Cruijff: nog twee jaar Gouden slalom Buder BOLLEN Stevens zegt TOP af Siemerink weer sterk Sport Tijdbom onder stoel Graeme Souness WOENSDAG 10 FEBRUAR11993 Brand stapt op bij Leidsche Boys leiden Daaf Brand is opgestapt als trainer van Leidsche Boys. De oefenmeester bracht maandagavond het bestuur van de Leidse afdelingsclub op de hoogte van zijn besluit. Zijn taken worden hoogstwaarschijnlijk waargenomen door elftalleider Har Luiten en speler Ger Nachtegeller. Wereldrecords Sievinen en Loader MALMOJani Sievinen heeft bij World Cup-wedstrijden zwem men in Malmö het wereldrecord op de 400 meter wisselslag kor te baan verbeterd. De Fin zwom een tijd van 4.07,10 minuten. De 19-jarige Sievinen overtrof daarmee de prestatie van de Itali aan Luca Sacchi van februari vorig jaar met 1,67 seconden. Op hetzelfde evenement kwam ook de Nieuwzeelander Danyon Loader tot een wereldrecord. Hij zwom op de 200 meter vlinder slag 1.54,50. Loader verbeterde daarmee de toptijd die hij drie dagen eerder in Parijs bereikte met 0,08 seconde. Twee dagen eerder had Sievinen al een wereldrecord gezwommen op 200 meter wisselslag korte baan, 1.56,62. Scheurwater mag niet zaalvoetballen NOORDwuK Voetballer Patrick Scheurwater mag van zijn werk gever Haarlem niet langer zaalvoetballen. De Noordwijkse spits van de eerste-divisionist, die doordeweeks indoor speelt bij Bax uit Voorhout, heeft bovendien een boete van 100 gulden gekre gen. Hoewel de zaalcompetitie al halverwege is, heeft de aanval ler nooit iets gehoord van zijn club. „Kennelijk omdat ze het niet wisten. Nu zag iemand van de club mij tijdens een toemooitje in de buurt van Haarlem bezig en moet ik er een punt achter zet ten. De volgende keer wordt de boete nog hoger, dus ik stop maar, al vind ik het erg jammer." Samen met Scheurwater zijn nog vier andere spelers van Haarlem beboet. Graner Verrast in Warmond leiden Liesbeth Graper zorgde in de zestiende ronde van het snookerkampioenschap van Warmond voor de grootste verras sing door achtereenvolgens Milco Schermer en Robert Parlevliet te verslaan. In de halve finale moest ze echter het onderspit del ven voor Edwin van Orssagen, die het op zijn beurt in de eindstrijd moest afleggen tegen Remco van Dortmond. Milco Schermer, die voor de hoogste break (54) zorgde, blijft leider in het klassement, gevolgd door Robert Parlevliet. Olympische orde voor Ashe new york De afgelgopen zaterdag overleden voormalige top- tennisser Arthur Ashe zal posthuum door het Internationaal Olympisch Comité worden onderscheiden. Juan Antonio Sama ranch, voorzitter van het IOC, zei gisteren in New York dat Ashe de Olympische Orde krijgt. Hij verdient dit wegens zijn niet afla tende inzet voor de belangen van de zwarte sporter over de hele wereld. Ashe overleed afgelopen weekeinde op 49-jarige leeftijd aan longonsteking. De drievoudig winnaar van een Grand Slam- verzwakt door de ziekte Aids. Krauwel nog twee jaar bij KRV katwijk Henk Krauwel heeft zijn contract bij KRV met twee jaar verlengd. De trainer van de Katwijkse zaterdagvierdeklasser is sinds 1988 werkzaam bij KRV. EINDHOVEN CPD Huub Stevens heeft gisteren TOP afgezegd. De oud-interna tional blijft bij PSV als trainer van het tweede elftal. De Limburger vyerd twee we ken adits i Piet Schrijvers op te vol gen, wiens contract niet wordt verlengd. In een eerste-reactie had Stevens de