Uiterstegracht overhoop Voorhoutse chef wint hoge prijs Leiden Regio MIC wil ook 'metaalbakken' 'Leger' mag niet inzamelen Springplank over de singel Klapstuk zoekt vrijwilligers WOENSDAG 10 FEBRUAR11993 gert visser. plv -chef aad rietveld. 0 Papier, GFT-afval en glas. Om het milieu te sparen moeten ze allemaal apart worden ingele verd. Maar ook metalen en alu minium belasten het milieu. Het Milieu Informatie Centrum (MIC) aan de Morsstraat wil dat Leidenaren ook daar rekening mee houden. Ze moeten hun metalen, aluminium, blik en ijzer platslaan en daar inleve ren. Het MIC brengt de spullen naar de metaalhandel, waar ze worden gerecycled. Het MIC hoopt dat op den duur de gemeente het goede voorbeeld gaat volgen. „Net als glasbakken zouden er ook 'me taalbakken' in de stad moeten komen", zegt J. Klein, mede werker van het MIC. Het produ ceren van aluminium kost veel energie. „Door deze stoffen va ker te gebruiken kan onzettend veel energie bespaard worden." Tot nu toe hebben nog maar weinig mensen hun metalen naar het MIC gebracht. Maar het inzamelingsproject is ook nog maar een week oud. Klein verwacht dat het in de toekomst nog zal veranderen. „Zodra er posters in de stad hangen en er bekendheid is onder de Leidse bevolking, zal het wel drukker worden." De metalen kunnen schoon gemaakt en platgedrukt worden ingeleverd bij het MIC. aan de Morsstraat 43 in Leiden. Bij het Kringloopproject en de Wereld winkel kunnen ook metalen worden ingeleverd. leiden loman leefmans De gemeente heeft voor 1993 het Leger des Heils geen toe stemming gegeven in Leiden een kledinginzamelingsactie te houden. Er mogen in Leiden maar vier acties per jaar worden gehouden en die zijn al toebe deeld aan andere instanties. De kans is groot dat ook in 1994 het Leger niet aan de beurt komt. Tegen deze gang van zaken heeft het Leger des Heils be zwaar gemaakt. „Er zijn dertien aanvragen voor de vier toegestane lingen binnengekomen. Via een eerlijk roulatie-systeem komt het Leger de Heils, dat de afge lopen drie jaar wel heeft ingeza meld, dit jaar niet aan de beurt", aldus J. van Panhuis, die bij de politie belast is met de uitgifte van de benodigde ver gunningen. Dat het Leger des Heils drie jaar achtereen in Leiden huis- aan-huis textiel mocht ophalen, kwam omdat er weinig andere aanvragen waren. Nu dat er voor 1993 dertien zijn. is de kans groot dat zelfs in 1994 nog geen vuilniszak met lompen richting het Leger gaat. Volgens rayonmanager A. Sprokkereef moet in die situatie verandering komen: „De vraag naar oude kleding is groot. In Leiden zouden burgemeester en wethouders er goed aan doen méér dan vier keer een inzame ling toe te staan. Dat komt de kwaliteit van de kleding ook ten goede. Die rot anders bij de mensen toch maar weg in schuurtjes en rommelhokken." Panhuis kan slechts beloven, dat hij het probleem aan B en W zal voorleggen. D66 niet blij met nieuwe alarmnummers leiden „Nou komen er weer allemaal nieuwe alarmnummers." Frac tievoorzitter P. Langenberg van D66 toonde zich gisteravond in de Leidse gemeenteraad niet gelukkig met de nieuwe alarm nummers van de politie in Lei den en regio. De politie kon zich beter druk maken om ver betering van het landelijk num mer 06-11. „Twee jaar geleden werd voor een kort, landelijk alarmnum mer gekozen. Dit nummer moet gewoon goed werken. Als nu blijkt dat dit nummer het lang niet altijd even goed doet, dan moet daar verandering in ko men. Maar er moeten zeker geen lange en ingewikkelde nummers bij komen", zei Lan genberg. Burgemeester Goekoop ver zekerde Langenberg, dat aan een betere bereikbaarheid van het 06-11 nummer wordt ge werkt. „De nieuwe nummers