Leidsch Dagblad Vanaf 1994 tolvignet op Autobahn Stenen voor Israëlische grenswachten Lubbers wil provincie Zuid-Holland splitsen Maximaal kwart miljoen voor slachtoffers Faro Wallage: 'Leerlingen moeten eerder van de Leidse ei-school af GOED NIEUWS WOENSDAG 10 FEBRUAR11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40080 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Crisisgevoel 2 Nederland is wakker geschrokken. Een cri sisgevoel overspoelt ons land, maar de politiek is niets te verwijten. Complete burgeroorlog in Rwanda NAIROBI. FRANS V CORRESPONDENT In het middenafrikaanse Rwanda is weer een complete burgeroorlog uitgebroken. In het noordwesten van het land is gisteren opnieuw hevig gevoch ten tussen regeringstroepen en het Rwandees Patriottisch Front (RPF). Het RPF bestaat hoofdzakelijk uit Tutsi's die de minderheid vormen in het door Hutu's ge domineerde Rwanda. De Tutsi's zijn slachtoffers van een soort 'etnische zuivering' door de Hutu-stam. Rwandese kerklei ders zeggen dat recentelijk meer dan 400 Tutsi's zijn afge slacht door Hutu's. De regering heeft de rebellen ervan beschuldigd de vorig jaör gesloten wapenstilstand als eer ste te hebben geschonden. Het RPF stelt juist de regering ver antwoordelijk voor de nieuwe gevechten door onophoudelijk de Tutsi-gemeenschap te terro riseren.. Frankrijk, dat in Rwanda per manent 150 militairen heeft ge stationeerd, heeft vanwege de hernieuwde strijd besloten dit aantal te verdubbelen. Niet om in te grijpen, maar alleen om de 400 Franse burgers in Rwanda te beschermen, aldus een ver klaring van het ministerie van buitenlandse zaken. De gevechten in het noord westen van het land zijn de he vigste sinds de regering en het RPF vorig jaar augustus een wa penstilstand sloten in het Tan- zaniaanse Arusha. In Ruhen- geri-Stad, zo'n 60 kilometer ten noordwesten van de hoofdstad Kigali, gingen regeringssoldaten en rebellen elkaar te lijf. In het district Biumba viel het RPF drie regeringskampen aan. 'Begeleid rijden' 3 De jonge automobilist is een slecht risico. 'Be geleid rijden' zou de kans op ongelukken kunnen verkleinen. Rampenplan yt q Crisisbestrijder: I O „Weet iemand bij de gemeente wie bij een ramp zorgt voor voldoen de zand of dranghekken?" Privatisering Duitse snelweg en spoor Vanaf volgend jaar moeten automobilisten een tolvignet kopen om op de Duitse snelwegen te mogen rijden. Voor personenauto's wordt gedacht aan een jaarvignet van 360 mark (400 gulden), een maand vignet van 60 mark en een weekvignet van 25 mark. In Zwitserland kost een jaarvignet 40 frank (49 gulden). dig voor de Duitse spoorwegen. Niet alleen het spoorwegnet moet worden verbeterd, ook wil Bonn de organisatie aanpassen. De oude Westduitse Bundes- bahn en de oude Oostduitse Reichsbahn moeten fuseren. De gezamenlijke onderneming moet vervolgens grotendeels worden geprivatiseerd. In 1991 leden de Duitse spoorwegbe drijven samen een verlies van 9,6 miljard mark, in 1992 was dat 14 miljard mark. In de tweede plaats verwacht Bonn een enorme groei van het verkeer op de snelwegen, wat veel extra onderhoud en uit breiding van het wegennet no dig maakt. Het ministerie van verkeer spreekt over een 'grie zelscenario', vooral door toedoen van de Oosteuropea nen. Het vrachtverkeer in noord-zuid-richting zal in 2010 2,5 keer zo druk zijn als in 1988, het aantal personenauto's twee keer zoveel. In oost-west-rich ting wordt het vrachtverkeer vier keer zo druk, terwijl liefst 25 keer zoveel personenauto's de Duitse oostgrens zullen passe ren als in 1988. De regeringscoalitie in Bonn heeft daarover gisteren over eenstemming bereikt. Ook is af gesproken dat de Duitse snel wegen op termijn in particuliere handen moeten overgaan. Verkeersminister Krause be schouwt het vignet als tussen stap op weg naar elektronische tolheffing. Is die er eenmaal, dan betaalt de snelweggebrui ker per kilometer die hij