'Steeds met Wagner in discussie' Landschap als kapstok voor eigen interpretaties Cultuur Kunst Geef mij maar Amsterdam Nescio in de Burcht Saaiheid in Bremer Freiheit' Mai Spijkers directeur uitgeverij Bert Bakker Treiteren en pesten in het theater WOENSDAG 10 FEBRUAR11993 chef annemiek ruygrok. 071-161423. PLV -chef Schilderij 4-jarige op expositie londen Een schilderij van een vierjarig meisje is uit duizend ingezonden aquarellen uitgekozen om te worden geëxposeerd in de kunstacademie van Manchester in Groot-Brittannië. Het ab stracte schilderij, dat door de grootvader van de artiste voorzien werd van de naam 'Het ritme van de bomen' is een van de 150 schilderijen die jaarlijks door een deskundige jury van zes perso nen worden uitgekozen om te worden tentoongesteld. Het maakte vooral indruk op de jury door het uitgewogen kleurge bruik en de goede materiaalbeheersing. La Dietrich in Alphen alphen aan den rijn» La Dietrich is morgen te zien in het Alphense Parkfilmhuis. In de serie 'Een passie in beelden' komt 'Der Blaue Engel' uit 1933 aan bod met het fameuze zangnummer op de ton waarin de actrice haar beroemde benen showt. Hans van Driel, docent filmkunde aan de Katholieke Universiteit Brabant in Limburg, leidt dit monument uit de filmgeschiedenis in. Re gisseur Joseph von Sternberg vertelt het verhaal van nachtclub zangeres Lola-Lola (Dietrich). Een leraar (Emil Jannings) vat een hevige liefde voor haar op maar gaat aan deze femme fatale ten onder. De avond begint om 20.00 uur in het Parkfilmhuis aan de Cornelis Geellaan 2 in Alphen. Dichter Casper van den Berg overleden amsterdam De dichter Casper van den Berg is maandag op 47- jarige leeftijd in Rotterdam overleden. Uitgeverij De Bezige Bij, waar hij in 1983 met de bundel 'Nacht en mes' debuteerde, heeft dat dinsdag bekendgemaakt. Van den Bergs tweede bundel 'Mo dieus ongerief' verscheen in 1990 bij Deelder BV. Onlangs bracht De Bezige Bij zijn derde bundel 'Onder ons' uit. Tröckner Kecks in Wassenaar wassenaar De Tröckner Kecks treden op zaterdag 20 februari op in de grote zaal van boerderij Ter Weer in Wassenaar. Aan vang: 21.00 uur. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij scholierencafé De Balken en bij Kenta cd Shop in Wassenaar. •foto taco anema Josine Meurs over Richard Wagner en 'Derfliegende Hollander' „Er zijn bijna geen'mensen die neutraal staan tegenover Wagner. Hij is altijd geïdentificeerd met alles wat men fout vindt aan Duitsland, tegelijkertijd kan men niet meer om hem heen als componist. Omdat ik mij muzi kaal weinig verbonden voel met Wagner en hij mij vooral interesseert vanuit cultuur-historisch oogpunt, kan ik daar met enige afstand naar kijken." 1919, kort na de Eerste Wereld oorlog. In die periode werden de culturele banden met Duits land inniger. Dat gegeven wordt weerspiegeld in de populariteit van de activiteiten van de in 1883 opgerichte 'Wagnerveree- niging'. Meurs: 'Het muziekle ven werd sinds 1829 gedomi neerd door de Nederlandse Maatschappij ter Bevordering van de Toonkunst, die trachtte het Nederlandse muziekleven uit een dal te trekken. Duitsland vervulde daarbij een belangrijke rol als voorbeeld, hoewel er nog niet echt mee werd gedweept." „In de jaren zeventig, na de eenwording van het Duitse Rijk, zie je de verering voor Duits land toenemen. Tegelijkertijd ontluikt er ook angst voor het Duitse expansionisme. Er ont staat een scheiding der geesten en ik denk dat Wagner daar een belangrijke rol in speelt, omdat hij gelijkgesteld werd met alles wat Germaans was. Niet onbe langrijk is ook de opkomst rond 1870 van een op Duitsland ge richte koopmanselite, die via het meacenaat zich probeerde te onderscheiden. De Wagner- vereeniging, die zich