Weinig geregeld rond rampenplan Kunstenaar staat werk af voor goed doel Hectische toestanden iets gesust Randstad Patijn enthousiast over plan Lubbers Scheveningen krijgt rock 'n roll-museum Vissers: geen moeite met opgeven vangsten WOENSDAG 10 FEBRUAR11993 chef willem spierdijk, 0 meindertvand De rampenplannen van de gemeenten laten veel te wen sen over. Het is niet duidelijk wie wat doet bij een ramp of calamiteit. Het blussen van een brand en de opvang van gewonden zijn goed geregeld. Maar andere zaken als de bevolking in bescherming nemen door middel van dranghekken en de opvang van daklozen kan een stuk beter. den haag monica wesseung Dat is de mening van ambten- baar crisisbeheersing C. van Zwieten van de provincie Zuid- Holland. Hij is ervan overtuigd dat als er ooit een echte ramp gebeurt, de zaak flink in het honderd loopt. „Bij de Bijlmer ramp had de sociale dienst van Amsterdam in korte tijd opvang voor de daklozen. In Zuid-Hol land hebben de gemeenten nauwelijks met sporthallen over het opvangen van daklozen". De crisisbestrijder somt zo nog meer voorbeelden op waar het fout kan gaan: „Weet ie mand bij de gemeente wie bij een ramp zorgt voor voldoende zand of dranghekken?. Als er ge vaarlijke stoffen vrijkomen lijkt Alle gemeenten moeten op 1 mei een rampenplan klaar heb ben. Zo'n rampenplan biedt volgens Van Zwieten geen enke le garantie voor een goede be strijding van rampen. „Het plan regelt alleen de organsiatie- structuur, maar zegt niets over wie nu wat moet doen. Nie mand weet dus waar hij aan toe is. Ook het materieel is niet ge regeld. Zandzakken, dranghek ken, boten of andere hulpmid delen. Ze zijn er wel, maar nie mand weet waar en niemand weet wie verantwoordelijk is voor het aandragen ervan". Ook het volstrekt ontbreken van rampenbestrijdingsplannen steekt Van Zwieten. Zo'n plan Statenlid Van der Meer burgemeester H. van der Meer archieffoto wim dijkman den haag CDA-Statenlid H. van der Meer (49) is per 1 maart be noemd tot burgemeester van de Westlandse gemeente De Lier. Het is nog onbekend wie hem opvolgt als fractieleider, laat staan wie de fractie komt versterken na zijn vertrek. Van der Meer werd statenlid in 1978. In 1983 volgde hij de tegenwoordige staatssecretaris Gabor op als fractieleider toen die burgemeester van Haaksbergen werd. Als gedeputeerde beheerde Van der Meer van 1987 tot 1991 de portefeuille economische zaken en recreatie. Toen het CDA bij de college-onderhandelingen in dat jaar buiten de boot viel, werd de inwoner van Numansdorp weer gewoon fractieleider. Herdenking Franse commando's wassenaar Bij het monument aan de Wassenaarseslag in Was senaar herdenkt de Vereniging Oud Commando's Zuid-Holland op 27 februari zes Franse commando's die in de Tweede We reldoorlog sneuvelden. Ter nagedachtenis aan deze comman do's. die in de nacht van 27 op 28 februari 1944 omkwamen, is in 1985 een monument opgericht aan de Wassenaarseslag. I Iet verzamelen vindt plaats om 11.30 uur op de grote parkeerplaats aan de Wassenaarseslag. Regio Rotterdam wordt provincie den haag monica wesseung De Zuidhollandse commissaris van de koningin S. Patijn is en thousiast over het plan van pre mier Lubbers om de Rotter damse regio om te vormen tot de provincie Rijnmond. „Pre cies wat we willen. De provincie heeft zich eind januari al bereid verklaard mee te werken aan de splitsing van de provincie Zuid- Holland. Zeker als daardoor de vorming van een zelfstandig Rotterdams