Jeltsin onderneemt verzoeningspoging Corruptie bereikt top Italiaanse regeringspartij Buitenland Britse koningin sleept roddelblad voor rechter Japanse top-econoom Sabuko Okita overleden Seropositieven mogen voortaan VS weer in Protest Franse spoorwegbeamten Archeologen vinden 'bieb' Iwan de Verschrikkelijke Mitterrand op bezoek WOENSDAG 10 FEBRUAR11993155 AFP Agf nee France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau Acht doden bij helikopterongelukken abidjan Bij ongelukken met Franse en Spaanse helikopters in Ivoorkust en Spanje zijn gisteren acht mensen omgekomen. Een Franse militaire helikopter verongelukte bij Dabakala, in het noorden van Ivoorkust. Alle vijf inzittenden kwamen om het le ven. Bij de luchthaven van Sevilla, in Zuid-Spanje, stortte een helikopter van de Guardia Civil neer. Daarbij vielen drie doden. Ophalers vermalen in vuilniswagen Tokyo. Twee Japanse vuilnismannen zijn gisteren om het leven gekomen bij het lossen van hun vuilniswagen. Volgens de politie werden de mannen vermoedelijk bij een controle van het losme- chanisme gegrepen door de roterende rollen waarmee het vuil wordt vermalen. Oslo stuurt Albanezen terug naar Kosovo Oslo. Noorwegen wil ongeveer 1.200 vluchtelingen van etni sche Albanese oorsprong terugsturen naar de Servische provin cie Kosovo. De asielaanvragen van de 1.200 zijn afgewezen on danks protesten van humanitaire groeperingen. Italië wil bij mist wegen sluiten turun» De Italiaanse regering overweegt snelwegen in het noor den van het land wegens al dagen aanhoudende dichte mist te sluiten. Gisteren deed zich een ernstige kettingbotsing voor op de autoweg van Turijn naar Milaan. Daarbij kwamen zeker acht mensen om. Een dag eerder vielen ten zuiden van Milaan bij een kettingbotsing in dichte mist vijf doden. Gratis AIDS-test op Valentijnsdag Tokyo. Japanse paren kunnen zich ter gelegenheid van Valen tijnsdag (14 februari) gratis laten onderzoeken op AIDS. De ac tie, bedacht door de autoriteiten van het ten noorden van Tokyo gelegen Saitama, is bedoeld om vooral bij jongeren meer aan dacht te vestigen op de ziekte. Heel Japan telt officieel 543 AIDS- patiënten en 2.551 seropositieven. Doden bij overstromingen in Iran athene In het oosten en zuidoosten van Iran zijn zeker 230 mensen omgekomen bij overstromingen, veroorzaakt door zwa re regenval. Het water sloeg huizen weg en vernielde elektrici teitsleidingen. De meeste doden vielen in Bandar Abbas, een ha venstad aan de Straat van Hormuz. Duitsland handhaaft dienstplicht Bonn. De Duitse regering heeft gisteren besloten de militaire dienstplicht te handhaven ondanks de sterke inkrimping van de strijdkrachten. Dat heeft regeringswoordvoerder Vogel gisteren verklaard. De drie coalitiepartijen CDU, CSU en FDP hebben de fensieminister Rühe opdracht gegeven de komende maanden een plan op te stellen voor de toekomstige structuur van het Duitse leger. De bedoeling is om de mankracht thans 430.000 man in 1995 terug te brengen naar 300.700 militairen. Haïti laat waarnemers toe port-au-prince De door militairen gesteunde regering van Haïti heeft besloten internationale waarnemers toe te laten die toe zicht moeten houden op naleving van de mensenrechten. Vori ge week had de Haïtiaanse regering de komst van 500 burger- waarnemers nog afgewezen. LONDEN Rtr/AFP De Britse vorstin Elizabeth II zal via haar advocaat een aanklacht indienen tegen het meestverkochte Britse roddelblad The Sun. Het blad had het embargo op de kersttoespraak van de koningin geschonden. In die toespraak zei de Britse vorstin onder meer dat 1992 voor de.koninklijke familie een heel moeilijk jaar was geweest. Het sensatieblad liet de kans om een rechtzaak te ontlopen lig gen, door te weigeren binnen een week haar fout te erkennen en schadevergoeding en rente te betalen. Het is de vierde maal dat Buckingham Palace met The Sun de juridische degens kruist. De koningin won de drie vorige zaken. De krant zei gisteren zich 'zo nodig met