T Bisschoppensynode Afrika Kerk Samenleving Stil gebed 'Kostersbond moet crisis zelf oplossen' far "5s V- xn '9 11111 itnr* 5! f 11 ij1 -11 WOENSDAG 10 FEBRUAR11993 UIT DE KERKBLADEN Koffie na de dood! 11 De reclame waarmee verze keringsmaatschappij AWL op de bushokjes een overlij- densrisicopplis aan de man brengt ('Is er koffie na de dood'), heeft een storm van verontwaardiging opgeroe pen. Dominee P.J. van Mid den van de Gereformeerde Kerk Lisse kan in het blad De Kruisvaan met enige kennis van zaken spreken. Hij komt uit een reclame-nest en gaf de sector tot nog toe het voordeel van de twijfel. Dit in tegenstelling tot nogal wat ambtgenoten, als we Van Midden mogen geloven. „Veel dominees hebben het niet zo erg op reclame", schrijft de predikant. ,,Ik her inner me als de dag vah gis-- teren hoe 'de reclamejon gens' vanaf de kansel van on der uit de zak kregen: het waren per definitie verbor gen verleiders, ze smeerden mensen dingen aan die ze helemaal niet nodig hadden en kweekten behoeften zoals een ander zebravinken. Kortom: kinderen des duis ternis-. Mijn vader was (en is nog steeds) zo n 'reclame- boer' en wij leefden van de opbrengst van die beroeps uitoefening tamelijk ruim en prettig. Alleen 's zondags was het even afzien, maar trauma's hielden we er nooit aan over. Wc gingen ervan uit dat de weleerwaarde he ren niet helemaal wisten waar ze over spraken. Al moet ik toegeven dat ook ik liet prettigst spreek over din gen waar ik geen verstand van heb." Koffie na de dood (2) Eenmaal zelf dominee heeft Van Midden zich aan allerlei uitspraken bezondigd. Maar nooit over reclame. „Ik voel de altijd boter op m'n hoofd druipen. Bovendien is goede reclame in mijn ogen brood nodige voorlichting. Ik kijk met veel genoegen naar een goed opgebouwde adverten tie en een aantal STER-spots stelen m'n waardering." Maar er zijn grenzen. „Dat niet iedere reclame een ge noegen is, ontdekte ik (weer) afgelopen week. Een aan plakbord bij een bushokje was bezoedeld met de recla me-uiting 'Is er koffie na de dood?'. Wat de zin van zo'n kreet is, ontgaat me. Natuur lijk begrijp ik de bedoeling van het bureau waar deze grootse gedachte is komen bovcnborrelen: je moet men sen shockeren. Dat shoc keren is in mijn geval niet zo op z'n plaats. Ik laat me doorgaans niet zo op m'n le nen trappen." Koffie na de dood (3) De verbazing Van Van Mid den geldt vooral hel bedrijf dal deze kretologie heeft goedgekeurd. „Het heeft er gens op het bureau'van een marketing-directeur gelegen en die arme ziel heeft in stemmend geknikt: 'dit moe ten wij zo doen'. Die marke ting-directeur hoort blijkens het bescheiden onderschrift op de voor mij afgrijzen op roepende poster bij het be drijf AWL. Ik ken de organi satie niet en ben er ook hele maal niet nieuwsgierig naar. Telefonische navraag leverde me op, dat het bedrijf in ver zekeringen doet. Ik heb m'n pakket polissen er voor de zekerheid op na gekeken. Niets bij de AWL ondergebracht. Jammer. Heb ik niets om op te zeggen." Bijeenkomst in 1994 toch in Rome gehouden De bijzondere bisschoppensynode over Afrika wordt op 10 april 1994 in Rome geopend. Dat heeft paus Johannes Paulus II gistermiddag in de kathedraal van Kampala meegedeeld bij de opening van de derde vergadering van de raad die de synode voorbereidt. De paus zal naar Afri ka reizen om de synode af te sluiten en de resultaten er van plechtig bekend te maken. KAMPALA »RTR-AFP-CIC-A Diverse bisschoppen hebben er de afgelopen jaren voor gepleit dat de synode in Afrika zou worden gehouden, maar Johan nes