van de politie worden alleen een soort vangnet", zei Goe koop. „Want 06-11 maakt uiter aard ook fouten." Sanering van vervuilde grond duurt ongeveer drie maanden Zo'n drie maanden lang moet een aantal bewoners van de Uiterstegracht zich behelpen met loopplankjes naar de voordeur, omgespitte tuinen en moeilijk bereikbare schuurtjes. De provincie begint er eind maart met het schoonmaken van de ernstig met chloride-verbindingen vervuilde bodem. Een ingewikkeld karwei, waarbij de verontreiniging tot ver onder de huizen wordt 'weggegra- ven'. LEIDEN ERNA STRAATSMA Gevaar voor de volksgezond heid is er niet, zei een woord voerder van de provincie gister avond tijdens een informatieve bijeenkomst over de sanering. Ongemakken zijn echter niet uit te sluiten. De bewoners van de Uiterste gracht nummer 43 tot en met nummer 57 ondervinden de meeste hinder van de sanering. Eerst wordt de grond aan de voorkant van hun huizen tot zo'n anderhalve meter afgegra ven. Dan is de achtertuin aan de beurt en vervolgens wordt er onder de woning schoonge maakt. Tijdens deze werkzaam heden worden de kruipruimten onder de woningen geïsoleerd om verdere verspreiding van het verontreinigde grondwater te voorkomen. De kem van de vervuiling ligt vermoedelijk onder nummer 49. Daar gaat het trottoir als eerste open, waarna de overige huisnummers aan de beurt zijn. Het afgraven yan de grond rond de huizen neemt naar verwach ting zo'n vier tot zes weken in beslag. Na ontgraving en het aanbrengen van drainagebui zen wordt het terrein weer aan gevuld met schone grond. „Tijdens het schoonmaken zul je misschien wel iets ruiken, maar het zal niet gevaarlijk zijn", kregen de bewoners gis teravond te horen. „Denk aan de lucht van correctievloeistof, zoiets zit hier ook in de grond. Het zijn narcotische middelen: als je deze zeer vluchtige stoffen in grote hoeveelheden inademt kun je van je stokje gaan. Maar dat risico bestaat eigenlijk al leen voor de mensen die daar in die kleine kruipruimten aan het werk zijn." En voor hen zou dat risico ook zeer klein zijn. De stoffen in de grond worden door de provincie niet als zeer gevaarlijk beschouwd. „We be ginnen eind maart omdat het dan nog koud is. Dan is er wei nigverdamping." Deel twee van het werk be staat uit het afgraven van de rij baan voor de genoemde huizen. Tot bijna vier meter diep gaat de provincie de grond in om oude rioleringen en een overge bleven 'bezinkput' op te sporen. De inhoud van riool en put hebben de bodemvervuiling vermoedelijk veroorzaakt. Ze behoorden toe aap oude textiel fabrieken die vroeger op deze plaats stonden. In 1980 zijn de ze fabriekspanden gesloopt, waarna er huizen voor in de plaats kwamen, in 1985 werd de verontreiniging van het grond water ontdekt. Na het schoonmaken van de grond blijft het drainagesysteem nog geruime tijd in werking om het grondwater in de buurt te zuiveren. De provincie houdt er rekening mee dat dat nog zo'n tien jaar duurt. In een Van de carports onder de huizen aan de Uiterstegracht wordt een kleine zuiveringsinstalltie ge plaatst om het water te Filteren. De bewoners hoorden de toe lichting op de schoonmaak- plannen gisteren enigszins gela ten aan. Last zullen ze er zeker van hebben, maar er zit niets anders op. leiden Er komt toch een nieuwe Paterbrug over de Witte Singel. Nadat de gemeente een paar jaar geleden meende geen geld te heb ben om de totaal versleten brug te vervangen, wordt nu toch zes ton vrijgemaakt. Met de nieuwbouw komt een einde aan jarenlange discussies over dit uit 1913 daterende karak teristieke bruggetje. De Paterbrug werd destijds opgetrokken uit boomstammen zodat, met de Hortus op