club al laten we ten nier buitengewoon enthou siast te zijn. „Ik heb open kaart gespeeld en gezegd dat ik niet weg hoef bij PSV. Bovendien heb ik altijd aan een hogere in stap gedacht dan TOP, als ik er gens hoofdtrainer word. TOP loopt daarmee in korte tijd het tweede blauwtje in Eindhoven. Eerder bleek Kees Rijvers geen zin te hebben. Ste vens: „TOP wil eigenlijk een sa menwerkingsverband met PSV, maar PSV wil dat niet. Bram Braam is nu in de picture bij TOP." De oud-prof van Wage- ningen en NEC was al eens trai ner van TOP, toen de club nog in de hoofdklasse speelde. Braam is op het ogenblik assis tent van Jan Reker bij Willem II. Milaan anp/rtrsuccesvol geweest. Hij reikte als enige tot de derde ronde. Daar in werd hij gestuit door de Spanjaard Bruguera, in de twee de ronde van Milaan de tegen stander van Krajicek. Ivan Lendl had het zwaar in de eerste ronde te Milaan. Pas na drie sets met tie-break ont deed de 32-jarige Amerikaan, de oudste van het Italiaanse toer nooi, zich van de „thuis" spe lende Nargiso, 6-7 7-6 7-6. De voormalige nummer één van de wereld besloot zijn partij tegen de 107e van de lijst pas na twee uur en vijftig! Jan Siemerink blijft zich onder scheiden als Nederlands suc cesvolste tennisser van dit jaar. De Rijnsburger versloeg giste ren in de eerste ronde van het toernooi van Milaan de als vier de geplaatste Fransman Forget in twee sets, 7-6 6-3. Vorige week reikte Siemerink in Marseille tot de finale. Daarin verloor hij van de opslagspecia list Rosset. Daarvoor was de 22- jarige linkshander bij de Open Australische van het vijftal Ne derlandse mannen het meest CHEF AD VAN KAAM. PtV -CHEF ROfl ONDERWATER. 071-1 LIVERPOOL Reute Liverpool-voorzitter David Moores heeft een tijdbom onder de stoel van manager Graeme Souness neergelegd. Moores noemde gisteren de positie van Liverpool 'totaal onaanvaardbaar'. De roemrijke club staat in de Premier League op de dertiende plaats met acht tien punten. In de FA-Cup werd de ploeg in het eigen Anfield Road uitgeschakeld door tweede divisieclub Bolton Wande rers. Uitzicht op Europees bekervoetbal is verder weg dan ooit. Sinds 1964 ontbrak de club nooit in een van de drie Europa Cup toernooien, met uitzondering van de jaren schorsing na het drama in het Hei- zel-stadion in Brussel. „Voor het moment hebben wij gekozen de rust binnen de club te bewaren en de manager en het elftal te steunen. We doen alles om de huidige moeilijkheden te over winnen." Maar Moores voegde er ondub belzinnig aan toe. dat hij de resultaten op wekelijkse basis bekijkt. „Wij leven van week tot week. Wij zijn ook supporters, maar supporters met een grote verant woordelijkheid. Op dit moment is er geen tijdvoor paniek." Moores zei dat er grote sommen geld waren geinvesteerd in de renovatie van de grasmat en de accommodatie van Anfield Road. Bovendien machtigde het bestuur Souness 36 miljoen gulden te spenderen aan de aankoop van nieuwe spelers. „Dat zijn astronomische bedragen. Als het noodzakelijk is in de toekomst nogmaals zulke bedragen uit te geven ter versterking van Liverpool, zullen wij niet aarzelen. Maar wel alleen aan topspelers, niet aan subtoppers." Ter verdediging van het beleid van Sou ness voerde hij aan dat de manager er in anderhalf jaar in was geslaagd de gemid delde leeftijd van het eerste elftal drastisch omlaag te halen. „Bij een club als