Paulus heeft anders be schikt. Hij. herinnerde er in Kampala aan dat alle bisschop pensynodes tot dusver in Rome zijn gehouden en dat zo de ge meenschap van de bisschoppen met de paus het duidelijkst wordt uitgedrukt. De synode kent een lange voorgeschiedenis. Johannes Paulus kondigde haar aan op 6 januari 1989. Zij zou een impuls moeten geven aan de verbrei ding van het rooms-katholieke geloof in Afrika. Het aantal ka tholieken in dat werelddeel wordt op ongeveer 92 miljoen geschat en groeit elk jaar met ongeveer 3.5 procent. Met het bijeenroepen van de synode gaf de paus gehoor aan een wens die al langer onder de Afrikaanse bisschoppen en theologen leefde. In navolging van de Latijnsamerikaanse bis schoppen die in 1968 in de Co lombiaanse stad Medellin het antwoord op de problemen van de kerk in hun gebied formu leerden, wilden zij op hun eigen synode spreken over tal van voor Afrika belangrijke proble men als de verwerking van Afri kaanse invloeden in de liturgie, de samenwerking met andere kerken, de houding tegenover de islam en de groei van de sek- Jeruzalem» Een joodse inwoner van Jeruzalem trotseert de vallende sneeuw voor e CNV alleen bereid tot bemiddelende rol in conflict De in grote bestuurlijke proble men verkerende Kostersbond moet volgens de overkoepelen de organisatie CNV in eerste in stantie de eigen problemen op lossen. Het CNV vervult wel een bemiddelende rol, maar 'de« club moet zelf een lijn uitzet ten", aldus vice-voorzitter P. Cammaert van het CNV. Een conflict over de bevoegd heden en de verantwoordings plicht van bestuurscommissies heeft er enkele maanden gele den toe geleid dat het bestuur van de 950 leden tellende Kos tersbond is onthoofd. De voor zitter, de secretaris en de pen ningmeester zijn opgestapt. Aanleiding voor de proble men is het optreden van de zo genoemde JAS-commissie, een bestuurscommissie die bemid delt als er rechtspositionele pro blemen zijn tussen een kerkbe stuur en een werknemer. De drie afgetreden bestuursleden vinden dat de JAS-commissie in belangrijke zaken aan het hoofdbestuur moet rapporteren en verantwoording moet afleg gen over haar handelwijze. De rest van het bestuur is de mé ning toegedaan dat de commis sie een ruim mandaat heeft en dus zelfstandig moet kunnen handelen. „Daarnaast draaien er nog al lerlei andere dingen omheen," aldus Cammaert van het CNV. „Dingen die te maken hebben met de onderlinge verhoudin gen, dingetjes die vaak heel tri viaal zijn. Maar die betreffen niet de essentie van het con flict." Na bemiddeling van het CNV heeft vorige maand een gesprek sen de betrok kenen en de voorzitter van de christelijke vakcentrale, A. Wes- terlaken. Bekend is dat Wester- laken een groot voorstander is van 'grotere werkeenheden' binnen het CNV, maar volgens Cammaert betekent dat niet au tomatisch dat de kostersorgani satie moet fuseren met een an dere CNV-bond. Hoewel er ge dachten zijn over samenwer king met de CFO, de bond voor de collectieve sector, is van een duidelijke strategie voor de ko mende jaren nog geen sprake. Cammaert vindt dat de kos ters zich, in welk verband dan ook, in ieder geval bij een eigen herkenbare organisatie moeten kunnen aansluiten. De kosters- bond staat bekend als een strijdbaar clubje en dat moet vooral zo blijven, aldus de vice- voorzitter van het CNV. REDACTlt: DICK VAN DER PLAS, 071 -161421 Mensen in Nood: ton voor opvang verkrachte vrouwen ten. Maar het enthousiasme is bij de Afrikaanse bisschoppen aanzienlijk bekoeld door de lan ge tijd van voorbereiding. Een jaar na de instelling