'Leg deel Bentwoud ten zuiden van snelweg aan' Boompjes kweken op groente- en fruitafval 'Verbod is puur discriminatie' Over leven Honderden dode zeevogels Asfaltbeton niet slechter voor bomen dan tegelpad WOENSDAG 10 FEBRUAR11993 19 Veen vervangen door overschot gft-compost boskoop monica wesseunc Het verbruik van veen als grondstof voor potgrond moet worden verminderd, vindt de overheid. Afgraven van veen is schadelijk voor het landschap: er blijven slechts gaten over. Elk jaar wordt zon twee miljoen kubieke meter veen geïmpor teerd. Tegelijkertijd kent ons land een overschot aan groente- fruit- en tuinafval. Door het veen te vervangen door gft- compost worden beide proble men opgelost. Op het Proefstation voor de Boomkwekerij in Boskoop wordt sinds drie maanden on derzoek gedaan naar de moge lijkheden om het veen in de potgrond (het belangrijkste be standdeel) voor een deel door compost te vervangen. Niet al leen omdat de overheid dat wil, maar ook omdat er steeds meer boomkwekers met die vraag bij het proefstation aanklopten. Een eerste onderzoek was posi tief en dus heeft het proefsta tion nu een driejarig onderzoek uitgezet. Onderzoekster A. Pronk: „Onderzoeken van an deren hebben uitgewezen dat compost de gevoeligheid voor schimmelziekten kan vermin deren." Aan de grond waarop in pot ten boompjes of struikjes wor den geteeld, worden hoge eisen gesteld. De grond moet vol doende vocht vasthouden. Al te stevig vasthouden is ook niet best: de plant moet wel het wa ter eruit kunnen halen. De grond moet niet te veel en niet te weinig voedingsstoffen afge ven, moet vrij zijn van ziekte kiemen en ook geen andere ver ontreinigingen bevatten. Pronk: „Daar komt nog iets bij. Groen afval dat niet voldoende gecom- posteerd is, verteert in de pot verder. Daarbij klinkt de grond in. Boomkwekers willen dat niet. Een boompje staat vaak een paar jaar in een pot en al die tijd wil de kweker de pot wel gevuld met aarde houden". De afgelopen drie maanden heeft de onderzoekster bodem en bemesting vooral besteed aan het onderzoek van verschil Orchideeën-maand bij Overvecht lisse Orchideeën staan deze maand in de bijzondere belang stelling van het tuincentrum Overvecht aan de Heereweg in Lis- se. Uit de duizenden soorten orchideeën, die voornamelijk voor komen in de tropische regenwouden van Zuid-Amerika en Azië, heeft het tuincentrum er een aantal uitgezocht dat geschikt is als kamerplant. Actie tegen PVC-buizen utrecht» De Stichting NatuUR en Milieu en de Vereniging Milieudefensie zijn een actie gestart tegen rioleringsbuizen van poly-vinyl-chloride (PVC). De milieugroepen hebben bedrijven en instanties die betrokken zijn bij de bouw, dringend gevraagd bij nieuwbouw en renovatie minder milieuschadelijke riole ringsbuizen te gebruiken. Daarvoor zouden goede alternatieven zijn. Volgens de milieu-organisaties komen bij de produktie van PVC kankerverwekkende stoffen vrij. Door pvc in afvalovens te verbranden ontstaan zoutzuur en giftige dioxines, aldus de orga nisaties. Symposium 'Landschap in Nederland leiden De vereniging Natuurmonumenten houdt op 3 april een symposium over het thema 'Landschap in Nederland'. Dat kop pelt de vereniging aan haar jaarvergadering en naar aanleiding van de tentoonstelling 'Vijf eeuwen landschap' in het stedelijk museum De Lakenhal in Leiden (20 maart t/m 20 juni). De jaar vergadering is gratis toegankelijk en begint om 11.15 uur in het Witte Singel-Doelencomplex zaal Oil, Cleveringaplaats 