alle middelen' te zullen verdedigen tegen de 'ongeloof lijke' reactie van de koningin. Volgens het blad was de voortijdige publikatie slechts een 'goede ouderwetse primeur'. Sabuko Okita is gisteren in Tokyo op 78-jarige leeftijd over leden aan de gevolgen van een hartaanval. Okita wordt alge meen beschouwd als de man achter het Japanse 'Wirtschafts- wunder'. Na de Tweede Wereld oorlog was hij als topambtenaar en minister verantwoordelijk voor de opmars van Japan tot de tweede industriële mogend heid na de Verenigde Staten. Zowel politici als industriëlen betreuren het overlijden van Okita, die van 1979 tot 1980 mi nister van buitenlandse zaken was. Okita stippelde tussen 1948 en 1963 als topambtenaar van het ministerie voor econo mische planning de marsroute uit die moest leiden tot de eco nomische herrijzenis van Japan. Hij had voorts zitting in talrijke internationale economische overleg- en adviesorganen. VS-troepen mogelijk naar Bosnië WASHINGTON ap De Amerikaanse president Gin ton is bereid troepen te sturen naar Bosnië-Hercegovina om er een vredesregeling af te dwin gen die aanvaardbaar is voor al le partijen. De Amerikaanse troepen zouden onder de vlag van de Verenigde Naties of de NAVO moeten opereren. Dal hebben vooraanstaande rege ringsfunctionarissen gisteren gezegd. Het Witte Huis heeft de berichten vanmorgen bevestigd Minister Christopher (buiten landse zaken) zal vandaag of morgen een vredesinitiatief aankondigen dat diplomatieke, militaire, economische en hu manitaire componenten heeft „Het is een initiatief van de pre sident om de VS direct en agres sief te betrekken in pogingen vrede te bewerkstelligen", aldus een regeringsfunctionaris. Het nieuwe Amerikaanse be leid wijkt af van dat van de vori ge regering onder president Bush en van het standpunt dat Clinton als presidentskandidaat innam. Clinton heeft er steeds op aangedrongen dat de nadruk bij de vredesbesprekingen moet liggen op diplomatie, in plaats van op het gebruik van geweld. De functionarissen gaven geen schatting van de omvang van de Amerikaanse troepen macht. Het televisiestation ABC meldde gisteravond dat de rege ring overweegt 15.000 man in te zetten. Christopher zal verder een speciale Amerikaanse afgezant aanstellen die zich samen met de Joegoslavië-bemiddelaars Vance en Owen zal inzetten voor een vredesregeling. ABC meldde voorts dat Was hington wil dat de Veiligheids raad van de VN een nieuwe resolutie aanneemt waarin de VN-vredesmacht in het voor malige Joegoslavië grotere be voegdheden krijgt om te reage ren op eventuele aanvallen. Het zou dan onder meer gaan om het uitschakelen van artillerie stellingen. Bonn op de bres voor goedkope 'dollarbananen' BRUSSEL »ALY KNOL CORRESPONDENT Duitsland heeft gisteren ge dreigd zonodig naar het Eu ropese Hof van Justitie te stap pen uit onvrede over de specia le hogere heffing op goedkope bananen uit Midden- en Zuid Amerika, de zogenaamde 'doll arbananen'. Nederland heeft ook twijfels over de nieuwe ba nanenregeling. Al maanden woedt in de Eu ropese Gemeenschap een hevi j»e strijd om wat in Brussel het bananen-regime' heet. Ver schillende EG-lidstaten willen dat de bananen uit hun vroege re kolonies in Afrika, het Caribi sche gebied en uit landen rond de Pacific (de zogenoemde ACP-landen) vrij mogen wor den ingevoerd. Volgens andere landen kan de 'Europese ba naan' niet zonder bescherming* Duitsland, de grootste bana nenconsument van Europa, be .taalt geen invoerheffing op doll arbananen. Het land is fel tegen die heffing en de extra steun aan de bananen uit de ACP-Ian den en Europa. Ook minister Bukman van landbouw noemt de combinatie van die regelin gen 'zo protectionistisch als de pest'. Alternatieven ziet hij ech ter niet. In de hele EG worden de dollarbananen een stuk duurder. Hanoi De Franse president Mitterrand wordt voor de Van Mien-tem- pel in de Vietnamese hoofdstad Hanoi verwelkomd door hoge functio narissen. Hij heeft Hanoi verdubbeling van de hulp