van een voorbereidingscommissie wa ren de llneamenta (voorberei dend documenten) gereed, maar het Vaticaan hield de pu- blikatie ervan tot juli 1990 te gen, vermoedelijk omdat som migen binnen de Curie, het centrale bestuursorgaan van de RK Kerk, weinig voor de synode voelden. Zij vreesden dat de synode een bezinningsproces binnen de Afrikaanse kerk op gang zou den brengen dat zij niet meer in de hand zouden kunnen hou den. De rooms-katholieke hulporga nisatie Mensen in Nood heeft 100.000 gulden beschikbaar ge steld voor hulp aan de verkrach te vrouwen in Kroatië en Bos- nië-Hercegovina. Het geld is bestemd voor het hulpprogramma 'Vrouwen in Nood' van de zusterorganisatie van Mensen in Nood in Kroatië. In het kader van dit programma worden in Kroatië centra opge richt waar de verkrachte vrou wen psychische en medische begeleiding krijgen. Vrouwelijke dokters, psychiaters, verpleeg kundigen en sociaal werkers die dezelfde etnische afkomst heb ben als de verkrachte vrouwen, worden opgeleid om de vrou wen te begeleiden. De zusterorganisatie van Mensen in Nood in Kroatië heeft inmiddels vier vrouwelijke artsen in dienst die in het vluchtelingenkamp Resnik ver krachte vrouwen behandelen. Ook worden er 'mobiele teams' opgericht die gaan helpen op de plaatsen waar de psychische en medische begeleiding het hardst nodig is. Het geld van Mensen in Nood zal hiervoor worden gebruikt. Religieuze leiders: wapenstilstand in Nagorno-Karabach geneve epd Die strijdbaarheid is. geen overbodige luxe, want er schort nogal eens wat aan de arbeids voorwaarden van de kosters. Zij kennen geen collectieve ar beidsovereenkomst. De gereformeerde en her vormde kerken hanteren wel een basisregeling maar die is verre van royaal, zo berichtte het CNV-blad Opinie onlangs. En bovendien hebben de kerk bestuurders er bepaald geen moeite mee van de arbeidsover eenkomsten af te wijken als dat zo uitkomt. Cammaert: „Gelukkig werkt het conflict in de bond niet door in de belangenbehartiging. De positie van de bond is niet in het geding. Dat zou heel slecht zijn, want de kostersbond is op haar gebied een heel belangrij keorganisatie". De godsdienstige leiders van Ar menië en Azerbajdzjan hebben gisteren aangedrongen op een onmiddellijke wapenstilstand in Nagorno-Karabach, de Armeen se enclave in Azerbajdzjan. De politici moeten de problemen in de enclave vreedzaam oplos sen en de rechten van de mens respecteren, aldus de Armeens- apostolische patriarch Vasken I en sheikh-ul-islam Pascha-Za- deh in een gezamenlijke verkla ring. De beide leiders hebben twee dagen lang in Montreux verga derd op uitnodiging van de We reldraad van Kerken. Het was de eerste bijeenkomst van beide godsdienstige leiders sinds het uitbreken van het conflict rond Nagorno-Karabach in 1988. De beide leiders eisen de on middellijke vrijlating van alle 'gijzelaars' en een menswaardi ge behandeling van de krijgsge vangenen. Zij herinneren eraan dat het niet om een gods dienstig conflict gaat en dat de Armeniërs en Azeri's in vrede met elkaar willen leven. Vasken en Pascha-Zadeh zijn overeengekomen een gemeen schappelijk humanitair fonds in te stellen onder toezicht van de Wereldraad van Kerken en de islamitische raad voor humani taire hulp. Het geld wordt onder meer gebruikt voor het herstel van een ziekenhuis. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Apeldoorn: G. van Ze- Hengelo (0); te Emmeloord: JBeider te Loon op Zand. Bedankt: voor Sommelsdijk: A.F. Kaars te Papendrecht. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Den Helder (als geeste lijk verzorger van Noorderhaven te Ju- lianadorp): drs, R.P. Groen te Ede (geestelijk verzorger van De Harten- berg), die dit beroep heeft aangeno- plaats): Jt. Janssen te Almelo. CHR. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Heerde: R. van Beek te Veenendaal (Pmëlkerk). GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Fort Macleod (Cana da): C. Harinck te Oostkapelle. door Jan Kruis COLOFON :h Dagbit DiRÊcÜE ma.-vri|. van 08 00-1700 ui Dagbladuitgever^ Dami n:071-161400 RUBRIEKSADVERTENTIES ma -vrij, van 8.30-17.00ui (Sleuteltjes) Telefi ABONNEMENTEN POSTADRESSEN .chten 071-161385. -128030 bil voorurtt KLACHTENBEZORGING: Redactie 023-150147 Advertenties 071-161367/161363 HET WEER ROB GROENLAND Sneeuwweek van 1979 Bij het voortschrijden van de huidi ge februarimaand wordt de hoop op een onvervalste winterperiode steeds kleiner. De circulatie op dit moment heeft zich zo rotsvast in gesteld, dat er heel wat moet ge beuren om dit patroon 180 graden om te draaien. Voor de zesde maal in successie mogen we. over drie weken, een te warm winterseizoen noteren (in de klimatologie eindigt de winter op 1 maart 00.00 uur). Afgezien van de februarimaand van 1991. is het verschijnsel sneeuw in Nederland iets bijzonders gewor den. We moeten teruggaan naar het jaar 1987 om nog op uitgebrei de schaal sneeuw aan te treffen op Hollands grondgebied. Voor extre me hoeveelheden sneeuw gaan veel herinneringen deze week en het komende weekeinde terug naar precies 14 jaar geleden. Veel kop pen van Europese kranten meldden toen: "Noordpooltoestanden in Holland en Duitsland". Sneeuw stormen op zeer uitgebreide schaal en gedurende meer dan 48 uur leg den het leven in het noorden van Nederland en Duitsland volledig lam. Op 14 en 15 februari raakten Friesland, Groningen en de kop van Noord-Holland van de buitenwe reld afgesloten. Op de avond van de 15-de weet het Nederlandse le ger met tanks een bres te slaan in de metershoge duinen. Het Neder landse volk zat die avond aan de buis gekluisterd om de verslagen van journalisten en cameramensen te volgen. Een ploeg mensen van het actualiteitenprogramma 'Hier en Nu' gaf het beeldverslag vanuit één van de voorste tanks. Dat film materiaal heeft bij veel mensen, waaronder schrijver dezes, een on uitwisbare indruk achtergelaten. „Schijnwerpersschijnen in het donker tegen metershoge muren van felwitte sneeuw, waarin zelfs huizen tot soms 90 procent zijn in gesneeuwd. De snelwegen in die regionen zijn verlaten, onherkenba re witte stuifvlakten geworden", luidde het commentaar bij het beeldverslag. In 1993 gaan we deze week zonder sneeuwproblemen beleven. De krachtige gordel van hogedruk blijft onveranderd boven önze om geving. Het zwaartepunt van hoge druk binnen deze gordel verscl uift wel iets, waardoor de wind variuf vandaag en de komende dagen vanaf het continent waait. Mogelijk dat er iets drogere lucht inkomt met een enkele opklaring, doch dit moeten we 's nachts dan bekopen met extra mistvorming. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Zuid-Noorwegen: Vrij veel bewolking en ten noorden van Bergen van tijd tot tijd regen. Morgen opklaringen. Maxima van- Fjordengebied tot 5 rond Oslo. morgen enkele gra- Zuid-Zweden; Wolkenvelden en plaatse lijk mist. Vrijwel overal droog. Maxima rond 4 gra den. morgen iets lager.'s Nachts meest lichte vorst. Denemarken: In het algemeen veel be wolking, kleine kans op mist en vrijwel overal droog. Middagtemperatu- 4 tot 6 graden, mor- g, n i, lager. Britse Eilanden: Bewolkt, plaatselijk