaar van de Afdeling Lei den heeft gisteravond met 1-1 gelijkgespeeld tegen het team van Noord-Holland. Halverwege leidden de Leidsen in Castricum met 1 -0 door een treffer van Simone Teske (Roodenburg). In de Jaatste minuut viel de gelijkmaker. Pettersson blijft vraagteken sittard Vooralsnog blijft de kans vrij klein dat Stefan Pettersson de aanval van Ajax kan leiden in de topper tegen PSV, aanstaan de zondag in Eindhoven. Niet alleen ontbrak de aan de knie ge blesseerde Zweed woensdag in Sittard tegen Fortuna, ook heeft hij nog steeds niet de training met de groep hervat. Technisch directeur Van Gaal kon nog geen uitsluitsel geven over wanneer dat wel gaat gebeuren. Daarnaast kwam Petersen ook op de blessure-lijst, die verder bestaat uit Litmanen en Han sen. Een ander probleem ligt bij Bergkamp, die in Sittard enkele minuten voor het einde uit het veld gehaald. De blessure aan zijn enkel lijkt vooralsnog niet al te ernstig. MILAAN SID/Rei; In de kwartfinales van het Itali aanse bekertoernooi heeft AC Milan gisteravond stadgenoot Inter overklast. De return werd met 3-0 gewonnen, onder meer door een treffer van Ruud Gul- Hit. De Fransman Jean-Pierre Pa pin maakte de eerste twee goals, in de zesde en twaalfde minuut. In de 37ste minuut maakte Gullit de derde. Hij j£Ghoot na een lange rush met links in. Het tweede doelpunt Iedereen in voetballand heeft het al een week over PSV- Ajax. Ook in Amsterdam, ook bij Ajax. Daarom was het gisteravond bij Fortuna-Ajax (1-4) 'niet best', aldus Louis van Gaal. „We zijn er niet in geslaagd de zaken geschei den te houden." sittard gpd Trainers kennen de prioriteiten: alleen de eerstvolgende wed strijd telt. Voor Ajax was dat het inhaalduel tegen Fortuna in Sit tard, in het verleden niet zelden een plaats waar de UEFA-Cup winnaar puntjes liet liggen. Nu niet. Daarvoor is het Fortuna van deze jaargang te onschul dig, daarvoor is Ajax toch ook iets te professioneel. De wedstrijd duurde gisteren zelfs niet eens anderhalf uur. Na iets meer dan een-derde van de officiële speeltijd was de beslis sing eigenlijk al gevallen. Toen werd Paul Janssen met twee, ge le kaarten van het veld ge stuurd. Binnen vijf minuten was hij aan zijn tax gekomen voor drie overtredingen op de on grijpbare Mare Overmars, waar- van er door de uitstekende scheidsrechter Schuurmans twee met geel werden gewaar deerd. Op de tribune had PSV-coach Hans Westerhof het toen al ge zien. „Normaal speelt Ajax al gemakkelijk een mannetje uit, maar tegen tien man wordt het natuurlijk een kwestie van de wedstrijd uitspelen." Daarvoor moest Ajax nog wel even op voorsprong komen. Op het moment van Janssens af tocht stond het immers 1-1. Twee goals die ook al snel ach ter elkaar vielen: Bergkamp 0-1, Samuel koppend uit een corner 1-1, een minuut later. Pilaar Nog voor rust was de 1-2 een feit. De goal had niet eens hoe ven vallen, ware het niet dat de merkwaardig genoeg al jaren hooggeprezen Hesp in het Lim burgse doel als een pilaar aan de grond stond en daarmee een rollertje van Vink liet promove ren tot doelpunt. Op voorsprong en tegen tien man hoefde Ajax in de tweede helft daarom niet beter te wor den dan 'niet best' om zonder zorgen te blijven. Fortuna- coach Dekker maakte het de Amsterdammers verder ook niet moeilijk. In plaats van een extra aanvaller bracht hij zelfs nog een extra verdediger in het veld, daarmee eigenlijk meteen de handdoek gooiend. De twee goals van Ajax die nog volgden, hadden verder Dennis Bergkamp wordt afgestopt door Randy Samuel (links) en Richard Sneekes. Geheel links Huub Driessen. geen belang meer, hoewel in valler Clyde Wijnhard daar heel artders over zal