Leiderdorp pakt houtbedrijf aan Inzamelen afval maatwerk in Warmond Regio Gemeente negeert verbod Raad van State Leiderdorp blijft gissen naar afloop zaak-Willems Stichting Acquest op zoek naar sponsors voor 'vergeten mensen' WOENSDAG 10 FEBRUAR11993 15 GERT VISSER, 071-161417, PLV -CHEF Mevo krijgt forse boete als geluidsoverlast blijft Het Leiderdorpse houtbedrijf Mevo aan de Zijldijk moet voor 5 maart iets doen aan de geluidsoverlast. Als dit niet gebeurt, krijgt het bedrijf voor elke dag dat de herrie voortduurt een boete van 10.000 gulden, met een maxi mum van 2,5 ton. Bovendien doet de gemeente in dat geval aangifte bij de politie. der voerde het bedrijf verschil lende keren verbouwingen uit zonder dat hiervoor een ver gunning was aangevraagd. De gemeente Leiderdorp heeft zich naar eigen zeggen langdurig zeer meegaand opge steld. Er is heel wat overleg ge voerd, maar nu is ze al het ge doe spuugzat. Op 14 augustus ging al een waarschuwing de deur uit dat er boetes zouden volgen als de geluidsoverlast niet zou afnemen. Het geluid bleef, maar wel kreeg de gemeente op 17 sep tember een brief van de Mevo- directie. Daarin werd gevraagd of de gemeente bereid is gedu rende twee jaar een overschrij ding van de geluidsnorm met twee decibel te gedogen. Dit ge- luidsnivau zou worden bereikt na plaatsing van een nieuwe machine. De gemeente heeft nu beslo ten medewerking te weigeren, ook al omdat de ambtenaren denken dat de overschrijding leiderdorp roy klopper Voor de gemeente Leiderdorp is maat vol. Ze heeft de directie i de houtindustrie een brief gestuurd met de mededeling nu binnen een maand echt maatregelen moeten worden genomen. De strekking van het schrijven is niet erg positief. s na constatering van over tredingen, veelal nadat klachten zijn geuit, bent u bereid te over- jen over hoe u achteraf als nog kunt voldoen aan gestelde De problemen tussen de ge meente en het bedrijf zijn niet nieuw. Al vanaf het begin van de jaren '70 trekken omwonen- van de Zijloordkade gere- 1 aan de bel met klachten over vooral geluidsoverlast. Ambtenaren verrichtten in 1979, 1991, en twee maal in 1992 metingen. Telkens werd een overschrijding van de ge luidsnorm geconstateerd. Ver- Houtlndustne Mevo* Houtbedrijf Mevo aan de Zijldijk in Leiderdorp bezorgt de omwonenden al jaren overlast. Mevo moet nu snel iets doen aan de hinder. FOTO JAN HOLVAST machine mini maal vijf decibel bedraagt. Vol gens de afdeling milieu van de gemeente is niet duidelijk ge maakt dat het onmogelijk is om aan de regels te voldoen. Verder meent ze dat de direc tie in augustus duidelijk is ge waarschuwd dat er boetes kun nen gaan vallen. „Maar er is nog Kluis uit keuken Muzenhof gestolen leiderdorp» Bij een inbraak in het cultureel centrum De Muzen- hof aan de Statendaalder in Leiderdorp is een kluis uit de keu ken gestolen. De inhoud van de kluis is niet bekend. In de bar werd een gokkast opengebroken. Uit het apparaat werd een aantal guldens gepikt. De daders kwamen het pand binnen na het openbreken van een bovenlicht op de eerste verdieping. De inbraak is gepleegd in de nacht van maandag op dinsdag. Diefstal computers in Zoeterwoude zoeterwoude Drie computers vormden de buit van een inbraak in een bedrijf aan de Produktieweg in Zoeterwoude-Rijndijk. De waarde bedraagt ongeveer 3500 gulden. Om binnen te komen werd een deur aan de zijkant van een loods opengebroken. De diefstal is gepleegd in de nacht Inbrekers aan de haal met geldkist leiderdorp» Een geldkist met ongeveer 1000 gulden is in de nacht van maandag op dinsdag gestolen uit een kantoorruimte aan de Reaal in Leiderdorp. Om binnen te komen braken de da ders een deur aan de voorzijde open. Pogingen om bij een huis artsenpraktijk en het kantoor van de ABN aan de Reaal in te bre ken mislukten. den haag/leiderdorp De bouwvergunning voor het Leiderdorpse nieuwbouwplan Molenhoek is tijdelijk geschorst. Dit is het gevolg van een uit spraak die de Raad van State gisteren deed. Desondanks wil de gemeente Leiderdorp alles op alles te zetten om te voorko men dat de bouw komt stil te liggen. Ze heeft meteen na de uitspraak schriftelijk