mot regen en kans op mist. Middagtemperaturen rond i 4^ ^4 pj%>c Z' 7 rW\ ff «ga&Ss j 1 VatÜ/ «&2S ia 3 >sfT windnehting iïr-i DONDERDAG 11 FEBRUAR11993 Zon-i Zon op 8.01 zon onder 17.42 Maan op 00.00 maanonder09.24 Waterstanden Katwijk Hoogwater 6.08 en 18.23 Laagwater 1.34 en 14.16 Weerrapporten 10feb7 uur: België en Luxemburg: Veel bewolking en plaatselijk mist of motregen. Middagtemperatuur van 7 graden m Vlaanderen tot iets boven nul in Luxemburg. Duitsland: Bewolkt en in het Duitse laagland nu dan wat motregen. Plaatselijk mist. In de hoger gelegen gebieden boven de 500 meter meer kans op zon. Maxima tussen de 4 en 7 graden, in hardnekkige mist lager; 's nachts lichte vorst. Madeira: Eerst nog enkele wolkenvelden en mo gelijk een regenbui. Morgen droog en geleidelijk meer zon. Maxima ongeveer Canarische Eilanden: Aan de noordzijde eerst nog enkele wol kenvelden maar wel droog. Op de zuide lijke stranden zonnig en maxima onge veer 22 graden. Marokkaanse westkust: In het noorden eerst nog kans op een re gen- of onweersbui. In het zuiden vrij zonnig en droog. Maxima 19 tot 21 gra- Tunesische kust: Rotterdam zwaarbew. ozo4 Enkele wolkenvelden, vooral in het zui- Twente mist o2 denzon. Droog. Middagtemperatuur van viissmgen zwaarbew. ozo5 18 graden rond Tunis tot 22 mSousse. Maastricht mist o2 Frankrijk: Aberdeen motregen z3 Vooral in het noorden op veel plaatsen Athene lichtbew. nno6 mist of laaghangende bewolking. Elders Barcelona onbew n6 veranderlijk bewolkt en in de Provence Berlijn motregen ozo3 mogelijk een regen-of onweersbui. Maxi- Budapest onbew. nol ma in hel noo,den 3 lol 7 graden. »an de Dordogne tot de Cóte d'Azur 11 tot uss?' «raaroew. zoj 15 graden, aan de voet van de Pyrenee- mnuL™ Üj en door fóhn iets hoger. T"? Corsica en Sardinië: JSJ1 Wisselend bewolkt en kans op een re- Helsinki half bew wnw gen- of onweersbui. Maxima rond 15 Innsbruck zwaarbew. wzwl graden. Istanbul zwaarbew! no6 Spanje: Klagenfurt zwaarbew. zzw2 Op veel plaatsen bewolkt. Vooral op Kopenhagen mist. onol morgen kans op buiige regen, mogelijk LasPaimas licht bew. n6 met onweer, in de Pyreneeën kans op Lissabon regenbui wzw6 sneeuw. Maximumtemperatuur in het Locarno mist ono2 binnenland, aan de oostelijke Costa's en Londen zwaarbew. ,o4 langs de Atlantische kust tussen de 9 en Luxemburg zwaar bew. ozo 3 14 graden, aan de zuidelijke Costa's 16 "afnd ,e«en *'nds 7 1 0.2 20 14 0 15 10 22 tot 18 g Portugal: Onstandvastig weer met veranderlijke bewolking en van tijd tot tijd een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur 14 tot 16 graden. Zwitserland en Oostenrijk: In het hele Alpengebied droog en in de bergen veel zon. In veel dalen mist of laaghangende wolken en maximumtem peraturen rond het vriespunt. Tempera- ozo3 15 12 0.1 tuur op 2000 graden in Zwitserland tot in Oostenrijk. Hongarije, Tsjechië en Slowakije: Rustig weer met op veel plaatsen mist of bewolking. In de bergen meest zonnig. Droog. In de nacht lichte tot matige vorst, temperaturen in de middag op de meeste plaatsen iets boven nul graden. Polen: Bewolkt en op veel plaatsen mist of mot regen. In de nacht meest lichte vorst. Maxima iets boven 0 graden. plus 6 Warschau motregen Buenos Aires hall bew. Casablanca onbew. Johannesburg metontv Los Angeles halt bew. HEINZ FR/7S/S£H£CA H££fT££W 1 Ai£ytS£LC> A/£JV W£ AU£S C HO£ ££CC£LJ£, W££0MV£*S DOEM WAAR WE Z/W/MWEBBEM (SEVOMDEM E&?7EA10ASWEE: MOETJE AfS£W B/J GEfOMOEfJ VOO&W&BPEJJ, Ofi/BSAOrr DE /NfJOUD.'

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14