denken. De jon ge spits, tien minuten voor tijd in het veld gekomen voor Berg kamp, knalde er pal voor tijd nog eentje van 20 meter in 1 - 4). Tussendoor had de sterke Al- flen nog gescoord, na een schit terende combinatie met De Boer en Vink. Spaarzaam Het was een van de spaarzame momenten waarop Ajax speelde naar het aanwezige talent. De as Jonk-Bergkamp-Ronald de Boer liet zich te gemakkelijk insluiten door agressief spelende tegen standers, zodat alles van de zij kanten moest komen. Daar had Ajax in Davids en Overmars, ge steund door de halfs Alflen en Vink, natuurlijk nog meer dan genoeg klasse over om aan de winnende hand te blijven. Duidelijk werd echter wel dat Ronald de Boer en Dennis Berg kamp nog tijd nodig hebben om een duo te worden zoals Berg kamp met Pettersson vormt. De topscorer (zeventien goals in zestien wedstrijden) maakte er weliswaar weer eentje en De Boer was enkele keren dicht bij een treffer, maar opvallend vaak was de cohesie ver te zoeken. Paradoxaal genoeg vormden De Boer en Bergkamp tien mi nuten voor tijd wel de twee laatste stations van een zeld zaam mooie aanval. Deze be gon achterin, waar Fortuna fel joeg, maar geen voet aan de grond kreeg van Ajacieden die elkaar als per computer het bal letje in de voeten schoven. Tot de lange pass volgde die De Boer in stelling bracht. Diens perfecte, lage voorzet was voor Bergkamp, die de bal direct op de schoen nam maar tegen de paal zag stuiten. Voetballen kunnen ze, daar over hoeft niemand in Eindho ven zich zorgen te maken. Voet ballen op Ajax-niveau was gis teravond niet nodig. Zondag wel, hoopt Hans Westerhof die niet geimponeerd naar huis ging. „Nee, dit kan niet het Ajax-voetbal zijn waarover de laatste weken zo lyrisch is ge daan." van Papin was een wonderscho ne. Hij joeg de bal met de hak in het doel na een voorzet van Lentini. In het Milanese voet balbastion zorgden 75.000 toe schouwers voor een recordre cette in het bekertoernooi. In de halve finale speelt AC Milan tegen AS Roma. De ande re halve finale wordt de Turijnse derby Torino-Juventus. Torino plaatste zich ten koste van La- zio, waar de Duitser Doll voor de derde keer moest wijken voor de Engelsman Gascoigne. Torino won met 3-2. bremen gpd Barcelona kan in de overvolle prijzenkast alvast een plaatsje reserveren voor de Supercup. Het valt tenminste niet aan te nemen dat Werder Bremen op 10 maart, als de return in Nou Camp plaatsvindt, de Spaanse kampioen alsnog beentje licht. Johan Cruijff omschreef de 1-1 van gisteravond in het Weser- stadion dan ook terecht als een resultaat waarvoor hij vooraf zou hebben getekend. „We staan er goed voor", oordeelde de coach, die zich vervolgens snel uit de voeten maakte om dat Barcelona direct na het du el terugvloog naar de Catalaan se hoofdstad. Met het gelijkspel kwam Bar celona goed weg. De Spanjaar den, in de eerste helft nog su perieur, zakten na de pauze ver weg en hadden het aan doel man Andoni Zubizarreta en aan onnauwkeurigheid van de Duitse aanvallers te danken dat tweede helft", vond Cruijff, „zijn wij meegegaan in het spel van Werder Bremen. Wij zijn toen ook op kracht gaan spelen en dat had niet mogen gebeu- Barcelona speelde in de eer ste helft bij vlagen prachtig. Het positiespel van de Spaanse kampioen was uitgekiend. De balcirculatie snel. Julio Salinas op rechts en de licht ontvlam bare Bulgaarse rebel Hristo Sto- ichkovop links hielden het veld zo breed mogelijk. Futbol Club Barcelona maakte in die perio de andermaal duidelijk dat het qua voetbal niets onder doet voor AC Milan, op dit moment algemeen beschouwd als het beste team van de wereld. Bar celona speelt zelfs nog wat fri voler