beloofd, maar aan gedrongen op meer aandacht voor de mensenrechten. Mitterrand heeft de Verenigde Staten vandaag opgeroepen het economische embargo tegen Vietnam op te heffen. foto »ap» jeff widener Russische president bereid tot venroegde verkiezingen De grote kemphanen in de Russische politiek, president Boris Jeltsin en parlementsvoorzitter Roeslan Chasboela- tov, zullen morgen in het Kremlin proberen vrede te slui ten. De president van het Constitutionele Hof, Valeri Zor- kin, zal als 'scheidsrechter' aanwezig zijn. Jeltsins woord voerder Kostikov maakte dit vanmorgen bekend. correspondent Gisteren liet Jeltsin weten dat hij bereid is verkiezingen voor parlement en president met een jaar te vervroegen en het voor april vastgestelde referendum over de grondwet af te blazen. Jeltsins voorwaarde was dat hij het met Chasboelatov eens zou worden over een werkbare machtsdeling tussen president, regeringen parlement. Chasboelatov heeft zich sterk tegen het referendum verzet. Vice-president Roetskoi en een groot aantal gematigde Jeltsin- aanhangers zien ook weinig in het referendum. Gevreesd wordt dat het de tegenstellingen in de Russische politiek alleen maar zal vergroten. Gisteren kreeg Jeltsin een voorproefje, toen de leiders van Ruslands twintig autonome republieken zich tijdens een bijeenkomst in het Kremlin in meerderheid te gen het referendum uitspraken. Vorige week nog beschreef Chasboelatov Jeltsin als een 'fa lende president'. Nu wil Jeltsin als blijk van verzoening met Chasboelatov en Zorkin voor de TV-camera's verschijnen om het volk uit te leggen dat er geen tegenstellingen meer be staan tussen uitvoerende en wetgevende macht. Het plan om het referendum te houden was een gevolg van de crisis die vorig jaar december uitbrak tussen Jeltsin en het Congres van Volksafgevaardig den over de benoeming van de radicale hervormer Jegor Gaidar als premier. Jeltsin riep toen dat het Russische volk gevraagd moest worden wie het vertrou wen wilde schenken, president of parlement. Onder leiding van opperrech ter Zorkin werd een compromis bereikt. Viktor Tsjemomirdin werd premier en afgesproken werd om tot april niet meer te tomen aan de bevoegdheden van president en parlement. Chasboelatov doorbrak de af spraken met felle aanvallen op Jeltsin en de regering en dreigde dat het parlement bij het refe rendum het Russische volk zou vragen om al volgend voorjaar een nieuwe president en parle ment te kiezen. Jeltsins referen dum-aanpak werd in feite slechts gesteund door de min derheid van raditale democra ten in het parlement. X°en gis teren ook de Raad van Repu blieksleiders de referendum plannen niet steunde, besloot Jeltsin tot het 'verzoeningsof fensief. 'Aborigines zijn slachtoffer van klassejustitie' den haag anp Aborigines, de oorspronkelijke bewoners van Australië, zijn het slachtoffer van klassejustitie. Dat verklaart de internationale mensenrechtenorganisatie Am nesty International in een rap port dat vandaag is gepubli ceerd. De Aborigines worden volgens Amnesty vaker veroor deeld en onder slechtere om standigheden gevangen gehou den dan de rest van de bevol- king. Uit officiële statistieken blijkt dat een Aborigine 27 keer zo veel kans heeft door de politie te worden opgepakt als een blanke Australiër en vervolgens onder 'aan mishandeling gelijk staande' omstandigheden wordt vastgehouden. Amnesty maakt ook gewag van buiten sporige aanwezigheid %van de politie in gebieden waar Abori gines wonen. Agenten zouden Aborigines uitschelden in de hoop dat zij terugschelden zo dat ze kunnen worden gearres teerd. 