regionaal bestuur als het Overleg Orgaan Rijn mondgemeenten versneld zou kunnen worden. Bovendien ziet Lubbers met dit plan af van de vorming van 25 bestuursregio's. Dat zou voor deze provincie echt een ramp zijn". De commissaris is tegen op splitsing van Nederland in 25 regio's. Zuid-Holland zou dan in vier of vijf regio's verdeeld worden. „De gemeenten zou den allerlei taken krijgen waar ze nog helemaal niet aan toe zijn. Ik ben blij dat dat plan van de baan is." Patijn, die overigens al een week van Lubbers plan op de hoogte was, denkt dat de te vor men nieuwe provincie geen provincie wordt als de bestaan de twaalf provincies. „Het wordt een samenwerkingsver band van gemeenten die ook geeft aan wat bij een bepaalde ramp, zoals een treinontsporing of een ontploffing van een Ipg- tank, moet worden gedaan. „Geen enkele gemeente kan adequaat reageren op een loka le ramp. Er moet voor elke snel weg, elk traject van gevaarlijke treirtfransporten en elk groot bedrijf een gericht plan zijn. Je moet er toch niet aan denken dat een groot bedrijf nit elkaar knalt en dat niemand precies weet of de vrijkomende stoffen nu wel of niet gevaarlijk zijn". Niet overal in de provincie lappen de gemeenten het op zetten van een goed rampen plan aan hun laars. Zo worden de komende weken in de regio Rijnland (waar Leiden, Alphen en de Bollenstreek onder vallen) bijeenkomsten gehouden van gemeenten en provincie. Doel is de poppetjes bij de taken te zet ten. „Zodat iedereen weet wat van hem of haar verwacht kan worden. De meeste mensen die bij de rampenbestrijding zijn betrokken weten nu nog niet eens dat ze wel eens gealar meerd kunnen worden. Dat be looft weinig slagvaardigheid". Een rampenoefening. Bij een echte ramp zouden hulpverleners niet goed weten wat te doen. archieffoto anp Om Ghanezen met oogziekte te helpen leiden» caroline v Stel, je verdient een leuke boterham met je schilderijen. Waarom zou je dan niet eens iets doen voor het goede doel? De Leidse kunstenaar Fred Flansen (48) dacht er in elk geval zo over. Hij stelt daarom tien van zijn schilderijen ter be schikking voor een project om blindheid in Ghana te voorkomen: het 'Wenchi- project'. Waarde van zijn schilderijen: ongeveer 15.000 gulden. Hansens schilderijen worden eind maart per opbod verkocht aan particulieren en bedrijven. Met de opbrengst kunnen drie Leidse (oog)artsen een maand in het Ghanese Wenchi aan de slag om te hel pen blindheid bij rivierbewoners te ge nezen en voorkomen. De blindheid bij veel rivierbewoners wordt veroorzaakt door staar die meestal door een operatie kan worden verholpen. Bijkomend voor deel is dat de Ghanese kinderen die nu vaak 'blinde-geleide' zijn, gewoon weer naar school kunnen als hun familie ge nezen is van de oogziekte. Een team fan oogartsen, verpleegkun digen en assistenten van onder meer het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) vertrekt in april naar het Afrikaanse Gha na. Hier leren ze Ghanese arten in Wen chi hoe zij oogoperaties moeten uitvoe ren bij mensen met staar. Hiervoor zijn ook medicijnen, materiaal, voorlichting en brillen nodig. De artsen vragen geen vergoeding voor hun diensten, maar de materialen i natuurlijk wel worden betaald. Hiervoor is ongeveer 20.000 gulden no dig. Dat geld moet voor een deel komen uit de verkoop van Hansens schilderijen. Het Wenchi-project bestaat nu vijf jaar. Veel Leidse organisaties hebben het project de afgelopen jaren gesteund: de gemeente, de