aflegt over de Autobahn. In het verleden onstond veel herrie over Duitse plannen om alleen voor vrachtwagens vig netten in te voeren. Buitenland se transportbedrijven voelden zich benadeeld. Bonn wil nog steeds vrachtautovignetten in voeren. Bonn hoopt dat de be lastingtechnische voorwaarden waaraan daarvoor binnen de Europese Gemeenschap moet worden voldaan, nog dit jaar kunnen worden geschapen. Voor een vignet voor personen wagens is geen toestemming van de EG nodig. Aan de Duitse plannen liggen twee overwegingen ten grond slag. Ten eerste is veel geld no- Jeruzalem» Een jonge Palestijn bestookt grenswachten in de Gazastrook met stenen. Gisteren schoten Pales- tijnen een Israëlische groenteman dood toen deze met zijn auto door het grensgebied reed. Sinds het begin van de Palestijnse opstand in 1987 zijn 117 Israëliërs gedood, terwijl Israëlische burgers en militairen 1.035 Palestijnen ombrachten. Nog eens 696 Palestijnen werden door Palestijnen omgebracht, omdat zij zouden 'collaboreren' met de Israëlische bezetters. foto epa Cruijff O K Joha" Cruijff blijft 2 3 nog twee jaar trai ner van Barcelona. Dan houdt hij de voetballerij voorgezien. Mr Van der Plas overleden in Katwijk De Katwijkse advocaat mr. J. van der Plas is vannacht onver wacht overleden. Van der Plas werd 73 jaar. In juni zou hij zijn 50-jarig jubileum als advocaat hebben gevierd. De op 14 december 1919 ge boren Van der Plas werd be kend in Katwijk als raadslid en wethouder voor de toenmalige Combinatie Christelijke Partij (CCP). Van der Plas kwam in 1946 voor deze partij in de raad. In 1958 werd hij wethouder voor deze partij, een functie die hij tot 1966 bekleedde, als op volger van D. van Leeuwen. Na opnieuw vier jaar raadslidmaat schap trad Van der Plas uit de CCP, na een conflict over het lijsttrekkerschap. De Katwijker zat vervolgens nog acht jaar in de raad voor de Anti-Revolutio naire Partij. In 1978 trad hij te rug uit de Katwijkse politiek. Van der Plas zette zich vooral in voor het toerisme en de ontwik keling in en van Katwijk. Daarnaast maakte hij jaren lang deel uit van het bestuur van de Katwijkse VW. Van der Plas was meer dan dertig jaar voorzitter en bestuurslid. De Katwijker verwierf even eens bekendheid door zijn werk als advocaat. Zo hielp hij mee de jurisprudentie op het gebied van de ruimtelijke ordening op te bouwen. De laatste jaren hield hij zich onder meer bezig met de visse rij. Een van zijn laatste zaken was een kort geding tegen de staat. Van der Plas verdedigde daarbij de belangen van de Idei- ne kabeljauwvissers die in de knel dreigden te raken door de verdeling van de vangstquota. HET WOORD IS AAN ANWB oneens met voorwaarden Martinair Lood uit wrak in zeemilieu driehuis» frans v schiphol «bill meyer den haag gpd Premier Lubbers wil de provin cie Zuid-Holland splitsen en van de regio rond Rotterdam een aparte provincie maken. Op deze manier probeert de pre mier de impasse te doorbreken, die is ontstaan door de omstre den plannen van minister Dales (binnenlandse zaken). Zij wil de provincies opsplitsen in regio nale besturen. Het kabinet heeft Dales in middels teruggestuurd om het voorstel bij te schaven. Vast staat echter dat de provincies niet op korte termijn zullen ver dwijnen om plaats te maken voor zo'n twingtigtal regio's. Lubbers vreest voor een slepen de politieke discussie over de wenselijkheid van regionale be sturen. Voor een extra bestuur tussen provincie en gemeenten ontbreekt momenteel voldoen- Michelin-ster voor Chinees restaurant den haag»gpd Voor het eerst is een Chinees restaurant in Nederland be kroond met de Michelin-ster. Sichuan Food van restaurateur E. Wong in de Reguliersbree- straat in Amsterdam krijgt de begeerde onderscheiding. De ster wordt voornamelijk toegekend aan restaurants met een Franse of Italiaanse keuken. Het restaurant van Wong is ge specialiseerd in maaltijden uit Sichuan, een streek