'Vrijgevige dokte voor reis Chirac' PARUS AFP De Franse ex-premier Jacques Chirac, leider van de rechtse oppositie en burgemeester van Parijs, heeft rond de jaarwisse ling samen met zijn echtgenote zijn vakantie doorgebracht in het oliestaatje Oman op kosten van een 'anonieme vrijgevige' persoon. Dit schrijft het satiri sche weekblad Le Canard En- chainé vandaag. Naar schatting kostte de reis, inclusief vervoer met luxueus ingericht privé-vliegtuig en het hotelverblijf, zo'n 200.000 gul den. Chirac zou zelf de hotel kosten van ongeveer 35.000 gul den hebben betaald. De vlieg reis, rond de 165.000 gulden, zou zijn bekostigd door 'een derde persoon wiens naam de burgemeester van Parijs niet wenst te onthullen'. Clinton snijdt in staf Witte Huis De Amerikaanse president Bill Clinton heeft besloten het al zes jaar geldende inreisver- bod voor mensen die met het AIDS-virus zijn besmet seropositieven op te hef fen. Als het verbod eenmaal formeel is op geheven, kunnen alleen mensen met open TBC niet in de VS worden toegelaten. Clin ton lanceerde verder stevige bezuinigings voorstellen voor de staf van het Witte huis en verschillende ministeries. Clinton wil per 1 oktober, het begin van het nieuwe fiscale jaar, de staf van het Witte Huis met 25 procent, oftewel 350 banen, verminderen tot 1044 mensen. Ook de sala rissen van top-werknemers in het Witte Huis zullen worden verlaagd. In totaal moe ten de bezuinigingen 10 miljoen dollar (18,5 miljoen gulden) opbrengen. Minister van defensie Les Aspin heeft in middels van de militaire top een bezuini gingsplan voorgelegd gekregen. Zo zou het vliegdekschip Forrestal aan de ketting wor den gelegd, kunnen twee divisies versneld worden afgeschaft en kunnen minder F-16 straaljagers worden gekocht. Ook op het Strategisch Defensie Initiatief (SDI), ook be kend onder de naam Starwars, moet wor den beknibbeld. SDI moet een aantal in de ruimte geplaatste systemen inleveren ten gunste van op de grond geplaatste anti-ra ketsystemen. De bewindsman had een week geleden de defensietop gevraagd om plannen waarin nog eens 10,8 miljard dollar (20 miljard gulden) wordt bezuinigd boven de bezuiniging van 267,8 miljard dollar (495 miljard gulden) die president Bush al in de begroting had opgevoerd. parus» Passagiers doden de tijd in de deuropening van een trein in een Parijs' station. Medewerkers van de Franse spoorwegen hielden de treinen gisteren tegen uit protest tegen de veroordeling van een collega. De machinist werd schuldig bevonden aan 'doodslag' na een ernstig treinongeval vier jaar geleden. foto reuter charles platiau Man verkiest al 30 jaar cel boven echtscheiding De 80-jarige Israëliër Yahiya Avraham, die al meer dan 30 jaar in de gevangenis zit omdat hij zijn vrouw Ora een echt scheiding weigert, houdt voet bij stuk. „Ik kan het niet. Ga weg", zei Avraham tegen zeven rabbijnen die gisteren twee uur lang op hem inpraatten. Zelfs hun aanbod van vrijheid, een luxe woning en religieuze zegen konden de man niet ver murwen. Ora Avraham (64) vroeg na 12 jaar huwelijk echtscheiding aan omdat haar man zich 'weerzinwekkend' gedroeg en haar 'behandelde als een sla vin'. Het paar trouwde toen zij 12 en hij 28 jaar oud was. Vol gens Ora was haar man kwaad dat zij hem wel twee dochters maar geen zoon schonk. CORRESPONDENT Het corruptie- en smeergeldschandaal heeft nu ook de top van de 'eeuwige' re geringspartij van Italië, de christende mocratische DC, bereikt. Ex-secretaris Arnaldo Forlani zou samen met de so cialistische leider Craxi een akkoord hebben gesloten voor de verdeling van de 'tangenti', de penningen. Forlani en Craxi zouden allebei een afge vaardigde hebben benoemd die voor de eigen partij het smeergeld inde onder het mom van een meer jarenplan voor het verwaarloosde Italiaanse milieu. For lani heeft gisteravond alle beshculdigin- gen ontkend. Dat de partijen ook zonder tussenperso nen opereerden, bewijst de verklaring van Ligresti, een van Italië's grootste bouwondernemers. De 'koning van de bakstenen', die vanwege zijn financiële steun aan de socialistische PSI enkele maanden in de door hemzelf gebouwde gevangenis in Milaan heeft doorge bracht, vertelde gisteren aan de rechters in Venetië miljoenen smeergeld direct te hebben overgemaakt op de rekeningen van de PSI en de DC in Rome. In Venetië staan 27 personen terecht die bij de aan leg van een