toelegde op zorgvuldige opvoeringen van Wagners gecompliceerde ope ra's, is van meet af aan gefinan cierd door geldschieters als de graanhandelaar J.G. Bunge en de bankier J.E. Wilson. Zulke patriciërs zorgden ervoor dat de opera in Nederland volwassen kon worden." De verdeeldheid rond Wagner leiden onno schilstra Aan het woord is Josine Meurs, verbonden als Onderzoeker in Opleiding aan de faculteit Ge schiedenis van de Rijksuniversi teit Leiden. Zij werkt sinds twee jaar aan een dissertatie over de betekenis van Richard Wagner voor het culturele leven in Ne derland rond het jaar 1900. Nu De Nederlandse Opera deze maand een nieuwe enscenering brengt van Wagners 'Der flie- gende Hollander', is de discus sie rond de omstreden pleitbe zorger van het 'Gesamtkunst- werk' opnieuw opgelaaid. Het onderzoek van Josine Meurs wordt daardoor zeer actueel. „Ik ben geen Wagneriaan," zegt Meurs. „Mijn onderzoek komt voort uit een combinatie van interesses: ik ben gespecia liseerd in het culturele leven in Nederland rond de eeuwwisse ling en daarnaast heb ik een poosje Duits gestudeerd. Ik ben niet iemand die in stoffige ar chieven gaat zitten studeren op onleesbare cijfertjes. Ik wil me ningen en discussies. Wagner was en is een controversieel on derwerp en daar zijn dus veel geschreven bronnen over te vinden. In zo'n onderwerp ko men allerlei draden van het geestelijke en culturele leven sa men en dat levert als geheel goed beeld op van tijd." Het onderzoek van Meurs spitst zich toe op de laatste helft van de 19e eeuw en eindigt in Bachvereniging herdenkt Luigi Boccherini amsterdam cpd De Nederlandse Bachvereniging verzorgt vier concerten met muziek van Luigi Boccherini naar aanleiding van het 250ste geboortejaar van de Italiaanse componist. Boccherini compo neerde veel kamermuziek, maar schreef ook vocale muziek,.een aantal concerten en een dertig tal symfonieën. De concerten zijn op 25 februari in Naarden, 26 februari in Nijmegen, 27 fe bruari in Amsterdam (Beurs van Bérlage) en 28* februari in Utrecht (Vredenburg). Tegenvallende bezoekcijfers 'Vals licht' amsterdam gpd Het bioscoopconcern Carinon wil Theo van Gogh's nieuwe speelfilm Vals'Licht 'verbannen' naar kleinere theaters, als de bezoekcijfers niet verbeteren. Vals Licht, naar een roman van Joost Zwagerman, ging vorige week in première. Met de film werd gemikt op een groot pu bliek, maar in het afgelopen weekend trok de film heel wei nigbezoekers. Cannon geeft de speelfilm nog een week de kans in de gro tere bioscopen. „In overleg met producent Matthijs Van Heij- ningen bekijken we volgende week maandag of de film wel licht naar kleinere theaters moet verhuizen. Met name de kritische recensies hebben een negatieve invloed op de bezoek cijfers gehad. Gezien de voor- publiciteit hadden we er meer van verwacht, maar in het film bedrijf weet je het nooit. In te genstelling tot vorig jaar is er nu bovendien sprake van concur rentie met een aantal andere belangrijke titels", aldus Go- defrie. Cannon kon nog geen precieze bezoekersaantallen verstrekken. "0,4 O van 3Q14,PH,k:EIT3SGIET£]5 en Q.E.DEN BOJgP Amsterdam 'Geef mij maar Amsterdam' is de titel van een tentoonstelling over een eeuw bladmuziekom- slagen in het Amsterdams Historisch Museum. Te zien zijn illustraties voor liedjes die zijn gemaakt tussen 1870 en 1970. De omslagen komen uit een particuliere collectie en tonen een beeld dat heen en weer schommelt tussen kunst, kitsch, humoren tranentrekkerij. Het museum heeft de nadruk gelegd op liedjes die met Amsterdam te maken hebben. De omslag van het lied 'Als op het Leidscheplein deïichtjes weer eens branden gaan' ontbreekt dan ook niet. Jongere bladmuziek kreeg vaak het portret van de zanger mee. Zo is