gevraagd de schorsing vandaag of don derdag meteen weer op te hef fen. De bouw van Molenhoek gaat gewoon door. De schorsing van de bouw vergunning is bij de Raad van State afgedwongen door De Hollandsche Molen, een vereni ging die zich inzet voor het be houd van molens. De gemeente meent dat het bezwaarschrift van deze vereniging niet ont vankelijk is omdat het te laat binnen kwam. Daarmee heeft de Raad van State volgens haar geen rekening heouden bij het schorsingsbeslui t. Volgens de molenvereniging kan de Zijllaanmolen niet meer draaien wanneer de bouwplan nen van de gemeente worden uitgevoerd. De 89 woningen die rond de molen zijn geprojec teerd, zouden alle wind wegne men. De Hollandsche Molen eiste maandag tijdens een hoor zitting bij de Raad van State in Den Haag dat de bouwplannen worden aangepast. De gemeente meennt dat de Zijllaanmolen ook na de bouw nog wel kan draaien, al is het wat minder goed dan voorheen. De gemeente wordt hierin ge steund door de provincie Zuid- Holland. Maandag tijdens de hoorzit ting bleef het bij een welles-nie- tes-spelletje tussen de molen vereniging en de overheden. Geen van de partijen kon harde cijfers op tafel leggen om haar gelijk te bewijzen. De Raad van State heeft zich dan ook niet uitgelaten over de inhoudelijke kant van deze zaak. Hij heeft de gemeente opdracht gegeven om een officiële reactie te geven op de bezwaren die De Holland sche Molen tegen het bouwplan heeft ingediend. Tijdens deze bezwarenprocedure, die min stens een maand zal duren, warmond miep de graaff Achter de'schermen wordt er al maanden aan gewerkt. Zo zijn er maar liefst 239 tekeningen gemaakt van Warmondse wo ningen, om te kijken waar de bakken kunnen staan. Maar de ze week is de 'operatie geschei den huisvuilinzameling' echt in alle hevigheid losgebarsten in Warmond. Maandag is een begin ge maakt met de huis-aan-huis verspreiding van de informatie pakketten. De bakken zelf wor den volgende week (de grijze) en de week daarop (de groene yoor groente-, fruit- en tuinaf val) verspreid. De wijkcontai- ners voor de flats, 28 stuks in to taal, zijn inmiddels neergezet. Het wordt hoog tijd, want de Warmonders moeten hun vuil vanaf 1 maart in twee verschil lende bakken aanleveren. Het invoeren van het systeem is in het dorpje aan de Leede in gewikkelder dan elders, omdat Warmond na Sassenheim als eerste gemeente in de Leidse regio voor het zogeheten voorbeladingssysteem heeft ge kozen. De vuilnisauto is uitge rust met een soort heftruck waarmee de bakken over de wa gen heen worden gehesen en vervolgens in een demontabele container geleegd. Gevolg van dit systeem is dat de Warmon ders hun bakken op een spe ciaal aangewezen plaats moe ten neerzetten en aan de rech terkant van de straat. De ge meente heeft voor elk woonhuis via een tekening de juiste plaats moeten bepalen. Op tientallen plekken in het dorp zijn speciale houten muurtjes verrezen. Dat gebeurt op plekken waar de containers komen te staan die een rug steun nodig hebben omdat ze eventueel in een nabijgelegen sloot of greppel kunnen kiepe ren. Vandaar. Ontsierend is het volgens menigeen wel. De gemeente heeft een spe ciale route voor de vuilnisauto ontworpen. Volgens ambtenaar J. van der Ploeg, hij is speciaal vrijgemaakt om 'de operatie' te begeleiden, heeft dat de nodige hoofdbrekens gekost. „Het was de kunst een route te ontwer pen met zo weinig mogelijk ob stakels en andere knelpunten. Zo'n vuilniswagen kan immers niet zomaar overal doorheen la veren. Wilt u geloven dat ik al leen met het ontwerpen van die route al twee weken zoet ben Grootste knelpunt in deze vormde de Dorpsstraat met de vele uiüopers, de 'Dammen'. Daar kan de wagen dus hele maal niet komen. „Maar de be woners van de Dammen zijn er al gewend om hun vuilnis naar de Dorpsstraat te sjouwen, dat scheelt." Klachtenrace Eind van de week moeten alle Warmonders het informatie pakket in huis hebben. Daarin zitten een brief, een speciale af- valkrant, een milieukalender, stickers èn een tekening waarop de juiste plek van de afvalbak staat aangegeven. Van der Ploeg verwacht dat vanaf dat moment de telefoon