Zelfstandig ABP begint met miljardentekort Binnenland Rente-inkomsten stichtingen geheim Vleesfraudeurs ondanks betalen borgsom weer vast Verbouwing Circustheater Bedrijven maken minder gebruik van bonusregeling dan verwacht Turkse HL Vrije tijd vergroot problemen in spits commissie op bezoek 'Kleiner DAF in toekomst niet meer zelfstandig' Protesten tegen octrooi op 'kankermuis' fl/OENSDAG 10 FEBRUAR11993 Dringend advies: Kippen laten inenten den haag» Mensen die voor hun hobby pluimvee houden, moe ten hun dieren laten inenten tegen de pseudo-vogelpest. Daar toe hebben de regionale gezondheidsdiensten voor dieren opge roepen. De laatste tijd is diverse malen pseudo-vogelpest gecon stateerd bij sier- en hobbypluimvee. De besmettelijke virusziek te waart sinds augustus 1992 in Nederland rond en heeft al enor me schade aangericht op professionele pluimveebedrijven. Zes jaar voor poging tot moord Maastricht» De rechtbank in Maastricht heeft gisteren een 23- jarige man uit Geleen veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf vbor poging tot moord. De man schoot in augustus een 19-jarige man uit Maastricht neer. Het slachtoffer raakte daarbij zwaar ge wond. Officier van justitie mr. P. van Hilten had vier jaar geëist. Volgens hem ging het om een wraakactie. De 23-jarige zou op een discoboot in Maastricht ruzie hebben gekregen met het late re slachtoffer en daarbij zijn gestoken. Hij zou vervolgens uit wraak de 19-jarige hebben neergeschoten. Tijdens de rechtzaak is niet duidelijk geworden of de verdachte inderdaad is gesto ken. Renovatieprijs voor KLM-kantoor utrecht» Tijdens de Bouwbeurs in Utrecht is gisteren de natio nale renovatieprijs uitgereikt. De prijs ging dit jaar voor het eerst naar drie, in plaats van twee projecten. Het hoofdkantoor van de KLM in Amstelveen, de Welschen-woningen in Rotterdam-Over- schie en het voormalige Burgerziekenhuis in Amsterdam-oost kregen een prijs. De onderscheiding is in 1986 ingesteld door 1 loechst Holland en wordt eens in de twee jaar toegekend. Campagne: Meer vrouwen in politiek den haag Er moeten meer vrouwen in de politiek. Dat is het doel van de landelijke campagne '1994: Vrouwen kiezen in de politiek', die vrijdag in Den Haag begint. Het initiatief is geno men door politieke vrouwenorganisaties, de emancipatiebu reaus en de Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen. Volgend jaar worden de landelijke en gemeenteraadsverkiezin gen gehouden. In dat jaar bestaat ook het vrouwenkiesrecht 75 jaar. De gemeenteraden bestaan voor 22 procent, de Tweede Ka mer voor 25 en het Europees Parlement voor 28 procent uit Banken hoeven de belasting dienst voorlopig niet te melden hoeveel rente stichtingen over hun kapitaal ontvangen. Dat is gisteren afgesproken in een overleg tussen bankpersoneel en ambtenaren van het ministe rie van financiën. Er wordt na melijk eerst gekeken hoeveel geld de maatregel de schatkist oplevert. Minister Kok van financiën heeft vorig jaar tijdens de be grotingsbehandeling gezegd dat banken de rente van niet-na- tuurlijke personen, zoals stich tingen, in het vervolg aan de be lasting moesten doorgeven. Van dat voornemen komt in ieder geval dit jaar niets terecht. joen gulden aan invoerrechten en EG-heffingen ontdokei De winst die de boeren maakten, zou een veelvoud van dat be drag zijn. De veehandelaren kochten in Polen koeien voor een paar tientjes per stuk. De dieren wer den vervolgens zogenaamd via EG-landen geëxporteerd naar Tunesië of Algerije, kregen een vals document en vals oormerk en werden vervolgens als Duitse runderen verkocht voor dui zend tot