onder meer een foto van Johan Cruijff te zien die een kortstondige zangcarrière kende met het lied: 'Oei, oei, oei, dat was me weereen loei'. De expositie aan de Kalverstraat 92 loopt van 16 februari tot 10 mei. Het Amsterdams Historische Mu seum is op werkdagen geopend van 10.00 uur tot 17.00 uur en in het weekeinde van 11.00 uur tot 17.00 uur. foto collectie k.d. poll betrof overigens niet alleen zijn Germaanse geaardheid. Reeds lang voor de eerste opvoeringen door de Wagnervereeniging werd gediscussieerd over de op vattingen van Wagner over ge loof, liefde, kapitalisme en de rol van kunst en muziek in de samenleving. De grootste con troverse is echter pas in de twintigste eeuw onstaan, nadat de componist door Hitier ge claimd werd als geestelijke va der en zijn domicilie in Bayreuth een Nazi-bolwerk was geworden. Daar kon Wagner (overleden in 1883) uiteraard zelf niets aan doen, maar het was niet zonder reden, aldus Josine Meurs: 'Wa gner was een antisemiet. Daar kan je van alles over zeggen, maar dat blijft zo. Hij heeft vre selijke dingen over joden ge schreven. Hij vond dat ze het muziekleven in Duitsland ver ziekten en dat ze schuldig wa ren aan het kapitalisme. Het valt mij op dat bestuurders van de Wagnervereeniging zich ook geregeld antisemitisch uitlieten. De zaken lagen vóór Auschwitz misschien iets anders dan nu, maar in die tijd zijn ook levens verwoest door het antisemitis- Kan Josine Meurs Wagner nu ook beluisteren zonder aan al die dingen te denken? 'Nee, als ik Wagner hoor, of zijn geschrif ten lees, ben ik positief noch negatief, maar ik ben ook zeker niet blanco. Ik ben voortdurend met hem in discussie. Zo scherp je je hersenen. Dat komt ook het uiteindelijke resultaat van het onderzoek ten goede.' 'Der fliegende Hollander' van Richard Wagner door De Nederlandse Opera is nog te zien tot en met 21 februari in het Muziektheater te Amster- Josine Meurs: „Als ik Wagner hoor ben ik positief noch negatief, maar dam. ik ben ook zeker niet blanco." foto hielco kuipers Amerikaanse 'Spoorloos' kassucces los angeles cpd George Sluizers film 'The Va nishing', een Amerikaanse 'remake' van zijn Nederland se speelfilm 'Spoorloos', is in Amerika een kassucces. De film ging vorige week vrijdag in première en is nu de op drie na best bezochte film van het afgelopen weekein de. Dit commerciële succes is des te opmerkelijker, om dat de recensies erg slecht waren. De meeste Amerikaanse critici, die twee jaar geleden positief hadden gereafgeerd op de Nederlandse versie, bleken zich zwaar te hebben geërgerd aan het geforceerde happy-end in 'The Vanis hing'. Beide films zijn gebaseerd op Tim Krabbé s thriller 'Het gouden Ei', waarin het bui tengewoon treurig afloopt met zowel de hoofdpersoon als diens geliefde. Het nieu we happy-end was voor maatschappij Twentieth Century Fox een beslissende voorwaarde geweest voor de Amerikaanse remake. In The Vanishing' worden hoofdrollen gespeeld door Jeff Bridges en Kiefer Suther land. In Hollywood wordt nu gespannen afgewacht wat de reacties in Amerika zullen zijn op 'Utz'. Deze eveneens door Sluizer geregisseerde Europese 'kunstfilm' gaat eind deze week in Amerika in première. Het feit dat in acht dagen tijd twee door dezelfde regisseur vervaardigde films in de bioscopen terechtko men, wordt in Amerika als absoluut uniek gezien. Idealen die stuklopen op de alledaagse werkelijkheid. Dat is het gegeven van de solo voorstelling van Johannes Kemkens zaterdag 13 februa ri in de Burcht Sociëteit in Leiden. De acteur speelt 'De Uitvreter' van Nescio, het pseudoneim van J. Grönloh. Het verhaal is 63 jaar geleden geschreven maar is er vol gens de speler één van alle tijden. Japi is de hoofdpersoon. Hij weigert zich aan