Deckers terug naar Zoeterwoude Enschedé drukt 'slimme kaarten' Stand van Zaken Nieu\ve hallen op Roomburg HET ÖMBACHT Banenmarkt in recreatiepark Duinrell WOENSDAG 10 FEBRUARI 1992 21 Carrosseriebedrijf kiest in moeilijke tijden voor nieuwbouw Het lijkt vreemd. De transportbedrijfstak, met DAF als sprekend voorbeeld voorop, maakt moeilijke tijden door. Ook de tot voor kort Leidse carrosseriebouwer Deckers verloor vorig jaar vijftien procent omzet. Juist in die moeilijke tijd heeft het bedrijf fors geïnvesteerd in een splinternieuw gebouw op het industrieterrein Grote Pol der in Zoeterwoude dat afgelopen week officieel in ge bruik is genomen. D. PLV -CHEF MEINOERT VAN OER KAAI), 071-161352 pand van het carrosseriebedrijf in Zoeterwoude: „We wilden in Leiden blijven, n ZAKELIJK Onder deze titel verschijnt elke week op deze pagina een over zicht van kort zakelijk nieuws uit de regio's Leiden, Alphen en de Duin- en Bollenstreek. Stuur uw berichten voor deze rubriek naar het Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den, t.a.v. 'Zakelijk'. AutoSchadehuis LEIDEN - Het AutoSchadehuis, onderdeel van de Motorhuis- groep, is onlangs verhuisd van de Rooseveltstraat 61 naar nummer 12a in dezelfde straat. Het autoherstelbedrijf betrekt daar een nieuw pand, dat voor zien is van nieuwe milieuvrien delijke apparatuur. Het Auto Schadehuis repareert aanrij- dingsschade aan alle merken Oudclad LEIDERDORP - Oudclad Dak en gevelsystemen is een nieuw bedrijf dat zich heeft gevestigd aan de Weversbaan 12a in Lei derdorp. Oudclad levert stalen en aluminium dakplaten, dak sandwichsystemen, dakisola ties, dakbedekkingen, lichtstra- ten en lichtkoepels en diverse soorten beplatingen voor ge vels. Oudclad is opgericht door Hubert J. Oudshoorn die voor heen al jarenlang werkzaam was op het gebied van dak- en gevelsystemen. Freelancers LEIDEN - Speciaal voor mensen die op freelance-basis willen gaan werken houdt de Stichting Werkgelegenheid Leiden op 16 februari een informatie-avond. Aan de orde komen onderwer pen als inkomen uit onderne ming en neveninkomsten. De bijeenkomst wordt gehouden aan de Evertsenstraat 99. Be langstellenden moeten zich vantevoren opgeven via 071 - 219811. ZOETERWOUDE RUDOLF KLEUN Maar volgens directeur C. Dec kers ligt de verhuizing van de Lammenschansweg in Leiden naar Zoeterwoude meer voor de hand dan het lijkt. „We bespa ren alleen al aan energie in dit nieuwe gebouw zo'n 50.000 gul den per jaar. De betere indeling van het nieuwe gebouw spaart bovendien ook veel kosten uit. In Leiden moest soms iedereen zijn werk onderbreken om één vrachtauto te verplaatsen. Hier hebben we zes grote poorten". Bovendien merkt hij op dat te genover de hoge kosten van de verhuizing ook de opbrengst staat van de verkoop van het oude terrein. Bakermat Deckers keert met de verhuizing in feite terug naar zijn baker mat. Tachtig jaar geleden, in 1913, richtte Chr. Deckers het bedrijf in Zoeterwoude op. De huidige directeuren C. en L. Deckers zijn de derde generatie die de leiding hebben over het familiebedrijf. Het bedrijf ont wikkelde zich via de vervaardi ging van handkarren, wagens en bakfietsen voor zuivelpro- dukten tot een bouwer van vrachtwagencarrosserieën. In 1954 werd een fabriek aan de Lammenschansweg geopend en in 1970 volgde een fabriek in het Limburgse Weert, die uit groeide tot de hoofdvestiging. Het overgrote deel van de se- rieproduktie, zo'n 400 carrosse rieën per jaar, komt dan ook uit Limburg, waar zo'n 70 mensen werken. De vestiging in het Leidse, met nu 36 personeelsle den, richtte zich steeds meer op onderhoud en de uitvoering van gespecialiseerde eenmalige op drachten. Zo zijn bijvoorbeeld televisie-reportagewagens voor de omroepen hier gebouwtj. Deckers beschikt daarnaast nu over een onderhoudsbedrijf in Rotterdam. Voor directeur C. Deckers was het aanvankelijk een tegenvaller