twaalfhonderd gulden per stuk. In de fraudezaak zijn al eerder twee broers uit Reek veroor deeld tot 4,5 jaar celstraf en een boete van 3,2 miljoen gulden. De veehandelaren uit Putten en Maasbracht zijn door de rechter veroordeeld tot drie jaar cel straf. Een 42-jarige veeboer uit Putten en zijn 28-jarige compagnon uit Maasbracht zijn gisteren door de procureur generaal van het hooggerechtshof in Den Bosch opnieuw vastgezet voor hun aandeel in een omvangrijke fraudezaak met Poolse koeien. De twee zijn enige tijd geleden vrijgelaten toen ze ieder een borgsom van honderdduizend gulden betaalden. De beslissing is door de procureur generaal genomen omdat hij er zeker wil zijn dat zij op 19 maart aanwe zig zullen zijn bij de behande ling van hun hoger beroep. Het tweetal zat in een bende vleesfraudeurs die op groot schalige wijze met de export van runderen rommelde. In de zaak is voor ten minste 6,4 mil- schevenincenDe verbouwing en uitbreiding pende produkties van televisie-en theaterpro- moet deze zomer klaar zijn. van het Scheveningse Circustheater is in volle ducent Joop van den Ende te kunnen herber- foto dijkstra bvfred steenman gang. Het pand wordt aangepast om langlo- gen. De verbouwing kost 22 miljoen gulden en Geen claims van 800, maar slechts 40 miljoen Dales en bonden tekenen vandaag convenant over privatisering Minister Dales van binnenlandse zaken en de vier cen trales van overheidspersoneel tekenen vandaag in Den Haag een convenant over de privatisering van het amb- tenarenpensioenfonds ABP in 1996. Het zelfstandige ABP gaat met een tekort van vele miljarden van start. den haag «anp 'Bedrijven maken veel minder gebruik van de bonusregeling die is bedoeld om meer arbeids ongeschikten aan het werk te krijgen dan was voorzien. Ver wacht werd dat de werkgevers na een jaar 800 miljoen gulden aan bonussen zouden claimen. Uit een onderzoek van de chrisx telijke werkgeversvereniging NCW blijkt dat dat bedrag op slechts 40 miljoen zal uitkomen. Het NCW deed onderzoek bij zeventien van de negentien be drijfsverenigingen. Sinds 1 maart vorig jaar is de zogeheten bonus/malus-rege ling van kracht. De regeling is onderdeel van een pakket maat- den haag Aandachtig luistert minister Kooijmans van buiten landse zaken (tweede van links) naar Ugur Aksöz (links), leider van een groep Turkse parlemen tariërs die in Nederland kwam regelen van het kabinet om het beroep op ziektewet en arbeids- ongschiktheiduitkeringen terug te dringen. Na een periode van een jaar dus te beginnen op 1 maart aanstaande krijgen be drijven een boete (malus) als een werknemer in de WAO te rechtkomt, maar een beloning (bonus) als ze een arbeidsonge schikte in dienst nemen. Vorig jaar werd er vanuit ge gaan dat de bedrijven na het eerste jaar 1,2 miljard gulden aan boetes zouden moeten be talen en 800 miljoen gulden aan beloningen zouden ontvangen. Volgens het NCW zal het aantal malussen, uitkomen op onge veer 600 miljoen gulden en het aantal bonussen op hoogstens praten over de dood van hun landgenoot Huseyn Köksal. De man overleed begin januari in het ziekenhuis in Venlo nadat de politie hem met bruut geweld had gearresteerd. De parlemen- 40 miljoen gulden. Deze cijfers steken schril af tegen de schatting van staatsse cretaris Ter Veld (sociale zaken) vorige week. Zij sprak over één miljard gulden aan boetes en 500 miljoen gulden aan bonus- De werkgevers hebben her haaldelijk betoogd dat de bo nus/malus averechts zal werken waar het gaat om het aan de slag helpen van arbeidsonge schikten. Bedrijven zouden be ducht zijn arbeidsongeschikten aan te nemen. Er hangt ze