Liver pool is de druk van buitenaf altijd enorm groot. Mensen die kort van memorie zijn. zullen zeggen dat Liverpool de zwaarste crisis in het bestaan doormaakt." „Laat ik die mensen eraan herinneren dat wij tus sen 1966 en '72 niets wonnen. In die pe riode bouwde Bill Shankley aan het elftal dat ons de grootste successen in de histo rie bracht. Ook Shankley stond in die tijd bloot aan kritiek, ook aan de poten van zijn stoel werd toen flink gezaagd." De te rugblik. zo liet Moores doorschemeren, geeft Souness evenwel geen vrijbrief voor de toekomst. Johan Cruijff sluit zijn trai nerscarrière af bij Barcelo na. ,,Ik heb geen zin om nog eens te verhuizen," verklaarde hij gistermiddag tijdens een persconferentie in de 'Blaue Saai' van het statige Bremer Marriott- hotel In Bremen. In de Duitse Hansestad zetten de ploegen van Werder Bremen en Barcelona zich vanavond schrap voor de eerste wedstrijd om de Su percup; het jaarlijkse on deronsje tussen de win naars van de Europa Cup I (Barcelona) en de Europa Cup II (Werder). Op 10 maart is in de hoofdstad van Catalonië de return. Johan Cruijff zet nog deze maand zijn handtekening onder een verbintenis, die hem tot medio 1995 aan de kampioen van Spanje bindt. Het is heel goed mogelijk dat hij het daarna voor gezien houdt in de voet ballerij en gaat rentenieren. Al hield JC Superstar nog een slag om de arm voor het geval Bar celona zijn contract over twee jaar opnieuw wil verlengen. „Wat ik in dat geval doe, zien we dan wel weer. Als ik stop als trainer doe ik dat in ieder geval bij Barcelona, ik ga niet meer naar een andere club." In de herfst van zijn loop baan, zo vertelde Cruijff, ambi eert hij ook geen baan als bondscoach. „Ik heb geen zin meer om in Nederland te gaan wonen." Volgend jaar, bij de eindronde van het WK in Ame rika, hoopt Cruijff wel bij Oranje op de bok te zitten. „Ik voel me daar min of meer toe verplicht. Ik heb alles aan.de voetballerij te danken en ik wil graag iets voor het Nederlandse voetbal terugdoen." Met het inmiddels demissio naire bestuur Betaald Voetbal heeft Cruijff al een akkoord be reikt over de coaching van Oranje, mits de ploeg zich kwa lificeert natuurlijk. Of het nog te benoemen nieuwe sectiebe- stuur de mondelinge overeen komst respecteert, zei hij niet te weten. „Er zit momenteel nie mand in Zeist met wie ik daar over kan praten," stelde hij luchtig vast. Ronald Koeman zet een teamgenoot opzij tijdens de training v Cruyff een 'nieuwtje' had. Hoewel Barcelona-voorzitter Josep LIuis Nunez tot dusver niets wilde weten van een tijde lijk afstaan van zijn trainer aan de KNVB, verwacht Cruijff van die tónt geen problemen. „Ik beschouw het WK als een va kantiebaantje. Het speelt zich af in de zomer en in die periode wordt in Spanje niet gevoetbald. Maar het heeft weinig zin om op de zaken vooruit te lopen. Laat Nederland zich eerst maar eens zieute plaatsen." Bergkamp Hoewel hij het niet met zoveel woorden zei, wekte Cruijff niet de indruk in de komst van Den nis Bergkamp naar Barcelona té geloven. Hij vreest dat de Aja- cied voor het 'hele grote geld' van Juventus kiest. „Met de be dragen die in Italië betaald wor den, kan zelfs een club als Bar celona niet concurreren. Ooit zal ook in Italië de grens wor den bereikt. Maar op dit mo ment is er kennelijk nog genoeg geld. Dat zie je bij Bergkamp, voor wie Juventus twintig