niet meer zal stil staan. Overigens wordt zijn tele foonnummer nu al vaak ge draaid. Meest gestelde vraag: Kunnen we geen kleinere bak krijgen? Van der Ploeg kan kort zijn over 'het antwoord: „Dat kan dus niet. De wagen is afge stemd op één formaat." Andere veelgehoorde vraag: Ik wil die groene container liever niet, mag ik 'm weigeren?. Ook hierop luidt het antwoord 'nee'. „We zijn verplicht alle huizen van twee bakken te voorzien. Meneer Jansen wil misschien geen groene container, maar degene die na hem in dat huis komt wonen wel. Het is voor ons geen doen hierover een ad ministratie bij te houden." En ten slotte belt menige War- monder de gemeente om te ver tellen dat de bak veel te groot of juist echt te klein zal zijn. Van der Ploeg: „Laten de mensen het nu eerst maar eens aankij ken. Er komt nog een evaluatie periode. Blijkt de bak voor som migen echt te groot, dan kun nen we altijd nog gaan denken over de uitgave van een kleiner exemplaar. En mensen die er tekort aan hebben, kunnen de losse zakken altijd nog bij ge meentewerken aanbieden. C 0 E N T A A R Wurgproces steeds geen oplossing, evenmin Directeur E. Klinkenberg van zijn er adequate plannen ont- Mevo was niet bereikbaar voor wikkeld waaruit blijkt dat u op commentaar. Hij kan tot begin korte termijn tot een oplossing maart tegen de beslissing in be komt." roep gaan bij de Raad van State. Het was vrijdag 15 januari dat de eerste geruchten de redactie van deze krant bereikten dat gemeentesecretaris Willems van Leiderdorp met een bedrag van 1,3 miljoen gulden zou worden afgeserveerd. De Leiderdorpse politiek was er niet in geslaagd deze delicate kwestie binnen het gemeentehuis te houden. Het is de schuld van het gemeentebestuur dat de zaak-Willems een openbare terechtstelling is geworden. B en W hebben nog wel even gepoogd de zaak uit de publiciteit te houden. Op het moment dat het college om een reactie werd gevraagd op de geruchten over de positie van Willems. dreigde het gemeentebestuur prompt met juridische stappen. Maar tot op de dag van vandaag heeft deze krant daarover niets meer ver nomen. Willems heeft inmiddels bijna vier weken de strop om zijn nek. Hoewel de zaak het gesprek van de dag is in Leiderdorp, maakt het gemeentebestuur er kennelijk een sport van om het wankele krukje waarop de topambtenaar onder de galg staat nog even overeind te houden. En juist op een moment waarop knopen moeten worden doorge hakt, komt de weinig krachtdadige burgemeester namens de ge meenteraad met een welhaast ongelooflijke verklaring: partijen zijn nog in overleg en er zijn geen besluiten genomen. Willems gaat of hij blijft, dat is de kwestie. Partijen, de inwoners van Leiderdorp incluis, hebben recht op die duidelijkheid. Dat er vervolgens moet worden onderhandeld over de voorwaarden waaronder hij blijft of vertrekt, is evident. Maar niemand verdient voor het oog van de natie zo'n lang wurgproces. moeten de bouwactiviteiten worden stilgelegd. Aanneming Maatschappij Panagro uit Leidschendam is al maanden bezig met heien. De woningen, waarvoor inmiddels al koopcontracten zijn gete kend, moeten eind 1993 klaar zijn. Door de huidige ontwikke lingen kan dat wel eens later worden. Volgens woordvoerder G. Pe ters van de gemeente is Leider dorp niet van plan om de bouw ook maar een dag stil te leggen. „Er staan te veel economische belangen op het spel." Peters zegt dat de gemeente tegen de uitspraak in verzet zal gaan bij de Raad van State. Hij acht de kans groot dat de gemeente als nog gelijk krijgt. Bromfietscursus voorjongeren Jongeren in Oegstgeest die van plan zijn brommer te gaan rij den, kunnen zich opgeven voor een bromfietscursus. De oplei ding is een initiatief van de ge meente Oegstgeest in samen werking met de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest (SJJO) en Veilig Verkeer Neder land (WN) afdeling Oegstgeest. De cursus bestaat uit acht les sen gegeven door een bevoegd rijschoolhouder en een mo tortechnicus. De jongeren ma ken kennis met de verkeersre gels, leren met de bromfiets omgaan en doen enige techni sche kennis over de brommer op. Na de acht lessen