dat hij noodgedwongen uit Lei den wegmoest. „We wilden in Leiden blijven, maar de ge meente werkte niet mee. We voldeden niet aan het gehan teerde criterium van schone in dustrie voor vestiging op Room burg. Alleen onder zeer strenge voorwaarden konden we daar terecht. We hadden bijvoor beeld altijd met gesloten deuren moeten werken. Dat maakte het voor ons steeds minder aan trekkelijk". Na een speurtocht door de regio werd uiteindelijk voor Zoeterwoude gekozen. Distributie Deckers is van oudsher actief in de markt voor distributiever- voer. Carrosserieën voor con- fectietransport worden veel ge bouwd voor bijvoorbeeld C&A, maar ook het zuivelconcern Campina Melkunie, Albert Heijn, Aldi, Mona en Mora ho ren tot de klanten. En hoewel Deckers in deze sector veel vas te klanten heeft, is de omzet toch fors teruggelopen. Deckers: „In feite zit de teruggang in het internationale transport. Distri butie gaat nu eenmaal altijd door. Maar we merken dat col lega-carrosseriebouwers die voor het internationale vervoer werken zich nu op onze markt melden. De concurrentie wordt feller". Bij Deckers is echter nog geen sprake van ontslagen. Wel wordt in Weert al geruime tijd minder gebruik gemaakt van tij delijke krachten. Inspelend op de groeiende pro blemen die ontstaan bij het be voorraden van binnensteden met vrachtwagens bedacht Deckers een paar jaar geleden een speciale lichte elektrische bezorgwagen om vanuit stads distributiecentra winkels te be voorraden met kleine contai ners. „In feite ging het om een afgezaagde winkelwagen, een elektrische hond". Deckers trok er veel aandacht mee en nog al tijd worden de tekeningen van die wagen uit de kast gehaald door overheden en tijdschriften om het idee van stadsdistributie te illustreren. Voor Deckers ooit begonnen als aardigheidje voor de Bedrijfsauto-RAI is het pro ject zo een eigen leven gaan lei den. Voorlopig zijn er echter niet veel verwachtingen voor een vervolg, laat staan voor orders. C. Deckers: ,,We hebben ermee vooruit willen dejiken voor de klant. Het idee was dat de stad in feite een groot veilinggebouw is zonder dak. In een veilingge bouw werk je ook niet met zwa re vrachtauto's, maar met elek trische karren. Maar of het ooit iets wordt, is voor een belang rijk deel afhankelijk van de overheid. Als er beperkingen komen voor vrachtauto's in bin nensteden, moeten onderne mers wel iets doen. Dan komt ook dit idee misschien in zicht". Voor bedrijven die uit de Leidse binnenstad willen ver huizen. komen drie nieuwe hallen op het bedrijventer rein Roomburg. Volgende maand start de bouw. Bouw bedrijf Rosbouw bv hoopt die hallen in augustus op le veren. Op Roomburg wordt druk gebouwd. Terwijl burge meester Goekoop afgelopen vrijdag een kantoor en be drijfshal van Ergon Electric opende, werden de laatste plannen voor de drie be drijfshallen afgerond. Architect Hans Bik ont- wierp de hallen van elk 130' vierkante meter groot. Elke hal is bestemd voor één be drijf. De architect wilde de hallen zo functioneel moge lijk maken. Zo worden de hallen geschikt voor totaal verschillende bedrijven, zoals een koeriersdienst of een aannemingsbedrijf. Volgens het beleggings en financieringsbedrijf HRS Vastgoed zijn de hallen voor al geschikt voor bedrijven die uit de binnenstad van Leiden willen verhuizen, vanwege parkeerproblemen. Op Roomburg bestaan die niet. „De hallen zijn geschikt voor bedrijven die een opslag en een kantoor ruimte heb ben. Schoonmaakbedrijven, schildersbedrijven en bij voorbeeld bakkerijen", zegt directeur E. Swaak van HRS Vastgoed. Swaak verwacht dat het hem niet veel moeite zal kosten de hallen ie verhu ren. „We hebben het voor deel dat we vlak bij de afslag van de snelweg zitten. Na papiergeld en postzegels Japans bedrijf Newlong Holland naar Oude Meer SCHIPHOL» In het bedrijvenpark Oude Meer-Noord bij Schiphol is een hegin gemaakt met