mil joen gulden schijnt te willen be talen. Barcelona kan in dat spel niet meedoen." In de eerste krachtmeting met Werder Bremen krijgt Richard Witschge („Ik weet zeker dat Bergkamp niet naar Barcelona komt") weer eens de gelegen heid zijn kunsten te vertonen. De gewoonlijk aan de reserve bank vastgeplakte Amsterdam mer vervangt Michael Laudrup, die met lichte liesklachten in de Catalaanse metropool is achter gebleven. Hij wordt gespaard voor de competitiewedstrijd za terdag tegen Atletico Madrid. Want prolongatie van de Spaan se titel is 'El Barca' veel meer waard dan de verovering van de Supercup. Voordeel Barcelona streed al drie keer eerder om de Supercup, maar stond even zo vele keren met le ge handen. In 1979 was Not tingham Forest te sterk, in 1982 Aston Villa en in 1989 AC Milan. Als speler van Ajax stapte Cruijff in '72 wel eenmaal met de bo- 'ïn De Oostenrijkse Karin Buder verraste vriend en vijand met haar gouden 'slingervlucht'. Ze kan het dan ook nauwelijks zelf geloven. foto ap Na tien relatief zoenen in de wereldbeker skiën heeft Karin Buder toegeslagen. De 28-jarige Oostenrijkse werd gisteren in Morioka wereldkam pioene op de slalom. Buder bleef overeind en in ideale cadans, waar de favorie ten een voor een op de Takaku- ra onderuit gingen of fouten maakten. De Amerikaanse Julie Parisien werd tweede, de Oos tenrijkse Elfi Eder derde. Anne- lise Coberger uit Nieuw-Zee- land, de snelste in de eerste run, vergooide haar kansen op ere metaal op enkele meters van de finish door het missen van een poortje. Bij de mannen werd de reu zenslalom na de eerste run af gelast wegens de Siberische ijs- storm 'Iwate Oshuri'. De Noor Aamodt had in de eerste man che de leiding genomen. Zijn voorsprong op de Oostenrijker Salzgeber was groot. 0,45 secon den. Alberto Tomba ontbrak wegens de naweeën van een griep aanval. Na de afgelasting ontstond grote heibel over de rechtsgeldigheid van de eerste run. Laat in de avond nam de organisatie de resultaten van de eerste run intact te houden en de tweede run op woensdag te houden. Buder had ooit een slalom ge wonnen, in het seizoen 1989/90 in Stranba. Voorts was ze in tien jaar zes keer bij de eerste tien geëindigd in wereldbeker-wed strijden. Op het WK van 1987 eindigde ze als vierde in de sla lom, op de Olympische slalom van 1992 als vijfde. Een tweede plaats in Sundsvall 1991/92 en drie derde plaatsen vormden haar beste prestaties. Alle op de slalom, haar specialiteit. Op de Takakura werd ze in de eerste manche zevende en skie de ze in de tweede run de race van haar leven. Vreni Schneider, de titelverdedigster, was in de eerste omloop gevallen. Anita kaal van het veld, na een zege op Glasgow Rangers. Hij ver wacht dat hem dat als trainer van Barcelona volgende maand opnieuw zal lukken. „Wij zijn duidelijk in het voordeel. Wer der Bremen mist na de lange pauze in de Bundesliga (medio december tot 20 februari, red) nog wedstrijdritme. Wij hebben de afgelopen maanden volop gevoetbald." Trainer Otto Rehhagel van Werder Bremen kan bovendien geen beroep doen op een drie tal basiskrachten. De gemakke lijk scorende Wynton Rufer en verdediger Thomas Wolter zijn geschorst en Dietmar Beiers- dorfer, een andere verdediger, is geblesseerd. Met andere woor den: Barcelona is favoriet. De ploeg van Cruiiff en Koeman is na de uitglijder tegen CSKA Moskou, die een