1 in Lei den. Kunststof riet van PVC leiden Een aantal firma's denkt een ideale opossing gevonden te hebben om eeh rieten dak na te maken. Het brandgevaar is minder groot dan bij een echt rieten dan, aldus een verklaring van het Bouwinstituut van TNO. Volgens Milieudefensie gaan de firma's voorbij aan de giftige dioxines die uit PVC kunnen ont staan als het materiaal eenmaal vlam vat. Laat staan de schade lijke milieu-effecten van de produktie van PVC. Vooroordelen vaatvvasmachines leiden Een aantal leveranciers van de vaatwasmachines is geza- menljk een reclame-offensief begonnen om de verkoop van zijn produkt te stimuleren. Vijf vooroordelen moeten volgens het vijftal hoognodig de wereld uit. Bij voorbeeld dat een een afwas machine veel water gebruikt, een energievreter is, veel herrie maakt en niet op kan tegen'de handafwas. De opmerking dat door een 'moderne afwasautomaat' de maandelijkse energieno ta eerder omlaag dan omhoog gaat, is volgens berekening van de Milieutelefoon alleen waar voor huishoudens met een elektri sche boiler. lende soorten compost. Het groen afval dat door de huis houdens in Nederland wordt in geleverd, kan op verschillende manieren worden gecompos- teerd. Pronk bekijkt twaalf ver schillende soorten compost op fysische en chemische eigen schappen. Met de twee beste worden teeltproeven gedaan. Dit voorjaar worden zo'n 3500 jonge conifeertjes op grond gezet waarin verschillen de hoeveelheden compost is verwerkt. Er zijn twee soorten coniferen: de ene is erg gevoelig voor zout en droogte, de andere heeft makkelijk last van schim mels. „We bekijken welke soort conifeer het het beste doet en welk percentage compost nog een goed kweekresultaat geeft." De planten blijven gedurende twee groeiseizoenen in de pot ten staan. De lengtegroei, massa en vooral ook het optreden van ziekten worden doorgemeten. Zijn de resultaten goed, dan geeft het proefstation 'een posi tief advies aan de boomkwe kers'. Pronk verwacht dat ten min Onderzoekster Pronk beoordeelt de groei van de conifeer op groente-compost FOTO HIELCO KUITERS ste tien procent van het veen kan worden vervangen door compost. "Dat lijkt weinig maar scheelt jaarlijks in de boomkwe- goed denkbaar dat er veel r kerij toch 23.000 kubieke meter compost ingemengd kan veen. Bovendien is het heel den." Voorzitter Borgman van de Bosraad: Er moet een onderzoek worden gedaan naar de vraag of een deel van het Bentwoud ten zuiden van de snelweg Den Haag- Gouda kan worden aan gelegd. Op deze plek wordt veel gebouwd. Een bos zou een groene buffer kunnen vormen. Het boerenland aan de noordkant van de rijksweg komt hierdoor minder onder druk te staan, meent J. Borgman, voorzitter van de Bosraad. gouda/leiden' Borgman is enthousiast over de plannen om een bos in de Randstad aan te leggen. Het biedt een buffer tegen de bouw van huizen en kassen in de Randstad. De miljoenen bewo ners van het westerf vinden in het Bentwoud dicht bij huis een recreatieplek. Voor dieren en planten moet het een nieuw leefgebied worden en ook voor het milieu is een bos gunstig. Borgman vindt dat er nog te weinig onderzoek is gedaan naar de manier waarop de 2100 hectares bos in het land worden 'neergelegd'. De stuurgroep Bentwoud heeft inmiddels drie varianten ontwikkeld. In alle ligt het grote bos ten noorden van V -CHEF MEINDERT V GEBIOLOGEERD Borgman: „Ten zuiden van de snelweg rukt de bebouwing ook op. Wel licht kan een deel van het Bentwoud daar worden