brandweer en de scholen gemeenschappen Rembrandt en Louise de Coligny. Het project is een initiatief van de Stichting voor medische- en agra rische hulp aan ontwikkelingslanden, Horizon Nederland. De Leidse kunstenaar Hansen over zijn daad: „Ik voel me betrokken bij dit project want ik ken de mensen uit het team persoonlijk. Bovendien vind ik het vanuit mijn eigen levensovertuiging be langrijk om een deel van mijn inkomen aan zo'n project als dit beschikbaar te stellen." De expositie van de tien schilderijen wordt donderdagmiddag om één uur ge opend. Daarbij aanwezig is ook de Gha nese arts, dr. Kojo Yeboah-Antwi, die symbolisch het eerste schilderij krijgt uitgereikt. Tot 14 maart zijn de kunstwerken van Hansen te zien in de hal van het Pieter de la Courtgebouw aan de Wassenaarse- weg. Deze ruimte heeft de faculteit soci ale wetenschappen van de Leidse uni versiteit gratis beschikbaar gesteld. Be langstellenden kunnen schriftelijk een bod op een schilderij uitbrengen. Eind maart krijgt de hoogste bieder zijn nieu we kunstwerk thuisbezorgd en wordt ook bekend hoeveel de actie van Hansen heeft opgebracht. Radio-actieve patiënt mag eerder naar huis caroline van overbeeke Patiënten met een aandoe ning aan de schildklier, die voor de behandeling in het Academisch Ziekenhuis Lei den (AZL) radio-actief jodi um hebben geslikt, mogen eerder naar huis dan de overheid aanvankelijk had bepaald. Het AZL heeft heeft toestemming van de Inspec tie voor de Volksgezondheid gekregen om de patiënten naar eigen goeddunken naar huis te sturen. Dit betekent, dat zij na drie dagen isolatie in een speciale kamer l et ziekenhuis mogen verlaten. De patiënten moeten zich wel aan enekele afspraken houden om eventueel stra lingsgevaar vóór de omge ving te vermijden. De eerste dagen mogen ze, bij voor beeld, niet met hun partner in één bed slapen. De beroepszaak van het AZL bij de Raad van State gisteren, is door dit besluit van de inspectie niet meer dan een formele aangelegen heid geworden. Het AZL was in het geweer gekomen tegen de bemoeienis van de over heid met patiënten die radio actief jodium gebruikt heb ben. Volgens het rijk zouden deze mensen vanwege stra lingsgevaar toch minimaal een week moeten verblijven in een speciale ruimte in het ziekenhuis. Het AZL vond dit Hoofd van de afdeling 'vei ligheid, straling en milieu', W. Termorshuizen: „Het is niet alleen praktisch onhaal baar - kost veel geld - ook so ciaal is het onaanvaardbaar. Zo'n isolement is immers een enorme belasting, zeker voor bijvoorbeeld een kan kerpatiënt die vanwege zijn ziekte toch al nerveus is. Ge lukkig mogen we nu toch zelf bepalen wanneer de patiënt naar huis mag," Wereldkinderen opent fonds voor oorlogskinderen provinciale bevoegdheden krijgt. Een stadsprovincie". Lubbers hoopt de zaak in 1995 al rond te hebben. Patijn twijfelt aan de haalbaarheid hiervan. „Ik heb tegen Bram Pe per (burgemeester van Rotter dam) gezegd dat we ons niet vooraf aan een termijn moeten binden. We bekijken wel hoe snel de zaak rond kan zijn, maar een periode van 24 maanden vanaf nu lijkt mij veel te kort". Dat afsplitsing van Rijnmond zou betekenen dat er van de rest van Zuid-Holland nauwe lijks iets overblijft, ontkent Pa tijn; „We houden altijd nog een grondgebied van zeven keer de oppervlakte van Drente over". Naar het idee van de commissa ris zullen er wel ambtenaren naar de nieuwe provincie moe ten worden overgeplaatst. Hoe veel is nog niet bekend. Provinciale