te pas sen totdat hij merkt dat zijn idealen stuklopen op de maatschappij. Koekebakker, een brave en wel aangepaste burger, vertelt zijn verhaal. Volgens Kemkens heeft ieder mens een Japi en een Koeke bakker in zich. Het publiek krijgt dan ook zeker de vraag voor de kiezen wie van de twee personages in hen de boventoon voert. Kemkens speelt het stuk in de originele, onverkorte vorm. Eerder bracht hij de Vuurvogel, Marja Morjèwna, de Regenmaker en Stefan Zweigs Schaaknovelle. De voorstelling begint om 20.15 uur aan de Burgsteeg 14. Kaarten in de voorverkoop zijn verkrijgbaar bij de boek handels Kooyker, De Kier en Zandvliet. RECENSIE NICOLE ROEPERS Tentoonstelling: Rudolf VaJster, Landscape lightscape. Te zien: t/m 28/2, galerie Time is Art wo. t/m vr. en zo. 14-18 jr Nieuwstraat 10, Leiden. „Onder landschap versta ik alles wat natuur is en onder natuur versta ik alles: beton, wolken krabbers, olieverf, plastic kernafval, fosforverf, steden, computers, mensen, snelwegen, maar ook, jawel, een enkele boom." Met deze woor den opende Rudolf Valster zijn eigen tentoon stelling bij Time is Art. Valster benadert het begrip landschap niet puur als een natuurlijk element, maar als kunsthistorisch verschijnsel. Zijn woest en ro mantisch aandoende schilderijen zijn geen re gistraties van de natuur, maar herinterpretaties van landschappelijke interpretaties van andere schilders. Er is geen enkel direct verband met de werkelijkheid. De serie schilderijen die Valster bij Time is Art laat zien is geheel geïnspireerd op één land schapschilderij van de hedendaagse Ameri kaanse schilder Chris Pfister, die een (om de verwarring compleet te maken) 19de eeuws Schots landschap schilderde. Valster op zijn beurt zette dezelfde compositie om in vurige rode, gele, bruine of grijze tinten. De schilderijen vallen op door een romanti sche bevlogenheid, die echter verbleekt bij het betreden van de eerste etage, waar in een door ultra-violet licht afgeschermde ruimte zes fluo- riserende doeken hangen. Ook hier gebruikte Valster dezelfde compositie van Pfister, maar deze doeken hebben weinig meer van doen met een subtiele interpretatie van het klassieke landschap. Lightscapes, heten ze nu: het is met fel oranje letters op een van de doeken geschil derd. In een twintigtal aquarellen in de ruimte daarnaast blijft hij dichter bij het oorspronkelij ke uitgangspunt: slechts door kleur- of kleine vormveranderingen creëerde hij zijn eigen landschap. Aan deze kleine werkjes is ook de fi guur van de heilige Sebastiaan toegevoegd, die als een zwevend sjabloon her en der verschijnt en ook weer verdwijnt. Het heeft veel weg van de wijze waarop de jonge Anton Wachter in Vestdijk's roman 'Sint Sebastiaan bezeten raakt van het copieëren van oude schilderijen en zijn hoogtepunt beleeft bij het zien van een schilderij van Sint Sebastiaan. Een zelfde fascinatie voor het opnieuw willen scheppen van bestaande schilderijen en the- mata is terug te vinden bij Valster. Zijn land schappen hebben niets meer van doen met een algemene landschapsbeleving, met een ideali sering van of een huiveringwekkend respect voor het landschap, maar gaan zowel over de interpretaties van net landschap door de eeu wen heen als over het landschap als abstract gegeven. De door hem ooit uitgeknipte repro ductie van Pfister fungeert daarbij slechts als kapstok voor zijn eigen ruimtelijke interpreta ties. theater amsterdam gpd Mai Spijkers, directeur van uit geverij Prometheus, wordt per 1 maart de nieuwe directeur van uitgeverij Bert Bakker. Bakker heeft dit besluit genomen in het belang van de continuïteit van het bedrijf, aldus de uitgeverij. Wegens ziekte van Bakker was Spijkers per 1 januari al be-' noemd tot tijdelijk