ingeplant." FOTO HIELCO KUIPERS de snelweg. De bomen moeten is ervan overtuigd dat zorgen dat het groene hart groen blijft en niet wordt volgebouwd. „Prima uitgangs punt, maar ten zuiden van de snelweg rukt de bebouwing net zo hard op, dus wellicht moet een deel van het bos daar naar toe. Die variant moet nader worden onderzocht." Borgman afdoende bescherming biedt. „Een bestemmingsplan of een boerderij biedt geen onvol doende tegenwicht tegen de bouwwoede van gemeenten. Een bos wel. Als je een bos wilt kappen om er huizen neer te zetten, hangt aan elke boom een woedende recreant." Een korte les spijsvertering voor beginners. Nadat stoffen in de mond door middel van kauwen en met behulp van speeksel tot een doorslikbare massa zijn ge malen, belanden ze (2) in de slokdarm, waarin ze via peris taltische bewegingen (worm achtig samentrekken) naar (3) de maag gewerkt worden. In de maag wordt het proces dat met kauwen en speeksel is begon nen voortgezet met maagzuur, een gemeen goedje dat het aan gebodene niet alleen fysisch, maar ook chemisch aan stuk ken hakt. zodat het doorkan naar (4) de endeldarm, die aan de aldus ontstane onwelrieken de prut alles onttrekt wat het li chaam maar enigszins nodig zou kunnen hebben en helaas doorgaans nog wat extra. Het restant komt uiteindelijk bij de anus en wordt uitgepoept in een daartoe speciaal ingerichte ruimte, (5) toilet genaamd. Dat wist ik al, zegt u nu. Nee. dat wist u niet. Tenminste niet als u een van de negen op de tien Nederlanders bent die kauwgum kauwen. Kauwgum- kauwers beginnen bij (1) maar slaan de rest over. Als ze klaar zijn met kauwen spugen ze het gekauwde uit. Met als resultaat een permanente plaag van plat gewalste witte plekken in win kelstraten en alle andere druk bezochte openbare plekken. Waarom slikken kauwgumkau- wers het spul niet gewoon door? Misschien omdat ze niet weten hoe de spijsvertering werkt. Misschien denken ze wel dat al die kauwgum zich in hun maag ophoopt tot een grote klont rubber die hun ganse binnenste verstopt. Misschien vrezen ze wel dat ze een stuiterbal wor den. Vandaar het kortr Neen, het is niet zo dat de kauwgum zich in het lichaam ophoopt en neen. het inslikken ervan kan geen kwaad. Mits het via het daartoe geëigende ka naal het lichaam weer verlaat. Uitspugen is niet het geëigende kanaal. We zullen niet zeuren over het onsmakelijke gesmak. We zul len r r die i te, malende kaakbewegingen. We zullen niet zeuren over de papiertjes, over de frisse recla me, over haast niks zullen we zeuren. After all Zuidamerika nen kauwen sinds zuidamerika- nenheugenis op coca-bladeren. Afrikanen kauwen meer quat dan hulprijst en zo heeft elk de kaakspieren in conditie te houden. Maar over een ding moet ge zeurd worden: waarom kunt u, een van die negen op de tien Nederlanders die kauwgum kauwen, dat gummetje niet ge woon doorslikken? Aan uw wel voldane lichaam te zien hebt u met het slikken, toch structureel geen moeite? Waarom plaveit u straten en pleinen met spul dat in uw toilet thuishoort? tekst co loerakker haarlem gpd De oud-gedeputeerde is het dan ook niet eens met de boe ren in het gebied. Zij zeggen dat hun landerijen en boerderijen voldoende bescherming beiden tegen de bebouwing. Voor veel van hen betekent de komst van het bos dat ze met hun bedrijf moeten ophouden. Hoewel Borgman begrip heeft voor hun problemen, plaatst hij kantteke ningen bij de 'agrarische' be zorgdheid. „Er is in Europa te veel landbouw. Dat moet min der. Met