im mers een boete boven het hoofd als zo'n „risicovolle" werkne mer opnieuw arbeidsongeschikt wordt. tariërs drongen aan op een snel onderzoek. Vandaag praten zij verder met mensen die bij de zaak betrokken zijn. foto anp ed oudenaarden den haag»gpd-anp Volgens de Verzekeringskamer is het tekort ontstaan doordat de opeenvolgende kabinetten uit oogpunt van bezuinigingen te weinig premies voor hun werknemers aan het ABP heb ben betaald. De Verzekerings kamer houdt toezicht op alle verzekeringsmaatschappijen en bedrijfspensioenfondsen en is door de minister gevraagd ad vies te geven over het conve nant. De Verzekeringskamer is bang dat de afspraken in het convenant over een stijging van de premie-afdracht niet vol doende zullen zijn om het ver- den haag«anp Maatschappelijke organisaties in tien Europese landen zijn gis teren een nieuwe actie begon nen tegen het verlenen van oc trooi op genetisch gemanipu leerde dieren. In Nederland leidt de Dierenbescherming het verzet tegen het 'uitvinders- recht' op dieren waarmee 'ge rommeld' is met de erfelijke ei genschappen. Ongeveer zeventig organisa ties in ons land steunen de ac tie. Daaronder bevinden zich organisaties op het gebied van milieu en ontwikkelingssamen werking, kerkelijke groeperin gen, jongerengroepen van PvdA en CDA, agrarische jongeren en verschillende vakgroepen van mogen zó aan te vullen dat het ABP alle pensioenen kan uitbe talen. Minister Dales zei gister avond tijdens het mondeling overleg met een commissie van de Tweede Kamer dat die vrees ongegrond is. Haar topambte naar van personeelszaken, Hans Pont, legde uit dat de Verzeke ringskamer van een verkeerd premieloon is uitgegaan. Het ABP moet in 1996 een zelfstandig pensioenfonds wor den, bestuurd door werkgevers (overheid) en werknemers (ambtenarenbonden). Het fonds is nu een verantwoorde lijkheid van de minister van binnenlandse zaken, die ook universiteiten. „Wij willen een duidelijk sig naal geven dat het bedrijfsleven en de wetenschappers niet moeten denken dat zij het leven als een uitvinding kunnen be schouwen", zegt voorzitter H. Reilingh van de Dierenbescher ming. Het verlenen van octrooi kan volgens hem worden be schouwd als een sluitstuk van genetische manipulatie. Boven dien zou dat in strijd zijn met 'het Europees Octrooi Verdrag. Reilingh: ,.Een dergelijke stimu lering van deze verwerpelijke technologie kan een maat schappelijke discussie over ge netische manipulatie ernstig frustreren." Directe aanleiding voor de ac- zelf de premie bepaalde. In het verleden zijn ministers van binnenlandse zaken her haaldelijk afgeweken van advie zen over de hoogte van de pen sioenpremie. Ze meenden daar voor ruimte te hebben, doordat het ABP op zijn beleggingen for se rendementen maakte als ge volgvan hoge rentestanden. De te lage premie-afdrachten hebben de vermogens van het fonds echter in snel tempo uit geput. De ABP-directie en de ambtenarenbonden hebben er herhaaldelijk voor gewaar schuwd. Bij de onderhandelin gen tussen de minister en de ambtenarenbonden over de verzelfstandiging, zijn de tekor ten een punt van felle discussie geweest. De bonden hebben zich uiteindelijk bij een com promis neergelegd. Uitgerekend is dat het ABP 30 miljard gulden aan vermogen te kort komt om aan al zijn pen sioenverplichtingen, nu en in de tie is dat eind deze week de pe riode afloopt, waarin bezwaar kan worden gemaakt bij het Eu ropees Octrooibureau in Mün- chen. Deze instantie heeft het octrooi verleend op de zoge naamde Harv&rd-muis die is uitgerust met kankercellen. Daarom heet hij in de volks mond al kankermuis. Wetenschappers