plaats in de Champions League kostte, en de verloren wedstrijd om de Wereldbeker tegen Sao Paulo ook weer eens toe aan een in ternationaal succes. Wachter verloor haar balans, evenals de Italiaanse Deborah Compagnoni. Het trio kansheb bers was op slag kansloos. Coberger, zilver tijdens de Spelen 1992, had haar plaats aan de kop overgenomen, op de voet gevolgd door de Ameri kaanse Julie Parisien. Het goud leek Coberger niet te kunnen ontgaan. Maar vlak voor de fi nish forceerde ze en miste een poortje. „Ik miste ritme in de tweede run, voelde dat ik tijd verloor en wilde iets terugha len", huilde ze na afloop. Parisien bleef wel in cadans, maar werd achterhaald door Buder, die een ongelooflijke run aflegde. Met 42,36 rukte ze op van de zevende plaats naar de hoogste op het ereschavot. Ze kon haar tranen niet bedwin gen. Ze had na dit jaar afscheid willen nemen. Maar die plan nen doorkruiste ze zelf met haar wereldtitel. En de lucratieve sponsorcontracten. OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT Luc Kok traint weer bij Docos. Tijdens de zwoele zomer van vorig jaar liet de 26-jarige voetballers zich als lid van Roodenburg inschrijven, maar halverwege het seizoen heeft Kok de Kooiclub vaarwel ge zegd. En hij keerde, overigens met toestemming van Roodenburg, weer terug bij zijn oude club. Een opmerkelijke kronkel, want voor zijn periode bij Do- cos speelde Kok ook al bij de vereniging uit Noord. Maar Kok had het eenvoudigweg niet naar z'n zin. Kok: „Ik had problemen met twee spelers. Die gunden mij kenne lijk m 'n plekkie in het eerste niet. Ze haalden allerlei gein tjes uit. Zoals? „Nou, schoppen op de training. Ik heb er eerst m 'n mond over gehouden, maar toen het de spuigaten ging uitlopen, heb ik er met de trainer (Eelco Fiele- mon, red) over gesproken." Het gaat volgens Kok om spe lers met wie hij het in zijn eer dere periode bij Roodenburg ook al aan de stok had. Kok: „Juist om die spelers ben ik toen naar Docos gegaan. Dan vraag je natuurlijk om moeilijkheden als je weer te rugkeert naar de club, waar dezelfde 'amokmakers' nog steeds rondlopen. Kok: Voor het seizoen heb ik er met de technische leidingoi>er ge sproken. Toen is me verteld dat de betreffende spelers in het tweede terecht kwamen en dat ik er dus niet zoveel last van zou hebben." Maar Kok ontving op de trai ning al snel dezelfde dood schoppen die hij vroeger ook kreeg. Kok: „Het stoorde me eerst niet zo omdat die betreffende spelers die Kok niet bij naam wenst te noemen) in het tweede speel den. Op het moment dat ze in het eerste elftal kwamen, trok ik een streep onder Rooden burg. Ik voetbal voor m 'n hob by en niet om op de training in elkaar geschopt te worden. Tot verdriet van trainer Eelco Fielemon bedankte Kok voor de selectie. De trainer: „Luc is een goeie. Ik heb alles geprobeerd om hem erbij te houden, maar hij had nu een maal zijn besluit genomen. Fielemon zet vraagtekens ach ter de beweegredenen van Kok om Roodenburg te verlaten: „Iedereen heeft bij een voetbal club wel eens problemen. Maar Kok beweert dus dat hij op de training willens en we tens wordt gezocht. Fielemon: ,^\ls dat zo is, had ik ef direct op ingehakt. Dat zou ik niet accepteren. Maar je weet toch hoe dat gaat op zo n training. Er heerst bij ons een flinke con currentie. Dan wordt er wel eens stevig gespeeld. Ik zeg al tijd: je speelt zoals