de bouw van een pand voor het Japanse bedrijf Newlong Holland bv. Het gaat om een Europees distributiecentrum. Newlong maakt machines en onderdelen voor de verpak kingsindustrie. In het nieuwe gebouw, dat in juli in gebruik moet worden genomen, is ook ruimte voor onderhoud, reparatie en assemblage van apparaten. In dit bedrijvenpark zijn al enkele Europese distributie centra gevestigd. Zoals Ca non, Mitsubishi Motors, Ya maha Motor Europe en Seagate Technology. De ont wikkeling van dit park ge beurt onder leiding van de Schiphol Area Development Company (SADC). Dit is een samenwerkingsverband van de provincie Noord-Holland, de gemeenten Amsterdam en Haarlemmermeer, NV Luchthaven Schiphol en de Nationale Investeringsbank. De SADC is momenteel met nog meer gegadigden in de slag voor vestiging in Oude Meer-Noord. De Haarlemse drukker Ensche dé wil dit jaar op grote schaal 'smart cards' produceren. Deze 'intelligente' kaarten bevatten veel persoonlijke gegevens en kent een aantal gebruiksmoge lijkheden. Tot nu toe is het be drijf vooral bekend als drukker van bankbiljetten en postzegels. De kaart kan van pas komen bij het betalingsverkeer en hel ver voer. Het moet bijvoorbeeld mogelijk worden op een station de kaart door een automaat te halen, waarna het bedrag auto matisch van de rekening van de kaarthouder wordt afgeschre ven. De vingerafdruk van de bezit ter kan als beveiliging dienen in plaats van de nu gebruikelijke cijfercodes. Speciale optische apparatuur 'leest' de vingeraf druk. In Europa heeft Enschedé samen met de Staatsdrukkerij en Uitgeverij (SDU) 5 tot 6 pro cent van de markt voor deze kaarten in handen, maar dat moet minstens 15 procent wor den. Enschedé drukt nog steeds veel bankbiljetten en postze gels. De drukker levert elk jaar 220 miljoen biljetten aan de Ne- derlandsche Bank, maar dat aantal zal na 1995 mogelijk zak ken naar 120 a 160 miljoen. En schedé wordt 'gestraft' voor de kwaliteit dat het levert: de waar depapieren zijn zo slijtvast, dat ze minder vaak vervangen hoe ven te worden. Enschedé wil daarom zijn klantenbestand in het buiten land uitbreiden. Om rendabel bankbiljetten te kunnen druk ken moeten er jaarlijks zo'n 400 miljoen van de persen rollen. De directie gaat daarom samen werking met grote Europese gelddrukkersonderzoeken. Postzegels levert het bedrijf aan zo'n zestig landen, terwijl het nooit actief aan klantenwer- ving heeft gedaan. Dat gaat ver anderen, want Enschedé wil zijn huidige marktaandeel van 0,5 ïi 0,6 procent verhogen tot 1,5 a 2 procent. Dat zijn in de postzegelvvereld behoorlijke verschuivingen. Wereldwijd haalt geen enkele drukker in de ze branche meei dill 3 proi en! „Een platte oud-Hollandse nokvorst leggen op een mo numentaal pand aan het Rapenburg, dat zie je mij op de foto doen. Een vorst is de afdekking van de nok van het dak en die worden gelegd in de kalkmortel. Je be gint eerst met een bolletje specie te gooien en daarna druk je de vorst erin. Als ze allemaal liggen smeer je ze af om het waterdicht te krijgen. En dan moet het recht en vlak liggen, dat is de kunst. Hoe ik in het restauratiemetselwerk terecht ben geko men? Ik kwam van school af en daarna heb ik het vak in de praktijk geleerd van een oudere metselaar. Het ver schil met gewoon metselen is dat je andere technieken gebruikt, je moet meer geduld hebben. Het is meer dan langs een lijntje metselen, je moet echt zien wat je doet. Je begint bijvoorbeeld met scheuren in oude muren uit te hakken, dan ga je alles goed schoonspoelen en stof vrij maken. En dan moet je kijken welke soort stenen er het beste bijpassen. Daarvoor hebben we op de zaak een hele voorraad oude stenen. Dan gaan we die ste nen met kalkmortel inmetselen, inboetwerk noemen we dat. Oud metselwerk is taai, nieuw metselwerk knakt veel eerder. Een oude muur of schoorsteen kan heel scheef staan en dat komt omdat