Kerken: geloofsbrief over solidariteit met vrouwen '1 Kerk Samenleving Bezoek paus 'Godsgeschenk' voor machthebber Sudan 'Een pastoor in een stadsparochie is net een servicestation' DONDERDAG 11 FEBRUAR11993 UIT DE KERKBLADEN Koffie na de dood (4) De reclame-uiting 'ls er kof fie na de dood' van verzeke raar AWL zou de komende weken weieens kunnen uit groeien tot het centrale the ma in de regionale kerkbla den. Na de Lissese predikant P.J. van Midden (zie deze ru briek van-gisteren) heeft zijn Zoeterwoüdse collega J.R. IVolthaus zich vreselijk geër gerd aan deze tekst. In 'Ons blad' van de plaatselijke her vormde gemeente doopt hij zijn pen in azijn: ,,Als een uitvaart door de AWL even goed verzorgd is als deze re clametekst, dan valt het erg ste te vrezen." Koffie na de dood (5) De dominee waagt zich ver volgens aan een bespiegeling over het begrip 'uitvaart'. „Wat een verdoezelend woord is dat. Waarom niet gewoon begrafenis? Is dat te stotend voor een wervonde reclametekst? Trouwens, een nette uitvaart, wat is dat? Nette rouwcirculaires, nette- auto's en nette mannen die op tijd hun hoge hoed op- en afzetten en buiginkjes maken bij het graf. ten elektrisch muziekje van Mieke Telkamp en koffie in de aula van de begraafplaats of het cremato rium en binnen een half uur verplicht opkrassen? Men hoeft geen groot gelovige te zijn om met Paul de Leeuws satire de misselijkheid van deze smaakmakers te door zien." Koffie na de dood (6) De dood wordt volgens Wolt- haus op die manier tot een huiskamer-keutel-thema, met koffieleut en geklets in de rouwstoet over vakanties, het weer en de familieperike len. „Het is voor reclamema kers voor een 'verzorgde uit vaart' van belang de dood te ontdoen van zijn verschrik king en pijn, hem te verklei nen tot een hanteerbaar pro bleem voor specialisten die het allemaal voor ons op knappen tegen een sympa thieke vergoeding." Koffie na de dood (7) Maar daar gaat het allemaal niet om, meent de Zoeter woüdse .predikant. „Of een begrafenis goed is en met zorg geschiedt, hangt niet in de eerste'plaats af van de uit vaartverzorging van de AWI. en anderen. Het is de ge meente die vanuit het Huis der gemeente haar doden begraaft. Daar zijn ook in ge wone praktische zin de kos ter, de organist, de grafdel vers, de diakenen voor hulp, de gemeente en de predi kant, de liederen van Israël en de gezangen om te zingen aan het open graf, dwars te gen alle duisternis in. Zij leren ons om werkelijk onze doden met eerbied te begraven en dus de kist te la ten zakken en niet, zoals de 'verzorgde uitvaart' wil, bo ven aarde laten staan omdat er dan minder gehuild wordt. Wie zijn 'uitvaart' wil verzor gen, moet leven met al wie hem lief zijn, moet met hen over de laatste dingen spre ken en liederen leren zingen en leren bidden. Dat kan elke dag opnieuw en zondags te- samen met de gemeente. Dat kan geen verzekering van u overnemen! En als u toch het één en ander praktisch fi nancieel moet regelen, houdt het dan eenvoudig." Wereldraad: verkrachters bestraffen GENEVEEPD De Raad van Kerken werkt aan een geloofsbrief over soli dariteit met vrouwen. „Als deze brief door de kerken wordt geaccepteerd, verplichten zij zich ertoe hun bijdra ge te leveren aan het streven naar een menselijke kerk, waarin machtsongelijkheid tussen mannen en vrouwen is verdwenen." cumenische vrouwensynode. Ter voorbereiding van de brief, die over enkele jaren het licht zal zien, zal onder meer het werkplan van de vrouwensyno de worden besproken. Delen er van zullen mogelijk in de ge loofsbrief worden opgenomen. De vrouwensynode, die in au- Dat zei prof. dr. D. Mulder, één van de twee voorzitters van de stuurgroep oecumenisch de cennium 