directeur. Zowel Prometheus als Bert Bakker maken sinds vorig jaar deel uit van de uitgeverij Meu- lenhoff. Onder de hoede van Meulenhoff wordt nu onder zocht of de uitgeverijen tot or ganisatorische samenwerking kunnen komen. Spijkers werkte tot 1989 als redacteur bij Bakker en begon daarna voor zichzelf. Zijn vertrek leidde tot conflicten omdat veel auteurs van Bakker mee verhuisden naar Prome theus. In een brief aan de me dewerkers en auteurs van de uitgeverij betuigde Bakker begin januari overigens zijn hartelijke instemming met de vervanging door Spijkers. Bakker krijgt bin nen de uitgeversgroep Meulen hoff een andere baan aangebo den. recensie wunand zeilstra 'Bremer Freiheit, ein bürgeriiches Trauer- spiel' van Rainer Wemer Fassbinder door het Westdeutsche Toumeetheater Rem- $cheid. Gezien: 9/2, schouwburg Leiden. Het is slecht koffie.drinken bij Geesche Gottfried. Wie haar vrijheid in de weg staat, wordt door haar simpel vergiftigd. Rai ner Werner Fassbinder verwerk te het historische gegeven van gifmengster Geesche tot een reeks losse scènes waarin de gif- moorden elkaar op den duur in rap tempo opvolgen. Daarbij gaat het in eerste instantie om het demonstreren van onder drukkingsmechanismen. Steeds opnieuw bevecht deze vrouw, uit het Bremen van rond 1820, haar emancipatie door ri goureus in te gaan tegen alle mogelijke vormen van (manne lijke) bevoogding. Zodra ouders, echtgenoot, minnaar, familie of algemener: liefde, religie, huwe lijksmoraal, geld, zaken e.d. een eigen vrije Keuze in de weg staan, grijpt ze zonder pardon in. Niet alleen mannen worden daarvan het slachtoffer. Vrou wen die hun ondergeschilcte positie niet inzien, worden evenmin gespaard. Al was het maar om nen tegen zichzelf in bescherming te nemen. Het waren vrijwel uitsluitend scholieren die gisteravond naar dit stuk van Fassbinder door het Westdeutsche Toumeetheater Remscheid kwamen kijken. Misschien is dit 'Bremer Frei heit' geschikt voor hun litera tuurlijst. Dan heeft de avond tenminste nog iets opgeleverd. Of echter hun theaterliefde hierdoor is aangewakkerd, valt zeer te betwijfelen. Zulk soort saaie en langdradige enscene ringen zijn doorgaans funest voor een eventuele belangstel ling voor het theater. Geen mens verwacht bij een dergelijk toneelstuk een realisti sche benadering. Dus wekt het geen verbazing dat men een aparte vormgeving koos. De de corconstructie, die aan een electriciteitsmast deed denken, roept al gauw de sfeer van een gekooid bestaan op en lijkt daarom gewaagder dan deze in feite is. Op den duur gaat deze zelfs irriteren, omdat het bewe gingspatroon van de acteurs op doorzichtige wijze wordt be perkt. Hoe meer gifmoorden, des te uitbundiger de kleur van de kle ding van Geesche die afsteekt tegen haar geheel in het zwart gekJede omgeving. Evenzo schematisch is de spelopvat ting. Geesche mag af en toe heel emancipatoir haar onvrede uit schreeuwen, terwijl de rest zijn starre conventionele rol dient te vervullen. Zo is alles keurig ver klaarbaar. In weerwil van ac in houd wordt de voorstelling daardoor eigenlijk bijzonder braaf. Bij het Binnenlandstheater gaat op 17 februari in De Meervaart in Amsterdam Treiterkop' in première. In deze familievoor stelling voor kinderen vanaf 6 jaar staat centraal het onder werp 'treiteren en pesten'. De voorstelling is gegoten in de vorm van een modem sprookje en behandelt in het algemeen zaken van goed en kwaad. Trei terkop' wordt gespeeld door Gerda van der Veen, Jan Floor en Burt Lamaker. Treiterkop is ook te zien op 26, 27 en 28 februari in het Amster damse Muiderpoortheater. Daarna in maart, april, oktober en november in andere theaters in Nederland.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23