de achtergrond, een natuurlijk effect zou ont staan. In de oorlogsjaren werd de brug vrijwel geheel opgestookt in de kachels van vele Lei- denaars, waarna de oeververbinding in 1945 werd hersteld. Inmiddels zijn de leuningen van de brug afgezet met dranghekken omdat het gevaar bestaat dat ze afbreken. Drie jaar geleden al vatte de gemeente het plan op de Paterbrug te vervangen. Er werd een wedstrijd voor architecten uitgeschreven, maar toen een beslissing moest worden ge nomen vond de gemeente nieuwbouw toch te duur en werd besloten de oude brug te renoveren. Nu de cijfers nog eens zijn nagere kend blijken de kosten van nieuwbouw en re novatie elkaar niet veel te ontlopen. Wethou der T. Van Rij wil het college daarom voor stellen toch een nieuwe brug aan te leggen. Het door hem uitgekozen ontwerp het is inmiddels goedgekeurd door de welstands commissie werd voor de wedstrijd in 1990 ingestuurd door het architectenbureau Win- termans. Van Rij passeert met zijn keuze de jury, die destijds de voorkeur gaf aan een an der plan. Het Wintermans-bruggetje (zie te kening) bestaat uit twee gebogen liggers met een geasfalteerde staalplaat als brugdek. Door zijn vormgeving heeft het iets weg van een springplank over de singel. Overigens heeft de eerste bezwaarmaker zich al bij de gemeente gemeld. Het oud D66- raadslid en architectuurhistoricus W. Kuyper noemt het ontwerp van een 'onthutsende le lijkheid' en 'gespeend van iedere creatieve fantasie'. De in het nabij gelegen Vreewijk wonende historicus vindt de nieuwe brug een schande voor het beschermd stadsgezicht en beroept zich op het besluit van de gemeente het huidige bruggetje te restaureren. Speel-o-theek Klapstuk is op zoek naar vrijwilligers die mee willen helpen met het uitlenen van speelgoed. De speel-o- theek is woensdag, donderdag en zaterdag open. Op zaterda gen is de behoefte aan vrijwilli gers het grootst. Voor leden is Klapstuk vanaf 24 februari tot en met 21 maart ook op zondag open. Dan kun nen kinderen in de speel-o- theek komen spelen. Voor de zondagen zijn ook vrijwilligers nodig, die thee, koffie en limo nade schenken. Belangstellenden kunnen 's avonds of in het weekeind con tact opnemen met Jet Sebus, te lefoonnummer 144925, of met Gerard Broekmans 123271. Zij kunnen ook tijdens de ope ningsuren langskomen in het pand aan de Pieterskerkchoor- steeg 15. Voor 'ravioli de caille' De pikdonkere brandgangen maken van de Calandstraat en omgeving een paradijs voor dieven en ander gespuis. Dat is onaanvaarbaar, vindt de kersverse bewonerscommissie Samen Vooruit. De commissie streeft met volle inzet naar licht in de duisternis. Leemansstraat al vier keer ingebroken", zegt Ria de Bruin, penningmeester van bewonerscommissie Samen Vooruit. Hoewel je niet kunt stellen dat het naar waterbouwkundigen genoemde groepje straten in de Lage Mors extreem in trek is bij het dievenvolkje, is er bij de bewoners van de 214 huizen toch een gevoel van onveiligheid ontstaan. „Laatst was er een diefdie hier op een zondag een huis binnen kroop door een klein raampje. De moeder was naar de kerk. De dief komt de kamer van een van de slapende zoons binnen en zegt: „Blijf maar lekker liggen, hier is toch niks van waarde." Vervolgens gaat hij een andere kamer binnen waar een andere zoon met zijn vriendin ligt te slapen. Die jongen zet gelijk de achtervolging in, maar de dief kan door de voordeur wegkomen. Zo brutaal zijn ze tegenwoordig", vertelt secretaris Nico Molenaar. Deze i spectaculaire insluiping werd bij klaarlichte dag uitgevoerd, en staat dus eigenlijk los van de inbraken die meestal 's nachts worden gepleegd, onder dekking van de inktzwarte