'Kerken solidair met vrouwen', gisteren in Utrecht bij de ontvangst van het verslag en werkplan van de tweede oe- gustus 1992 werd gehouden, had tot doel het maken van een werkplan voor de komende vijf jaar van de vrouw- en geloofbe- weging. Dit plan, dat op de laatste dag van de synode in grote lijnen werd gepresen teerd, staat nu tot in details op papier. In acht hoofdstukken worden evenzoveel 'schandelijkheden' aan de kaak gestéld, gevolgd door een hoofdstuk over de voortgang van de vrouw- en ge- loofbeweging. Elk hoofdstuk wordt afgesloten met een aantal actiepunten. „Eén schandelijk heid is niet benoemd", bena drukte voorzitster drs. Ans Brandsma van de Stichting Oe cumenische Vrouwensynode. „Het feit dat vrouwen zelf de schandelijkheden moeten be noemen en bestrijden." in drie hoofdstukken wordt ingegaan op geweld tegen vrou wen. Andere 'schandelijkheden' zijn onder meer overheersing van de witte cultuur in Neder land, onderdrukking door taal en liturgie en het ontbreken van dialoog tussen de godsdiensten en de christelijke traditie. De Wereldraad van Kerken heeft de vervolging geëist van alle mannen die zich in het vroegere Joegoslavië aan ver krachting hebben schuldig ge maakt. Voor deze 'misdaden te gen de menselijkheid' mag geen amnestie worden afgekondigd. Het moet duidelijk zijn dat ver krachtingen tijtfens een oorlog tot de oorlogsmisdaden beho ren, aldus vertegenwoordigers van de Wereldraad gisteren in Genève. KHARTOUM PPA/RTR/AFP/CIC Het bezoek dat paus Johannes Paulus II gis teren aan Sudan bracht, was voor generaal Omar Hassan al-Bashir 'een Godsge schenk'. Nu kon de paus, en met hem heel de wereld, met eigen ogen zien hoe tolerant Sudan is en hoe moslims en christenen 'in harmonie, broederschap en rust' kunnen samenleven. „Veel mensen geloven dat de paus in een val is gelopen", aldus een westerse diplo maat. Na alle berichten over schendingen van de mensenrechten en de toepassing van het islamitisch recht, krijgt de wereld opinie tijdens het pausbezoek een heel an der land voorgeschoteld. Daarmee is de weg uit het internationale isolement geopend. „Maar er zal helemaal niets veranderen. Net als voorheen zijn de imams, van wie Al- Bashir afhankelijk is, uit op een islamitisch- fundamentalistische staat en op de ge dwongen islamisering van de christenen in ons land", klaagde een christelijke intellec tueel. De paus bracht tijdens zijn slechts ne gen uur durend bezoek een boodschap van verzoening en vrede. Hij pleitte voor volle dige godsdienstvrijheid en riep op tot res pect voor de mensenrechten en bescher ming van de minderheden. Hij had zijn boodschap niet alleen in Khartoum willen uitspreken, maar ook in het door burger oorlog geteisterde zuiden van het land. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Giessendam-Neder-Har- dinxveld (toez.): P. van der Kraan te Bleskensgraaf. Aangenomen: naar Werkhoven (part time): prof.dr. W. Balke te 's-Grave- GEREFORMEERDEKERKEN Aangenomen: naar Delft (part-time, als geestelijk verzorgster voor Psychi- atrich Centrum Joris): mevr K. E. van Huisstede, kandidaat te Rotterdam. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Capelle aan den IJssel (3e pred.plaats): Jt. Jansen te AI- GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Zoetermeer: J.J. van Ec- keveld te Zeist; te Boskoop: B. van Heiden te Hardmxveld-Giessendam. DE OEPING Wat beweegt iemand om te kiezen voor een loopbaan in dienst van de kerk? Voor de kersverse pastoor van de parochie O.L.V. Geboorte in Rijpwetering en de St. Bavo- parochie in Oud Ade, de 63- jarige P.C. Snoeks, zou de centrale vraag in deze rubriek eigenlijk moeten worden gewijzigd. Wat bewoog hem aanvankelijk