je traint. Ik hou wel van stevige partijtjes, maar dat wil niet direct zeggen dat er geschopt wordt. Fielemon beaamt dat er voor afgaande aan het seizoen een gesprek met Kok is geweest: „Maar ik vind het een zwak excuus van hem om op te stap pen vanwege die twee spelers. Hij wist wat hij kon verwach ten, toen hij hier terugkeerde. We hebben een A -selectie van 30 man. l)an is de kans aan wezigdat je die gasten tegen het lijf loopt." Kok meldde zich dus weer aan bij de club waar hij eerder speelde. Beide partijen hielden de 'rel' binnenskamers om de voetballer gelegenheid te ge ven om op zijn besluit terug te komen. Kok: „Fielemon zou nog bellen. Ik zit nog op dat telefoontje te wachten. Fielemon: „Ik heb gepraat als Brugman. Maar bij een jongen als l.uc vis je achter het net. Die komt niet mugopzfyt Muit Het bestuur van ten nisvereniging Hil legom (HTC) moest even slikken toen het vorige week het wekelijkse huis-aan-huis-bladopensloeg. Niet dat alles voor zoete koek moet worden geslikt wat het gratis verstrekte blaadje pre dikt. maar toch. kopte het blad nogal ruig. Nou is Hillegom de op één na grootste tennisvereniging van Nederland met 1700 leden en als daar ook nog 'grote onrust' is dan wordt het oppassen ge blazen. In het artikel wordt steun be tuigd aan trainer Reinoud Mulder die volgens het stukje ten onrechte is ontslagen door het bestuur. Toen het HTC-bestuur de tekst onder ogen kreeg, braken ze daar 'unaniem' hun klomp. „Een ingezonden stukje, zeer partijdig en gekleurd en boven dien met ontzettend veel ou zo luidt het oordeel van HTC- voorzitter Gerard Scheffer. Kunnen wij allen weer rustig gaan slapen dan, of is er wel degelijk iets aan de knikker daar in Hillegom? Scheffer Wij hebben in november vorig jaar contractbesprekingen ge had met Reinoud Mulder. Het door ons voorgestelde men ut- contract werd niet aanvaard. Hij zou een andere taak krij gen. maar financieel deed de nieuwe oi>ereenkomst niet on der voor de bestaande. Na de weigering hebben we afgespro ken om per I april '93 nu el kaar te gaan en er verder geen ruchtbaarheid aan te geven. So far, so good. „Tsja. en dan opeens staat er zo n stukje in het weekblad van Hillegom. Er is geen sprake van ontslag en er wordt ook nog ge suggereerd dat wij geen trainer mogen wegsturen omdat we te weinig leden zouden hebben. Pure onzin, dat is helemaal niet aan de orde, zegt Scheffer. Scheffer vermoedt dat de le den een beetje geschrokken zijn van het aanstaande ver trek van de trainer en dat er nu medelijden in het spel is. „Daar kan ik overigens best in komen. Op de jaarvergadering heeft het bestuur enkele dagen gele den uitleg moeten geven over het hele proces. Er waren nogal wat ontevreden leden afgekomen op de vergadering, een gevolg van het pittige stukje in het huis-aan-huis- blad. Scheffer „We leggen nu hetzelfde con tract nog een keer voor aan Reinoud Mulder en ik heb sig nalen opgevangen dat hij erop in wil gaan. rrrr?r? Nu opeens wel? Daarvoor moeten wij Mulder zelf maar eens om uitleg vragen. Maar de in Den I laag woon achtige trainer hult zich in stil zwijgen. „Ik geef geen commentaar. De ze situatie is al triest genoeg. Het gun om mmmn jf/A HTC blijf? Dat weet ik niet. Wij hebben een betere kop voor deze happening: (.HOU ONDUIDI I.IIKIII ID BIJ HTC OMTRENT TRAINER'

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25