duisternis in de poorten achter de huizen. Maar toch. Licht Veilig voelen de bewoners zich dus niet, achter hun woningen. „Er zijn al mensen die 's avonds liever niet omrijden, maar hun fiets door de voordeur naar bin- nep brengen. Ik wil niet bewe ren dat de kans groot is dat je achter je huis overvallen wordt, maar aangenaam is het niet om daar te vertoeven", zegt Mole naar. Een bijkomend probleem is dat de bredere brandgangen door fietsers en bromfietsers 'als sluipweg worden gebruikt. „Ik werd laatst bijna van mijn sok ken gereden. Veel bewoners kla gen erover. Als je nou naar je ei gen huis gaat kan ik me voor stellen dat je niet afstapt, maar sluipverkeer van de Storm Buy- singstraat naar de Lage Mors- weg moeten we hier niet heb ben. De kans op een botsing is groot in de duisternis, vandaar dat een goede verlichting ook op dit punt zijn dienst zal be wijzen", zegt Molenaar, als voormaligambulancebestuur- der vertrouwd met ongelukken. Lichter Het aanbrengen van lampen blijkt een gecompliceerde kwes tie, heeft de bewonerscommis sie inmiddels ondervonden. En dat niet eens vanwege de in dit soort gevallen zo beruchte te genwerking van de bevoegde instanties. „De kosten vormen het probleem. De verlichting mag niet zo duur zijn dat de huur er met enkele tientjes per maand voor verhoogd moet worden. Dat zullen de bewoners nooit accepteren. I let energie bedrijf wil een veilige oplossing, dat is begrijpelijk. Het aanbren- Nico Molenaar en Ria de Bruin in de brandgang achter de Calandstraat. ,Een sluipweg en een paradijs voor criminelen." FOTO JAN HOLVAST gen van een elektriciteitskabel onder de grond zou het mooist zijn, maar dat is veel te duur. De stroom zal dus uit onze wonin gen moeten komen", vertelt Molenaar. De lampen kunnen niet laag te gen de muren worden geplaatst, omdat ze daar ten prooi zullen vallen aan vandalisme. Daar is de bewonerscommissie stellig van overtuigd. Een goede be taalbare oplossing is het op en kele meters hoogte spannen van zwaar geïsoleerde elektrici teitsdraden. waaraan de lampen met schemerschakelaars wor den opgehangen. Voorde hele buurt, Leeghwalerstraat, Storm Buysingstraat, Dijkstraat. Con- radstraat, Leemansstraat en Ca landstraat zijn ongeveer 35 lam pen nodig. Lichtst Via het Piko Crimi-project, het project ter voorkoming van cri minaliteit van de gemeente wordt een derde deel van de kosten gesubsidieerd. De wo ningbouwvereniging Leiden, ei genaar van de huurwoningen in de buurt zou de rest moeten opbrengen. „Als wij een goed plan inleveren is de kans groot dat de verlichting er komt, met een geringe huurverhoging van een gulden per maand bijvoor beeld. Het probleem is nu nog om de buurt op één lijn te krij gen. We moeten mensen zien te vinden die bereid zijn de stroom via hun woning te leve ren. Zij hoeven de kosten na- tuurlijk niet te betalen; dat wordt via het energiebedrijf ge regeld", zegt Molenaar. Verder worden er problemen verwacht ten aanzien van het licht. „Niet iedereen zal het prettig vinden dat het licht in zijn of haar slaapkamer schijnt. Daar moet een oplossing voor worden ge zocht. Het zal niet meevallen ie dereen op een lijn te krijgen, maar daar is een bewonerscom missie voor. We lossen het de mocratisch op. Als meer dan de helft voor is komt de verlichting er. We zijn van plan huis-aan- huis een enquête te houden. Maar het is buiten kijf dat die verlichting er moet komen, dat is in iedereens voordeel", zegt Molenaar. (FB). Frank Buurman en Loman Leef mans tel:071-16.14.18 VOORHOUT/AMSTERDAM IRENE NIEUWENHUUSE Een ravioli de caille. Een voor gerecht van twee ravioli's ge vuld met een mengsel van fijne groente en