in het zuid westen van China. Wong heeft ook een restaurant in Purmer- end. Villa Rozenrust uit Leidschen- dam heeft zijn ster na enkele ja ren heroverd. Het vermaarde restaurant De kersentuin in Amsterdam verloor zijn ster. de draagvlak. De premier heeft daarom voorgesteld het Overleg Orgaan Rijnmondgemeenten (OOR), dat een sterk regionaal bestuur zou worden, dan maar om te vormen tot een provincie. In de Rijnmond is op korte ter mijn een grote behoefte aan een daadkrachtig bestuur. De nieu we dertiende provincie krijgt in het voorstel van Lubbers dan ook een aparte status, omdat naast de provincietaken ook ta ken van gemeenten naar het bestuur worden overgeheveld. In plaats daarvan ontstaan deel gemeenten. Waarschijnlijk wordt vrijdag over de brief van Lubbers en de aangepaste plan nen van Dales in de minister raad een besluit genomen. Pagina 18: Commissaris der Koningin Patijn enthousiast over plan Lubbers. Martinair zegt bereid te zijn maximaal 250.000 gulden scha devergoeding uit te keren aan de slachtoffers van de vliegramp in Faro. Dat heeft de luchtvaart maatschappij laten weten aan advocaten van de ANWB, die opkomen voor de belangen van 250 inzittenden van het vlieg tuig. Maar de ANWB wijst de voorwaarden die Martinair stelt af. In de algemene reisvoorwaar- den van Martinair is voor derge lijke gevallen een maximum van .58.000 dollar (ruim honderd duizend gulden) schadevergoe ding vastgelegd. Martinair is onder drie voorwaarden bereid dit bedrag op te voeren tot een kwart miljoen gulden: De claim moet via een schikking tot stand komen en slachtoffers moeten afzien van juridische procedures. Als er verder wordt geprocedeerd dan geldt het maximum van 58.000 dollar als uitgangspunt van de hoogte van de schadevergóe- ding. Slachtoffers die gebruik ma ken van de schikking mogen geen aanvullende claims tot schadevergoeding neergelegen bij vliegtuigbouwer McDonnell Douglas, motorenfabrikant Ge neral Electric of bij de Portugese autoriteiten. De schikking moet vóór 1 augustus van dit jaar zijn over eengekomen. Advocaat mr. H.J. Bunjes van de ANWB ziet het voorstel van Martinair als een handreiking. Hij is het echter volstrekt on eens met de genoemde voor waarden. Veel slachtoffers lig- WACHT op de nieuwe PEUGEOT 306! v.a. 11 maart a.s. in onze showroom AUTO LEITHON li Peugeot-dealer voor Leiden e.o. Oegstgeesterweg/Maredijk 175- Leiden. Tel. 071-212911 T.o.v. het nieuwe postkantoor Donderdag koopavond. gen nog in het ziekenhuis en zullen daar nog blijven. Het is voor hen praktisch onmogelijk tot een definitieve vaststelling van de schade te komen. Ge bruikelijk is dat dergelijke zaken pas na anderhalf tot twee jaar tot een definitieve schikking ko men, zo zegt Bunjes. Mevrouw S. Luijt van de afde ling rechtshulp van de ANWB benadrukt dat de ANWB eerst het schikkingsvoorstel van Mar tinair op zijn merites uil beoor delen alvorens 'ja' of 'nee' te zeggen. „Het ene geval is het andere niet. Ieder individueel geval zal dus apart bekeken moeten worden. Een kwart mil joen is veel geld." Advocaat mr. W. van Baren van Martinair meent dat een snelle afwikkeling van de zaak voor alle betrokkenen het pret tigst is. „Het staat overigens ie dereen vrij wel of geen gebruik te maken van de schikking." leiden emiel fangmann Staatssecretaris Jacques Wallage (onderwijs) heeft gisteren tijdens een werkbezoek het Leidse plan voor een aparte beginnersschool voor allochtone leerlingen verdedigd. Hij is wel van mening dat de leerlingen de aparte beginnersschool eerder kunnen verlaten, als ze het beoogde taalniveau hebben bereikt. Zowel de Leidse ei-school als de basisscholen zouden geregeld toetsen moeten houden om het niveau goed te kunnen peilen. Wallage sprak gisteren onder meer met de initi atiefnemers van het plan, de directeuren van ba sisscholen uit Leiden-Noord en De Kooi. Eerder gaf hij het plan al het voordeel van de