verkeersknooppunt steek penningen hebben uitgedeeld en aange nomen. Het onderzoek naar corruptie is in een stroomversnelling gekomen. Terwijl in Milaan de eerste processen werden afge rond (drie socialisten kregen gevangenis straffen variërend van vier tot acht jaar), stelden de Milanese rechters twee parle mentariërs van de republikeinse (oppo sitiepartij en de christen-democraat Vit- torio Sbardella in staat van beschuldi ging. De laatste,bijgenaamd 'De Haai', is lid van de directie van de DC. De eige naar van voetbalclub AS Roma, tot vorig jaar de trouwe 'luitenant' van ex-premier Andreotti, heeft smeergeld aangenomen voor de bouw van de metro. In Milaan vyordt met spanning gewacht op de bekentenissen van kroongetuige Silvano Larini. Dezè intieme vriend van Craxi, die na maanden op een tropisch eiland te hebben nagedacht zich zon dagavond bij de Frans-Italiaanse grens meldde, is gisteren opnieuw tien uur lang verhoord. Volgens de eerste berich ten werkt hij volop mee met justitie en zou hij onder meer hebben toegegeven dat de geheime Zwitserse bankrekening 'Protectie' op zijn naam staat. Deze rekening verbindt het smeer- geldonderzoek in Milaan met een van de grootste schandalen uit de Italiaanse ge schiedenis: het frauduleuze bankroet van de Banco Ambrosiano. De toenmali ge directeur, Roberto Calvi, maakte voor dat, hij zijn zelfmoord pleegde, er zeven miljoen dollar op over. De storting was bestemd voor Craxi, maar ook de naam Martelli, momenteel minister van justitie en de belnagrijkste tegenstrever van Craxi, kwam voor in de gevonden docu- Larini's getuigenissen kunnen Martelli in moeilijkheden brengen en ook een beslissende invloed hebben op de opvolging van Craxi, waarover vrijdag een besluit moet worden genomen. Terwijl het Italiaanse politieke systeem als een kaartenhuis in elkaar valt, pro beert president Scalfaro te redden wat er te redden valt. Tegen een groep Romein se scholieren zei Scalfaro gisteren dat Italië niet alleen corruptie en smeergeld is. Hij pleitte voor een gezamelijke in spanning om het land op het goede spoor te zetten. De voorzitter van de Italiaanse Tweede Kamer, Giorgio Napolitano. poogde tij dens zijn bezoek aan Londen ook het nodige goodwill te kweken. „Italië maakt een van de ernstigste crises mee uit zijn geschiedenis, maar het parlement werkt met energie aan een oplossing aldus de kamervoorzitter. Hij vergat daarbij te vermelden dat een groot deel van dat parlement ook terecht moet staan we gens corruptie. MOSKOU Rtr Russische archeologen hebben waarschijnlijk de bibliotheek en schatten gevonden van tsaar Iwan de Verschrikkelijke, die leefde in de 16e eeuw. De ar cheoloog Iwan Koltsov zegt dat hij 'kunstvoorwerpen van on schatbare waarde' heeft gevon den in een labyrinth van tun nels en onderaardse kamers ge legen op de plek waar ooit het paleis van Iwan stond. Het complex een soort onder aardse stad ligt onder een klooster vlakbij de stad Aleks- androv ten noorden van Mos kou. Koltsov zegt gesproken te hebben met een oude vrouw, de laatste curator van het klooster voordat het in 1917 werd geslo ten door de bolsjewieken, die zich de kamers met boeken kon herinneren. Ook zag hij in Alek- sandrov kinderen met gouden voorwerpen spelen die ze had den gevonden in ondergrondse tunnels, die door landverschui vingen tevoorschijn waren ge komen en die door de lokale be volking werden gebruikt om vuilnis in de storten. Iwan de Verschrikkelijke was een tiran die wordt beschouwd als de grondlegger van de mo derne Russische staat Hij on derwierp het uitgebreide gebied aan het Kremlin tijdens een reeks genadeloze veroverings oorlogen. Veel wetenschappers gingen er voor de vondst vanuit dat iwan de boeken had vemie tigd. „Nu kunnen wij zonder enige twijfel stellen dat wij de bibliotheek van Iwan hebben f;evonden. Boeken die voor het aatst zijn gezien door tijdgeno ten van de bloeddorstige tsaar", aldus Koltsov.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7