stukjes eendenpaté op een bedje van roergebakken Italiaanse spinazie. Daarbij een rosé gebraden kwartelpootje en een schuin gesneden kwartel borstje. Daaromheen een saus van kwarteljus, room en bie slook. Het zijn de gerechten waarmee Voorhouter J.J. Men- enteau, chef-kok van het Gol den Tulip Barbizon Centre in Amsterdam, een van de hoogste culinaire Nederlandse onder scheidingen in de wacht heeft gesleept: de faestlé Zilveren Koksmuts. Menanteau (35 jaar) is van oorsprong Fransman en komt uit een gezin, waar koken tot een belangrijke levenstaak is verheven. De familie telt mo menteel zeven koks. Hij begon zijn horeca-loopbaan op 15-ja- rige leeftijd als leerling bij een sterrestaurant. Via eenzelfde functie in Luxemburg werkte hij daarna als chef-kok op een crui seboot, waar hij leerde hoe hij dagelijks 1200 mensen 'perfect' van een exclusieve maaltijd moest voorzien. Zijn militaire diensttijd vervulde hij als kok bij een generaal in een kazerne bij Fontainebleau. „De generaal was zeer kritisch eri ik mocht in die twee jaar nooit dezelfde maaltijd voor zijn gasten berei den." Ster Na zijn diensttijd kwam Menanteau naar Nederland. Eerst als chef-kok bij hotel Noordzee in Noordwijk en daarna in dezelfde functie bij De Oude Geleerde Man in Ben- nebroekv Of het helemaal aan hem te danken is dat het laatste restaurant in 'zijn' tijd een ster kreeg, weet hij niet zeker, maaar blij was hij er wel mee. „Koken voor een ster is het mooiste wat er is. Maar in je eentje kun je geen ster krijgen. Iedereen, van af de jongste'bediende tot de eerste ober, moet er met hart en ziel aan meewerken. Alleen met een ploeg vakmensen kun je dat doel bereiken." Desalniettemin keerde hij na het bereiken van dit hoogtepunt terug naar Frankrijk om de de laatste kneepjes van het vak te leren. Twee jaar geleden werd hij aangesteld als chef-kok bij Barbizon, dat geen ster heeft. 'Het ligt volgens de Voorhoutse kok echter voor de hahd dat een hotel moeilijker een ster ver krijgt dan een restaurant. „De drempel om in een hotel te gaan eten, ligt hoger. Daarnaast heeft eén hotel meer belangen. Daar moet je nuchter in blij- Envtensoep Als Menanteau thuis is, kookt hij het liefst 'heerlijk Hollands'. „Wat is er lekkerder dan boe renkool, erwtensoep, haché en kapucijners met spek." Hij is, misschien wel om zijn liefde voor deze gerechten, vol lof over de kookkunsten van de gemid delde Nederlandse vrouw of man. Ook de grote variatie van restaurants in Nederland weet hij hooglijk te waarderen. „Soms is het gewoon te moeilijk om een keuze te maken. De Chinese-, de Japanse-, de Griekse-, de Thaise'-: waar kun je hier niet allemaal uit kiezen?" Menanteau geeft zijn eigen kookkunst het predikaat 'na tuurlijk'. Kabeljauw moet naar kabeljauw smaken en wildzwijn naar wildzwijn. Groenten en kruiden hebben in verhouding met vlees en vis naar zijn idee vaak een wat onderbedeelde plaats in menig restaurant-keu- ken. Een chef-kok, legt Menanteau verder uit, behoort alle touwtjes in handen te hebben. De acht tien mensen die momenteel bij hem werken, weten dat maar al te goed en accepteren zijn auto riteit. Hij zegt altijd aanwezig te zijn bij het bereiden van de vlees- en visgerechten en de daarbij behorende sauzen. „Ik heb het volste vertrouwen in m'n personeel, maar controle moet er zijn. Een keuken vraagt om een hi ërarchische structuur. Je kunt tijdens een maaltijd bereiden niet met een leerling gaan over leggen. 'Ze mogen van mij best een keer een fout maken, de tweede keer is dat een stuk minder leuk, maar als ze het een derde keer verpesten vallen er klappen..."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16