van de Har vard universiteit hebben in het dier namelijk een gen. drager van een erfelijke eigenschap, geplant dat kan leiden tot kan ker. Gevolg is dat het dier beter geschikt is voor onderzoek naar kanker. Een dochter van multinatio nal Du Pont, OncoMouse, brengt de muis op de markt. Voor organisaties die geen winst (verre) toekomst, te kunnen vol doen. Een deel van dat tekort wordt opgevangen door er het geld voor te gebruiken d&t nu bestemd is voor VUT-uitkerin- gen. De VUT zal in de toekomst worden betaald volgens een zo geheten omslagstelsel. Dat be tekent dat premies precies het bedrag opleveren dat in datzelf de jaar voor VUT-uitkeringen nodig is. Om het ABP-vermogen op peil te brengen, is jaarlijks een verhoging van de premie nodig. In het compromis is overeenge komen dat de premie tot 2001 in jaarlijkse stappen van 1 pro cent mag worden verhoogd. Ambtenaren betalen een kwart van de totale premie, de over heidswerkgever betaalt er drie kwart van. De Tweede Kamer zal later dit jaar een definitief oordeel vellen over de verzelfstandiging van het ABP. maken, bijvoorbeeld weten schappers van universiteiten, zijn de muizen te koop voor mi- nmu.ti veertig daDar per stuk. De organisaties zien de kan kermuis als een 'Muis van Tro- je'. Het opent volgens de Die renbescherming de weg naar octrooi op andere genetisch ge manipuleerde dieren: koeien die medicijnen in hun melk produceren! varkens met meer mager vlees en schubloze vis sen. „Met deze stap gaat de in dustriële exploitatie van dieren levens verder dan ooit. De mens wordt beschouwd als de maker van het leven zelf. Dat is onaan vaardbaar", aldus Reilingh. Man vast die gevangene hielp bij ontsnapping DFN HAAG ANP De man die op 21 januari een helikopter kaapte en een 28-ja- rige man hielp ontsnappen uit de gevangenis in Grave, is zon dag aangehouden aan de Duits Oostenrijkse grens. Dit heeft mr. G. Regel ink, officier van jus titie in Den Bosch, vandaag be vestigd. De 24-jarige man. die inter nationaal werd gezocht, liep te gen de lamp tijdens een grens controle. Justitie heeft inmid dels om zijn uitlevering ver zocht. Als hij meewerkt aan een versnelde uitleveringsprocedure kan hij binnen een paar dagen in Nederland zijn. De aangehouden man is de zwager van de ontsnapte gevan gene, die tot achttien maanden cel was veroordeeld voor zijn aandeel in de oplichting van een 52-jarige boer uit Olst. Deze werd uiteindelijk gedwongen zijn boerderij ter waarde van een miljoen gulden te verkopen. De gearresteerde had een kleine helikopter met piloot ge huurd van een reclamebcdrijfin Beuningen. Hij bedreigde de pi loot met een pistool en dwong hem naar Grave te vliegen. De helikopter landde op de lucht plaats. waar zijn zwager opstap te. In Heesch verliet het tweetal de helikopter. Het was de derde ontsnapping uit een gevangenis in twee jaar. Pleidooi voor evaluatie zaak van Zegwaard DEN HAAG ANP Advocaat-generaal mr. H. Feber pleit ervoor dat er een evaluatie komt van de rechtzaak rond voormalig afvaltransporteur Zegwaard ten behoeve van de milieuwetgeving. Het onder zoek kan uitgevoerd worden door het Wetenschappelijk On derzoek en Documentatiecen trum van het ministerie van jus titie Maandag begint bij het ge rechtshof in Den Haag de ho- ger-beroepsprocedure voor Wil lem Zegwaard. Zegwaard BV, Zegwaard Ontstoppings Service en drie voormalig medewerkers. Veel milieudelicten in de zaak konden niet worden onderge bracht in de tenlastelegging omdat de juiste wetgeving daar voor ontbrak. Het gaat om mis drijven en overtredingen van 1985 tot aan 1988. „Het was prettig geweest als we meer