de specie niet kei hard wordt, dat moet kunnen trekken. Ik heb metsel werk gedaan waarbij ik alle oude knikken en bulten in een riiuur weer heb teruggebracht. Dat wilde de archi tect dan, maar dat staat ook wel leuk. Muren isoleren tegen optrekkend vocht doe ik ook, maar dan op de ouderwetse manier. Tussen de stenen leg ik dan glas of lood, dat is de beste methode, daar De klompenmaker doet zijn werk haast alleen nog maar op braderieën en demonstraties, terwijl de televisiereparateur een onmisbare kracht op de arbeidsmarkt is. Zo zijn in de loop der tijd veel ambachten verdwenen, maar kwamen er ook veel nieuwe beroepen bij. In Nederland zijn 109.000 kleine ambachtelijke bedrijven, die aan 577.000 mensen werk bieden. In deze serie vertellen mensen met een ambachtelijk beroep over hun werk. Vandaag Willem Brandt (26), restauratiemetselaar bij het Leidse bouwbedrijf Burgy. komt geen vocht doorheen. Zo'n muur breek je eerst stukje voor stukje af, anders komt-ie naar beneden. Kleine stukjes voegen doe ik zelf, maar hele gevels wor den door een speciale voeger gedaan. De meest voor komende voeg is de knip- of snijvoeg, dat is die met de scherpe kantjes eraan. Dan krijg je een strakker aange zicht van de muur, want oude handgevormde stenen velschillen soms nogal van dikte. Zo krijg je mooie strakke lijnen in de muur. Ik doe ook veel boerenvlechtingen, dat is metselwerk haaks op de schuine lijn van de gevel, tussen de schou der en de waker. De schouder zit onderaan de voet van de top en de waker sluit het af. Het is vrij pittig om te kijken of je bij de verdeling uitkomt of niet, je blijft re kenen. Je moet zicht hebben op de sporen van de oude bouw, je moet herkennen wat er vroeger is gebeurd met zo'n oude gevel. Ik doe nu veel aan oude geveltjes opknappen, maar voor hetzelfde geld had ik in de nieuwbouw gezeten. Maar nu ben ik toch heel tevreden dat ik in het restauratiewerk zit, dat je van iets slechts toch weer iets moois, degelijks en netjes kan krijgen. En het is geen massaproduktie. Ik heb een paar grote klussen gehad in Leiden, de Ma- rekerk, de Pieterskerk, het archief, verschillende hofjes. Bij het archief waren de muurankers roestig geworden, die heb ik uitgehakt, daarna heeft een smid ze afge brand en schoongemaakt en daarna heb ik het weer dichtgemetseld. Bij de Pieterskerk stonden de natuur stenen ramen op instorten. Daar hebben wij de voegen tussenuit gehaald en de boel met speciale mortel weer vastgezet. Met z'n tweeën hebben we daar een jaar ge zeten. Op een week of zes na dan, in verband met de vorst. Als het vriest kan je niet metselen, 't is aan weer ver bonden. daar moet je altijd op letten. Als het erg regent gaat het ook niet. dan spoelt alles weg. Maar als het je overvalt kan je altijd nog een zeiltje spannen. Negen jaar zit ik nu in het vak. In maart ga ik een cur sus leermeester volgen, om het vak door te kunnen ge ven aan de jongeren die nu van school komen." TEKST ERIC JAN WFTERINGS FOTO HIELCO KUIPERS Recreatiepark Duinrell in Was senaar houdt zaterdag voor de tweede keer een banenmarkt voor vakantie- en seizoenkrach ten in de periode van april tot en met november. Iedereen die belangstelling heeft om op Duinrell te werken, kan van 13.00 tot 16.00 uur op de 'markt' terecht. Duinrell hield vorig jaar voor het eerst een banenmarkt. Ge bleken is dat met name scholie ren veel behoefte hebben om op het recreatiepark te worden geïnformeerd over het werken op Duinrell. Duinrell ontvangt jaarlijks 1,2 miljoen bezoekers. Dm alle activiteiten in goede banen te leiden, wordt een groot aantal seizoenmedewer kers ingezet. Wie wel interesse heeft om op Duinrell te werken, maar zaterdag niet kan komen, kan op werkdagen bellen: 01751 19219 of 19212 en vragen naar Margit de Lange. Een nieuwe attractie op Duinrell, de 'Bumperfrogs'.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21