om niet te kiezen vooreen loopbaan in dienst van <ie kerk maar voor een baan als onderwijzer? Pas met de 'vut' in zicht pakte hij zijn afgebroken priesteropleiding weer op. In 1988 werd hij als onderwijzer-in-ruste tot priester gewijd. RUPWETERING/OUDADE» DICK VAN DER PLAS „Of je in mijn geval kunt spre ken van een late roeping? Ach, mijn broer zei laatst: je hebt al tijd vaste koers gehouden, hoe wel je af en toe wel wat hebt ge zigzagd. Dat vind ik een prima omschrijving. Ook als onderwij zer ben ik altijd nauw betrokken geweest bij het kerkewerk. Ik leidde koren, zat in het jonge renwerk, gaf catechese en deed mee in de liturgie. Als vrijgezel, die zijn vrouw en kinderen niet tekort kon doen, werd ik als een soort mobiele eenheid overal voor ingezet. Ik snap nu nog niet hoe ik het allemaal klaar speelde. Door mijn keuze voor het se minarie 'Hageveld' in Heemste de leek ik op 13-jarige leeftijd al voorbestemd te zijn om priester te worden. De opleiding begon ik in 1942, maar de oorlog trad op als spelbreker. Door de slechte kwaliteit van het voedsel begon ik te tobben met m'n ge zondheid, waardoor de school leiding het beter vond dat ik mijn studie voortzette in een deel van het land waar de om standigheden beter waren. Het werd de priesteropleiding van de Ongeschoeide Carmelieten in Geleen. Hier doorliep ik de proeftijd van vier jaar, maar vlak voor het afleggen van de gelofte wilde ik eerst wel weten waar óm ik die gelofte aflegde. Ik be sloot 'de wereld' in te gaan en werd onderwijzer. Na een spoedcursus kon ik aan de slag op een lagere school in Den Haag. Langer dan ander half jaar ben ik hier niet geble ven. Op aanraden van een vriend vertrok ik naar Nieuw- Guinea, waar ik voornamelijk als docent aan een opleidings school vopr dorpsonderwijzers heb gewerkt. Dat was een machtige tijd, waarin ik met de jongens de bush introk, op toer- nee langs de kampongs. Na drie jaar vond Sukarno echter dat we niet langer konden blijven en keerde ik terug naar Nederland. Heel kort voegde ik me weer bij de Carmelieten, maar hun voornemen om me een oplei ding tot leraar latijn te laten vol gen, beviel me niet. Ik ging te rug naar het onderwijs; eerst een tijdje in Eersel en later in Oudewater, waar een andere vriend van mij schoolhoofd was. Hier ben ik twintig jaar, tot aan mijn vut, gebleven. Toen het eind van mijn on derwijsloopbaan in zicht kwam, heb ik vier jaar meegedaan aan de opleiding vóór diakens op Dynselburg, in Zeist. Bisschop Bar wijdde me in 1987 tot di aken en als zodanig heb ik ook een tijdje in de St. Jozefparochie in Gouda gewerkt. In augustus 1988 ging ik als onderwijzer in de vut en nog geen maand later werd ik tot priester gewijd. Na een korte periode als kapelaan in Naaldwijk kwam ik voor en kele jaren terecht bij de St. An- toniusparochie aan de Leyweg in Den Haag. Een voor deze en nog drie andere parochies ge plande reorganisatie wilde ik echter op mijn leeftijd niet meer meemaken. De mogelijkheid om naar Rijpwetering en Oud Ade te ver trekken, heb ik met beide han den aangegrepen. In Den Haag voelde ik me vooral een service station in een typische stadspa rochie, met tal van hobbyclubs als 'heilige eilandjes'. Het was niet echt een gemeenschap van gelovigen, zoals ik die hier wel heb aangetroffen. In de periode van acht maanden dat men hier zonder eigen pastor zat, is een groot aantal bestuurlijke- en fi nanciële taken door de gemeen schap overgenomen. Dat wil ik ook zo houden. Ik teken meer voor de pastorale kant en de ca techese. Voor het bisdom ben ik een goedkope kracht. Als onderwijs- vutter ben ik voor mijn inko men volledig afhankelijk van het ABP. Dan krijg ik nog meer ook dan wanneer