milieudelicten ten las te hadden kunnen leggen, maar de wetgeving daarvoor was on voldoende. Overtredingen bij voorbeeld bleken tijdens het onderzoek verjaard. De officier van justitie heeft /m" toevhu ht moeten nemen tot zaken als valsheid in geschrifte en oplich ting", aldus Feber. De middag- en avondspits wordt omvangrijker omdat naast degenen die na hun werk of na schooltijd nog boodschappen moeten doen, veel Nederlanders dan al onderweg zijn voor hun vrij etijdsbesteding. Files worden daarom niet opge lost als alleen maatregelen worden genomen om het gebruik van de auto voor het woon-werkver- kecr in te dammen. Dat is één van de conclusies uit het onderzoek 'Sociaal-culturele beweegrede nen' van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP). Bij de vrijetijdsbesteding wordt de auto in 57 procent van alle ritten gebruikt. Dat is meer dan in het woon-werkverkeer. Het aantal files in de ochtendspits breidt zich ook uit omdat veel men sen voordat ze naar hun werk gaan, de kinderen naar school brengen of snel een boodschap doen. Hoewel het woon-werkverkeer gemiddeld meer tijd kost dan in de jaren zeventig is het aantal ke ren dat men zich verplaatst relatief verminderd. Dat komt omdat de afstand tussen woning en werk groter is geworden. Hierdoor is de gelegen heid om tussen de middag naar huis te gaan vaak weggevallen. Van alle vervoermiddelen is het gebruik van de auto tussen 1975 en 1990 het meest toegenomen. De stijging bedraagt dertig procerTt. Het gebruik van het openbaar vervoer nam in dezelfde perio de af met 12,5 procent. Voorspelling minister Andriessen van economische zaken: den haag» anp Minister Andriessen gelooft dat DAF in een sterk afgeslankte vorm geen lang leven is beschoren als zelfstandige onderneming. De regering is evenwel bereid 225 miljoen te steken in een reddingspoging. Een en an der bleek gisteren in de Eerste Kamer tij dens een debat over de begroting van Eco nomische Zaken. Volgens Andriessen is een kleiner DAF, dat met minder dan de helft van het huidi ge aantal werknemers doorgaaf, over een jaar of vijf een gemakkelijk doelwit ter over neming door een buitenlands bedrijf. Voor het overlevingsplan van DAF Trucks in afgeslankte vorm is op korte termijn 1,5 miljard gulden nodig. De bewindvoerders zijn hard op zoek naar geldschieters die de rest willen bijleggen. De Vlaamse deelrege- ring heeft 110 miljoen toegezegd. Minister president Luc van den Brande van Vlaande ren verbindt de voorwaarde aan dat er 'zo veel mogelijk' banen behouden blijven in de DAF-vestiging in Westerlo. DAF-bewindvoerder Deterink zei gisteren dat ten minste de helft van de arbeidsplaat sen in Westerlo verdwijnen. De Belgische DAF-vestiging telt nu ongeveer veertien honderd werknemers. Vanuit het Europees Parlement is giste ren kritiek geuit op de terughoudendheid van het Verenigd Koninkrijk om financiële hulp te verlenen aan Leyland-DAF, de Brit se dochter van het Nederlandse vrachtwa- genbedrijf. In een ontwerpresolutie die morgen in stemming wordt gebracht, roept de socialistische fractie de Britse regering op zich aan te sluiten bij de reddingspoging van de Nederlandse en Belgische overheid. Volgens PvdA-Europarlementariër Wim van Velzen is Britse steun voor het overle vingsplan onontbeerlijk om enige kans te maken op aanvullende steun van de kant van de Europese Commissie. CDA-Europar lementariër Ria Oomen-Ruijten wil in het debat van morgen proberen de Commissie warm te krijgen om middelen uit het Euro pees sociaal fonds beschikbaar te stellen voor de regio Eindhoven.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3