dan de ploeg van Van Basten, Gullit en Rijkaard. Gemotiveerd Ondanks het veldoverwicht van de Catalanen bleef de verdedi ging van de Duitsers, gedisci plineerd en gemotiveerd als al tijd, aanvankelijk vrij gemakke lijk overeind. Toch hadden Sali nas en Nadal al in een vroegtij dig stadium toe kunnen slaan, maar Oliver Reck stond beide keren op zijn post. Op de inzet van Salinas, die in de 38ste mi nuut plotseling voor hem op dook, was de doelman van Werder Bremen evenwel kans loos. Aan de treffer ging een fout vooraf van Dieter Eilts die de bal knullig aan Alberto Fer rer kwijt raakte. Kan de 'trots van Catalonië' zich qua voetbal gemakkelijk meten met AC Milan, de Span jaarden zijn een stuk kwets baarder. De radertjes bij de Ita liaanse kampioen grijpen im mer perfect in elkaar en nie mand verwaarloost ooit zijn taak, terwijl de voetballers van Barcelona nog wel eens de nei ging hebben een wedstrijd te lichtvaardig op te nemen. Dat is de Spaanse kampioen dit sei zoen al eens duur komen te staan. Want de Europacup-uitscha keling door CSKA Moskou, waardoor Barcelona de eindronden van de Champions League miste, galmt nog altijd na in Nou Camp. Om met Cruijff te spreken: „De pijn keert telkens terug als er voor de Europa Cup gespeeld wordt". Ronald Koeman heeft het verschil tussen Barcelona en AC Milan eens treffend aan geduid: „Als wij een slechte dag hebben, verliezen we. Als AC Milan een slechte dag heeft, speelt het gelijk". Ook gisteravond bezondigde Barcelona zich weer aan zijn aloude fout. De Catalanen dachten na de rust freewhee lend het einde te kunnen halen. Maar dat bleek een misreke ning. De spelers van de thuis club gooiden er in de tweede helft een schepje bovenop en Barcelona kwam onder hevige druk te staan. Hobsch, Neu- barth en Herzog hadden de ge lijkmaker op hun voet, maar Zubizarreta hield Barcelona lange tijd overeind. Zij het soms met kunst- en vliegwerk. Drie minuten voor tijd was er zelfs voor de Spaanse keeper geen houden meer aan. Invaller Klaus Allofs haalde toen vanaf de rand van het strafschopge bied hard uit voor de meer dan verdiende gelijkmaker. Botte bijl Om zich Werder Bremen van het lijf te houden was Barcelo na ook genoodzaakt steeds va ker naar ongeoorloofde midde len te grijpen. Waarbij af en toe niet werd geschroomd de botte bijl te hanteren. Amor, Bakero en Ronald Koeman kregen van de Deense scheidsrechter Niel sen, duidelijk pro-Barcelona fluitend, de gele kaart. Koeman was toch al niet bijster populair in de met ruim 22.000 toe schouwers gevulde Bremer burcht. Iedere keer als hij in balbezit was, werd de Gronin ger 'getrakteerd' op een strie mend fluitconcert. Een uitvloei sel nog van het EK in 1988, toen hij na de halve-finalewinst van het Nederlands elftal in Ham burg tegen Duitsland uit balo righeid zijn achterwerk afveeg de met het shirt van Olaf Thon. Koeman was minder promi nent aanwezig dan gewoonlijk en schoof slechts sporadisch op naar het middenveld. Richard Witschge, bij afwezigheid van de licht geblesseerde Michael Laudrup weer eens negentig minuten actief, trad evenmin op de voorgrond, al viel hij ook niet uit de toon. De ex-Ajacied lijkt zich er inmiddels mee te hebben verzoend dat er bij Bar celona geen toekomst meer voor hem is.,„Zolang Koeman, Laudrup en Stoichkov hier spe len, krijg ik weinig kansen. Ja, dat is knap frustrerend, maar het is de realiteit. Als er niks veranderd moet ik uitkijken naar een nieuwe club". RpSI w tim brouwer de koning Wie kan de vrije val van Ley- thon stoppen? Rob Mudde, trai ner van de Leiderdorpse volley ballers, piekert zich al maanden het hoofd suf. Sinds de 34-jarige Leidschendammer het