staten beslissen juist morgen over de nieuw bouw van het bestaande pro vinciehuis in Den Haag. Deze ontwikkeling speelt die nieuw bouw volgens Patijn geenszins in de kaart. „Zo veel ambtena ren zullen ook weer niet ver trekken cn bovendien is de nieuwbouw eigenlijk niets an ders dan vernieuwen van het huidige krakkemikkige ge bouw." leiden ellen Vorige week zat hij nog in Za greb rond de tafel met Kroati sche en Bosnische autoriteiten. Troostte hij een huilende zie kenhuis-directrice en nam een kijkje bij kinderen in verpleeg huizen die al dagenlang hun bed niet uit zijn geweest. Net te rug in Nederland vertelt voorzit ter F. Beems van Wereldkinde ren een triest verhaal over Bosnische en Kroatische vrou wen, ongewenst in verwachting van soldaten, die hun zuigelin gen in de steek lieten. De vereniging Wereldkinderen heeft, volgens de Rijnsburger, een heldere vuistregel: zich niet mengen met oorlogsgebieden. Toch werd deze regelvorige week aan de kant geschoven toen een delegatie afreisde naar het voormalige Joegoslavië. In een poging om orde te schep pen in een chaotische situatie ging de vereniging voor het wel zijn van kinderen zelf pools hoogte nemen in het land. Die chaos ontstond eind ja nuari toen staatssecretaris Kosto (justitie) aankondigde de adoptieprocedure voor Bosni sche baby's te willen verkorten. Veel kandidaat-ouders stonden op de stoep van de vereniging met de vraag of ze iq het foto album van baby's uit Bosnië mochten kijken. Er was echter album noch informatie over be schikbaar. „Dit positieve bericht van Kosto kreeg een verkeerde uit straling van snel, anders gaat het mis", aldus de voorzitter van Wereldkinderen. „Daardoor ontstond opwinding, waar de sensatiepers nog een schepje bovenop deed." Samen met de camaraploeg van Tros-Aktua vertrok hij naar Zagreb om contacten te leggen met de Bosnische ambassade. De voorzitter stuitte op een re gering die de problemen zelf wil oplossen. Aan adoptie van kin deren door buitenlandse pleegouders wil ze niet mee werken. Ze beschouwt de in de steek gelaten zuigelingen als deel van de Bosnische natie. Voorzitter Beems denkt dat den haag Wie heimwee heeft naar de jaren vijftig kan over een tijdje in een Schevenings museum terecht. Tenminste, als het aan Hage naar B. Franse ligt De ondernemer richtte onlangs een stichting op, Bennies Fifties Jukebox en Automuseum. „Voor het in stand houden en restaureren van de Amerikaanse cultuur van de jaren vijftig en zestig", aldus Franse, die manager is van The Clarks en daarnaast onder meer jukeboxen, popcornmachines verhuurt en verkoopt. Ook levert hij old-timers voor bijzondere gelegen heden. Franse wil een prestigieus pand laten bouwen in het Scheve- ningse havengebied: „Een echt-rock 'n roll-museum". Op dit moment onderhandelt hij daarover met Variant bv uit Alphen aan den Rijn, een projectontwikkelaar en makelaar. Volgens de plannen moet dat museum in de zomer van 1994 klaar zijn. Het is de bedoeling dat op de begane grond een restaurant komt in de authentieke stijl van de jaren vijftig. Tevens wordt er een klein museum ingericht waarin een stuk of vijftig bijzondere juke-boxen worden tentoongesteld, alsmede een bonte verza meling aan gitaren, posters, antieke benzinepompen en ouder wetse verkeersborden. Een grote variëteit aan oude Rolls Royces, Cadillacs (waaron der een 'originele' van Elvis Presley) en Oldsmobiles zal de eer ste etage bevolken. Wie wil, kart deze auto's huren. Tot slot wil