het bos vang je twee vliegen in één klap. Meer groen en minder landbouw." De boe ren zeggen dat de grond zeld zaam goed is en dat ze daarom niet willen verkopen. „Toen de kassenbouw oprukte en de grondprijzen flink hoog waren, hadden ze dat bezwaar ook niet", aldus het commentaar van Borgman. Gemeenten en projectontwik kelaars kijken al geruime tijd met gretige ogen naar de pol ders romdom Leiden. Een pri ma plek voor woningen. Dat zou een reden kunnen zijn om de polders vol bomen te zetten om zo huizenbouw onmogelijk te maken. „Nee. Dat zou niet passen in het landschap. Bo vendien is het voor de weidevo gels juist nodig de polders open te houden. Dat kan als de be stuurders ophouden bedrijven en mensen tussen Schiphol en Rotterdam te plaatsen." ringen, bij de Afsluitdijk en bij Harlingen. Hier gaat het even eens om honderden dode vo gels. Volgens het TNO-laboratori- um in Delft gaat het om de pa- raffine-achtige stof, betaand uit een zuiver mengsel van cl4-c20 alkanen. In 1989 werd voor het eerst nonylfenol op stervende zeevogels gevonden, ook een olieachtige stof, die zich als een blauwgroene glans aftekent op het verenpak van de vogels. De dieren lijken verder schoon. „Maar ze gaan dood, de een na de ander", zegt Schobben. Naast zeekoeten zijn ook alken en drieteenmeeuwen aangetast. Rijkswaterstaat onderzoekt de herkomst van de stof. De che mische samenstelling is wel be kend. maar de toepassing nog niet. Duidelijk is wel dat het om lozingen gaat, van een schip, vliegtuig of vanaf een boorplat- form. TNO speurt verder naar sporen van alkanen in het in wendige van de vogels. Langs de Noordzeekust en de Friese noordwestkust zijn vanaf 20 januari honderden dode zee vogels gevonden. De vogels wa ren aangetast door een bijtende stof, die de vettige laag op de veren afbreekt. Volgens Henk Schubben van TNO in Den Hel der is de stof wellicht tiendui zenden vogels fataal geworden. De sterftes komen volgens Schubben de laatste vijf jaar el ke winter voor op open zee. In het vogel opvangcentrum de Fügelhelling in Ureterp wor den al 25 zeekoeten verzorgd die door de bijtende stof zijn getroffen en in het vogelasiel in Den Helder zeker 150. Asiel De Windbreker in Petten vond honderd dode vogels. De zeevo gels gaan bijna allemaal dood. Volgens Schubben spoelen do de dieren aan vanaf Hoek van Holland tot aan Den Helder, maar ook voor de kust van Wie- wageningen Asfaltbeton is helemaal niet zo slecht voor bomen als het uiter lijk van het wegdek doet ver moeden. De groei van straatbo men zoals linden, zomereiken en platanen wordt door een open asfaltbeton niet méér be lemmerd dan door het normale tegelpad. Dat blijkt uit een on derzoek van het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek in Wageningen. Het instituut 'onderzocht op verzoek van de gemeente En schede of een betonnen fiets pad de bomen naast dat pad de nek om zou doen. Groei en ont wikkeling van de bomen is ac ceptabel als driekwart van de neerslag die zomers valt, de wortels bereikt. Open asfaltbe ton laat beter water door dan een tegelpad. Nadeel: de gaatjes in dit beton slibben langzaam dicht. Door de straat schoon te houden kan dit worden voorko- Warmondse boer vecht 'Fries-besluit' Gaboraan warmond adriaan brandenburg „Puur discriminatie". T. War merdam laat er geen misver stand over bestaan dat wat hem betreft het plan van staatssecre taris Gabor om alleen in Fries land het zoeken van kievitseie ren nog toe te staan, beter in de