eerste mannenteam onder zijn hoede heeft, duikelt de eerstedivisio- nist van vorig jaar hals over kop richting derde divisie. Handha ving in de tweede divisie is acht wedstrijden voor het einde van de competitie nog altijd moge lijk, maar dan mag er niet veel meer mis gaan. „Het is mij tot nu toe vies te gengevallen", zegt Mudde, die dit seizoen na een twaalfjarig bewind van John Groen de trai ning op zich nam. „Aanvanke lijk mikte ik op de vierde plaats. Leython beschikte immers nog steeds over de kern van vorig jaar, die weliswaar te licht was voor de eerste divisie, maar een niveau lager volgens mij gemak kelijk moest kunnen meedraai- „Dat vind ik overigens nog steeds. Noem mij een ploeg uit onze divisie waarvan Leython niet kan winnen. Ook tegen DAC, waarvan wij in Alphen aan den Rijn kansloos verloren, geef ik ons zaterdag een |pns. Het is een degelijk team, maar zeker geen wonderploeg. Al moet ik zeggen dat zij het slim spelen met alle ballen op Rudolf Haits- Lukt het na zes nederlagen op rij ook niet tegen de Alphense subtopper, dan komt het degra datiespook wel akelig dichtbij Leython. Ondanks het wegval len van Robert Maassen (bles sure) en Bas Bloem (studie) weigert oud-speler Mudde in paniek te raken. „Mijn eigen positie als trainer moet je los zien van degradatie. Ik vind training geven leuk zo lang ik er de tijd voor kan vrijmaken. Maar voor de club zou degrada tie een slechte zaak zijn. Goede spelers zouden naar hoger spe lende verenigingen kunnen ver trekken. Ik verwacht veel van de jeugd van Leython, maar die is nu nog niet rijp voor de over stap naar het eerste team." Dat Leython is afgezakt naar de met Krimpen gedeelde voor laatste plaats in de tweede divi sie C, wijt Mudde in de eerste plaats aan het individuele falen van spelers. „Aan het collectief ligt het niet. De trainingsop komst is over het algemeen goed. Maar juist in wedstrijden had ik vooral van de steunende spelers meer verwacht. Wij ko men vooral tekort op het afma ken. Als dat nu eens zou lukken, dan waren we al een eind ver der. Hoewel hij mijn verwach ting nog niet heeft ingelost, ver wacht ik dat Rik Uiterwijk voor een ommekeer kan zorgen. En als er in deze ploeg één opstaat, is de zaak opgelost." Mudde mist, zoals hij het uit drukt, gif bij Leython, In het tijdperk Groen was zoiets on denkbaar. „lohnnie had een agressieve benadering. Dat sloeg over op de spelers. Ik zit heel anders in elkaar, maar was in het veld ook agressiever dan normaal. Zelfs als het 0-0 stond kon ik al met een tegenstander in de clinch liggen." „Toch ben ik er nog steeds van overtuigd dat het ook op een andere manier kan. Ik heb de zaken bewust anders aange pakt dan Groen. Ik loop niet zo achter spelers aan. vind dat ze als volwassenen hun eigen ver antwoordelijkheid moeten ken nen. Bovendien is de invloed van een coach mijns inziens marginaal. Hij moet er zijn voor de organisatie en hij kan een team vertrouwen geven, maar in het veld moeten de spelers het zelf doen." Dat Leython daarbij de steun van een trouw publiek moet ontberen, noemt Mudde lo gisch. „Daar hebben we het zelf naar gemaakt. Al verwacht ik voor het duel tegen DAC van wege het regionale aspect heel wat toeschouwers. Ik denk met genoegen terug aan de wed strijd tegen de toenmalige kop loper Ekspalvo, de laatste klin kende overwinning die ik me kan herinneren. Helaas krijgen we behalve in de slotwedstrijd tegen hekkesluiter Zovoc geen zwakke broeders meer als te genstander. Ook al dringt de tijd. toch ga ik er nog steeds van mi dut i éython bet hoofd batóen water kan houden." (SCOREBORD: zie pagina 20)

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27