ik een pries ter-salaris zou opstrijken. Dat heb ik ook tegen het bisdom ge zegd: als jullie meer jonge men sen als priester willen, moet je ze niet afschepen met een fooi. De parochies die ik nu heb zou ik willen omschrijven als 'fijn traditioneel', maar toch met een aansluiting bij de te genwoordige tijd. Dat vind ik belangrijk, vooral om de jonge ren bij de kerk te betrekken. Als onderwijzer heb ik veel ervaring in het omgaan met de jeugd. Ik schakel ze het liefst bij allerlei activiteiten in. Muziek heeft daarbij voor mij altijd een hele belangrijke plaats ingenomen. Ik speel zelf onder meer gitaar, basgitaar, banjo, mandoline, vijf soorten blokfiuit en keyboard. Ook als dirigent kan ik aardig uit de voeten. Waar ik ook werkte, altijd heb ik koren, combo's en studiegroep jes om me heen verzameld. Ik heb begrepen dat ze hier ook een blokfluitclub hebben. Daar ga ik binnenkort eens contact mee opnemen. En als er bij het jongerenkoor gegadigden zijn voor gitaarles, kunnen ze ook bij me terecht." door Jan Kruis COLOFON DIRECTIE J. de Vries, G P Arnold (ad/); HOOFDREDACTIE Jan-Gec-rt Maioor, Fra Nypels, Henk van der Post (ad/) HOOFDKANTOOR Witte Singel 1,2311 BG Leiden, ten-tor,,! D/l-ibMOO REGIOKANTOREN Kanaalslraat 26a Lisse Tel 02521 19353, Fax: 02521-19610. POSTADRESSEN Postbus 54,2300 AB Leiden. TELEFAX Leiden advertenties 071-143480. Leiden tam. berichten071-161385. Leiden redactie 071-161488. ADVERTENTIES Telefoon "o 7 M 61400 UU' RUBRIEKSADVERTENTIES ma-vri). van 8 30-17.00 uur: (Sleutelties) Telefoon 071 14 ABONNEMENTEN Tel 07L128030bi|vooruitt HET WEER ROB GROENLAND 'Weer op slot' Een vaak gemaakte opmerking in de afgelopen dagen was: 'weer op slot', hetgeen de hardnekkigheid van het Europese weerbeeld weer spiegelde en nog steeds weerspie gelt. Als een groot hogedrukgebied eenmaal is volgestroomd met voch tige lucht, dan is daar heel weinig verandering in te brengen. De zon- loze periode in Nederland heeft gisteren op sommige plaatsen zelfs als lengte 14 dagen gekregen. In Noord-Brabant werd deze zonloze periode letterlijk door de zon door broken. Door subtiele processen boven het heuvellandschap van Duitsland, wist een opklarings- strook vanuit het oosten Nederland in te prikken. Op een grote over zichtsfoto van Europa was deze op- klaringsstrook boven Zuid-Neder land zelfs een uitzondering te noe men. Vrijwel overal in Europa weer kaatste een wit wolkendeken het zonlicht terug naar de diverse sa tellieten, die rondom de aarde cir kelen, Ook goed was de zeer hard nekkige mist in het noorden van Italië te zien, wat al heel wat ver keersslachtoffers heeft gekost. De Po-vlakte is zelfs één van de be ruchtste gebieden van Europa als het om mist gaat. Dagenlang kan er daar een extreem dikke mist hangen, die vaak tegen dé zonnige besneeuwde bergen aanleunt. In feite is de Po-vlakte een dal waarin alle koude lucht zich verzamelt, en waarin mist en lage temperaturen de boventoon voeren. De wintersporters in de Alpen kun nen in deze periode prima buin worden. De hogere pistes worden door een stalende zon beschenen in een droge luchtsoort. Ondanks dat de luchttemperatuur overdag tdt boven het vriespunt uitstijgt, blijven door de droge lucht de sneeuwconditiesvrij goed. De komende dagen schuift de gor del van hogedruk iets meer door naar Oost-Europa, waardoor boven onze omgeving de zuidoostelijke stroming langzaam iets in kracht kan toenemen. Toch betekent dit geen overgang naar zonnig weer, want de luchtlagen blijven 'op slot' zitten. De hardnekkige stratuslaag reikt van tijd tot tijd tot bijna aan het aardoppervlak, en als u goed op hoge gebouwen let, dan verdwij nen soms de toppen in de wolken laag. De toppen van de wolkenkrab bers in New-York steken soms de- hele dagen boven deze stratuslaag uit en zinderen in een kraakheldere lucht met felle zonneschijn. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met vrijdag. Zuid-Noorwegen: Vandaag wolkenvelden, plaatselijk mist en droog de westkust bewolking en mogelijk wat regen. Maxi ma ongeveer 4 graden, "s nachts lichte vorst. Zuid-Zweden: Wolkenvelden en plaatse lijk mist. Vrijwel overal droog. Maxima ongeveer 4 graden, 's Nachts meest lichte vorst. Denemarken: In.het algemeen veel be wolking, kans op mist en vrijwel overal droog. Maxi ma ongeveer 4 graden. Britse Eilanden: Bewolkt, plaatselijk mot regen en' kans op mist. Maxima ongeveer 7 gra den. België en Luxemburg: Veel bewolking 'en plaatselijk i motregen. Middagtemperatuur Weersvooruitzicht Neerslagkans Minimumtemp. graden in Vlaanderen tot plus 2 graden Gemiddeld over Nederland in Luxemburg. Duitsland: Bewolkt en in het Duitse laagland nu dan wat motregen. Plaatselijk mist. In heuvels en bergen perioden met zon. Maxima tussen de 6 en 9 graden, in hardnekkige mist lager-, 's nachts lichte Madeira: Perioden met zon en vooral morgen kans op een regen- of onweersbui. Maxima 'ongeveer 19 graden. Canarische Eilanden: Aan de noordzijde enkele wolkenvelden maar droog. Op de zuidelijke stranden ongeveer 20 graden. Marokkaanse westkust: In het noorden kans op een regen- of on weersbui. In het zuiden vrij zonnig en droog. Maxima 19 tot 22 graden. Tunesische kust: Wolkenvelden, af en toe zon en vooral in het noorden kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur van 18 graden rönd Tunis tot 22 in Sousse. Frankrijk: Vooral in het noorden op veel plaatsen mist of laaghangende bewolking. Overi gens veranderlijk bewolkt en in het zui den vandaag nog kans op een regen-of onweersbui. Maxima in het noorden 3 tot 7 graden, van de Dordogne tot de C6- te d'Azur 11 tot 15 graden, aan de voet van de'Pyreneeën door föhn iets hoger. Corsica en Sardinië: Wisselend bewolkt en vandaag nog kans op een regen- of onweersbui. Vanaf mor gen meer zon, Maxima rond 15 graden. Op veel plaatsen bewolkt en een enkele regen- of onweersbui. In de Pyreneeën sneeuw. Maximumtemperatuur in het binnenland, aan de oostelijke Costa's en langs de Atlantische kust tussen de 9 en 14 graden, aan de zuidelijke Costa's 16 tot 18 graden. Wisselvallig weer en vooral op vandaag van tijd tot tijd een regen- of onweers bui. Middagtemperatuur 14 tot 16 gra- Zwitserland en Oostenrijk: In het hele Alpengebied droog en i/i de bergen veel zon. In de dalen mist of laaghangende wolken en maximumtem peraturen rond het vriespunt. Tempera tuur op 2000 meter van circa plus 4 graden in Zwitserland tot iets boven nul in Oostenrijk. Hongarije, Tsjechië en Slowakije: Rustig weer met flinke périoden met VRIJOAG 12 FEBRUAR11993 Zon- en maanstanden Zon op 7,59 zon onder 17.44 Maan op 00.28 maan onder09.51 Waterstanden Katwijk Hoogwater 6.52en 19.14 Laag water 2.26 en 14.56 Weerrapporten 11 feb 7 uur: In c ergen tot matige vorst, tem peraturen m de middag op de meeste plaatsen iets boven nul graden, Polen: Bewolkt en op veel plaatsen mist of mot regen. In het zuiden de meeste kans op zon, In de nacht lichte vorst, Maxima iets boven 0 graden. Italië: Vandaag in het zuiden en ook langs de gehele westkust wolkenvelden en moge lijk een regen- of onweersbui. Overigens perioden met zon. In de Povlakte plaat selijk mist, Maxima 10 tot 15 graden, in de Povlakte tijdens hardnekkige mist circa 5 graden. 8uenósAires onbew. Casablanca hail bew. Johannesburg met ontv. HEINZ IK BEMK/JK/HUKAN !K AlLES DOEM WAAK IKMAARZIMINHEBl.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14