prullenbak kan verdwijnen. „Hier is het laatste woord nog niet over gezegd", briest de vo gelwachter in het district Rijp- wetering, tevens fervent zoeker van kievitseieren. Friesland heeft de bevoorrechte positie te danken aan de zoge heten nestbescherming, tradi tiegetrouw uitgevoerd door die genen die ook de eieren zoeken. Een verbod op het rapen van kievitseieren zou betekenen dat de zorg voor de vogels er slechts onder lijdt. „En dat is uiteraard niet gunstig voor de stand van de weidevogels", schrijft Gabor in zijn brief aan de Tweede Ka- Met grote stelligheid beweert Warmerdam dat elders in Ne derland evengoed aan nestbc- scherming wordt gedaan. De Warmondse boer neemt zich zelf als voorbeeld. „Als ik goede nesten tegenkom, zet ik er wat merkpaaltjes omheen en span er gaas over, zodat het vee er niet bij kan. Tijdens het maaien kun je er bovendien mooi om heen rijden." Dat de zorg voor de weidevo gels alleen zou zijn besteed aan de Friezen, noemt Warmerdam dan ook 'lariekoek'. Hij kan het nog sterker vertellen. „De Frie zen komen jaarlijks met tiental len tegelijk naar onze polders om de eieren weg te halen. Ook uit beschermde nesten. Dat is vorig jaar nog gebeurd in Roelo- farendsveen. Ze hebben wel mooi een proces-verbaal gekre gen". De inmiddels bejaarde War- monder zoekt al sinds zijn jeugd kievitseieren. „De een die vist, de ander zoekt kievitseie ren. Je moet het zien als een sport. En", erkent Warmerdam, „het is een lekkernijtje." Jaar lijks raapt hij een stuk of vijftig eieren. De vogelwachter, die ooit het 'eerste ei' aan de com missaris van de koningin in Zuid-Holland aanbood, eet er zelf een paar en geeft er wat weg. Van zijn 'zoekactie' gaat naar zijn zeggen ook een heilzame werking uit. „Ie trekt de polder in en kijkt of er al nesten zijn. Alleen uit die nesten die op ge vaarlijke plaatsen liggen, bij voorbeeld in een koude hoek van het land of op een plek waar de eksters en meeuwen vrij spel hebben, haal ik de eie ren weg. De kievit begint dan snel aan haar tweede leg. Op betere plekken waar ze bescher ming vindt van andere vogels. Bovendien is het tegen die tijd wat warmer geworden, zodat er toch al grotere overlevingskan sen zijn voor de uitgebroede vo gels." Voor Warmerdam staat wel haast vast dat de kritiek steeds uit dezelfde hoek komt: van milieubeschermers die niet of nauwelijks weten hoe de natuur werkelijk in elkaar zit. „Ze halen alle kennis uit de boekjes op de universiteit. Maar ze zouden eerst eens een jaar stage moe ten lopen bij de boer voordat ze gaan studeren. Dan krijgen ze eens een eerlijke kijk op de zaak." Ook de overheid krijgt een veeg uit de pan. Wel het zoeken op kievitseieren verbieden, maar tegelijkertijd hele polders opofferen om er woningen te de bouwen. „Neem nu de Boter- huis- en de Papenwegse polder, overal moeten huizen komen. Ze zouden eens voorrang moe ten geven aan de natuur. Nog een aanklacht: „Er zijn hier in de duinen tientallen vossen. Die fokken maar door. Kunnen geen eten meer vinden en komen dus deze kant op. Alle vogels worden kapotgevreten. Maar daar wordt niets aan gedaan. Daar hoor je niemand over". Of Warmerdam - en een handjevol andere zoekers van kievitseieren in de Leidse regio - voortaan ook vóór 5 april geen eieren meer mag rapen, hangt af van de Tweede Kamer. Om dat het parlement daar niet voor dit broedseizoen aan toe komt, zal het eventuele verbod pas volgend jaar ingaan.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19