Franse de tweede etage verhuren aan particulieren voor het ge ven van feesten, bijeenkomsten en dergelijke. De ondernemer denkt met het museum in een behoefte te voorzien. Naar zijn zeggen is er op dit moment geen enkel rock 'n roll-museum in Europa. in Wereldkinderen: „Ik ben realist genoeg om te zeggen dat bij veel verhalen over ver- n stuk oorlogspropaganda zit." foto jan holvast de autoriteiten de moeilijkhe den onderschatten. Hij geeft toe dat er nu geen acuut adoptie probleem is. „Ik denk dat tot nu toe hooguit drie ongewenste baby's zijn geboren." Op lange re termijn verwacht hij wél pro blemen. Er zullen nog veel on gewenste baby's geboren wor den. Een ware geboortegolf ver wacht hij niet. Over berichten dat al 66 zui gelingen ter wereld zijn ge bracht heeft hij zijn twijfels. „Het kan best waar zijn, maar dat is ons niet verteld. Ik ben re alist genoeg om te zeggen dat bij veel verhalen een stuk oor logspropaganda zit. Bovendien is over veel berichten een saus van sensatie gegoten." De sensatiepers heeft meer tegen- dan meegewerkt. In het Pretoria-ziekenhuis mocht de delegatie niet naar binnen. „Het was al overspoeld met journa listen en zag ons aan voor het zoveelste reporters team Nu de adoptiemogelijkheden minimaal zijn, richt de organi satie zich op de Financiële hulp aan kinderen in verpleeghuizen. Ook voor de gedupeerde vrou wen zelf staat de vereniging op de bres. „Er wordt te veel voor bijgegaan aan de problemen van de verkrachte islamitische vrouwen. Het is voor ons bijna onvoorstelbaar om te weten wat een ramp het voor die vrouwen is om te trouwen als ze geen maagd meer zijn." De vereniging Wereldkinde ren heeft voor deze directe hulp een fonds geopend. De eerste 30.000 gulden op giro nummer 383940 heeft ze daar zelf op gestort. Met het geld wil de vereniging gerichte hulp bieden aan kinderen in ver pleeghuizen en Bosnische vrouwen, die tegen hun wil in verwachting zijn van soldaten. den haag»jan kuys De Nederlandse kottervissers houden zich tamelijk stipt aan de strenge eisen, die sinds 1 ja nuari gelden voor het opgeven van de hoeveelheid gevangen vis. Dat blijkt uit controles van de Algemene Inspectie Dienst (AID). In de eerste drie weken van dit jaar is 23 keer proces-verbaal opgemaakt. In alle gevallen ging het volgens woordvoerder This- sen van het ministerie van vis serij om beperkte afwijkingen in de vangstopgaven. Op grond daarvan conclu deert het ministerie dat de vis sers zich zeer wel houden aan de nieuwe regeling. Van een versoepeling van de regeling, waar de vissers om hebben ge vraagd. kan daarom absoluut geen sprake zijn. Wel is het mi nisterie bereid begin maart aan de hand van nieuwe gegevens over controles de kwestie nog maals met de vissers te bespre ken. Voor secretaris Geert Meun van de Federatie van Visserij verenigingen betekent de op stelling van het ministerie een koude douche. De Federatie hoopte dat het ministerie wat meer speling zou inbouwen in het handhavingsbeleid. Volgens de vissers, die voorheen in hun geschatte vangstopgaven 20 procent van de werkelijke hoe veelheid mochten afwijken, is het exact schatten van de vangsthoeveelheid nauwelijks te doen. De cijfers van de AID be wijzen echter het tegenoverge stelde. Volgens Thissen zal het hand havingsbeleid van het ministe rie een 'zeer beperkte marge' omvatten, omdat het exact schatten van de gevangen hoe veelheden vis niet mogelijk is.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18