kunnen de deelnemers een test afleg gen, waarna zij een bromfiets certificaat krijgen. Voor de acht lessen betalen de jongeren zelf een bedrag van 25 gulden. Dit is inclusief cur susboek, koffie en certificaat. De lessen zijn op dinsdagavond van 19.30 tot 21.30 uur in 't Groot Proffijt aan het Boer- haaveplein. Wie wil meedoen moet zich vóór 1 maart aanmel den bij de SJJO, telefoon 154773. FOTO ARCHIEF Burgemeester Bruggeman: geheimhouding. leiderdorp rov klopper Burgemeester A. Bruggeman van Leiderdorp blijft zeer terug houdend met informatie over de voortgang van de affaire rond gemeentesecretaris Ton Willems. In een verklaring over de raadsvergadering van maan dag wil hij niet meer kwijt dan dat 'de partijen nog in overleg zijn en dat nog geen besluiten zijn genomen.' Hoewel het gemor over de kwestie onder de Leiderdorpse bevolking toeneemt over de ge ruchten dat de gemeentesecre taris een gouden handdruk van 1,3 miljoen gulden krijgt, wil de burgemeester zelfs niet toege ven dat een snelle afwikkeling van de kwestie in ieders belang is. „Ik houd me bij mijn verkla ring." Volgens de burgemeester heeft de raad besloten tot ge heimhouding. Bruggeman wil niet aangeven of dit raadsbreed gebeurde of met meerderheid van stemmen. Wel is maandag avond een discussie gevoerd over de vraag of de geheimhou ding op de helling moet. De burgemeester wil dit niet met zo veel woorden zeggen, maar geeft toe dat je pas iets kunt be sluiten sproken. Mogelijke aanleiding voor het debat over de openbaarheid zou de open brief kunnen zijn die enkele Leiderdorpse politici vorige week publiceerden. Hierin werd de raad opgeroe pen de geheimhouding op te heffen. „Dit instrument is nut teloos en contra-produktief ge bleken." De open brief is onder tekend door onder anderen Piet Bouman, lid van de steunfractie van de PvdA en Hein van der Zande, voormalig raadslid voor Groen Links. Bruggeman wil niets zeggen over de termijn waarop een be slissing is te verwachten. „De gesprekken tussen de partijen zijn nog bezig". Waarschijnlijk is dat onderhandelingen gaande zijn over de hoogte van een af koopsom voor de gemeentese cretaris. Er circuleren al gerui me tijd verhalen over een bi drag van 1,3 miljoen gulden. Diverse raadsleden hebben aangegeven een openbaar de bat te wensen wanneer de per soonlijke zaken met Willems zijn afgehandeld. „Als de tecli nische afhandeling achter de rug is, moeten we praten over de politieke gevolgen. Dat moet natuurlijk in het openbaar." deelt de aanvraag en zoekt sponsors. Zijn die eenmaal ge vonden, dan zorgt de stichting ook voor de uitwerking van het project. De Stichting Acquest Zorgsponsoring is nu met haar eerste project bezig. In de psy chiatrische inrichting Endegeest in Oestgeest komt een beelden tuin. „Wc willen van de bosrijke omgeving van Endegecst een aantrekkelijk wandelgebied ma ken. Door in de tuinen kunst voorwerpen te plaatsen, hopen we dat mensen deze inrichting niet meer eng vinden, maar dat ze gaan zeggen: Wat mooi", al dusDriessen. Om de 'onzichtbaren' uit de sa menleving een beter bestaan te geven, is vorige week in Leider dorp de Stichting Acquest Zorgsponsoring opgericht. De stichting gaat in het bedrijfsle ven op zoek naar gulle gevers, die de gezondheidszorg willen sponsoren. „We proberen het bedrijfsle ven te interesseren voor de ver geten mensen", zegt L Driessen, een van de drie op richters van de Acauest Zorgsponsoring. „Het gaat nier bij om mensen die in de geeste lijke gezondheidszorg zitten, ge handicapten, bejaarden, zwak zinnigen, en mensen met een chronische ziekte. Het leven van deze mensen, die vaak aan hun bed zijn gekluisterd, wilen we veraangenamen." De bezuinigingen in de ge zondheidszorg maken het leven van een patiënt er niet leuker op. „Kleine dingen die het leven waardevol maken, zoals bij voorbeeld een mooie tuin, of uitjes naar de stad worden als eerste getroffen door de bezui nigingen. Dit gat willen we op vullen." Het is de bedoeling dat instel lingen een idee ontwikkelen en met dit plan naar de stichting toekomen. De stichting beoor-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15