twijfel. Sommige buitenlanders hebben moeite met de komst van een in hun ogen 'stigmatiserende' drie- of vierjarige school voor leerlingen die on voldoende Nederlands kennen. „Als de leerlingen er eerder vanaf kunnen, kan misschien een deel van de weerstand worden weggenomen", meent Wallage. „Er is immers geen discussie over het tweede doel, het spreiden van de leerlingen na de beginnersschool over de basisscholen, maar juist wél over de gescheiden opvang daarvóór." De be windsman zegde ook steun toe bij de financiering van het onderwijs aan drie-jarigen, die al naar de beginnersschool mogen. Wallage's bezoek stond grotendeels in het te ken van het onderwijs aan allochtone leerlingen, 's Ochtends bezocht hij de kopklas van scholen gemeenschap De Vlietschans, die hij voor Neder land 'uniek' noemde. Buitenlandse kinderen krij gen daar een extra jaar les na de basisschool om ze op het voortgezet onderwijs voor te bereiden. „Ik vond het buitengewoon leerzaam. Leiden heeft er alvast een mouw aan gepast, wij moeten landelijk nog bekijken hoe wij structureel iets ex tra's voor kansrijke groepen als deze kunnen doen." Op basisschool De Singel constateerde de staatssecretaris hoe de school met ruimtegebrek kampt. Ook maakte hij er kennis met een mu- ziekproject dat door zijn ministerie is gesubsidi eerd, toen hij een aantal kinderen blokfluit hoor de spelen, 's Middags bezocht de PvdA-bewinds- man in gezelschap van wethouder H. Koek open bare basisschool de Noorderkring. „Een gekleur de school met een goede aanpak", vond Wallage. De bewindsman was onder de indruk van een gesprek met de vrouwenraad van de Noorder kring, waarin Marokkaanse moeders zitting heb ben. Zij willen dat hun kinderen op school Ara bisch leren, maar na de gewone lessen. Nu maakt dat onderwijs in de eigen taal (OET), als gemeen ten dat willen, op sommige scholen deel uit van het lesrooster. Wallage heeft nog geen standpunt Alle mensen zijn afgodendienaars: sommigen van de eer, anderen van het belang en de meesten van hun genoegens. Om hen goed te kennen moet men weten welke afgoden zij aanbidden. Amelot de la Houssaye VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur 20 Overleven19 Programma's11 Randstad18 Regio13,15,16,17 Religie RTV Show - Stand van zaken 21 Sport25,27 HET WEER Wolkenvelden In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Middagtemperatuur 4 gra den. Zwakke tot matige zuidoos tenwind. Uit het wrak van de kustvaarder Nordfrakt is 2.350 ton loodsulfï de in de Noordzee gestroomd. Het giftige lood vormt volgens Greenpeace een grote bedrei ging voor het zeemilieu, omcjat het poeder in de voedselketen terecht komt. Nu de lading is verdwenen, heeft Rijkswaterstaat de ber gingsopdracht aan Princess Ma rine uit Driehuis ingetrokken. De kustvaarder zonk eind okto ber op 50 kilometer uit de kust van Egmond. Half december gaf Rijkswaterstaat het bedrijf uit Driehuis opdracht alleen de la-, ding te bergen. In januari heeft de berger nauwelijks kunnen werken als gevolg van de vele krachtige stormen. „Maar door die stormen is ook het wrak op zijn kop terecht gekomen. Al het poeder is uit het wrak ge stroomd en heeft zich verspreid over een grote oppervlakte", licht directeur Halfweeg toe. NOG MAAR 4 DAGEN! KWffliir 3 bel de info lijn 0z0 504 39 9 Lcidsch -'A' Dagblad t NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. over de toekomst van OET ingenomen. Wel vindt hij kennis van de eigen taal voor leerlingen van buitenlandse afkomst nuttig. „Want de kinderen moeten straks ook een brief van oma uit Marokko kunnen lezen." Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters: - Adres: Postcode: Plaats: Tol. (I t .m conlr.4r br,ofjin|t» Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: n Per maand, automatisch (ƒ88.75) f~~l Per kwartaal Q via acceptgiro 82,85) automatisch (ƒ82.85)

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1